Toekomstmuziek van „Frankfort": zelf televisie-opnamen maken MONACO Groots Deltawerk in het Veersegat vordert WEm PRINCE DUITSE WERF BOUWT TWEE REUZENPASSAGIERSSCHEPEN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UITWEG VOOR ONTEVREDENEN De Duitse elektronische in dustrie heeft zich sinds de oorlog een belangrijke plaats weten te verwerven. Duitse radio- en televisietoestellen vindt men overal. Zeker niet het minst in Nederland. De Duitse industrie waarbij inbegrepen onze Nederlandse Philips, die immers in Ham burg een Duitse vestiging- heeft mag dan ook gerust als toonaangevend voor de toekomst worden beschouwd. Wat ons onlangs op de Duit se radio-, televisie- en gram- mofoontentoonsteüing in Frankfort dan ook het meest interesseerde was, welke nieuwigheden de ruim 200 ex posanten op de 50.000 m2 ex positieruimte lieten zien. Wel nu, wereldschokkende dingen waren er bepaald niet. De ra dio en tot op zekere hoog te ook de televisie hebben het stadium bereikt, waarin er een stilstand schijnt te zijn aangebroken. De veranderin gen zijn dan ook meer verbe teringen, die de toch al ver wende koper nog meer moe ten verwennen, dan echt nieu we vindingen. Een betere ge luidsweergave, een gemakke lijker bediening en een mooie re kast, ziedaar, waar het in hoofdzaak om draait Wat de televisie betreft gaat het streven naar „groter" hand in hand met de pogingen om de enorme kast wat handzamer te maken. Het groter dan heeft be trekking op het beeldscherm. De 43 c.m. beeldhuis is langzaam aan het verdwijnen. Ze zal zich zo menen de deskundigen nog handhaven voor de kleine wonin gen, maar de produktiecijfers be wijzen, dat de belangstelling van de kopers en die hebben de be slissende stem uitgaat naar de 53 cm buizen en, zij het voorals nog in geringere mate naar de 61 cm. Het beeldscherm wordt dus groter. Maar de kast wordt klei ner. De „ouderwetse" beeldbuis gaat een gewisse ondergang tege moet. Vrijwel uitsluitend worden thans de 110° buizen vervaardigd, hetgeen het mogelijk maakt, dat de kasten enige centimeters min der diep worden, zodat een televi sie-apparaat binnen niet al te lan ge tijd niet veel groter meer hoeft te zijn dan een radiotoestel. Er waren in Frankfort toestel len te zien, die onder de maat van een fors radiotoestel bleven. Draagbare apparaten, die een uit stekend beeld geven, trokken flin ke belangstelling. Overigens wordt nog altijd veel aandacht besteed aan het uiterlijk. Men zag kasten in alle vormen en uitvoeringen. Ouderwets, met veel gepolitoerd hout en blinkend verguldsel, maar ook strakke, moderne apparaten. En zelfs een kast, compleet inge bouwd met aquarium en fontein... Alleen maar aanzetten Eigen programma Minder opvallend, maar daar om niet onbelangrijk, is de steeds verder gaande automati sering van de bediening. Een modern televisietoestel hoeft men alleen nog maar aan te zetten. Verder gaat alles auto matisch. Zelfs de lichtsterkte wordt, zonder dat er een vinger aan te pas komt, geregeld naar de lampen in de kamer. Over „horizontaal en verticaal" be hoeft de kijker zich geen zor gen meer te maken. De nieuwe ontvangers zijn voorta alle voorzien van een mogelijkheid Voor 2000 Mark kunt U uw ei gen televisieprogramma samen stellen. De camera sluit U aan op uw televisietoestel en wat er verder gebeurt, dat ligt hele maal aan de fantasie van re gisseur en acteurs. Goedkoop is dit grapje bepaald niet. om het toekomstige tweede net te ontvangen. Maar, wie niet lang geleden een apparaat heeft aangeschaft, behoeft zich geen zorgen te maken. Het oude toestel kan met weinig moeite worden omgebouwd. Ook daarop is gerekend. Met een handig voorzetapparaatje 't werd door Philips gedemon streerd op een toestel van ver voor de oorlog is het toestel volkomen up to date. Wel helemaal nieuw is een appa raat van Grundig, dat bestemd schijnt voor de ontevredenen. Men kan er namelijk zijn eigen televi sieprogramma mee maken. Het omvat een camera, die aangeslo ten kan worden op het eigen toestel. Zet de camera in de tuin, en maak uw eigen programma! Misschien is het wel beter dan dat uit BussumNatuurlijk is het ook mogelijk, amateurfilmpjes via deze camera op het beeld te bren gen. Maarzo'n stukje speel goed kost in Duitsland een kleine 2000 Mark. Voor industrieel gebruik is zo'n camera uiteraard wel goud waard. Men kan het instrument op af stand bedienen en dus om alle hoekjes kijken, dat wil zeggen ma chines observeren, zonder heen en weer lopen elkaar iets laten zien, dus het personeel „in de gaten houden". De techniek staat voor niets meer. Een Duitse krant be val het apparaat aan om in de tuin van de buren te gluren Een „practische" toepassing zag men overigens in de vorm van een „beeldtelefoon", waar bij de „bellenden" elkaar kun nen zien. Maar dat blijft voor lopig nog „Spielerei". Wat de verre toekomst overigens zal brengen, daarover was nog niets te zien. Geen Ampex, waar mee men de programma's vast kan leggen. Zo'n apparaat is voor de N.T.S. nog veel te duur, laat staan, dat het voor privégebruik te koop zom zijn. En toch rekent men erop, dat op den duur een bandrecorder voor de T.V. dus met beeld en geluid in de han del zal komen. Deze Frankforter tentoonstelling liet er niets van zien. Helaas was er ook niets van kleurentelevisie, waarmee men in Amerika en Rusland toch al regel matig uitzendingen verzorgt. Maar dat was misschien politiek.... om de eigen achterstand niet te duide lijk te accentueren. En dan de radio's. Ze worden klei ner en beter. De geluidsweergave is nog steeds niet volmaakt en al tijd kan die volmaaktheid weer tot op iets minder groter afstand wor den bereikt. Op het ogenblik en daarmee komen we dan meteen op de grammofoons is stereo het toverwoord. Vrijwel iedere stand houder demonstreerde stereo in Frankfort en in Amsterdam op de Firato zal dit niet anders zijn. Maar stereo staat nog betrekkelijk in de kinderschoenen en alle appa ratuur ervoor voldoet niet aan de eisen. Niettemin demonstreert men, dat de stukken eraf vlogen. Wie er het geld voor heeft kan prachtige sterieo-combinaties aan schaffen met een verbluffende ge luidsweergave. De algemene ver wachting is, dat de radio binnen enkele jaren stereo uitzendingen zal gaan verzorgen op geregelde tijden. Dan komt zo'n stereo radio goed van pas. Voorlopig zal men het nog met grammofoonplaten en banden moeten doen, die in over vloed gedemonstreerd worden. Stereo-platenspelers en bandre corders ja, ja, men kan al z'n eigen stereo opnamen maken ook! worden het artikel van de toe komst, aldns de handel. Wij moe ten het nog zien, want de stereo- weergave is nog allerminst vol maakt en zeker niet voor de huis-, tuin- en keukenapparaten. Maar wie zich gewonnen geeft, kan radio's kopen, die zonder meer de stereoplaten kunnen weerge ven. Zelfs zakradio's. De luidspre kers zijn aangepast; met gebruik van transistors worden ook die steeds volmaakter. Wat de gram mofoons betreft nog een nieuwig- DE 2Q STUKS 1 GULDEN Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring heid, een zakgrammofoontje, niet groter dan een sigarenkistje, waarop 45 toeren plaatjes aan de onderkant worden afgespeeld. Leuk, maar voor wiens oren ver wend zijn, bepaald niet ideaal qua geluidsweergave. Maar dat geldt voor alles wat klein is en niet te duur. Tenslotte nog iets anders: gram mofoons voor automobilisten. Ze draaien rustig door bij een hobbe lige weg, de naald springt niet uit de groef. Dus kan men nu ook autorijdend z'n plaatjes draaien. Want wat radio en grammofoon thuis aan de televisie verliezen moeten ze terugverdienen aan mensen die „onderweg" zijn. Aan het strand, in de auto, overal mu ziek. 't Wordt steeds leuker WESTDUITSE VLAG EN BEMANNING Contracten met hotelmagnaat H. B. Cantor getekend In New York zijn donderdag co tracten getekend tussen de Amei kaanse hotelmagnaat en president van de Sea Coast Transatlantic Lines Inc., H. B. Cantor, en de Hamburgse Deutsche Werft a.g. voor de bouw van twee passagiersschepen van 90.000 ton elk. Het gigantische Deltawerk in het Veersegat, gefotogra feerd vanaf Walcheren in de richting van Noord-Beveland. De activiteiten met groot baggermateriaal en caissons is duidelijk zichtbaar, [(Foto K.L.M.-Aerocartq N.V.), Deze schepen, die een passagiers- dienst tussen New York en Zeebrug- ge zullen onderhonden, zullen 6.000 pasagiers kunnen vervoeren, plus een bemanning van 1350 personen. De kosten van de bouw worden ge raamd op 80 miljoen dollar per schip. Het eerste schip zal volgens de heer Cantor in augustus 1962 worden af geleverd, en het tweede een jaar la ter. Zij zullen de namen „Peace" en „Goodwill" voeren. De heer Cantor deelde verder mede, dat op de uitreis uit New York. de schepen na het aanlopen van Zee- brugge als eerste haven, zullen door varen naar een Duitse haven. Zij zul len de Westduitse vlag voeren en ook Westduitse bemanningen hebben. Er zullen 2750 passagiershutten aan boord zijn, en verder zwem baden, een rolschaatsbaan, bios copen en een televisie-apparatuur. De passageprijs bedraagt voor een enkele reis voor twintig procent van de hutten 50 dollar, en voor de rest maximaa 125 dollar. In de restaurants en cafétaria's worden betaald. De kruissnelheid bedraagt 34 kno pen, zodat de overtocht over de Atlantische Oceaan in vier dagen zal kunnen worden volbracht. De schepen werden ontworpen door Wladimir Joerkewitsj, die destijds ook de Franse „Norman- dië" ontwierp. De financiering zal \olgeus Cantor geschieden door Amerikaanse verze keringsmaatschappijen, de Duitse werf en hemzelf. De Westduitse rege ring zon zich hebben bereid verklaard de voor de financiering nodige lenin- Amerikaan stuurt geplaagde Londense gardist beloning H Een inwoner van Connecticut H heeft een cheque van tien shil- V- H ling overgemaakt aan de gar- -- dist die tijdens zijn dienst voor H het paleis van Buckingham te s Londen een opdringerige Ame- ri kaan se toe riste op de tenen s had getrapt en daarvoor tien M dagen had moeten brommen. De Amerikaan liet hierbij we- ten dat zijn geste voortkwam uit de overtuiging dat de Ame- ri kanen in het algemeen en de Amerikaanse toeristen in het bijzonder niet een, maar veel meer schoppen verdienen. En s hij kon het weten, zo legde hij er nog bij uit, want hij was nu =v getrouwd met een Francaise na, tot zijn verdriet, met een 1 - - - gehuwd te zijn llllll!lllll!lll!lllll!llll!lllllinilllllllllllllll!!lll|||!|||||||||(||l|||||||||||||||||||||f In Parijs Is op 87-jarige leeftijd over leden de „Jenn* premier" uit de tijd van de Btomme film Henrl Garat, die vaak met Lilian Harvey optrad en het idool was van de Par ij se midinettes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7