PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT PANIEK IN LOEANG PRABANG 0p de beurs in Terneuzen komen schippers „aan de reis" HERTER: TOESTAND IN LAOS VERONTRUSTEND KLAP VOOR INDONESISCHE BANKBILJETTENBEZITTERS BENZINE NAAST DE KAREL DOORMAN IN BRAND GEVLOGEN 202e jaargang - no. 199 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vüsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 fb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 8, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Residentie voelt zich bedreigd Naar verluidt zijn gisteren pro-communistische opstandelingen strijdkrachten tot binnen vijftig km van Loeang Prabang, waar de koninklijke familie van Laos zetelt, doorgedrongen. Rege ringsfunctionarissen, die vandaar in Vientiane terugkeerden, zeiden dat ongeveer vijftig families de stad met hun bezittingen hadden verlaten. Er ontstond enige paniek doordat berichten over wijdverbreide opstandelingenactiviteit binnen stroomden. In militaire kringen te Vientiane zegt men dat de paniek in Loe ang Prabang waarschijnlijk voornamelijk was te wijten aan ge ruchten die de opstandelingen zelf over de omvang van hun ope raties hadden verspreid. Men achtte het onwaarschijnlijk dat het aantal opstandelingen in het gebied groot is en voegde eraan toe dat men in de stad zeer gevoelig is voor dergelijke geruchten daar Loeang Prabang in de afgelopen twintig jaar al een aantal keren is aangevallen, In 1953 rukte het leger van de Vietminh tot de stad op maar bleef ervoor liggen. Rebellen in buurt Franse tinmijnen? De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft maandag tot een groep congresleden gezegd dat de toestand in Laos hem „zeer verontrust". Senator Folbright, die voorzitter is van de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde na afloop van het onder houd tussen Herter en de congresle den dat de minister de toestand in Laos als „zeer gevaarlijk" be schouwt. Maar onze inlichtingen uit Laos zijn niet zodanig dat wij pre cies weten wat daar'nu eigenlijk ge beurt, aldus de senator. Het Laotiaanse leger houdt al het nieuws over de strijd in het noord oosten van Laos vast. Sinds donder- Hertog van Bedford had rustige vakantie in Italië Volgens het Italiaanse persbu- reau „Ansa" heeft de hertog van Bedford het bericht van zijn auto-ongeval moedwillig m verspreid, om op die manier n ongehinderd naar Italië te kun- n nen gaan. De hertog, die met een verslag- gever van het persbureau had gesproken, zou het telegram waarin zijn zware verwonding bij een auto-ongeval in Frank- rijk wordt gemeld, zelf hebben verstuurd. Het gevolg ervan was dat de pers hem in Frank- rijk zocht, en hem in Italië on- gemoeid liet. „Ik heb in Cala Piccola de drie heerlijkste da- gen van mijn Italiaanse vakan. tie doorgebracht", aldus de hertog. De vorige week was hij al in het dorp aangekomen. lllllllllllllllllllfll!llllllllllllllllllllllll!l!!l!)!lllllllllllllll!llllllllllll!lllllliiH Aflas met succes gelanceerd Een intercontinentale Atlas-raket is maandag met succes vanaf de basis Cape Canaveral gelanceerd. De ra ket maakt een proefvlucht van 9000 km over de zuidelijke Atlantische Oceaan. Later werd bekendgemaakt dat een marinevaartuig drie uur na het afschieten een bus met gege vens uit zee heeft opgevist nabij het eiland Ascension. De Duitse Nazi-generaal Hasso von Manteuffel (62) is door het Hof in Dtisseldorp veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, omdat hij in de- oorlog soldaten wegens lafheid heeft laten fusilleren. Von Manteuffel hoor de onberoerd en stram in de houding het voorlezen van het vonnis aan. De foto toont hem in het gerechtsge bouw na de uitspraak (links) met (rechts) zijn zoon Gerd, die juist een handdruk en een buiging van een bewonderaar incasseert. dag is er geen verklaring meer uit gegeven. Een woordvoerder van het Laotiaanse ministerie van defensie verklaarde maandag dat er van het front uit de grensstreek tussen Laos en Noord-Vietnam niets te melden was. Van andere militaire zijde ls echter meegedeeld dat er in het weekeinde op 80 km van Vientia ne gevochten is. Een militaire woordvoerder zei dat een pro-com munistisch bataljon van de Pathet Lao, bestaande uit circa 600 erva. ren rimboestrijders, vanuit de grensstreek door de provincie Sam Neua oprukt. De rebellen zouden voorts diep in de provincie Thak- kek zijn doorgedrongen en de Franse tinmijnen te Phontiou tot 4 km zijn genaderd. Sabotage in Antwerpen tegengesproken Havenautoriteiten en het Franse con sulaat in Antwerpen hebben tegen gesproken dat in de haven sabotage daden zijn bedreven tegen schepen die ladingen vervoerden voor het Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront. Het blad „La Iibre belgique" meldde zaterdag in een uitvoerig artikel, dat dat Franse contra-terroristische or ganisatie „De Rode Hand" aanspra kelijk zou zijn voor bomontploffin gen aan boord van enkele schepen, waaronder het Egyptische vracht schip „Al Kahira". Niet ontkend wordt, dat de Bel gische justitie een aantal deskun digen heeft geraadpleegd om een nader onderzoek in te stellen naar de explosie aan boord van dit vaartuig, die in maart van dit jaar in Oostende plaats vond, na dat het in Antwerpen was gela den. Het rapport van deze des kundigen zal dezer dagen aan de gerechtelijke autoriteiten worden voorgelegd. Bemande kunstmaan tijdens Kroesjtsjews trip door V.S.? De Sowjet-Unie zal waarschijnlijk tijdens premier Kroesjtsjews verblijf in de Verénigde Staten trachten een mens in een baan om de aarde te brengen, aldus heeft het hoofd van de medische afdeling van de dienst voor ruimtevaart van het Amerikaanse leger, Strughold, te Reno in Nevada GEDEELTELIJKE DEVALUATIE Nederland zal weinig merken van hervorming De Indonesische regering heeft giste ren besloten, de waarde van bankbiL. jetten van 1000 roepiah en van 600 roepiah te verlagen tot resp. roepiah 100 en roepiah 50. Verder werd beslo ten dat 90 procent van alle spaar bankrekeningen van meer dan 25.000 roepiah zullen worden bevroren. De ze 90 pet zullen worden beschouwd als een lening op lange termijn aan de regering. Voor de exportcertificaten zal een nieuw systeem van rechten worden vastgesteld. Elk exportartikel zal on derhevig zijn aan een extra uitvoer recht van twintig procent. De inge voerde goederen worden ingedeeld in zes groepen. Extra heffingen zullen worden ingesteld. Op de meest essen tiële goederen onder de eerste cate gorie wordt geen recht geheven. Op Ie tweede groep bedraagt het recht 25 procent voor minder essentiële goederen en op de derde en vierde categorie 50 tot 100 pet. Op goederen die als weelde-artikelen worden be schouwd (ze vallen onder de vijfde en zesde categorie) zullen rechten van 150 en 200 pet worden geheven. De koers van de roepiah vastgesteld op 45 voor een Amerikaanse dollar. De officiële koers was 11,45 voor een dollar en volgens dagbladen te Dja karta was de koers op de zwarte markt 155 voor een dollar. Ingreep moest wel drastisch zijn. Onze economische medewerker te kent. hierbij aan; Indonesië heeft ein delijk ook tegenover de buitenwereld moeten erkennen dat de economische wagen is vastgelopen door een te la ge produktie, veel te hoge overheids uitgaven, daardoor een veel te grote geldcirculatie, voortdurend stijgende prijzen en een veel te lage goud- en deviezenvoorraad. Om te redden wat er nog te redden valt, moest de in greep wel drastisch zijn. Desondanks kwam er maar een gedeeltelijke deva luatie te voorschijn. Alleen de bezitters van bankbiljetten van duizend en vijfhonderd roepiah zien- hun bezit tot een tiende van de waarde teruggebracht. De massa wordt uiteraard uit politieke over wegingen gespaard. Ditzelfde kan gezegd worden van de blokkering van de spaarbanksaldi. Of dit alles nog zal helpen (de Im port wordt bovendien extra belast om die zoveel mogelijk te verkleinen, waardoor er minder deviezen naar het buitenland vloeien), kan alleen de toekomst leren. Nederland zal weinig van de maatre gelen merken. Indonesië heeft nu eenmaal alle economische banden met ons land doorgesneden, betalin gen vinden er niet meer plaats, onze bezittingen zijn zonder schadevergoe ding onteigend en onze uitvoer naar dat land is ineengeschrompeld tot minder dan 1 procent van onze totale uitvoer. Geen wonder dat men giste ren in Amsterdamse zakenkringen niet warm of koud werd door het be richt. Ook de effectenbeurs reageerde niet in het minst. Bij het zwemmen omgekomen De 23-jarige J. J. de Ruiter uit Bus- sum, die met zijn 19-jarige verloof de en twee andere meisjes een boot hadden gehuurd, is zondag bij het baden in het LJsselmeer ter hoogte van de Eemmonding verdronken. Zij hadden het bootje bij de eerste boei vastgemaakt. De jongeman, die niet kon zwemmen, hiela zich aan het bootje vast, doch op een gegeven ogenblik raakte dit los van de boei. De meisjes hebben nog gepoogd hem te redden. Een half uur later werd het stoffelijk overschot aan de wal gebracht. De rijkspolitie te water heeft maan dagmorgen onder Mook-Middelaar uit de Maas de lijkjes geborgen van twee jongetjes uit Groesbeek. Het waren de 14-jarige H. A. Lenssen en zijn 12-jarige broer S. J. M. Lenssen uit Groesbeek bij Nijmegen, die zon dag bij het zwemmen in de Maas tussen Mook en Middelaar zijn ver dronken. Maandagmiddag is de 9-jarige Ma rianne Tel uit Zaandam tijdens het zwemmen in het Noordzeekanaal verdronken. VERDRONKEN. Maandag is het 3-jarig zoontje Hui- brecht van de fam. Van der Wal te Delft bij het spelen te water geraakt en verdronken. De Sowjet-Unie heeft de plannen klaar voor een ondergrondse oliebuls- lelding van 4000 kilometer lengte van de Sowjet-Unie naar Polen, Oost-Dulis land, Tsjecho-Slowaklje en Hongarije. De buis'.elöing begint bij Koeibisjew aan de Wolga en splitst zich In Wit-Rusland ln twee takken, een noordelijke voor Po len en Oost-Duitsland en een zuidelijke voor Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Het grootste schip, dat ooit boven de Maasbruggen in Rotterdam is ge bouwd, de 66.000 ton metende turbi- netanket „Esso Rotterdam", welke bij C. v. d. Giessen en Zonen's scheepwerven N.V. te Krimpen aan de IJssel is gebouwd voor rekening van de Esso Tankvaart Maatschappij te Den Haag, is maandagochtend, op weg van de werf naar Rotterdam, de Koninginnebrug gepasseerd. Het schip zal zaterdag 29 augustus a.s. voor een zesdaagse proefvaart naar zee vertrékken. In Malaga, in het zuiden van Spanje, is het zo warm, dat de paarden er op het ogenblik zonnehoeden dragen. Het staat de rossinanten best Een 39-jarige Chinese boer heeft een kruising van een tomaat en een aard appel gekweekt, die onder de grond aardappels vormt en boven de grond tomaten voortbrengt, zo heeft het com munistische persbureau „Nieuw China" bekendgemaakt. De man is secretaris van het communistische partijcomité ln een volkscommune in Zuid-China. HONDERD TON TARWE LAADGEREED In 1958 meer dan 2800 schepen bevracht met 900.000 ton goederen .HONDERD TON TARWE van Terneuzen naar Rotterdam, morgenochtend laadgerêed, vrachtprijs drie-gulden-en-dertien cent per ton". Deze en soortgelijke aanbiedingen kan men twee maal per dag beluisteren in het verenigingsgebouw „Bethel", aan de le Verbindingsstraat te Terneuzen. En prompt wordt deze aanbieding gevolgd door een tegenaanbieding in de trant van „twee-duizend-vier-en- twintig, negentien-honderd-zeven-en-ne gentig, negentien-honderd-vier-en-twintig", enz. schreven binnenschippers twee maal daags komen Informeren of er misschien een „reisje" voor hen is. Iedere schipper, die wil deelnemen aan het ongeregeld binnenlands vrachtvervoer te water, moet in het bezit zijn van een vergunningsbe wijs. Wil de schipper een vrachtje hebben, dan laat hij zich inschrijven bij één der agentschappen (in Zeeland gevestigd te Terneuzen, Breskens, Middelburg, Wemeldinge en Zierik- zee), waar hij zijn bevrachtingsboek- r ki Voor een leek is aan deze uitroe pen uiteraard geen touw vast te nopen, maar de ambtenaren èp en de schippers vóór het podium weten drommels goed waar het om gaat. Want in dit gebouw ver leent de afdeling vervoer-te-wa- ter v\n de Rijksverkeersinspectie in Zeeland haar bemiddeling tus sen verladers en bevrachters enerzijds en vervoerders ander zijds. Popniair gezegd, ln dat ge bouw zetelt de Terneuzense „Schippersbeurs", waar de inge- je inlevert tegen een ontvangstbewijs waarop zijn volgnummer van in schrijving is vermeld. Voor de schipper zit er daarna wei nig anders op dan wachten. Een wachttijd die wordt benut voor klei ne reparaties, herstellingen en onder houd aan het schip, provianderen door moeder de vrouw en bij tijd en wijle een „biertje" in één der schip- perscafé's. In die tussentijd verzamelt men op de „beurs" de aanbiedingen der ver laders en bevrachters. Twee honderd ton suiker van Sas van Gent naar Leeuwarden, honderd ton tarwe van Terneuzen naar Rotterdam, drie hon derd vijftig ton kunstmest van Sluis kil naar Maastricht 's Morgens om half elf en 's mid dags om half vier komen de schippers ter beurs en beginnen de vrachtaanbiedingen. Schipper Jansen heeft een schip van 235 ton, voelt wel iets voor dat sui kerreisje naar Friesland en roept zijn nummer 2024 af, ten teken dat hij die reis wil hebben. Maar zijn collega Pietersen (218 ton) vindt het ook een aardig vrachtje en omdat hij al langer ingeschreven CZie slot pag. 2 kol3) Eén matroos verdronken en vier gewond Een matroos van de Koninklijke Ma rine wordt vermist na een benzine- brand op de Nieuwe Maas te Rotter dam. Het ongeluk is gebeurd bij het laden van benzine aan boord van het vliegdekschip „Karei Doorman". Door een overlooppijpje is een hoe veelheid van deze benzine op het wa ter terechtgekomen en door onbeken de oorzaak heeft deze benzine vlam gevat. In dit „brandende water" lag een vlot, waarop vijf matrozen van de „Karei Doorman" bezig waren met het verrichten van buitenboordwerk zaamheden. Het vijftal is overboord gesprongen en één van hen wordt thans vermist. Twee van de matrozen kregen dusdanige brandwonden, dat zij in het havenziekenhuis te Rotter dam zijn opgenomen, twee van de matrozen worden verpleegd in de zie kenboeg van de „Karei Doorman". De benzinebrand op het water had men binnen tien minuten onder de knie. Het vliegdekschip is bij de boeg een beetje geblakerd. Een zolder schuit, die naast de „Karei Doorman" lag, vloog ook in brand en is, na te zijn weggesleept naar het Noorder eiland, geblust. De rookwolken, die van het water opstegen trokken nog al wat belangstelling op het Willems plein, dat ligt tegenover de 1 waar de „Karei Doorman" op de boei en ligt. Naar de marinevoorlichtingsdienst mededeelt is de vermiste de 23-jarige matroos derde klas zeemilicien A. H. Jansen, wonende te Rotterdam. Vrij wel zeker is matroos Jansen verdron ken. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Het slachtoffer laat een vrouw en een éénjarig zoontje achter. De in het havenziekenhuis opgeno men gewonden zijn de matroos derde klas zeemilicien J. F. Gosling, 26 jaar oud, gehuwd, wonende te Vlaar- dingen en de matroos eerste klas zeemilicien J. Bosveld, 25 jaar oud, gehuwd en wonende te Rotterdam. Het weer in Europa Volgens de w eerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt, Ypenburg half bewolkt, Vlissingen, licht bewolkt. Eelde, half bewolkt. De Bilt, half bewolkt. Twente, zwaar bewolkt. Eindhoven, licht bewolkt, Zuid-Limburg, licht bewolkt. Helsinki, zwaar bewolkt. Stockholm, regen. Oslo, geheel bewolkt. Kopenhagen, geheel bewolkt. Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, licht bewolkt, Brussel, zwaar bewolkt, Luxemburg, onbewolkt, Parijs, half bewolkt, Bordeaux, onbewolkt, Grenoble, half bewolkt, Nice, zwaar bewolkt, Berlijn, onbewolkt. Frankfort, onbewolkt, München, onbewolkt, Zürich, half bewolkt. Genéve, licht bewolkt, Locarno, licht bewolkt. Wenen, onbewolkt, Inssbrück, onweer, Belgrado, onbewolkt. Athene, onbewolkt, Rome, half bewolkt, Ajaccio, regen, Madrid, licht bewolkt, Mallorca, licht bewolkt, Lissabon, licht bewolkt, 22 gr. 25 gr. 22 gr. 27 gr. 26 gr. 28 gr. 28 gr. 28 gr. 27 gr. 24 gr. 23 gr. 23 gr. 27 gr. 25 gr. 26 gr. 26 gr. 27 gr. 28 gr. 27 gr. 25 gr. 28 gr. 30 gr. 27 gr. 26 gr. 26 gr. 26 gr. 28 gr. 28 gr. 31 gr. 32 gr. 30 gr. 34 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavona DROOG WEER Droog weer met aanvankelijk plaat selijk mist of laaghangende bewol king. Later ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit westelij ke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrukgebied ten zuiden van Engeland blijft voor zomers strand weer zorgen. Zwakke tot matige zee wind. Temperatuur in de middag 22- 24 graden. Zeewater bijna 20 graden. Vooruitzichten: Nog zonr - strand weer. ZON EN MAAN 26 augustus Zon op 5.40 ondqr 19.43 Maan op 23.24 onder 14.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1