EIGENDOM DROOGGEVALLEN GROND IN VEERSE MEER KORFBAL FOKVEEDAG TE MIDDELBURG WERD GROOT SUCCES DOMBURG WIL RIOLERING IN TWEE FASEN VERBETEREN UITSLAGEN KEURING GEITEN EN RUNDVEE TE MIDDELBURG gen' VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 PBOV INOiALB ZBB0W8B OOOBANT 8 (Slot van pag. 1 Zal men bij vaststelling van de grenzen tussen het staats- en het particulier eigendom de hoogwa- terlijn aanhouden of zullen ook de verschillende door de eigenaren in de loop der tijden verkregen rech ten worden geëerbiedigd? De vijf tien Zeenwse eigenaren van de buitendijkse gronden in het Veer- so Gat en de Zandkreek hebben zich de laatste tijd deze vragen vaak gesteld. OUDE RECHTEN. Wel wordt in de wet als begrenzing genoemd de gemiddelde hoogwater- lijn, maar de staat heeft hierop reeds uitzonderingen gemaakt door in de jaren 1880 tot 1900 zgn. delimitatie- contracten met de particuliere eige naren af te sluiten. De delimitatielijn (letterlijk: begrenzing) ligt niet op de hoogwaterlijn, maar meer in de richting van het midden van de stroom. Ten gunste van de particulie re eigenaren is de grens dus ver legd. in die zin, dat de betrokken eigenaar recht heeft op alle aanwas boven de gemiddelde hoogwaterlijn tot de delimitatielijn. Verder zijn er de ambachtsheerlijke rechten, o.a. van de ambachtsheerlijkheid Kortge- ne, waarin bepaald is, dat haar bui tendijkse eigendommen door de laag- waterlijn worden begrensd. De rentmeester van deze ambachts heerlijkheid, ir. A. E. Bruijning te Goes, vertelde ons, dat het buiten dijks bezit ongeveer SO ha schor en slik beslaat. Indertijd heeft de am bachtsheerlijkheid grond van de slik ken gebruikt voor de steigerbouw aan het veer te Kortgene zonder dat hier tegen van andere zijde bezwaren zijn geopperd. Een bewijs temeer, dat de slikken, die bij gemiddelde hoogwa terstand onder water lopen, eigendom van de ambachtsheerlijkheid zijn, zo meende de heer Bruijning. Ook de heer J. van 't Westeinde (Cal- landpolder Noord-Sloe), die optreedt namens een Belgische eigenaar, is van oordeel, dat zijn rechten verder gaan dan de gemiddcldo hoogwater lijn. Waarop hij dat baseert? Op een brief van de minister van financiën in 1877, waarin staat omschreven, dat de eigenaar van de schorren ook recht kan doen gelden op de slikken. Een geheel ander aspect van deze zaak is, dat de heer Van 't Westein de meent in zijn oude rechten te wor den aangetast, wanneer door de af sluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek geen aanwas van schorren meer mogelijk is. „Ik weet nog niet of hiervoor vergooding wordt gege ven", aldus de lieer Van 't Westeinde. De heer B. A. E. Heyso uit Middel burg, die de belangen van de am bachtsheerlijkheid Kamperland be hartigt, was van oordeel, dat het in dezen uitermate moeilijk is precies te zeggen aan wie de droogvallende gronden toebehoren. „Voor ieder per ceel zal men dat apart moeten bekij ken", betoogde hij. WAARDE. Bij de eigendomskwestie komt ten slotte ook nog als facet naar voren de waardevermeerdering van de droogvallende gronden. Het is nog de vraag in hoeverre artikel 7 van de Dixieland Pipers voor halve zaal in Vlissingen BritanniaVlissingen. Eric KransDixieland Pipers hébben u'o te Vlissingen gister- voortreffelijk dixieland- Deltawet naar de letter zal worden toegepast. Dit artikel zegt, dat indien tengevolge van Deltawerken droog vallende gronden een waardevermeer dering ondergaan, tot onteigening van deze gronden lean worden over gegaan, dun wel, dat de rechthebben de aan het rijk een nader vast te stellen vergoeding geeft. In het laat ste geval moet ook overeenstemming bestaan over de uitvoering van een doelmatige kavel. In de onteigenings wet is bepaald, dat bij berekening van de schadevergoeding slechts de waarde in aanmerking komt, die het onteigende zou hebben gehad als de Deltawerken niet zouden zijn uitge voerd. De vraag is: hoe worden deze artikelen toegepast! De particuliere eigenaren van de grond weten het niet. Van do zijde van de Domeinen te Breda werd ons desgevraagd medege deeld, dat het overleg-stadium tus sen domeinen enerzijds en particulie re eigenaren anderzijds thans is aan gebroken. Wel bestaat verschil van inzicht tussen beide partijen, zo werd ons verklaard, maar men verwacht door de komende besprekingen tot overeenstemming te komen. Onde rechten zullen zeer zeker worden ge respecteerd, zo werd er aan toege voegd. Overigens is het laatste woord over deze zaak nog lang niet gesproken. Maar naarmate de datum van afslui ting nadert, zal toch een definitieve regeling moeten worden getroffen. Een regeling, waarbij iedereen weet waar hij aan toe is, zowel wat betreft de eigendomsrechten als de financiële aspecten van de zaak. Tot dan zullen de eigenaren nog rustig moeten af wachten. Oostburgs predikant momenteel in Rusland Volgens United Press-International heeft het Russische persbureau Tass gemeld, dat dominee W. S. Hugo van Dalen, lid van de wereldvredesraad, donderdag in Moskou is gearriveerd op uitnodiging van het patriarchaat van Moskou. Deze Zeeuwse predi kant zou zich in Rusland op de hoog' te komen stellen van het leven van de Russische Orthodoxe Kerk. In bijna allo klassen van de Zeeuwse korfbalbond gaat de strijd om de titels zich nu toe- spitsen. Dit geldt ook voor de onderste plaatsen. In de eerste klas zon Olympia 1 zich goeddeels veilig kunnen stellen indien thuis van Animo I gewonnen zou kun nen worden. Vooral omdat er voor Scampolo thuis tegen Elta I ze ker geen winst valt te behalen. Togo I komt tegen Zuidwesters I vrij gehavend in het veld zodat Zuidwesters zeker niet kansloos is. Wij verwachten de volgende resul taten 1: Scampolo IElto I (2); Vxos I Swift II (1); Olympia IAnimo I (1) Togo IZuidwesters I (3), 2a: Tjoba II—"Vedo I (1); Elto II Blauw wit I (2); Swift III—Ondo (1). 2b: Zeclandia ILuctor I (2); De Poel—Vitesse (1). 3a: BKC—Stormvogels (1); Animo n Zuidzande (1). 3b: VZOD I—Kats (3); Dos '55— Olympia II (1). 3c: Scampolo II—Blauw wit n (1); WKV—Luctor H (2). AD SPIRANTEN Togo aVedo a; b: Ondo a Stormvogels; Animo cNoad a; c: ZcelandiaLuctor b; d: Swift kwiek ■Vopo; Zuidw. bDos '55; e: Ani mo e—Atlas b; Swift vlot—Noad b; f: TjobaVolharding; Blauw wit— Vïos. BETERE KWALITEIT in Britannia te avond een concert gegeven. De belangstelling voor dit concert was vrij gering, maar de waardering die de ,Jialve zaal" het spel van Krans c.s. toedroeg, maakte de afwe zigheid van. de andere helft volledig goed. Het succes was zeer groot. De grote kracht van de Pipers gaat uit van de hechte ritme-sectie, met een fameuze pianist, leider Krans, een wonderlijk goede bassist, Hank Wood, een excellente slagwerker, Lex Cohen en een zeer bekwame banjoist. Koos v. d. Houven. Cohen is een ont dekking van Krans. Hij speelt nog maar enkele weken in dè band, maar nu al bleek hij minstens zo op zijn plaats te zijn als De Lussanet. Wood was qua instrumentbeheerslng en vingertechniek een revolatie. Hij demonstreerde op zijn 5-snarig in strument met name in The Music Maker, een bijzondere virtuositeit. Als geheel maakte de band een frisse indruk en dat is opmerkelijk voor een ensemble dat meer dan dertien jaar in dezelfde trant musiceert. De Pipers spelen waarvoor zij staan: zij spelen springlevende dixieland, vers van de lever, beheerst en stijl vol. De band speelde een gevarieerd repertoire van stomps, blues, rags, parade songs en een aantal stukken in kwartetbezetting, waarin om beur ten klarinettist Ted Bouwman, trom pettist Jean Frangois en trombonist Cees Tanger werd gepousseerd. Het spel van de blaasgroep was vooral in de soli zonder onderscheid bril jant. Tanger bewees zelfs dat zijn instrument verbale eigenschappen had, getuige zijn interpretatie van How can you do a thing like that to me. Frangois had vooral in de num mers op gestopte trompet een gave toon. Frappant waren de Rhapsody in Blue motieven die hij verweefde in een solo in Basin Street Blues. In de collectief gespeelde nummers was de band het sterkst: in High So ciety, met de nog altijd ongewijzigde klarinet-solo, in That's a plenty en in Ellington's Mood Indigo, dat wel een bepaalde, maar niet geheel oor spronkelijke sfeer opriep. St Louis Blues had een levendig intro, waarin piano en slagwerk sterk samenspel leverden. Kid Ory's Original Dixie land One Step tenslotte klonk origi neler dan de originele versie. Erie Krans leidde de nummers in met een plezierig achtergrond-verhaaltje. Het concert was georganiseerd door de Waleherse Jazz Society in samenwer king met do N.V. Britannia. Varkens lieten ditmaal verstek gaan Donderdag werd in Middelburg op do terreinen van de coöp. Veilingvereni ging de zevende fokveedag voor Wal cheren gehouden, die in alle opzich ten geslaagd kan worden genoemd. Niet alleen werd een record aantal insclirijvingen geboekt, maar boven dien was de kwaliteit van de aange voerde runderen en geiten de var kensfokkers hadden ditmaal verstek laten gaan heel wat beter dan men in de afgelopen jaren gewen'd was. 's Ochtends opende burgemeester mr. Joh. de Widt deze zevende fokvee dag. In een speeehje sprak hij o.m. zijn vreugde uit over de nauwe ver bondenheid tussen Middelburg en het platteland, die al eeuwenlang be staat. Verder stipte hij aan dat ons land en Israel de veestapel met de hoogste prestaties van de wereld be zit, wat hij een verheugend ver schijnsel noemde. Dit is te danken aan de boer en de instanties, die zich met de veeverbetering bezighouden. Zelfs uit België Evenals in de afgelopen jaren be stond er ook ditmaal weer veel be langstelling voor de tentoonstel ling met zijn keuringen van het puikje van de Waleherse veestapel, zelfs verschillende Belgische fok- kers waren naar Middelburg geko men om zich te oriënteren. Naast deze belangstelling van de in siders waren er nog honderden le ken, die bij de drie verschillende rin gen, waarin doorlopend gekeurd werd, nauwgezet de verrichtingen van de juryleden volgden. Vooral aan het einde van de middag toen de kampioenen in de verschillende ru brieken moesten worden aangewezen steeg de spanning hoog, want de kwaliteit van het in de ring gebrach te vee stond op een hoog peil en ontliep elkaar soms niet veel. Vooral het jonge vee op de keurin gen was veel beter dan vroeger. Dit is voornamelijk te danken aan de ac tiviteiten van de KJ.-verenlgingen, waardoor zich vee ontwikkelt dat beter en uniformer is. Ook de kwa liteit van de geiten die het afge lopen jaar verstek hadden laten gaan was zeer goed. Hun aantal was dit jaar niet zo groot als op vroegere fokveedagen, maar een kern van goede geitenfokkers blijft gelukkig bestaan. Verder werden verschillende zeer goede fokgroepen van bedrijven getoond, zowel koeien als vaarzen. De beide fokkers L. P. Brasser uit Vrouwenpolder en Js. Vos te Koude- kerke waren met zeer goed vee op de fokveedag vertegenwoordigd en vielen beiden ook verschillende ma len in de prijzen. Hoofdprijzen Hoofdprijzen werden behaald door de koe Antje 17, eigenaar B. Arendse te Gapinge, in de ere-klasse fok- koelen met levensproduktie van minstens 40.000 kg melk. De eerste in de produktieklassc werd de koe Molenaar 26, eigenaar G. de Jager te Serooskerke. De beste groep van vijf stuks zelfgefokt rundvee bracht de fokker-eigenaar L. P. Brasser te Vrouwenpolder in de ring, die ook met e^n groep van drie stuks zelfgefokte vaarzen met een hoofd prijs ging strijken. In de rubriek groepen van drie stuks zelfgefokt rundvee legde de fokker-eigenaar Js. Vos uit Koudekerke beslag op een hoofdprijs. In de afdeling koeien met afstam melingen was het weer L. P Bras ser uit Vrouwenpolder, die met de koe Marijke 2 in de hoofdprijzen viel, evenals In 1958. Kampioenstier werd Omea Adolf eigenaar K.I.-vereniging „Naar pro- duktief vee op Walcheren". Als re serve-kampioen werd aangewezen Roorda Wietse van dezelfde vereni ging. De kampioen-koo werd Treesje 6 van de fokker Js. Vos fe Koudekerke en reserve-kampioene-koe Marijke 4 van de fokker L. P. Brasser te Vrou wenpolder. Kampioene bij de geiten werd Ma rie, reserve-kampioene Marijke 2, beiden van de fokker K. Kleinepier te Zoutelandc. Na de keuringen werden de hoofdprijzen uitgereikt. WALCHEREN VLISSINGEN Gezellige drukte op derde dag „Shetland Show" Ook de derde de laatste dag van de „Shetland Show" in Vlissingen ken merkte zich door een druk bezoek. In de middaguren waren het vooral dames, die ook al aangetrokken door het zonnige weer de poort van de „middenstands-markt" binnen liepen. Daar wachtte hen een speci aal huismoeder-programma met ver schillende aardige attracties. Zo heb ben op het podium enkele dames een demonstratie met mixers gegeven. Het waterorgel liet de dames gratis „concerten" zien en horen en als at tentie werd allo aanwezigen een kop thee aangeboden. Naar ruwe schatting waren ruim 1100 dames de controle gepasseerd. Ook 's avonds was het temidden vein de Shetland-stands nog lange tijd gezellig druk. Vooral de afscheids- quiz van conferencier Tony Leerink trok een flinke belangstelling. Van Vlissingen verhuist de „Shet land Show" naar Middelburg.. VEERE Carillonspel te Veere Het laatste zaterdagavond-carillon- eoncert van dit seizoen te Veere, wordt gegeven door de stadsbeïaar- dier. Piet Broerse. Het programma luidt als volgt: 1. Thema con varia. Staf Nees; 2. Deux gavottes, Fiocco; 3, Menuet, Handel; 4. Diverse volks liederen; 5. Barcarolle, Tsjaikowski; 6. Thema ostinato, W. Vogel; 7. Ik zag Caecilia komen. A. Denijn (the ma con varia); 8. Wiegeliederen van Chopin, Schubert, Fliess en v. Weber; 9, lek segh adieu! (oud volkslied). O.- EN W.-SOUBURG Zaterdag ringrijderij te Souburg A.s. zaterdag zullen de Souburgse ringrijders op het Oranjeplein naar de ring steken. Deze ringrijderij, waaraan ruim 20 ruiters zullen deel nemen, vangt aan des morgens te WESTKAPELLE Raad komt bijeen De gemeenteraad van Westkapelle komt hedenavond om S uur in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt, naast een aantal subsidie verzoeken, onder meer een voorstel tot aankoop van grond in het uitbrei dingsplan. RAAD GAF GOEDKEURING.. gen de namen Dokter B. Vaandrager- straat en H. M. Kesteloostraat. De Maatschappij tot Redding van Dren kelingen verleende men een subsidie van 50.De voorlopige rekening over 1957 werd vastgesteld met de volgende cijfers. Gewone dienst 480.611,70 aan inkomsten en 478,606,86 aan uitgaven; kapitaal- dienst 1.069,806,51 aan uitgaven en 920,856,71 aan Inkomsten. Naar aanleiding van een vraag van de heer Dourleijn deelde de voorzitter voorts mede, dat de negen woningwetwonin gen aanbestedingsklaar gemaakt worden en dat zal worden voorzien in oefenruimte voor de gymnastiekver eniging. De heer Jac. do Visser toonde zich ontevreden met het slachthuis, maar wethouder Seijdel kon mededelen, dat zaterdag alles in orde zal zijn. „Dat is prachtig, maar dit seizoen toch te laat", was het antwoord van de heer De Visser hierop. De heer Warners klaagde voorts over stank nit de rio len. De voorzitter adviseerde enkele emmers water in de riolen te werpen, omdat de stank een gevolg is ran de droogte. ZEVENDE FOKVEEDAG VOOR WALCHEREN Donderdag werd op het terrein van de i Stieren, geboren tussen 31 december Coöp. Veilingvereniging te Middelburg 1857 en 1 juli 1858 2e Batje's Paul, A de zevende fokveedag voor Walcheren I 285352, geb. 16-2-1958. eig. Iz. de Buck, gehouden. De uitslagen van de keuringen tijdens de tentoonstelling luiden: Stieren, geboren In 1957: la Omea Adolf, 46211 S, geb. 21-1-1957, eig. K.I.Ver. „Naar Productief vee op Walcheren"; 2a Roorda Wietse, 45784 S. geb. 10-3-1957, eig. Ver. voor K.I. „Naar Productief vee op Wal cheren"; 2b Eva's Adam, 46830 S. geb. 6-3-1957, eig. Stierenvereniging „Verbete ring zij ons doel", Meliskerke; 3a Hen drika's W.A., 44234 S. geb. 10-1-1957, eig. Stierenvereniging „Gapinge" te Gapin- ge; 3b Rommert, 46829 S. geb. 15-9-1957, olg. Stierenvereniging „Verbetering zij ons doei", Meliskerke. Officiële publikatie GEMEENTE VLISSINGEN BEKENDMAKING B. en W- van Vlissingen maken bekend dat in verband met het vuurwerk op zaterdag 29 augustus 1959 de volgende verkeersmaatregelen zullen worden ge troffen vanaf 21.00 uur totdait deze na be ëindiging van het vuurwerk door de politie worden opgeheven. A. Afgesloten voor alle verkeer met voertuigen. (Ook rijwielen en brom fietsen). Boulevard Bankert tussen de par keerplaats en Boulevard Evertsen. Boulevard Evertsen- Parklaan. President Rooseveltlaan tussen Boule vard Evertsen en Burgemeester van Woelderenlaan. (Behoudens om te parkeren aan de westzijde). Kenau Hasselaarstraat. (Behoudens om te parkeren aan de noordzijde of op de parkeerplaats van Britannia). B. Wachtverbod (verboden te parkeren). Boulevard Bankert tussen de par keerplaats en Boulevard Evertsen. Boulevard Evertsen (Ook tussen liet, „Slrandhotel" en „Cosy Corner"). Parklaan. Verboden rijwielen te plaatsen. Boulevard Evertsen. Parklaan. Verbod rijwielen aan de hand mede te voeren. Boulevard Evertsen. E. Gelegenheid tot parkeren. Parkeerplaats bij Haventje van Meijer. Parkeerplaats van „Britannia" (al leen voor bezoekers). Westzijde President Rooseveltlaan, Noordzijde Kenau Hasselaarstraat. Grasbaan Zandweg. Rljwielbergplaats (bewaakt) is inge richt. ingang Parklaan. vlissingen, 25 augustus 1059 VLISSINGEN. TOEPASSING WOONRUIMTEWET 1947. Burgemeester en wethouders van Vlis singen maken bekend, dat met ingang van 1 september 1059 de voorbereiding van de uitvoering van de Woonruimte- wet 1947 (woningtoewijzing e-d.) zal zijn ondergebracht bij de Ie afdeling van de secretarie (bevolking,, burgerlijke stand, militaire zaken, verkiezingen en woon- rulmtewet 1M7) Houtkade 12. Het kantoor ls voor het publiek geopend alle werkdagen van 840 tot 1240 uur en van 14 tot 15 uur en des zaterdags van •40 tot 12 uur ran.. Grijpskerke, „De Linge' Stieren, geb. tussen 30 juni 1958 en 1 januari 1959 3a Djipster Elderd, F.R.S. geb. 30-6-1958, eig. Iz. de Buck, Grijps kerke, „De Linge": 3b Marijke's Ver wachting, A 233624 R. V. J-, geb. 10-ll-'58, fokk.-elg. L. P. Brasser, Vrouwenpolder. Kalfvaarzen, geboren voor 1 maart 1959: la Betsie fokk.-eig. H. A. Vos, Middel burg; lb Bouma, fokk.eig. H. A. Vos, Middelburg; 2a Bertha, fokk.-eig. P Ver- hage Wzn., Koudekerke: 2b Tjitske 49, eig. Js. Vos, Koudekerke; 2c Lena 6, fokk.-eig. L. J. Lorier en Zn, Middelburg; 2d Jopie 4, fokk.-eig. A. Lorier, Sou burg; 3a Elsje, fokk.-eig. KPoppe, Grijpskerke: 3b Lena 5, fokk.-eig. L. J. Lorier en Zn., Middelburg; 3c Bontje 7, fokk-eig. J. J. Geerse en Zn„ Middel burg; 3d Rika 2, fokk.-eig. J. Wattel, Ga pinge; eervolle vermelding. Mietje 36, fokk.-eig. J. J. Geerse en Zn., Middel burg. Kalfvaarzen, geboren tussen 28 februari 1957 en 1 Juli 1957: la Reintje 2 van Plant- lust, fokk.-eig. J. Maljaars, Oostkapelle; lb Janna 2, fokk.-elg. J. Poppe, Bigge- kerke; lc Paula's Marianne van Plant- lust, fokk.-eig. J. Maljaars, Oostkapelle; Id Tjitske 51, eig. A. Poppe, Grijpskerke; 2a Boerinne, fokk.-eig. M. Goedbloed en Zn., Gapinge; 2b Evelientje, fokk.-eig. K. Poppe, Grijpskerke; 2c Emma, fokk.- eig. K. Poppe, Grijpskerke; 3a Elza 3, fotek-eig. A. Lorier Souburg; 3b Jantje 46, fokk.-elg. J. J. Geerse en Zn.. Mid delburg. Vaarzen en kalfvaarzen, geboren tussen 30 juni 1957 en 1 november 1957: le Ber tha 6, fokk.-eig. A. Jasperse, Koudeker ke; lb Wijke's Lentl, fokk.-eig. Iz. de Buck, Grijpskerke; 2a Erna 64, fokk.-eig. W. Louwerse, Gapinge, 2b Adèle I, fokk.- eig. W. de Buck, Middelburg; 3a Alida 6, fokk.-eig. J. Loolse, Gapinge; 3b An nie 10, fokk.-eig. J. J. Geerse en Zn., Middelburg. Vaarzen an kalfvaarzen, geboren tus sen 31 oktober 1957 en 1 januari 1958: la Boukje 93, fokk.-eig. Js. Vos, Koudeker. ke; lb Marijke 7, fokk.-eig. I. P. Bras ser, Vrouwenpolder; lc Corrle 3, fokk, eig. A. Poppe, Grijpskerke; ld FJUdslcht Coba 11, eig. Iz. de Buck, Grijpskerke; 2a Pietje 20, fokk.eig. Js. Vos, Koudekerke; 2b Witkopje 34, eig. Iz. de Buck, Grijps kerke; 2c Leentje 17, fokk.-eig. A Pop pe, Grijpskerke; 2d Lady 4, fokk.-eig. L- J. Lorier en Zn.. Middelburg; 2 Betsie, fokk.-eig. J. van Sluys, Zoutelande; 3a Grietje 235, fokk.-eig. J. Wattel, Gapinge; 3b Hegedijkster Janna 20, eig. Iz. de Buck, Grijpskerke; 3a Nelly 2, fokk.-eig. C. P. Reynoudt en Zn., Nieuw- en St.- Joosland: 3d Corrie 2, fokk.-eig. J. Lou werse, Sint-Laurens. Vaarzen, geboren tussen 31 december 1957 en 16 februari 1958: la Marijke 8, fokk.-eig. L. P Bras ser, Vrouwenpolder; lb Mieneke 4, fokk.- elg. L. P. Brasser, Vrouwenpolder; lc Ju liana 9, fokk.-eig. B. Arendse, Gapinge; 2a Annetje 25, fokk.-eig. J. vos, Koude kerke; 2b Dora 5, fokk.-eig. P. Verhage Wzn-, Koudekerke; 2c Tjamke 3, van 't Hof Zwagerman, fokk.-eig. ,,'t Hof Zwa german", Grijpskerke; 2d Boukje, fokk. eig. P. Verhage Wzn., Koudekerke; 3a Marianne, fokk-eig. A. Jasperse. Koude kerke; 3b Erna 65. fokk.-eig. w. Lou werse, Gapinge; 3c Franclentje, fokt.- Voorstel sluitingstijd te vervroegen was vergeefs De raad van de gemeente Domburg heeft donderdagavond vrijwel zonder er over te hebben gediscussieerd, zijn fiat gegeven aan het voorstel van B. en W. om het plan voor de bouw van een zuiveringsinstallatie bestekklaar te laten maken. De kosten van dit bestekklaar maken worden door het Ingenieursbureau Hasselt en De Ko ning geraamd op 14.600 in totaal. Het is de bedoeling om het plan in twee fasen te verwezenlijken. Dit omdat er dan kans op is dat de bouw kan worden uitgevoerd in DA.C.W.- verband. Van de zijde van de polder die een nieuwe zuiveringsinstallatie eist, omdat de oude, vooral in het badseizoen het rioolwater niet kan verwerken, zou er echter bezwaar zijn tegen het uitvoeren in twee fa sen. Binnenkort kan dus de aanbeste ding van de rioleringswerken worden verwacht. Levendige discussie.... Een levendiger discussie ontstond naar aanleiding van een punt, dat niet op de agenda voorkwam, maar dat in de rondvraag ter sprake werd gebracht. De heer Joh. de Visser (s.g.) was niet te vreden over de kampeerders. Hij was van mening, dat de tijdelijke bewoners van het kampeerterrein zich 's avonds te luidruchtig ge droegen, zodat klachten niet van do lucht waren. De voorzitter, mr. W. J. E. Cromme' lin meende dat het zo'n vaart niet loopt. Het kampeerterrein is dit jaar twee maai zo groot als verledon jaar en met soms duizend mensen op het terrein is het niet te voorkomen, dat er wel eens klachten zijn", aldus de burgemeester, die er verder nog op wees, dat üe politie waakzaam ge noeg is. „In het afgelopen seizoen werden twintig mensen van het ter rein gezet en werden acht processen- verbaal opgemaakt. De meerderheid van de kampeerders echter heeft zich voorbeeldig gedragen", was de me ning van mr. Crommelin. „We heb ben dit jaar weinig last gehad van het soort jeugd, dat in de kranten in felle kleuren pleegt te worden afgeschil derd", aldus de voorzitter, die echter de heer Joh. de Visser niet van de on schuld der kampeerders kon overtui. Sluitingstijd De lieer De Visser hield voet bij stuk en hij wilde dé sluitingstijd op half twaalf en nog liever op elf uur te zien vastgesteld. Burgemeester Crom melin probeerde hem nog tot andere gedachten te brengen door er op te wijzen, dat onlangs de sluitingstijd der café's reeds werd bepaald op één uur en dat er met uitzondering van de dansavonden na elf uur geen muziek meer mag klinken. De heer De Visser wilde echter zijn voorstel in stemming laten brengen, omdat, zoals hij zei, „de omstandig heden er toe nopen". Voorsteller kreeg steun van de heer Jac. de Visser (a.r.), die van oordeel was, dat de klachten, waarover de heer Joh. Visser sprak, niet ongegrond waren. „Het lawaai Is geen reclame voor vergroting van het kampeerter rein", zet hij, maar in zijn eis om vervroeging van de sluitingstijd was hij iets milder. Hij wilde met twaalf uur genoegen nemen en de heer J. Warners (c.h.) vond dit eveneens de „hoogste" tijd. Nogmaals wees de burgemeester er op, dat het lawaai op een andere wij ze misschien beter aan worden be streden: „er zijn plannen om het kampeerreglement op andere leest te schoeien". De heer A. Passenier wilde ook geen verandering van de slui tingstijd, waardoor de caféhouders gedupeerd zouden worden. „Ook de mensen die 's avonds op de terrassen zitten en dat zijn heus geen la waaischoppers zouden er door ge- troffen worden", zo verdedigde hij de snoepgoed, fijne hapjes en voor war- bestaande toestand. jme koffie en koele limonades heeft I thans toppunt van technische per- Net als in Italië..... fectie de automatische film studio zijn intrede gedaan, waar men Marktberichten VISMIJN VEERE. Export garnalen, aanvoer 2037 kg. 234—325. Hanaelssamalen, aanvoer 101 kg, 167—175. Bot. aanvoer 15 kg, 55—58. Tong, aanvoer 86 kg. 157—406. Rog. aanvoer 18 kg. 16— 24. Vtslever, aanvoer 1 kg. 500. Ongesor teerde vis, aanvoer 15 kg, 41—67. AMSTERDAMSE AARDAPFELTERMIJXMABKT. 27 aug. De totale dagomzet op de donder dag gehouden Amsterdamse aardappeiter- mljnmarkt heeft 89 bedragen Consumptie- sector" Alpha 45 april 17.10. 17J0. 1740, 17.10. Bintje S5 aoril 1940. Maart 18.60, 1840. November 15.50. Bintje 45 april 22.00, 22.20, december 1840. Voran 25 oktober 12.20. Potenector: Bintje e november 29 90, £0,80, 29.90, 29.80. Bintje a november 2740. Eersteling e november 34.70. 35.60, december 35.60. Eersteling a november 34.00. Sirtema e november 29.60. Voran b november 26.50. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild. vanaf: Maandag 31 augustus 1959: Ellison's Orange, alle ma ten, mits voldoende ge kleurd, Cox's Orange Pip pin, 65 mm en op, op 5 mm sorteren. Beurré Lebrun, alle maten. Bonne Louise d' Avranches, alle maten, op 5 mm sorte ren. Beurré Hardy, alle ma ten, op 5 mm sorteren. Beurre Durondeau, alle ma ten. Spaanse Wijnpeer, al le maten. Donderdag 1959: 3 september Cox's Orange Pippin, 60 mm en op, op 5 mm sorte ren. Bramley s Seedling, al le maten. Conference, 55 mm en op. Voor de geplukte appels geldt, dat Zigeunerin, Mank's Codlin, James Grie ve. Transp. de Croncels en Ellison's Orange a 18 kg. £er kist aangevoerd moe- m worden, ae overige ras sen a 20 kg. per kist. Alle kroetappels aanvoeren a 20 kg. per kist. UIT HET ZAKENLEVEN In drie minuien een foto in zelfbedieningsstudio Na de automaten voor sigaretten, „Het komt door de warme zomer, dan leven de mensen net als in Ita lië meer op straat en dan is het ook wat luidruchtiger", legde de burge meester nog eens uit, en de heer W. Bos (gemeente belangen) viel de voorzitter bij: „Er is meer kabaal in de huizen dan op het kampeerter rein", verklaarde hij en toen kwam hij met een onthulling: „Er worden in Domburg reeds plannen gesmeed om wraak te nemen. Men wil een bende vormen, die volgend jaar, wan neer er weer van die lawaaischoppers zijn, de daders zal afstraffen". De voorzitter kon dit streven van de burgerij niet goedkeuren. „Komt U eerst maar eens bij mij en als U last hebt, moet U onmiddellijk mij of de postcommandant van de rijkspolitie bellen", was zijn advies. Elf kopjes koffie... „Maar het is toch niet leuk om 's nachts om half vier uit je bed te worden gebeld door jongelui, die om elf kopjes koffie vragen", hield de heer Bos vol, waarna de voorzitter het voorstel in stem ming bracht. Hierbij bleek, dat het niet de volle dige steun van de raad had, want met vier tegen drie stemmen werd het voorstel om de sluitingstijd op twaalf uur te brengen, afgewezen. Tegen stemden de heren W. Bos (gem. belangen), L. Dourleijn (pvda) A. Passenier (pvda) en J. F. Seijdel (gem. belangen). De verdere punten van de agenda le verden geen moeilijkheden op. Aan een Belg gaf de raad optie op bouw grond in het plan „Driehoek". Twee straten in het plan „Poldertje" kre- e'.g. K. Poppe, Grijpskerke; eervolle ver meldingen Florine, fokk.-eig. K- Poppe, Grijpskerke: Bertha 7, fokk-eig. A. Jas perse, Koudekerk©. in drie minuten zijn eigen pasfoto kan laten maken. Van deze handige foto grafische zelfbedieningsstudios staan cr reeds enkele in Nederland, o.a. op Madurodam in Den Haag. één in Scheveningen, Rotterdam, Eindhoven en sinds vandaag ook in Middelburg, dat hiermee een primeur heeft voor Zeeland. Gisteren reeds toen een drietal monteurs drukdoende waren het ap paraat vooi de winkel van de foto- handel J. Merk te plaatsen trok de automatische studio al veel be langstelling Het is een klein hokje waarvan de twee openingen aan beide zijden door gordijntjes kunnen wor den afgesloten. In deze kleine zelfbe dieningsstudio Is een bankje waarop de klanten kunnen ritten. Voor het maken van de foto's is geen enkele deskundigheid vereist. Een kind kan hetHet enige wat men behoeft te doen is het vereiste geldbedrag in de gleuf te gooien en een knop in te drukken. De rest gaat vanzelf. Blitzlampen boven in het hokje flit sen viermaal aan met een tussen ruimte van vijf seconden en de fo to is gemaakt. Hierna moet men nog drie volle minuten wachten voordat de vier opnamen uit de daarvoor be stemde gleuf vallen. In deze automatische filmstudio wor den alleen pasfoto's gemaakt. Het grote voo'deel van dit apparaat is dat het 24 uur per dag beschikbaar staat, zodat men altijd geholpen wordt. De hele bewerking van de foto ge beurt dus ir. een paar minuten, doch de verkregen opnamen gaan voor lange :ijd naar men zegt zelfs vijftien jaar zond9r verkleuren mee. Er werden geen negatieven, doch waterproof omkeer-papïer ge bruikt, zodat de foto's zo goed als droog uit het apparaat komen. In Amerika, Duitsland en Engeland zijn deze zelfbedieningsstudio's al sinds enige jaren ingeburgerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3