Goed idee van marine - ambtenaar bespaart rijk 4 miljoen gulden DE KERKEN maatschappij CENSUURKWESTIE NW.-GUINEA BEWIJST BEGIN NIEUW TIJDPERK AUTORENNER VON KARAJAN? Rooms-katholieken huwen meest binnen eigen kring WONINGBEMIDDELING DOOR HERV. KERK IN DEN HAAG STEMMEN UIT DE KERKEN DUITSE LUITENANT DOOK UIT ANGST 14 JAAR ONDER 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 BELONING VAN 7000 VOOR INVENTIEVE GEEST Ontploffingsklauw bij mijnopruiming kan nu 12 maal gebruikt worden en de (Van onze Haagse redacteur) De hoogste beloning, die In 1958 in ons land voor een aanvaardbaar idee uit een ideeënbus is uitgegeven, bedroeg 7000, zo heeft het ideeën buscentrum van het Nederlands Instituut voor Efficiency bekendge maakt. Do inventieve geest, die deze beloning mocht opstrijken was de heer Borking, werkzaam op het bureau bewapening van de Koninklijke Marine in Den Haag. Zijn uitvinding bracht tenslotte een bezuiniging van vier miljoen gulden. Dit respectabele bedrag bewijst, dat de ideeën bussen hun geld opleveren, al bereikt men niet elk jaar zo'n bijzonder mooi resultaat. Het idee van de heer Borking had betrekking op de mijnendienst. Hij bracht een opvallende verbe tering in de zogenaamde ontplof- flngsklauwen, die aan de sleepka bels van de mijnenvegers beves tigd zijn. Bovendien adviseerde hij om in de stalen kabels op ge lijke afstanden knopen te leggen, teneinde het naar elkaar toe schuiven van de ontploffings- klauwen te voorkomen. Vroeger werkte een ontploffings klauw één keer. Hij ging bij de ont ploffing van een mijn verloren. Door de ingenieuze uitvinding van de heer Borking is het thans mogelijk elke ontploffingsklauw een keer of twaalf te gebruiken. Bovendien kan men nu nagaan, of er een mijn of eventueel een ander projectiel ontploft is. Doordat het mogelijk werd dezelfde ontploffingsklauw meermalen te ge bruiken bespaarde men al een aan zienlijk bedrag. Dit bedrag werd nog verhoogd doordat men het vervaar digen van de ontploffingsklauwen, die steeds uit Engeland waren be trokken, voortaan aan de Nederland se industrie kan toevertrouwen. Het gevolg daarvan was weer, dat Duits land er belangstelling voor kreeg en in ons land bestellingen ging plaat sen. In december van het vorige jaar heeft de toenmalige staatssecretaris van marine, dc heer Moorman, de be loning van 7000 aan de heer Bor king uitgereikt. Met zuur gegooid naar Amerikaans congreslid Het Amerikaanse congreslid Frank Thompson, een der belangrijkste fi guren in de controverse over de wet die gangsters uit het vakbondswezen moet bannen, is woensdag door een onbekende met zuur geworpen. Toen Thompson voor een stoplicht halt hield boog een man zich uit een vrachtwagen die naast zijn auto stond en wierp hem met een scherp zuur. Thompsons overhemd werd ver nield cn zijn huid vertoonde rode hrandplekkèn. Medische behandeling bleek niet noodzakelijk. Frank Chelf, eveneens een republi- klein, diende in het Huis van Afge vaardigden prompt een wetsontwerp in dat het werpen van een zuur naar een lid van het congres of iemand anders of elke andere poging tot intimidatie strafbaar stelt met ma ximaal 10.000 dollar boete en 20 jaar fevangenisstraf. oals bekend is de Amerikaanse jour nalist Victor Rlesel, die een serie ar tikelen over de invloed van gangsters in vakbonden schreef. doordat iemand hem zuur in het gelaat wierp blind geworden. Men kan zich afvragen, of een be loning van 7000 wel in verhouding staat tot een besparing van vier mil joen gulden. Tussen twee haakjes zij opgemerkt, dat de bekendgemaakte besparingen netto besparingen zijn. Er is zelfs al rekening gehouden met de kosten van de vervaardiging van appavaturen, die nodig is om een uitvinding te verwezenlijken. De rijksideeënbusorganisatie stelt zich op het standpunt, dat de inzender van een bekroond idee niet een bepaald percentage be hoort te ontvangen van de bespa ring, die de uitvoering van zijn idee oplevert. Het denk- en hand werk, de ingenieuziteit en de ori ginaliteit van de inzender zijn meestal als een constante te be schouwen, die onafhankelijk is van de grootte van de besparin gen. De besparingen worden na melijk niet alleen door het idee, maar ook en vooral bepaald door de omvang van het bedrijf, dat de idee toepast en door de fre quentie van de toepassing. In het bedrijfsleven neemt men wel andere maatstaven aan. Daar ver hogen goede ideeën en uitvindingen niet zelden de winst. De overheids diensten kennen het oogmerk van de winst niet en belonen daarom naar een vaste maatstaf. „NIETS BIJZONDERS" Vrije pers ook daar onmisbaar voor zuivere verhoudingen (Van een correspondent te Hollandia). Nieuw Guinea is dc laatste maanden in opschudding en in opspraak ge bracht door de zogenaamde censuur- kwestie en do zaak Van Beek. Het gouvernement heeft er steeds do na druk opgelegd dat deze twee zaken los van elkaar staan, een standpunt dat blijkens het antwoord van minis ter Korthals op de vragen van het Tweede kamerlid Van de Wetering ook door de regering in Den Haag wordt ingenomen. Nu behoeft" er geen enkele twijfel aan te bestaan dat deze twee affai res met elkaar verweven zijn, al is het nog niet geheel duidelijk in wel ke mate. Dit zal pas blijken uit het onderzoek, dat door de commissie van deskundigen uit Nederland naar de censuur in Nieuw Guinea zal wor den ingesteld. Zoals bekend heeft gouverneur Platteel inmiddels er kend, dat ook hem is gebleken dat er in Nieuw-Guinea onwettige cen suur is uitgeoefend. In het artikel van 2 juli in de Nieuw Guinea Koerier, waarin de censuur- kwestic voor het oerst tot in details in de openbaarheid werd gebracht en dat nog steeds kan worden be schouwd als O' betrouwbare gege vens te zijn gebaseerd, wordt ge steld, dat de advocaat-generaal bij het hof van justitie te Hollandia mr. W. C. van Beek reeds in december van het vorige jaar de president van het Hof van justitie op de hoogte bracht van de onwettige censuur die op het parket van de procureur-ge neraal werd uitgeoefend. De presi dent verwees mr. Van Beek naar de waarnemend gouverneur, do heer Baarspul, maar een en ander leidde niet tot een onderzoek. Toen mr. Van Beek niettemin begin juni zijn bezwaren nogmaals schrif telijk onder de aandacht van de gou- verneur bracht, werd hij twee dagen later door de gouverneur met onge vraagd verlof gestuurd. Dit verlof trok natuurlijk de aan dacht van bepaalde personen uit de dorpsachtige samenleving van Hol landia en voordat het geruchtmaken de artikel in de Nieuw Guinea Koe rier verscheen, werd er al gefluisterd dat het ongevraagde verlof iets met onwettige censuur te maken had. Uiteraard werd dit door de au toriteiten ontkend, want het be staan van censuur zelf werd ont kend. Dit ondervond een verslag gever van de Nieuw Guinea Koe rier, die zich ter verificatie van de reeds voor het artikel verzamel de gegevens bij dc procureur-ge neraal vervoegde met de vraag wat de reden van het ongevraagd verlof van de advocaat-generaal was. Hem werd toen meegedeeld dat dat niets bijzonders was. Niet de moeite waard om over te schrijven. Het kwam wel meer voor dat iemand met verlof werd gestuurd. Op de vraag of het verlof iets met onwettige censuur te maken had. werd geantwoord met de opmer king, dat de pers voorzichtig moest zijn en geen inlichtingen met geruchten moest verwarren. Aangenomen wordt, dat de overheid er inderdaad in geslaagd zou zijn om het verlof van mr. Van Beek door te laten gaan als een geïsoleerd feitje zonder verdere strekking en uiteraard zonder enig verband met de censuur die immers niet bestond, als de pers dat verband niet gelegd had en daardoor de hele censuur- kwestie aan het rollen had gebracht. Tot op dat moment was de overheid niet voorbereid op de rol. die een vrije pers, die in Nieuw Guinea im mers nog maar een half jaar bestond, zou kunnen gaan spelen. In wijder perspectief gezien weer spiegelen dn eeiisuurnffairc on dc zaak Van Beek niet zo zeer de te kortkomingen van het Nederlandse bewind In Nieuw Guinea, ais wel van hoeveel belang het is dat een vrije pers deelneemt aan het spel der maatschappelijke krachten. De overheid zal er zich in Nieuw Guinea voortaan aan moeten gewen nen zich te houden binnen de perken van baar bevoegdheid. Door het ont breken van een sfeer van openbaar heid heeft ze maar al te vaak onge straft vol willekeur kunnen optreden en binnen het overheidsapparaat was het „goed liggen" bij de machtige personen te dikwijls van doorslagge vende betekenis voor iemands carriè re. Dit geldt ook en misschien zelfs in het bijzonder voor de censuur- kwastie en haar voorgeschiedenis. HET KERKELIJK GEMENGD HUWELIJK Noorden meest trouw aan eigen kerkelijke gezindte In een studie over de frequentie van het kerkelijk gemengd huwe lijk in ons land, gepubliceerd in de laatste kwartaaluitgave van de stichting Gereformeerd Sociolo gisch Instituut, concludeert drs. C. Boekestijn, wetenschappelijk ambtenaar voor de sociale psy chologie aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, op basis de gegevens der volkstelling 1947, dat de rooms-katholieken bet minst buiten eigen kring huwen, daarna de leden van de gerefor meerde gezindte, vervolgens de Nederlands hervormden en de on- kerkelijken. Behalve bij de laatsten trouwen telkens meer vrouwen uit een be paalde gezindte met een man van een andere kerkelijke gToepering dan andersom. Dit houdt volgens drs. Boekestijn verband met het in de kerken aanwezige vrouwen overschot. Het aantal gemengde huwelijken is bij een tweede of volgende hu welijk voor alle gezindten rela tief veel hoger dan bij de eerste huwelijken. Het meest trouw aan de eieen kerkelijke gezindte bij net aangaan van een huwelijk, zijn de vier noordelijke provincies van ons land met uitzondering van dc rooms-katholieken in Groningen en de Nederlands hervormden in Groningen en Friesland. In de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn de cijfers van de gemengde huwelijken zeer hoog, een gevolg van de in vloed der grote steden. Deze hoge cijfers vindt men voor de rooms-katholieken in Rotter dam en voor de Nederlands hervormden en de gerefor meerden in Amsterdam. Bij het nagaan van de vraag, met wie men huwt als een gemengd huwelijk tot stand komt, blijken de rooms-katholieken geen voor keur te bezitten voor een pro testant boven een onkerkelijke. Belangstelling voor religie op Amerikaanse expositie - Al is er op dc door vice-presi dent Nixon geopende grote Ame rikaanse tentoonstelling in Mos kou geen speciale afdeling voor kerkelijke aangelegenheden, toch wordt dc plaats, die do godsdienst in het Amerikaanse, leven in neemt op verschillende wijzen zichtbaar gemaakt. Zo wordt in dc afdeling architec tuur een serie van grote opna men van Amerikaanse kerkgebou wen getoond. Onder de zeven ge kozen bouwwerken bevindt zich behalve protestantse en rooms- katholieke kerken ook een ortho doxe kerk. Verder wordt in de afdeling, waarin het Amerikaanse gemeenschapsleven wordt uitge beeld, op de betekenis van dc re ligie gewezen. Ook in de filmafde ling en iti de boelcenafdeling is aan de godsdienst een belangrijke plaats gegeven. Eerder is volgens drs. Boekestijn het tegendeel hot geval. De Ne derlands hervormden vertonen een duidelijke adversie tegen een huwelijk met een rooms-katho- lielc. Zij vertonen geen voorkeur voor de groep overige protestan ten (dus vooral de gereformeerde gezindte) boven de onkerkelijken. Zij sluiten veel vaker een huwe lijk met een onkerkelijke dan met een rooms-katholiek. De gerefor meerden tonen een duidelijke voorkeur voor de groep overige protestanten (dus vooral de Ne derlands hervormden) boven de onkerkelijken. Zij geven blijk van een grote aversie tegen een hu welijk met rooms-katholieken en huwen dan ook met dezen minder dan met buitenkerkelijken. De in vloed van de onkerkelijken doet zich in veel grotere mate gelden bij de protestanten dan bij de rooms-katholieken. Met name geldt dit voor dc Nederlands her vormden. Onder de gereformeerde gezindte wordt in deze studie verstaan, de leden van de Gereformeerde Ker ken („synodaal" cn „vrijge maakt"), de Christelijk Gerefor meerde Kerken, do Gereformeerde Gemeenten en de Oud-Gerefor meerde Gemeenten. Een huwelijk tussen leden van verschillende kerkgenootschappen binnen de zelfde gezindte werd niet als ge mengd huwelijk gerekend. Interkerkelijke telefonische hulpdienst in Den Haag De gemeente Den Haag zal bin nenkort over een soortgelijke in terkerkelijke telefonische hulp dienst beschikken als Rotterdam heeft Een interkerkelijke stich ting heeft een huis aangekocht in het centrum van de stad, van waaruit het werk geleid zal wor den. Documentatie vrij voor belanghebbenden Na een „aanlooptijd" van enkele jaren, nodig voor het verzamelen van documcntatiegcgcvens, waar mee zij de hele kerk zou kunnen dienen, treedt de afdeling Docu mentatie van het Algemeen Se cretariaat der Ned Herv. Kerk thans met haar werk naar buiten. De Raad voor Pers en Publiciteit is namelijk- van oordeel dat deze nieuwe hulpinstantie al zoveel materiaal verzameld en verwerkt heeft, dat de tijd rijp is om dat werk ter beschikking te stellen van personen en instanties, die op zoek zijn naar documentatiemate riaal uit binnen- en buitenland. De directeur van de afdeling Do cumentatie, de heer P. H. Muller, heeft ter gelegenheid van de openstelling van de afdeling voor alle belanghebbenden een artikel over dit nieuwe hulpmiddel voor do kerk gepubliceerd in het jong ste nummer van „Woord en Dienst" (27 juni 1959). Het adres is: Afdeling Documen tatie van het Alg. Secr. der Ned. Herv. Kerk, Javastraat 100, Den Haag. De diakonie van do hervormde ge meente te Den Haag nam enige tijd geleden het initiatief tot een gedaehtcnwisscling over de moge lijke taak van de Kerk in het al gemeen en van de diakonie In het bijzonder op het terrein vnn de woningbemiddeling. Volgens de 's-Gravenhaagse Kerkbode kwam de diakonie hiertoe, omdat geble ken was, dat de woningnood nog steeds zeer groot is, vooral in de huurklosse beneden 100.per maand. Zij dacht daarbij met na me aan de grote gezinnen, alleen staanden e.d. Kortom aan ieder een, die niet geholpen is met een twee- of driekamerwoning of een gedeelte van een huis voor een huurwaarde van 125.per maand of meer. Een commissie van deskundigen, door de diakonie der hei-vormde gemeente te Den Haag ingesteld, kwam tot do conclusie, dat het vraagstuk van de woningnood zeer .sterk de diakonale en pasto rale verantwoordelijkheid van de kerkelijke gemeente raakt in ver band met huwelijksverhoudingen, de gezinsvorming, opvoeding der kinderen, verhouding tussen hoofd bewoners en inwonenden enz. Op grond hiervan heeft de com missie in overweging gegeven het ter hand nemen van deze taken samen te doen mot de hervormde gemeente van 's-Gravenhage- Loosduinon en Scheveniugen, al dus liet terrein van werkzaamhe den van bet huisvestingsapparaat der burgerlijke gemeente 's-Gra- veuhage bestrijkend. In 'n kortgeleden gehouden verga dering werd besloten de wonlngbe- middeling ter hand tc nemen. Hiertoe is of wordt in iedere wijk- gemeente een ambtsdrager of een gemeentelid als contactpersoon aangewezen door de wijkkerke- raad. Doze contactpersoon zal moeten nagaan of de te gebruiken woonruimte geschikt of geschikt te maken is voor een zodanige in woning, dat wederzijds hinder tot een minimum kan worden terug gebracht. Naast de bemiddeling inzake inwoning zal hij zich ook belasten met hulp bij woningruil. De bemiddeling kan plaatsvinden binnen de grenzen van de wijkge- m een te, maar ook daarbuiten. Tot hem kunnen zich wenden de men sen, die woonruimte zoeken, maar ook degenen, die woonruimte ter beschikking kunnen stellen. Men heeft er de aandacht op ge vestigd, dat. het gaat om woon ruimte togen een aanvaardbare huur. Naar aanleiding van ge sprekken met de gemeentelijke in stanties mag verwacht worden, dut de burgerlijke gemeente zich niet zal mengen in do bezetting van de woonruimte, welke eventu eel door de aanmelding onder huur aandacht mocht komen. Het centrale punt, fungerend als overkoepelend orgaan van de con tactpersonen in de wijkgemeen- ton, waar tevens uitsluitend het contact met de burgerlijke ge meente wordt onderhouden, is de Her.vormde Stichting voor Kerke lijk Sociale Arbeid te Den Haag. De leider van de Weense Staatsopera Herbert von Kara- jan ataat niet alleen bekend als een groot dirigent, maar ook als een goed automobilist. Plotseling liepft Von lCarajan een Porsche Rennsport aange schaft. En na gist artistiek Wenen oj de dirigent de wagen gekocht heeft om vlotter zijn verplichtingen in binnenen buitenland na te komen of dat er binnenkort een nieuwe cou reur in de baan komt,... Slot van pag. 3) dienst voor allen die in nood verkeren, het telefonische pas toraat en diaconaat, waaraan dermate behoefte blijkt te bestaan ook in onze grote steden, dat men deze dienst dag en naoht heeft open gesteld. Op een van de bu reaux "in ons land hoorden we dat in een heel jaar slechts tweemaal 0 In Lissabon zijn twee oranóweerlieden om liet leven gekomen en 23 gewond bij het bestrijden van een brand in de kerk van St. Domingo. Ondanks alle inspan ningen van de brandweer biandde de kerk geheel uit. BUURVROUW ZAG EEN „INBREKER" S.S.-er bekende moord op Amerikaanse piloot Tien jaar heeft Franc Neidenik, 45, zich in een kelder selnjil gehouden, uit angst gearresteerd te worden in verband met liet doodschieten van een Amerikaanse piloot nun het eind van de oorlog, Heidenik is luitenant in het Duitse leger geweest. Hij vertelde dat hij zién nl die jaren schuil heeft gehou den omdat nij bang was te worden gearresteerd, Hij beweerde dat hij niets met de moord uitstaande had gehad en dat hij de enige getuige was toen een S.S.'er de Amerikaan neerschoot. Deze S.S.'er, August Fuehs, 57, is InmJddelB in Carinthië gearresteerd. Volgens de politie heeft hij al bekend. Kort na de oorlog vluchtte Neidenik naar Villach in Carinthië, waar hij Vjor jaar ondur een aangenomen naam leefde. In 1949 keerde hij naai' zijn geboortedorp Neuhart, bij Graz, terug. Hij dook onder in het huisje van zijn moeder aan de rand van het dorp. De buren dachten dat de oude vrouw alleen woonde. Neidenik ver liet het huis zelden en dun alleen 's nachts. Verleden week werd hij door een buurvrouw.gezien, toen hij de huisdeur half opende om een em mer met water loeg- te gooien. De buurvrouw dacht dat de oude vrouw het slachtoffer was geworden van een moordenaar of inbreker cn waar schuwde dc politie. Toen de politie verscheen, biechtte Neidenik onmid dellijk alles op. w Hij werd vastgehouden tot Fuchs ge- merikaan arrestccrd was en hekend had. Nci- denik zeide dat hij was ondergedo ken uit vrees lioj; lot. te moeten delen van zijn vader, die in 1945 door Rus sische soldaten was doodgemarteld, omdat hij er van verdacht werd de Amerikaan vermoord te hebben. niet-scrieus is opgebeld en men er een grapje van maakte. Wie het diaconale handboekje door bladert, dat is uitgegeven vanwege de Federatie van Diaconieën in de N.H. Kerk, vindt daarin allerlei soor ten van arbeid waarmee de diaconie zich tegenwoordig bezig houdt. Tel kens komt men tot een nieuw initia tief, dat soms aanslaat en soms ook als een nachtkaars uitgaat. Ook in het laatste geval zijn het tekenen hoe er in de diaconale kringen ge zocht wordt waar men de helpende hand kan bieden aan mensen, die op do een of andere wijze in nood ver keren. Van de vroegere bedeling is er bij de diaconie nagenoeg niets over gebleven en waar men daaraan nog vast houdt, bereikt men alleen dat een overheidsinstantie, helemaal niet of minder behoeft te betalen en daarvoor geven wij onze belastingen. Wel heeft de diaconie van de vroe gere diaconale armverzorging de aanvullende hulp over gehouden. Wat er nodig is voor een goed fuctioneren van de nieuwe diaconale taken, vraagt evenveel als de vroeger ge boden hulp cn daarom kan (le diaco nie de giften uit de gemeente niet missen en vooral niet, omdat deze nieuwe tuiten meestal nog volop in opbouw zijn, WERELDDIACONAAT. Buiten de taak van de diaconie in eigen gemeente of in eigen classis, kennen we tegenwoordig ook een we- relddiaconaat: Telkens weer duikt er een bericht op in de dagbladen en tijdschriften, waardoor we er aan worden herinnerd dat ook ons land betrokken is bij dat werelddinconaat. Zo kwam ons deze week een bericht onder ogen over een oecumenisch vrouwenteam in Afrika. Dat team bestaat, uit twee vrouwen. Dc eerste is een diacones, afkomstig uit Kame roen, die haar opleiding in Frankrijk heeft gehad: de eerste ingezegende Afrikaanse diacones. De tweede van dit team is een Nederlandse barones, die enige jaren op het vormingscen trum Oud Poelgeest, bij Lolden, werkzaam is geweest. Zij zullen lei ding moeten geven in een groot ge deelte van West-Afrika aan vrou wengroepen. Op interkerkelijke basis zullen zij cursussen moeten organise ren voor do opleiding van vrouwen en zij zullen een conferentie moeten voorbereiden, die in het jaar 1961 ge houden zal worden, over de samen werking van mannen en vrouwen. We weten nu langzamerhand wel dat ook het volk van Afrika in beweging is en we hebben deze week nog kun nen lezen over Zuid-Afrika, waar de Bantoe-vrouwen in verzet tegen de onderbetaling noË vasthoudender zijn dan hun mannen. Die diacones uit Kameroen en die barones uit Ne derland zullen nu samen moeten zoe ken op welke wijze leiding kan wor den gegeven aan de vrouwengroepen, die de kerken van Afrika kennen. Wanneer het goed gaat met dit team, zullen er ongetwijfeld meerdere vol gen. Er zijn zo al heel wat teams vanwe ge de Wereldraad dor Kerken werk zaam, die op hun wijze trachten practisch iets van de boodschap van Christus te laten zien. Ook In die hulpverlening krijgt de Oecumene ge stalte. In Griekenland, in een van de armoe digste streken, werkt al enige jaren een Nederlands echtpaar. Ze wonen alleen als buitenlanders te midden van de Griekse bevolking. Ze moeten die arme bevolking leren hoe zc met nieuwe methoden hun land kunnen bewerken, zodat het meer opbrengt. Fries fok vee hebben zij ter beschik king om de bevolking te laten zien hoe de veestapel meer rendabel kan woi don. Zo proberen zij de bevolking „uit het moeras van achterlijkheid en chronisch gebrek te trekken". Zo werkt er in ee:i dorp in -Zuid-Italië een ander Nederlands echtpaar als team. Tot het. werekldlanonaat behoort ook liet vluchtelingenprobleem. De we- rclddiacouic van do Oecumene heeft reeds verscheidene tienduizenden ge holpen een nieuw bestaan op to bou wen, hoewel. wat er gedaan is, slechts oen klein onderdeel is van het geen gedaan zou moeten worden. Nood is er en nood blijft er. Hoeveel nood »s er nog n'et op heel de nade. Nood 's er in ons land en overal in de ivijde wereld, Daarom zal het dia conale werk van de kerk voorlopig nog niet op haar lauweren kunnen rusten, ook al heft ze dan niet meer te maken niet de vroegere arm verzorging. II.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4