Indonesië bevriest gedeeltelijk de overheidssalarissen KRANTEN LATEN KRITISCHE GELUIDEN HOREN LANDPACHTERS BEPLEITEN NIEUWE PACHTPRIJSNORMEN ADVIES A.N.W.B. OVER PAUL KRUGERSTRAAT VLlSSlNGEti DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT •z „Geen verbeeldingskracht om revoluties te voltooien" De Indonesische regering heeft de salarissen over de maand augustus gedeeltelijk „bevroren", aldus meldde gisteren pers bureau „Antara". De minister van financiën, dr. Djoeanda heeft verklaard dat de overheidssalarissen tot een bedrag van 2000 roepiahs volledig zullen worden uitbetaald. Toelagen zullen tot een maximum van 4000 roepiah worden uitgekeerd. De minister heeft er bij particuliere bedrijven op aangedrongen zich te rich ten naar deze „voorlopige regelingen". In commentaar op de financiële maatregelen van de regering heeft het on afhankelijke „Times of Indonesia" verklaard, dat tenzij de regering snel toestaat een gedeelte van de bankdeposito's van handelsondernemingen vrij te maken, arbeiders en bureau-employes in de particuliere sector een maand zonder salaris tegemoet gaan. De salarissen moeten maandag wor den uitbetaald. Er moet dus snel beslist worden. Soekarno: „Eerste stap naar geleide economie" President Soekarno heeft woensdag avond de monetaire hervorming, die, bij decreet afgekondigd, dinsdag in werking is getreden, „de eerste stap" tot de toepassing van geleide econo mie in Indonesië genoemd. In een toespraak over de radio, zei de president dat het decreet de eer ste activiteiten inluidt, welke ten doel hebben de waarde van de roe piah te doen stijgen, de goederenprij- zen te verminderen, het staatsinko. men te vergroten en de begrotings tekorten te verminderen. Door deze maatregelen, zei de president, wordt beoogd meer kapitaal in handen van de overheid te concentreren voor de binnenlandse ontwikkeling van de re publiek. Volgens persberichten heeft de president woensdag, ongemerkt, gestoken in burgerkleding en zit- tënd achterin een klein militair voertuig, zich zelf op de hoogte gesteld van de indruk, die de mo netaire hervorming heeft gemaakt op de gewone burgers van kleine plaatsen in West-Java. Het financiële blad „Business News" schreef woensdag in Djakarta, dat de financiële decreten de meest opzien barende en de verst reikende mone taire maatregelen sedert tien jaar zijn. Het blokkeren van deposito's boven de 25.000 roepiah, het afschaf fen van de uitvoercertificaten, het inlassen van een systeem voor invoer en uitvoerrechten en de bepaling van de koers van 45 roepiah voor 1 Ame rikaanse dollar betekenen volgens het blad de meest drastische monetaire maatregelen sinds de toenmalige mi nister van financiën, Sjaffroedin Prawiranegara, per 1950 de nominale waarde van het bankpapier halveerde. Geen buitenlandse investeringen De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft in een vraaggesprek met een correspon dent van de televisie-afdeling der „British Broadcasting Corporation verklaard, dat Indonesië geen buiten lands kapitaal verwacht. Hij ant woordde dit op de vraag, of buiten landse kapitaalsinvesteerders niet door de maatregelen zouden worden afgeschrikt. „Wat Indonesië wil zijn goede handelsbetrekkingen", zei hij. „Voordat de nationale economie is NAAR MOSKOU I. Charles Creed, een van Groot-Brittannië's vooraan staande mode-ontwerpers, is uit Lon den naar Moskou gegaan met een doos welke een japon bevat die hij voor Kroesjtsjews echtgenote heeft ontworpen. Het is een wollen japon, bourgogne- rood, met een nogal wijde rok, vijf tien en een halve duim van de grond af en geschikt om de namiddag en des avonds gedragen te worden. De japon heeft een v-hals met een lig gende kraag en drie-kwart mouwen. Er behoren twee zeer mooie ceintuurs bij een brede en een smalle. De heer Creed reist per bus naar Moskou via Brussel, Berlijn, Warschau en Le ningrad. De doos waarin de japon is verpakt werd speciaal ontworpen en is met een rood ünt gesloten. NAAR MOSKOU II. Een Amerikaan se automobilist, die een tocht naar Moskou en terug heeft gemaakt, heeft in Helsinki verteld dat hem in drie dorpen aan de hoofdweg van Moskou naar Leningrad ,ter hoogte van Kalinin, door boeren gevraagd was over de trottoirs uitgelegd graan te rijden. De boeren vroegen dat aan alle pas serende automobilisten, en kregen op die wijze hun graan snel en kosteloos gedorst. Het verkeer op de hoofdweg is druk genoeg, vooral met zware vrachtwagens die uitstekende dors machines zijn MISSCHIEN HET LAATST Haar vrienden lachten toen mej. Tos- jiko Hajasji in Tokio een loterij-brief je van de straat opraapte en het in haar tas stopte. Misschien lacht mej. Hajasji het laatst en het best. Zij heeft nu vernomen dat zij wanneer niemand het briefje opeist, een prijs van 2 miljoen yen zal ontvangen. versterkt kunnen er beter geen grote buitenlandse kapitaalsinvesteringen geschieden, aangezien deze de natio nale economie slechts zouden scha den". Scherpere reacties De reacties van de pers op de door Soekarno genomen financieel-econo- mische maatregelen waren gisteren scherper dan daags tevoren. Zo ver. ldaarde het blad Merdeka, doorgaans de spreekbuis van het presidentiële paleis, niet te geloven dat de rege ring in staat zal zijn, iets te doen om de door de kleine man geleden verlie zen te compenseren, en wel wegens gebrek aan planning en organisatie. C.A.O.-metaal goedgekeurd (Slot van pag. 1) te Amsterdam belegde spoedvergade ring bijwoonden en daar ruim twee uur (van acht tot 10.11 uur) hebben zitten wachten, tot hij onmiddellijk na de laatste bespreking met het Col lege van Rijksbemiddelaars uit Den Haag terugkeerde. „We hebben vanavond onder de moei lijkste omstandighèden gedaan ge kregen", zo zei hij, „dat de C.A.O. voor de metaalindustrie, met verho ging van de lonen met vijf procent per 1 augustus, is goedgekeurd". Het communiqué van het College van Rijksbemiddelaars en de mededeling van de heer Baart kwamen op het eind van een dag, die evenals de voorafgaande door intensief overleg werd gekenmerkt. Het college van rijksbemiddelaars kwam gisteroch tend in spoedzitting bijeen en gister middag begon het gesprek met de vakraad. Naar aanleiding van de berichten dat er wellicht een kink in de C.A.O.-ka- bel zou komen, deelden vertegenwoor digers van werknemersbonden mee, grote moeilijkheden in liet metaalbe drijf te verwachten als goedkeuring aan de C.A.O. zou worden onthouden. In de fabriek van de N.V. Werkspoor te Amsterdam leidde ongerustheid onder de metaalarbeiders gistermor gen tot het stilleggen van het werk. De staking werd uitgelokt door E.V. C.-crs, die reeds vroeg in de ochtend pamfletten hadden verspreid. Ook in andere bedrijven trachtte de commu nistische vakbeweging stakingen te veroorzaken, doch in de loop van de ochtend reeds kon het bestuur van de afdeling Amsterdam van de Algeme ne Nederlandse Metaal Bedrijfsbond olie op de golven gooien met de me. dedeling dat overeenstemming was bereikt over de 5 procent loonsverho ging- „Doorgaans zijn we goed met het ondernemen of realiseren van een revolutionaire stap. Maar wij mis sen de verbeeldingskracht om een dergelijke stap te voltooien. Daar om zijn alle stappen op econo misch en financieel terrein altijd mislukt-en veroorzaakten zij tra gedies of komedies of waren zij belachelijk". Strauss treedt uit Verenigde Partij in Zuid-Afrika De voormalige leider van de Zuid- af rikaanse verenigde partij (opposi tie) Strauss, die wijlenveldmaar schalk Smuts ïn 1950 aan het hoofd der partij opvolgde, heeft woensdag meegedeeld dat hij zijn lidmaatschap heeft opgezegd. Russische lening van 140 miljoen roebel voor Guinea Het Russische persbureau Tass heeft gemeld dat een gemeenschappe lijk communiqué van vertegenwoor digers der Sowjet-Unie en van Gui nea is gepubliceerd waaruit blijkt dat de republiek Guinea een Russische le ning zal ontvangen van 140 miljoen roebels. De lening is volgens het persbureau verstrekt naar aanleiding van een bezoek van een delegatie uit Guinea, dat dinsdag is afgesloten. De lening zal dienen ter financiering van de industrialisatie, de ontwikkeling van de landbouw en van de wegen bouw. Guinea zal per jaar 2.5 procent rente betalen. De lening zal over een periode van 12 jaar moeten worden terugbetaald. BOND ONGERUST OVER REGERINGSBELEID „Voor velen dreigt verlies van zelfstandigheid" Hoewel voor de vele pachtboeren in ons land na de oorlog veel kon wor- en bereikt, met name met 't tot stand komen van het Pachtbesluit, bevin den zich velen hunner en- ook hypo theekboeren zich thans nog aan de grens van de mogelijkheid tot behoud van hun zelfstandigheid. Dit zei de heer J. M. Jansma, tweede voorzitter van de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren, gistermiddag tij dens een in Amsterdam gehouden persconferentie, waarin de bond zijn wensen bekendmaakte voor de ko mende periode ter zake van 't pacht en grond- prijsbeleid. Het bondsbestuur is ongerust over de door de regering voorgenomen inperking van producentensubsi dies alsmede over de komende huurverhoging en loonstijging met daaruit voortvloeiende ver wachte inkrimping van de geld en vermogensmarkt in 1960. De heer Jansma sprak de vrees uit, dat onder die omstandigheden pachters zowel als hypotheekboe ren in toenemende mate hun las ten zullen zien stijgen terwijl hun inkomens moeilijk zullen kunnen toenemen. Het pachtprijsniveau van 1957/'58 is ten opzichte van 1952/'53 met circa 30 gestegen, terwijl het prijsniveau van het produkt vrijwel gelijk bleef. De bond is van oordeel dat „met na me de pachtprijsnormen voor be drijfsgebouwen moeten worden ver laagd. Herziening van deze normen is noodzakelijk voor november 1959 wegens de onderlinge samenhang van pachtprijsnormen en garantieprijsbe- leid". De bond „verwacht als uitgangspunt voor het te voeren garantiebeleid een redelijke beloning van alle produktie- factoren, zowel van arbeid als door de eigenaren geïnvesteerd kapitaal, en de bond is in dat geval bereid in de nieuw te bepalen pachtprijsnor men een reële vergoeding voor de ei- genaarskosten te accepteren". Verruiming nodig van kredietfaciliteiten Het bondsbestur pleit met grote aan drang voor een verruiming van de kredietfaciliteiten ten behoeve van land- en tuinbouw. Met name het hypothecair krediet acht de bond onvoldoende. Het bonds bestuur acht het voorts 'n dringende behoefte te komen tot een verant woorde en goed gecoördineerde pacht prijs- en grondprijstaxatie, waarvoor een overzichtelijk en controleerbaar systeem nodig is. Volgens de heer Jansma zijn de huidige taxatiemetho den „chaotisch, onwetenschappelijk en onbillijk". De bond voelt zich tenslotte ook ver ontrust door de uitgebreide aanko pen en onteigeningen van de zijde der lagere overheidsorganen, waar door steeds meer pachters in moei lijkheden geraken. In het algemeen vraagt de bond na mens de circa 8000 leden zodanige maatregelen van de overheid, dat men niet alleen het bedrijf op gezon de wijze zal kunnen voortzetten, doch tevens in staat zal zijn het be drijf voortdurend aan te passen aan de technische mogelijkheden cn eisen van de tijd. Dit zal volgens de heer Jansma de welvaart van heel het volk ten goede komen. De befaamde British Motor Corpo ration komt heden op de markt met een revolutionair klein wagentje, in twee uitvoeringen, de Austin Seven en de Morris 850 Mini Minor, welke alleen in de vorm van het radiator- scherm van elkaar verschillen. De bovenste foto toont sir Leonard Lord, voorzitter van B.M.C., bij een van de nieuwe wagentjes. Zij lopen ongeveer 100 km per uur, hébben vier ruime zitplaatsen en hebben een dwars op de vooras staande 850 cc motor, welke men op de onderste foto ziet. De dood op de weg I Woensdagavond is de 16-jarige hulp- arbeider H. de H. uit de Rollostraal te Rotterdam, toen hij op zijn fiets uit het zijpad in die straat kwam, tegen een passerende stationcar ge reden en zo ernstig gewond, dat hij in het Westerziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. De 54-jarige mevrouw G. Wierbos Molenmaker uit Enschede is woens dagavond tengevolge van een ver keersongeval-op de rijksweg Ensche deHengelo om het leven gekomen. De 16-jarige bromfietser Pr. J. A. Reerink uit de Stuyvesantstraat te Den Haag is woensdag om het leven gekomen bij een botsing met een vrachtauto. Verder uitstel van Amerikaanse kernproeven President Eisenhower heeft de schor sing van de Amerikaanse proeven met kernwapens, die op 31 oktober zou aflopen, uitgebreid tot 31 de cember. Dit is woensdagavond door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bekendgemaakt. De president besloot hiertoe in verband met het reces van zes weken, waarop woensdag op de kernproeven-confe rentie in Genève besloten werd. (Slot van pag. 1) Dat daarom van de zijde van B. en W. reeds bij voorbaat over „tempo- riserihg", een fraai woord voor het wat volkser „kalmpjes aan", wordt gesproken, is wel begrijpelijk. V erkeerslichten Eerst als dit project geheel is uit gevoerd en de Paul Krugerstraat één patroon, één uniform wegprofiel heeft gekregen, zal kunnen worden ge dacht aan het plaatsen van ver keerslichten op kruispunten als dat met de Scheldestraat. Volgens deskundigen zou het name lijk verkeerstechnisch gezien onjuist zijn op dit punt thans verkeerslich ten te plaatsen. Het huidige profiel is zodanig, dat hierdoor het ver keer zou opstoppen. De rijbaan voor het snelverkeer is namelijk zo smal, dat het zich maar in één file kan opstellen en bij de verkeersimpulsen van bijvoorbeeld de veerboot op Breskens zouden zich opstoppingen voordoen. Een ander nadeel is, dat on dit punt veel linksaf wordt gesla gen. Verkeerslichten hebben daarom pas zin, als hier een bovenomschre ven wegprofiel komt. In de huidige situatie blijkt de op lossing voorrangs-kruispunt het best te voldoen. Zo men hier dus ver keerslichten wil plaatsen, moet het kruispunt eerst ruimer worden ge maakt. Zodra dit het geval zal zijn, za! deze oplossing zeker worden be- Het kruispunt Paul Krugerstraat Scheldestraat te Vlissïngèn, dat, als het gemeentebestuur de adviezen van de AJJ.W.B. opvolgt, zal worden verruimd door de aanleg van door een middenberm gescheiden rijba nen in de gehele Paul Krugerstraat. (Foto P.Z.OJ; Het Wereldgebeuren Randstaten T' ot de staatslieden die zich bezorgd afvragen wat communistisch China in de zin heeft, behoort premier B. P. Kolrala van Nepal. Ne pal is de grootste van de staten op de grens van India en Tibet. Premier Nehroe van India doelde vooral od twee andere staatjes. Sikkim en Bhoetan, toen hij dinsdag liet weten dat India hun afhankelijkheid tegen indringers zal beschermen. Maar ook aan de Tibetaanse kant van de Ne- palese grens heeft men Chinese troe penconcentraties waargenomen. En premier Koirala prijst zich ongetwij feld gelukkig dat zijn land in te genstelling tot de beide andere Hima- lajastaten volwaardig lid is van de Verenigde Naties, zodat het de gele genheid heeft om in geval van nood volkomen voor zichzelf te pleiten. Sikkim heeft ongeveer 135.000 in woners; Bhoetan omstreeks 300.000, maar Nepal niet minder dan zeven miljoen. In Sikkim en Bhoetan waar een vreemdeling tot nu toe maar zelden welkom was vindt men volop romantiek. Zo ex porteert Ehoetan behalve rijst en wal noten ook weefsels, muskus en olifan ten. De nijverheid is er beperkt tot de vervaardiging van geweren en zwaarden Helaas echter betekent romantiek" in dit geval „achter stand". In beide landen heersen na melijk ook nog „volop" middel eeuwse toestanden. Willekeur en heb zucht van hoge ambtenaren en van de menigte boeddhistische geestelijken die de uitgestrekte kloostergoederen verpachten, belemmeren de ontwikke ling van Bhoetan En in Sikkim is de toestand niet veel beter. Maar in Nepal, waar een vreemdeling bij eer ste kennismaking misschien zou zeg gen dat de toestand er niet veel van dié in de kleine staatjes verschilt, is men druk bezig de bakens te verzet ten. Socialist Koirala, die zijn politieke opvoeding kreeg in India, waar hij toetrad tot de Congrespartij en in 1942 een tijdlang achter slot en gren del werd gezet omdat hij deelnam aan de acties voor India's onafhankelijk heid, heeft al bij verscheidene gele genheden blijk gegeven van grote werkelijkheidszin. Hij heeft Nepals grenzen wijd open gezet voor buiten landse hulp en investeringen. Boven aan staat op zijn plannenlijstje de afschaffing van het feodale groot grondbezit; daaronder de oprichting van dorpsraden. Een uitgebreide mo dernisering van het bestuur staat op stapel en bij dit alles wil hij geen tijd verspillen met discussie over „ismen". Niet praten maar doen is blijkbaar zijn devies. En: doen in on afhankelijkheid. Hij is van mening dat moeilijkheden zouden ontstaan als zijn land toetrad tot een bondge nootschap; vandaar dat hij wat de vrijheid betreft voornamelijk op de Verenigde Naties vertrouwt. Dï buitenlandse aangelegenheden van Sikkim en van Bhoetan wor den reeds jaren waargenomen door India. Oook voor de verdediging van Sikkim heeft India zich lang ge leden verantwoordelijk gesteld. Men verwacht, dat de reis die Bhoe- tans premier Jigme Dorii begin sep tember naar New-Delhi onderneemt, vooral ten doel heeft te onderzoeken of premier Nehroe bereid is, de In diase strijdkrachten ook bij een even tuele aanslag op de soevereiniteit van Bhoetan in het geweer te doen komen. En uit de verklaring die Neh roe dinsdag in het Indiase parlement aflegde kan men concluderen, dat Do rii wat dit punt betreft grote kans heeft op een positief antwoord. Verdediging van de randstaten is trouwens voor India een zaak van eigenbelang. Het Hïmalaja- gebergte, dat zich voor een groot deel op het grondgebied van die sta ten bevindt, vormt een natuurlijke afscheiding tussen de zozeer verschil lende werelden van China en com munistisch China. Kwam die barrière in Chinese handen, dan zou India meer en meer reden hebben, zichzelf bedreigd te voelen. In Nehroe's waar schuwingen aan het adres van China ligt intussen opgesloten, dat hij zijn ultra-neutralistische standpunt laat varen. Zoals het Indische blad „Ex press" gisteren schreef: „China doet voor het westen 'wat de Verenigde Staten jarenlang vergeefs hebben ge poogd De niet-communistische, aan China grenzende landen verwachten steeds meer de leiding van India terwijl zij zich voorbereiden op verdediging te gen de Chinees-communistische ex pansiedrang. En dit is juist de taak die het westen India in Azië had toe bedacht en die India stelselmatig wei gerde te aanvaarden". INDIA EN RANDSTATEN ...S Sikkin; B Bhoetan.... In het afgelopen weekeinde zijn in de Beierse Alpen vier bergbeklimmers ver ongelukt. Een 18-jarig meisje uit aGr- mlsch-Partenkirchen wordt vermist,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5