PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EISENHOWER „VEROVERDE" LONDEN Eigendom Veerse droogvallende grond wordt betwist in meer BILT OVERLEG TE BONN LEIDDE TOT GROTE VOLDOENING VOORZIENINGEN GEWENST VOOR BENADEELDE WEDUWENGROEP AMSTERDAMSE POLITIE DEELDE RAKE KLAPPEN UIT VERWACHT... 202e jaargang - no. 202 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zterikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. „In twintig jaar niet zo'n treffende ontvangst gezien" OOK BRITTEN VERBREKEN POLITIEKORDONS; MACMILLAN PRIJST IKE'S INITIATIEF President Eisenhower (voor de microfoons) zei na zijn aan komst op do Londense luchthaven, dat hij zeer verheugd was, weer in Engeland te zijn, waar enkele van zijn beste vrienden wonen. Naast hem staat Macmillan, die in zijn welkomst woord ondermeer had gezegd: „Het initiatief dat U hebt ge nomen om tot een oplossing te komen voor de vraagstukken waarvoor onze landen zich zien geplaatst, is een bron van grote voldoening voor Groot-Brittannië en het gehele Ge menebest". Na een ovationeel afscheid van West-Duitsland heeft president Eisenhower gisteravond een triomfantelijke intocht in Londen gedaan. Een Londense hoofdinspecteur van politie verklaar de dat de ontvangst die de president was bereid, de méést indrukwekkende was geweest die hij in zijn twintig dienstjaren had meegemaakt. Op het vliegveld werd de president hartelijk be groet door premier Macmillan, die in zijn wel komstwoord onder meer zei: „De vraagstukken waarvoor onze beide landen en ook onze bondge noten zich geplaatst zien, zijn moeilijk en inge wikkeld. Het initiatief dat U hebt genomen om tot een oplossing te komen, is een bron van grote voldoening voor ons in Groot-Brittannië en ik geloof dat ik dit wel mag zeggen voor het gehele Gemenebest. Hij verwachtte dat Eisen hower zich van zijn taak zal kwijten met dezelf de moed en bekwaamheid die hij getoond heeft als bevelhebber in oorlogstijd. „De 23 „triomfuren" van Eisenhower in Bonn zijn donderdag tot grote vol doening van beide partijen afgesloten, zo is in diplomatieke kringen te Bonn vernomen. De president heeft, zoals hij op een persconferentie, te kennen gaf, van Adenauer persoonlijk te horen gekregen dat de Bonds kanselier volledig vertrouwen in hem heeft. Aan de andere kant heeft Adenaner nogmaals van de president gehoord dat de Verenigde Staten ach ter de Navo en de gemeenschappelijke doelstellingen van de Atlantische organisatie blijven staan. Eisenhower heeft de Bondskanselier voorts de plechtige verzekering gegeven, dat zijn land West-Duitsland zal blijven steunen bij do verdediging van West-Berlijn. Deze verklaringen zijn met grote voldoening in Bonn ontvangen. villa vier rijen dik. Maar het grootste deel Van zijn Bóhnse tijd besteedde Eisenhower aan besprekingen met Adenauer In diens paleis Sehaumberg waar de hogè gast eveneens hartelijk door het publiek werd begroet. Om half vijf verlieten beide mannen de kanselarij. In een open auto reden zij naar Bad Godesberg, waar een hefschroefvliegtuig van het Ameri kaanse leger klaar stond om hen naar het vliegveld Wahn te brengen. Eisenhower en Adenauer stonden ge- Evenals in Bonn en omgeving, verbrak ook op de 24 km lange weg van het vliegveld naar de Amerikaanse ambassade in het hart van Londen een juichende menigte hier en daar het politie- kordon. Vele rijen dik stonden de Londenaars om een glimp op te vangen van de wagen met Ike en Macmillan. Natuurlijk was er geen spra ke meer van enig verkeer op de route die door de stoet werd gevolgd. Zodra de motorrijders die de stoet openden in zicht kwamen, barstte er een lawaai los, geproduceerd door de claxons van auto's en bussen. Eisenhower was naar het scheen onvermoeidbaar. Hij wuifde onafgebro ken. Eisenhowers pers-secretaris James Hagerty, verklaarde later dat de president zich, ondanks de vermoeienis van de reis en de ontvangst in Londen, uitstekend voelde. Hij voegde hieraan toe dat de ontvangst in Londen een diepe indruk op de president had gemaakt. durende de 4 km lange rit rechtop in de Mercedes om de toejuichingen van de mensen langs de weg te be antwoorden. De presidentiële Boeing vertrok om kwart over vijf naar Lon den. Straaljagers van de Westduitse luchtmacht begeleidden de Boeing in formatie tot aan de grens. Zelfbewuste indruk In het communiqué dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven, werden de defensieve doelstellingen van het Atlantische bondgenootschap onderstreept door de organisatie te koppelen aan artikel 51 van het hand vest der Verenigde Naties. Men acht dit van betekenis in verband met de komende besprekingen tussen Eisen hower en Kroesjtsjéw. Het communi qué richt zich ongetwijfeld indirect tot de Russische premier waar het de Navo de hoeksteen noemt van de po litiek van de Bondsrepubliek en de Verenigde Staten, maar het belang rijkste resultaat van Eisenhowers bezoek aan Bonn is wel de indruk die hij er heeft gemaakt. Niet alleen bracht Eisenhowers lcomst naar West-Duitsland een kwart miljoen mensen op de been en werd zijn rit door Bonn een triomftocht zoals de Bondsrepu bliek nog nooit heeft gezien, maar de president wist de indruk te wekken van een man, die zelfbe wust de door hem gestelde doel einden nastreeft. En deze indruk zal een kalmerende invloed heb ben op de gemoederen in Bonn, die nogal verontrust waren door het bericht van het persoonlijke overleg tussen Eisenhower en Kroesjtsjew. Rechtop in de auto Op het programma van Eisenhowers verblijf te Bonn stond gisteren onder meer een bezoek aan de Bondspresi dent, prof. Heuss, die in zijn villa Hammerschmidt ook dr. Lübke, die hem binnenkort zal opvolgen had uit genodigd. De mensen stonden bij de Alvorens met bondskanselier Ade nauer besprekingen te beginnen, heeft president Eisenhower gister morgen een bezoek gebracht aan bondspresident prof. Heuss. De nieuwbenoenide president Lübke kijkt toetijdens de begroeting. (Telefoto) Zwaar programma In Engeland wacht de Amerikaanse president een zwaar programma van vijf dagen waarvan slechts twaalf uur bestemd is voor besprekingen met premier Macmillan. De rest van de tijd zal worden besteed aan een bezoek aan koningin Elizabeth in Schotland, een bezoek aan de Ameri kaanse gedenkplaat in de St.-Pauls Cathedraal, een gesprek voor radio en televisie met premier Macmillan en een ontmoeting met de Spaanse minister van buitenlandse zaken. Gedetineerde ontvlucht uit Veenhuizen Gisteren, op de dag voor zijn 58ste verjaardag, is uit de rijkswerkin richting te Veenhuizen (gemeente (Norg) ontvlucht de gedetineerde M. L. uit Delft. De ontvluchting heeft zich te ongeveer twaalf uur gister middag voorgedaan. VAKCENTRALEN OVER VERVROEGING A.W.W. Pleidooi voor een overgangsregeling Het overlegorgaan van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heeft zich tot de minister van sociale zaken en volksgezondheid gericht, met een brief waarin de drie vakcentrales er hun vreugde over uitspreken, dat de re- gering het voornemen heeft de alge mene weduwen- en wezenwet inplaats van op 1 januari 1960 reeds op 1 ok tober a.s, te laten intreden. Deze op zichzelf gelukkige vervroe ging van de uitv'oeriingsdatum zal, vol gens de vakbonden, een ongewild na deel en teleurstelling voor een groot aantal weduwen tot gevolg hebben, namelijk voor die weduwen, die in de periode van 1 oktober tot en met 31 december 1959 de zestigjarige leeftijd zullen bereiken en die niet uit andere hoofde aanspraken aan de A.A.W. kunnen ontlenen. Doordat aanvankelijk als datum van invoering van de verzekering 1 janu ari 1960 is gesteld, is bij de hierbe- doelde weduwen het vooruitzicht ge opend, dat ook zij voor een A.W.W- pensioen, en wel tot aan de 65-jarige leeftijd, in aanmerking zouden ko men. Zonder een nadere voorziening zul len deze weduwen volgens de vak bonden in dit vooruitzicht worden teleurgesteld en nimmer een A.W W.-pensioen ontvangen. De besturen van de drie vakorganisaties achten het onbillijk als nu door een op zichzelf toe te juichen vervroeging van de invoeringsdatum der A-W.W. een nadeel en teleurstelling zou ont staan voor een aantal weduwen. In het schrijven vragen de bonden de minister dan ook voorzieningen te treffen waardoor deze groep weduwen aanspraak verkrijgt op weduwenpen- sioen ingevolge de in de wet neerge legde overgangsregeling. Polarisraket afgevuurd De Amerikaanse marine heeft don derdag voor het eerst een polarisra- két voor duikboten beproefd. De ra ket werd afgevuurd van het schip „Observation Island", op zeven mijl uit de kust bij Kaap Canaveral". Uit de eerste berichten is op te ma ken dat de proef geslaagd is. Vanuit een hefschroefvliegtuig op enkele honderden meters hoogte zijn foto's genomen. Uitbreker uit Arnhem weer ingerekend De recherche van de Arnhemse poli tie heeft woensdagmiddag in de Vin- kenstraat te Arnhem de 26-jarige F. de W. anagehouden., een van de vier ge vangen en, die deze week uit het huis van bewaring en uit de gevangenis te Arnhem zijn ontsnapt. Omtrent de andere ontvluchten is nog niets bekend. De W. was gearresteerd en in hoger beroep gegaan tegen een vonnis. Hij zeide, dat hij was uitgebroken, omdat hij. meende, onschuldig gevangen te zitten. IflIlllllllllllllllllllllillllllllW J Meelevend knechtje 1 J van: §1 Met een omgevallen schoor- H steen over hem heen trof het |f knechtje van een schoorsteen- g veger gisteren zijn baas in de s dakgoot aan, toen zij aan het H werk waren in de Zoomstraat. te Rotterdam. Hevig geschrokken rende hij m M de trap af en zakte beneden n van emotie in elkaar. De gewaarschuwde G.G.D. zag m aanvankelijk in hem het enige slachtoffer, maar toen het lcnechtje weer bij kwam, kon hij de mannén naar boven ver- wijzen. n De schoorsteenveger kon uit zijn benarde toestand bevrijd worden. Met lichte verwondin- gen is hij naar het ziekenhuis- Bergweg gebracht. il[lllllllllll!lllllinillfI!lllllllll!ll(ll!!!llll!llll!llllllllllllllllllll!llllll!llll!M Nozems rukten in gesloten formatie op Opnieuw Is het donderdagavond tot een thans vrij hevig treffen ge komen tussen de Amsterdamse poli tie en honderden jongelui, deels op bromfietsen, deels lopend en joelend met jonge meisjes. Het begon tegen 9 uur op het Leidseplein, waar circa 300 nozems in gesloten formatie Leger van Laos maakt vorderingen De stafchef van het Laotische leger, brigade-generaal Wan Rattikone, heeft donderdag na zijn terugkeer van een inspectiereis te Vientiane verklaard, dat het leger in het noor_ den van de provincie Samnena zich in kleine groepen heeft verdeeld en gestage vorderingen maakt tegen de opstandelingen. De aanhangers van de communistische Pathet Lao had den volgens hem zeven dorpshoofden vermoord en een aantal Jongens en mannen meegevoerd. Dezen zonden worden gebruikt om de groepen op standelingen te versterken. Men wijst er op, dat de schattingen van het totale aantal opstandelingen vai'iëren van enige honderden tot hoogstens tweeduizend. Dezen oppe- reren in groepen van zes tot zestig man. Dankzij hun terreinkennis sla gen zij er steeds in aan de regerings troepen, waarvan de sterkte op 25.000 man wordt geraamd, te ontko men. Van een offensief van de opstan delingen is geen sprake. Het is duide lijk hun opzet om door op kleine schaal in het gebied van Loeang Pra- bang te opereren in deze stad en in Vientiane verwarring te stichten. VRAAG ROND DRIE-EILANDENPLAN Op verschillende schorren en slikken rusten bijzondere rechten Als over anderhalf a twee jaar het Drie Eilandenplan is vol tooid en sterke dammen het eiland Noord-Beveland met Walcheren en Zoid-Beveland zullen verbinden, zal het water peil in het Veerse Gat en de Zandkreek aanmerkelijk zak ken. Honderden hectaren schor ren, slikken en zandgronden val len dan droog. Daarmee kunnen echter ook de moeilijkheden bo men, want reeds nu wordt de vraag gesteld: „Van wie zijn de ze gronden?" Er zitten namelijk zoveel aspecten aan deze zaak, dat het voor grote stukken droogvallende grond voors hands niet mogelijk is te zeggen wie de eigenaar (-es) is. Metter tijd misschien een kluif (je) voor de juristen, want voor zo ver thans bekend, zijn van over heidswege in casu de Domei nen nog geen stappen onder nomen om deze kwestie defini tief te regelen. Waar het hier om gaat, is het eigen domsrecht van de buitendijkse gron den. Reeds thans liggen er in het Vaersa Gat én de Zandkreek grote stukken schorregrond, die bij een ge middelde hoogwaterstand niet meer door het water worden overstroomd. Deze oppervlakte droog vallende grond neemt toe, wanneer na de af sluiting het waterpeil in vergelijking tot het gemiddelde hoogwaterpeil van thans belangrijk zakt. Het gebied van liet Veerse Meer, zoals de Zand kreek en het Veerse Gat na de af sluiting zal heten, heeft een opper vlakte van 3700 ha, waarvan 2000 ha land en 1700 ha water. Die 2000 ha grond, waarvan 1200 ha een landbouwkundige bestemming krijgt, is gedeeltelijk in handen van particulieren. Hoe groot het particu lier grondbezit in het Veerse Gat en de Zandkreek is, kan bij benadering niet worden gezegd, want het is niet bekend welk standpunt de Domeinen innemen. De gronden, waarover de moeilijkheden kunnen ontstaan, zijn juist die, welke thans bij hoog water onderlopen, maar straks na de afslui ting droogvallen. (Zie slot pag. 5 kol. 1) door de Leidsestraat marcheerden en oprukten in de richting van het Leidseplein. Hier aangekomen wer den zij door politiemannen gesom meerd rechtsomkeer te maken en zich te verspreiden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven vielen de eerste klappen. Talrijke politiemannen trachtten daarna het plein schoon te vegen, doch telkens doken groepen jongelui hier en daar weer op. Er zijn met blanke sabel en gummistokken rake klappen uitgedeeld. Tien van de erg ste belhamels zijn ingesloten in het bureau Leidseplein. Toen de rust op het Leidseplein goed en wel was teruggekeerd begon de onrust op de Dam, waarheen de meeste knapen zich toen hadden be geven. Ook hier zijn rake klappen gevallen. Vijf jongens zijn naar het bureau ge bracht. Ook drie meisjes zijn aange houden, volgens de politie wegens on zedelijke gedragingen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, zwaarbewolkt, Ypenburg, onbewolkt, Vlissingen, onbewolkt, Eelde, lichtbewolkt, De Bilt, lichtbewolkt, Twente, onbewolkt, Eindhoven, onbewolkt. Zuid-Limburg, onbewolkt, Helsinki, regen, Stockholm, lichtbewolkt, Oslo, lichtbewolkt, Kopenhagen, lichtbewolkt. Aberdeen, regen, Londen, onbewolkt, Amsterdam, lichtbewolkt, Brussel, onbewolkt, Luxemburg, onbewolkt. Parijs, onbewolkt, Bordeaux, zwaarbewolkt, Grenoble, lichtbewolkt, Nice, onbewolkt, Berlijn, zwaarbewolkt, Frankfurt, onbewolkt, München, onbewolkt, Züricht, zwaarbewolkt, Genève, lichtbewolkt, Locarao, halfbewolkt, Wenen, onbewolkt, Innsbruck, lichtbewolkt, Belgrado, onbewolkt, Athene, onbewolkt, Rome, onbewolkt, AJaccio, onbewolkt, Madrid, halfbewolkt, Lissabon, halfbewolkt. 20 gr. 20 gr. 20 gr, 20 gr. 20 gr. 22 gr. 22 gr. 21 gr, 12 gr. 18 gr. 20 gr. 18 gr. 17 gr. 24 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 26 gr. 30 gr. 28 gr. 26 gr. 21 gr. 25 gr. 23 gr. 25 gr. 28 gr. 28 gr. 23 gr. 29 gr. 30 gr. 32 gr. 30 gr. Geldig tot hedenavona VERANDERLIJK WEER Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Overwegend mati ge wind, draaiend naar westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren, of iets hogere. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag aanvankelijk zonnig strandweer, later meer bewolking. In de middag 2022 graden. Zeewater 20 graden. Matige wind uit weste lijke richting. Vooruitzichten: Tijdelijk matig strandweer, daarna zonnig maar iets koeler. ZON EN MAAN 29 augustus Zon op .5.45 onder 19.36 Maan op p.54 onder 16^9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1