Twee atletiekrecords tijdens titelstrijd in verbeterd Vlissingen Strafschop besliste Feijenoord-Sparta0-1 EMIEL VERSTRAETE SNELSTE IN FLAUWE REGENBOOGKOERS MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 PIET VERSLUIS (DYNAMO) 6 MAAL KAMPIOEN Datum voor dit atletiekgebeuren moet vóór vakantie gesteld worden EEN IEDER, die Zeeuwse atletieksport een warm liarfc toedraagt, zal gis teren na afloop van de Zeeuwse atletiekkampioenschappen op de Vlissingse sintelbaan, met ons tot de overtuiging (zo hij of zij die al niet had) geko- mn zijn, dat de datum voor deze titelstrijd wel bijzonder ongelukkig geko zen is. Talrijke atleten moesten wegens vakantie verstek laten gaan, maar een belangrijker rol speelt het feit, dat nog meerdere deelnemers gedurende de afgelopen warme weken niet die zorg aan hun training hadden besteed, die voor een dergelijk kampioenschap nodig is. De K.N.A.U. zal er daarom in volgende jaren goed aan doen om vooral in het belang van de Zeeuwse atletiek de datum of data voor het belangrijkste atletiekgebeu ren in onze provincie omstreeks juli of in elk geval vóór de vakanties vast te stellen. Ondanks dit alles hadden toch nog tussen de 160 en 170 atle ten en atletes de reis naar Vlissïngen ondernomen om een gooi te doen naar één van de 62 titels, die op het spel stonden. En ondanks de over het alge meen matige prestaties, sneuvelden traditiegetrouw toch nog enkele Zeeuwse records. Catrien Schot, het sterke B-meisje van Delta Sport uit Zierikzee, en de Hulsterse C-junior Han d'Hondt zorgden er voor. Catrien Schot wierp de discus 29.75 meter ver en dat betekende een „verleng stuk" van 7 centimeter aan haar oude record, terwijl Han d'Hondt op de 60 meter haar een tijd van -7.6 sec. stormde, 0.1 sec. sneller dat het oude record, dat eveneens op zijn naam stond. Tjalla Peters van Marathon evenaarde dat oude record. Onmiddellijk na deze twee mag even wel A-junior Piet Versluis van Dyna mo uit Middelburg genoemd worden. Hij slaagde er namelijk in om 6 titels in de wacht te slepen: 100 meter, 110 meter horden, kogelstoten, versprin gen, speerwerpen en discuswerpen. Het feit, dat het aantal A.junioren in Zeeland slechts dun „gezaaid" is, doet aan deze welhaast unieke prestatie niets af! Verdeling Hoewel tijdens deze kampioenschap pen geen juiste krachtsverhouding tussen de deelnemende verenigingen opgemaakt kon worden, willen we toch even nagaan hoe de verdeling van de 62 titels tot stand kwam. Het Vlissingse Marathon behaalde er 14, onmiddellijk gevolgd door Dynamo met 13 en Delta Sport uit Zierikzee met 12. Op enige afstand volgde R. B. Zoet uit Sassenheim won tweede koers in Zierikzee Bert Zoet, de 16-jarige coureur uit Sassenheim, die in de eerste wieler ronde van Zierikzee in juni door pech werd uitgeschakeld, heeft zaterdag in de tweede koers, met groot machts vertoon de zege behaald. Zoet heeft de meeste van de 55 ronden aan kop gezeten. Deze tweede Zierilczeese wielerronde heeft op het korte parkoers Touw- baanGrachtweg een bijzonder le vendig karakter gehad. Na 10 ronden probeerde Leo van Dongen uit Made, de winnaar van de eerste course in Zierikzee, alleen weg te komen, maar hij kreeg Zoet meteen aan zijn wiel. Steeds vonden er daarna nog weer van die felle speldeprikjes plaats, maar het peloton dat in zeer hoog tempo reed. dulde geen weglopevs. Van Dongen probeerde nog enkele malen weg te komen, omdat hij ken nelijk voelde in de eindsprint geen kans te zullen hebben. Elke poging liep echter op niets uit. Enkele ron den voor het einde deden ook Schu- ling en Verburg nog een poging een voorsprong té nemen, maar een zeer attent rijdende Zoet stond hun suc ces in de weg. In de eindsprint toonde Zoet zich met een machtige demar rage de sterkste. Hij kreeg eveneens de prijs voor de strijdlustigste renner, terwijl Ver burg uit Kortgene de prijs voor de grootste pechvogel in ontvangst mocht nemen. De uitslag tenslotte was: 1 B. Zoet, Sassenheim. 1 uur en 50 minuten: 2 W. Schuling, Den Haag; 3 J. van Geloof, Made; 4 H. v. d. Dussen, Den Haag; 5 P. Hille- brand, St. Laurens; 6 L. van Dongen, Made; 7 P. A. Barten. Zevenbergen; 8 A. Weterings, Oosterhout; 9 A. Bastiaansen, Kruisland; 10 R. Over- weel, Middelburg; 11 I. .T. Brooman, Den Haag; 12 L. Francken, Stam persgat; 13 W. Pennings, Roosendaal; 14 F. v. ck Pluim, Dussen en 15 Jac. de Koning. Breda. K.H.A.V. uit Hulst met 9 titels en daarna kwamen Zeeland Sport uit Vlissingen met 6, A.V. '56 uit Goes met 4, Het Zwin uit Retranchement met 3 en E.M.M. tenslotte met 1 ti tels. Opvallend is niettemin de op mars van de Zierikzeese en Hulsterse atletiekbeoefenaars. N» Versluis volgden bij de junio ren 3 atleten met 8 titels: D.-junior Willy Denijs van RKHAV (kogel, 60 meter en hoog), C-junior Tjalle Peters van Marathon (kogel en 80 meter en 100 meter bij de junio ren B) en B-junior Joossens van A.V. '56 (speer, hoog en ver) Mar- got Picavet, (RKHAV), Han d' Hondt, Nel Visser (Delta Sport) Mattie Theune (Marathon) en M. Dierik.v (Zwin) behaalden 2 titels, waarbij Matty Theune nog een seniorenkampioenschap voegde. Bij de senioren behaalden Willy Bak ker van Marathon en Wim van dei- Linden (Zld Sport) 3 titels. Twee kam pioenschappen sleepten Cees de Groot van Dynamo en Esther Schot van Delta Sport in de wacht. Verheugend was terugkomst van twee atleten, die steeds deel uitmaakten van de natio nale atletiekploegen, maar door bles sures enige tijd uitgeschakeld waren. Willy Bakker, die dus 3 titels ver overde (80 meter horden in 11.9, de 200 meter in 27.6 en het verspringen met 4.91 m) en Hein Cujé, die eerste werd op de 1500 meter in 4.10.9. Nog' niet geweldig, maar hoopgevend wel.. 1-Iein heeft nog niet de overtuiging te pakken, Willy is nog wat voorzichtig na een inenting. Spanning Spanning was er genoeg tijdens deze dag, vooral op de loopnummers. Mat ty Theune kreeg haar 80 meter be paald niet cadeau van de Hulsterse opkomende sprintster Marijke de Meurichy. Op 10 m voor de finish leidde Marijke nog, maar in de laat ste meters sprong de Vlissingse haar met een neuslengte voorbij. Voor bei den werd 10.6 afgedrukt. Ook op de 100 meter leverden beide rivales een spannend duel (12.9 voor Matty en 13 rond voor Marijke), waarna Marij ke de Meurichy op de 200 meter da mes Willy Bakker het vuur na aan de spikes legde: 27.6 en 27.7 Han d'Hondt- van R.K.H.A.V. en Tjalle Peters van Marathon lever den op de 80 nieter jongens C een soortgelijk duel. De Hulsterse jongeling won in de goede tijd van 9.9 voor Peters in 10 rond. De 60 meter meisjes B n on Zierikzeese Nellie Visser in 8.4 voor haar plceggenootje Catrien Schot, die er 8.5 voor nodig had. Hevige spanning bracht ook de finale ,0 nieter meisjes C, na 6 series en 2 halve finalesHannie van de Velde (Zid. Sport) en Marietje Stoutjesdijk (D. Sport) roffelden beiden in 8.4 over de eindstreep (de Vlissingse ging er een band breedte eerder over heen), gevolgd door Nellie Geluk (Zld. Sport) en Suus Bril (Zwin), voor wie 8.5 werd afgedrukt. Cees de Groot (Dynamo) was on genaakbaar op de *100 meter (11.2) en, William van Beest (Dynamo) op de 200 meter. Vermeldens waard was voorts de speerworp van Masolijn (AV "56): 51.94 m. en de versprong van Piet Versluis: 5.83 m. Voor uitstekende sport zorgden ook twee jongens uit Zie rikzee: Joop Ribbens en Rinus Doeleman. Hun polstokhoogde- monstratie houdt beloften in voor tie toekomst. Ze kwamen nu net niet aan de 3 m., maar die afstand zal spoedig bereikt worden. Twee maal sprong Ribbens tegen de pol stok op, terwijl hij minstens 20 cm over de 2.97 m was. Middenafstanden Voor de mooiste en spannendste num mers zorgden ongetwijfeld de midden- afstanders. Op de 800 meter sportten De jonge wielreniïér B. Zoet mug met gepaste trots naar de bloemen kijken. Hij werd namelijk overtui gend winnaar van de Ronde van Zie rikzee. (Foto. P£J2.) Een 'moment uit de gisteren gelopen HO» meter heren tijdens de Zeeuwse atletiekkampioenschappen, toen het lopersmid nog dich/t bij elkaar lag. 'Aan kop Rini Mondeel, terwijl Arie Bilius buitenom op hem afstevent. Geheel links Bertus Walkerdie dit jaar zijn 25-jarig jubileum als atleet viert. (Foto P.Z.C.) Zilverberg aan de leiding in de Ronde van Polen Dc tweede etappe van de Ronde van Polen, van Chelmza naar Gdynia over 180 km, is door de Pool Para- dowski gewonnen. De Nederlandse amateur Huub Zilverberg werd twee de en nam daarmede tie leiding ju het algemeen klassement. De uitslag was: 1. Paradowski (Po len) 4.36.15; 2. Zilverberg (Ned.) 4.36.17; 3. Tlustochowicz (Polen) 4.36.25; 5. Miek Snijder (Ned.) 4,38.38; 8. Enthoven (Ned.) 4.38,38; 25. Van Egmond (Ned.) 4.42.12. Algemeen klassement: 1. Zilverberg 9.48.56; 2. Podobas, (Polen) 9.51.42; 3. Finthoven (Ned.) 9.51.47; 4. Para dowski (Polen) 9.53.20; 9. Van Eg- mond (Ned.) 9.53.46. Dc Belgische ploeg heeft zich uit de wedstrijd teruggetrokken. Jo de Roo won grote prijs van Kerkrade Jo de Roo uit Schore heeft zondag een wegwedstrijd voor professionals om de grote prijs van Kerkrade ge wonnen. Hij versloeg in de sprint o.a. Coen Niesten en G. Keulers, die resp. tweede en derde werden. De uitslag was: 1. Jo de Roo (Scho re) 120 km in 3 uur 2 min. 2 sec.; 2. Coen Niesten (Beverwijk) z.t.; 3. G. Kculcrs (Geleen) z.t.; 4. Marcel Hendrikx (België) z.t.) 5. Piet Da- men (Lieshout (z.t.); 6. Machiels (België) z.t.); 7. Piet van Steenvoor- dén ^Heemstede) z.t.; 8. Piet van Est (Fijnaart) z.t. 9. A. Ehlen (Sit- tard) z.t.; 10. Tony Bergmans (Aalst) z.t. Zaterdag bezette De Roo in een prof wedstrijd te Thielt (België) de vier de plaats. Jaap Huissoon uit Hein- kenszand werd in de laatste koers j tiende. Wim. van der Linden, de atleet van Zeeland Sport uit Vlissingen, behaal de tijdens de in Vlissingen gehou den Zeeuwse atletiekkampioenschap pen 3 titels: hoogspringen, discus werpen en kogelstoten. Terwijl de Vlissingse atleet een geslaagde hoog sprong maakte, drukte onze foto graaf af. Foto P.Z.C.) Rini Mondeel (Dynamo) en Arie Bi lius (Zld Sport) 200 meter vóór het einde uit een klein kopgroepje weg. De jongere Mondeel had toen weinig moeite meer met Bilius. Bertus Wal ker, die zijn 25-jarig jubileum viert als atleet, werd goede derde. Nog heftiger was de strijd op de 1500 meter, waar na- 700 meter nog een sterke kopgroep van 6 man liep, die het elkaar met- felle tüssensprintjes verre van gemakkelijk maakten. Na 1100 meter waren er nog vier over: Cujé, Hans Bostelaar, Ad Heijdens van Zld. Sport en Cas Mulder van Dynamo, de A-junior. Op 300 meter voor de finish probeerde Bostelaar weg te komen. Vergeefs. Cujé haalde hem terug, waarna Mulder plotseling fel naar voren schoot. Maar Cujé en Bostelaar sloegen de aanval af en schouder aan schouder stormden zij op de finish af. In die eindsprint bleek Cujé de sterkste. De uitslagen publi ceren wij in een volgend nummer. Kees Koch brengt record kogelstoten op 16.30 meter Kees Koch heeft zondagmiddag op de tweede dag van de Zuidhollandse at letiekkampioenschappen op de Neny- tobaan te Rotterdam het Nederlands record kogelstoten verbeterd en ge bracht op 16.30 m. Het oudé stond met 16-16 m' sedert 3 mei van dit jaar reeds op 2ijn naam en werd op dezelfde baan gevestigd. De Pro Patria-at-leet kwam tot dit. fraaie resultaat bij zijn 5e poging. Van zijn zes worpen waren er drie bo ven de zestien meter. Bij de laatste poging kwam de kogel boven op het paaltje van de vijfde worp terecht, mogenlijk was het record anders nog een keer verbeterd. UITSTEKENDE VORM ONDERSTREEPT.... C. Raas reed voor eigen publiek naar 2de plaats Emiel Vcrstraete uit Eede heeft zon dag zijn in de Ronde van Midden Zeeland gedemonstreerde vorm on derstreept door de zevende Regen boog koers van 's-Heerenhoek over tuigend te winnen. De koers leverde een dubbel Zeeuws succes op, want de plaatselijke favoriet C. Raas eiste na een emotionele vlucht samen met Verst-raete de tweede plaats op. I)e wedstrijd was slechts matig bezocht. De inleiding tot de beslissende slag ontwikkelde zich al vroeg in de wed strijd; nadat na ongeveer 20 km dc Hagenaar Haelinck honderd meter voorsprong had genomen. Emiel Ver- straete vertrouwde de zaak niet cn in één snelle rush uit de staart van het peleton streek hij op en vluchten neer; met Van Dijk uit Lisse in zijn kielzog. Enkele kilometers verder moest Hamelinek zich terug laten vallen op de groep, maar nu wipten C. Raas uit 's-Heerenhoek en de Roo sendaler Piet van As naar de kop loper over. j Toen twee ronden verder ook hel trio Groeneweg, Sienders en (op- nieuw) Hamelinek aansluiting met de kopgroep had gekregen, was de wedstrijd al vroeg in een beslissend stadium gekomen. Wel- licht ook omdat het deelnemers- 1 veld minder sterke renners bevat te dan de organisatoren in hun aankondigingen hadden beloofd. Even half koers reden Hamelinek en Van Anrad een vergeefse poging om uit de kopgroep te ontsnappen. Na dat ongeveer 90 kilometers onder de wielen waren doorgegaan wist het Zeeuwse duo Verstraete-Raas zich tenslotte definitief uit de kopgroep los te fietsen. Een aehtervolgingspo- ging van het duo Hamelinck-Van An- raad mislukte. Vertraete won de sprint van Raas. De uitslag was: 1 E. Vertraete, Eede, 110 km in 2 uur Op overtuigende wijze won Emiel Verstraete gisteren de Ronde van s- Heerenhoek. Deze succesvolle Zeeuw se wielrenner uit Eede. die we kier in volle actie zien tijdens deze re- genboogkoers, zal binnenkort in een Nederlandse wielerploeg de Ronde van Zweden meerijden: ook start hij in Berlijn. (Foto P.Z.C.) 45 minuten: 2 C. Raas. 's-Heeren hoek. z.t.; 3 C. van Anraad. Oud Gas- 1 tel op 1 minuut; 4 L. Hamelinek. Den Haag op W-* minuut; 5 F. van I Veldhoven. Poeldijk z.t.; 6 J. de I Waard, Rijsoord, z.t.; 7 R. Sienders. I Rotterdam, z.t.; 8 W. Kerkhof, Rot- terdam, z.t.; 9 C. van Leeuwen, Gou- i da; 10 C. Duyzer, Giesendam. Volendam versloeg D.W.S. A met 3-1! DE STRIJD IN de eredivisie is al direct gestart met de nodige verras singen en helaas ook met on prettige incidenten en zowaar zell's een protest. Een ronunclboeltje werd het einde van de Rotterdamse derby FeijenoordSparta, waar landskam pioen Sparta met J-0 aan het lang ste eind trok alleen omdat keeper Pieters Graafland van Feijenoord op een kwaad moment hel recht in eigen hand nam, hetgeen Horn met ëen strafschop honoreerde.... Willem II begon met een protest tegen ADO (3-3)overigens een niet geconsta teerd liandsgeval. En de verrassingen waren: een uitstekende entree van Volendam in de hoogste afdeling met een S-L zege op DWS-A, de 2-0 zege van El ink wijk op MW en dc even grote overwinning van 'DOS op Ra pid. Blumv Wit gaf Siltardia geen kans (5-2), Ajav aan NAC niet (3-0). VVV versloeg SC Enschede met 3-2, terwijl PSV bewees één der ernstig ste concurrenten voor de titel te wor den: 2-0 bij Fortuna '54 1 DE WIJZE, waarop de 1-0 overwin ning van Sparta op Feijenoord ten aanschouwe van 65.000 toeschouwers tot stand kwam, zal langs de boorden van de Maas nog lang besproken worden. De 22 hypernerveuze spelers hadden zich 85 minuten lang uitgeput om de 0-0 score een ander aanzien te feven. Een fel en direct spelend parta zag geen kans om de met Klaassens en Kreijermaat hechter ge worden Feijenoordse defensie te ont wrichten en omgekeerd kreeg de sta dion-sterrenformatie bij de befaamde defensie van Sparta geen kans. Juist toen het publiek zich opmaakte voor eeji puntenverdeling, drukte Pie ters Graafland na de bal te heb ben weggetrapt na een afgeslagen Spartaanse aanval zijn knie tegen het onderlichaam van de aanvallende Wim van der Gijp. En dit nam Leo Horn niet, hoewel er van boos opzet geen sprake was (hetgeen zowel Pie ters Graafland als Van der Gijp na afloop verklaarden), I-Iorn vond dit „natrappen" en kende Sparta regle mentair een strafschop toe. Die Tinus Bosselaar hard inknalde... De tot dusver kalme stadionbe volking werd boos en onder fluit concerten en spreekkoren met minder acceptabele woorden moest Horn onder politie-escorte zijn kleedkamer opzoeken. Buiten het stadion moest de politie zeer na drukkelijk een joelende mensen massa uiteendrijven en op advies van Rotterdams hoofdcommissaris van politie verdween Horn onder politiegeleide via een achteruit gang zo snel mogelijk uit de „Kuip". Het was het trieste einde van een enerverende derby, waar in Feijenoord de meeste scorings kansen kreeg, maar waarin Spar ta's defensie weinig kansen weg- gaf. FORTUNA—PSV 0-3 Veel belangstelling was er ook voor het zuidelijk treffen tussen Fortuna en PSV. De Limburgers beleefden nog niet veel aan hun dure Wilkes om de eenvoudige reden, dat de PSV- defensïe schitterde. Bovendien had PSV een Van der Kuil, een Ford en ccn talentvolle nieuweling Van Eestei in de voorhoede; zo kreeg het dure. Fortuna eigenlijk geen voet aan de grond. Van Kessel (na een kwrrtier) en Ford (in de 80e min.) zorgden voor de 0-2 eindstand. VVV—ENSCHEDE 3-2 Het danig verzwakte Enschede heeft lange tijd het heft in handen gehad op de Kraal, waar een kleurloze wed strijd te zien. was. Abe Lenstra in spireerde zijn ploeggenoten weer tot technisch goed spel en scoorde zelf het eerste doelpunt. Sleven maakte 1-1, debutant Kerkhoffs 1-2. Meul- meester, eveneens een debutant, 2-2 en Sleven kort voor tijd 3-2. AJAX—NAC 3-0 Do Ajaxsupporters hebben voorlo pig vrede met de handel, die het bestuur van hun club heeft gedaan. Want de gebr. Groot bleken uit stekende aanwinsten. Henk maak te zijn debuut met alle drie de doelpunten te scoren! De Amster damse zege was beslist verdiend, want behalve de eerste 20 minu ten had NAC weinig in te bren gen, E LINK WIJKMW 2-0 Piet Kraak is de competitie uitste kend begonnen, want in het treffen met MW voerde hij zijn mannen naar een royale zege. Daarvoor was nodig, dat hij zelfs een strafschop stopte. De nieuwelingen Sparendam, Veldhuis en Westphaal voldeden uit stekend. MW schoot tekort in tem po. Westphaal opende de score en Sparendam maakte er 2-0 van. ADO—WILLEM II 3-3 Tot groots voetbal kwam men bij ADO—-Willem H bepaald niet. Zaro van Willem II trof het eerst de roos, maar Dsn Engelsen maakte gelijk. Na i iist liepen de Tilburgers tot 1 uit, maar Rijnvis en Schuurman ui- j velleerden opnieuw de achterstand. Willem II protesteerde, omdat een ADO-baek hands zou hebben ge maakt. RAPID JC—DOS 0-2 In 'n matige wedstrijd heeft DOS het allerminst moeilijk gehad: Rapid bleek nog niet voetbalrijp te zijn. Bij de Utrechters bleken de aankopen geen miskopen te zijn. Tonny van der Linden 0-1 en Luiten 0-2. VOLENDAM—DWS-A 3-1 Dc Volendamse wijdbroeken hebben op overtuigende wijze hun intrede ge daan in de eredivisie. DWS-A werd er het slachtoffer van. Volendam speelde een geestdriftige partij, waartegen de hoofdstedeliugen geen wapen hadden. Vooral het voorhoede- spel van de Volendammers nas van goed gehalte. Voor de thuisclub doel puntten Pelk, Smit en Tol, voor DWS-A Schenkel. BLAUW WITSIXT ARD IA 5-2 Sittardia heeft zijn intrede in de ere divisie niet met veel succes bekroond gezien. De grote nederlaag tegen het toch waarlijk niet imponerende Blauw Wit is voornamelijk te wijten aan het falen van de anders zo goede doelman Peersman. De ruststand was 2-2. K.N.V.B.-toto De bruto-inleg van de KJ4.V.B.-toto bedraagt f 291.205, waarvoor 222.500 deelnemers zorgdroegen. De eerste prijs is f 71.345 en de 2e prijs t 30.575. Er kwam tot gisteravond 1 melding binnen van 15 punten, en 10 meldingen van 14 punten, |llllllllll!lllllllllllllllllllll!lll!lllllll!llllll!lllllllllll!lll!lllllllllllil!llllll^ Spannende dagen voor 22 Deense dominees p Voor 22 Deense dominees zijn H er spannende dagen aangebro- j§ ken. Maandagavond zullen na- H melijk twee selectieteams van dominees in Kopenhagen de H strijd aanbinden. Daarna zul- len de heren van liet selectie- comité zich terugtrekken om het nationale team samen te stellen dat in september tegen het Noorse elftal van predikan- H ten zal spelen. Het zal de Denen ongetwijfeld M heel wat moeite kosten het Noorse elftal, dat de naam heeft bijzonder sterk te zijn, te weerstaan. Aanvoerder van de H Noren is dominee Krohn Han- sen, de zoon van een bisschop |f H van de Noorse staatskerk. f§ llllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Raymonda Vergauwen 2e op Belgische kampioenschappen De Bruinvis-zwemster Raymonda Ver gauwen behaalde tijdens de Belgische zwemkampioenschappen in Wetter en een fraaie 2e plaats op de 200 meter schoolslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5