PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT India zal randstaten beschermen communistische indringers tegen Minister Van Rooij nam kennis van Spaarbekkenplan-Braakman CHINESE PATROUILLES IN HIMALAJASTAAT BH0ETAN RIJBEWIJS VEREIST IN AUTO'S DIE 20 KM. PER UUR AFLEGGEN PRINSES BEATRIX BEZOCHT KUNST- EN ANTIEKBEURS I 202e jaargang - no. 200 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 aug. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine Advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 242S. adm. tel. 2094. Premier Nehroe waarschuwt Peking Premier Nehroe van India heeft gisteren in het parlement te New-Delhi verklaard, dat zijn land de onafhankelijke staten Sik kim en Bhoetan aan zijn noordgrens tegen indringers zal be schermen. Volgens waarnemers betekende deze verklaring een ernstige waarschuwing aan het adres van de conmmnistisch- Chinese autoriteiten zo die enig avontuur in de zin mochten heb ben. Chinese patrouilles zouden volgens uit Sikkim afkomstige ge ruchten in Bhoetan zijn binnengedrongen. Er is ook reeds melding gemaakt van uitgebreide concentraties van Chinese troepen in het aan genoemde staten grenzende gebied van Tibet, waar Peking de macht reeds eerder in handen nam. India's natuurlijke grens bedreigd Zoals bekend worden op door Peking gepubliceerde aardrijkskundige kaar ten de staten Bhoetan en Sikkim als Chinees gebied aangegeven. Volgens de geruchten uit Sikkim een klei ne Hlmalaja-staat tussen Tibet en India die uit gewoonlijk betrouw bare bron afkomstig zonden zijn zou Peking in januari aanstaande zijn machtsgebied met Bhoetan wil len uitbreiden. De ligging van Bhoetan, zijn geogra fische gesteldheid en de vrijwel alge hele afwezigheid van verbindingsmo gelijkheden zouden hulp van buiten Modespionne te Parijs in arrest Een Oostenrijkse journaliste, die dui zenden dollars verdiend zou hebben met de verkoop van Parïjse mode-., ontwerpen aan een Amerikaanse fa brikant, is in Parijs gearresteerd, al dus een mededeling van het syndi caat van de Haute Couture. Volgens zegslieden is mevrouw Maria Kast- ner-Srnbar, 37 jaar oud, gearresteerd nadat in haar hotelkamer honderden mode-schetsen waren gevonden. Haar hotelkamer werd onderzocht naar aanleiding van een aanklacht van het mode-syndicaat. Mevrouw Kastner-Srubar had sinds 1952 toegang tot de modeshows voor de pers van de beste modehuizen in haar kwaliteit van correspondente van een in Wenen uitgegeven week blad. Volgens zegslieden was verden king tegen de Weense journaliste ge rezen om de betrekkelijk weinige en betrekkelijk onbelangrijke artikelen die van haar in het weekblad versche nen. Prof. dr. B. Mendel overleden Te Bussum is op 62-jarige leeftijd overleden prof. dr. B. Mendel, die sedert 1952 gewoon hoogleraar was in de farmacologie aan de geneeskundi ge faculteit der gemeente universiteit en directeur van het laboratorium voor farmacotherapie te Amsterdam. De minister van sociale zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy bracht dinsdag een werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen om zich op de hoogte te stellen van de moeilijkhe den en mogelijkheden voor de zoet watervoorzieningen in dat gebied. Na afloop heeft de minister midden in een persconferentie mededelingen gedaan over zijn bevind van zaken. (Foto P.Z.C.) af voor deze staat zeer moeilijk ma ken. Als China dit kleine koninkrijk zou bezetten, zou het daarmee een strategisch belangrijke positie verkrijgen en India zou tegelijker tijd zijn enige natuurlijke verde digingslinie in het noorden, de Hi malaya, verliezen. Peking zou dus een nieuwe mogelijkheid krijgen om verder door te dringen in Zuid- oost-Azië. Niet meer gesloten Bhoetan, dat zich tot nog toe voor vreemdelingen en alle buitenlandse invloed gesloten had gehouden, heeft enkele dagen geleden doen weten dat het nu de hulp van India wil aan vaarden. De premier Van Bhoetan, Jigme Dorii, wordt begin september in India verwacht voor besprekingen daarover met Nehroe. Geschenk van koninklijke familie voor koning Boudewijn In het koninklijk paleis in Brussel is via de Nederlandse ambassade in de Belgische hoofdstad dinsdag een Seschenk in glas aangekomen, dat e Nederlandse koninklijke familie koning Boudewijn heeft aangeboden ter herinnering aan zijn bezoek aan Nederland van de vorige maand. Koning Boudewijn was op dat mo ment nog niet van zijn vakantie aan de Franse Rivièra in Brussel terug gekeerd. Later op de avond is het militaire vliegtuig, waarmede hij, en zijn zuster prinses Josephine Char lotte en haar echtgenoot prins Jan van Luxemburg uit Eres naar België terugkeert, op het internationale vliegveld van Brussel geland. Victor bommenwerper in de lucht ontploft Er zijn aanwijzingen dat de Victor II-straalbommenwerper, die sinds donderdag is verdwenen op grote hoogte in de lucht is ontploft. Aldus heert het Engelse ministerie van be voorrading medegedeeld. Uit een voorlopig onderzoek blijkt dat de be manning geen radio-contact heeft opgenomen, zodat moet worden ge concludeerd dat het ongeluk onver wachts is geschied. Uit radarrappor ten en waarnemingen van kapiteins zou men kunnen opmaken dat het toestel ongeveer een uur na het op stijgen is vergaan. Het zoeken naar wrakstukken bij de kust van Pem brokeshire wordt voortgezet. MINISTER VAN AARTSEN Eventueel wijziging we genverkeersre glement Mr. Van Aartsen, minister van verkeer en waterstaat ad inte rim, beschouwt de kleine perso nenauto's die sinds kort in de handel zijn en die niet sneller rijden dan 20 km per uur, als auto's. Tegen bestuurders van deze auto's die niet in het bezit zijn van een rijbewijs zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. Mocht de rechterlijke macht de ze auto's op grond van de be staande bepalingen echter niet als auto's beschouwen, dan zal wijziging van liet wegenver keersreglement worden overwo gen om het bezit van een rijbe wijs toch verplicht te stellen. Deze mededelingen doet de minister in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter. Volgens het eerste lid van artikel 101 van het wegen verkeersreglement is geen rijbewijs vereist voor het besturen van motor rijtuigen, welke niet sneller kunnen rijden dan 20 km per uur. Deze bepa ling is in 1953 in het leven geroepen om bestuurders van mechanisch voortbewogen bestelwagentjes e.d., welke slechts een zeer geringe snel heid kunnen ontwikkelen en aan stonds als langzaam rijdende voertui gen herkenbaar zijn, van het bezit van een rijbewijs vrij te stellen, aldus de minister. Sedert korte tijd zijn echter enige kleine personenauto's in de handel gebracht, welke in hun normale uitvoering sneller dan 20 km per uur kunnen rijden, doch zijn voor zien van een installatie, die, zo lang deze in werking is, verhin dert, dat het motorrijtuig genoem de snelheid overschrijdt. Aange zien deze installatie op betrekke lijk eenvoudige wijze buitenwer king kan worden gesteld, is hier, naar het oordeel van de minister geen sprake van een motorrijtuig, als in artikel 101 bedoeld. Het gebruik van deze auto's met na me door oudere personen en anderen, die met het verkeer niet vertrouwd zijn kan de veiligheid van het ver keer ongunstig beïnvloedden, aldus de minister. Laos vraagt meer steun van V.S. Op zijn persconferentie ver- Klaarde Amerika's president, Eisenhower, gisteren, dat hij zo juist een verzoek om financiële steun had ontvangen van de re gering van Laos en dat dit thans met spoed wordt bestu deerd. Volgens in de hoofdstad van Laos, Vientiane, ontvangen berichten zou de provincie Sam Neua vrijwel geheel omsingeld zijn door communistische op standelingen. Volgens Amerikaanse kringen ver wacht men, dat volgende week Ame rikaanse en Franse adviseurs aan de uitvoering zullen beginnen van een plan tot opleiding van het Laotiaan- se leger. Hierbij zijn ongeveer 100 Amerikanen betrokken, die door Fransen worden bijgestaan. Zij zul len de Laotiaanse militairen leren omgaan met Amerikaans materieel. Vier opleidingsgroepen zijn werk zaam in Loeang Prabang, Vientiane en in de steden Savannatsjet en Pak- se in het zuiden. Leiders van het Laotiaanse leger heb ben uiting gegeven aan hun bezorgd heid over een toenemende activiteit van de opstandelingen in de vallei van de Cadinh, waar het land slechts 100 km breed is. Men vroeg Eisenhower gisteren op zijn persconferentie of hij niet vau mening was dat Kroestjsjew een ein de zou kunnen maken aan de commu nistische activiteit in Laos, die door Peking wordt geïnspireerd. Eisenho wer antwoordde dat op een land zo groot als communistisch China naar zijn mening niet vanuit Moskou toe zicht kan worden uitgeoefend. Een Hongaarse grenswacht is naar Oostenrijk gevlucht en heeft om politiek asiel verzocht. Hij had zich van zijn wapens ontdaan alvorens de grens te overschrijden. De grenswacht, de 20- jarige Jozsef Magyari, zei enige dagen geleden aan de grens met Oostenrijkse douaneambtenaren gesproken te hebben, hetgeen hem zeer kwalijk was genomen. IJlllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllIlllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIII j BEZICHTIGING DUURDE BIJNA DRIE UUR Behalve belangstellende ook gegadigde (Van een speciale verslaggever) Met grote belangstelling heeft prinses Beatrix dinsdag, op de ochtend voor de ope ning, de oude kunst- en an tiekbeurs in „Het Prinsen hof" in Delft bezichtigd. Bij na drie uur lang duurde de tocht door de circa 30 zalen, waarin de leden van de Ver eniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland weer een schat van kunst en antiek exposeren, die door deskundigen op een totale waarde van ongeveer tien miljoen gulden wordt ge schat. Ditmaal was de prinses, die ook in vorige jaren reeds deze jaar lijkse beurs in „Het Prinsenhof" graag bezocht naar het scheen niet alleen een warm en geïnteres. seerde bezoekster, maar in enkele gevallen ook „gegadigde". Zo toonde zij een zeer grote belang stelling voor een Louis XV-bank Een, hoekje van de oude kunst- en antiekbeurs in .Met Prinsenhof'' te Delft. en zes fauteuils, bekleed met ta- piserie d'Aubusson. Onwillekeurig ziet men daarbij verband met haar plannen voor de inrichting van het huis „Groot Drakestein", dat de prinses onlangs kocht en binnen twee jaar hoopt te betrek ken. Bijna zeker het zal er van af hangen of de afmetingen geschikt zijn is reeds de aankoop van twee tegeltableaus, die vermoede lijk omstreeks het jaar 1700 wer den vervaardigd door de potten bakker Aalmis. Elk tableau is twee tegels breed en twaalf tegels hoog. De beeltenis op het ene ta bleau bestaat uit de wapens van de zeven provinciën, op het andere uit de wapens van de hoofdsteden van deze provincies, beide gedra gen door de Nederlandse leeuw. Ze zijii afkomstig uit een kasteel tje in de omgeving van Gent en zijn thans in het bezit van de an tiquair Bernhard Stodel uit Am sterdam. Tijdens haar bezoek aan de beurs werd Beatrix vergezeld door twee Vriendinnen en haar secretaresse. De bezoeksters werden rondgeleid door enkele bestuursleden en door de directeur van het museum, de heer D. H. G. Bolten. Door verdrinking jHet weer in Europa omgekomen In Malaklca hebben bijna twee mil joen mensen deelgenomen aan de verkiezing van 10vertegenwoordi gers voor de federale vergadering. Deze foto uit Koeala Loempoer toont een inlandse vrouw, die Tiaar stem reeds heeft uitgebracht en die nu buiten het stembureau zit te wachten op haar familieleden, die nu nog aan het stemmen zijn. Maandagmiddag is in de Rijn bij Heteren de bijna 18-jarige H. W. Pol man afkomstig uit Driel, verdron ken. De jongen, die op een steenfa briek te Heteren werkzaam was, be gaf zich na werktijd te water om wat verkoeling te zoeken. Hij kon echter niet zwemmen. Hij waagde zich te ver in de rivier en werd door de stroom meegesleurd. MET PROEFBEKKEN WORDT SPOEDIG BEGONNEN Overleg met Waterleidingmaatschappij over drie belangrijke kwesties DE MINISTER van sociale zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij, heeft gisteren een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht, teneinde zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden en mogelijkheden der zoetwa tervoorziening in dit deel van Zeeland. Met de directie en de raad van commissarissen van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaan deren" heeft hij tijdens dit bezoek overleg gepleegd over drie belangrijke punten, namelijk de mogelijkheden een spaarbekken voor zoet water in te richten in de Braakman; voorts de noodzakelijke verlegging van waterleidingzinkers door het ka naal TerneuzenGent in verband met de kanaalverbreding; en tenslotte do financiële verhouding rijk-waterleidingmaatschappij. Na afloop van zijn bezoek heeft de minister, die vergezeld was van mr. J. C. van Heuven, hoofd van de afdeling Gezondheidsbescherming van zijn departement, en van ir. C. van Rooyen, directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, aan vertegenwoordigers van de Zeeuwse pers enige mededelingen gedaan over zijn bevind van zaken. De bewindsman verklaarde met be langstelling kennis te hebben geno men van de plannen voor de inrich ting van een spaarbekken op een 131 ha groot terrein in de Braakman. Zoals bekend wil men in dit bekken het water verzamelen uit een aantal aangrenzende polders in België, het geen evenwel betekent dat dit water op Belgisch gebied moet worden op gevangen in Nederland kan dit niet omdat het daar reeds enigszins verzilt is om daarna via een buis leiding naar dit bekken te worden gepompt. Reeds onder de ambtsvoorganger van minister Van Rooij werd aan de waterleidingmaatschappij toe stemming verleend voorlopig een proefbekken van 50.000 m3 aan te leggen, waarmee een bedrag van zeven ton is gemoeid. Met de aan leg van dit proefbekken zal on middellijk worden begonnen zodra met de Belgische instanties (mi nisterie van landbouw, polderbe sturen) overeenstemming is be reikt. Dit proefbekken zal worden voorzien het is voor het eerst dat dit procédé in Nederland wordt toegepast van een plas tic-bodembekleding, zodat het op gevangen water niet kan weglo pen. De directeur van de waterleiding maatschappij, ir. G. P. M. Dikötter, heeft echter de minister er nu met nadruk op gewezen, dat het bij dit kleine proefbekken niet kan blijven. Er zal gestreefd moeten worden naar een uitbreiding tot 250.000 m3 in 1968, waardoor de thans te voor ziene ontwikkeling van het zoetwa- tergebruik kan worden bijgehouden. Zou echter in de kanaalzone een in dustrialisatie optreden zoals b.v. is voorzien in het structuurplan, dan zal op de duur de inhoud van dit bekken 2.5 miljoen m3 moeten wor den. De kosten van dit grote project (Zie slot pag. 2 hol. 2) i Volgens de weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, lichtbewolkt, Ypenburg, lichtbewolkt, Vlissingen, lichtbewolkt. Eelde, halfbewolkt, De Bilt, lichtbewolkt, Twente, lichtbewolkt. Eindhoven, lichtbewolkt. Zuid-Limburg, halfbewolkt. Helsinki, regen, Stockholm, onbewolkt, Oslo, onbewolkt, Kopenhagen, onbewolkt, Aberdeen, zwaarbewolkt, Londen, lichtbewolkt, Amsterdam, lichtbewolkt, Brussel, zwaarbewolkt. Luxemburg, zwaar bewolkt. Parijs, onbewolkt. Bordeaux, lichtbewolkt. Bordeaux, lichtbewolkt, Grenoble, onbewolkt. Nice, half bewolkt, Berlijn, zwaarbewolkt. Frankfort, zwaarbewolkt. München, onbewolkt, Zürich. lichtbewolkt, Genève, lichtbewolkt. Locamo, lichtbewolkt. Wenen, lichtbewolkt. Innsbruck, halfbewolkt. 22 gr. 24 gr. 24 gr. 26 gr. 26 gr. 28 gr. 27 gr. 27 gr. 19 gr. 25 gr. 25 gr. 22 gr. 27 gr. 29 gr. 25 gr. 26 gr. 27 gr. 29 gr. 29 gr. 29 gr. 28 gr. 27 gr. 27 gr. 31 gr. 28 gr. 28 gr. 27 gr. 30 gr. Geldto tot hedenavona AANHOUDEND DROOG. Droog weer met zonnige perioden, overwegend matige wind tassen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag zomers en overwegend zonnig strandweer. Matige wind uit westelijke richtingen. Temperatuur in de middag 22—24 graden C. Zee water: bijna 20 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk-cen- trum ten zuiden van Ierland blijft nog voor mooi strandweer zorgen. ZON EN MAAN 27 augustus Zon op 5.42 onder 19.41 Maan op onder 15.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1