Prinses Beatrix geïnterviewd door Amerikaanse journalisten Engelsman gaf demonstratie met „magische doos" in Cambridge GEZINSKAART VOOR SIMPELER REGELING LUISTERGELDEN? KLAHMOW) WELLICHT KARTONVERPAKKING VOOR ALLE BOTER DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DANSEN DAT HANGT ERVAN AF WAAR, WAARVOOR EN MET WIE „Ik voel me thuis bij studenten en in de Gotha-familie" Prinses Beatrix heeft dezer dagen te Soestdijk aan vertegen woordigers van de Amerikaanse pers een interview toe gestaan in verband met haar op 11 september aanvangende verblijf in de stad en de staat New-York ter gelegenheid van de 350ste verjaardag van Henry Hadsons aankomst in Ame rika. Volgens het verslag van United Press International over deze persconferentie zei onze kroonprinses toen haar ge vraagd werd of zij het een moeilijke opdracht vond, haar land te vertegenwoordigen: „Ik houd er niet van om te veel vooruit te denken, omdat je dan gevaar loopt je zorgen te maken en dat helpt je tóch niet". Als zij een toespraak moet houden, zo gaf zij toe, is zij weieens een beetje zenuwachtig („dan beven mijn handen in het begin"), maar zij vindt dat zij het best kan spreken als zij de toespraak zelf heeft geschreven. Ge woonlijk doet zij dat dan ook. „Trouwens", zo voegde zij er lachend aan toe, „gelukkig worden de toespraken op deze tocht tot een minimum beperkt". De prinses vertelde dat zij zich het best thuis voelt in twee kringen: die van de „Gotha-familie", zoals zij de mensen van koninklijke bloede (naar de beroemde almanak De Gotha) noemde en die van de studen ten aan de Lcidse universiteit. „ïk houd van beide werelden", zo ver klaarde zij, „al is het moeilijk om ze te combineren". Nog geen denken aan trouwen.... Prinses Beatrix liet blijken dat zij zich bewust is van de moeilijke opdracht die haar wacht als toe komstige vorstin. „Dit bewustzijn groeide in etappes", zo legde zij uit. Voor het eerst realiseerde zij zich haar speciale positie in het leven toen zij na de oorlog uit Ca nada in het vaderland terugkeer de. Toen zij 13 of 14 jaar oud was verdiepte zich het inzicht in haar toekomst, en het proces werd ge completeerd door de vakanties die zij in 1956 met verscheidene leden van Europese koningshuizen ge noot aan boord van het schip „Agamemnon" op de Middelland se Zee. Beeldhouwer Zij vertelde dat zij na haar univer sitaire studie misschien weer tot beeldhouwen zal overgaan. Als zij geen kroonprinses was geweest, had zij naar zijzelf veronderstelt gekozen tussen studie in geschie denis en beeldhouwen als beroep. „Waarschijnlijk was het geschie- denis geworden", voegde zij er praktisch aan toe, „want het is moeilijk om als beeldhouwer in je levensonderhoud te voorzien". Wat voor gemaal Prinses Beatrix gaf te kennen dat zij de betrekkelijke vrijheid die MISSCHIEN IN NIEUWE OMROEPWET... Zou ook de draagbare radio's moeten „dekken" het studentenleven haar brengt weet te waarderen. Met nadruk verklaarde zij, aldus United Press International, dat zij nog hele maal niet aan trouwen denkt. Maar zij maakt wel duidelijk, dat zij het aanbevelenswaardig acht dat een toekomstige koningin trouwt met iemand van koninklij ke bloede. Zij zette uiteen dat de Nederlandse grondwet een prin ses niet beperkt in de keus van een toekomstige gemaal, behalve dan dat het parlement een huwe lijk moet goedkeuren. Maar „het zou alles gemakkelijker maken" aldus prinses Beatrix, „als het ie mand van koninklijken bloede was". „Het huwelijk is thans voor de kroonprinses echter iets voor een tamelijk verre toekomst", zo voegde het Amerikaanse persbu reau eraan toe. Naald als potlood Toen het gesprek op dansen kwam zei zij: „Of ik van dansen houd? Dat hangt ervan af waar, waar voor en met wie". Ernstiger voeg de zij eraan toe: „Ja. ik houd van dansen". Over huishoudelijk werk: „Ik houd niet van huishoudelijk werk. Ik kan bijvoorbeeld geen naald vast houden. Ik houd een naald vast als een potlood'', erkende zij. Zij deelde tenslotte mee, zich niet bij zonder druk te maken over kleren, „met uitzondering van avondkle ding je voelt je anders in een avondjurk (Van onze Haagse redacteur) De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in de nieuwe omroepwet, welke bij de Tweede Kamer aanhangig is, enkele bepalingen betreffende de luistervergunningen voor radiotoe stellen zullen worden gewijzigd. Overwogen wordt namelijk in de toe komst niet meer per radiotoestel een vergunning af te geven doch per ge zin of woning. De praktijk is tegenwoordig, dat in vele gezinnen naast het hoofdtoestel nog kleinere toestellen aanwezig zijn, bijvoorbeeld op een slaapkamer of bij de kinderen, dan wel in de vorm van een draagbaar radiotoestel, vaak niet groter dan een pocketboek. De praktijk is ook, dat dergelijke toe stellen gewoonlijk niet „gedekt" worden door een luistervergunning hoezeer dit ook verboden is en bovendien moeilijk zijn op te sporen. De P.T.T. zou aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen hebben voorgesteld een ver eenvoudigde regeling in te voeren, bijvoorbeeld dus in de vorm van een „gezinskaart". Aan dit voor stel zal zeker ook niet vreemd zijn de kritiek, die in het verleden ge hoord werd over de hoge kosten van de „dienst luister- en kijkgel den" van de P.T.T. VERDWAALD. Margherfta Carosso vond bij thuiskomst in haar huis te Turijn een inbreker die zich in haar slaapkamerkast ophield. Voordat de man het hazepad koos zei hij: „Schrikt U niet, dame, ik heb me vergist". GEEN SUCCES. De bibliotheek te St. Ann (Montana, V.S.) ontving per post tien maanden over tijd een boek terug, getiteld „In tien dagen een succesvol geheugen". In een bege leidend briefje stond: „Ik had hele maal vergeten dat ik het boek nog had". De centrale directie van de P.T.T. kon overigens over dit voorstel geen enkele mededeling doen: „Deze ge hele materie is in handen van de minister van O., K. en W. Wij zijn slechts uitvoerend orgaan voor de minister", aldus een zegsman van de P.T.T. Of onder deze nieuwe regeling, zo die al wordt aanvaard door de minis ter van O., K. en W. en dan wordt opgenomen in de nieuwe omroepwet, ook autoradio's zullen vallen, is niet bekend. De suggestie voor deze wijziging en vereenvoudiging zou, naar we verne men, uitsluitend zijn uitgegaan van de P.T.T. De industrie heeft uiter aard wel belang hierbij, doch het ini tiatief is niet van de radiohandel en de radio-industrie uitgegaan. Het is uiteraard wel mogelijk, dat informeel de industrie een ringer in de pap heeft gehad bij het opstellen van de suggestie aan de minister van O., It. en W., zo werd ons te verstaan gegeven door een zegsman uit de radio-industrie. Dr. Klaassen buitengewoon hoogleraar te Rotterdam Curatoren van de Nederlandse Hoge school te Rotterdam hebben met in gang van I september a.s. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het regionaal en sociaal-economisch on derzoekingswerk dr. L. H. Klaassen te Rotterdam. De heer Klaassen is pas kort geleden op 25 juni j.L, aan dezelfde hoge school gepromoveerd op het proef schrift „Richtlijnen voor 't toegepast economisch onderzoek". Hij was di rect na de oorlog ruim een jaar lang medewerker van het Economisch- Teehnologisch Instituut Zuid-Holland en voorts van 1 juli 1950 af tot heden verbonden aan het Ned. Economisch Instituut als research-leider. Van 1 september 1950 af was hij tevens lec tor in de statistiek aan de Ned.Eco- nomische Hogeschool. Sinds 1 juli '57 vervult hij ook de functie van advi seur van rijkswaterstaat. Het Wereldgebeuren Opgezegd Het oudste en het jongste echtpaar Rockefeller vertrokken zondagavond uit Noorwegen naar de Verenigde Staten. „GELIJKE CONCURRENTIEVOORWAARDEN" Pakje zou een cent duurder worden Het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten zal zich op zijn vergadering van 27 augustus aanstaande bezighouden met het vraagstuk van de verpakking van roomboter. Men is namelijk van me ning, dat liet. zeer gewenst is te be reiken, dat alle boter door de fabri kanten in kartonverpakking wordt afgeleverd, waarmee de kwaliteit van dit kwetsbare produkt ten zeerste zou zijn gediend. Reeds wordt boter iu karton verpakt, maar nog niet alle boter. Een verdere ontwikkeling in het ge bruiken van kartonverpakking wordt, volgens de Centrale Zuivel Commis sie, sterk belemmerd door de onder linge soms felle prijsconcurrentie. Het streven van de detailhandel is er nu op gericht, dat deze ver pakking thans geen voorwerp van concurrentie wordt en dit kan, volgens de handel, worden bereikt door de „concurrentievoorwaar den" aan elkaar gelijk te maken, met andere woorden deze verpak king voor alle boter verplicht te stellen. Het is mogelijk, dat na de verplichtstelling van kartonver pakking het pakje boter ongeveer 1 cent meer zal kosten, maar men meent, dat tegenover dit mogelijke bezwaar vele voordelen van kwali- teitbeschermende en andere aard gesteld kunnen worden. Het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten zal nu, wanneer de leden daarmee akkoord gaan, het zuivel kwaliteitscontrole, bureau verzoeken voorschriften uit te vaardigen, waardoor kartonverpak king voor boter van exportkwaliteit en voor boter voorzien met rijksbo- termerk verplicht wordt gesteld. Op 28 oktober eerste vlucht Pan American opent dienst met Boeings op Amsterdam Naar wordt vernomen ligt het in de bedoeling van Pan American World Airways om ract ingang van 28 ok tober het viermotorig straalvliegtuig, de Boeing 707 op de lijn tussen New York, Londen, Amsterdam en Dussel- dorp v.v. in te zetten ter vervanging van de tot nu toe gebruikte conven tionele toestellen met zuigermotoren. Aangenomen mag worden dat de Pan American voor deze route de Boeing van de intercontinentale versie, dus voor de lange afstand, zal kiezen, hetgeen echter afhankelijk is van het feit hoeveel toestellen van de Boeing 707-321 tegen die tijd reeds door de Boeingfabrieken zullen zijn afgele verd. Kind bij brand omgekomen Bij een felle binnenbrand op de zol derverdieping van een woning in de Polanenstraat in de Spaarndammer- buurt te Amsterdam-West is maan dagavond een meisje van nog geen 2 jaar, Lida Worrell, om het leven ge komen. Belgische fruitmaatregelen strijdig met afspraken De minister van landbouw en visserij heeft geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Van Meel en Van Dijk over een door België ingestelde overgang van Be nelux maatregelen op E.È.G. bepa lingen voor de invoer van bepaalde soorten groenten en fruit uit de Be- neluxlanden. De minister zegt in zijn antwoord dat de Belgische regering inderdaad heeft besloten in de groente- en fruit sector een stelsel van E.E.G. mini mumprijzen toe te passen. Voorts be vestigt de minister, dat door het verlaten van de Beneluxminimum- prijzenregeling voor groente en fruit de absolute Beneluxconferentie ver loren is gegaan. Deze Belgische maatregelen zijn zon der vooroverleg en zonder instem ming van de Nederlandse regering genomen. De minister voegt hier aan toe, dat hij deze maatregelen in strijd acht met de tussen de regerin gen van de Beneluxlanden gemaakte afspraken. Op grond echter van de resultaten van de conferentie op de Hoge Velu- we meent de minister de verwach ting te mogen uitspreken dat de Be- neluxsamenwerking zijn voorsprong behoudt boven de samenwerking in E.E.G.-verband. Dr. Schweitzer op Europese reis ook naar Nederland Dr. Albert Schweitzer is maandag uit Lambarene iu Bordeaux aangekomen. Dr. Schweitzer, die binnenkort 85 jaar wordt, vertelde dat hij verscheidene Europese landen zal bezoeken, onder 3ndere Zwitserland, Denemarken, Nederland, België en Zweden. „In al deze landen heb ik vrienden, die ik wil zien". Sprekend over zijn ziekenhuis te Lambarene zei hij, thans over 365 bedden te beschikken maar er nog 30 nodig te hebben. Eind november gaat dr. Schweitzer per schip naar Afrika terug. OOK IN NEDERLAND ONDERZOEKINGEN Toestel kan kleine auto aandrijven Op het vliegveld van Cambridge is een demonstratie gegeven met de „magische doos", een apparaat waarin zich een verbrandingspro ces voltrekt waarbij de vrijko mende energie rechtstreeks in elektriciteit wordt omgezet. De maker van deze „brandstofcel", de 55-jarige Francis Bacon, die verbonden is aan dc door de rege ring gesteunde „nationale corpo ratie voor ontwikkeling van on derzoek", zei dat ofschoon derge lijke experimenten ook in Ameri ka. Duitsland en Nederland wor den gedaan er naar zijn mening nog geen cel met een capaciteit als de zijne gemaakt was. Zijn „magische doos" kan voldoende stroom leveren om een kleine au to aan te drijven. Deskundigen in Cambridge ver klaarden dat het vermogen wordt ontleend aan zuivere waterstof en zuurstof. Nut niet evenredig aan de kosten De onderzoekingen in Nederland waar de heer Bacon op doelde, worden aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam verricht door: dr, G. H. J. Broers, met prof, dr. J. A. Ketelaars, hoogleraar aan deze universiteit, als adviseur- De wer kzaamheden worden ver richt onder auspiciën van het cen traal technisch instituut T.N.O. te Den Haag. Het hoofd van de afde ling basistechnieken van dit in stituut, ir. A. H. de Haas van Dorsser, zei in een telefonisch on derhoud met een A.N.P.-redacteur naar aanleiding van Bacons de monstratie, dat er tot nu toe in derdaad nergens ter wereld nog een cel is gemaakt met een derge lijke grote capaciteit. Hij voegde hier echter aan toe, dat men in Nederland zo'n cel zeker wel had kunnen vervaardigen als men daar enig nut in had gezien. De Nederlandse onderzoekers heb ben daarvan afgezien omdat de kosten ervan niet evenredig zou den zijn geweest met het nut. Men geeft er hier te lande de voorkeur aan, het werk eerst op laboratoriumschaal voort te zet ten om behalve de technische kant vooral ook de economische te on derzoeken. „Want Bacon heeft er waarschijnlijk niet bij gezegd hoe duur zijn cel komt en wat voor le vensduur die heeft", zo zei ir. Van Dorsser. „Wat ons betreft kan ik zeggen, dat wij in Amsterdam een cel met een vermogen van 20 watt hebben gemaakt die een half jaar aan één stuk door heeft gedraaid, dag en nacht". Het bouwen van een grote „Unit" komt er op neer, aldus .Van Dorsser, dat een aantal kleine cellen, die elk maximaal een span ning van 1 volt per element kun nen leveren, in serie gezet wor den. Waarschijnlijk heeft Bacon dus een stuk of 30 kleine cellen samengepakt in zijn apparaat. Of dit apparaat handzaam is en eco nomisch gezien aantrekkelijk acht te ir. Van Dorsser twijfelachtig. „Als reclamestunt is het in elk geval erg lenk", zo zei hij, zonder overigens de prestatie vair Bacon ook maar enigszins te willen klei neren. Het onderzoek op dit terrein valt uiteen in twee hoofdgroepen, zo zette ir\ Van Dorsser uiteen: de hoge-temperatuur-cel, die werkt bij temperaturen van 600 tot 800 graden Celsius, en de lage-tempe- ratuurcel, die bij temperaturen tussen de 70 en 180 graden Cel sius werkt. In dit laatste geval werkt men met een waterige op lossing, waarin waterstof met zuurstof wordt verbrand. De eerstgenoemde cel werkt met een carbonaatsmelt als elektrolyt en daar-mee kunnen zowel waterstof als koolmonoxyde en koolwater stoffen worden verwerkt. Op deze hoge-temperatuurcel nu concen treert zich het werk van dr. Broers. De Nederlandse onderzoekingen zijn al een jaar of tien aan de gang. Dr. Broers is er vorig jaar cum lande op gepromoveerd aan de Amsterdamse universiteit. Zowel de Franse als de Arabische cultuur zijn te vinden in de le vensloop en in de opvattingen van de Tunesische president Habib Bourguiba. Men zegt, dat hij beter Frans dan Arabisch spreekt en dat hij nog steeds bezig is. een excuus te verzinnen voor de afschaffing van het Arabische schrift. Zoals veel an dere leiders in „nieuwe staten" heeft hij zijn opleiding ontvangen in Euro pa in zijn geval aan de Sorbonne. En hij is getrouwd met een Frangai- se die in Tunesië algemeen met haar voornaam „Mathilde" wordt aange duid. In de loop van zijn jarenlange leiderschap in de onafhankelijkheids strijd smokkelde zij geheime bood schappen uit de gevangenis waar hij herhaaldelijk „opgeborgen" werd. Maar daar staan typisch Arabische trekjes tegenover. Boven zijn colbert kostuum naar Westerse snit draagt hij een fez. Weliswaar bezoekt hij zijn Franse vrouw die tien jaar- ouder is dan hij en nu dus 65 is - - minstens één keer per week in haar kleine villa in de voorname Belvédè reparkwijk van Tunis maar in zijn paleis aan de Middellandse Zee bij het oude Carthago omringt hij zich met mollige oosterse dames, onder wie Wassfla Ben Ammar, een om streeks veertigjarige die al een jaar- of vijftien officieel bekend staat als de vriendin van de president Als president van Tunesië voelt Bourguiba zich geroepen, zich al te vérgaande aspiraties van zo wel de Franse als van de Arabische Solitieke en economische wereld van et lijf te houden. Dezer dagen heeft hij met een op zienbarende maatregel de aandacht getrokken: Tunesië zegde de douane unie met Frankrijk op omdat et- geen schot zat in de onderhandelin gen over voortzetting ervan. Tegelijk maakte Bourguiba bekend, dat de handel met het dollargebied geheel vrij zou worden. Voor de Fransen moet deze opzeg ging een vervelende speldeprik zijn geweest, vooral door het moment waarop zij kwam. De Franse haan staat immers juist verontwaardigd te kraaien naar die zelfde Uncle Sam van de dollar, die hem niet de glorie gunt waarop hij aanspraak meent te maken. Deze klap op de hanekam komt bo vendien op een moment, dat de secre taris-generaal van de Arabische Liga, Mohammed Abd el Khalek Hassoena, naar Libië is gereisd om daar met afgevaardigden van Bourguiba na te faan, of het mogelijk is de vertroe- elde betrekkingen tussen Tunis en Cairo te verbeteren. Zo'n als anti westers uit te leggen manoeuvre als de opzegging van de Frans-Tunesi- sche douane-unie kan daar door Bourguiba worden gebruikt als een bewijs van gevoel voor Arabische solidariteit Na de losmaking van de Tunesi sche munteenheid de dinar van de Franse frank-koers kan men deze nieuwe Tunesische maatregel zeker zien als een nieuwe stap op de weg naar het eigen-peultjes-dop- pen. Amerikaanse auto's zal men nu in Tunesië kunnen importeren zonder la3t te hebben van de prijsverhogen de Franse invoerrechten. Hetzelfde geldt en dat is belangrijker voor machines en andere zaken die bij de industrialisatie nodig zijn. Men kan zich intussen met anders voorstellen, dan dat Tunesië voorlo pig wat de afzet van zijn koren, wijn én olie betreft tezamen een derde van zijn export een ander afzet gebied zal vinden dan Frankrijk, dat bereid was daarvoor relatief hoge prijzen te betalen. Driekwart van de Tunesische import en 65 procent van zijn export maakte tot dusver deel uit van het handelsverkeer met Frankrijk. Bourguiba stelt zich nu blijkbaar ten doel, de handel met de Verenigde Sta ten (waarheen tot dusver slechts 2 pet van de export ging) ten koste van die met Frankrijk san te moedi gen. Maar aan het sluiten van een handelsverdrag met Frankrijk zal htj niet ontkomen. Om hij het overleg daarover gun stige voorwaarden „af te dwin gen" zou hij theoretisch gebruik kunnen maken van het feit, dat veel Fransen een belangrijke rol spelen in de Tunesische wijn- en akkerbouw. Die Fransen weten zich voortdurend door uitwijzing of door het opkopen van het land door de Tunesische over heid bedreigd. Daar staat tegenover, dat 2500 Franse onderwijzers, lera ren, ingenieurs en ambtenaren een belangrrjke rol spelen bij de ontwik keling van Tunesië waarin volgens Bourguiba's wens Arabische en wes telijke elementenverenigd moeten zijn.. HABIB BOURGUIBA if weer >vat losser*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5