Sunil wast stralend wit... Britten voor onderzoek coëxistentie-kansen Amerika helpt Laos met geld en wapens Amerikaanse journalisten waren getuigen van namaak-ruimtereis WITTER DAN DE WITSTE DUIF BUITENLANDSE POLITIEK MET AMERIKAANSE COÖRDINEREN en spaart uw linnenkast DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bij Eisenhowers bezoek f Advertentie) (Van onze Londense correspondent) Ann Stone, een veertienjarig Engels meisje, is woensdag ver trokken naar Moskou om bij het Bolshoiballet een zevenjarige opleiding tot balletdanseres te volgen. De opleiding zal geheel door de Russen bekostigd worden, als gevolg van een aanbod dat Aasaf Messerer van het Bolshoi ballet deed, nadat hij haar in Londen had zien dansen. Het bericht is door het Britse volk zon der de minste ophef ontvangen. Een paar jaar geleden zou er van alle kanten verontwaardigd tegen geprotesteerd zijn, dat een Engels meisje zich vrijwillig achter het IJzeren Gordijn zou be geven. Toen. zou zulle een daad voor het Britse bewustzijn haast gelijk hebben gestaan met landverraad. Nu vindt men zoiets, al is men nog niet helemaal aan de gedachte gewend, al redelijk normaal. Dit ogenschijnlijk vrij onbetekenende voorval toont beter dan woorden kunnen uitdrukken, hoezeer de houding van het Britse volk jegens Sowjet-Rusland in het laatste jaar ver anderd is zet van dit produktie-apparaat voor de bevrediging van zijn agressieve in stincten. Deze theorie is met name ontwikkeld door prof. Walt White- man Rostow, hoogleraar aan de uni versiteit van Cambridge. Welnu, al dus het Britse standpunt, dit verdient te worden getoetst aan de praktijk. Londen wil de Sowjet-Ünie de gele genheid geven zijn vredeswil te be wijzen door concentratie op de pro- duktie van verbruiksgoederen, mede in het kader van uitbreiding der han delsbewegingen met het westen. Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sünil hebt u min der was werk, minder te wringen, dusminder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Ommekeer kwam niet ineens Die ommekeer is niet ineens geko men. Het keerpunt kwam tijdens de Suezkanaal-crisis en de gelijktijdige onderdrukking van de opstand in Hongarije door de bloedige niets ont ziende terreur der Russische troepen. Beide gebeurtenissen hebben naar het schijnt de Britten tot de conclusie gebracht dat Engeland nooit meer in staat zou zijn een eigen onafhanke lijke wereldpolitiek te bedrijven. Het BritsTAmerikaanse bondgenootschap was zeer ernstig ontzet en Rusland had in bedekte termen Engeland be dreigd met een vernietigende raket- aanval. Suez bracht Engeland tot twee gevolgtrekkingen: dat het voortaan zijn buitenlandse politiek met die van Amerika moest coördineren en dat een vergelijk, een „politiek van coëxistentie" met Sowjet-Rus land noodzakelijk was, wilde de wereld niet in atoomvlammen on dergaan. Ten vervolge op die conclusies (en misschien ook ten vervolge op het zeer ernstige prestige verlies van de conservatieven ten gunste van La bour?) beijverde Macmillan zich de breuk met Amerika te helen en toe nadering te zoeken tot de Russische beer. Engeland redeneerde, dat ook Rus land van het Suez incident iets had geleerd, namelijk dat infiltra tie in het Midden Oosten een veel moeilijker en langduriger proces zou zijn dan oorspronkelijk ge dacht, alsook dat Engeland en Europa niet economisch lamgesla gen werden door de sluiting van het Suezkanaal en de daardoor veroorzaakte stagnatie in de olie- aanvoer uit het Midden Oosten, omdat de aanvoer van de olie om de Kaap werd geleid en Amerika bovendien met olie-leveranties te hulp kwam. Russische tweesprong Men wil in Engeland in deze nieuwe situatie de praktijk onderzoeken of het waar is, zoals door sommige eco nomen wordt beweerd, dat Sowjet- Rusland voor een beslissende twee sprong in zijn geschiedenis staat. Die tweesprong zou de Sowjet-Unie stel len voor de keuze tussen een verho ging der interne welvaart door zijn produktie-apparaat grotendeels voor de fabricage van verbruiksgoederen aan te wenden, en anderzijds de in- Lening van Wereldbank ten behoeve van Suezkanaal Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken van de Ver enigde Arabische Republiek heeft medegedeeld dat met de Wereldbank overeenstemming is bereikt over een lening ter financiering van de uit breiding van het Suezkanaal. Deze bekendmaking volgde na afloop van besprekingen tussen de minister van economische zaken, dr. El Kais- suny, en een der directeuren van de Wereldbank, Rucinski. Enkele weken lang heeft de techni sche adviseur van de bank, generaal Wheeler, Egypte bezocht en naar aan leiding daarvan een rapport opgesteld over het ontwikkelingsplan voor het Suezkanaal. In mei j.l. was in kringen van het mi nisterie medegedeeld dat de bank een bedrag van 40 miljoen dollar had aan geboden als eerste gedeelte van een lening. In juni j.l. heeft het gezags orgaan voor het kanaal met Neder landse en Belgische ondernemingen een contract gesloten voor een bedrag van 1.630.000 Engelse ponden; dit be drag zou in een periode van 14 maan den worden uitgegeven ten behoeve van de uitvoering van de eerste fase van het uitbreidingsplan. Veiling van Indonesische tbo in Antwerpen In Antwerpen zal donderdag 7 sep tember de eerste partij Indonesische thee worden geveild. Het gaat om ruim 2000 kisten, die eind juli in Antwerpen werden aangevoerd. Nog een andere factor beheerste de Britse poging tot toenadering tussen Rusland en het westerse blok. Dat is dé Britse specialisatie op de aan de Sowjet-Unie toegeschreven bezorgd heid over een dreiging van Rood-Chi na, de geheimzinnige kolos van het Verre Oosten. Zicli bewust van zijn tanende krachten concludeerde Enge land tot een ernstige inspanning ten behoeve van nieuwe argumenten voor de wederzijdse aanvaarding van de co-existentie. Eigen initiatief AI werd de noodzaak tot coördinatie met de Amerikaanse politiek erkend dat betekende niet dat Londen bereid was alle eigen initiatieven achterwe ge te laten. Zo meende premier Mac millan, met de hartgrondige instem ming van de socialistische oppositie, in het begin van dit jaar het initiatief tot zijn tocht naar Moskou te moeten nemen, om te trachten Kroesjtsjew en diens medemachthebbers aan het verstand tc brengen dat een vergelijk tussen het communistische en het ka pitalistische systeem noodzakelijk was voor beider welzijn. Onafgebroken heeft het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken er sindsdien naar gestreefd ook de Ame rikanen de noodzaak van deze toena deringspolitiek te doen inzien, daarbij trouw gesteund door een groot deel der Britse pers. In deze situatie die gepaard gaat met een gebrek aan eensgezindheid in West-Europa, wordt de dag van heden, waarop Ei senhower in Londen wordt verwacht, door heel Engeland met vreugde be groet. Want alleen Amerika kan er in slagen de „familietwist" in West- Europa te beslechten. Lukt dat, dan is de hechte basis gelegd voor een topconferentie, waarvoor Londen ech ter al bij herhaling het tijdstip over rijp heeft geacht, waarbij de vraag past of de vurige wens daarbij niet de vader der gedachte is. an «tun üifcjLfcjfcui iitj v vuuiutiuge reuzenpak DRINGEND VERZOEK INGEWILLIGD Tegen commu nistisch infiltratieplan De Ver. Staten hebben besloten militaire hulp en geld naar Laos te zenden waardoor dit Zuid- oostaziatische land zijn strijd krachten kan uitbreiden, het geen nodig is tegenover commu nistische infiltratie. In een offi ciële mededeling van het mini sterie van buitenlandse zaken waarin dit besluit gisteren werd bekendgemaakt, werd voorts gezegd dat Laos dringend om hulp had verzocht. De militaire voorraden en het geld zullen Laos helpen zich te verzetten te gen „wat steeds duidelijker een (Advertentie) uitgebreid communistisch plan om Laos te verscheuren en liet bestuur omver te werpen blijkt te zijn", aldus de mededeling. Er wordt niet gesproken over de om vang van de uitbreiding van het Lao_ tiaanse leger. Laos heeft een leger van minder dan 25.000 man en 16.000 man dorpsmilitie. Volgens onofficiële schattingen zal door de Amerikaanse hulp een uitbreiding met 4000 man mogelijk zijn. De kosten worden on officieel op ongeveer vijf miljoen dol lar geschat, maar dit cijfer is niet bevestigd. Naar verluidt zijn Enge land en Frankrijk over hét Ameri kaanse besluit geraadpleegd. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, Lin coln White, zei dat de betrokken uitrusting bestaat uit kleine wa pens, uniformen, tenten „en der gelijke" en geen moderne wapens cn uitrusting omvat zoals tanks, artillerie enz. De wooi'dvoerder deelde mee dat het gehele pro gram een defensief karakter heeft, en dat het militaire materiaal zo spoedig mogelijk zal worden ver zonden. In het verleden waren reeds kleine hoeveelheden militair materiaal uit de Tweede Wereldoorlog geleverd en vrijwel de gehele soldij werd door de Verenigde Staten gefinancierd. Haast van buspassagiers in India kostte 30 lerens Een autobus die met 44 vakantiegan gers op terugweg naar Bombay was is op 150 km van zijn doel door een snelstromende beek omver gesleurd. Dertig inzittenden kwamen om het leven. De chauffeur wilde de snelstro mende beek niet oversteken maar een aantal der inzittenden, mensen die haast hadden om in Bombay te ko men, zette hem zo onder druk dat hij tenslotte toegaf. Tijdens de overtocht werd de bus door de stroom gegrepen en vijftig meter meegesleurd. de ministers van buitenlandse zaken van de Zuidoostaziatische Verdrags organisatie eind september in Wash ington informeel bijeen zullen ko men. Mogelijk zou de toestand in Laos ter sprake komen. De ministers vertoeven dan in de Amerikaanse hoofdstad in verband met de algeme ne vergadering van de Verenigde Na ties. De toestand in Laos zal ook een onderwerp zijn van de besprekingen die de Britse minister van buitenland se zaken Selwyn Lloyd en zijn Ame rikaanse collega Herter vrijdag in Londen zullen voeren. Nieuwe vinding op isolatiegebied Te Minnertsga wordt een proef-aard- appelbewaarplaats voor de zaaizaad- en pootgoedcentrale te Leeuwarden gebouwd, waarbij een nieuw isole- rings-materiaal wordt gebruikt dat schuimrubber als hoofdbestanddeel heeft. Vroeger gebruikte men voor isolatie van deze gebouwen het afval van vlas, dat tussen de binnen- en buitenmuren werd aangebracht. Ook werden als vorstwerend materiaal wel poreuze stenen voor de binnenmuren gebruikt. Het nieuwe middel, van Duits fabri kaat wordt in een dikte van 5 cm op de binnenmuren aangebracht. Daarna komen de buitenmuren er omheen en de bewaarplaats is vorstvrij. Ov 1 september a.s. zal deze foto precies twintig jaar oud zijn. Het zal dan namelijk twee decennia ge leden zijn, dat de Duitse legers uit Sïlezië, Pommeren en Oost-Pruisen de Poolse grenzen overroldenwaar mee de Tweede Wereldoorlog was begonnen en daarvan geeft deze op name een herbl. Zoavo-overleg I Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren be kendgemaakt dat naar verwachting VOOR HET EERST IN HET OPENBAAR Leroy Cooper, een van de zeven Amerikaanse officieren die worden op geleid tot ruimtereiziger voor het project Mer- cuur, heeft dinsdag in een onderzoekingsstation van de Amerikaanse ma rine gedurende vier uur een gesimuleerde ruim tereis gemaakt. Cooper nam daarvoor plaats in een voor derge lijke proefnemingen spe ciaal geconstrueerde centrifuge, waarin de proefpersoon is blootge steld aan negenmaal da zwaartekracht. Men kon de start, de eigenlijke vlucht in de toestand van gewicht loosheid en de terugkeer naar de aarde alle met behulp van de bedie- nlngsapparatuur imite ren. Een gezelschap. Leroy Cooper draaide rond in hokje aan 16 m lange arm journalisten had. voor 't eerst, toeslemming ge kregen de proef bij te wonen. Cooper verklaar de na afloop: „Het was een normale vlucht, zoals wij de laatste dagen al meer hebben nage maakt". Hij zei duizelig te zijn geweest, en tijdens de gewichtloosheid juist 't gevoel te hebben gehad alsof hij zwaarder was dan gewoonlijk. Zo nu en dan, zei Cooper, voelt men pijn in de borst en ondervindt men enige moeite met ademhalen, doch dikwijls komt dit niet voor. De centrifuge bestaat uit een hokje, dat op een ruim 16 meter lange arm is gebouwd. De arm wordt door een elektro motor een van de grootste ter wereld rondgedraaid, het hokje zit aan het eind van de arm als een kogel die wel rondgeslingerd, maar niet weggeworpen wordt. In zeven seconden kan de installatie accele reren van stilstand tot een snelheid van onge veer 250 km per uur. De capsule kan allerlei bewegingen maken, en Blen op de manier van een satelliet in zijn baan. Na de „lancering per ra ket" werd Cooper in zijn capsule onderworpen aan de krachten die optreden tijdens de vlucht in de ruimte, het opengaan van de eerste parachute als de capsule tot 20.000 meter gedaald is, van de tweede die zich op 5.000 meter opent, en tenslotte van de val op het water, bij een valsnelheid van ruim 11 meter per se conde. Cooper zat in veiligheids riemen gesnoerd op een rubberen stoel, die op al le plaatsen waar de stoel contact met het lichaam had (de rubber stoel was naar een gipsafgietsel van Coopers lichaam ge goten) een even grote ondersteuning gaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7