Honderd jaar geleden boorde ex-treinconducteur eerste olieput DE KERKEN maatschappij HET WONDER DER 19e EEUW WIJZIGT DE WERELD NOG STEEDS WERELDRAAD: EIND MAKEN AAN Oecumenische theologische PROEVEN MET KERNWAPENS „EEN PEDAGOOG VOOR ELKE THEOLOGISCHE FACULTEIT" BOZE IMAM VAN JEMEN DOET HERVORMINGEN TENIET VRUDAG 28 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALS ZBBUW8B COURANT U DANKZIJ EEN GRATIS SPOORWEGABONNEMENT.. en de Een boring omstreeks 1900. Een boring thans Als de aanvoer van walvissen niet bij de vraag ten achter was gebleven en als een gepensioneerde Amerikaanse treinconduc teur, die voor herstel van gezondheid in New Haven, Connec ticut verbleef, niet in het bezit was geweest van een gratis spoorweg-abonnement, zou nu wellicht geen sprake zijn van het eeuwfeest van de aardolie-industrie In het midden van de negentiende eeuw was er een groeiende vraag naar goedkope, in overvloed beschikbare olie als brand stof voor lampen. Kaarsen waren schemerig en rokerig; lam pen die op walvisolie brandden waren behalve duur ook op flinke afstand te ruiken. Trouwens, er was eenvoudig niet vol doende walvisolie om de behoefte te dekken. Een scheikundige in Glasgow, dr. James H. Young, vond in 1847 een middel uit om uit zachte leisteen „steenkool-olie" te halen, maar betere resultaten werden bereikt met gebruik van „rotsolie" waaraan behalve brandstof- ook geneeskundige eigenschappen werden toegedacht. Deze wonderbaarlijke vloeistof was tot dusverre hoofdzake lijk beschouwd als een nevenprodukt van boringen naar zout. In het begin werd de olie als ongewenst beschouwd, maar in 1857 was men al zover dat er naar aardolie om het produkt zelf gezocht werd. ff Op 28 augustus 1859 kwam de eerste aardolieput, die geboord werd door Edwin L. Drake in Titusville (Pennsylvania-V.S.) in produktie. Dit wordt als het H begin beschouwd van'een we- |g reldomvattende industrie, die s ÏH in een eeuw tijds een geweldi- ge vlucht heeft genomen. In de loop van deze eeuw waar- van men ruim zestig jaar met H gebrekkige middelen moest werken, heeft men de aard olie- industrie tot het hedendaagse peil gebracht. Thans is de aardolie-industrie een onmisbare schakel in het Ëj dagelijks leven. De wereld zon- der aardolie-produkten zou thans niet kunnen „draaien". een zondag en 't werk lag stil. Oom Billy, die een kijkje nam bij de boorput en naar beneden gluurde, zag een donkere vloei stof en schepte er Iets af. Ze hadden olie aangeboord Oliekoorts i Penn- Drake wekte vertrouwen In dat jaar besloot een groep zakenlieden uit New Haven een stuk land van veertig hec taren in de buurt van Titus ville, Pennsylvania, in exploi tatie te gaan nemen. Er moest een grote „oliebron" op het terrein zijn en James Town- send, een van de directeuren, droeg Edwin Laurentin Drake op dit gebied te gaan onder zoeken. Drake had een pret tig voorkomen; hij wekte vertrouwen en wat zeker tot voordeel strekte: hij had een gratis spoorabonnement dat hem in staat stelde overal heen te reizen zonder dat zijn opdrachtgevers hem de trein reis moesten vergoeden. De gewezen treinconducteur kreeg een nieuwe status. De post, hem toegezonden in zijn hotel in Titusville, was ge adresseerd aan „Kolonel" Drake. Men veronderstelt dat James Townsend op dit idee was ge komen in de hoop dat zo'n titel respect zou afdwingen bij de rwoners. Men zegt ook dat het Townsend was die het eerst .oorstelde om naar olie te bo ren in plaats van greppels te graven en de daaruit sijpelen de olie te verzamelen. Volgens een andere lezing vatte een me de-directeur het idee, naar olie te boren, op toen hij in een ad- Een tanker omstreeks 1900. vertentie voor Kier's Rotsolie een afbeelding zag van een zoutboortoren. Er is echter overvloedig bewijsma teriaal om aan te tonen dat Drake zelf, van het begin af aan, enige tijd het boren van zontputten had bestndeerd; en in elk geval was het Drake, die zijn opdrachtgevers geld vroeg voor een boorinstalla tie. In april 1859, na veel vruchteloze arbeid, die nog gecompliceerd werd door de financiële zorgen van zijn bazen, kreeg Drake een me dewerker in de persoon van Wil liam A. Smith (bijgenaamd Oom Billy). Smith deed zijn naam eer aan: hij wgs van beroep smid en had bovendien enige ervaring in het aanboren van zoutlagen. Eind augustus van datzelfde jaar gaven de directeuren opdracht het werk te staken. Gelukkig kwamen hun instructies te laat. Op 27 augustus gleed de dril boor In een rotsspleet en bleef steken op bijna zeventig zoet diepte. De volgende dag was Er begon een stormloop sylvania, en spoedig oliekoorts zich uit naar andere ge bieden in de Verenigde Staten. Da eerste oliezoekers waren zich niet bewust van hun grote bestem ming; ze braken zich ook niet het hoofd over de oliebehoeften van het nageslacht. Ze boorden in het wilde weg, pompten de olie om hoog tot er niets meer te pompen viel en verhuisden dan weer naar een andere plek. Binnen enkele maanden werd een olieveld het middelpunt van een hele stad, die korte tijd later weer volkomen verlaten kon zijn. Een sprekend voorbeeld was Pithole City: in 1865 had het een bevolking van 15.000 zielen; nauwelijks een jaar later was het een „spookstad". Voor Drake zelf is het bij dit ene succes gebleven. Anderen verdien, den fortuinen en verloren ze soms weer maar Drake heeft geen profijt getrokken van zijn eigen ontdekking. Toen hij in 1880 stierf was hij lange jaren ziekelijk ge weest. Tot op het ogenblik dat de staat Pennsylvania hem een be scheiden jaargeld toekende, leidde hij een armoedig bestaan. Veranderingen De „haver en zweepslag-ontste king" heeft plaats gemaakt voor de auto. De paardetram en de Eostkoets hebben het moeten af- ;ggen tegen bussen, die op die selolie rijden. De oorspronkelijke vraag naur verlichting^- en ver warmingsolie in de dagen van Drake is gevolgd door een toene mende vraag naar benzine voor de nieuwe verbrandingsmotoren die een ware revolutie teweeg brachten in het vervoer. Deze vraag stimuleerde de ontwikkeling van nieuwe raffinageprocessen in de olie-industrie. Een eerste-klas motorbrandstof is tegenwoordig een even harmonieus mengsel van verschillende benzi nesoorten als een fijne whisky, samengesteld uit verschilelnde des tillaten. De modderige karresporen van De wereldraad van kerken, die op Rhodos vergadert, heeft eenstem mig een resolutie goedgekeurd, waarin een beroep op alle naties wordt gedaan hun pogingen om 'n eind te maken aan de proeven met kernwapens te versterken. Deze resolutie, die bij handopste ken werd aangenomen, was ge richt tot alle naties van de wereld. Hun wordt gevraagd proeven met kernwapens uit te stellen, han gende de pogingen der politici om een internationale overeen komst te bereiken krachtens wel ke de proeven met kernwapens definitief worden uitgebannen. De staking van zulke proeven In de ruimte, in de atmosfeer en on der de grond zou kunnen leiden tot maatregelen voor bewapening onder internationale controle, wordt ln de resolutie gezegd. In geval van toekomstige kernproe ven in vredestijd, zouden deze on der internationaal toezicht moe ten worden geplaatst, het inspec tie-lichaam zou als zijn voornaam ste doel de bescherming van de gezondheid van de mens hebben. Kennelijk doelend op Frankrijk, welk land plannen maakt om spoedig een atoomwapen te toet sen, wordt in de resolutie gezegd dat geen enkele natie proeven moet nemen terwijl nog over sta king van de proeven wordt ge sproken. Alle naties hebben een morele verantwoordelijkheid in deze, in het bijzonder omdat de consequenties voor andere volke ren onbekend blijven. Voorts wordt in de resolutie met klem gezegd dat de opheffing van de oorlog het doel van alle naties en kerken dient te zijn. Met instem ming wordt nota genomen van een keer in de internationale ontwik kelingen, welke wordt gekenmerkt door besprekingen op hoog niveau, zoals de uitwisseling van Bezoeken tussen Eisenhower en Kroesjt- sjew. Zulke besprekingen moeten vordering kunnen betekenen naar het scheppen van vertrouwen in de internationale betrekkingen. Het congres heeft tevens een re solutie overwogen, waarin de wens van de wereldraad tot uit- drakking wordt gebracht dat een oplossing inzake Berlijn wordt be reikt. Ten aanzien van deze reso lutie werd geen beslissing geno men. De derde assemblee van de wereldraad van kerken zal in no vember 1961 in New Delhi wor den gehouden. leergang te Zwolle Overleg tussen vertegenwoordi gers van verschillende kerken heeft ertoe geleld, dat in de ko mende maanden te Zwolle de theo logie kan worden beoefend in een nieuwe en brede samenhang. Ach ter de katheder verschijnen gere formeerde, hervormde en rooms- katholieke hoogleraren. Het audi torium is, naar de organisatoren hopen, nog rijker geschakeerd. De deelnemers aan de cursus worden gezocht in de rijen van de pas toors, kapelaans, predikanten en theologanten in Zwolle en wijde omgeving. Voor het jaar 19591960 is een drietal cycli beraamd, een ln okto ber a.s. over kerk en maatschap pelijk werk (Christendom en hu maniteit), een in januari 1960 over christendom en islam en in mei 1960 over een onderwerp, dat zal worden vastgesteld in overleg met de cursisten. Het accent van de leergang ligt op het onderricht door deskundigen, maar elke reeks wordt afgesloten met een discussie-ochtend. Herstel van oud kerkzegelin Drente Bij het in gereedheid brengen van het archief van de Provincia le Kerkvergadering van Drente ter gelegenheid van de instelling van een provinciaal bureau der Nederlandse hervormde kerk in Drente, bleek het zegelstempel van het provinciaal kerkbestuur, dat na 1816 in gebruik was ge nomen, niet aanwezig te zijn. Wel was bekend, dat zioh in net Provinciaal museum te Assen het zilveren (was-) stempel bevond van de bij de invoering van de Hervorming ingestelde Provincia le Synode van Drente. Dit zegel Nostra (Psalm 119:105). In het randschrift staat Sigillum Synodi Drenthinea. Nu het de taak van de provinciale zal zijn steeds meer uit te de van Drente terug zeer oude zegel en het wederom ln gebruik te stellen. Pleidooi van Kampens hoogleraar In het maandblad Geestelijke Volksgezondheid bepleit prof. dr. G. Brillenburg Wurth, hoogleraar in de theologie te Kampen, een nauwer contact tnssen zielzorg en geestelijke volksgezondheid voor de predikant en zulks reeds In de predikantsopleiding. Ook in de theologische studie, evenals in de opleiding in het algemeen, kunnen zich gevaren voordoen uit het oog- pnnt van psychische hygiëne. Aan zijn artikel is het volgende ontleend: Voor een overmatig „geestelijke" Instelling behoeft men bij de door snee-theologische student nu nog niet zo beducht te zijn. Soms kan zelfs misschien wat meer aan de eigenlijke „spiritualiteit", zoals men het in r.-k. kring noemt, aan dacht gewijd worden, mits in een gezond klimaat. Maar de eenzijdigheid der theo logische studie, het altijd bezig zijn met specifiek religieuze vragen, vooral ook soms het te.- gen examina of tentamina er moeten instampen van grote hoeveelheden theologische stof, roept bij sommigen niet al tijd de minsten onder de stu denten psychische reacties op, die voor de psychische ge zondheid niet bepaald bevorder lijk zijn. Het natuurlijke en het geestelijke zijn in de opleiding nog niet altijd voldoende ge ïntegreerd, wat nu en dan bij sommigen kan leiden tot een soort „verdringing" van het na tuurlijke met al de funeste ge volgen daaraan verbonden. Niet alleen met het oog op de la tere praktijk, maar ook reeds met het oog op de eigen gezonde ont wikkeling van de a.s. predikanten lijkt ons daarom een wat meer op het praktische gerichte opleiding volop aanbeveling te verdienen. Al te veel heeft in het verleden de instructie overheerst en al te wei nig kwam daartegenover het vor mingselement, ook het vormende karakter van de studie, tot zijn recht. Ideaal zou het zijn, als niet alleen in verband met de latere pedago gische taak van de predikant onder de jeugd, doch ook ten be hoeve van heel de controle op de persooniijkheidsontwikkeling der theologische studenten, aan eike theologische faculteit, een officiële pedagoog verbonden was. Door een intensieve omgang met al de studenten tijdens hun studie en vooral met hen, bij wie bijzon dere moeilijkheden zich voordoen, zou deze waardevolle arbeid kun nen verrichten. Drake's Pithole City hebben plaats moeten maken voor brede geasfal teerde wegen, ook een voortbreng sel van de olie-industrie. Behalve voor vervoer te land, ter zee en in de lucht, verschaffen olie en aardgas steeds meer energie aan de industrie, nodig om de le. vensstandaard over de gehele we reld op te voeren. En uitgebalan ceerde vetten en smeermiddelen houden de wielen letterlijk en fi guurlijk „gesmeerd" draaiende. Drake heeft zich onmogelijk kun nen voorstellen hoe velerlei gevol gen het aanboren van de olie zou hebben; dat bijvoorbeeld in deze tijd de dames japonnen van syn thetische vezels en nylonkousen dragen en plastic handtassen be zitten; dat haar make-up veelal Iets aan olie te danken heeft en dat haar haar gewassen en geper manent wordt met shampoos en lotions op oliebasis. „Het wonder van de 19e eeuw", zoals een van de eerste schrijvers over aardolie het noemde, heeft nog veel meer mogelijkheden onthuld in de 20e eeuw. Kunststoffen gemaakt uit aardolie hebben hun intrede in ons dage lijks bestaan gedaan in de vorm van afwasbakken, kinderspeelgoed en doorschijnende regenjassen. Grotere taak Ia zijn eerste 100 jaar heeft olie de wereld van „Kolonel" Drake veranderd. In zijn tweede eeuw zal er voor olie een nog veel gro tere taak zijn weggelegd. Binnen 20 jaar zal de wereld tweemaal zoveel energie nodig hebben als utt. Het is zeker dat een beroep zal worden gedaan op olie om een groot aandeel te leveren in de to taal benodigde hoeveelheid extra energie. Het tankschip van heden. Abel de Sousa en de BS-jarige Marie-Claude Giraud, die bei de wegens inbraak al enige maanden in hechtenis door brengen, zijn omringd door ver schillende politiemannen in burger naar het stadhuis van het Franse stadje Fresnes ge bracht waar zij, moesten ver schijnen voor de... burgemees ter! Deze heeft het jonge paar in de echt verbotiden onder de vertederde blikken von nun raadsman Mcntre Jaques Gay. De foto toont het tekenen van de acten, waaraan een levens grote politieman te pask wam. Do imam van Jemen, die vier maanden in Rome is geweest om genezing te zoeken voor zijn rheumatiek, is bij zijn terugkeer onmiddellijk begonnen het werk van „christe nen en imperialisti sche agenten" teniet te doen. De hervormingen, die zijn zoon kroonprins Badr in zijn afwezig heid heeft doorgevoerd, zullen voor het over grote deel weer worden afgeschaft. Onder de adviseurs van de prins die nog in Jemen zijn, zullen slachtoffers val len, want de imam heeft verklaard „ik ken ze en ik heb hen in mijn macht. Sommi gen zullen hun hoofd verliezen, anderen hun benen en handen". Als de in Londen ont vangen berichten juist zijn is de beul al enke le dagen geleden aan het werk getogen. De hervormingen, die de kroonprins heeft in gevoerd, zijn niet over al even succesrijk ge weest en hebben, voor al in het leger van de imam, vrij veel verzei gewekt. Het program ma van radio Jemen, dat door de prins ver licht was en opgevuld met militaire muziek, toespraken door offi cieren en militaire koorzang, is weer ver anderd: De imam heeft Islamitische uitzendin gen en toespraken van zijn rechters, opnieuw ojD het programma ge- De broer \an de imam, El Hassen, schijnt thans opnieuw het ver trouwen van de heer ser te genieten, terwijl de kroonprins uit de gunst, zo niet in onge nade is. Talrijke aan hangers van prin# Badr zijn naar het buiten land gevlucht toen be kend was dat de imam onderweg was om weer orde op zaken te stel len-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9