In Beverwijk en Rotterdam wordt de lucht van stank gezuiverd Zaandams burgemeester wandelde over bodem Noordzeekanaal KLANKBORD ZONNIGE KINDERKERMS OP „ZONNEVELD VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Gekro" in de Maasstad na zonsondergang gesloten In een donderdag- op het raadhuis van Beverwijk gehouden persconfe rentie is medegedeeld dat de gemeen te Beverwijk de Chemische Fabriek Noordholland heeft aangekocht. Deze fabriek, waar afvalvis wordt ver werkt tot vismeel, heeft jarenlang de fgemeente Beverwijk en Velsen over- ast bezorgd door haar verspreiding van onfrisse geuren. pilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllillllllllllillllllllilllH 1 „Voor f 300.000 I I aan stank" H Tijdens de gisteravond gehou- speciale vergadering der ge- mcenteraad hebben B. en W. H van Beverwijk meegedeeld, dat de koopsom van de gebouwen s en machines van de N.V. Che- mische Fabriek Noord-Holland 854.000 gulden groot is. Door H de koop waarmee alle fracties van de raad van harte instem- den wordt de gemeente tevens eigenaar van een twee en een kwart hectare industrieterrein. „De waarde van dit stuk grond is ruim 575.000 gulden", aldus het college, zodat we voor bijna 300.000 gulden aan stank hebben gekocht. Muziekkorpsen marcheerden M daarna op naar het raadhuis en duizenden inwoners van Beverwijk brachten het ge- s meentebestuur een huldebe- M toon. „Door het sluiten van de vismeelfabriek zal de waarde van de industriegrond bij Be- verwijk ongeveer 50 cent per vierkante meter stijgen", al- dus B. en W. „Vele verzorgen- de industrieën die reukgevoe- lig zijn, willen zich thans in Beverwijk vestigen". De bij- zondei-e raadsvergadering werd ondermeer bijgewoond door de vier wethouders van m de gemeente Velsen. Deze ge- meente zal namelijk een derde M deel in het bedrag van bijna B00.000 gulden participeren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KWESTIE GROENTEN EN FRUIT België: Wel overleg over invoermaatregelen gepleegd In kringen van het Belgische ministe rie van landbouw heeft men donder dag tegengesproken, dat geen voor afgaand overleg met Nederland zou zijn gepleegd over het Belgische be sluit tot het vaststellen van mini mumprijzen voor de invoer van groenten en fruit in België. De Nederlandse minister van land bouw en visserij, mr. Marijnen, heeft deze week in antwoord op schriftelij ke vragen uit het parlement ver klaard, dat de Belgische maatregelen waren genomen zonder voorafgaand overleg met de Nederlandse regering cn zonder haar goedkeuring. De Ne derlandse minister noemde de maat regelen voorts in strijd met de geest van het Beneluxverdrag. Op het Bel gische ministerie van landbouw zeide men, dat met Nederland wel degelijk overleg is gepleegd. In december van het vorig jaar is een drietal vergaderingen gehouden in Den Haag en Brussel, aldus verklaar de men, waarop van gedachten is ge. wisseld over de in het raam van de E.E.G. vast te stellen contingenten. Tot beslissingen is men echter niet gekomen. Wel deelde de Belgische de legatie mede, dat zou worden over gegaan tot het instellen van mini mumprijzen voor de invoer van een aantal soorten groenten en fruit. Be gin januari maakte de Nederlandse regering, zo zeide de Belgische woordvoerder voorts, zonder de Bel gische regering daarover in te lichten haar contingenten aan de E.E.G. be kend. Daarna heeft België recht streeks de genoemde maatregelen aan de E.E.G. medegedeeld. MONDIG. De Italiaan Giacomino Bi- ancliini heeft te Riva Trigoso bij La Spezia een zilveren vork gewonnen door met zijn handen op de rug ge bonden in 34 minuten een halve kilo gram spaghetti te nuttigen. Hij was de snelste eter op een wedstrijd waar bij de deelnemers geen gebruik moch ten maken van hun handen. RIT TOE. Een weekblad uit Nagoja in Japan rijdt met mobiele kiosken door het land, aldus de taxi's gecon- currende. Het blad biedt namelijk kopers van het blad dat 50 sen kost een gratis rit van twee kilometer op de mobiele kiosken aan. Voor elke verdere aankoop komen er ook weer twee kilometer bij. FIJNE SMAAK. De 58-jarige Jos- jihiko Hajasji uit Foekoeka in Japan is een voddenraper die zich een zekere faam heeft verworven doordat hij bijna 1 pond papier per dag opeet. Hajasji zegt dat hij al papier eet sindt hij een kind was en dat hij nu elke dag 400 gram nodig heeft om zijn eetlust te bevredigen. „Hel eetbaarste papier is dun Japans zijdepapier", zegt Hajasji, „de bui tenlandse soorten liggen me niet zo"», Enige maanden geleden brak een grote brand uit in de chemische fabriek, waardoor voor anderhalf miljoen gulden schade werd aan gericht, maar de werkzaamheden konden normaal voortgang vinden. B. en W. van Beverwijk hebben thans besloten de fabriek aan te kopen en op 1 maart 1960 definitief te sluiten. Voor het personeel hoopt men tegen die tijd een andere werkkring te heb ben gevonden, hetgeen vermoedelijk geen moeilijkheden zal opleveren daar er in de Umond grote vraag is naar arbeidskrachten. Voorts is verklaard dat de gemeente Velsen bereid is zich garant te stel len voor een derde van de onrendabe le top, die door het sluiten van "de fa briek voor Beverwijk ontstaat. Sinds de oprichting van het bedrijf in 1917 hebben zowel Velsen als Beverwijk er de last van ondervonden en de ge meente Velsen acht het niet meer dan billijk ook haar deel aan de liquidatie bij te dragen. Wat er met het kapita le fabriekspand gaat gebeuren is nog niet bekend. Wel zullen zich nu verschillende an dere industrieën op de fabrieksterrei nen te Beverwijk gaan vestigen, die voorheen werden afgeschrikt door de vismeelstank. Afval moet weg Na de bespreking in de gemeente- raad van Rotterdam over de hin der die werd veroorzaakt door het destructiebedrijf „Gekro" waren er de laatste dagen opnieuw klach ten over de ondragelijke stank uit het destructiebedrijf, vooral gedu rende de avonduren en de nacht. Als gevolg van een bespreking, die de wethouder van openbare werken met de directie heeft ge had zal thans de afdeling, die vis meel maakt en die als oorzaak van de klachten wordt beschouwd, gedurende de avond, de nacht en de vroege morgen worden stilge legd. De directie van de „Gekro" zal voorts in samenwerking met de gemeente nagaan, welke verdere maatregelen kunnen worden ge troffen om tot aan het in bedrijf- stellen van ed nieuwe fabriek in 1960 de overlast gedurende de dag tot een toelaatbaar minimum te beperken. In verband met de volksgezondheid wordt het niet wel mogelijk geacht tot algehele sluiting van de fabriek over te gaan, daar het afval van het slachthuis en van de vele viswinkels zich dan tot ontoelaatbare hoeveelhe den zou ophopen. Twaalf medailles droef/ de lcoe Paula van Plantlust'uit Oostka- pélle, toen zij donderdagmiddag op de foJcveedag voor Walcheren ver scheen, die "op de terreinen bij de veiling te Middelburg werd gehou den. Paula ging ook nu weer met een eerste prijs naar huis. Bewaakt door een charmante Walcherse (Foto P.Z.C.) Vrolijke patiëntjes op zonnige, met kleurige lampions en guirlandes versierde terrassen, dat was de aanblik, die het zeehospitium „Zonne veld" donderdag bood. Het was de dag van de kinderkennis, die daar ieder jaar tegen het ein-. de van augustus wordt gehouden. Een dag, waarop de patiëntjes langs de door de zusters ontworpen „kermisspul- len" worden gereden, waar zij kunnen grabbe len, balwerpen, schieten en het rad van avontuur laten draaien. En de ver pleegsters toonden zich ijverige „spullebazen De zusters deden trou wens nog meer: zij han teerden de wafelijzers in de bij deze gelegenheid ■wel zeer riant gelegen poffertjeskramen met zulk een bekwaamheid, dat de koopkracht van sommige patiëntjes in deze etablissementen moest worden afge remd Dit moest uiteraard voorzichtig gebeuren, want de kinderen waren- vrij in de besteding van- hun „geld". Ieder had namelijk twee gulden uitbetaald in keurig ge- imiteerde muntstukjes en -biljetten. Niet echt dusmaar er was nie mand, die daar gisteren op Zonneveldaan ge loofde-. Voor die namaaic- kwartjes en -dubbeltjes kon je met ballen op bus sen gooien, je kop er witbepoederde wafels voor eten en zelfs de ijscóman, die het ker- misbeeld completeerde, gelóófde erin. En de kin deren kochten er niet al leen het genot van hei touwtjetrekken en grab belen meehet leverde ook nog fraaie prijzen op. Dankzij een fondsje van „Sport Steunt Zon neveld" (Foto's P.Z.C.) Advies aan meerderen in burger: legitimeren Staatssecretaris antwoordt op vragen uit Tweede Kamer De staatssecretaris van defensie, de heer Calmeyer, heeft ter kennis van land- en luchtmacht gebracht dat het voor meerderen die in bur ger gekleed het militaire gezag tot gelding willen brengen, aan beveling verdient zich zo mogelijk vooraf te legitimeren. Dit onver minderd het feit, dat volgens een constante jurisprudentie van de militaire rechtscolleges een meer dere, gekleed in burger, bij zijn optreden als zodanig slechts be hoeft te volstaan met de medede ling dat hij meerdere is en de min dere zulks zonder meer "heeft te accepteren. Dit heeft de staatssecretaris meege deeld in zijn antwoord op de vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer E. A. Vermeer over de zaak van de militair die weigerde ziju baret op te zetten toen hem dat door een in burger geklede officier werd gelast en die deswege van klein verlof werd teruggeroepen voor het ondergaan van een disci plinaire straf. In antwoord op de vraag van het Tweede-Kamerlid, de heer Borst, of de minister deze krijgstuehte- lijke straf wilde opschorten han gende een onderzoek naar de toe dracht van het incident, heeft de staatssecretaris, geantwoord dat hij niet de bevoegdheid daartoe heeft. Stukje metaal van Victor 2 gevonden Deskundigen hebben een stukje me taal dat op de kust van Wales is ge vonden, geïdentificeerd als een stuk van de vermiste Britse straalbom- inenwerper Victor 2, aldus heei't een woordvoerder van het Britse ministe rie ran bevoorrading donderdag me degedeeld. Het zoeken naar het WTak van het toestel, dat vorige week donderdag op een oefenvlueht is verdwenen, wordt voortgezet. De Italiaanse douane van Luïno stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de juistheid van de berichten dat een kleine duikboot wordt gebruikt voor het smokkelen van goederen tussen Italië en Zwitserland via het Dago Maggiore. Men zou een periscoop hebben gezien, die zich voortbewoog in de richting van Locarno Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam wenst zijn Zaanse ambt genoot, de heer G. J. D. Franken- een goede tocht en een prettige wan deling onder het Noordzeekanaal toe. Vooral motorfietsen en speedboten van Dam tot Dam Bruynzeek tot nu toe snelste Toen de klok van het carillon, op het paleis 10 uur sloeg, knipte Amster dams burgemeester mr. Van Hall het touw los, waarmede elf ballonnen snel het luchtruim kozen ten teken dat de Dam tot Dam race (tussen de Dam te Amsterdam en die van Zaan dam) was begonnen. Lachend om hoogkijkend zei de burgemeester „Ze gaan regelrecht naar Rotterdam" Een der eersten, die in de toerklasse startte was burgemeester G. D. J. Franken van Zaandam. De zon brak juist door, toen de bur gemeester en radioreporler Dick van Rijn zich bij de startplaats meldden, beiden gekleed in het rubber kik- vorsraankostuum. Zij hielden een grote handdoek voor zich met de wel bekende slagzin: ,De Zaanstreek is een tunnel waard". Burgemeester Van Hall wenste zijn ambtgenoot, de tot nu toe meest spectaculaire deelnemer in deze race, een goede tocht en een prettige wan deling onder het Noordzeekanaal toe. Een zucht van verlichting steeg op, toen precies om 5 minuten voor elf het hoofd van de gemeente Zaandam boven het spiegelgladde water zicht baar werd, nadat hij de route gelopen had die eens de Coentunnel zal vol gen. In een zijspan van een motorvoer tuig zette hij de tocht voort en toen hij om half twaalf precies op de dam van eijn gemeente arriveerde juichte de bevolking, die in grote massa's het plein bezette, hem hartelijk toe. Op zeer verschillende manieren heb ben gisteren velen, zowel in de toer als in de snelheidsklasse de tocht vol bracht. Daar het bij de toerklasse niet zo zeer om de snelheid als om de originaliteit gaat, maakte men in die categorie ondermeer gebruik van zeer oude auto's en andere niet zo snelle vervoermiddelen. Bij de snelheidsklasse werden vooral motoren, en speedboten gebruikt. De snelste tijd maakte tot nu toe de heer Wout Bruyn- zeel, die in Zaandam startte "en met gebruik van motor, speedboot eu nog eens motor 10 min. 15 sec. later op de Dam te Amsterdam arriveerde. Hij werd op de voet gevolgd door Dick van Rijn, (met dezelfde vervoersmiddelen), die de afstand in 12 min. 9 sec. af legde en Teddy Schollen, die er met auto. aquavion (.vleugelboot), auto er 12 min. 51 sec. over deed. Diverse deelnemers aan de snel heidswedstrijd werden gediskwalifi ceerd, omdat zij tijdens nun rit ver keersovertredingen begingen. Onder deze waren er twee. die een snellere tijd maakten dan Wout Bruynzeel. Een bijzondere prestatie leverde de N.V. Verkade, die tijdens het spits uur met een vrachtauto de afstand via de Tolhuispont aflegde in 55 mi nuten. Buiten mededinging maakten de Nederlandse Spoorwegen deze dag veruit de snelste tijd (7 min. 16 sec.) met een extra-trein, die op het tra ject Amsterdam naar Zaandam een - snelheid van MO km, per iln* haalde* Toen en nu Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft woensdag en gisteren ongetwijfeld terug gedacht aan de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog. Zijn hoge gast, president Eisenhower van de Ver enigde Staten, was immers bevelheb ber van de troepen die in het voor jaar van 1945 Duitsland binnentrok ken en daarna was hij geruime tijd militair gouverneur in dat land. Adenauer had de overwinning van de geallieerden met een zeker onge duld afgewacht. Van het naziregime moest hij niets hebben; de nazi's had den dat ai vroeg begrepen en hem in maart 1933 uit al zijn ambten ontzet, waaronder dat van burgemeester dei- gemeente Keulen. Na de verovering van Keulen door de westelijke gealli eerden mocht hij zich de ambtsketen van die stad weer omhangen, maar ook het contact met de bezetters in dit geval de Engelsen viel tegen. In oktober 1945 ontzetten zij hem uit zijn ambt. Dit door Adenauer diep be treurde ontslag werd toegeschreven aan het feit dat hij steeds als even zeer anti-Engels als pro-Frans te boek had gestaan. Generaal Eisenho wer van zijn kant kon best opschie ten met de Russische bevelhebber, maai-schalk Zjoekow. Zeker zijn er punten van overeen komst tussen de toestand van toen en die van nu. Het botert niet best tussen Adenauer en de hui dige Britse premier Macmlllan, en met de Franse president De Gaulle is Adenauer een hele tijd goede maatjes geweest; alleen weet men niet precies hoe hij over de jongste Franse rebel lie-verschijnselen in de Navo denkt. Ook op de persconferentie die Eisen hower gistermorgen in Bonn gaf is men daar niet achter gekomen. De Amerikaanse president antwoordde bevestigend op de vraag, of er ook vraagstukken 'met betrekking tot Frankrijk waren besproken, maar hij wilde er niet diep op ingaan. Het eni ge wat hij hierover zei was „Frank rijk is een belangrijk lid van de Na vo". Zjoekow is door de Russische leider Kroesjtsjew naar de achtergrond ge drukt, maar op zijn persconferentie van gisteren zei Eisenhower desge vraagd, de indruk te hebben dat bij zijn aanstaande besprekingen met Kroesjtsjew het ijs zou breken. Niet zonder reden was er in Bonn enige hilariteit in de buurt van een bio scoop waar tussen de doeken met opschriften als „A warm welcome" en „Ike we trust you" een film werd aangeprezen met de titel: „Whiskey, Wodka, Wienerinnen", waarbij alleen voor de symbolische waarde van de charmante Weense dames nog geen aanknopingspunt te vinden was. Maar wie weet, kan Wenen de plaats zijn voor een topconferentie Gi'ote indruk maakte vooral het contrast met de gebeurtenissen van 1945. Aan Eisenhower viel toentertijd in het geheel geen „wel kom" ten deel, maar nu stond heel Bonn en omgeving op zijn kop, ver brak men politiekordons om de Ame rikaanse bezoeker te kunnen toejui chen, klonk allerwegen feestelijke muziek en waren de vlaggen „niet van de lucht". Hieruit bleek, hoezeer de stemming in West-Duitsland is veranderd in de laatste veertien jaren en hoezeer men met alle kritiek op de Engelsen zijn verwachtingen op een grote Engelssprekende natie heeft gesteld. Door de nieuwe nog va ge veranderingen in de Amerikaanse tactiek na de dood van Adenauers vriend, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dul les, dreigde een kentering te komen in West-Duitslands vertrouwen, maar men mag hopen dat Eisenhower die woensdag direct bij zijn aankomst in West-Duitsland op het vliegveld Wahn begon met de verzekering te geven, dat Amerika achter de bevol king van West-Berlijn staat, bij zijn vrouwelijke besprekingen met de bondskanselier overtuigende argu menten te berde heeft gebracht. De Frankfurter Allgemeine Zei- tung had de bondskanselier al gewaarschuwd, dat het geen zin had, bij deze ontwikkeling „de voet op de rem te zetten", en dat het bes te zou zijn, een grootmoedige hou ding aan te nemen, gedachtig ook aan het feit, dat 1960 in Amerika een verkiezingsjaar is. Door zo'n onbe krompen houding aan te nemen zou men begrip voor specifiek Duitse be langen kunnen vinden. Of Adenauer zich aan dit advies heeft gehouden is niet bekend. Maar wel staat vast dat Eisenhower, anders dan bij zijn aan komst in 1945, uit de ontvangst kon afleiden dat het Duitse volk „uiting gaf aan zijn vaste overtuiging van de menselijke waardigheid en de per soonlijke vrijheid". En dat moet ook de Russen iets zeggen. KONRAD ADENAUER ....andere tijden..., GEMEENTE KOCHT FABRIEK NOORD-HOLLAND OP Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5