DE BOEKENPLANK PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer LERAREN VOORWAARDELIJK VOOR INVOERING H.A.V.O. T.V.-toestel voor drie gulden Waar zijn onze schepen? WILLEM II Het moeilijke offer 8 PROV IN ClALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 JAARVERGADERING LERAREN R.H.B.S Indien gecombineerd met school voor V.W.O. In het conferentieoord „De Pieters berg" te Oosterbeek is woensdagmor gen de algemene vergadering begon nen van de vereniging van leraren van rijks-hogere burgerscholen. In zijn openingsrede van de vergadering besprak de voorzitter, de heer A- F. J. Jacobs, leraar aan de rJi.b.s. te Leeuwarden, uitvoerig twee van de problemen die reeds gedurende lange tijd in het middelpunt van de belang stelling der leraren staan: de salaris- kwestie en het wetsontwerp tot re geling van het voortgezet onderwijs. „De salariskwestie heeft velen onder ons voor lange tijd het leven ver gald en in lerarenkringen algemeen verslagenheid teweeggebracht", zo sprak de heer Jacobs. Hij vroeg zich af of het gevoel, voor een verloren zaak te staan, het verlies van ver trouwen, het geleidelijk uitdoven van het enthousiasme en van de liefde voor het beroep bij zeer velen, niet ernstiger is dan de venijnigste inge zonden stukken, veel ernstiger dan langzaam-aan-acties of zelfs stakin gen. De nadruk leggend op de begin selverklaring van de regering, waar in wordt voorgehouden dat, wil Ne derland zijn plaats in de rij der vol keren handhaven, aan onderwijs en wetenschap hoge eisen zullen moeten worden gesteld, verklaarde de heer Jacobs dat hier voor de regering; een kans is te tonen wat haar principe waard is. Ten aanzien van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet on derwijs somde de heer Jacobs een aantal vraagpunten op, zoals de al of niet grondwettelijkheid van het wetsontwerp, doordat in de conside rans geen onderscheid tussen open baar en bijzonder onderwijs is ge maakt. De heer Jacobs achtte het wenselijk het hoger algemeen vormend onder wijs (H.A.V.O.) een reële kans te geven, doch slechts wanneer een school voor H.A.V.O. alleen wordt ge combineerd met een school voor voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (V.W.O.) en niet met middel baar algemeen vormend onderwijs (M.A.V.O.), zoals het wetsontwerp suggereert, en verder wanneer voor het H.A.V.O. dezelfde bevoegdheden zullen worden geëist als voor het V. W.O. en geen lagere zoals art. 33 van het wetsontwerp wil. Een brug- jaar moet, wil het werkelijk waarde hebben, niet allesomvattend zijn, maar dient tot het V.W.O. en H.A. V.O. beperkt te blijven. Tenslotte kritiseerde de heer Jacobs het hoofdstuk over de opheffing der scholen en de normen die daarvoor worden gesteld. Volgens deze nor men zouden er thans van de 15 gym- Manchester Guardian heet voortaan Guardian De Manchester Guardian, het bekend ste van de Britse dagbladen, zal voortaan nog slechts „Guardian" he ten. Dit betekent geen wijziging van po litiek, zegt het blad. „Het is de er kenning van een bestaande toestand. De Guardian is al jaren lang een na tionaal blad. Het grootste deel van de lezers woont buiten noordwest- Engeland", aldus de mededeling. (Advert evtie) NIET BOENEN MAAR WRIJVEN schoencreme - wrijfwas Metaseul (vooralle metalen) Handelsond. Gerard Roovers - Breda nasiale afdelingen der openbare ly cea tenminste 12 verdwenen zijn, en evenzo zou het 10 van de 15 afde lingen verbonden aan een RH.B.S. vergaan, had spreker uit gerekend. Advertentie oliehaarden petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - neer warmte Van en occz Portret van Churchill Elizabeth Nel was ln de oorlog de se cretaresse van Churchill. Jaren na dien schreef zij daarover een boekje, dat thans in een Nederlandse pocket- uitgave is verschenen bij de Uitgeve rij Het Wereldvenster (Antilope- reeks). Het is een kostelijk boek, waaruit de grote staatsman oprijst als een vaak uiterst moeilijk, maar geniaal man. Onder de vele lectuur over Churchill neemt dit met grote liefde, maar ook met afstand ge schreven boekje een belangrijke plaats in. Mika Waltari De Finse schrijver Mika Waltari heeft een reeks historische romans geschreven, die een breed lezerspu bliek vonden. Zijn boeken zijn druk vertaald en ook druk verkocht. Ze getuigen van een brede fantasie, die zich nauwelijks laat intomen door de toch wel omvangrijke historische kennis van de schrijver. „De Zwarte Engel" (als pocketuitgave bij Bruna Utrecht verschenen) behoort tot het betere werk van Waltari. Tegen een romantische achtergrond wordt de ondergang beschreven van het By zantijnse rijk in de vijftiende eeuw. KERKNIEUWS OUD GEKEF. GEMEENTEN Beroepen te Kampen J. van der Poel te Ede. NEDERLANDS HERV. KERK Beroepen te Ammerstoi C. Nieboer kandidaat te Hogezand. Aangenomen naar Schelluinen K. J. Jansen kandidaat te Loenen aan de Vecht die bedankte voor Stavenisse. Aangenomen naar Wamel-Dreumel- Leeuwen (toez.) A. Pijnacker Hor dijk, luchtmachtpredikant te Nijme gen. Aangenomen naar Arkel C. van Herwaarden kandidaat te Rotterdam. Aangenomen naar Eist (Gld.) A. van Ginkel te Pesse (Dr.). Aangenomen naar Schagen A. Schouten te Waa- xens. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor de benoeming tot evan gelisatiepredikant in algemene dienst H. H. Grosheide te Rotterdam-Char- lois. Van onze correspondent) De heer Jonker, een gepensioneerd P.T.T.- ambtenaar, was tijdens de geldsanering te Amsterdam in functie. Bij dat werk kwam hij toevallig in het bezit van een zilveren drie guldenstuk, iets groter dan een rijksdaalder en dragende het op schrift „Koning Willem der Nederlanden, groot -hertog van Luxem burg" en dan het jaar tal 1820. Een zeldza me munt waarvan, naar men beweert, in 1820 slechts 200 stuks waren geslagen. De heer Jonker heeft dit zeldzame muntstok afgestaan aan een ver zamelaar te Amster dam en kreeg in ruil daarvoor een nieuw te levisietoestel. Het echt paar Jonker heeft er al enkele avonden van ge noten en ziet er meer in dan in het driegul denstuk. «BERIA 2S Noordkaa MVNIAS 34 dw. w. K. Trifi NW. AMSTERDAM 26 U M OMMENKERK 23 Manilla. ossendrecht 24 v. Hamburg ALMKERK >4 V. Uitwar* H E Salaam. ALMDIJK 24 200 m. B.W. K. k 24 450 m. Montevideo. KATELYSIA 24 140 r KOPIONELLA R. OS C PR. DER NEDERLANDEN 33 PEPERKUST 23 v. TaKorai» RIJNDAM 23 v. Now Vork n. 3. Papan. AEGIS 33 v Paramarlb. ACILA 34 S 1 Sabang n. B. SCHELPWIJK 2 CARTAQO 09 DIEMERDIJK I GROOT KERK S3 v. R'dam n. HEEMSKERK 23 v. Bangkok n. LOMBOK 25 to Mom LIBERTY BELL 25 riv. n. R. Said. MERWEOE 26 Hambi MONTPERLANO 35 MUSILLOYD 25 V. C WIELDRECHT 24 M Plymouth. WONOGIRI 29 Abadan. ZAANKERK 25 Djibouti. Duyvis neemt fabrieken van „De Toekomst" over De directie van de koninklijke fabrie ken T. Duyvis Jz. n.v. te Koog aan de Zaan deelt mede, dat zij na een uitgebracht bod van 175 reeds meer dan 80 van het uitstaand ka pitaal van N.V. oliefabrieken „De Toekomst" te Wormerveer heeft ver worven. Het bod is nog geldig tot 29 augustus a.s. Het bovengenoemde bedrijf ,dat nor maal zal worden voortgezet, bestaat uit een fabriek voor het extraheren van oliezaden ,een olieperserij en een raffinaderij; het is voor geruime tijd van werk voorzien. Door de verwerving van dit belang verkrijgt de vennootschap de be schikking over een extractie-inrich ting voor oliezaden. De aankoop wordt uit eigen middelen gefinan cierd. ^^^\*WVWWWWVW\A Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.61%—10.61%; New Yorlc 3.70—3.78%; Montreal 3.97ft—3.97ft; Parijs 77.10—77.20; Brussel 7.55%— 7.56%; Frankfort 90.34-90.39; Stock holm 73.04—73.09; Zürich 87.57%— 87.62%; Milaan G0.9l%—60.90%; Ko penhagen 64.81—54.86; Oslo 63 03— 53.08; Wenen 14.64%—14.65%; Lissa bon 13.23—13.24Ankara 3.76%— 3.77'A; Praag 52.84—52.94. WWVVWWWWWVVWWV De 4e manier van roken het sigaartje dat XT kunt roken als sigaret! Vanaf 6 sepL aj. (en verder iedere zondag 12.00 trnr) biedt Willem II U de Pete Felieman show 206 mtr Radio Luxemburg. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Markt blijft in hausse-stemming Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indië 1937 3 6Woningbouwlening 1957 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en Jurgens Calvé-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wiltom-Feijenoord Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland Ver. H.V.A. Mij. N.V. DeU Mij. Bank van Ned. Gem. 4% Van Berkels Paitent Centrale Suiker Kon. Mij. eD Schelde N.l Intern. Nickel American Motors Anaconda Baltimore en Ohio 25 aug. 26 aug. 99%gb 95%b Sö%b 89%b 89%b 90 90% 94% 94% 91% 91 92%gb 92% 98ft 98%gb 99ft 99% 97% - lllft Ul% 167% 166gb 251% 225gb 380%gb 381gb 300gb 303 604%gb 610gb 580gb 580gb 407gb 410gb 661%gb 669% 644 '226% 225 172 172.50 100% 101% 169% 170% 131% 133% 158% gb 160% 147% 150 169% 173gb 155gb 156% 175.50 175.50 99% 99% 285%gb 284%gb 275 241% 240 101% 99% 44% 43% 63% 63% 45'/j 45% (Advertentie) WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP: Zend 'n leuke tekening met één Frujetta wikkel aan KLENE N.V. te Amsterdam. Elke week 20 prijswinnaars m vele troostprijzen I 1260. Het daglicht begon al onrustbarend te vermin deren en het werd hoe lan ger hoe moeilijker om zich een weg te banen door de wirwar van takken, wortels en lianen. Het gekwetter en getjilp van apen en vogels in de boomkruinen verstom de en in de verte klonk het korte grauwende geluid van een jaguar. Het was alsof zij door een enorme donke re groene kathedraal gin gen, waar één voor één de kaarsen werden uitgebla zen. Zoals overal ln de tro pen viel de avond snel, maar nog voor het laatste licht vergloord was, bereikten Ucayba en Piloot Storm de rand van de rees. Het was te riskant om zich nu nog een weg tussen de vulkanische gesteenten naar de top te zoeken en vanwege het slangengevaar besloten zij de nacht ln de hangmatten door te brengen, die zij met de andere benodigdheden heel de dag op hun rug hadden meegesjouwd. Na een sobere maaltijd kropen zij in hun hangmatten cn nadat Arend zich zorgvuldig met een muskietennet had omhangen, vielen beiden in een diepe slaap. Bethlehem Steel General Motors Kennecott New York Central Pennsylvania Republic Steel Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel 67% 64ft PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 88% Breda 1934 84 Eindhoven 1934 83% Enschede 1954 82% Den Haag 1952 I 88% Den Haag 1952 H 88% 89% Rotterdaml952 I 91% Rotterdam 1952 II 89% Rotterdam 1957 97% 97% Utrecht 1952 91% 90% Amsterdam 1936 I 83% 83% Amsterdam 1956 II 93% 93% Amsterdam 1956 Hl 99 99% Amsterdam '33 (C. en A.) 98 Dordrecht 1956 83 83% Alkmaar 1956 82% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES Intern. Concerns Industrie Scheepvaart Banken Indoiz. fondsen Algemeen 24-8 25-8 26-8 452.24 455.11 460.69 229.50 231.55 232.70 160.89 160 89 162.20 191.26 194.68 197.13 139.22 138.61 138.91 313.90 315.94 319.03 Gestimuleerd door de hogere slotkoersen uit Wallstreet, vooral voor de Nederland se hoofdfondsen Unilever en Philips, wa ren de internationale waarden woensdag middag op het Damrak vast, tot zeer vast. De omzetten waren van behoorlijke omvang. De haussestemming van de laat ste dagen werd verder voortgezet. Een uitzondering hierop vormden Aku's die, bij geringe omzetten door gebrek aan be langstelling van Duitse zijde, op 381 vrij wel onveranderd bij dinsdag bleven. Voor Unilevers, de vorige dag met do grootste omzet van nominaal f 400.000, bestond wederom flinke belangstelling. Opnieuw was de grote koper van de beide vorige dagen in de markt en kocht de certificaten weg. Volgens de beurs zouden deze aankopen geschieden voor rekening van een nieuw beleggingscon sortium. Naast deze aankopen was het Amerika, dat belangstelling voor de stuk ken aan de dag legde terwijl tenslotte do beroepshandel een kans waagde. De no tering liep op van 655 tot 659% waardoor een koerswinst ten opzichte van dinsdag ontstond van circa 15 punten. Philips op 669 circa 8 punten beter en Kon. Olies op t 170,80 een gulden hoger en boven pari- telt New York. Scheepvaarten kalm doch over vrijwel de gehele linie aan de vaste kant. Cultu res eerder Iets beter gedisponeerd. Do omzetten hadden hier niet veel om het lijf. Staatsfondsen vast en de bankaan delen werden door elkaar Iets hoger ge adviseerd. Verenigde Machines tets beter. Aandelen Vereenlgde BUkfabrleken wer den niet genoteerd in verband met een bericht over een aanstaande emissie met claimrecht Op dinsdag 1 september a.s. zullen worden geïntroduceerd en voor het eerst verhandeld certificaten van gewone aandelen Ford Motor Company gevestigd te Wilmington (Verenigde Sta ten). Prolongatie 3 procent. 0 Ongeveer 200 bewoners van de ge vangenis te Nicosia op Cyprus hebben tevergeefs gepoogd te ontsnappen Zij hadden meubiladr en olievaten tegen de muur gestapeld, maar de eersten die er over klommen werden direct aange houden. Met behulp van traangasbom- men werd de orde hersteld. FEUILLETON UUOB DAVID HOWARTH 43 „Nu ik hoop, dat het je inderdaad geholpen heeft, maar volgens mij is het je onbaatzuchtigheid, die je dat „nieuwe" gevoel geeft. Je daad van deze nacht vormt in dit opzicht wel het toppunt." „Misschien heeft u tot zekere hoogte gelijk. Hoe dan ook, ik heb het ge voel, alsof er in deze hele geschiede nis toch een straaltje licht door breekt. Ik ben heus wat meer op mijn gemak, ofschoon het eigenlijk dwaas is. want er blijft nog zoveel twijfel en onzekerheid. Als Christian hierheen komten Anton, die ik maar liefst veilig en wel aan deze kant zag „Ik geloof, dat je rust zult krijgen, Julian". „Durfde ik dat ook maar te geloven. Ik ben altijd nog bang, dat ik zal ontwaken en merken dat ik ge droomd heb. Maar in elk geval is het een droom, die ik nooit te voren heb gehad". „We zullen wel zien wat de morgen ons brengt". ACHTTIENDE HOOFDSTUK De tijd, die onder het wachten op Christian zo langzaam was opge schoten, vloog nu er niet zo heel veel meer te doen viel, bijna onbemerkt voorbij. Het vlot ging met meer suc ces dan Julian ooit had durven hopen, heen en weer, braeht vee en land bouwmachines, een wagenvracht big getjes, zakken graan, een motor, melkbussen, huishoudelijke artikelen, kortom een mengelmoes van bezittin gen over. Het bos rondom de lan dingsplaats stond er weldra vol van. Bij de tweede overtocht zag Julian tot zijn blijdschap Anton als een vorstbovenop een wagen zitten. Hij kwam naar de oever waden en riep Julian onderweg al toe: „Het gaat, Julian, het gaat uitstekend, maar ik ben in ongenade weggestuurd, als een nutteloze oude man". „Onzin, Anton", zei Julian. „De hele kwestie is, dat meneer de Graaf en ik niet erg op je zwemkunst vertrou wen. Bovendien hebben we je hier nodig". „Je vleit me. Jij hebt hier alles zo keurig georganiseerd als in een ha venstad- Die soldaten zijn schitte rend. Hoe zal ik hen ooit kunnen be danken?" „Maak je daarover geen zorgen, An ton. Ze vinden het leuk. Als je hun laat blijken, dat je hun hulp waar deert, zijn ze best tevreden". „Jullie hebt allebei gelijk", kwam de Graaf tussenbeide. „Ze zijn inder daad schitterend, Anton en zoals u zegt, majoor, vragen ze geen dank. maar werken als paarden uit pure vriendelijkheid. Maar op twee dingen reken ik vast. Het ene is een teug uit het vat, dat we wanneer alles voorbij is samen zullen aanspreken en het tweede een gimlach, misschien zelfs een kus als Christian het goed vindtO. wat zei u. pastoor? U met de takel helpen? Naturlijk, beste man Toen de Graaf al pratende was heen gegaan, zei Anton: „Je inval was geniaal. Julian. Ik zal je altijd dank baar blijven en Liesel en Christian ook. Maar we zullen je nooit naar waarde kunnen belonen". .O, houd op, Anton", zei Julian ver legen. „Mijn beloning zal zijn, dat ik Liesel gelukkig en tevreden als de vrouw van een flinke boer ma£ zien, wanneer alles goed gaat naturlijk. Ik durf er bijna niet aan te denken voor Christian en die jonge Carl goed en wel hier zijn. Dit was de volle waarheid. Naarmate de vroege morgenuren verstreken en Christians geredde eigendommen zich ophoopten, werkte Julian machinaal door, zichzelf geen tijd tot nadenken gunnend en slechts vaag beseffend, dat als zijn opzet slaagde, hij Liesel ook in positieve zin had geholpen een gelukkig huwelijk te beginnen. Mis schien zou hij dan het verlossende ge voel deelachtig worden, dat Anne hem ten slotte vergiffenis had ge schonken. Maar als er iets noodlot tigs met Christian of zelfs met Carl gebeurde, zou hij, Julian, een dubbel zware last te dragen krijgen en altijd geloven dat er een noodlot rustte op ieedr die hij liefhad. Neen, hij wilde zich niet in die mogelijkheid verdie pen en alleen werken kon zulke ge dachten tijdelijk op de vlucht jagen. Dus hield hij koppig vol, als iemand die bijna aan het einde van zijn krachten is en weet, dat als hij 't nog maar korte tijd kan volhouden, hij misschien nog het vege leven kan reden en zelfs er weer van genieten. Hij had al werkende niet op de tijd gelet en bemerkte eensklaps vol schrik, dat hij nu veel gemakkelijker zag wat op de andere kant gebeurde. Aan de oostelijke hemel was een lichtglans verschenen, die zich in het water weerspiegelde en tussen die twee lichten waren de omtrekken van vlot, oever en bomen veel scherper afgetekend dan tevoren. Toen hij op zijn horloge keek, zag hij dat het vijf uur was. „Anton", riep Julian, „weet je wel hoe laat het is? 't Wordt hoog tijd dat hier een eind aan komt. Wat moet er allemaal nog over, denk je?" „Niet veel. We hebben nu, geloof ik alle dieren en alle zwaar gereedschap behalve de tractor. Nog twee of drie ladingen op zijn meest". „En de paarden? Ik meende dat ik in 't begin een paard heb gehoord". „O, maar Christian heeft geen paar den. Ze waren van buren, die kwa men helpen. Ik denk, dat ze nu weer mee naar huis zijn genomen met het oog op alle gebeurlijkheden". „We moeten voortmaken. Risico ne men dient tot niets". „Nog tijd genoeg voor het licht wordt". „Daar gaat het niet om. Ik denk om die vastgebonden soldaat in de schuur van Christian, De jonge Carl zei, dat ze de man om zes uur wilden aflos sen". „Dat is waar, ik was hem bijna ver geten, Julian. Maar ik geloof dat het wel zal gaan. 't Ziet er naar uit, dat ze nu de tractor opladen". „Ja, maar waarom lieten ze de trac tor zo lang staan, Anton? Ik dacht, dat hij vrijwel 't kostbaarste van al les was". „Dat is hij ook, maar eveneens het zwaarste. Om je de waarheid te zeg gen, Julian, heb ik zelf het Christian aangeraden. Ik was bang, dat het vlot onder de tractor zou breken, maar zie nu wel in, dat ik me heb vergist". „Niet te haastig alsjeblieft, 't Zou me verbazen als er toch niet iets brak." Terwijl hij en Anton toekeken, hoe Christian en zijn helpers de tractor van de oever naar het vlot trachtten te brengen, wierp Julian ook eens een blik op zijn eigen medewerkers en bemerkte voor het eerst, dat ze min of meer vermoeild leken. De Graaf leunde op zijn spade en hield de ogen gesloten; zijn grijze pak zat vol moder en zijn haar was totaal in de war. De soldaten maakten nog een flinke indruk, maar ze waren minder luidruchtig en zagen er evenals de anderen weinig fns meer uitIk moet hen meenemen naar het huis, dacht Julian, opdat ze zich voor hun terugkeer in het kamp wat kunen reinigen en van Frau Berner wat te eten krijgen. De pastoor scheen nog het minst veranderd en stond kaars recht als altijd, maar blijkbaar ook wat ongerust, naar de oostelijke he mel tc staren. Op Liesels gezicht had den angst en vermoeidheid duidelijk sporen achtergelaten; ze leek niet oud maar wel meer „volwassen", ter wijl daarentegen een streek modder op haar voorhoofd en in haar mooie haren een ietwat kinderlijk effect maakte... Ze knikte Julian lachend toe en hij glimlachte terug. „Het wordt tijd dat Christiaan komt", zei hijen meteen hoorden ze een kreet. Een geweerschot, één enkel, had de stilte verstoord. Op het vlot bewoog zich niemand meer en enkele seconden lang klonken alleen de echo's van het schot door de bossen, tot ineens meer bovenstrooms auto matische wapens begonnen te vuren en Julian, zelf als het ware verstijfd, één der soldaten hoorde zeggen: „Dat is mis!" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8