Dienstgebouwencomplex bij „De Val" te Zierikzee in gebruik U233Q Zeeuwse Almanak Cmn veel gerookt drink: GRILLIG 00GSTBEELD IN DE ZEEUWSE LANDBOUW AMBONEES MEISJE (7) TE HANSWEERT VERDRONKEN poIAl? Vlmingen MARINE LIET OUDE MIJN IN WESTERSCHELDE ONTPLOFFEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 MET FRAAI RESTAURANT College van G.S. zal verbetering Oosterscheldeveer bezien TERWIJL DE waarnemend commissaris der koningin, de heer M. J. van Poelje, vrijdagmorgen bij de officiële ingebruikneming van het bootstation „De Val" te Zierikzee, over het belang van de outillage van het veer over de Oostersehelde sprak, werd de reserveboot op dit veer, de „Zandkreek", gelost. Vanuit het nieuwe, riante gebouw naar een ontwerp van ir. Rothuizen uit Middelburg hadden met de heer Van Poelje de vele genodig den een uitzicht op dit uiterst sobere gebeuren aan de steiger: het lossen van de „Zandkreek"... Daarom sprak do heer Van Poelje bij de opening van dit moderne dienst gebouw annex café-restaurant van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland over de verbeteringen, die bij het veer Katseveer-De Val Zie rikzee wenselijk zijn. Niet alleen voor de toekomst leeft deze wens, ook thans reeds, zoals de gedeputeerde zei, vooral in de zomermaanden, is de outillage van deze veerdient niet lan ger voldoende. ïn het licht van de voor de veerboten beschikbare middelen dient daarom binnen afzienbare tijd in het college van Gedeputeerde Staten te worden bezien, welke verbetering hier kan worden aangebracht. Hoewel de heer Van. Poelje nog niet kon zeggen, hoe het college deze lacune zal vullen, achtte de gedeputeerde het niet uit gesloten, dat reeds in de zomermaan den van 1960 van deze verbetering kan worden geprofiteerd. In dit verband 'deelde de heer Van Poelje nog mede, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar ruim drieduizend auto's met het veer zijn vervoerd, en ruim 4600 passagiers méér dan in dezelfde periode van het jaar 1958. Aanpassing De heer Van Poelje wilde de verbete ring ook zién als een aanpassing bij de onstuimige ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer, waarbij ook de vermaardheid van Schouwen als re creatiegebied een rol speelt. Een ver maardheid die ieder jaar toeneemt... Bij deze manipulaties van de „Zand kreek" en de prettige mededelingen die de gedeputeerde dienaangaande deed, bleef de ingebruikneming van het nieuwe gebouw uiteraard pro minent... Een gebouw, dat (je heer Van Poelje wilde zien in het licht VAN TOT PICKXICKERS ATTENTIE Wanneer zich veel mensen op één plaats concentreren zoals langs de Zeeuwse kust dan zijn dat bijzon dere omstandigheden, die bijzondere regels eisen. Sommige regels behoe ven niet speciaal te worden omschre ven en kenbaar gemaakt. Iedere kam peerder bijvoorbeeld weet, dat het een ongeschreven wet is om schillen, dozen en andere afvalprodukten niet op het kampeerterrein achter te la ten, maar te verbranden of te begra ven. Dagjesmensen blijken echter niet al lemaal van die gewoonte op de hoogte te zijn, want op verscheidene plaat sen. waar zij hun boterhammetjes plegen te nuttigen, wordt de natuur ontsierd door de papieren zakken, waarin zij hun leeftocht meenamen en ook leverpastei- en andere blikjes worden maar al te vaak in het gras aangetroffen. In Burgh bijvoorbeeld wordt nog al eens een klacht gehoord over de verontreiniging van de toe gangswegen tot het dorp, het gras- ZOMERTJE... Zo langzamerhand kunnen we liet er met elkaar wel over eens zijn, dat we dit seizoen zonder overdrijving van een zomertje kunnen spreken. Zelfs de eerbiedwaardigste autoriteiten hebben de afgelopen weken wel eens in hun overhemd gelopen, gezeten of gestaan zo maar ontdaan van hun colbertjasjes, het decorum niet meer achtend. Andere, minder eerbied- vjaardige, maar toch nog altijd zeer achtenswaardige lieren zagen wij zelfs gekleed in over de pantalon hangende prethemden en het plezie rige van dit alles is, lat nu eens .nie mand dit „gek" vindt. Daar is het te warm voor. Zo langzamerhand krijgen we hier een beetje een tropen-instellingdie ons de zaken niet zo heel zwaar doet tillen en wat ons betreft, mag dat nog best even zo blijve u Tot Sint- Juttemis, zo nodig. Of niet nodig. Wat doet het er toe. Weinig of niets, 't Is zomer. Laat dat ons genoeg zijn... veld rond de kerk en de wandelpaden in de omgeving van het dorp. BOM ONTPLOFT... De landbouwers, die donderdag aardappels rooiden op het land van de heer A. de S. te Biervliet beleefden de schrik van hun leven, toen de rooimachine op een gra naat stuitte en dit projectiel tot ontploffing kwam. De aardappel- rooimachine van de heren C. C. te Hoofdplaat en J. de It. te Bier vliet werd zwaar beschadigd. Nie mand werd bij de explosie gewond. ONTDEKKING Een strook zand van enkele honder den vierkante meters in een hoek van de werkhaven te Bruinisse, waar tot voor enige tijd zinkstukken werden vervaardigd, maar dat nu „braak" ligt, is ontdekt door badgasten en zwemlustige Inwoners van Bruinisse. Het intieme recreatiegebied moet zijn „ontdekt" door een Duitse toerist, die in ieder geval niet lang over eenzaam heid te klagen had. Honderden zon nebaders en zwemmers namen met strantenten en al spoedig bezit van het stukje strand. „JONG ARTIESTENBLOED" „Jong Artiestenbloed", het uit jeugdige medewerkers samenge stelde circus uit Goes, zal zater dag een circus- en variétévoorstel ling geven in Kruiningen. Het pro gramma, bestaande uit acrobatiek, trapezewerk en nummers „vuur- spuwen" en „scheermesjesslikken" wordt in de openlucht uitgevoerd, namelijk op een terrein achter de Boerenleenbank aan het Clercqs- wegje. ALS HARINGEN „Als haringen in een ton" is in ver band met de drukte op de kampeer terreinen misschien een beetje over- dreven. Het was er tenminste wel iets geriefelijker dan deze uitdrukking suggereert, maar druk wés het deze zomer en is het nog steeds. In Sluis ders gelegenheid tot overnachten bijvoorbeeld waar men de kampeer- biedt op het. gemeentelijk sportter rein, was het bezoek nu al vier maal zo groot als vorig jaar. Er werden ruim elfhonderd overnachtingen ge boekt. De gedeputeerdede heer M. J. van Poelje (links) voor het nieuwe boot- statiön „De Val" te Zierikzee, dat vrijdag officiéél in gébruik werd ge nomen, Rechts de architectir. Rot huizen uit Middelburg. van de toekomstige verbinding Schouwen-Duiveland naar Midden- tZeeland. Een buitengewoon fraai dienstgebouw, waarin naast twee woningen, een transformatorruimte en een agentenkantoor een restau rant en een wachtgelegenheid zijn opgenomen. De wachtende bootpas sagiers kunnen genieten van het uitzicht over de Oostersehelde en op Zierikzee. Het bijzonder mooie, moderne interieur zal nog worden verfraaid met een wanddecoratie van de schilder W. Vaarzon Morel jr. uit Veere. Mooie ligging Over deze mooie ligging van het nieu we dienstgebouw sprak de burge meester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, die onmiddellijk na de gedeputeerde het woord voerde. Ook de architect, ir. Rothuizen, sprak een kort woord, evenals de voorzitter van de provinciale Zeeuwse V.V.V., mr. J. Moolenburgh uit Middelburg, welke laatste wees op het „toeristische ge heel" dat Zeeland, dank zij de goede veerverbïndingen, meer en meer aan het worden is. Nadat namens de V.V.V. van Zierik zee notaris P. Heering met enkele sympathieke woorden de hoop had uitgesproken, dat deze „pleister plaats" een pleister op de door het vertrek van de boot uit Zierikzee ont stane wonde zal zijn, sprak de heer Van Poelje tenslotte een dankwoord. Aan het begin van de bijeenkomst in het restaurant had de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, de heer Van Poel je met een kort woord ingeleid. De totale kosten van het dienstge bouwencomplex dat een inhoud heeft van 2960 kubieke meter be dragen 330.000. Aannemer was J. Walraven uit Sint-Laurens. Man bij Noordwelle in zee verdronken Vrijdagmiddag vier uur is de 85-ja- rige heer K. Knol uit Hardenberg (Ov.) in zee bij Noordwelle verdron ken. De rijkspolitie en strandbezoe- kers hebben lange tijd naar de zwem mer gezocht, maar pas tegen half acht werd het stoffelijk overschot waargenomen. De heer K was met zijn ouders bij een broer te Duivendijke gelogeerd. Daar het hoog water was en er bij na geen stroming stond, wordt ver moed dat het slachtoffer door kramp moet' zijn overvallen. K. was de zwemkunst goed meester. Schippersschool te Terneuzen opent eerst eind september De openbare school voor schipperskin deren te Terneuzen zal niet zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag op 15 september, maar eerst eind september worden geopend. Dit vindt zijn oorzaak in de grote drukte op de meubelfabrieken, waardoor de afle vering der schoolmeubelen ietwat stroef verloopt. Jubilerende P.Z.C.-agent in Oostburg gehuldigd In intieme kring is vrijdagmiddag ten huize van de heer W. Zwemer te Oostburg diens dertigjarig jubileum als agent van de Prov. Zeeuwse Cou rant gevierd. Namens de directie van de P.Z.C. waren aanwezig de heren F. v. d. Velde sr. (oud-directeur, die de heer Zwemer destijds heeft aan gesteld) en de heer F. v. d. Velde jr. De heer Zwemer mocht de gebruike lijke enveloppe met inhoud in ont vangst nemen en tijdens deze onoffi ciële „plechtigheid" werd menige her innering aan vroeger dagen opge haald. In de hulde deelde uiteraard ook mevrouw Zwemer, die haar man sinds jaar en dag trouw terzijde staat in het „krantenwerk". Van de zijde der abonnees waren diverse geluk wensen binnengekomen. De inspec teur buitendienst van de P.Z.C., de heer G. Schout, was vanzelfsprekend ook aanwezig om „zijn" agent te fe liciteren. cfindeU dun andeU I EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT (Slot van pag. 1) delde van 300 kg. per ha. boven normaal. Verbaasd staan de deskundigen over de enorme verschillen bij de zomer- gerst. Terwijl in de „slechte gebie den" percelen de moeite van 't oogs ten nauwelijks waard waren (o.a. rond de Schelphoek op Schouwen- Duiveland) worden in de „goede stre ken" opbrengsten genoteerd van 6500 kg. per ha. Het gemiddelde is 4500 kg. per ha, hetgeen 700 kg. meer is dan vorig jaar. Bij de kleine groene erwten en schokkers krijgt men hetzelfde beeld te zien. Buiten gewoon goede resultaten in de jonge polders, aanmerkelijk minder in de oude polders. De oogstresultatcn lo pen per gebied uiteen van 2000 tot 5500 kg. per ha. Het gemiddelde is normaal 4000 kg. per ha.; dit jaar echter niet meer dan 3200 kg. per ha. Bepaald ongunstig over de gehele li nie is het beeld bij de stambonen en het blauwmaanzaad. Wat de aardap pelen betreft kan worden geconsta teerd, dat de vroege aardappelen be paald te weinig opbrengsten gaven in vergelijking met andere jaren. De Opening van nieuwe kleuterschool Cadzand De inspeetrice van het kleuteronder wijs, mej. A. E. G. van Waesberge, zal op dinsdagmiddag 1 september a.s. het nieuwe gebouw van de Neu traal Bijzondere Kleuterschool te Cadzand officieel In gebruik stellen. KANAALSTAND 40 CM HOGER Vriendinnetje kon zich ternauwernood redden Tijdens het baden aan de loswal te Hansweert in het Kanaal door Zuid-Beveland verdween vrijdagmiddag rond kwart over een het zevenjarige Ambonese meisje Rieke Sahasale plotse ling onder water en verdronk. Een vriendinnetje van het slachtoffer, de achtjarige Mar- fchafina Kalahatu, sprong het meisje onmiddellijk na, maar geraakte zelf in moeilijkheden. Ternauwernood wist het kind rich in veiligheid te stellen. (Advertentie) IJZERWAREN r?.V. 71/ cjebr. Baders moesten het water uit.... Op het strand in Mis singen heerste gister middag even enige con sternatie, onulat een magnetische mijn, die drie weken geleden werd opgevist door de vissersboot Breskens 28 door de marine tot ont ploffing zou worden ge bracht. De Breskens 28 lag drie weken geleden te vissen bij boei A 5, even voorbij Breskens, toen men bij het halen van het net merkte, dat men een magnetische mijn van 1250 kg, nog een erfenis uit de laat ste wereldoorlog had opgevist. Door het zwa re gewicht viel de mijn echter door het net en zonk naar de zeebodem terug. De schipper van de Breskens 28 stelde onmiddellijk de com missaris van het loods wezen van de vreemde vangst in kennis, waar na en marinesleepboot uitvoer om de mijn op nieuw te lokaliseren. Marineduikers slaagden erin de mijn weer op te sporen, maar bij het naderen van het tuig hoorde men tikken, dat kennelijk afkomstig was van een zich ïn de mijn bevindend uur werk. Men besloot do oude erfenis tot ont ploffing te brengen, omdat hij gevaar voor de scheepvaart oplever de. Gistermiddag werden uitgebreide veiligheids maatregelen genomen, die er oorzaak van wer den, dat veel badgasten hun zwempartij in zee moesten onderbreken. De politie verspreidde namelijk het bericht, dat het zwemmen in zee, in verband met het mogelijke gevaar, dat sterke trillingen kun nen opleveren, verbo den was. „Omstreeks kwart voor vier", zo vertelde de heer Dic- rickx van het Vlls- singse badbedrijf", kre gen we bericht van de politie, dat er tussen kwart over vier en kwart over vijf een mijn tot ontploffing zou worden gebracht en dat alle zwemmers het wa ter uit moesten". De badgasten geloofden het toen wel temeer daar het weer slechter wci'd en zo ontstond gistermiddag op het Vlissingse strand een uittocht van in badkle ding gestoken mensen. Bij het bekend worden van het bericht, dat er een mijn tot ontploffing zou worden gebracht, hadden zich inmiddels honderden meren deels jeugdige be langstellenden op de boulevard verzameld om „de knal te horen". Die knal lcwam wel, maar niet tussen kwart over vier en kwart ever vijl'. Het liep al tegen zessen en nog slechts een enkeling trotseerde de regenbuien, toen een klap en een kleine wa terzuil het verlaten einde van de mijn ver kondigden. Over het algemeen wordt weinig ge zwommen in het kanaal, maar de kinderen uit het Ambonezenwoon- oord tussen Hansweert en Kruinin- gen gingen de laatste tijd geregeld baden. Zij waren de zwemkunst niet meester. Men kan.ter plaatse echter gemakkelijk in het water staan. In verband met werkzaamheden, die thans aan één van de sluizen in Hans weert worden uitgevoerd, was 't peil van het kanaal echter 40 centimeter hoger dan normaal. De meisjes hebben daar wellicht geen erg m gehad, want toen de zeven jarige Rieke zich had ontkleed, stap. te ze pardoes in het water. Zij ver dween meteen onder water en kwam meer boven. Haar vriendinnetje Marthafina, dat nog gekleed was sprong het meisje na, maar kwam zelf in moeilijkheden. Met veel moei te wist zij de wal te bereiken, waar ze bewusteloos bleef liggen. Hulp Op dat ogenblik passeerde juist de 13-jarige Rinus Riedijk uit Yerse- ke, die bij familie in Hansweert logeerde. Hij rende naar de enkele tientallen meters verder gelegen werkplaats van de Alginae. De E.H.B.O.-er Reijnhoudt kwam op het geroep van de jongen te hulp. Door toepassing van kunstmatige ademhaling wist hij de levensgees ten bij Marthafina weer op te wek ken. Van de Alginae uit waren inmiddels de rijkspolitie te Kruiningen en Hans weert gewaarschuwd, alsmede dokter J. Nieuwenhuyze te Kruiningen. Op het moment dat zij arriveerden had de Ambonese jongeman Limba naai de zevenjarige Rieke gedoken en haar aan wal gebracht. Het meisje had ruim twintig minuten in het wa ter gelegen. Ondanks het feit, dat dokter Nieuwenhuyze en opper Mauer van de rijkspolitie te Kruiningen meer dan een uur kunstmatige adem haling toepasten, mocht hulp niet meer baten. Toen het bericht van het droevig ver haal bekend werd, heerste in het Am bonezenkamp grote verslagenheid. De zevenjarige Rieke kwam uit een gezin met elf kinderen. Het andere meisje werd, nadat de levensgeesten weer waren opgewekt, naar een zie kenhuis in Goes vervoerd. Bij waterschap benoemd Bij koninklijk besluit is benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van de Hertogin-Hedwigepolder, J. Th. M. Smet te Clinge. Schip zonk in de haven van Brouwershaven Donderdagnacht is het 160 ton me tende m.s. Orbeco uit Nieinvendani, geladen met erwtenstro, in do haven van Brouwershaven in zinkende toe stand geraakt. Een zoontje van de schipper werd wakker, doordat het met zijn be<l reeds in liet water in de kajuit lag. De ouders waarschuw den direct de politie, die terstond de brandweer alarmeerde. Met man en macht werd begonnen het schip te lossen Burgemeester Van Leeuwen van Brouwershaven hielp bij het los- singswerk mee. Met benulp van de motoibrandspuit werd het schip drij vende gehouden. Bij laag water werd een scheur ontdekt in de zijwand van het schip, onder de waterlijn. late aardappelen vallen evenwel mee. De opbrengsten zullen schommelen rond de 25.000 kg. per ha., hetgeen 8 ton minder is dan vorig jaar, maar toch een bevredigend resultaat kan worden genoemd. Dat wat betreft de Bintjes en de Eigenheimers. De Fu rore en de Alpha zullen vermoedelijk een hogere opbrengst te zien geven. Suikerbieten De regenperiode van eind juli en be gin augustus is de stand van de sui kerbieten ten goede gekomen. Na een moeilijk begin, waarbij de bieten vooral van de droogte te lijden had den ,lton dit gewas zich enkele we ken geleden behoorlijk herstellen. De vergelingsziekto zet echter op dit ogenblik door. Men rekent op een op brengstverlaging van 10 tot 20 pro cent. De uien staan er niet zo best voor. Ze zijn klein van stuk, zodat de opbrengsten aan de lage kant zul len zijn. De houdbaarheid lijkt even wel gunstig. De regenperiode van enkele weken geleden heeft ook het grasland veel goed gedaan. In juli moest het vee worden bijgevoerd, maar thans staat de grasmat er vrij wel overal alweer goed voor. Schade aan fruit op Schouwen Hevige hagelbui funest voor appels en peren Een felle hagelbui heeft vrijdag middag tijdens zware plaatse lijke regenval boven Schouwen- Duiveland in een tijdsbestek van tien minuten de fruitstand in sn om Burgh nagenoeg geruï neerd. Het verlies aan fruit in hoofdzaak appels en peren wordt ruwweg geschat op 400.000 kg. Juist boven do kom van de gemeenté Burgh deed de bui zich in grote he vigheid voor. De perebomen die op deze plaats rondom de kerk staan, werden alleen zwaar beschadigd. Hagelstenen die naar beneden kwa men hadden een grootte van een kie vitsei en waren uren nadat de. bui was overgetrokken nog niet wegge smolten. De bui trok over Burgh in een baan van ongeveer 800 meter breedte in de ï'iehting zuid-noord, naar het vlieg veld Burgh en langs de duinrand, waar de meeste fruitbedrijven zijn gevestigd. Een aantal, maar niet alle, fruitkwe kers die door de hagelbui zijn getrof fen, is veizekerd. Ook aan de land- bouwpercelen richtte de hagel schade aan, zij het in mindere mate, omdat het hier .voornamelijk bieten betreft. De gemeente Haamstede, een kilo meter van Burgh verwijderd, bleef geheel voor de hagel gespaard. Voor Zeeuws nieuws zie ook de i pagina's 5 en 7 SA*WVWWVW\*WV\*W\V VANDAAG Middelburg-Electro: Mijn beste vijand, 7 en 9.15 uur, a.l, Schouwburg-Bioscoop: Rokende re volvers, 8 uur, 14 jaar. Prov. Bibl,: Tentoonstelling prent briefkaarten, Vlissingen en Veere, 10—12.30 cn 'l3.3018 uur. Markt: Taptoe 22.05—22.30 uur Molenwater. Miniatuur Walcheren: Tentoonstelling Deltaplan, 9—23 uur. Miniatuur Walcheren: Openluchtbal m.m.v. Clavloltne-kwartet, 20 uur. Veere: Muzikale rondgang door „Vlijt en V.QlharcUng" uit Souburg, 19—19.20 Grote Kerk: Promenade-concert 20 tót 21 uur. Concert op carillon stadhuistoren van 21 tot 22 uur. Vlissingen-Alhambra: Arrivederc! Roma, 19 uur, a.l,. Luxor: Jerry de schrik van het batal jon, 19 en 21 uur, 14 jaar. Bellamy park: Concert „Crescendo", 20 uur. Middelburg: Schouwburg-Bioscoop: Ro kende revolvers, 14,30. uur en 20 uur, 14 jaar. Electro: Mijn be§te vijand (JVXe and the colonel), 15.30, 19 en 2115 uur, a.J. Molenwater, Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, 9 tot 23 uur. Vlissingen-Alhambra- Arrivederc) Roma. 15, 19 en 21 uur, a.l. Luxor: Jerry de schrik van het ba taljon, 15, 19 en 21 uur. Goes-Grand: Rivalen der manege, 19 en 21 uur, 14 Jaar. 15 uur: Dc genadeloze wreker, 14 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2