Met 400.000 kubieke meter zand wordt in Breskens duin gevormd Zeeuwse „mossel"- manifestatie op Dam in Amsterdam Bouw van bioscoop met steun van gemeente In 1960 Zeeuws verschijnt fotoboek ZWITSAL :mn Zeeuwse Almanak MOEDER WORDEN... Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE OOÜ RANT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 „COMPENSATIEGEDACHTE" WORDT WERKELIJKHEID Versterktezeewering zorgt reeds eind november voor veiligheid ZAND-ER-OVERDit „volkse" gezegde vaalt gebezigd na een bijge legd gesclül wordt binnenkort in Breskens in de meest letterlijke zin des woords in de praktijk gebrachtMen weet het: de verlegging van de veerhaven heeft in Breskens lange tijd veel beroering gewekt. Die nieuwe veerhaven znigt de drukte en dus ook een deel van de welvaart uit Breskens weg, zo zeiden vele Bressiaanders en er kwam een actie comité, dat zich fel beijverde voor een „compensatiegedachte". Welnu, woensdagochtend is die compensatie bijkans reëel geworden, toen rijles- waterstaat do aanleg van een verhoogde zeewering tussen veerhaven en handelshaven in Breskens aanbesteedde. Zoals bekend, zal die zeewering immers de vorm krijgen van een welgeschapen duin, dat het toerisme naar Breskens kan bevorderen. In Breskens is het dan ook gemakkelijk te zeggen: zand-er-over. Want voor de verhoging van deze duin-zeewe ring is niet minder dan 400.000 kubieke meter zand nodig Een verbazingwekkend getal is dat overigens ook weer niet als men weet hoeveel meters de huidige zee wering, die grotendeels gevormd wordt door het bestaande duin en de bebouwde boulevard, verhoogd moet worden. In doorsnee reikt de zeewering momenteel niet hoger dan 6.50 meter, maar er zijn hier en daar zelfs „ondieptes", waar nauwelijks een hoogte van 6 meter gemeten wordt. Deze grillig gevormde zee wering krijgt nu binnen enkele maanden een noogte van 11 meter... Op sommige plaatsen zelfs nog wat hoger, want rijkswaterstaat wil dit kunstmatige duin even grillig laten vormen als een natuurlijke duinenrij. Ook do breedte van het duin zal on regelmatig zijn. Smaller dan 30 me ter is deze zanderige, maar stevige zeewering overigens nergens. Onge veer ter hoogte van de Zeestraat „waaiert" het duin uit tot zijn groot ste breedte: ongeveer 75 meter. En dat ligt dan in de lijn van de al eerder gesignaleerde „compen satiegedachte", want op dit ver brede duin is ruimte te over voor een hotel. Ook bij de aansluiting van het duin met de dam van de veerhaven zal zo'n hotelplateau worden gevormd, ongeveer ter hoogte van het huidige café-pavil joen „Duinoord". Op deze plaats zal de bestaande weg van de Boulevard in Breskens via het tunneltje naar de veerhaven enigszins naar de landzijde worden „omgedrukt", evenals de reeds be staande overgang voor voetgangers en fietsers. In vloeiende lijn zullen deze „omgedrukte" weg en voet- en rijwielpaden een opgang krijgen naar het duin. Op dit duin ls name lijk, zoals reeds eerder gemeld, de mogelijkheid opengelaten voor de aanleg van een boulevard-rijweg. Burgemeester J. A. Eekhout van Breskens deelde ons mee, dat nog steeds niet bekend is door wie en hoe de aanleg van deze weg gefinancierd zal worden. Wel stelt de gemeente Breskens momenteel reeds alles in het werk om de plannen voor deze wegaanleg bcstekklaar te krijgen. Overgangen Ondertussen heeft rijkswaterstaat reeds een drietal „wegen" over het duin geprojecteerdEchter niet in de lengte-richting, maar in de breedte! Op een drietal plaatsen zijn er namelijk duinovergangen voor voetgangers gepland. De grootste overgang (3 meter breed) komt in het verlengde van de Zeestraat te liggen. Verder komt een 2.10 meter brede overgang in het verlengde van de Zandstraat en een even brede even ten oosten van het huidige pa viljoen „Duinoord". Veel meer materiaal dan zand dat met een winzuiger uit de Wester- schelde gehaald zal worden en ver volgens via bakken, handelshaven en persleiding opgespoten zal worden is er niet nodig. Het gaat in de mees te gevallen om betrekkelijk kleine hoeveelheden. Slechts één getal springt er nog enigszins uit: 55.000 vierkante meter helrobr-*11 Verder is er een hoeveelheid natuur steen nodig om de met asfalt bekle de veerhavendam een „prettig zicht bare" aansluiting te geven met de duinen. Belangrijk is overigens ook het materiaal dat verdwijnt: „5000 kubieke meter beton en obstakels", zoals het in het bestek staat. Dit be tekent, dat vrijwel alle bunkers zul len verdwijnen of onzichtbaar ge maakt zullen worden Reeds op 30 november van dit jaar zal de eigenlijke zeewering gereed moeten zijn, zoals een ■woordvoerder van rijkswaterstaat ons vertelde. Volledig kant en klaar moet het werk pas op 31 september 1960 zijn, want op die datum moet het project voor de eerste maal opgeleverd worden. In der minne.... Voor de Bressiaanders, die veel of enigszins gedupeerd worden door de uitvoering van dit werk, is deze „be dreiging" al zeer nabije toekomst ge worden. Zoals bekend gaat het voor namelijk om het paviljoen „Duin oord", dat geheel moet verdwijnen en om een loods van een garnalen- groothandel. Bovendien valt hier en daar een schuur of een particuliere garage aan deze zeewering-verster king ten offer. In hotel Valk te Breskens hield het lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, ir. G. P. Dikötter uit Temeu- zen, gistermiddag besprekingen met een aantal Breskense ingezetenen, alsmede met vertegenwoordigers van de plaatselijke V.v.V. en polderbe sturen. Uiteraard gingen deze „informatieve besprekingen" voornamelijk over de vergoedingen, die overigens nog niet bekend zijn. De heer Dikötter deelde ons mee de mening te zijn toegedaan, dat alles in der minne geschikt zal kunnen worden. Afscheid van verpleegsters in Middelburgs Gasthuis Zusters Minnaard en De Munck leggen functie neer Begin september zullen twee ver pleegsters ran het Gasthuis te Mid delburg, mej. zuster A. Minnaard, hoofdverpleegster en tevens waarne mend adjunct-directrice en mej. zus ter C. de Munck, eerste verpleegster, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd hun functie neer leggen. Zuster Minnaard kwam in 1927 bij het Gasthuis als leerling-verpleegster en heeft sedertdien in onafgebroken dienstverband alle rangen bij het Gasthuis doorlopen. Zuster De Munck kwam na ongeveer negen jaar in de krankzinnigenverpleging werkzaam te zijn geweest in 1929 als leerling verpleegster bij het Gasthuis en werd na het behalen van het diploma Zie kenverpleging A hoofd van de psy- chiatrisch-neurologische afdeling. Tijdens hun gehele diensttijd hebben beide verpleegsters zich met bijzon dere toewijding van hun taak ge kweten. Vooral in de oorlogsdagen, met de daarmee gepaard gaande eva cuatie, en in de bezettingstijd hebben zij volkomen met terzijdestelling van hun eigen belangen belangrijk werk voor het Gasthuis verricht. Boven dien viel hun dienstverband samen met 'n drietal ingrijpende verbou wingen, welke veel extra werk voor het verplegend personeel meebrach ten. Op dinsdag 1 september zal in een kleine bijeenkomst van bekenden in het Gasthuis afscheid genomen wor den van zuster De Munck en op dinsdag 8 september van zuster Min naard. BIJ OPENING OESTER. EN MOSSELSEIZOEN In Yerseke is het 3 september feest; twee dagen later in de hoofdstad Het comité „Zeeland Presenteert", dat op 3 september voor de vierde achtereenvolgende maal de feestelijkheden rond de ope ning van het oester- en mosselseizoen te Yerseke organiseert, heeft zijn vleugels wijd uitgeslagen. Niet minder dan de Dam in Amsterdam zal zaterdagavond 5 september het decor vormen van een grootse Zeeuwse „mossel"-manifestatie. Een groep Yer- sekenaren trekt die dag namelijk naar de hoofdstad. In het hartje van Amsterdam, op de Dam, zullen de Zeeuwen gratis ge kookte mosselen uitreiken aan de inwoners van deze stad. Een enorme ketel met 'n vuuroppervlak van 3 meter zal in 5 minuten liefst dertig kilo gekookte mosselen kunnen spuien Als de feestelijkheden in Yerseke al weer twee dagen zijn afgelopen zul len de Yersekenaren In Amsterdam manifesteren. Onder meer gaan naar de hoofdstad de harmonie Mozart" en de zangvereniging „Excelsior", waarvan de dames in Zeeuws kos tuum zijn gekleed. Op de Dam zal za terdagavond 5 september een pro gramma van muziek, zang en dans worden uitgevoerd. De Amsterdam mers zullen dan op gekookte mosse len worden onthaald. Dat het 't ge. meentebestuur van Amsterdam ernst is ook de feestelijkheden in de hoofd stad cachet te geven, bewijst o.m. het feit, dat liet de Dam beschikbaar heeft gesteld. Trams zullen zelfs wor den omgelegdEen betere recla me voor dit Zeeuwse zeebanket kan men zich haast niet indenken! Het hoogtepunt van „Zeeland Pre senteert" IV is natuurlijk te beleven in Yerseke, waar de feestelijkheden YAN TOT MUZIEK VOOR BRUIDSPAAR. De muziekvereniging „Flandria" te I.Jzendijke telt enkele trouwlustigen onder haar leden. In twee maanden tijd stapten er vier in het huwelijks bootje, wat met de nodige muzikale evenementen gepaard ging. De laat ste maal dat een bruidspaar werd ge huldigd betrof het twee leden van „Flandria", die elkaar voor eeuwig EVENEMENT.... 't Wordt nu wel tijd om oolc i» Zee land de koppen eens bij elkaar te steken en om samen iets te gaan doen op het gebied van snelheids wedstrijden. Niet de gewone, huis- tuin, en keukenwedstrijden, op de fiets, lovend of op de schaats néé, iets anders dan anders moet het wor den. Na Londen-Parijs kwam Zaan dam met met de van Dam-tot-Dam- race en wij zien aankomen dat bij voorbeeld Rotterdam om maar eens een buitenplaats te noemen zulks niet op zich zal laten zitten. Die komen vandaag, of morgen na tuurlijk met een evenement op Euro mastniveau en als dat gebeurt, zit ten wij er naast. Daarom lijkt ons nu de tijd gekomen om eens ernstig va te denken over de mogelijkheden van 'n Zwin tot Zijpe-race. Voor alle denkbare voertuigen, onderzeeboten en luchtschepen plus vliegende hol- landers inbegrepen. Het evenement zou breed opgezet moeten worden, zonder enigerlei beperkende bepalin gen op het gebied var minimum- en maximumsnelheden, leeftijd of bur gerlijke staat. Slechts één vooncanrde zouden wij willen stellen. De deelnemers moeten wel aankomen. Maar het „wanneer" dient aan een ieders beleefdheid te worden overgelaten... trouw beloofden. Met „slaande trom" trok het muziekgezelschap naar de bralloftszaal, waar het feest met vrolijke klanken werd opgelnisterd. De voorzitter, de heer Marteijn, sprak het jonge paar toe en daarbij ewaagde hij van de moeizame ar- >eid, die bruid en bruidegom in 't be lang van de muziekvereniging reeds verrichtten. Na de gloedvolle woor den van de voorzitter brachten de muzikanten een heildronk uit op het bruidspaar. NIEUWE HAVEN. De nieuwe haven van Sint-Anna- land heeft zijn dienst al bewezen. Dezer dagen meerde schipper L. Theunisse zijn vaartuig, de „Le na" in de nieuwe haven in plaats van in de oude vaargeul, die zo langzamerhand aan het dichtslib ben is en bij de schippers in onge nade raakt. KOEL, HELDER WATER. De arbeiders van de waterleiding, maatschappij zijn in de polder bij Bruinisse —bezig met het aansluiten van een aantal onrendabele percelen op het waterleidingnet. Iu de Molen weg is men gestart. Juist deze zomer, die zich kenmerkte door een bijzon dere nijpende droogte, heeft men op de landbouwbedrijven in de polder „aan den lijve" ondervonden wat het zeggen wil om zonder water te zitten. Spoedig zal men ook hier niet langer meer afhankelijk zijn van de regen. EN LICHT IN DE DUISTERNIS. Tegelijkertijd wordt op een ander punt bij Bruinisse gewerkt door ar beiders van het elektriciteitsbedrijf. Zij brengen licht in de duisternis rond de nieuwe haven. De eerste nieuwe kabels zijn al gelegd. Zij lo pen van het transformatorstation in de Noordstraat te Bruinisse via de Bergstraat naar het haventerrein. donderdag 3 september a.s. worden gehouden. Waren het tot nu de ver. maarde zestiende eeuwse oesterken ner Pieter Cornelisz en de heldin van de Rotterdamse mosseloproer, de achttiende eeuwse Kaat Mossel, die kleur aan bet feest gaven, thans in het de Spaanse oestervisser Mossele- ro Oesterano, die de hoofdrol speelt in het stuk; Mosselero Oesterano is de personificatie van de Spaanse oes tervissers. Zijn land heeft bijzonder vruchtbare natuurlijke banken, waar van deskundigen beweren, dat zij zelfs de beste ter wereld zijn. De Spanjaarden zijn echter alleen oester vissers, een oestercultuur als zodanig kennen zij niet. Mosselero Oesterano komt thans naar Yerseke om zich persoonlijk van de oestercultuur op de hoogte te stellen. De organisatoren van het feest, van wie de Spanjaard donderdag 3 september de eregast is, zien al verlangend uit naar de komst van Mosselero Oesterano. Hij zal immers de oesters keuren en een oordeel vellen over dit Zeeuwse zeebanket! Vlootschoaw De vlootschouw van meer dan hon derd rijk gepavoiseerde visserssche pen wordt om kwart vóór drie ge houden. Er zullen o.m. acht Wierin- jers meevaren. De belangstelling uit het noorden is overigens opvallend, want ook burgemeester B. Nauta van Harlingen en het voltallige dagelijks bestuur van de gemeente Wielingen zal acte de présence geven. Onder de hoge gasten is o.a. de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A: F. C. de Casembroot, die zoals te doen gebruikelijk de eerste (officiële) oester zal eten. In principe heeft de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen toe gezegd naar Yerseke te komen. Het programma voor deze dag, dat wij reeds volledig publiceerden, vermeldt voorts een optocht, opvoering van het spel „Om de parels van de Ooster- schelde" in en om de haven en 's avonds eon groot vuurwerk. Ook bij de bevolking leeft het feest, zo werd donderdagmiddag tijdens een persconferentie, welke was belegd door het comité „Zeeland Presen teert", medegedeeld. Spontaan heb ben de buurtverenigingen aangebo den de straten van het oesterdorp te versieren. VOORSTEL AAN MIDDELBURGS RAAD: Tweede hypotheek van f155.000 De agenda voor de komende vergadering van de raad Mid delburg bevat een voorstel van B. en W. een geldlening in hy pothecair verband te verstrek ken aan de familie Wöhler. Het gaat hier om een tweede hypo theek van gemeentewege voor de bouw van een bioscoop In de Lange Delft. Deze hypotheek is groot 155.000, terwijl de ren te 5% bedraagt. Zoals bekend bestaan er bij de bio- scoopexploitante, de firma Wöhler, reeds vele jaren, plannen tot de bouw van een bioscoop achter het huidige café-restaurant in de Lange Delft. Reeds in een vroeger stadium heb ben wij uitvoeriger melding van deze plannen gemaakt. Men kon echter destijds niet tot uitvoering overgaan omdat de financiering van dit project bijzonder moeilijk was. De exploi- tante heeft zich nu onlangs tot het gemeentebestuur gewend, welk over- eg geresulteerd is in een voorstel van B. en W. een tweede hypotheek van 155 000 te verstrekken. Uiteraard heeft het gemeentebestuur geen belang bij de exploitatie van een bioscoop, maar B. en W. menen dat met de bouw toch een gemeentebe lang is gediend. Er komt in dit pro ject namelijk niet alleen een bio scoopzaal, maar ook een aantal zaal- ruimten, die kunnen worden gebruikt voor congressen. En juist dit punt wordt van belang geacht, omdat in Middlebuxg nu eenmaal te weinig ac commodatie bestaat voor congressen. Maandag zal dus de raad over dit voorstel van het college beslissen. Prs. F. D. Zandstra buitengewoon lector Econom. Hogeschool Curatoren van de Ned. Econ. Hoge school te Rotterdam hebben met in gang van 1 september a.s. benoemd tot buitengewoon lector in de accoun tancy de heer F. D. Zandstra, ec. drs., thans als wetenschappelijk ambtenaar verbonden aan de Ned. Econ. Hoge school en vroeger te Middelburg woonachtig. Inkrimping veilingen bramen te Kapelle Met ingang van volgende week zal er op de veiling te Kapelle op vrij dagmiddag geen bramenveiling meer worden gehouden. De oorzaak van deze inkrimping is het sterk terug lopen van de aanvoer. Dc overige bramenveilingen blijven voorlopig gehandhaafd. Collecte De collecte voor het Hoogeland heeft te Scherpenisse opgebracht 31,95. BIJ DE OPENING VAN PROVINCIEHUIS Opdracht van Ged. Staten GED. STATEN VAN ZEE- LAND hebben opdracht gege ven tot de samenstelling van een fotoboek, dat zal worden uitgegeven bij de opening van het nieuwe provinciehuis in de Abdij te Middelburg. Het is in de eerste plaats bedoeld als een herinneringsgeschenk, maar het boek zal tevens in de handel ko men. Ged. Staten delen thans aan de Provinciale Staten mede, dat zij een Zeeuwse uitgeverij bereid hebben gevonden zich met het uitgeven van liet ge denkboek te belasten. De uitge verij heeft daarbij als voor waarde gesteld, dat de provin cie een subsidie ten bedrage van 16.000 zal verlenen, waarte genover het provinciaal bestuur 500 exemplaren zal ontvangen. Do uitgeverij heeft voorts zo schrijven Gedeputeerden in nauw overleg met het college en kele personen aangezocht, die zich met de samenstelling van het boek willen belasten. Deze redactie zal zich tijdens haar ar beid op geregelde tijden met een delegatie uit Ged. Staten verstaan. Nader vernemen wij nog, dat het boek zal worden uitgegeven door de firma G. W. den Boer te Mid delburg. Als samenstellers zijn aangewezen do heren G. A. de Kok, adjunot-hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, en drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut te Middelburg. De Staten hebben op 12 januari j.L reeds informeel hun instemming be tuigd met de plannen van het colle ge voor dit boek. Men achtte deze uitgave geheel verantwoord: niet al leen bestaan reeds soortgelijke uitga ven over vrijwel alle andere provin cies, maar bovendien verkeert de ont wikkeling van Zeeland thans in een zodanig stadium, dat het van belang moet worden geacht ook op deze wij ze de aandacht voor Zeeland te vra gen. Het ligt thans In de bedoeling, dat in de eerstvolgende zitting van de Staten een krediet voor dit foto boek zal worden gewaagd. N.V. „De Schelde" neemt deel aan nieuwe N.V. Door de N.V. Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen, de Machinefa briek Breda v/h Backer en Rueb te Breda, Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, de Rotterdamse Droog dok Mij., te Rotterdam, Kon. Machi nefabrieken gebr. Stork en Co., te Hengelo en Werkspoor te Amster dam, is de N.V. „Neratoom" te 's-Gra venhage opgericht. Dc vennootschap heeft ten doel het aannemen van werken ten behoeve van de bouw van kernenergiecentrales en andere sta tionaire kernenergie-installaties in Nederland en elders en alles wat daarmede samenhangt, daaronder begrepen het deelnemen in of steu nen van binnen het rijk of elders gevestigde ondernemingen welke een soortgeijk of aanverwant doel na streven. Het maatschappelijk kapi taal der nieuwe vennootschap is f 1.000.000, verdeeld in 100 aandelen op naam van f 10.000, elk, waarvan bij dc oprichting 30 aandelen zijn geplaatst en in contanten volgestort. Elk der oprichters neemt deel voor 5 aandelen. Aandeelhouders kunnen al leen zijn naamloze vennootschappen. De directie zal worden gevoerd door ir. H. ,W. van Tijen. KUNST Jaap Hillen speelde in Middelburg NIEUWE KERK Het programma, dat de organist Jaap Hillen uit Breda gisteravond uit voerde op het orgel van de Nieuwe Kerk te Middelburg, had tot titel: „Bach en Duitse voorgangers", een wat prozaïsche naam voor een mo numentaal programma. Wanneer men het wat dichterlijk had willen zeggen, dan zou bijvoorbeeld een titel als „De schone voleinding" zonder enige twijfel op zijn plaats zijn ge weest. Want het programma van gis teravond was een voorbeeld van een „schone voleinding", van een zorg vuldig opgebouwde climax. Het ging dus om Bach en zijn voor gangers, van welke laatste groep er drie waren uitverkoren, namelijk Pa- chelbel, Bruhns en Buxtehude. Hun orgelkunst heeft reeds een grote hoogte bereikt en hun werken zijn sublieme voorbeelden van een orgel muziek, die ook nu nog boeit en im poneert in vele facetten. Deze mu ziek is al zo veel verder dan bijvoor beeld het werk van Frèscobaldi, wiens sterfdatum tien jaar ligt voor het geboortejaar van Pachelbel maar tevens is deze muziek een duidelijk bewijs voor de grote ontwikkeling, die de orgelbouwkunst in die jaren moet hebben doorgemaakt. Noch tans: Pachelbel, Bruhns en Buxtehu de waren „slechts" de wegbereiders voor een nog groter musicus, die het werk van de barok-orgellcunst zou voleindigen, een „schone voleinding". Zijn werk vloeit als het ware als vanzelf voort uit de muziek van Bux tehude, die de voleinding weliswaar voorzag, maar haar nog niet tot stand wist te brengen. Dat bleef na melijk voorbehouden aan Johan Se- bastiaan Bach. Welnu deze kleine muziekgeschiedenis van nog géén eeuw werd gisteravond magnifiek in klanken gedoceerd in de Nieuwe Kerk. Jaap Hillen speelde van Pachelbel een korto toccata in e klein, van Bruhns een preludium en fuga in e klein en Buxtehudes Ciaconna, alles uitmuntend van registratie en spel techniek. Het geheel vormde een goe de inleiding tot Bach, de Fantasia in G groot. Vooral het majestueuze vijf stemmige middendeel daaruit werd uitmuntend vertolkt. Vervolgens weerklonken drie orgelkoralen, waar na het concert werd besloten met de Fantasia en fuga in g klein. Een grootse finale! Met deze orgelbespeling deed Jaap Hillen zich opnieuw kennen als een eminent organist, niet alleen in spel en interpretatie, maar ook in de op bouw van zijn programma. Immers, de titel „Bach en Duitse voorgan gers" Laat allerlei mogelijkheden toe, maar dat wil niet zeggen dat daarbij altijd duidelijk de weg wordt gewe zen, die tenslotte eindigt bij de or gelmeester Bach. Het programma van gisteravond evenwel toonde deze weg duidelijk. En dat nu pleit voor het musicologisch inzicht van deze concertgever. In vrijwel alle opzich ten derhalve een geslaagde avond. de K. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE VANDAAG. Middelburg Electro: .GrBfln Manzt. 19, 21.15 uur. b.1. 8chouwburg. „Spaan se Driften", 20 uur. t»rov. Bibliotheek tentoonstelling prentbriefkaarten Vlis singen en Veere, 10—12.30 en 13.30—18 uur. Miniatuur Walohcrcn met ten toonstelling Deltaplan. Molenwater 9 —23 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2