Chief Whip Kolenvoorraad Nederlandse mijnen overschreed miljoen ton Rilland, sterk groeiende gemeente „BEZORGDHEID MAAR NOG GEEN REDEN TOT PANIEK" ROOMBOTER op hdzrs lip! Knoop dit in uivoor! VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEE0W8B OOÜRANT 1 Rode lamp ging branden (Van onze Haagse redactie) Hoewel het accent van de koïenerïsis in de Europese gemeen schap tot nu toe heeft gelegen in België en West-Buitsland, is deze maand ook in Nederland het rode licht gaan branden. Voor het eerst na de oorlog is in de loop van deze maand de bij de Ne derlandse mijnen opgeslagen kolenvoorraad de miljoen ton ge passeerd. Dit alarmerende getal werd bereikt toen in de week van 26 juli tot 2 augustus de kolenvoorraad bij de Nederlandse mijnen volgens een officiële opgave van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal opliep van 983 duizend ton tot 1003 duizend ton. De kolenvoorraad bij de Nederlandse mijnen is thans niet minder dan 300.000 ton hoger dan vorig jaar op het zelfde tijdstip. Deze voorraad is in verhouding niet kleiner dan die in de bondsrepubliek, omdat zij hier evenals in West-Duits- land de omvang heeft van een flinke maandproduktie. In de volgende we ken van augustus is de voorraad weer enigszins teruggelopen. Giste ren was zij volgens een opgave van de staatsmijnen teruggelopen tot 980.000 ton, maar, indien de ontwik keling niet ongunstiger is dan vorig jaar, dan zullen tot omstreeks no vember de steenkolenbergen in Lim burg verder oplopen tot naar schat ting 1,1 tot 1,2 miljoen ton. Veruit het grootste gedeelte van deze voor raad behoort aan de staatsmijnen. Gevraagd naar commentaar op deze ontwikkeling verklaarde een woord voerder van de staatsmijnen ons gis teren dat niet ontkend kan worden dat deze sterke toeneming van de ko- lenvoorraden de staatsmijnen ernsti ge zorgen baart, Ondanks dat kun nen we op dit ogenblik niet zeggen, dat we de zaak niet meer draaiende kunnen houden. We kijken, aldus nog steeds de woordvoerder, „de kat uit de boom. Er is nog niets gebeurd op grond waarvan men kan zeggen dat de toestand kritiek is geworden en dat er nu onverwijld bij ons iets moet gebeuren. Elders, met name in West- Duitsland bestond zo'n toestand al eerder. Hier is het gelukkig nog niet zovei;, dat er maatregelen op korte termijn nodig zijn. Dat er maatrege len op langere termijn nodig zijn voor de gehele gemeenschap en ze ker ook ten behoeve van Nederland is nu wel heel duidelijk. Er moet daar voor nu eindelijk een gecoördineerde energiepolitiek komen, voor de gehele gemeenschap. Bouw Beatrix gaat door Op de vraag of het in het licht van de huidige ernstige en ver moedelijk geenszins alleen con juncturele moeilijkheden met de kolenafzet, nog wel verantwoord is een geheel nieuwe kolenvoor raad aan te boren in het zoge naamde Peelgebied door middel van de thans in vergevorderde staat van aanleg zijnde staatsmijn Beatrix, antwoordde deze zegs- Generale Synode der Geref. Kerken De generale synode der Gerefor meerde Kerken heeft in de donderdag te Utrecht gehouden zitting aller eerst het rapport inzake de aanvul lende opleiding, voor aanstaande pre dikanten behandeld. De synode be sloot vier deputaten met hun secun di te benoemen voor de aanvullende opleidingen en hun op te dragen de ze opleiding te organiseren, wat al gemene opzet, organisatie en finan ciering betreft in de geest van het aan de synode uitgebrachte rapport, een voordracht bij de synode in te dienen ter benoeming van een predi kant in algemene dienst ten behoeve van de aanvullende opleiding, en te bevorderen, dat deze predikant aan de vrije universiteit benoemd wordt voor de aanvullende opleiding binnen het raam van de theologische facul teit en dat hij wordt ingeschakeld bij die opleiding aan de theologische ho geschool te Kampen. Voorts zal aan de regelen voor het praeparatoir-exa men worden toegevoegd: „bij gunsti ge afloop van het praeparatoir exa men moet de examinandus beloven bij zijn optreden voor de gemeente niets te zullen leren, dat niet in over eenstemming is met de belijdenis van de Gereformeerde Kerken „voor dat hij evenwel als proponent be roepbaar gesteld kan worden zal hij. nog het tweede voor het ambtelijke werk der predikanten hebben ge volgd. En wanneer hij, tot genoegen van de classis de verklaring dienaan gaande heeft overgelegd zal zij een beslissing nemen over zijn beroep baarstelling. De synode werd vervol gens toegesproken door pastor R. Foget uit Schwalenburg, die namens de Lippische Landeskirche de synode in het Nederlands toesprak. Vervol gens besprak ds. D. Scheele van As sen het rapport van curatoren van de theologische hogeschool te Kam pen. Vervolgens werd het rapport van de putaten tot oefening van het ver band tussen de Gereformeerde Ker ken en de theologische faculteit der Vrije Universiteit behandeld. Na eni ge discussie verenigde de synode zich mf voorgestelde conclusies. In de iagvergadering sprak dr. Hofrat Körner van de Reformierte Kirche n Oostenrijk te synode toe. Tenslot te gaf prof. dr. H. Bergenia van Baarn een beschouwing over het rap port van deputaten van Hongaarse vluchtelingen. man, dat het nog te vroeg is om te zeggen wat de invloed van het in produktie nemen van de Bea trix zal zijn. Maar „zoals het nu ligt is het beslist niet zo dat we zouden moeten zéggen, we moeten niet doorgaan met de Beatrix. Het speelt nu nog niet". Bij de staatsmijnen erkent men thans dat de moeilijkheden van nu een meer structureel karakter hebben dan aan. vankelijk moest worden aangenomen. Maar men mag hét niet zo zien, dat het alleen maar de structuur zou zijn. Ook de conjunctuur doet zich gelden. Door de huidige conjunctuur doen zich de structurele moeilijldieden sterker gevoelen in een gunstiger conjunctuur zal dat minder gelden. Het is wel waar dat het olieverbruik sterk stijgt. Maar het is even waar dat de totale energie behoefte sterk stijgt en daarin is voor voor de ko lenafzet nog een zeer belangrijke plaats weggelegd, aldus onze zegs man. Hogere winst voor Shell in eerste helft 1959 De N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij en The Shell Transport and Trading Compa ny Ltd., delen mede ,dat het netto re sultaat van de maatschappijen der Koninklijke Shell-groep (waarin hun belangen zich verhouden als 60 40) over het tweede kwartaal van 1959 45.559.000 pond sterling heeft bedra gen tegenover 34.646.000 p. st. over de overeenkomstige periode in 1958. Over het eerste halfjaar van 1959 was het netto resultaat 82.705.000 p. st., tegenover 71.487.000 p. st. in 1958. Uit het resultaat over 1959 zijn nog geen uitkeringen aan de moedermaat schappijen geschied. Op 22 juli 1959 heeft de groep de ac tiva en het bedrijf van de Canadian Eagle Oil Company Ltd. in hun ge heel overgenomen. Deze overneming zal tot uitdrukking komen in de te publiceren resultaten over het derde kwartaal van 1959. alleen is boter en... boter is niet te vervangen! HET NEDERLANDS 2UIVELBUREAU RIJSWIJK (Z.H.) Minister Marijnen opende proefbedrijf De Eest Do minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, die gisteren een bezoek aan de Noordoostpolder bracht, heeft te Nagele het 36 hecta re grote proefbedrijf voor het dro gen van akkerbouwprodukten „De Eest" geopend. Op dit bouwbedrijf, dat door samenwerking van de over heid en het bedrijfsleven is totstand gekomen, wordt een geheel nieuw be drijfssysteem toegepast, dat mede ten doel heeft de produkfciekosten in de landbouw te verlagen. De minister liet in zijn toespraak uit komen, dat het streven naar produk- tiviteitsverhoging past in het door de regering voorgestane loonbeleid. De minister was de mening toegedaan, dat het uit een productiviteitsverho ging voortvloeiende voordeel ook aan de landbouw ten goede dient te ko men. Ir. H. T. Tjallema, directeur ak ker- en weidebouw van het mini sterie, deelde tijdens een perscon ferentie, die aan de officiële ope ning vooraf ging, mee, dat het proefbedrijf te Nagele in de eerste plaats „een aanval wil doen" op de invloed van ons wisselvallige klimaat op de oogst. Het is name lijk technisch mogelijk gebleken de landbouwgewassen zeer kort na het maaien, trekken of rooien in een droogruimte te drogen. Het streven is er tevens op gericht, een zo beperkt mogelijk aantal machines zo veel mogelijk draai uren te laten maken. Vanaf de oogst van de eerste snede luzerne (klaver) in mei tot en met de oogst van het laatste gewas in september kan de droger worden gebruikt, maar bovendien kunnen mét dezelfde apparatuur aardap pelen worden gekoeld, zodat in fei te deze apparatuur van mei tot april in bedrijf is. Dr. Rutgers eredoctor Vrije Universiteit De senaat der Vrije Universiteit heeft op voorstel van de faculteit der rechtsgeleerdheid besloten het ere doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verlenen aan dr. A. A. L. Rutgers te Den Haag, oud-vice-president van de Raad van State, oud-gouverneur van Suriname, oud-lid van de Tweede Kamer, oud-directeur van land bouw, nijverheid en handel te Bui tenzorg van het toenmalige Neder lands Indië, wegens zeer uitstekende verdiensten bewezen in genoemde hoge en bij de ontwikkeling van het staatsrecht van het Koninkrijk der Nederlanden ten nauwste betrokken functies. Meisje gedood door trekker met oplegger De achtjarige Hendrikje Philips uit Assen, die woensdagavond te Kloos terveen per fiets een trekker met op legger uit Assen passeerde, kwam daarbij te vallen. Zij kwam voor een van de wielen terecht en werd der mate gewond, dat ze ter plaatse overleed. 20 stuks f. 1.' Aanwinsten voor dierentuin dankzij nieuwe regering De recente regeringswijziging in Oostenrijk heeft de dieren- ff H tuin van Schönnbrunn twee kleine krokodillen opgeleverd. De dieren waren drie jaar gele- §f den door de ontdekkingsreizi- H ger Max Lersch aan de toen- malige minister van buiten- landse zaken, dr. Leopold Figl, ten geschenke gegeven. Deze had hen een plaats gegeven in ffeen vertrek naast zijn werk- kamer in het ministerie, waar hij de dieren zelf voederde. Nu dr. Figl zijn portefeuille heeft verwisseld voor het voorzitter- schap van de nationale verga- dering, zijn ook de krokodillen verhuisd, bij gebrek aan be- ff 1= langstelling van de zijde van H de nieuwe minister. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Een vlïeginstructeur van de Royal Air Force is woensdag dodelijk ver ongelukt bij het springen uit een in vrille geraakte straaljager, die ver volgens door zijn leerling veilig aan de grond werd gezet. De instructeur beval zijn pupil, kapi tein-vlieger Dennis Yeardley, het toe stel per parachute te verlaten. Yeardley's schietstoelmechanisme weigerde, dat van de instructeur deec het. Diens parachute ging echter niet open en hij viel te pletter. Rilland, zwaar geteisterd door de februari-ramp van 1953, na de dijkdoorbraak ontredderd en verlaten, heeft zich in ruim zes jaar niet alleen geheel hersteld, maar ook uitgebreid en ver fraaid, zoals deze luchtfoto toont. De gemeente telt thans ongeveer driehonderd woningen meer dan in 1953. Het aantal in woners, dat op 1 februari 1953 2150 bedroeg, is thans gestegen tot ongeveer 2900, een bevol kingsaanwas derhalve van 750 (ongeveer 35 procent). Relatief is Rilland-Bath met deze bevol kingstoename gedurende de laatste vijf jaren de sterkst ge groeide gemeente in Zeeland. Op de voorgrond zijn de nieuwe woonwijken zichtbaar, die in Rilland voor militairen werden gebouwd. (Foto K.L.M. Aerocarto) Beambten-C.A.O. metaal in principe goedgekeurd De Centrale commissie voor de be ambten in de metaalindustrie heeft, naar zij mededeelt, een principiële akkoordverklaring van het College van Rijksbemidelaars ontvangen op de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor de beambten in de metaalindustrie, welke ondermeer de overeengekomen salarisverhoging mo gelijk maakt. Over de looptijd van deze C.A.O. zal nog nader overleg wórden gepleegd. Gegijzelde zieke werd opgenomen in ziekenhuis De 60-jarige Amsterdammer J. H. L. die ondanks zijn longziekte sedert 7 augustus in gijzeling zit wegens zijn weigering tot betaling van alimenta tie aan zijn echtgenote, is gistermid dag in het Onze Lieve Vrouwe-gast- huis te Amsterdam opgenomen. De man heeft tot dusver zijn tijd in het Hnis van Bewaring aan de Amstel- veenseweg doorgebracht in het zie kenzaaltje. Zijn longkwaal gaat met hevige benauwdheden gepaard. De man had onlangs de president van de Amsterdamse rechtbank in kort geding gevraagd, onthe ven te worden van de verplichting zijn vrouw, die na de oorlog van hem wegliep en jarenlang tevergeefs po- Ëingen in het werk stelt zich van em te laten scheiden, gedurende het nieuwe echtscheidingsproces. dat zij tegen hem is begonnen, f 125. per maand te betalen. Hij voerde daarbij aan geen eigen inkomsten te hebben. De president wees deze vor dering af wegens het ontbreken van de spoedeisende omstandigheid. B De afdeling van de Britse luchtmacht die in Amerika een opleiding ontvangt in de bediening van raketten voor tus senafstanden heeft op de vliegbasis Van- denberg een geslaagde proef uitgevoerd met een Thor, een raket met een reik wijdte van 2400 kilometer. f Advertentie}. Met 1 Van Neile's Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet a minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 't ook' Bestel ze direct: VAN NELLFs „Afternoon" theebuiltjes {groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7