PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT TROTSE OCEAANREUS S.S. ROTTERDAM TOEGEVOEGD AAN ONZE KOOPVAARDIJ Duizenden juichten het schip in Hoek van Holland toe Zierikzee wordt een stad met poorters en poorteressen... Koningin Juliana hees vlag van Holland Amerika Lijn SCHOTSE BRUID WERD OP DE TRAP VAN DE KERK - ONTVOERD Vandaag... VERWACHT. 202e jaargang - no. 196 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Eet S8.000 ton metende s.s. ,JZotterdam" behoort met een lengte van 228,12 meter en een breedte van 28,65 meter tot de vijf grootste passagierssche pen ter wereld. Aan ongeveer U/00 passagiers zal accommo datie worden geboden, te we ten 500 i?i de eerste en 900 in de toeristenklasse. Sinds gisteravond kwart over %even bezit Ne derland en nieuw vlaggeschip: het trotse en ma jestueuze s.s. „Rotterdam". Enige mijlen buiten gaats heeft een glimlachende koningin Juliana,, terwijl een avondzonnetje het schip belichtte, de vlag van de Holland Amerika Lijn gehesen. Op hetzelfde moment werd de vlag van de Rot- Koningin Juliana, Prins Bernhard, prinses Margriet en minis ters, burgemeesters, ambassadeurs hadden zich omstreeks half vijf ingescheept. Gezagvoerder C. Bouman verwelkomde aan de gangway het koninklijk echtpaar. Zodra de koninklijke gasten aan boord waren, maakte de „Rotterdam" zich los van de wal en sleepboten brachten het vaartuig de Nieuwe Waterweg op. het antwoord niet schuldig- bleef. Korte tijd daarna stak het vlagge schip zijn neus in zee, een kalme zee, want ook de weergoden waren hem goed gezind. Tijdens de tocht door de Nieuwe Wa terweg werden een aantal gasten aan koningin Juliana, die gekleed was in een lichtblauwe japon, waarop don kere bloemen en aan prins Bernhard, gekleed in een grijs kostuum met een witte anjer in het knoopsgat van zijn revers voorgesteld. Daarna werd het koninklijk echtpaar naar de hutten één en twee gebracht. Prinses Mar griet maakt de reis mee, omdat ze het petekind van de koopvaardij is. Zij zal echter incognito reizen en ver scheen daarom niet aan de officiële tafel. Vervolgens hebben de vorstin en de prins een rondgang over het schip gemaakt, dat de koningin op 13 september 1958 had gedoopt en te water had gelaten. Eerst werd de brug bekeken en daarna ver schillende zalen en ruimten van enige dekken. Op het beneden pro- terdamsclie Droogdok Maatschappij, waar deze „glorie van de Nederlandse koopvaardijvloot" werd gebouwd, neergelaten. De vlaggen waren verwisseld en honderden genodigden, die de proefvaart van dit 38.645 brt. metende schip meemaakten, waren bij de plechtigheid op het bovendek aanwezig. Claxonconcert beantwoord door sirenes Vele duizenden, hebben het vertrek van de oceaanreus gadegeslagen; een stroom van automobielen en brom fietsen bewoog zich in de richting Hoek van Holland. Duizenden men. sen, tot op de Noorderpier toe, juich ten daar het schip toe. Lange rijen auto's stonden langs de weg en toen de „Rotterdam" passeerde, gaven zij een claxonconcert ten beste, waarop het schip met zijn machtige sirenes Jefferson Thomas, negerleer ling aan Central High School te Little Rock, wacht, eenzaam en uitgejouwd door zijn blanke medescholieren op de autobus welke hem naar huis zal bren- gen. meriade dek liggen de hutten 196 en 198 die prinses Beatrix op haar reis naar New York in september gastvrijheid zullen bieden. Natuur lijk gingen de koningin en de prins kijken, waar hun dochter geduren de haar reis gehuisvest zal zijn. Ond er scheid ing en Prins Bernhard was de eerste, nadat de vlag van de rederij was gehesen, die de directeur, de heer W. H. de Monehij met „zijn" schip verwelkom de. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, bracht een ere-saluut aan allen, die aan de bouw 'van deze (Zie slot pag. 3 kol3) VERSCHIL IN GODSDIENST DE REDEN Vader bleek tegen huwelijk met protestantse jongeman Een bruid is donderdag op de trap pen van de kerk Waarin zij zou trou wen, in een auto gesleurd terwijl bruidegom en gasten binnen wacht ten. Rosemary Gray, 22 jaar oud, was juist uit de auto gestapt die haar naar de kerk had gebracht, toen een andere auto. met grote snelheid kwam aanrijden en knarsend tot stilstand kwam. Een jongeman sprong eruit, greep dé bruid toen deze juist de trappen van de kerk wilde opgaan, en sleurde haar in de auto, waarop deze wegreed. De bruidsmeisjes ren den gillend de kerk binnen en een van haar viel flauw. Later bleek dat pa Gray achter de ontvoering moest hebben gezeten. Hij reed in dezelfde wagen waarin zijn dochter was ontvoerd naar het politiebureau. Zijn vrouw en Rose mary waren bij hem. „Dit is een zuiver huiselijke aange- H viert prinses Margaret van Engeland haar 29e verjaardag; H ...begint op de Markt te Delft M H onder algehele leiding van ma- he joor M. van Yperen, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, de jaarlijkse „Taptoe Delft". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii legenheid", verklaarde Gray tegen over verslaggevers. „Ik wil niets zeg gen". Ook de politie wilde niets zeg gen, maar de dominee die het huwe lijk zou voltrekken, des te meer. Hij zei bereid te zijn een aanklacht in te dienen tegen de mensen die het meis je ontvoerd hadden. Naar verluidt is miss Gray rooms-katholiek en haar aanstaande man protestant. Olifant maakte amok14 doden Voor een tweede keer in enkele da. gen heeft een olifant op Ceylon amok gemaakt en de dood van veertien mensen op zijn geweten. Het dier dat woensdagavond bij Kan- dy in centraal-Ceylon in een flam bouwenoptocht meeliep, werd woe dend toen hij in een brandende toorts trapte en verpletterde alles wat in zijn weg kwam. Een paniek beving de menigte van honderdduizend mensen waardoor zeer velen onder de voet werden gelopen. Het aantal gewon den beloopt enkele duizenden, van wie 125 er ernstig aan toe zijn. Men zag tenslotte kans de woedende kolos die winkelpuien vernielde en auto's ver trapte, met vijf schoten uit een oli- fantengeweer neer te leggen. Een tweede nerveus geworden dikhuid wist men tijdig onder controle te krijgen. Er liepen vijftig olifanten mee in de stoet die het einde van het jaarlijkse Boeddhistische Perahera- feest markeerde. Zondag had een andere olifant reeds tien doden gemaakt bij een soortge lijke processie niet ver van Colombo. MET OPVOERING OPENLUCHTSPEL Als eert vervolg op de succesvolle zomeravondfeesten OP EEN STILLE zomeravond kan men zich in de nauwe, bochtige straat jes van het oude Zierikzee in de middeleeuwen wanen. Eens moeten de ou de geveltjes, de poorten en de ophaalbruggen het décor zijn geweest, waar tegen zich hot leven van poorters en poorteressen afspeelde.... Poorters en poorteressen.... Als men die nog eens in Zierikzee kon zien! Vertonen de ontwikkelingen in de mode geenszins een tendens in die rich ting, Zierikzee zal zich hiervan binnen vier jaar geheel distanciëren. Want men mag wel verwachten, dat de inwoners van het oude stadje hun medewerking aan het stoutmoedige plan van het actiecomité „Stichting Zierikzee ontvangt vreemdelingen" niet zullen onthouden. Dat plan be oogt namelijk, van Zierikzee weer een middeleeuwse stad te maken, mét poorters en poorteressen uiteraard! thans in de zomeravondfeesten, die dit jaar, zo kan nu reeds worden gezegd, bijzonder sucesvol zijn ge weest. „De zomeravondfeesten moeten ech ter iets anders worden" is de mening van comité-voorzitter de heer M. C. Doeleman. Niet, omdat de zomer avondfeesten in hun huidige vorm niet aan het doel zouden beantwoor den, maar alleen, omdat Sehouwen- Duiveland momenteel nog een eiland is en het met de huidige verbindingen Zierikzee wordt dan één grote braderie met alle mensen, ook de kinderen, in middeleeuws kos tuum. Vanaf 1962 of 1963 zal Zierikzee 'edere zomer zes donderdagen marktdagen het Zierikzee van voor vier eeuwen zijn.... Climax zal telkens de opvoering van een groot historisch open luchtspel zijn. Die cyclus van zes evenementen per zomer - op zaterdagen - vindt men onmogelijk is, regelmatig een ver schillend publiek naar Zierikzee te trekken. Zodra de dijkverbinding er is, ligt het oude stadje echter op vijf tig kilometer van Rotterdam.... Reeds in oktober Het uitwerken van deze idee vergt een enorme organisatie: daarom be gint men in oktober van dit jaar reeds met de voorbereidingen. Een vooraanstaand ingezetene van Zie rikzee heeft zicli bereid verklaard, een belangrijk deel van de kosten van de kostuums op zich te uemen. Want het is niet de bedoeling de be nodigde kostuums te huren. Zij moe ten het eigendom van het actiecomité worden omdat Zierikzee als poorters- stad een jaarlijks terugkerend even- ment wordt. Een logisch vervolg ook op de zo meravondfeesten, die geboren wer den onder „de druk" van het verleg gen van de aanlegplaats van de veer boot en het maken van een rondweg om de stad. Zierikzee dreigde verge ten te worden. Dat bleek vorig jaar wel, toen er geen zomeravondfeesten werden georganiseerd. Er was een ge brek aan baten, er was gebrek (Zie slot pag. 5 kol. 4) Personenauto botste op bestelwagen: één dode In Echt (Limburg) Is donderdagmid dag een Duitse personenauto tegen een bestelanto gebotst, die werd be stuurd door Van der W. uit Heer. De 34-jarige mevrouw M. uit Echt werd uit de personenauto geslingerd Zij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Sittard ge bracht, waar zij overleed. Mevrouw M. was gehuwd en had geen kinde ren. Twee mensen uit de bestelauto werden eveneens gewond, eveneens de drie andere personen van de per sonenauto. Ze werden allen naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht. Een dame moest worden opgenomen, de anderen zijn, na verbonden te zijn, naar huis gebracht. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, onbewolkt 27 gr. Ypenburg, onbewolkt 23 gr. Vlissingen, onbewolkt 26 gr. Eelde, onbewolkt 39 gr. De Bilt, onbewolkt 28 gr. Twente, onbewolkt 29 gr. Eindhoven, onbewolkt 29 gr. Zuid-Limburg, onbewolkt 23 gr. Helsinki, onbewolkt 27 gr. Stockholm, onbewolkt 31 gr. Oslo, onbewolkt 26 gr. Kopenhagen, onbewolkt 26 gr. Aberdeen, licht bewolkt 21 gr. Londen, licht bewolkt 30 gr. Amsterdam, onbewolkt 29 gr. Brussel, onbewolkt 29 gr. Luxemburg, onbewolkt 26 gr. Parijs, onbewolkt 30 gr. Bordeaux, geheel bewolkt 27 gr. Nice, zwaar bewolkt 23 gr. Berlijn, onbewolkt 23 gr. Frankfort, onbewolkt 23 gr. München, half bewolkt 24 gr. Zürich, regenbui 23 gr. Genève, onweer 27 gr. Locarno, zwaar bewolkt 25 gr. Wenen, licht bewolkt 26 gr. Innsbruck, half bewolkt 25 gr. Athene, onbewolkt 32 gr. Rome, zwaar bewolkt 29 gr. Ajaccio, half bewolkt 27 gr. Madrid, licht bewolkt 34 gr. Mallorca, licht bewolkt 30 gr. Belgrado, half bewolkt 25 gr. Geldig tot hedenavond WARM Droog, zonnig en warm weer. Zwak ke tot matige zuidoostelijke wind. VERWACHTING VAN DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Nog zomers en warm strandweer met matige zuidoostelijke wind. Tempera turen in de middag 26 tot 28 graden Celcius. Zeewater 19 graden C. Vooruitzichten; Zomers met kleine onweerskans en later iets minder warm. ZON EN MAAN 22 augustus Zon op 5.33 onder 19.52 Maan op 21.23 onder 10.02 Neder-Saksen wil meer terug hebben De regering van Neder-Saksen is be zorgd over het voorstel van de Ne derlandse regering om slechts 65 pro cent van de 253 hectare grensgebied terug te geven, aldus heeft een woordvoerder van de Nedersaksische regering verklaard. Hij zei dat aan Noordrijn-Westfalen 90 procent van het na de oorlog aan Nederland ver loren gegane gebied was beloofd. Neder-Saksen wilde in het bijzonder teruggave van een gebied van 60 hec tare in Oost-Friesland, aldusde wooddvoerder. Bij de Westduitse af vaardiging naar de Duits-Nederland se onderhandelingen was er op aan gedrongen de Nedersaksische eisen te herhalen. (Het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken meent in het huidige stadium op dit bericht geen commentaar te moeten geven). DE GROTEN van de Middelburgse ringrijderij voor het front der troe pen. En de kampioen van dit groepje was Leen Minderhoud uit Westkapel- le, (geheel linksj, die hier uit handen van de waarnemend commissaris der koningin in Zeeland, mr. A. J. van der Weel, de beker, die koningin Ju liana beschikbaar stelde, ontvangt. Minderhouds rivalen kijken belang stellend toe. (Voor verslag zie pagina 2) (foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1