PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DF BILT Algerijnse en Franse terroristen bestrijden elkaar in België Restauratie van Belfort te Sluis HOPELIJK vóór 1961 gereed BELGISCHE BEZITTINGEN IN ALGERIJE IN GEVAAR CIRCUSLEEUW EET TWEE VAR HAAR VIER WELPJES OP ANNE MARIE RASMUSSEN WERD EEN „ROCKEFELLER" Het huwelijk tussen Steven Rocke feller en Anne Marie Rasmussen. V.l.n.r. tijdens de receptie: Trygve Lie, voormalige secretaris-generaal van de Ver. Nat., het bruidspaar en de ouders van de bruidegom. Zes doden door aanvaringen bij Britse kust De 472 ton metende Britse treiter „St. Axton Wyke" is zondagochtend tijdens een dichte mist bij de noord oostkust van Engeland in aanvaring gekomen met het 11.452 ton meten de Britse schip „Dalhanua" en ge zonken. Zestien overlevenden van de treiler werden door de „Dalhanna" opgepikt. Men heeft de hoop opge geven de overige vijf opvarenden van de vissersboot te vinden. Bij de zuidoostkust van Engeland kwam zondagochtend vroeg het 984 ton metende Spaanse schip „Naran- co" in botsing met het Panamese schip „Goldstone" van 8684 ton. Het Spaanse schip verdween in de gol ven. Negentien van de 21 opvarenden werden opgepikt door de reddingboot van Dover. Na enige uren zoeken werd nog een lid van de bemanning gevonden, dat zich had vastgeklampt aan een omgeslagen reddingboot. Eén man wordt nog vermist. Zes leden van een financiële onder- commissie van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden zijn woensdag naar Moskou vertrokken om te zien of de Amerikaanse tentoonstelling aldaar de 3.600.000 dollar waard is die zij heeft gekost. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, geheel bewolkt, 22 gr. Ypenburg, licht bewolkt, 23 gr. Vlissingen, onbewolkt, 22 gr. Eelde, onbewolkt, 26 gr. De Bilt, onbewolkt, 24 gr. Twente, licht bewolkt, 27 gr. Eindhoven, licht bewolkt, 26 gr. Zuid-Limburg, onbewolkt, 26 gr. Helsinki, onbewolkt, 30 gr. Stockholm, licht bewolkt, 30 gr. Oslo, licht bewolkt, 27 gr. Kopenhagen, onbewolkt, 20 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt, 16 gr. Londen, zwaar bewolkt, 26 gr. Amsterdam, onbewolkt, 25 gr. Brussel, onbewolkt, 24 gr. Luxemburg, onbewolkt, 25 gr. Parijs, half bewolkt, 25 gr. Bordeaux, onbewolkt, 25 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 20 gr. Nice, zwaar bewolkt, 27 gr. Berlijn, onweer, 29 gr. Frankfort, licht bewolkt, 29 gr. Milnchen, onweer, 26 gr. Zürich, onweer, 25 gr. Genève, zwaar bewolkt, 21 gr. Locarno, half bewolkt, 22 gr. Wenen, onbewolkt, 28 gr. Innsbruck, onweer, 28 gr. Belgrado, 'onbewolkt, 29 gr. Athene, onbewolkt, 33 gr. Ajaccio, onweer, 27 gr. Madrid, onbewolkt, 29 gr. Lissabon, onbewolkt, 34 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavona ZONNIGE PERIODEN. Droog weer met zonnige perioden en ongeveer dezelfde temperaturen als zondag. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Een nieuw hogedrukgebied brengt op nieuw zomers strandweer. Zwakke wind uit westelijke richting. Tempe ratuur in de middag 23—25 graden C- Zeewater: 20 gr. Vooruitzichten: zo mers strandweer met flinke periodes van zonneschijn. ZON EN MAAN 25 augustus Zon op 5.38 onder 19.45 Maan op 22.48 onder 13.11 202e jaargang - no. 198 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W- de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cwi per mm. Minim, p. advertentie-/ 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zterikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2C©4. LA LIBRE BELGIQUE VRAAGT MAATREGELEN Het blad „La libre Belgique" schreef zaterdag in een uitvoerig artikel, dat het bestaan van een Algerijns terreur in België niet langer kan worden ontkend. Het blad dringt aan op maatregelen tegen de „terroristen en contra-terroristen", die hun strijd op Belgische bodem uitvechten, voordat de toestand verslechterd en het Algerijnse Bevrijdingsfront F.L.N. overgaat tot maatrege len tegen Belgische eigendommen in Algerije. Het blad stelt, dat niet alleen het Algerijnse Bevrijdingsfront en de concurrerende Nationale Algerijnse Beweging in België actief zijn, maar ook de Franse geheime organisatie „De Rode Hand", die zowel in Frankrijk zelf als daarbuiten zou optreden tegen een ieder, die materiaal aan het Algerijnse Bevrijdingsfront levert en volgens het blad in het bijzonder in Antwerpen actief is geweest. Beide schepen hadden aldus La Libre Belqiue al enkele reizen voor het Algerijnse Bevrijdingsfront ge maakt. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat van dezelfde explosie ven en van dezelfde methode gebruik was gemaakt om de schepen te ver nietigen. Het blad maakt voorts melding van bestellingen door het Algerijnse Be vrijdingsfront bij Belgische fabrieken Sabotage op schepen in Antwerpen Er zouden grote hoeveelheden wapens en uitrusting, afkomstig van de Amerikaanse strijd krachten in Duitsland, via Bel gië naar Algerije worden ver scheept. Buiten twijfel zou zijn vastgesteld, dat Franse elemen ten sabotagedaden hebben ge pleegd op schepen in de haven van Antwerpen, waarmee dit materiaal zou worden ver scheept. La Libre Belgique herinnert aan de ontploffing aan boord van het Duitse vrachtschip „Atlas" op 1 oktober van het vorige jaur, dat naar later bleek drie dagen tevoren in Antwerpen was ondermijnd. Bijna op dezelfde plaats aan de Antwerpse havenkade werd in maart van dit jaar het 2700 ton me tende Egyptische vrachtschip „Alka- hira" van mijnen voorzien. Het ex plodeerde in de haven van Oostende, maar het had volgens schema op dat moment al op volle zee moeten varen. Auto schoot over Kromme IJssel Zaterdagavond omstreeks half elf is een personenauto, bestuurd door de 37-jarigo J. van der H. uit Utrecht nabij de brug te Vreeswijk van Rijksweg 26 (Utrecht-'s-Herto- genbosch) geraakt en met een grote vaart naar beneden gereden. De auto kwam daarna eerst terecht op een betonnen rand die de Kromme IJssel markeert, sloeg over de kop en kwam tenslotte aan de overkant van de vijf Uit de geheel vernielde auto heeft men later de bestuurder en zijn ze ventienjarige passagier D. Z. uit Jutphaas gehaald. Beiden zijn in zorgwekkende toestand naar het An- toniusziekenhuis te Utrecht gebracht. Volgens de politie wordt voor beider leven gevreesd. Vera met haar eigen twee jongen en- haar twee (leeuwenwelpjes) pleeg kinderen. die eerst werden uitgevoerd, waarna een Franse geheime agent werd inge licht zodat de produkten bij verzen ding konden worden onderschept. La Libre Belgique schrijft voorts, dat in de haven van Antwerpen het politietoezicht aanzienlijk is verscherpt, zowel op de kaden als te water. Vooral wordt het oog gehouden op gebouwen, die voor komen op de „zwarte lijst" van „La Main Rouge" die een dertig tal namen zou bevatten. Franse Saboteurs zouden vooral belang stelling hebben voor ladingen, af komstig uit Duitsland. Het Algerijnse Bevrijdingsfront zou de Belgische geheime dienst hebben beschuldigd van samenwerking met de Fransen in deze kwestie. Het blad besluit met te zeggen, dat België al dan niet tegen haar zin niet mag worden betrokken in acties van ter roristische en contra-terroristische organisaties. „België mag niet toe staan, dat op zijn grondgebied sabo tagedaden worden bedreven. Hieraan moet, eens en voor altijd, een einde worden gemaakt. Het is de hoogste tijd. Niet alleen onze reputatie als gastvrij land maar ook de veiligheid van de Antwerpse haven staat op het spel. De F.L.N. heeft onlangs een staat opgemaakt van Belgische bezit tingen in Algerije. Met welk doel werd niet gezegd, maar men kan zich de bedoeling voorstellen". AMSTERDAMSE POLITIE HAD HET DRUK.... Utrechtse herdershond zoogt overlevenden De leewin Gitta heeft zaterdag in het circus Boltini dat te Amster dam staat, het leven geschonken aan vier welpen. Twee ervan heeft ze des middags verslonden; de andere twee kon de dompteur Albert Althoff aan haar ontfut: selen door het luik, dat haar kooi van die der andere leeuwen scheidde te openen, waarna Gitta wegsprong en even buiten de eigen kooi kon worden gehouden. De Amsterdamse politie was er in middels in geslaagd een andere verzorgster voor de twee overge bleven welpjes te vinden, dank zij de medewerking van de heer J. J. Bierma, beheerder van het Stichts asyl voor Dieren te Utrecht. Het was de Duitse her der Vera, een rashond met een stamboom, die tot ergernis van zijn baas en bazin in een onbe waakt moment niet de goede va der voor haar kinderen koos; een overigens jolige straathond van het vuilnisbakkenras. Toen haar vrijdag vier puppies werden ge boren, wisten de baas en de bazin er geen raad mee en brachten het vijftal naar het asiel waar ze ter verzorging werden opgenomen. Twee van haar jongen werden nu in verband met haar voogdij over de welpjes aan een andere teef toevertrouwd. Met escorte De heer en mevrouw Bierma ver voerden Vera en de twee andere jongen naar Amsterdam. Hun wa gen werd daar tegen middernacht aoór een auto van de Amsterdam se politie opgevangen en vlie gensvlug naar de Wibautstraat begeleid opdat geen moment ver loren zou gaan. Twee uur lang heeft mevrouw Bier ma 's nachts met veel geduld de Duitse herder op haar gemak po gen te stellen omdat die de leeu- wenwelpjes, die veel groter zijn dan haar eigen jongen, eerst erg griezelig vond. Tenslotte boekte ze succes. De welpjes dronken warme moedermelk en Vera, zelf door de eigen omgeving verstoten, accepteerde dc verstoten welp jes Oppassen Volgens de heer Althoff vreet een leeuw liever zijn jongen met huid en haar op of verstikt zij ze door er bovenop te gaan liggen, dan ze aan wie dan ook af te staand Kennelijk zijn verschillende in stincten van het roofdier op die momenten met elkaar in conflict. Hij moet de eerste dagen goed uitkijken: „In de afgelopen vijf; jaar zijn in heel Europa 127 dompteurs door hun gedresseerde roofdieren gedood, zestig van hen door tijgers, de rest door leeuwen, panters en beren en bijna altijd in de bronstijd of vlak na de. ge boorte van de jongen". IN WIT SATIJNEN BRUIDSTOILET De 21-jarige Anne Marie Rasmussen, die in haar geboorteplaats placht rond te lopen in de kleurige Noorse boerinnendracht, is zaterdag een lid van een van de rijkste en machtigste families op f§ aarde geworden. Zij werd de echtgenote van een man, die eens 150 tot 200 miljoen gulden zal erven tweemaal het fortuin van de ff rijkste man in Noorwegen. Zij werd de schoondochter van de gouverneur van New-York, Nelson A. Rockefeller, wiens politieke M aanhangers hopen dat hij eens in het Witte Huis zal wonen. De gouverneur en leden van zijn gezin bevonden zich onder de 170 personen in de kerk te Sogne, toen dominee Olva Gautestad het hu- welijk inzegende. Duizenden andë- ren, van wie sommigen mijlenver wonen, stonden langs de straten rondom de kerk, terwijl vele jour al nalisten, persfotografen, camera- lieden van film- en televisie-jour- li naai trachtten hun werk te doen. Slechts vijf verslaggevers moch- ten de huwelijksvoltrekking in de kerk bijwonen. Sogne's politiemacht van één man was versterkt met 40 man van het H politiekorps van Kristiansand, ter- wijl een detachement van de bin- H nenlandse garde als extra verster- king was gezonden. Steven en de andere bruiloftsgan- M gers kwamen voor 15.00 uur bij de kerk aan vóór de bruid die bij Noorse bruiloften het middelpunt 1= van de belangstelling vormt. Vol- gens traditie was Steven verge- zeld van zijn moeder, die gekleed was in een japon van bedrukt ka- =e toen in mauve en wit, met een M grote mauve-kleurige hoed op het hoofd. Steven droeg een nieuw s rokkostuum beschikbaar gesteld door een plaatselijke voetballer, H toen het nog half voltooid was. Onder de zware tonen van het or- gel trad Anne Marie aan de arm van haar vader de kerk binnen. Haar bruidsjapon reikte tot de ee vloer en was gemaakt van wit brokaat satijn, geweven in een klein bloemenpatroon. Van haar hoofd hing een korte sluier, die met een hoofdband om het blonde s haar was vastgemaakt. De japon had een ronde hals, lan- ge, nauwsluitende momven en een ee gepliseerde rok. Het bruidsboeket bestond uit witte anjers en gele §1 rozen. Het bruidstoilet was ge- maakt door een oude naaister, een vriendin van de Rasmussens. Anne Marie's getuige was haar 18- jarige zuster, Torhold. Zij droeg evenals de vijf bruidsmeisjes, een ee korte japon van bleekblauw zijde- damast, waarin rozen waren ver- weven. Na de zegening gaf de dominee het bruidspaar een in zwart leer gebonden bijbel met de inscriptie in gouden letters: „Aan Steven en Anne Marie Rockefeller van de kerkgemeenschap van Sogne". Later op de dag zaten het bruids paar en de gasten aan aan een banket in de „Klubben". Gezien de aan Rockefeller toegeschreven po litieke ambities mag het vreemd toeval genoemd wórden dat dit restaurant onder de bewoners van Kristiansand „Het Witte Huis" ge- noemd wordt. Het menu bestond uit zalm, bief stuk, een Noorse bruidstaart en wijnen en champagne. Sterke dranken als whiskey mogen niet in het openbaar in* Kristiansand gedronken worden. De jonggehuwden zijn zondag avond per vliegtuig naar de Ver enigde Staten vertrokken om daar een huwelijksreis te maken. iiiiaiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiniiiiiiM GEDULDIG GELUID VAN STAAL OP STEEN.... Carillonfonds groeit gestaag Bij elke stap dichter in de richting van het centrum te Sluis klinkt het luider: het geluid van staal op steen. Het ritmische getik duurt al dagen. Het is voor de buitenwereld vrijwel het enige bewijs, dat er verder gewerkt wordt aan de restauratie van Nederlands énige Belfort, dat „straks" weer het gemeente lijke bestuursapparaat van Sluis zal moeten huisvesten. Wan neer In 1960 komt het Belfort waarschijnlijk gereed, zei men in 1956, toen burgemeester P. F. van Hootegem de eerste (nieu we) steen legde. „We hopen voor 1961 klaar te zijn", geeft men nu op 't bouwwerk ten antwoord. Het staat in ieder geval vast, dat Jantje van Sluis, het houten manneke, dat eeuwen geleden al hoog boven Sluis, met zijn ijzeren hamer de klok deed dave ren en dat nu de „lieveling der toeristen" is, zijn langste tijd op de begane grond heeft doorgebracht. Precies een jaar geleden werd het hoogste punt (veertig meter) bereikt, de laatste maanden werd onder meer gewerkt aan de klokkestoel, die nu gereed gekomen is. De „grondvesten" voor het carillon zijn dus gelegd en het woord is nu aan de burgerij, die een 4-tal jaren geleden 't kan ook iets langer geleden zijn een caril lonfonds stichtte. Het eerste be drag voor dit fonds kwam van de A.VJt.O.de opbrengst van een ge slaagde feestavond, tijdens welke Sluis en zijn Belfort in het-middel punt van de belangstelling ston den. Met deze basis is men verder gegaan en men sprak over een streef bedrag van 30.000,Het grootste deel van dit bedrag zou van het rijk komen als corlogsscliadevergoedïng, want in 1944 werd het beroemde Belfort door oorlogshandelingen ver woest. De rest, ruim ƒ10.000,wil de de burgerij bijeen brengen. Tot dusver is men daar nog niet in geslaagd, maar „veel scheelt het niet", verzekerde de heer W. J. M. Hoegen, de voorzitter van het comité, dat de actie voor een carillon leidt. Onderhandelingen over de bouw van het klokkenspel zijn tot dusver nog niet gevoerd. „Ze schieten niet op!..,. „Ze schieten niet erg op", zeggen de Slnizenaren, die met een be zorgd gezicht meer dan eens naar de in de steigers staande gevels (Zie slot pag. 6 kol. 5) j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1