£sso Rentedaling van betekenis nog niet te verwachten jeebhis IjoodwsH en Waterman's ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer EXTRA MOTORCUL Het moeilijke oiier ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANBOD VAN GELD GROTER DAN DE VRAAG In Verenigde Staten en Canada loopt de rente duidelijk op (Door onze economische medewerker). De rente in ons land is sedert het najaar van 1957 toen de belegger 6 pro cent kon maken, geleidelijk aan gedaald tot 4% procent in het voorjaar. Er kwam toen min of meer plotseling aan die daling een eind. Er gingen zelfs stemmen op die de eerste voortekenen van een nieuwe stijging aan de horizon meende te zien. De feiten van de laatste tijd hebben echter wel duidelijk gemaakt dat van een stijging van de rente in de aller naaste toekomst beslist niet gespro ken kan worden. Ja, dat er eerder aanwijzingen zijn van een lichte da ling. Zo is het opmerkelijk dat de laatste dagen de beurs voor staatsfondsen goed vast is waardoor de nieuwe 4^4 staatslening, die na de emissie van' enige maanden geleden voortdu rend beneden de emissiekoers van 98*4 bleef hangen, thans in de buurt van de 98% zit. De stukken van 4% Ïirocent daarentegen noteren momen- eel boven pari. Dit alles wijst er wel op dat het aan bod van geld momenteel groter is dan de vraag, dat er nog al wat geld braak ligt dat naar een aantrekkelij ke belegging zoekt. De overheid zou ontegenzeggelijk wel gaarne zien dat de rente verder zou dalen, omdat dit lagere kosten zou betekenen bij het aangaan van nieuwe leningen. Wij denken hier niet eens zo zeer aan de rijksoverheid als wel aan de bank voor Nederlandse Gemeenten die de laatste jaren ten behoeve van de gemeenten in ons land centraal le ningen aangaat. Dit hield dan weer verband met het feit dat de gemeen ten zelf niet mochten lenen tegen een rente, die boven de 4% procent lag terwijl de bank voor Nederlandse Ge meenten als semi-overheidsinstelling dit wel van de minister van financiën mocht. Het is een beetje vreemd maar het was en is nu eenmaal zo. (Advertentie) BINNENVER1NGBE0 SCHUIMRUBBERBEO Steen des aanstoots Een oude grenssteen uit de tijd dat Pruisen nog een koninkrijk ioas, tot voor kort keurig rechtop geposteerd aan de Nederlands-Duitse grens in Posterholt, begint in deze gemeente een steen des aanstoots te worden. Een Duitse autobus heeft de 1.50 m. hoge en 300 kg wegende paal omver gereden en niemand voelt zich geroe pen of bevoegd het gevaarte weer rechtop te zetten. Daarvoor zijn verscheidene oorzaken. Kinderen hebben het geprobeerd, maar ze konden de stenen grenspaal, die aan de ene zijde het opschrift „Nederland" en aan de andere kant „Pruissen" vermeldt, niet tillen. De Duitse douane haalt de schouders op, want de steen ligt niet in het Duitse grensgebied. De Nederlandse douane haalt ook de schouders op, want zij acht het geen S'enspaal. e plaatselijke politie blijft er af want de steen is-niet van de politie maar van het rijk. Geruchten als zouden er Duitse en Nederlandse commissies zijn inge steld om deze kioe'stie te bespreken en er rapport over uit te brengen teneinde de steen via een „verdrag tot rechtzetting van de omgevallen grenspaal in Posterholt" toeer over eind te krijgen, blijken ook loos te zijn. Die van Posterholt hopen nu nog slechts dat een andere Duitse auto bus de stenen paal weer rechtop zal rijden. Maar juist de kapitaalsbehoeften van de gemeenten zal er voor zorgen dat de bank voor Nederlandse Gemeen ten voorlopig wel als kapitaalvrager in de markt blijft, waardoor er auto matisch een grens wordt gevormd die een rentedaling van enige betekenis in het verloop van de komende maan den wel onmogelijk maakt. Wij kunnen globaal zeggen dat cr ongetwijfeld Dij ons een lichte ten dens tot rentedaling zichtbaar is maar dat die zeker niet in een daling van sprekende omvang zal uitmon den. De rente blijft daardoor in de buurt van de 4% procent. Deze ont wikkeling steekt overigens sterk af tegenover het buitenland waarbij wij dan in het bijzonder aan de Ver. Sta ten en Canada denken. De rente loopt daar duidelijk op. Schuit op de Elbe in twee delen gesneden Kapitein Paul Fischer is de bezitter van een schuit op de Elbe, waar mee hij ladingen vervoerde. De Oostduitse autoriteiten hebben langzamerhand de meeste van die schuiten genationaliseerd en de winsten, die door de eigenaars ge maakt werden, sterk beknibbeld. Om die reden heeft kapitein Fischer zo gemanoeuvreerd, aat zijn schuit „Luise" met vrouw en verwanten aan boord een zijarm van de Elbe invoer, waar men zich in West- Duitsland bevond. Dit gebeurde op ongeveer 100 km ten zuidoosten van Hamburg. De grens tussen West-Duitsland en Oostduitsland kruist hier de Elbe, met het gevolg, dat Fischer zijn schuit niet naar de Westduitse wa teren kan brengen, zonder weer Oostduitsland binnen te varen. De kapitein, die niet voor een klein tje vervaard is, heeft daar even wel iets op gevonden. Hij heeft zijn vaartuig met snijbranders in tweeën laten snijden. De twee de len van zijn „Luise" zullen over land naar een Westduitse haven aan de Elbe worden vervoerd, waar zij weer aan elkaar gelast zullen worden. De familie Fischer hoopt binnen niet al te lange tijd weer te kunnen varen. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Vaste en levendige markt De handel was vrijdagmiddag tamelijk, actief en de beursweek werd afgesloten m.t een vaste stemming voor certificaten Unilever, terwijl daarnaast aandelen Phi lips zeer vast waren. Een gunstige stem ming was er ook voor de AKU-aandelen en Kon. Olies spraken een flink woordje mee. Aandelen K.L.M. kregen een hoge re adviesprijs- Wallstreet had voor een aardige verrassing gezorgd eh kwam, niettegenstaande de stakingen op grote schaal in de staal- en koperindustrie in Amerika, met vaste slotkoersen af. Van de Nederlandse fondsen die in wallstreet verhandeld werden waren Unilevers ge vraagd tengevolge van de gepubliceerde prachtige winstcijfers van dit concern in de eerste helft van 1959. Het margarine- fonds was vrijdag op het Damrak bij een koers van 628 circa 10 punten hoger. Nog vaster in de markt lagen aandelen Philips die op 653 een koerswinst boek ten van circa 17 punten. AKU's deden flink mee met een koersavance van 5 punten op 302. Kon. Olies op f 170 avan ceerden ruim 3 gulden en noteerden iets boven pariteit New York. Het publiek deed goed van zich spreken terwijl de arbitragezaken door elkaar eerder aan de koopzijde plaatsvonden. De scheepvaarten bleven niet achter en waren, bij een kalme affaire, 1 tot 2 punten hoger. Van de Cultures her stelden zich Amsterdam Rubbers een paar punten. Dell en Senembah lichte lijk aangeboden op het bericht dat het Oberlandesgerlcht te Bremen in hoger beroep het verzoek van de Deli- en Se- nembahmaatschappij ter sequestratie van een partij Sumatra-tabak van de hand heeft gewezen. De staatsfondsen waren opnieuw vast. Deli-Atjeh werd gevoelig lager geadvi seerd tengevolge van het opnieuw passe ren van het dividend. Van Gelder Pa pier kreeg een hogere adviesprijs op het gepubliceerde gunstige tussentijdse be richt. Zuid-Afrikaansch Handelshuis was iets hoger op het verschenen jaarver slag. De internationale waardon sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. Prolongatie 3 pet. - Nederland 1951 (3!-'.) Nederland 1943 (3'/«) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscert. 3 20 aug. 21 aug. 94% 95% 88% 88% 89% 89% 94% 94ft 91% 98% (Advertentie) Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.61%—10.62%; New York 3.77H—3.78A; Montreal 3.96%— 3.97; Parijs 77.07%—77.17%Brus sel 7.56—'756%Frankfort 90.33% —90.38%; Stockholm 73.04%- 73.09%; Zürich 87.59—37.64; Milaan 60.91%—60.96'A; Kopenhagen 54.81% —54.86%; Oslo 53.04%—53.09%; we nen 14.65%—14.61%; Lissabon 13.23 —13.24%; Ankara 3.7G%—3.77%; Praag 52.84—52.94. V*\***VWVW*VVWW\*>AiV Nederland J9G2-64 3 99% 99% Ned. Indië 1937 3 97% 97% 6 Woningbouwlening 111 111A Berghs' en Jurgens 283 285b Calvé-Delft 586 598 Hoogovens n.r. 565 574%gb Ned. Kabeliabriek 402 408%gb Philips 635% 653% Unilever 617 625 Wil ton-Feij enoo r d .218 221 Billiton 389 Kon. Petroleum Mij. 168.70 172 Amsterdam Rubber 100% 101% Holland Amerika Lijn 164% 168 Kon. Paketvaart 128'% 129% Rotterdamse Lloyd 156 157 Scheepvaart Unie 143 144% stv. Mij. Nederland 166% 1G8 Ver. H.V.A. Mij. N.V. 154% 156 Deli Mij. 177 176.69 Bank van Ned. gem. 4% 99% 99A Van Berkels Patent 280 284 Centrale Suiker 267 270 Kon. Mij.' De Schelde N3. 235 240% Intern. Nickel 99ft 101'/J American Motors 43A 44% Anaconda 63A 63*% Baltimore en Ohio 44f, Bethlehem Steel 53% 57 General Motors 53% 55ft Waterman's Moeilijkheden Het Engelse blad „Manchester Guar dian" schreef dat Frankrijk een hond- genoot in de westelijke alliantie is die moeilijkheden heeft en geeft. De Fransen kloppen aan de deur van hun bondgenoten en eisen, maar wat? De eisen zijn niet nauwkeurig om schreven, althans niet precies bekend. Maar zij worden met vuur naar vo ren gebracht. Uit de houding van mi- nister-president Debré blijkt een vleugje van achtervolgingswaanzin. Frankrijks bondgenoten dienen de werkelijkheid niet uit het oog te ver liezen. Debré eist dat de bondgenoten Frank rijk steunen in zijn strijd in Algerije, die wordt voorgesteld als onderdeel van de koude oorlog. Indien de Fran- regering dit werkelijk wil, moeten Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Alg. Kunstzijde Unie Kennecott New York Central Pennsylvania Republic Steel Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 Breda 1954 Enschede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Rotterdam 1957 Utrecht 1952 Amsterdam 1956 I Amsterdam 1956 II Amsterdam 1956 III Amsterdam '33 (C en A) Dordrecht 1956 Alkmaar 1956 376% 6531a 103 103 28'/. 16"» 17% 74% 75% 80% 80 25% 25% 100 102% 88% 84% 90% 97% 83% 93% 82% ANP-CBS BEURSINDICES 19-8 20-3 21-8 433.25 442.02 450.99 225.80 225.49 22302 155.21 156.30 158.70 184.24 184.40 187.34 138.50 137.43 138.40 105.33 307.00 312.37 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. -fondsen Algemeen Tweede onderzoek naar dood van Algerijn De Franse autoriteiten hebben een tweede onderzoek gelast naar de dood van een Algerijnse vakbondsfunctio naris, Aissat Idir, die de vorige niaand in gevangenschap overleed. De officiële versie van zijn overlijden was dat Idir was omgekomen door verwondingen, die hij had opgelopen doordat zijn beddegoed in brand was gevlogen. Dit was het gevolg geweest van ro ken in bed. Vakbondsorganisaties en linkse bladen hadden echter deze versie in twijfel getrokken en een on derzoek geëist naar berichten dat Idir was mishandeld. Het onderzoek zal geschieden door, de officiële commissie ter beseher ming van de individuele vrijheden. 1256. Het was moeilijk ma noeuvreren met die logge boomstam en zo nu en dan liep het geval hopeloos vast op de ondiepten van het moeras. Met veel ploeteren en steunen moesten zij hun vaartuig weer loswurmen. Maar geleidelijk gleed de kleine geheimzinnige tem pel, met zijn verbijsterende goudschat achter hen weg en naderden zij de hoge bo men, die aan de rand van het moeras stonden. Opeens echter tuurden beide man nen gespannen voor zich uit. Wat was dat voor een gewriemel tussen de bo men? Het Jeken wel... nee, het waren inder daad krokodillen. En niet zo'n enkele paar. Er was blijkbaar reeds voor 'n comité van ontvangst gezorgd, want met grote beslist heid gleden van verschillende kanten enige half ondergedoken monsterkoppen op de in dringers toe. „Oh, oh. Dat ziet er niet zo mooi uit" meende Piloot Storm. „Hoe komen we daar veilig doorheen?" de bondgenoten het haar duidelijk maken dat zij die steun niet kunnen geven. De Fransen willen, aldus het liberale blad, meer invloed en zeggenschap. Zonder tot huichelachtigheid te ver vallen kan aan deze eisen worden vol daan door Frankrijk en andere lan den meer zeggenschap over het ge bruik van tactische kernwapens te ge ven en door nauwer politiek overleg op een hoger niveau dan thans in de Navo-raad, in te voeren. Kritiek Verscheidene Franse bladen hebben daarentegen kritiek geoefend op de honding van Engeland tegenover Frankrijk en De Gaulle. De gema tigd rechtse „Le Figaro" is van oor deel, dat de totstandkoming van de gemeenschappelijke markt voor de regering-Macmillan weliswaar een bittere pil is geweest, maar dat dit toch niet het enige motief van de Britten kan zijn. Het blad ontwikkelt vervolgens de stelling, dat Engeland vooral de Frans-Duitse verzoening met lede ogen aanziet, hoewel Winston Chur chill zich in 1948 te Zürich al hier voor had uitgesproken. „Le Figaro" vraagt zich af, of de Britse leiders willen terugkeren tot hun politiek van een verdeeld Europa, wat in '39 tot zulk rampzalige gevolgen heeft geleid. Hiermee spelen zij geheel in de kaart van Kroesjtsjew, aldus het blad. De onafhankelijk „Le Parisien Llbé- ré" vraagt zich af, waarom de Fran se ambassadeur te Londen nog geen opdracht heeft gekregen om ie pro testeren tegen de aanvallen op pre sident De Gaulle in de Britse pers, die als een aanmoediging voor de Afri kaanse en Aziatische landen worden gezien. Het onafhankelijke linkse blad „Combalt", is van oordeel, dat Frankrijk thans overal het mik punt van Is. Het blad %Taagt zich af, of er ook zoveel voorstanders van een onafhankelijk Algerije zouden zijn, als de Sahara nog al leen maar een woestijn zou zijn. Verdeeld Het rechtse Franse blad ,,L' Aurore" schreef dat president Eisenhower bij zijn bezoek aan Londen, Parijs en Bonn een „verdeeld Europa" zal aan treffen. Premier Macmilian van En geland zou geen Britse staatsman zijn als hij niet het verlangen koesterde om alles in Europa te torpederen wat ook maar zou kunnen op continentale samenwerking, aldus het blad. „Le Figaro" merkte op dat het onge motiveerd zou zijn om illusies te koesteren en te menen dat goede wil voldoende is om de meningsverschil len in het westelijke kamp uit de weg te kunnen ruimen. De bijna ongeloof lijke campagne van de „Daily He rald" en de vinnige Franse persre acties hierop tonen aan dat de twist over de gemeenschappelijke markt sporen heeft nagelaten en dat de be trekkingen tussen Frankrijk het land dat verantwoordelijk wordt ge steld voor de politiek van de zes E. E.G.-landen en Engeland niet al le best zijn, aldus het blad. Slechte beslissing De onafhankelijke „The Times" heeft het Belgische besluit om de diensttijd van 15 tot 12 maanden te verkorten, „hoewel politiek begrijpelijk, een slechte beslissing" genoemd. In een hoofdartikel onder de kop .verkeerde zuinigheid" schreef het blad. dat een onderzoek, dat enige tijd geleden onder auspiciën van de Navo is ingesteld, heeft aangetoond dat e^n gewoon soldaat een eerste oefen tijd van een jaar nodig heeft om doel treffend te kunnen optreden. Voor een onderofficier was deze periode anderhalf jaar. Pa na deze oefentijd zouden de dienstplichtigen geschikt zijn om hun rol in een actieve Navo- divisie te vervullen. Op grond hiervan is het Londense blad van oordeel, dat het Belgische besluit in twee opzichten ongelukkig is. Allereerst zullen de twee divisies, die België in Navo-verband in West- Duitsland onder de wapens heeft, worden verzwakt, doordat de dienst plichtigen onvoldoende geoefend zul len zijn. Verder zal de maatregel geen bezuiuinglng zijn, omdat een mi litair pas na de eerste opleiding van een jaar rente gaat opleveren over het bedrag, dat zijn training de staat kost, aldus „The Times". FEUILLETON DOOK DAVID HOWARTH 39 „Die redenering gaat volgens mij hier niet op, eerwaarde. Die laatste drie dagen van Anne's leven, haar pijnen, die ze in hopeloze eenzaam heid heeft uitgestaan, het totaal ver minkte gezicht, dat ik na haar dood heb aanschouwd, 't is alles tezamen nooit en nooit te vergeten. En even min. dat het geheel en al mijn schuld was. Wat helpt het als ik zeg, dat ik 't niet zo'had bedoeld"? ..Maar waarom kwam je door dit al les tot de conclusie, dat je niet met Liesel kon trouwen? Me dunkt, dat je niet een tweede keer zo achteloos met de liefde van je vrouw zou om springen" zei de pastoor. „Neen. dat zou ik zeker niet. Ik ben. nu, geloof ik, een heel ander mens geworden, maar heb toch wat U or' zegt - bet gevoel, dat ik mijn si: moet blijven diagen. Na de el lende, di eik Anne heb aangedaan, mag ik niet op een tweede, geluk kiger, huwelijk rekenen. De herinne ring aan haar zou altijd tussen mij en 't huwelijksgeluk staan en als ik hertrouwde zou zo'n verbintenis reeds bij voorbaat tot mislukking zijn gedoemd." „Kom, Julian, dat gaat mij te ver, maar laat ons er vannacht niet al te veel over praten. Het vereist diep nadenken en ik erken dat mijn her sens op 't ogenblik niet zo helder zijn als ze moesten zijn. Zullen we morgen of overmorgen er eens nader op ingaan? Natuurlijk alleen wan neer je dat wenst, 't Zou immers niet te laat zijn, want zowel jij als Lie sel en Christian zullen voor 't ogen blik genoeg problemen van practi- scher aard hebben op te lossen." „Goed, eerwaarde. Ja. Ik ben ook moe en Christian kan nu elk mo ment komen opdagen. Trouwens, ik zou, zoals U aanried, Liesel ook een brief kunnen schrijven als ik geen gelegenheid krijg haar erover te spre ken of me daartoe niet kan opwer ken. rk geloof, dat Ik er goed aan gedaan heb met U in te lichten." „Dat geloof ik ook. Ik stel je ver trouwen op prijs." „Nog één ding, eerwaarde. U zult al tijd in de gelegenheid zijn, Liesel te zien en te spreken. Welnu, als ik weg ben, waak dan over haar in het licht van 't geen ik U heb toever trouwd. En als U denkt, dat ze niet tot rust komt, vertel haar dan wat U het béste vindt over mij. Doe wat U kunt om haar geluk te bevorde ren. Misschien wilt U me later wel eens schrijven hoe 't met haar is ge gaan." „O, ja, met alle genoegen." „Dank U. Ik ben blij, dat U hier is om haar bij te staan. Maar ik heb helemaal mijn plicht als schildwacht vergeten. Heeft U iets gezien, eer waarde?" „Neen, ik ben bang, dat ik ook to taal vergeten was waarom we eigen lijk hierheen zijn gegaan. Maar hoor de ik daar geen geluid? Jouw oren zijn allicht beter aan de mijne." Juilan bleef stil zitten en hield de adem in. Had hij al pratende in zijn onderbewustzijn soms iets gehoord? Ze luisterden zwijgend en ja, daar klonk zwakjes, maar toch duidelijk te onderscheiden maar toch niet ver af. het kraken van wagenassen, het rammelen van tuigen en 't hijgen van ossen. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Julian rende naar het hol terug en riep door de opening: „Hij is in aan tocht!" Daarna snelde hij weer naar de rand van de rots om zich opnieuw bij de pastoor te voegen, terwijl Lie sel. de Graaf en de soldaten naar buiten stroomden als een zwerm bij en uit een korf. Hij hoorde hoe ze al pratend de heuvel afdaalden en tuurde onderwijl naar de andere oe ver. Daar zag hij binnen een minuut waarop ze zo lang hadden gewacht. Eerst kwam een vormloze zware mas sa uit de schaduwen van het woud te voorschijn en bewoog zich log door de mist naar de waterkant. Er volgden andere, die zich zo lang zaam voortbewogen, dat Julian bijna het ritmische geschuifel van 't jonge vee door het gras kon horen, 't Brie sen van een paard verbrak de stilte als een alarmsignaal. Toen de stoet de oever had bereikt, begon ze vaste omtrekken aan te nemen. Voorop reed een wagen, getrokken door een os en een koe, met er naast een man. misschien Christian of een van zijn buren. Daarachter kwamen nog meer wagens, bespannen met paarden of ossen, de koppen aan het achterschot van de wagen ervóór gebonden. Alle wagens waren beladen. Ook kleinere dieren liepen mee, echter niet in het tuig, terwijl een hond zenuwachtig heen en weer draafde. Een voor een hielden de schaduwen bij 't water halt. 't Allerlaatst kwam de tractor, die kalm en zonder gerucht tussen de bomen voortrolde, getrokken door drie achter elkaar gespannen dieren. Julian wachtte niet tot alles bijeen was. De pastoor en hij stonden wat moeilijk van hun stenen zitplaats op en liepen het pad naar de rivier ar, waar de anderen a! ongeduldig ston den te wachten. „O, Julian, Julian, ik durf nauwelijks ernaar kijken", zei Liesel zachtjes tegen hem. „Nu niet meer ongerust zijn, Liesel, We hebben hem eindelijk bij de ri vier en als er wat gebeurt, kan hij erin springen en overzwemmen." „Wat doen we nu, majoor? Wat is de volgende manoeuvre?" vroeg de korporaal jongensachtig opgewon den. „Alleen maar vasthouden", antwoord de Julian. „We kunnen niets doen voor we Anton een lichtsignaal zien geven. Dan halen we het touw in. Er zullen wel eerst koeien of paarden overzwemmen. Is een van jullie drie- gewend met dieren om te gaan?" „Ik niet, majoor. Niet met die soort dieren." ..Ik evenmin en de arme Les heeft voor hij dienst nam nooit een koe gezien." ..Jawel, in een slagerswinkel", zei Les. .Jammei-, meneer de Graaf, maar we zijn geen van allen boeren of althans met het bedrijf vertrouwd. Zouden U en Liesel zich met de dieren willen belasten wanneer ze over komen?" „Zeker, maar waarom U mij voor een boer aanziet, is me niet duidelijk. Ja, ik heb bij de cavalerie gediend, maar me het meest met reservedelen voor tanks bezig gehouden!" „Ik heb wel enige ondervinding met vee", merkte de pastoor bescheiden op. „Prachtig, eerwaarde!" riep dc Graaf, „ik stel me zonder voorbehoud on der uw bevelen, maar ik waarschuw U, dat ik bang ben voor koeien." Geruime tijd bleef het groepje onge duldig naar de andere oever staren, waar echter niets scheen te gebeuren. Er werd niet veel gepraat en Julian, die wat op een afstand van de an deren stond, liet zijn gedachten de vrije loop. Aanvankelijk verdiepte hij zich in de goede en kwade kansen van de overtocht op 't door hem uitgedachte vlot. maar weldra nam de herinnering aan 't gesprek met de pastoor hem weer volkomen in beslag. Hij kon nu vrijer over het verleden denken, maar besefte, alle redenering ten spijt, dat hij zijn mis stap nooit geheel zou kunnen goed maken. Zijn besluit om van Liesel af te zien soroot niet enkel voort uit vrees voor een tweede noodlottige vergissing, maar was misschien on bewust ook een daad van zelfopoffe ring, met hoop op enige beloning. Het vlot, zijn uitvinding, was dit tot zekere hoogte ook. Een ogenblik kwam hij op de dwaze gedachte, dat je met de gebeurtenissen een soort koop kon sluiten: Als het vlot zijn plicht deed, kon dit voor hem, Julian een teken zijn, dat zijn opoffering genade had gevonden. Maar nog voor hij het zonderlinge denkbeeld goed en wel had uitgewerkt, liet hij het als onzinnig weer varen. Toch was het. zoals hij zelf met verrassing constateerde, de eerste maal, dat de idee van vergiffenis bij hem was op gekomen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9