Tekko Taks en de nieuwe uitvinding Agenda NIEUWS UIT DE KERKEN MIDDELBURG WIL VERHUUR WARMWATERINSTALLATIES WALCHEREN ZUID-BEVELAND RAAD OVEZANDE STELDE BEGROTING 1960 VAST ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 tttOVINViALb U W 8 b COURANT 7 VOORSTEL AAN DE RAAD ii. en W. van Middelburg stellen de raad voor om de hoofdstedelijke gas- en elektriciteitsverbruikers in de gelegenheid te stellen via gemeentebe drijven warmwaterinstallaties te huren. Het college verzoekt de raad daarom een krediet van f 50.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van de in huur te verstrekken installaties. Door het verhuren van warmwa terinstallaties zal het aantal daar van volgens het college toene men. Naast het voordeel van hy giënische aard zal het vei'bruik van energie daardoor toenemen, hetgeen een gunstige invloed kan hebben op de inkoopvoorwaarden daarvan. Naar keuze B. en W. willen de mogelijkheid ope nen om verschillende installaties te verhuren aan de verbruikers. Deze zijn: Een gaswarmwater-doorstroomappa- raat, waarvan de huur uitsluitend voor huishoudelijke doeleinden ge steld wordt op f 2,20 per maand; eenzelfde apparaat met douche-arma tuur voor een huurbedrag van 2,50 per maand; een elektrische boiler met een inhoud van 50 liter, waarvoor een huurbe drag van 2.45 betaald moet worden een elektrische boiler van 80 liter, die 3,20 per maand kost: een elektrische boiler van 50 liter met douche-armatuur voor 2,75 per maand; en een elektrische boiler van 80 liter met douche-armatuur voor een huurbe drag van 3,50 per maand. De boilers alle met drukreservoir worden geleverd met 2 aansluitbui- zen van maximaal 70 centimeter, 1 verlengbuis, 1 inlaatcombinatie en 1 mengkraan. Krediet van f 50.000 gevraagd In hun schrijven aan de raad wijzen B. en W. er op, dat hierdoor een veel bredere laag van de bevolking wordt bereikt, die van de voordelen van een dergelijke installatie kan profiteren dan door middel van con tante betaling of door toepassing van huurkoop mogelijk is. Van de mogelijkheid om via gemeentebedrij- van gasgeisers in huurkoop aan te schaffen is sedert augustus 1955, dus in ongeveer 4 jaar, slechts door 110 kopers gebruik gemaakt. Benoeming drie docenten gymnasium Middelburg In verband met de grote toevloed van leerlingen tot de le klas van het ste delijk gymnasium te Middelburg is het nodig over te gaan tot klasse splitsing. Dit kan uiteraard niet ge schieden zonder voorlopige tijdelijke uitbreiding van het docentenkorps, daar voor diverse vakken leraren no dig zijn. B. en W. van Middelburg doen de raad thans een voorstel voor de benoeming van 3 leraren voor het cursusjaar 19591960 voor de vak ken aardrijkskunde en Latijn. Voor aardrijkskunde stellen B. en W. voor te benoemen de heer J. C. Haartsen, tevens onderwijzer aan de gemeente lijke u.l.o., en voor Latijn dr. H. P. H. Camps te Souburg en mevrouw M. K. KolffKruisinga te Vlissingen. Veerdienst Zijpe-A, J. Polder vanavond gestremd In verband met het omwisselen van een ponton door Rijkswaterstaat zal de veerdienst ZijpeAnna Jacobapol- der vanavond (maandag) na acht uur gestremd zijn voor het overzetten van vrachtauto's. Personenauto's kunnen na dit tijdstip in beperkte mate worden overgezet. Automobilist uit Gent bij Sluis in auto overleden Zondagavond omstreeks acht uur is op de weg SluisDraaibrug de 52-jari- ge automobilist P. S. uit Gent (B.) plotseling onwel geworden en overle den. Op hetzelfde moment verminder de een voor de Belgische auto rijden de personenwagen vaart. De auto van de heer S. raakte deze wagen van de heer C. uit Hoofdplaat die hierdoor licht werd beschadigd. De echtgenote van de'heer S. bleef bij deze botsing ongedeerd. Motorschip Julalf dreef stuurloos rond Zaterdagmiddag is het m.s. „Julalf", dat geladen met 290 ton tarwe van Rotterdam op weg was naar Merksem door de motorsleepboot „Jom>a" te Wemeldinge binnengebracht. De „Jo- ma" trof het vaartuig nabij Stavenis- se stuurloos aan. De „Julalf" had te voren in de nabijheid van Dinteloord aan de grond gezeten en daarbij scha de opgelopen. Te Wemeldiinge werd door een duiker een onderzoek inge steld. Deze heeft het roer gerepareerd, waarna het vaartuig zijn reis kon ver volgen. „Zomeravondmuziek" te Veere trok veel publiek Zaterdag hebben enkele honderden muziekliefhebbers in Veere geuoten vande „Zomeravondmuziek", be staande nit een muzikale rondwan deling, een promenade-concert, een carillonconcert en tot slot een taptoe op de Markt. Gezien de belangstel ling die vorig jaar voor dit muziek evenement bestond had het bestuur van de muziekvereniging „Veere's Genoegen" gemeend ook dit jaar zo'n avond te moeten organiseren. Met recht, want de belangstelling was ditmaal bijkans nog grotér. Veere's muziekvereniging heeft haar naam eer aangedaan en velen een genoeglijke avond bezorgd met „Zo meravondmuziek 1959". Medewerking aan dit programma verleende de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" uit Souburg onder leiding van de heer. A. van Wallen burg, s Avonds om zeven uur begon het programma met een rondwande ling door de gemeente, gevolgd door het promenade-concert in de Grote Kerk om acht uur. In de grote kerk, waar de enkele honderden belangstellenden, voor het merendeel waren gezeten op provi sorisch gemaakte banken heeft de Souburgse muziekvereniging een pro gramma afgewerkt, waarvan de be zoekers zeer hebben genoten. Uitge voerd werden o.a. de „Polonaise Mi litaire" van Chopin in een bewer king van Den Arend, de ..Water mu sic suite" van G. Fr. Handel en de „Marche Hongroise" van Berlioz in een bewerking van Meins. Na dit concert, dat even over ne gen was afgelopen, nam de Vlaar- dingse beiaardier H. de Ligt het vol gende programmapunt, een carillon concert, voor zijn rekening. Iets meer dan een uur liet hij het carillon van de verlichte stadhuistoren, die scherp afstak tegen het duister, vrolijk klinken over het stadje. Tot slot van het programma „Zo meravondmuziek" verzorgde „Vlijt en Volharding" op het grasgazon op de Markt nog een taptoe. VLISSINGEN Lammerenburg vierde jaarlijks zomerfeest „Lammerenburg" bij Koudekerke heeft zaterdag weer zijn zomerfeest gevierd. Aan het begin van de mid dag trommelde een drumband de jeugd van do buurtschap op en bracht deze naar de speeltuin van de organiserende „Vereniging Culturele Belangen". Daarheen waren ook twintig ringlij ders getogen, die met hun versierde paarden een groot deel van de mid dag de aandacht van het talrijke pu bliek hebben opgeëist. In een span nende strijd van voor elk 28 beurten, bekampten de lanciers elkaar op de kleine baan de fraaie prijzen. Met 19 ringen kwam de heer L. de Pachter tenslotte de eerste prijs af halen bij de jury. Tegelijkertijd mocht hij uit handen van een der or ganisatoren, de heer J. de Witte, de wisselbeker van de „V.C.B." in ont vangst nemen. Op een naastgelegen terrein hadden zich inmiddels vele kinderen verza meld voor gezellige spelletjes, onder leiding van de heer A. Slagboom, de voorzitter van het feestcomité. Na afloop van de ringrijderij kwa men 18 ruiters „in de ring" voor een stoelendans-te-paard, waarbij ten slotte de heer A. Kluijfhout jr. als laatste en tevens als winnaar over bleef. Een korfbalwedstrijd tussen K.V.L. en „Vopo" eindigde met een 2—5 ne- voor de thuisploeg. Het avondprogramma opende met het traditionele „kruiwagen-rijden". De prijs voor deze wedstrijd een taart was voor de heer J. Koppe- jan en mej. R. Bazen. Touwtrekken en stoelendans waren de laatste volksspelen op het ver lichte feestterrein van de speeltuin, voordat de muziekvereniging „Voor waarts" uit Koudekerke een mars over de Vlissingsestraat maakte en tenslotte een concert gaf. De tien eerst geklassificeerden in de ringrijderij waren: 1. L. de Pachter, 2. M. Vos (16 ringen en tevens pol lepel), 3. J. Brasser, (13 r.), 4. A. de Lange, (12 r.), 5. R. Geljon, (12 r.), 6. J. Vos, (12 r.), 7. D. Vos, (11 r.), 8. N. Franke, (11 r.), 9. C. de Looff, (11 r.) en 10. F. Brasser, (10 ringen). MIDDELBURG Abdijconcert trok vrij veel belangstelling Zondagmiddag heeft het Middelburgs Muziekkorps onder leiding van de di ligent Fiet de Rooy op het Abdijplein voor een groot aantal belangstellen den een uur lang geconcerteerd. Hier mee stelde het korps een oud gebruik weer in ere. Vóór 1940 concerteerde het Middelburgs Muziekkorps regel matig op het Abdjjplein. Nu de res tauratie en herbouw van de Abdij zo langzamerhand zijn beslag heeft ge kregen, was er zeker reden om dit oude gebruik in ere te herstellen. SUBSIDIES BEPAALD De raad van Ovezande heeft vorige week, onder voorzitterschap van bur gemeester Th. J. Andriessen, de be groting voor het dienstjaar 1960 vastgesteld. De gewone dienst sluit met een bedrag van 12.2812,80 voor inkomsten en uitgaven en een post onvoorzien, groot 1028,98. Voor de kapitaalsdieust zijn de cijfers: in komsten 23.6236,74 en uitgaven f 46.6222,22 met een nadelig slot van 22.9985,48. De volgende subsidies werden voor het dienstjaar 1960 toegekend: Prot. en r.-k.-militaire tehuizen, elk 25. Kon. Wilhelmina fonds 1 cent per in woner, „Wit Gele Kruis" Ovezande en 's Heerenhoek en „Groenë Kruis" Ovezande 2,50 per lid. „Wit. Gele Kruis" Ovezande en 's-Heereiïhoek voor resp. de exploitatie van wijkge- bouw en consultatie-bureau 200 en 100. Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme 50. Ver. Schoolmuseum Middelburg 2.50, R.-K.-bibliotheek 70 en Hervormde Bibliotheek 55, Fanfarekorps „Juliana" 150, Zang vereniging „Kunst naar Kracht" 25, voetbalvereniging „Volharding" 100, R.-K. Jeugdcontact 250, Stichting 1940—'45 15, A.V.O 10 en comité Ouden van Dagen 200. In verband met de verbetering van de weg Borssele's-Heerenhoek wer den enkele percelen grond aange kocht Aan de landelijke federatie voor lang durige zieken werd een subsidie toe gekend van 1 cent per inwoner per jaar en aan het initiatief-comité „De Bevelanden" een subsidie van 4 cent. Voor een nationale schrijf- en te kenwedstrijd. welke a.s. najaar zal worden uitgeschreven door het Unesco Centrum Nederland, werd een bedrag van 5 uitgetrokken. De subsidie voor de provinciale bond „Het Wit-Gele Kruis" ver hoogde de raad van 3 cent per in woner tot. 10 cent per inwoner per jaar. Een verzoek om subsidie van de Bond tegen het vloeken en een der gelijk verzoek van het Leger des Heils werden afgewezen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1958 werd goedgekeurd. Inkomsten en uitgaven voor de ge wonen dienst zijn resp. 11.803,31 en 1049,62. De kapitaalsdienst sluit met een batig saldo van 4300,99. In de plaats van do heer A. van 't West- einde, die zich om gezondheidsrede nen niet herkiesbaar stelde, benoem de de raad de her L. J. Rijk tot lid van het Burgrlijk Armbestuur. In verband met woningverbetering kende de raad aan drie inwoners een premie toe. Een nieuwe legesverordening en een verordening voor precario en retri butierechten werd vastgesteld. Het bedrag per leerling voor de bij zondere lagere scholen bepaalde de raad voor 1960 op 87.50. Voor het aanbieden van het geschenk in het nieuwe Provinciehuis te Mid delburg stelde de raad een bijdrage van 5 cent per inwoner beschikbaar. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Geslaagd Te Utrecht slaagde voor het examen T. Remijn VANDAAG. Sas van Gent Olympla: Dracula, 8 tl. Terneuzen Luxor: De spion met twee gezichten, 3 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: De zwarte baretten, 20 uur, 14 jaar. VROUWENPOLDER Raad Vrouwenpolder De raad van de gemeente Vrouwen- Solder komt woensdagmiddag a.s. alf twee in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt om. de beëdi ging van de heer J. Wattel als ge meente-ontvanger, de goedkeuring van de rekening over 1958 van de Vleeskeuringsdienst kring Oostkapel- le en de vaststelling van de verorde ning op de heffing van straatbelas ting. Verder zijn punten van bespreking: een voorstel om een bijdrage te ver lenen voor een geschenk aan het nieuwe Provinciehuis te Middelburg en een bijdrage aan de vereniging „Pro Juventute" te Middelburg. B. en W. stellen de raad tenslotte nog voor een perceel bouwgrond te verkopen, het Duffet in het vereni gingsgebouw aan de heer J. Marijs te verhuren, de plaats eind Fort den Haakweg en begin van het zomerwo ningenterrein „Breezand" te bepalen en de bijzondere lagere school finan ciële medewerking te verlenen voor de aanschaffing van 3 nieuwe olie- stookkachels. SINT-LAURENS Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der rijkspolitie te Sint-Laurens zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende als gevonden aangegeven voorwerpen: een gebreid wollen damesvest en contactsleuteltjes van een Volkswagen. Afscheid ds. H. R. Timmerman Zondagavond nam ds. H. R. Timmer man, in verband met zijn vertrek naar Amsterdam, afscheid als pre dikant van de Vrije Evangelische Ge meente te Yerseke, met de woorden uit Mattheus 17 8: „Zij zagen nie mand dan Jezus alleen". Na de predikatie werd de scheidende leraar toegesproken door ouderling J. van Zweden. Namens de Gerefor meerde Kerk en de Nederlands Her vormde Kerk sprak ds. J. Booij, na mens de Zeeuwse Evangelische Ge meenten ds. J. G. Niewöhner uit We meldinge en de heer Duvekot uit Goes namens het comité van Vrije Evangelische Gemeenten in Neder land. Burgemeester A. C. Willemsen dankte namens de burgerlijke ge. meente de scheidende predikant voor de goede samenwerking met het ge meentebestuur. Heilwensen waren ingekomen van de afdeling Yerseke van het Leger des Heils, de Gereformeerde Gemeente en van de Gereformeei"de Gemeenten in Nederland. Tot slot sprak ds. J. Karelse uit Goes als consulent; op zijn verzoek zong de gemeente de scheidende leraar de zegenbede toe. NED. HERV. KERK. Beroepen te Houten J. van Dijk te Garderen. Loos brandalarm in Oostburg Zondagmiddag omstreeks kwart over vier werd de Oostburgse brandweer naar later bleek onnodig gealar meerd. Mevrouw C. van W. in de Kattestraat had namelijk haar waske tel op het vuur van een driepits- petroleumstel gezet in het vlak bij de woning staande schuurtje. Doordat de ketel de luchttoevoer naar het vuur te veel afsloot vormde zich een dichte roetwolk, die door de openstaande deur naar buiten kwam. Toen me vrouw Van W. dit plotseling ontdekte, dacht zij direct aan brand en waar schuwde, na eerst haar slapende man te hebben gewekt, de politie en de brandweer. Toen deze waren gearriveerd, was het de heer des huizes reeds gebleken dat er geen brandgevaar was. SLUISKIL Jongeren-weekend Dè Hervormde Jeugdraad te Sluiskil nam het initiatief voor de organisa tie van een zogenaamd „Gemengd Jongeren Week-end". Voor dit week end werden uitnodigingen gezonden aan jongeren-organisaties in Z. Vlaanderen, Zuid-Beveland, Walche ren en Gent (B.). Het week-end is vastgesteld op 12 en 13 sept.a.s. SINT-JANSTEEN Van stelling gevallen Bij werkzaamheden aan de bouw van de Coöp. Boerenleenbank tc Sint de Coop. Boerenleenbank te St. Jansteen van een stelling en kwam op een daaronder gelegen plat dak terecljt. Met inwendige kneuzingen en een hoofdwonde is hij naar zijn wo ning overgebracht. Officiële publikatie i VLISSINGEN. UITBREIDINGSPLAN VLISSINGEN 1953". Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ter openbare kennis, L dat het besluit van de raad d.d. april 1959, no. 12t tot herziening van het „Uitbreidingsplan Vlissingen 1953" voor zover het plan in hoofdzaak betreft, door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd bij besluit d.d. 4 au gustus 1959, nr. 1914/262, 3e afdeling: II. dat het onder I genoemde raadsbe sluit vanaf 24 augustus 1959 voor een ieder ter inzage is gelegd ter gemeente secretarie, 2e afdeling (Kamer no. 1); III dat belanghebbenden, die bezwaren tegen het onder I genoemde plan tot herziening bij de raad hebben ingediend, binnen een maand na heden tegen voor melde goedkeuring bij de Kroon beroep kunnen instellen. Wissingen, 24 augustus 1959. 25 augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER nap uur meter 6.08 1.81 6.37 1.99 7.10 2.15 7.19 1.42 7.46 1.64 -r nap uur meter 18.20 1.76 18.50 1.94 19.15 2.10 19.27 1.30 19.57 1.52 nap uur meter 0J.8 1.92 0.47 2.09 1.19 2.22 0.52 1.67 1.10 1.91 nap uur meter 12.20 1.57 12.40 1.74 13.22 1.87 13.07 1.32 13.25 1.53 Nieuwe secretaris brandweer In verband met het vrijwillig ontslag nemen van de heer J. Peeters als secretaris van de vrijwillige brand weer te St. Jansteen is in diens plaats benoemd de heer G. v. d. La- voir aldaar. AXEL „Dorus" naar Axel De plaatselijke afdeling van de VARA te Axel zal op 14 september a.s. een grote tournée-avond organiseren in „Het Centrum." Op deze avond zul len optreden „Dorus" (Tom Man- ders), Cor Steyn, Sonja Oosterman en „The Hotcha's". Reeds nu bestaat grote belangstelling. Begroting Dc begroting van de Ned. Hei-vorm de Kerk te Axel over het jaar 1958 is sluitend met een batig saldo van 956,46 op een totaalbedrag van 32.173,92. TERNEUZEN Bekertoernooi Door de v.v. „Temeuzense Boys" te Terneuzen zal een bekertoernooi wor den georganiseerd, als voorbereiding voor de a.s. zaterdag-competitie van de K.N.V.B. Aan dit toernooi nemen o.a. deel de voetbalverenigingen Zaamslag, Hoek. Driewegen en een „Temeuzen-combinatie." SLUIS Wedvluchten Dg postduivenhoudersverenlglhg „Tot Weerziens" te Sluis, nam samen met „De Luchtbode" te Zuldzande met 51 duiven deel aan een vlucht uit Arras. De hoog ste snelheid was 1223 m per min. De uit slag luidt: l, G en 10 A, le Clercq; 2, 7 en 9 J Deuninck, Zuidzande; 3 G. Meijer, 4 j'. de Zutter, 5 O. de Meijer, 8 P. Rijkborst. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 21 augustus. Aardappelen, grote 11—17, poters 6—9, bonken 19—22. Andijvie 26— 34. Bloemkool 36—75. Dubb. bonen 102 —162. Komkommers 1238. Sla 13—34, per kg 18—38. Kroten 19—40. Rabarber 3—14. Spinazie 21—37. Snijbonen 63— 131. Pronkbonen 73—87. Spekbonen 98. Selderij 2—3. Peterselie G—8. Sjalotten 14—18. Prei 33—34 Uien 17—23. Rodekool 32—46. Gelekool 20—26. Groenekoo] 27—29. Augurken A 61—82, B 49—65, C 34—46. D 11—30. Ananas meloen 54—lil. Net- meloen 51—67. Reine Victoria 74—134. Tonneboers 27—58. Frankenthalers 152— 179. Alicante 170—174. Golden Champion 157—184. Muscaat v. Alex 216. Perziken 6—40. James Grieve extra 38—57, I 25— 51, II 26—55, III 19$1. Transparant I 23—28, n 22—24, in 14—21. Mank's Codiln I 30-84, n 23—32, IH 21—28. Zigeunerin I 27—30, II 17—28, III 6—18. Benoni 53—77, II 30—80, III 20—55. Early Victoria I 3142, li 21—30. Clapps Favorite I 33 —43, n 27—41 III 12—35. Triumph de Vienne I 53—61, H 36—56, III 26—43. To maten export A 25—26, blnnenl. 21- exp. B 25—26, binnenl. 22—27, exp. C 20, binnenl. 20—22. VEILING BERGEN OP ZOOM. 22 aug. Stamboom dubbele prinsessen I 0.80. Aanvoer 1000 kg. 79. De spelers die de beren op zich aan zagen hollen, schrokken natuurlijk ge weldig. Haastig gingen zij voor die bruine gevaai-ten opzij en gaven de dieren daardoor natuurlijk geheel vrij spel. Zo vrolijk als zij waren renden de „Malthe- ser Boys" in vliegende ga lop het veld af. Zij mochten dan misschien heel erg goedlachs zijn, maar op be ren die zo maar op je al kwamen, hadden zij het ir het minst niet begrepen. Di „Windhonden" waren dap perder, dat moet gezegc worden en bleven staan. Zij jouwden hun tegenstanders uit om hun laffe houding en probeerden zelfs om de bal weer te bemachtigen. Je kon toch wel zien, vonden zij terecht, dat die dieren dc grootste pret hadden en niet gevaarlijk waren. En dat was ook zo. De bal echter kregen zij zo gauw niet meer te pakken. Een grote beer speelde het leder behendig voor zich uit en gaf zo'n formidabele schop in de richting van het „Windhonden doel dat de keeper, die automatisch ingreep de bal tenauwernood slechts wist tc stoppen. Bevestiging en intrede ds. W. Haverkamp Zondagavond deed ds. W. Haverkamp uit Kampen zijn intrede in de Geref. kerk van Anna Jacobapolder, na des morgens door ds. Wijngaarden uit Groningen te zijn bevestigd. Ds. Wijngaarden had tot tekst gekozen Johannes 15 vers 1 tot 8. Na de be vestiging werd de nieuwe predikant staande toegezongen de zegenbede uit Psalm 134. Ds. Haverkamp had voor 2ijn intree- predikatie als tekst gekozen Johan nes 3 vers 16. Hij herinnerde zijn toehoorders aan de liefde Gods voor de gevallen wereld. Verwacht niet veel van mij. maar verwacht het van God alleen, aldus ds. Haverkamp. De nieuwe predikant werd toegespro ken door de heer P. Boudeling na mens de kerkeraad, ds. Koning uit Oud-Vossemeer namens de classis Tholen en ds. Wielemaker uit Brui- nisse als consulent. Als afgevaardigde van de Herv. Kerk Sint Philinsland sprak de heer W. Beurkens. Verder voerden burgemeester L. J. de Jonge en de vader van ds. Haverkamp het woord. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rijswijk (Z.H.) (derde pred. nl.) C. J. Boeijinga te 's-Gra- vezande. Benoemd tot hulpprediker te Elim (Dr.) K. van der Meulen, a.s. eme ritus predikant te Landsmeer. Braziliaanse fabriek van Fokker wordt „bezet" De directeuren van de Fokker vlieg- tulgenfabriek in Galeon hebben geweigerd de sleutels van de fabriek te overhandigen aan vertegenwoor digers van het ministerie van lucht vaart tijdens een bijeenkomst tussen de Nederlanders en de Brazilianen. Een woordvoerder van het ministerie van luchtvaart deelde de pers mede, dat men heeft besloten de fabriek te bezetten, die op last van de presi dent Kubitschek op 8 augustus had moeten worden heropend. De woordvoerder zei dat vandaag eerst de schoonmaakstaf de gebou wen zal betreden, vervolgens de can- tine-staf, dan het administratieve personeel en tenslotte de arbeiders. De fabriek van Fokker ln Galeon Rio is sinds 85 dagen gesloten wegens geschillen tussen Fokker en het mi nisterie van luchtvaart, waarbij bei de partijen elkaar beschuldigen van contractbreuk. Nationale Handelsbank door Indonesië genaast De Indonesische regering heeft de Nederlandse „Nationale Handels bank N.V." genationaliseerd, aldus heeft het persbureau Antara gisteren gemeld. De bank, die 12 filialen In Indonesië heeft, stond reeds enige tijd onder Indonesisch toezicht. Incidenten bij Yzerbede- vaart in België De 32e Ijzerbedevaart in Eelgië ter herdenking van de gevallen Vlaamse militairen is ook dit jaar niet zonder incidenten verlopen. In Diksmuide waar een voor de Vlaamse jeugd ge organiseerde bijeenkomst aan de vooravond van de herdenking een rustig verloop had, kwam het later op de avond tot betogingen, waarbij de politie van waterspuiten gebruik maakte om de demonstranten te ver spreiden. Een politieman werd licht gewond en moest naar een zieken huis worden overgebracht. Er werd tegen een dertigtal betogers proces verbaal opgemaakt. De Ijzerbede vaart stond dit jaar in het teken van een aantal eisen van de Vlaamse beweging, waaronder amnestie aan politieke gevangenen, verbetering van de arbeidsmogelijkheden in Vlaanderen en ten aanzien van de taalgrens in België. Bussummer in arrest na verkeersongeluk De 32-jarige dijkwerker P. A. uit Bussum, die in de nacht van woens dag op donderdag de vrachtauto be stuurde waarmee op de Duinweg te Petten de 39-jarige ongehuwde vee- honder J. Bakker uit Schagerbrug werd doodgereden, is gearresteerd. Het onderzoek van de politie wees uit, dat hij met zijn 19-j. neef, de dragline-machinist J. A., en de 35- jarige chauffeur F. C. de W., beiden eveneens uit Bussum afkomstig, de hele avond in een café te Petten had doorgebracht in gezelschap van het slachtoffer en een jonge vrouw uit Sint Maartenszee. Tegen sluitingstijd had men wat onenigheid gekregen over de vraag wie de vrouw naar huis zou brengen. De veehouder wil de dat doen, doch tenslotte brachten de drie Bussummers haar in de vrachtauto naar huis, waarna de vee houder op zijn fiets vertrok. Terugkomende van Sint Maartens zee kwamen de Bussummers hem te gen. Naar hun zeggen slingerde hij met zijn fiets over de weg, zodat de vrachtauto moest uitwijken. Van een aanrijding hadden zij naar zij verklaarden niets gemerkt. Een half uur later werd het zwaarver- minkte lichaam van Bakker door een passerende automobilist uit Alk maar gevonden. Deze waarschuwde de politie. Op de spoedig opgespoor de vrachtauto ontdekte men bloed sporen en sporen van lak, die over eenkwamen met de lak van de fiets van Bakker. Lof voor Henk Badings in Salzburg In Salzburg zijn gistermiddag de ope- raprijzen uitgereikt, die zijn uitge loofd door de stad Sal2burg. De eerste prijs werd toegekend aan de opera „Passencontrole" van Paul Angerer, met tekst van Hans Friedricn Kühnelt De Nederlandse componist Henk Ba dings kreeg speciale lof van de jury voor zijn opera ..Salto Mortale", de eerste elektronische opera.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3