PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERLAGING BELASTING 0NGEHUWDEN Tijdelijke belastingverhogingen zouden gehandhaafd blijven Grillig oogst-beeld in Zeeuwse landbouw de BILT Verlichting voor de „strafklasse" zou rijk 70 miljoen schelen BOTSING EIST TWEE DODEN EN DRIE GEWONDEN ROCKEFELLER IN S0GNE: GEEN FOTO'S VAN ONS HUWELIJK VERWACHT. 202e jaargang no. 197 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3646); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Kapitein-ter-zee A. H, W. von Frey- tag Drabbe (links) heeft vrijdagmor gen op het exercitieterrein van de marinekazerne te Amsterdam zijn Juncties van commandant maritieme middelen Amsterdam en comman dant van de marinekazerne aldaar overgedragen aan kapitein-ter-zee H. C. van de Btadt (rechts), voorheen eerste officier van hr. ms. vlieg kampschip Karei Doorman. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij van doorgaans zeer betrouwbare zijde ver nemen, heeft de regering in haar beraad over de rijks begroting voor 1960 die op 15 september zal worden ingediend, besloten om het belastingtarief voor onge- huwden zeer aanzienlijk te verlagen. Volgens deze in lichtingen zou de verlaging van het zo langzamerhand berucht geworden vrijgezellentarief worden verlaagd met omstreeks 50 procent van het verschil tussen het thans geldende ongehuwdentarief en dat van de ge huwden zonder kinderen. Indien deze informatie, die uiteraard in officiële kringen niet wordt bevestigd, juist is, zou deze verlaging ten gevolge hebben dat de opbrengst van de loon- en inkomstenbelasting over 1960 met omstreeks 70 miljoen zal daleu. Volgens de verkregen inlichtingen zou mede in verband met deze aan zienlijke daling van de inkomsten van de schatkist de regering hebben be sloten af te zien van verlagingen van de belastingen in andere sectoren. Tot deze beslissing zou het kabinet echter mede gekomen zijn op grond van haar eerder aangekondigde voornemen om een aantal tijdelijke belas tingverhogingen waaronder die op het vermogen en de vennootschap pen vooralsnog te handhaven. Het kabinetsberaad zou volgens onze inlichtingen tot de conclusie hebben geleid, dat het onlogisch moet worden geacht andere daarvoor minder primair in aanmerking komende belas tingen te verlagen, terwijl deze tijdelijke verhogingen worden gehand haafd. Verlaging van het ongehuwden ta rief van de loon- en inkomstenbelas ting werd door het kabinet echter verantwoord geacht mede gezien in het licht van de uitspraak van de Tweede Kamer die zich eind vorig jaar met algemene stemmen stelde achter een motie van het Tweede Kamerlid Peschar, die zich ten gun- Verveling In ons goede land lopen nogal veel mensen rond, die een overvloed aan vrije tijd hebben. Wie daaraan mocht twijfelen, moet maar eens rondkijken in de grote steden, waar in de late ochtend en de vroege middag een enorme pantof felparade door het stadscentrum trekt en waar cafés en lunchrooms overvol zitten. Het is bekend, dat de Nederlandse produktie per hoofd van de bevolking lager ligt dan in de omringende lan den. En dat is mede een gevolg van die pantoffelparade: in Nederland is het aantal niet-produktieve mensen bijzonder groot en dat drukt de pro duktie per hoofd van de bevolking. Berekent men de produktie per ac tieve werker dan komt Nederland wel weer goed uit de bus tegenover Duits land, Engeland enz. Het ligt voor de hand, dat in be paalde kringen wel eens gedacht en gesproken is over verminde ring van het aantal improduktieve personen in Nederland. Daarbij is ook het denkbeeld geopperd, de pen sioengerechtigde leeftijd iets te ver hogen. Dat zou velerlei nut opleveren. De produktiviteit zou er door stijgen. Men zou zich geen zorgen behoeven te maken over de vrije-tijdsbesteding van deze oudjes, die niet altijd tevre den zijn met alleen maar een pan toffelparade en... de gezondheid van deze oudere mensen zou ermee gebaat zijn. Dat laatste argument is dezer da gen nog eens naar voren ge bracht in „De Verzekerings- bode". De redactie van dat blad maakte melding van een merkwaar dige ontdekking, die Amerikaanse levensverzekeringsmaatschappijen hebben gedaan. Van de mannen, die op 65-jarige leeftijd met pensioen gingen en voor wie men nog een le vensduur van 12 a 13 jaar verwacht te, stierf een aantal heel wat vroeger „uit verveling". Men had aan deze mensen het werk ontnomen, dat hun leven zélf was. Het is erg gelukkig, dat dit inzicht nu ook bij de Amerikaanse verzeke ringsmaatschappijen is ontwaakt en dat zelfs de redactie van de Neder landse Verzekeringsbode daardoor wakker is geworden, maar het bo- venaangeduide verschijnsel was toch al vele jaren bekend in de kringen van hen, die zich met de zorg voor oudere mensen bezighouden. Er wordt ook al wat aan gedaan in sommige steden van Nederland, waar werkgelegenheid voor oudere mensen wordt geschapen. Toch ligt deze kwestie niet zo een voudig als in het blad „De Ver zekeringsbode" wordt gesteld. Een breedvoerig onderzoek in diverse landen zal nog moeten uitwijzen waarop de langere levensduur berust van de mensen, die tot boven hun 70ste jaar ijverig voortwerken. Werken ze door, omdat ze altijd al sterker en gezonder waren en dus van nature behoorden tot langer-le- venden? Was er misschien sprake van een wisselwerking en blijft men langer „fit" omdat men werkt, terwijl men toch ook al meer „fit" en goed ge zond moest zijn om na de 65-jarige leeftijd nog grote werklust te heb ben? Zolang op deze vragen geen goed- refundeerd antwoord kan worden ge geven zal men voorzichtig moeten zijn met het knabbelen aan de pensioen gerechtigde leeftijd. Er zijn nogal wat mensen, die inder daad na hun 65ste jaar nog flink (Zie slot pag. 3 kol. 1) ste van verlaging van het vrijgezel lentarief uitsprak. De gevolgen van een vermindering van het ongehuwdentarief van loon- en inkomstenbelasting met de ons genoemde 50 procent van hot verschil tussen het tarief van on gehuwden en dat voor gehuwden zonder kinderen zouden zeer aan zienlijk zijn. Dat zou op een in komen van 300 gulden per maand een bedrag van f 68,40 per jaar of op een inkomen van 6000 gulden per jaar f252 (t.w. f1165 f660 gedeeld door 2), op een inkomen van 10.000 gulden per jaar f 500 en op een inkomen van 20.000 gulden een verschil van f1185 per jaar uitmaken. Halvering Zekerheid over de vraag of het kabi net inderdaad volledig tot deling van het verschil tussen deze twee tarie ven heeft besloten valt niet te ver krijgen. In de periode van begro tingsvoorbereiding bestaat er over deze zaken in officiële kringen altijd de grootst mogelijke terughoudend heid over kwesties die met de rege ringsplannen verband houden. Onze zegslieden meenden over deze kwes tie zekerheid te hebben. Bovendien pleit in deze richting, dat minister De Pous, toen hij op 15 juli in de Tweede Kamer tijdens het debat over de „nota inzake hoofdpunten van het sociaal-economisch beleid In de naas te toekomst" sprak, in een toen door hem overgelegde staat berekend door het Centraal Bureau van de statis tiek eveneens tot uitgangspunt blijkt te hebben genomen een halvering van het tarief van de zogenaamde straf klasse en dat van de ongehuwden. De door minister De Pous overge- Nood in Oostenrijk groter dan verwacht De nood die in Oostenrijk is ontstaan door de overstromingen, blijkt be langrijk groter te zijn dan men aan vankelijk heeft gedacht. Aldus heeft het Nederlandse Rode Kruis mede gedeeld. Behalve een vluchtelingen kamp en een aantal particulieren zijn ook 3000 kleine boeren getroffen, die op afgelegen terreinen hun bedrijf uitoefenen. Voor deze mensen en hun gezinnen heeft het Oostenrijkse Rode Kruis de zorg op zich genomen. Zij moeten niet alleen geholpen worden aan tij delijk onderdak, maar het is zaak, dat ze. zo spoedig mogelijk hun ar beid kunnen hervatten. Daarvoor moeten zij worden voorzien van het meest elementaire huisraad zoals stoelen, tafels, pannen enzovoort en van gereedschappen voor het herstel van hun bedrijf en de uitoefening van hun beroep. legde staat vormde een correctie op een door het Tweede Kamerlid Koopman overgelegde berekening, waarin de gevolgen van verminde ring van het ongehuwdentarief werden geraamd op f70 miljoen. De minister van economische produceerde voor dit onderdeel van de statistiek hetzelfde getal in zijn staatje, waarmee op dit punt niet al leen de heer Koopman m het gelijk gesteld werd voor wat diens bereke ning betreft, maar waarin hij onge noemd ook hetzelfde uitgangspunt nam. Uitgangspunt van de berekening van de heer Koopman, zo is ons gebleken was halvering van het genoemde ver schil. Korting Dat van minister De Pous dus ook. Wel moet daarbij worden aangete kend, dat minister Zijlstra (finan ciën) zich op dat punt toen nog niet wilde binden, hetgeen verklaard zal (Zie slot pag. 3 kol2) TRUCK REED OP AUTO (Van onze correspondent) Op de Lochemseweg te Markelo is vrijdag een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee doden en drie gewonden vielen te betreuren. Een der gewonden verkeert in levensgevaar. De machtige Rockefellers uit Amerika hebben gisteren gegeten in de eenvoudige woning van de Rasmussens aan de vooravond van een huwelijk dat tientallen verslaggevers, persfotografen en camera- lieden naar Sogne deed trekken. In Noorwegen is sinds koning Olav 30 jaar geleden trouwde niet zoveel publiciteit om een huwelijk geweest. Steven Rockefeller die aan jour nalisten gezegd had, dat hij ner veus was, en Anne Marie, die zei dat zij zich moe voelde, zagen er niettemin ontspannen uit. Het paar houdt zijn plannen voor de wittebroodsweken geheim. Eer der op de dag had Steven mede- Steven Rockefeller en Anne Marie Rasmussen. gedeeld dat zijn vriend, Jerry Rigg, zijn getuige zou zijn. Hij had ook bij de vertegenwoordi gers van de pers gepleit om hem en zijn bruid rust te gunnen. Hij wenste geen journalisten in de kerk tijdens de huwelijksplechtig heid. „Dit is een godsdienstige ge legenheid en ik ben geen open bare figuur", zo verklaarde hij, „U vertegenwoordigt de vrijheid van de pers, ik' vertegenwoordig iets dat even belangrijk is. Ik ver tegenwoordig het recht op afzon dering van het individu." Hij verklaarde dat hij en Anne Marie zich him hele leven een mooie huwelijksplechtigheid wen sen te herinneren en dat hij daar om niet wilde dat er foto's in de kerk zouden worden genomen. „Voor U Is het uw beroep. Voor ons is het een herinnering voor altijd." Mrs. Mary Rockefeller, toch wel iets gewend op het ge bied van publiciteit, scheen ook onthutst over zoveel verslagge vers en persfotografen. „Waarom laat U het huwelijk niet in een satelliet in de ruimte plaats hebben?" vroeg er iemand. „Zelfs als wij dat deden dan wa ren jullie daar ook in andere sa tellieten", was haar gevat ant woord. Alle grote Amerikaanse radio- omroepen, de BBC en nog een aantal Amerikaanse stations zul len programma's rechtstreeks uit Kristiansand naar Amerika uit- zenden na het huwelijk in Sogne. Van de huwelijksplechtigheid zelf zal er geen uitzending zijn. oplegger van het expe- /an Kasteren te Tilburg Een truck en ditiebedrijf Van reed in de richting Diepenheini, toen op hetzelfde moment uit tegenoverge stelde richting een volkwagenbusje van het aannemersbedrijf Lesterhuis te Apeldoorn naderde. Door nog onbekende oorzaak week de met textielgaren beladen vracht wagen plotseling naar links uit. Een vrijwel frontale botsing met het bus je volgde op deze manoeuvre. De ge volgen waren verschrikkelijk. Het busje werd volkomen ingedrukt en de truck van de vrachtwagen werd ten dele uit elkaar gerukt. Twee van de inzittenden van het busje, de 18-jari ge H. Dogger uit Vroomshoop en de 52-jarlge W. Smit te Bergentheim werden op slag gedood. Twee andere inzittenden, de heren A. Dogger, een broer van de omgekome ne H. Dogger, eveneens uit Vrooms hoop en J. H. Nieuwenhuis te Rijsscn werden gewond. Ook de chauffeur van de Tilburgse vrachtwagen werd ge wond, Zaak legen Néderlander in Oostenrijk gesloten De zaak tegen de Nederlandse in genieur A. de Zeeuw, directeur van een kunstzijdefabriek in Sankt Pöl- ten, is donderdag gesloten. Ir. De Zeeuw had in juni een man, die in zijn villa wilde inbreken, doodgescho ten. De rechtbank te Wenen heeft erkend dat de heer De Zeeuw uit zelfverdediging handelde. Minder warm zomerweer (Van onze weerkundige medewerker) Een week lang is het droog gebleven, maar gisteren kwa men de eerste onweersbuien tot ontwikkeling, nadat de temperatuur in Zeeland tot bijna 27 en in bet oosten van het land tot 30 graden Celsius was gestegen. Het hoge druk- gebied, dat een \yeek lang zon nig weer bracht, heeft zijn in vloed verloren, zodat storingen van de oceaan dichterbij ko men. De aangevoerde lucht is minder warm en onstabiel, zo dat wij nog enkele regen- of onweersbuien mogen verwach ten. Met ln De Bilt van 1 mei af al duizend (1000) uren zon is deze zomer de zonnigste van deze eeuw. SAAAAAAAAAAAAAAAA^^^^^^V AFWISSELEND EN „TOF'-OOGST Redelijke stand bij suikerbieten In de afgelopen weken hebben honderden tractoren, maahna- chines en combines het beeld van agrarisch Zeeland beheerst. Dag en nacht draaiden de ma chines op volle toeren om de oogst te maaien en te dorsen. Op de ene plaats was er echter meer werk dan op de andere, want de Zeeuwse landbouw biedt dit jaar wel een heel erg grillig beeld. Enerzijds onge kend hoge oogsten en ander zijds abnormale lage opbrengs ten. Terwijl de boeren in de vruchtbare jonge polders een „top"-oogst konden binnenha len, kunnen hun collega's op de oudere kerngronden van een „mis"-oogst spreken. Zelden nog is het verschil in Zeeland zo groot geweest als dit jaar. Reeds in juni werd gewezen op de grote verschillen in de stand der gewassen in de oude polders enerzijds en de jonge polders anderzijds. In de jonge polders kon over het algemeen vroeg worden gezaaid, de oude polders kwamen gemiddeld 6 tot 1 weken la ter. Juist in deze periode hebben de gewassen in de jonge polders kun nen profiteren van de april-regen. De verschillen in de zaaitijd worden thans nog eens geaccentueerd door de resultaten van de oogst. In de jonge vruchtbare polders is ge bleken, dat een warme, droge zomer de resultaten over het geheel geno men gunstig beïnvloedt. Maar aan de andere kant zijn de boeren in de ker nen van Walcheren, Tholen en Schou- wen-Duiveland, De Poel en de Moer op Zuid-Beveland, de verdroogde gronden rond de Braakman, in de buurt van Eede en St. Jansteen en enkele andere kleine gebieden bet slachtoffer van de droogte geworden. Bij hen is de stemming mineur. Eén gewas is er, waarvan de oogstresultaten overal goed zijn, namelijk de wintertarwe, die reeds in de herfst van 1958 is ge zaaid. De gemiddelde opbrengst is 4800 kg. per ha. tegen 4600 kg. in 1958. Op het vruchtbare eiland Noord-Beveland werden zelfs uit schieters genoteerd van 6250 en 6500 kg per ha! Daar de winter tarwe dit voorjaar eeu goede stand vertoonde, was er minder animo om zomertarwe te zaaien. Indien tijdig gezaaid weer in de jonge polders waren de re sultaten van de oogst zeer bevre digend, bij de late zaaiers even wel uitgesproken slecht De op brengsten lopen gemiddeld per ge bied niteen van 3000 tot 4800 kg. per ha, met een algeheel gemid- (Zie slot pag. 2 kol. 5) KORTE PREDIKATIE Leer ons alzo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen. Ps. 90:12 Hoe zeer is deze bede van Mozes op zijn plaats. Wij behoeven toch maar de courant op te slaan, en we schrik ken van de vele ongelukken, die plaatsvinden, en van de velen, die vaak op de meest onverwachte wijze (hetzij tijdens hun werk, hetzij tij dens hun vakantie) om het leven ko men. Ja, vergankelijkheid predikt ons de dag aan de dag. En toch, wat zijn er maar weinigen die werkelijk met deze dingen rekening houden. Hier zien we wel heel erg de doorwerking van de zonde. De zonde, die de mens dwaas en blind gemaakt heeft. Want, hoewel wij het dagelijks om ons heen zien, dat alles hier voorbijgaat, leven de méesten maar door, en slaan de pinnen van hun tenten zo vast in de ze aarde, alsof zij hier nooit meer weg behoeven te gaan. Dwaze mens.' En wij, die dit lézen, wat doen wijf Behoren wij misschien ook nog tot diegenen, die dit alles wel weten, omdat we het van jongsaf gehoord hebben en die toch maar voortleven als niet-wetenden f Of menen wij, dat het al voldoende is, wanneer wij bij bepaalde gelegenheden de 90e Psalm lezen? Weet het dan, het gaat hier verder en dieper. Het gaat hier om de strikt persoonlijke vraag, of wij al gevonden hebben de vaste grond van ons behoud. Het treft ons, hoe Mozes deze Psalm, die ons zozeer spreekt van de ver gankelijkheid van het mensenleven, begonnen is met: .(Here, Gij zijt ons geweest een toevlucht van geslacht tot geslacht". En kunnen wij hem dit nazeggen? Is God, de Heilige en Rechtvaardige, door wiens toorn wij vergaan, om Christus wil onze Va der? Mogen wij reeds schuilen bij HemHeeft ons hart de rust gevon den bij Hem, (omdat onze zonden om Christus wil vergeven zijn). Zie dan schrikken we niet bij de gedach te aan het voortsnellen der jaren en de vergankelijkheid van alle dingen, neen, we zien het rustig en in ver trouwen onder ogen, omdat we we ten: „Gij, Here, zijt ons een toe vlucht". Bij U schuilen wij, nu in beginsel en straks in alle eeuvngheid. En ons aller bede zij of worde: ,Jjeer ons de tijd des levens [kost'lijk achten, opdat ons hart de wijsheid [moog' betrachten" Oud-Vossemeer A. Breure Het weer in Europa Volgens de weerrapporten va avond 7 uur: Den Helder, half bewolkt Vpenburg, zwaar bewolkt Vlissingen, onweer Eelde, licht bewolkt De Bilt zwaar bewolkt Twente, onweer Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, onbewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, onbewolkt Londen, half bewolkt Amsterdam, onweer Brussel, regen Luxemburg, onweer Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, regen Nice, zwaar bewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, half bewolkt München, licht bewolkt Ziirich, zwaar bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locamo, zwaar bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, half bewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome, onbewolkt Ajacclo, onbewolkt Madrid, half bewolkt Mallorca, licht bewolkt Lissabon, onbewolkt 28 gr. 28 gr. 26 gr. 30 gr. 28 gr. 30 gr. 20 gr. 28 gr. 27 gr. 31 gr. 26 gr. 25 gr. 23 gr. 27 gr. 28 gr. 28 gr. 24 gr. 23 gr. 22 gr. 27 gr. 25 gr. 29 gr. 30 gr. 25 gr. 25 gr. 21 gr. 26 gr. 25 gr. 27 gr. 33 gr. 29 gr. 28 gr. 31 gr. 33 gr. 24 gr. Geldig tot hedenavond LAGERE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met plaatse lijk een regen- of onweersbui. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Lagere temperaturen. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Minder stabiel strandweer met en kele opklaringen, maar ook kans op een bui. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Middagtemperatuur 22 gra den Celsius. Zeewater: bijna 20 gra den Celsius. Vooruitzichten: enkele dagen wisselvallig strandweer. ZON EN MAAN 23 augustus Zon op 5.35 onder 19.50 Maan op 21.49 onder 11.07 24 augustus Zon op 5.37 onder 19.48 Maan op 22.17 onder 12JL0

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1