Ook Franse invitatie voor Kroesjtsjew? £eithen PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 0SHOOR „RUIMTE" VOOR BELONING VAN INDIVIDUELE PRESTATIES KLM1 liiTDE ETHER Het moeilijke offer MAANDAG 21 AUGUSTUS 1959 O. 7ZK01A LS zESUrrSB 3VÜKANT BEPAALDE MINISTERS ZIJN ERVOOR Lodge vergezelt hem in Amerika Bepaalde Franse ministers drin gen volgens het Britse persbu reau Reuter bij president De Gaulle erop aan, de Russi sche premier Kroesjtsjew uit te nodigen tot een bezoek aan Frankrijk. Kroesjtsjew zou op de terugreis uit de Verenigde Staten Parijs kunnen aandoen. De Gaulle zou ook het voorbeeld van de Britse premier, Macmil- lan, kunnen volgen en een be zoek aan Moskou brengen. „Een onderhoud van De Gaulle met Kroesjtsjew", zo schrijft het onofficiële blad van de rechter vleugel van de gaullistische unie voor de nieuwe republiek, zou een goede kaart zijn om uit te spelen, niet alleen voor Frankrijk, maar voor de weste lijke eendracht en de zaak van de vrede". „Wetenschappelijk object" aan zes parachutes Gisteravond is aan de scheepvaart ten noordoosten van Engeland en zuidoosten van Schotland verzocht uit te kijken naar een voorwerp van hoge wetenschappelijk waarde, dat aan zes parachutes is neergedaald in zee. Men veronderstelt, dat het voorwerp op ongeveer 200 kilometer buiten de Britse kust in het water is neerge komen. Over de aard van het voor werp is niets bekend. De scheepvaart heeft het verzoek gekregen het voor werp te bergen. Een woordvoerder van het Briitse mi nisterie van luchtvaart heeft gister avond bekendgemaakt, dat het ge zochte „voorwerp van grote weten schappelijke betekenis" is opgevist door een Noorse vissersboot op 200 ki lometer van de kust van Northum brian de plaats waar het voorwerp volgens verwachting moest zijn neer gekomen. Hij deelde niet mee wat voor object het was. Wel zeide hij (nog, dat het radiocontact met het vis sersvaartuig verbroken is en dat het schip vandaag in Britse wateren ver wacht wordt. Scooter vloog uit de bocht: twee doden In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur is een scooter, be stuurd door de 22-jarige H. Bosnia uit Groningen, komende uit de rich ting Paterswolde, uit de bocht ge vlogen ten westen van de Meerweg- brug. De scooter kwam tegen de lin kerzijde van de bovenbouw van de brug terecht. De bestuurder was op slag dood. De 21-jarige duo-rijaer A. van Rijn uit Groningen, overleed enkele uren na aankomst in het Academisch Zie kenhuis in Groningen. De mist heeft in dit ongeluk waarschijnlijk een rol BABY ZEPHYR Intussen verdiept de Franse pers zich in allerlei geruchten over menings verschillen tussen premier Debré en verscheidene ministers over Algerije en de financiële politiek. De Gaulle zou reeds overwegen, een andere pro- mier aan te stellen. In Parijs wordt verwacht, dat Amerika's president Eisenhower bij zijn bezoek aan Frankrijk vooral zal proberen, De Gaulle diens voornemen tot het doen ontploffen van een kernbom in de Sahara uit het hoofd te praten. Zo'n Franse explosie zou de weg openen voor dergelijke proefexplosies door communistisch China en andere mo gendheden. Volgens het Londense zondagsblad „Reynolds News", be staat de mogelijkheid dat Frankrijk uit de Navo zal treden tenzij het ge allieerde steun krijgt voor zijn Alge rijnse politiek. Uit de Verenigde Staten wordt ver nomen, dat Kroesjtsjew zijn reis door de Verenigde Staten op 15 september te Washington zal beginnen en op 27 september, eveneens te Washington, zal beëindigen. De Amerikaanse per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Cabot Lodge, zal de Sowjet-premier op zijn reis verge zellen. Kroesjtsjew heeft aan de Duitse bondskanselier, Adenauer, een nota van dertien bladzijden gezonden. Over de inhoud ervan zijn geen bijzonder heden meegedeeld. Advertentie i aan sensatie Zie advertentie op pagina 8 Twee vliegkampschepen in één sleep over Oceaan Twee Xederl. zcesleepvaartmaat- schappijen, L. Smit en Co's Internati onale Sleepdienst in U'dam en N. V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, hebben uit het buitenland opdracht ontvangen voor het uitvoeren van enige bijzonder lange sleepreizen met voor de sloop bestemde Amerikaan se vliegdekschepen en tankers. Zes vliegkampschepen zullen van de oostkust van Amerika over een af stand van ruim 10.000 mijl naar Japan worden gebracht, twee vlieg kampschepen worden van Amerika naar België getransporteerd. De Verenigde Staten hebben in de afgelopen maanden een groot aantal oorlogsschepen, vrachtschepen en tankers van de sterkte afgevoerd. Vele daarvan lagen in de z.g. mot- tenballenvloot. Zij zijn nu voor de sloop verkocht aan Japanse, Belgische en Ameri kaanse scheepsslopers. Over enkele dagen zal de zec- sleepboot „Elbe,T (van Smit en Co) in Boston twee vliegkamp schepen tegelijk op sleep nemen naar België. Voor de Nederlandse zeesleepvaart betekent dit trans port met twee schepen tegelijk een experiment. Een Canadese sleepboot voert thans reeds een soortgelijk transport uit met twee voor de sloop bestemde vracht schepen tussen de westkust van Amerika en Japan. KON. NED. MID DENSTANDBOND Verbetering pensioen regeling gewenst De vakafdelingsraad van de Konin klijke Nederlandse Middenstandsbond die 53 vakorganisaties in midden- en kleinbedrijf in Nederland vertegen woordigt is vrijdag te Utrecht bij een geweest ter bespreking van het nieuwe loonbeleid der regering. De vergadering was van mening, dat indien er in bepaalde bedrijfstakken van het midden- en kleinbedrijf ruim te bestaat, waardoor het mogelijk wordt zonder verhoging van prijzen, verbetering van arbeidsvoorwaarden toe te staan, dan dient deze ruimte primair te worden benut voor de be loning van individuele prestaties en bekwaamheden. Voorts dient daar, waar daartoe aau- leiding bestaat, der uimte te worden gebruikt voor pensioen- en spaar regelingen en andere bezitsbevorde- rende maatregelen, op welke gebieden bij verscheidene branches nog achter stand bestaat. In overeenstemming met het stand punt van de regering is de K.N.M.B. van oordeel, dat geen verbetering van arbeidsvoorwaarden dient te worden toegestaan, welke niet uit toegenomen arbcidsproduktiviteit kan worden gefinancierd. Aantasting van rentabiliteit dient te worden ver meden, terwijl voorts het onderne- mersinkomsten evenredig dient te worden aangepast. Het zou derhalve volgens de K.N. M.B. onaanvaardbaar zijn, indien enige bedrijfstak of onderneming zich hieraan zou willen onttrek ken door de hogere arbeidskosten geheel of ten dele op haar afne mers in het midden- en kleinbe drijf door middel van margeverla ging af te wentelen. Hammarskjöld werkt aan oplossing voor Laos Rebellen op tachtig km. van de hoofdstad GRENSGEBIED LAOS-VIETNAM CHINA, •SAMKMv hJATCV:^ l5 *iruu Ngon Sananikone, speciale afgezant van Laos bij de Verenigde Naties, heeft zaterdag te New York ver klaard, dat momenteel via diploma tieke kanalen een vreedzame oplos sing voor de rebellen in Laos wordt uitgewerkt. Sananikone vertelde dit aan de pers, nadat hij een bespre king van 20 minuten had gehad met secretaris-generaal Dag Hammars kjöld. Over de beoogde oplossing wil de Sananikone alleen zeggen dat er meer dan één derde partij bij betrok ken zal zijn. De Veiligheidsraad zal niet worden ingeschakeld. In gewoonlijk welingelichte militai re kringen in Vientiane, de hoofdstad van Laos, is zondag vernomen dat communistische opstandelingen de provincie Vientiane zijn binnenge drongen en dat hun activiteit zich reeds tot op 80 km van de stad uit strekt. Verder werd nog vernomen, dat groepen opstandelingen langs de Cadinh blijven trekken. Deze rivier loopt van de provincie Vientiane naar Samneua, het voornaamste cen trum van de guerilla-activiteit. Naar het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, is het aantal vrouwelijke arbeiders in de Chinese in dustrie in 1958 verdubbeld. Sinds de communisten in 1949 aan de macht kwa men is het aantal werkende vrouwen vertienvoudigd. RADIOEN T.V.-RUBRIEK t}\ore\y, 31CU en.... scArijvcn Amsterdammer miste de duizend gulden vraag De heer A. Erkens uit Amsterdam heeft het er zaterdagavond in de quiz „Je neemt er wat van mee" bij laten zitten. In de laatste en beslis sende ronde naar de duizend gulden schoot zijn kennis over Napoleon te kort. Met slechts 25 gulden, want hij had al eerder 50 gulden gehad, ging hij naar buis. De quiz zelf was heel gezellig, maar de begeleidende muziek van „The Diamonds" was bepaald matig, en dat viel des te meer op na de magni fieke telerecording van Louis Arm strong en His AU Stars. Tevoren werd weer de rubriek „Trio" gepresenteerd, waarin dit keer Peter Jaspers, Jaap van der Merwe en Piet Heil optraden. Alle drie auteurs, van wie een inleidend filmpje werd ver toond, die wat meer in het „gekke genre" waren getrokken dan de vo rige maal. Zo onderhoudend als de heren de vorige maal waren, zo vlak en weinig enthousiast was het dit maal. Overigens revancheerde de Vara zich voor de hopeloze Hommeles-vertoning van een week geleden. Annie M. G. Schmidt hield een kostelijk dwaze inleiding bij de herhaling, waarna de laatste minuten van de voor de twee de maal opgewarmde uitzending wer den vertoond. De 13-jarige Bilthovense jongen Jan van de Pol, die winnaar werd in de talentenwedstrijd te Loosdrecht, zorg de voor een aardig stukje muziek. Halve avond De K.R.O. heeft gisteravond onge twijfeld voor een recordaantal pauzes eezorgd. De tele-dubbel-qquiz liep he lemaal mis en toen zaten de Bussum- se K.R.O.-heren met een half uur zendtijd, waarmee ze geen raad wis ten. Een oudbakken filmoptreden van Patty Page van enkele minuten werd vertoond, waarna de Bussumse bin- gel-tangel even te horen was. Ver volgens kwam het vreemde tussen spel voor een toepasselijke vreemde oplossing zorgen, hoewel dit geval anders altijd aan het eind van het programma werd opgevoerd. Wel, en toen dat voorbij' was zat de K.R.O. weer met tien minuten. Geen betere oplossing dan een pauze. De quiz mislukte, omdat de Neder landse boogschutter Sommer miste en de Belgische Rubenskenner bleef steken in een vraag. Het Nijmeegs studentencabaret kon Tennis-ploeg leed grote nederlaag tegen Duitsers De tweedaagse tenniswedstrijd tussen de ploegen van Nederland cn Duits land, welke te Noordwijk is gespeeld, is in een 13—4 zege voor de gasten geëindigd. 1257. Het zag er inderdaad niet zo mooi uit voor Piloot Storm en het opperhoofd want de van alle zijden toe schietende sauriërs schenen zeer gedicideerde plannen met hen te hebben. „Asje menou" mompelde Arend, die jongens ruiken mensen vlees. Ze hebben zeker van daag nog niet gegeten, te oordelen naar de hongerige blik in hun geniepige oog jes. Maar dan moeten jullie toch eerst zien, dat je ons te pakken krijgt, makkers". Met die woorden greep hij de Inca-knots, die voor zijn voeten lag. Pas veel latei- drong het tot hem door, dat hij beter gebruik van zijn paral had kunnen maken. Doch merk waardigerwijs schonk het oude slagwapen hem op dat kritieke moment onbeperkt ver trouwen. Reeds verhief zich de eerste kaaiman vlak voor de piloot uit het water, terwijl hij de vervaarlijke muil wijd opensperde. Arend bedacht zich geen ogenblik en iiet zijn knots met volle kracht op de gepantserde kop neer dalen. Het was alsof de vonken eraf spatten. maar dat was natuurlijk verbeelding. De kr o kodil smakte op zijn zij terug in het water, terwijl zijn staart het schuim omhoog deed spatten. de avond niet meer redden. De stu denten deden wel aardige dingen, maar boven de middelmaat kwamen ze niet uit. Toen zij klaar waren, kre- fen we weer twintig minuten pauze, an Cottaar besloot deze halve tele visieavond met zijn sportjournaal. Antoinette van Dijk 80 jaar. Ongetwijfeld stemden velen op die zonnige zomerse zondagmiddag af op Hilversum I om de altijd zonnige, vriendelijke en jonge stem van de nu tachtigjarige Antoinette van Dijk te beluisteren. Zij ziet terug op ecu rijk leven waarover in een kwartiertje maar weinig kan worden verteld. Maar Antoinette van Dijk, gcrouti- neerd radiomedewerkster als zij is, gaf in vogelvlucht zo'n rijkdom aan gegevens uit haar de gemeenschap dienende leven, dat de luisteraar er stil van werd. Jan van Herpen, die 't gesprek met de jarige leidde, bleef eerbiedig op de achtergrond. Hij liet Antoinette van Dijk Tiaar boeiend levensverhaal maar vloeien als een rijke bron waar aan vanaf de jaren 19241940 dui zenden jonge en oude, zieke en ge zonde luisteraars zich laafden. En een lafenis was het ook nu nog, die jonge toch al zo oude stem te mogen beluisteren. Antoinette van Dijk deed in haar kwartiertje auto-biografie be slist niet aan zelfverheerlijking. DINSDAG 23 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/S. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 955 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek v, h, geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U. Vorm en kleur in de moderne kunst, d. P. van 't Zelfde. 11.30 V. d. zieken 12.00 Orgelspel. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prome- nade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.45 Zang en piano. 15.15 V. d. Jeugd. 16.15 Gram. 1C.30 Caus. 16.45 Pianospel. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Het ontstaan en de ontwikkeling van de sterren door dr. C. de Jager. 19.00 Dansmuz. en gram. 19.45 Toneel - besch. 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.35 Caleb mijn zoon, hoorsp. 21.55 Lichte muz. 22.15 Journ. 22.15 Festival v. Salz burg: bariton en piano. 23.00 Nws 23.15 Beursber. v. New York. 23.17—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/S. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. jeugd. 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11-50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok—noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded- 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13,20 Platemvieuws. 13.30 Metropole-ork. 14.00 V. d. kind. 14.30 Gram. 14.35 V. d. plat telandsvrouwen. 14.45 Gram. 15.30 Gram. of regenprogr. v. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16-30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40* Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Australisch Nieuw- Gulnea, door J. J. van der Laan. 18.00 Gram. 18.20 Regeringsuitz.: Natuurbe scherming en wetenschap, door dr. M. F. Mörzer Bruijns, hoofd van het rijks instituut voor veldbiologisch onderzoek ten behoeve van het natuurbehoud. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Vocaal ens. 19.00 Nws. 1910 Act. 19.15 Sportpraatje. 19.35 Gram- 20*50 Vakantie-fwetenswjaardigheden. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.10 Bas en piano. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 2150 speelfilm VLAAMS BELG TV-PROGRAAIMA 19.30 NWs., act., journ. en weerber. 20.00 Progr. over fotografie. 20.25 Speelfilm. 2150 Nws. en Journ. FRANS BELG. TV PROGRAMMA. 19.30 Marine en luchtmachtkron. 20.00 Journ. 2050 Filmprogr. 22.20 Lichte muz. 2250 Wereldnieuws. FEUILLETON DOOK DAVID HOWARTH 40 Hij bleef over de rivier staren, maar onbewust van zijn omgeving en de nabijheid der anderen. Er was iets bij hem teruggekeerd, dat hij sinds de noodlottige gebeurtenis in zijn le ven nooit meer had gekend; het ge voel van verbondenheid met Anne, dat eens de vreugde en de grondslag van hun huwelijk had gevormd. Hij zag haar lief, blijmoedig gezicht even duidelijk alsof ze onder de bomen bij hem stond en het leek hem toe dat hij alles het vlot, de rivier en de opwinding van deze nacht even goed met haar ogen za gals met zijn eigene. Ja, hij zag dat allemaal zo- jaren geleden zou hebben gezien. En jare geleden zou hebben gezien. En Anne-Julian keek eveneens naar de lieftallige, bijna onweerstaanbare Liesel, een meisje wie men onmoge lijk anders dan het hoogtte g uk kor toewensenmaar dat ch niet ge: eel bij Julian scheen te pas sen. Plotseling flitste een zwak lichtje over het water en onmiddellijk kwam hij in actie. „Halen!" riep hij naar de soldaten, die met het touw in de handen ston den, en pakte meteen zelf het touw beet. Het touw schoof langzaam door hun handen. Zodra er een kleine bocht in kwam, nam Julian een draai om de berk, waaraan het einde nog vast zat. Van over de rivier hoorde men gesnuif en geplas; geleidelijk maak te zich een kolossaal dier uit de mas sa op de oever los en werd door enige mannen naar het water ge dreven. 't Verzette zich eerst uit alle macht, maar langzamerhand kregen de kracht van het touw en de inspan ning van de mannen de overhand, zodat het eensklaps toegaf en zich aan het natte element toevertrouwde. „Spaar nu verder je krachten maar", zei Julian tot de soldaten. ..Het touw zit stevig om de boom. We kunnen de stroom het overige laten doen." De stroom had het dier. zodra dit zijn noten van de grond had, meege voerd maai het touw zwaaide 't rond in een boog, met de boom als middelpunt en trok het gestadig naar de westelijke oever. Alleen zijn snuit bleef goed zichtbaar. Liesel, de Graaf en de pastoor volgden het langs de kant. in afwachting van het ogenblik, dat het zou „stranden." Julian gaf 't einde van het touw aan de korporaal en ging hen achterna om te zien wat er gebeurde en wat Anton had uitgedacht, om het touw terug te halen. ,,'t Dier bleek een koe of een os. die wanhopig tegen de stroom worstelde, maar door het touw onverbiddelijk naar de wal werd getrokken. Toen zijn poten eindelijk grond voelden, trachtte het in 't oneindigde water vaste voet te krijgen, maar Liesel sprong tot aan de knieën in de rivier en leidde het aan de halster oever- waarts. Daar namen de Graaf en de pastoor de halster van haar over en kregen na veel krachtsinspanning, telkens uitglijdend en zich weer schrap zettend, het zware beest ten slotte op de wal. De geestelijke en Liesel probeerden 't arme dier zoveel mogelijk tot kalmte te brengen, maar de Graaf hield zich op eerbiedige afstand. „Hm", zei hij lachend, „dat is laag geschat twintig pond aan biefstuk, zou ik denken. Jij onbetrouwbaar cre atuur zou me onder de voet hebben gelopen als ik je de kans maar had gegeven, nietwaar? Nu, majoor, ik heb de halster losgemaakt. Ik zie, dat Anton een wat lichter touw aan het onze heeft vastgebonden. Kun nen we 't hele geval laten schieten?" „Ja", antwoordde Julian. „Wilt U een seintje met uw zaklantaarn ge ven, eerwaarde, om hun te melden, dat ze het touw weer moeten terug halen „Neem zelf de lantaarn en geef de seinen", zei de pastoor, waarop Ju lian, aan die wens gevolg gevend, de lantaarn met zijn hand afschermde en een signaal naar de andere oever zond. Hij zag dat het touw weer in het water zonk doordat Anton, Christian en Carl er aan trokken. „Is dit een trekos?" vroeg hij. „O ja", gaf Liesel ten antwoord. „Hij heeft zijn tuig nog aan". „Ik denk, dat je vader hem wil ge bruiken om het vlot te trekken". „We zullen hem eerst wat moeten kalmeren", merkte de pastoor op. „Het arme dier heeft een onaangena me verrassing beleefd". „Daarom zullen we hem een eind het bos in brengen, eerwaarde", zei Lie sel, „en hem op een rustig plekje aan een boom binden. Daar kunnen we hem voorlopig laten, terwijl vrij te ruggaan om het volgende in ont vangst te nemen". Julian begaf zich weer naar de sol dalen. „Dat ging prachtig", verklaar de hij. „Ik hoop dat alles zo van stapel loopt". Ondertussen was het touw alweer strak over de rivier gespannen. „We hebben er eens over nagedacht, majoor", zei de korporaal. „Het zal een hele toer zijn, die wagens en zo op de wal te halen. U ziet, dat we hier een hele steilte van wel een paar voet hebben. Als de wagens zijn vol geladen, krijgen we ze nooit omhoog en wanneer het gewone Oostenrijkse boerenkarren zijn, vallen ze in stuk ken zodra we ze gaan ophijsen. Daarom .vinden. we het nodig, een stuk van de wal af te graven, een soort helling te maken. Wat dunkt U daarvan?" „Ik vind het een uitstekend idee, maar we hebben niets om mee te graven". „Alleen de bijl van die oude ba majoor". „Dat zou hij niet prettig vinden". „Och, hij kan dat ding later weer scherp slijpen". „Je kunt evengoed een doktersmes voor het maken van bi andhout ge bruiken. maar ik vind het toch een goed idee". „Goed, majoor, dan begin ik maar". Meteen raapte de korporaal Anton's dierbare bijl op en hakte ermee in de steenachtige bodem. Inmiddels kwam van de overkant een tweede sein, waarop Julian en de soldaten andermaal het touw grepen en weer een dier, hevig protesterend, het wa ter in trokken. Ook deze os kwam veilig aan wal en werd door de pas toor en Liesel het bos in gebracht. „Hoeveel dieren zou hij daarginds hebben?" vroeg de Graaf. „Dit gaat verbazend gemakkelijk, maar als ze één voor één over moeten, hebben we de hele nacht werk, geloof ik". „Ik denk niet, dat dit hun bedoeling is", antwoordde Julian. „Ze sturen een paar ossen vooruit om het vlot te slepen, maar ik vermoed, dat ze de rest erop zetten". De derde os was geheel wit en toen ze die uit het water hesen, bleek er op de huid iets met teer of zwarte smeer te zijn geklodderd! De Graaf al wat moediger, geworden, legde zijn hand erop. „Wat heeft dit in vredesnaam te be tekenen?" vroeg hij snel. Met letters van een voet hoog stond op de flank van het dier slechts dit éne woord: VLOT. „Dat zal wel het werk van Anton zijn", zei Julian. „Laat ditmaal het touw niet schieten, meneer de Graaf. We moeten er eerst het vlot aan vastmaken". Toen riep hij tot de soldaten: „Ze willen het vlot aan de overkant heb ben. Dat stond met grote letters op een os". Meteen bevestigde hij zorgvuldig het touw op twee plaatsen, niet ver van de hoeken, aan het vlot „Nu begint alles pas goed", zei hij, een sein met de lantaarn gevend. Het touw kwam weer cmhoog en de mannen aan de overzijde begonnen te trekken. Uiterst langzaam raakte het vlot in beweging. „Hoe gaat het met de graverij, kor poraal?" vroeg Julian. „Niet erg vlug, majoor. Het zit hier vol stenen, maar het is al beter dan eerst". De korporaal had een soort pad van circa tweeëneenhalve meter breed, dat naar de rivier afhelde, uitgehakt. „Dat ziet er vrij goed uit", prees Ju lian. „Ik geloof, dat we zo de boel wel op de wal zullen vijgen; onder het rijden kunnen we nog wat voor wielen weggraven. Waar is die takel, welke je hebt meegebracht? Als we die eens aan een boOm beves tigden". „(Wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7