Oberlandesgericht te Bremen wijst eis van Senembahmaatschappij af Het karakter van de diaconie is grondig veranderd KLANKBORD 1 VERLAGING BELASTING VAN ONGEHUWDEN ADENAUER BEZORGD OVER ONENIGHEID IN EUROPA ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSECOURANT 3 „RECHT OP EIGENDOM DOOR ONTEIGENING VERLOREN „Verzoek tot in bewaargeving van tabak ongemotiveerd" Het Oberlandesgericht te Bremen heeft vrijdag in hoger beroep het ver zoek van de Deli- en de Senembah maatschappij ter seqnestratie be waargeving aan een beheerder van een partij Sumatra-tabak van de hand gewezen. In zijn overwegingen zegt het Oberlandesgericht dat ver zoek om seqnestratie reeds ongemotiveerd is, omdat de Nederlandse maatschappijen niet aannemelijk hebben kunnen maken dat deze tabak ooit hun eigendom ïs geweest. Volgens de beginselen van het Duitse inter nationale privaatrecht moet de kwestie, die eigenaar van de tabak is ge worden, worden beoordeeld aan de hand van het Indonesische recht, omdat de maatschappijen daar eigenaar van de tabak geworden zouden zijn. Ook is het twijfelachtig of het Indo nesisch adatrecht of het Nederlands- Indonesische burgerlijk wetboek moet worden toegepast. Ook, zo redeneert het gerechtshof te Bremen, is het twijfelachtig of de Nederlandse maatschappijen op grond van het wetboek de eigendom hebben verkregen. De Nederlandse maatschappijen hebben namelijk niet aannemelijk kunnen maken dat zij zakelijk recht op de tabaksonderne mingen hadden verworven. Het hof neemt eerder aan dat het om per soonlijke rechten gaat. Op juridische en feitelijke gronden is het verder twijfelachtig of de In donesische militaire autoriteiten als beheerders van de ondernemingen bij het oogsten van de tabak de ei gendom voor de maatschappijen heb ben verworven. Het hof wijst er dan op dat in dit geval grondeigenaar en beheerder een en dezelfde rechts persoon zijn en dat de Indonesische regering zeker niet van plan was om voor de Nederlandse maatschappijen te oogsten. De Nederlandse maatschappijen, al dus de overweging, hebben het bui tenlandse recht waaruit zij hun ei gendomsrecht afleiden, niet voor het hof aangevoerd. Weliswaar moet de rechter zich eventueel van het bui tenlands recht op de hoogte stellen, maar dit gaat niet op voor een kort geding. En het gaat hier om een kort geding. Zelfs al neemt men aan, aldus het hof, dat de maatschappijen wel aan nemelijk hebben kunnen maken dat zij de eigendom van de tabak hadden verworven, dan hebben zij dit recht door de Indonesïseclie onteigenings wet weer verloren. Zij hebben niet kunnen aantonen dat de omstandigheden zodanig zijn, dat Duitse rechters de onteigeningswet voor Duitsland als nietig dienen te beschouwen. Ook al stelt men dat de onteigeningswet in strijd is met de algemene beginselen van het volken recht, dan is in het volkenrecht geen bepaling te vinden, die voorschrijft dat rechters de wet als nietig moeten behandelen. Het gerechtshof zegt uitsluitend be voegdheid te hebben aan de hand van artikel 30 van de invoeringswet van het Duitse burgerlijke wetboek te bepalen of een buitenlandse wet in strijd is met de goede zeden en met het doel van een Duitse wet. Deze bepaling slaat op zeer bijzondere ge vallen, waarin sprake is van zeer zware inbreuken op het volkenrecht. Het is niet aannemelijk gemaakt, dat in dit geval sprake is van der gelijke inbreuken. Wat de door de maatschappijen gestelde discriminatie betreft, zegt het hof, dat daarvan geen sprake is. omdat het vanzelf spreekt, dat een onafhankelijk geworden kolonie bij de strijd om haar economische onafhankelijk heid tegen de staatsburgers van het voorheen koloniserende land een andere houding aanneemt dan jegens andere buitenlanders. Dit gaat temeer op als de onderne mers, zoals in dit geval, niet al leen de voortbrenging maar ook de handel geheel en al beheersten. In de overweging wordt verder ge zegd, dat het verwijt niet opgaat dat de onteigening uitsluitend een middel is tot politieke druk op Nederland, om dit land te dwingen Nieuw-Guï- nea aan Indonesië af te staan. Het volkenrecht kent represaillemaatre gelen. Of de represaillemaatregelen ten onrechte zijn genomen is een politieke kwestie, waarover het hof niet te oordelen heeft. Verveling Slot van pag. 1 kunnen werken. Er zijn ook mensen, die deze arbeid op oudere leeftijd voor hun levenslust en gezondheid in derdaad dringend nodig hebben. Maar daartegenover zijn er ook velen meestal in duidelijk aanwijsbare beroepen voor wie 65 de aller uiterste grens is. Het zou daarom verkeerd zijn de pensioengrens te wijzigen, vooral niet nu die grens met soepelheid wordt gehanteerd en er voor werklustige oudere mensen meestal wel tijdelijke „baantjes" te vinden zijn. Men zie bijvoorbeeld naar het onder wijs, waar vele leerkrachten na hun 65ste jaar een hele of gedeeltelijke taak blijven verrichten. Ook in het bedrijfsleven ziet men wel, dat men sen op hun eigen wens aan de slag blijven na de 65-jarige leeftijd. j Hier is een zeker vertrouwen op j het natuurlijk reactievermogen i van de mens zeker op zijn plaats. De oudere mens, die behoefte heeft aan arbeid en daar naar uit kijkt, zal meestal wel zelf een be vredigende oplossing vinden. Dat moet voor hem niet allemaal j ambtelijk verfijnd georganiseerd wor- den en ook niet vastgelegd in prach- 1 tige richtlijnen, voorschriften en be palingen. Daarvoor behoeft ook de pensioen gerechtigde leeftijd niet opgetrokken te worden. Die leeftijd kan rustig be- j paald blijven op 65 jaar. omdat die leeftijd voor de grote meerderheid 1 van de mensen toch wel de leeftijd is waarop men het wat kalmer aan moet doen. Het zal dan voldoende zijn, wanneer men aan de oudere mensen, die wer ken willen, wat ruimte laat en aan hen een beetje medewerking geeft, zodat ze niet door de „bepalingen" worden uitgesloten en niet met dwang worden verwezen naar de vervelende „pantoffelparade", die zo slecht voor hun gezondheid is. KATTERIG. Twee Siamese katten en een gewone grijze kat zijn dezer dagen in San Francisco bij testemen- taire beschikking eigenaar gewor den van een aandelenkapitaal van ruim een ton. Een 82-jarige weduwe, Bertha Hart uit Old Oakland, heeft de dieren („ik was kinderloos en de ze dieren vormden mijn gezin") het kapitaal nagelaten. WAT ZE ZEGGEN. De Franse schil der Marc Chagall: „De mensen die niet welbewust het proces van ouder- worden „nemen", hebben niet gewe ten hoe zij jong moesten zijn". De vroegere secretaris-generaal der Ver enigde Naties Trygve Lie: „Het lot van de wereld hangt in de eerste plaats van de staatslieden af, in de tweede plaats van de tolken". GESJEESD. Toen zij in Sacramento Californië) was gearresteerd voor het betalen met valse cheques, ver zuchtte Ellen Harris: .Ik denk dat er nu niets meer zal komen van mijn voornemen om criminologie te stu deren en een baantje bij de politie te zoeken". (Slot van pag. 1) moeten worden uit het feit dat de minister van financiën op dat ogen blik zijn begrotingscijfers nog slui tend moest maken en een tekort van enkele tientallen miljoenen door hem zeker ook in het licht van de plannen tot vermindering van het ongehuw- dentarief zou worden bekeken. Staat dus nog niet geheel vast dat de regering reeds besloten heeft het verschil tussen de twee tarie ven met 50 procent te verminderen ten gunste van de vrijgezellen, wel mag dus worden aangenomen dat dit verschil op ieder inkomenni veau zal worden gebruikt als ba sisbedrag waarop de korting, 50, 33 V2 of 25 procent zal worden toe- V erantwoord Aanzienlijke vermindering van het ongehuwdentarief heeft de laatste jaren bij herhaling de aandacht van de Tweede Kamer en de daarin ver tegenwoordigde partijen gehad. Ook de vorige minister van financiën, rnr. Hofstra heeft bij de laatste begro tingsbehandeling de bezwaren tegen Toen het Nederlandse fregat Van Speijk" na een verblijf van meer dan drie jaar in de wateren van de Ned. Antillen dezer dagen de haven van Den Helder binnenliep, voerde het triomfantelijk aan de boeg het scheg beeld „De loden verrader". Het beeld waarop de marinemannen nog altijd aanspraak maken, is in Willemstad door oppergesclmtkonstabel T. Rui ten buitgemaakt op de eigenaars, de familie Maduro. Het zal 'worden op geknapt en teruggegeven aan de fa milie, waarop andere ..Jannen" weer zullen trachten het te ontvoeren. De foto toont juichende jantjes bij de ,jLoden Verrader" op de boeg van de „Vdit Speyk"t het hoge tarief verantwoord ge noemd en de motie van zijn partijge noot Peschar, die in zeer duidelijke termen om verlaging voor 1960 vroeg heeft hij toen reeds geaccepteerd. Inwilliging van deze eis werd door vrijwel alle grote partijen ook in hun verkiezingsprogramma's ge- eist en de regering heeft thans klaarblijkelijk besloten daaraan thans liaar enige belangrijke be lastingconcessie van dit jaar te wijden. De gerepalrieerden, die op paleis hét Loo de gastvrijheid van H.K.H. Prin ses Wilhelmina genieten, kregen de zer dagen een rondvaart door de Am sterdamse havens en grachten aan geboden. „NEW YORK TIMES" MELDT UIT BONN: Beroep op Eisenhower om eenheid te herstellen De „New York Times" weet uit Bonn te melden dat Adenauer, bezorgd als hij is over de tekenen van onenig heid in West-Europa, er bij president Eisenhower op zal aandringen al zijn invloed in Londen en Parijs aan te enden om de geallieerden weer eens gezind in een kamp te krijgen. De ernst van de toestand zou de bonds kanselier ertoe gebracht hebben zijn houding tegenover Eisenhower op de besprekingen in Bonn opnieuw onder de loep te nemen. Een week geleden, aldus het blad, was Adenauer nog van plan de presi dent er beleefd aan te herinneren dat Noodwachtplicht ook voor buitengewoon dienstplichtigen Do noodwachtplicht gold tot dusverre voor gewoon dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemming. Thans zijn enige koninklijke besluiten versche nen, die het mogelijk maken ook bui tengewoon dienstplichtigen voor de noodwachtplicht te bestemmen. West-Europa behoeften en aspiraties heeft, die Rusland en de V.S. maar niet zo maar mogen negeren. Maar nu is de bondskanselier van mening veranderd. Hij zou zich in het bijzonder zorgen maken over het gedrag van Frankrijk. Ade nauer, aldus de „New York Times", is het helemaal niet eens met De Gaulles aanhoudende pogingen om een nationale politiek te voeren die los staat van het verband door de N.A.V.O. gelegd. De bondskanselier is daarentegen vastbesloten om de politiek van West-Duitsland af te stemmen op die van de N.A.V.O., aldus het blad. A. Blankert hoofddirecteur A.N.W.B. Tot hoofddirecteur van de A.N.W.B. is benoemd de heer A. Blankert te Arnhem. De heer Blankert, die op I januari 1960 in dienst zal treden, zal in de loop van dat jaar de functie van de tegenwoordige hoofddirecteur, de heer H. J. van Balen, overnemen. De heer Van Balen, die in 1930 tot directeur van de A.N.W.B. toetrad, zal dan wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de A.N. W.B. verlaten. Caissière van bank viel flauw en voorkwam overval Caissière mevrouw Mary Dow- nes van een bank in Ne«'-Y*ork heeft donderdag door flauw te vallen een overypl verhinderd. Mevrouw Downes kreeg een papiertje onder het loket ge schoven waarop stond dat de cliënt gewapend was en drie duizend dollar eiste. Zij viel flauw en stelde tijdens haar val de alarminstallatie in wer king. De overvaller zette 't op een lopen en ontkwam, zij het zonder een enkele dollar. VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^ Arbeidsonrust in Ruhr-gebied Het Westduitse vakverbond van mijn werkers heeft vrijdag een oproep ge richt tot ongeveer 450.000 mijnwer kers in het Ruhrgebied om deel te nemen aan protestbïjeenkonisten en betogingen om de aandacht te vesti gen op de moeilijkheden in de steen koolindustrie. In vlugschriften zegt de bond: „Wij hebben er genoeg van. Nu gaan we de straat op". De" huidige verwarring in de steenkoolindustrie is volgens het vakverbond het gevolg van een ver keerd beleid waarvan de mijnwerkers de dupe zijn. (De voorzitter van het verbond, Gu- termuth, heeft op 5 augustus in een vergadering gezegd, dat het antwoord op het kolenvraagstuk openbaar be heer'van de mijnen is. Hij eiste dal. mijnen slechts dan gesloten worden als dit volgens een vastgesteld plan geschiedt en na een lange opzeggings termijn. De betrokken mijnwerkers zouden de garantie moeten krijgen, dat zij gelijkwaardig ander werlc-krij gen in dezelfde plaats waar zij eerst hebben gewerkt.) Het Wereldgebeuren De oude Een nieuwe Ike" is het (volgens journalisten in Washington die volgende week naar Europa komt. En anderen zeggen schijnbaar iets heel anders maar bedoelen krek hetzelfde als zij hem aanduiden als ..de Ike van weleer". De Amerikaan se president ontplooit namelijk een vitaliteit en een dadendrang, die zijn eerste presidentschapsjaren en zelfs zijn veldheerschap uit de Tweede We reldoorlog in herinnering roepen. Eni ge jaren lang heeft men dié Eisenho wer gemist. Na zijn hartaanval van 1955 heeft de eerste man van de Verenigde Staten zich geruime tijd in acht moeten nemen en in het spoet nikjaar 1957, vóór de historische topconferentie van de Navo, moest hij ook in een ziekenhuis worden op genomen omdat zijn gezondheid zor gen baarde. Gedurende lange tijd ver- j vulde hij zijn functie als een vertrou- wenwekkende maar tamelijk passie- ve „arbiter". Het viel hem niet moeï- lijk om zich daartoe te beperken, j want het actieve beleid liet hij vol vertrouwen over aan zijn beide steunpilaren: de presidentiële assis tent Sherman Adams voor binnen- I landse aangelegenheden en minister John Foster Duller voor „buitenland". Na het aftreden van Adams als ge volg van de kwestie-Goldfine en het overlijden van Dulles is de president echter genoodzaakt, zich persoonlijk met de binnen- zowel als met de bui tenlandse gang van zaken bezig te houden. Een opvallend herstel van zijn lichamelijke conditie ging met i deze herziening van de presidentiële j werkzaamheden gepaaid. „De nieuwe Ike" is tegelijk „De Ike van wel- j eer" T' ot zijn spijt zal hij op zijn ver kenningstocht door Europa niet j de mate van eensgezindheid j aantreffen die zich twee jaar geleden bij het topoverleg in Parijs manifes teerde en zeker niet de nog grote- I re harmonie waarnaar men volgens I de beloften van die dageu zou stre ven. Zelfs kan men zeggen, dat de tegenstellingen tussen de aspirant- gastheren van de Amerikaanse pre sident zijn toegenomen naarmate het dichter bij kwam en misschien is dus ook de climax (of liever: het dieptepunt) nog niet bereikt. Het zou de Amerikaanse president heel wat moeite hebben gespaard als hij zijn reisplan tot Londen of tot Parijs had kunnen beperken en als hij daar de premiers van Groot-Brittannië, West- Duitsland en Frankrijk broederlijk bijeen had gevonden, in gezelschap van de andere autoriteiten met wie hij wil spreken: de Belg Paul Henri Spaak, de secretaris-generaal van de Navo, onze eigen minister Luns. die voorzitter is van de Navo-raad en de Italiaanse premier Segni. Maar daar was geen denken aan. Konrad Adenauer en Macmillan zouden elkaar onmiddellijk in de haren zijn gevlogen; het ver trouwen van de Westduitse bonds kanselier ten opzichte van wat hij beschouwt als een te grote bereid heid van de Britten om ter verzeke ring van succes bij de naderende al gemene verkiezingen met de Russen tot een akkoord te komen dat (nog steeds volgens hemzelf) ten koste van Duitsland zou gaan, is niet een- twee-drie de wereld uit, evenmin als Macmillans kritiek op de Duitse soli dariteit met Frankrijk in de econo mische politiek ten opzichte van het Britse vrijhandelsplan. Adenauer en De Gaulle samenbren gen. dat zou nog gaan. maar De Gaulle en Macmillan was ook uitge sloten. En wat De Gaulle betreft zal Eisenhower ook zelf geen plezierige verwachtingen hebben van de reis. Amerikanen en Britten weten zich, behalve (tot nu toe) door het „offi ciële" Duitsland, door de openbare mening in de hele westelijke wereld, geruggesteund in hun afwijzing van de groteske pogingen van de Franse president Charles de Gaulle om te behoren tot een „directorium" dat in de Navo de lakens uitdeelt: in het Westeuropese concert de eerste viool te spelen; Franse „grandeur" te doen blijken uit een ontploffing van een A-bom in de Sahara (die de anti westerse gevoelens in Afrika tot ex plosieve kracht kan doen aanzwellen) en de Verenigde Staten te pressen, zijn politiek in Algerije te ondersteu nen wanneer die straks in de Ver enigde Naties aan de orde komt. STEMMEN UIT DE KERKEN M:t grote belangstelling ziet men dus vooral uit naar wat de Amerikaanse president zal ma ken van zijn bezoek aan Parijs. Moei lijk kan men zich voorstellen, dat hij erin zou slagen alle conflicten bij te .leggen: men zou hem willen toewen- sen dat het hem lukt „de poot stijf 'te houden". En intussen valt het te betreuren, dat hij door al deze ondei- linge geschillen in Parijs nauwelijks zal toekomen aan een voorbeschou wing van het bezoek dat hijzelf vol gende maand ontvangt van de Russi sche premier Kroesjtsjew, en dat de voornaamste aanleiding tot zijn „ver kenning" in Europa vormde. Dat zal trouwens een tweegesprek zijn, waar De Gaulle met zijn eigen top-aspira- ties vierkant tegen isGelukkig m^ar, dat het een „nieuwe" Eisen hower en tegelijk „de oude" is, die volgende week de reis aanvaardt. Werelddiaconaat vraagt steeds meer de aandacht Iedere tijd heeft zijn eigen vormen, die aangepast zijn aan de omstan digheden die er zijn. De scheepvaart heeft moeten aanpassen. De handel heeft dat moeten doen. Het leger is gemotoriseerd en maakt gebruik van de nieuwste vindingen. Ook de kerk zal hiermee rekening moeten hou den. Zij zal moeten aanpassen, of zij wil of niet. Hier gaat het echter in langzamer tempo, wat we niet direct als een verwijt bedoelen. Dat gene waarmee de kerk allereerst rekening heeft te houden is nu eeumual andersoortig van aard. Of er nu een elektromotor in een kerkorgel komt of dat de nieuwste vindingen van de warmtetechniek in een kerkgebouw «orden toegepast, de kerk verandert in wezen niet. Een kerk heeft te maken met mensen al zijn het nu mensen van het gemotoriseerde tijdvak, dat invloed op hen heelt, in wezen zijn en blijven het mensen gelijk aan Adam en Eva. Daarom kunnen wij nu nog altijd met vrucht Genesis 3 lezen, het hoofdstuk van de zondeval. Dit alles neemt niet weg dat er be paalde onderdelen van het kerkewerk toch wel heel grondig veranderd zijn. We denken aan de diaconie. De tijd is voorbij dat de dienende taak van de gemeente van Christus zich bijna uitsluitend bewoog op het terrein van de armverzorging. Van een rijks daalder per week liet men een gezin leven! Soms vulde men deze uitke ring aan met brandstof, levensmid delen en kleren. We weten dat de diaconie vroeger een niet al te beste naam heeft gekregen. We hebben echter het harde oorileel dat we! over die vroegere diaconie wordt uitgesproken toch altijd min of meer onbillijk gevonden, vooral wanneer men de diaconie gaat vergelijken met de sociale maatregelen van nu. Een diaconie is eigenlijk een doorgeef-cen trum. Wanneer zij niet ontvangt, kan zij niet geven. Wanneer ae regering J voor sociale maatregelen iets nodig heeft, stuurt zij een aanslag rond of verhoogt zij de belastingen. Maar juist door die sociale maat regelen is het karakter van de di aconie. van het dienen van de kerk, veranderd. Andere hulp dan vroeger is tegenwoordig nodig en wordt geboden. Gezinsverzorging is een bekende klank geworden en van maatschappelijk werk weet tegenwoordig bijna iedereen. Min der bekend is wat tegenwoordig gedaan wordt vooral voor diaco nieën in grote steden voor tic geestelijke volksgezondheid. Men heeft bureaux voor levens- en gezinsmoeilijkheden gesticht. We lezen van een telefoon- (Zie slot pag. 4 kol. 4) EISENHOWER ...„de nieuwe", „van weleer",.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3