Twintigduizend Tibetanen zijn naar India gevlucht Beatrix luncht met Eisenhower KLANKBORD HOLLANDSE WATERLINIE WORDT NIET IN STAND GEHOUDEN MET GESTOLEN MATERIAAL VAN LEGER 28 HUIZEN GEBOUWD DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Thoebten Jiiuge Norboe, een broer van de Dalai Lama, heeft maandag op een persconferentie te Bonn verklaard, dat de Dalai Lama en de Tibetaanse regering in ballingschap hopen, dat jon ge vluchtelingen naar Europa kunnen komen om er te stude-. ren en een vak te Ieren. Volgens hem zijn de meeste van de 20.000 Tibetanen, die naar India zijn uitgeweken, 20 tot 30 jaar oud. In de belangrijkste Tibetaanse steden, aldus Norboe, ziet men vrijwel alleen bejaarden en kinderen, doordat het merendeel van de bevolking naar de omringende heuvels is gevlucht. De steden zijn door Chinese militairen bezet, die in Tibetaanse huizen zijn ingekwartierd. Op de vraag hoe de Tibetanen staan tegenover de Pant- sjen Lama, antwoordde Norboe, dat zij hem als een marionet van de Chi nezen beschouwen. Desgevraagd verklaarde Norboe te hopen, dat de lcwestie-Tibefc voor de Verenigde Naties zal worden ge bracht. „Wij hopen dat de vrije we reld Iets voor Tibet zal doen", zo zei hij. Hij verklaarde voorts dat zijn landgenoten in het oosten en noord oosten van Tibet nog steeds tegen de Chinezen strijden. Norboe zelde te hopen dat de Verenig de Naties de Tibetaanse kwestie zul len opnemen. „Wij hebben geen keus. Of we laten ons door de communisten verzwelgen, hetgeen onze dood zou betekenen, of we sterven strijdend", aldus Norboe. Hij zei dat de Tibeta nen weten dat hun kans op succes tegen de Chinezen klein is. Zij blij ven echter vechten. Volgens Norboe is er geen sprake van dat Tibet met de Chinese nationalisten zal samen werken in de strijd tegen de Chinese communisten. „Als Tibetanen wensen wij alleen te strijden om ons land te bevrijden", zei hij. „Hans Hedtoft" wordt niet vervangen (Van een correspondent) Het Deense, door de staat geëxploi teerde schip „Hans Hedtoft", dat op 30 januari van dit jaar bij de Groen- landse kaap Farvel spoorloos is ver dwenen en waarvan ook later noch slachtoffers, noch wrakstukken zijn gevonden, zal niet worden vervangen. Het ministerie voor Groenland te Kopenhagen en de Deense kamer van koophandel hebben zich dezer dagen zowel uitgesproken tegen de bouw van een nieuw staatsschip als tegen vaarten naar Groenland in de win termaanden. MEDEDELINGEN VAN BROER DALAI LAMA: Tegen Chinezen wordt nog steeds gevochten Claveciniste Wanda Landowska overleden De wereldberoemde in Polen geboren claveciniste Wanda Landowska is zondag in haar woning in Lakeville in de Amerikaanse staat Connecticut overleden. Madame Landowska. die op 6 juli 1879 in Warschau geboren was, heeft gedurende de eeuwwisseling veel bij gedragen tot het weer populair ma ken van het clavecimbel in de mu ziekwereld. Sinds twaalf jaar woonde zij in het Amerikaanse Lakeville met haar twee oude getrouwen, mej. Elsa Schunicke en mej. Denise Restocit. respectieve lijk 45 en 26 jaar in Wanda Landow- ska's dienst. De uitvaartdiensten zullen in stilte plaatshebben STRATEGISCHE WAARDE NU NIHIL Terreinen naar Domeinen oude vestingen voor Monumentenzorg De beroemde Hollandse Waterlinie, die eeuwenlang de laatste verdedi gingslinie is geweest voor de vesting Holland, heeft afgedaan. Het mini sterie van Defensie zal, naar „Trouw" meldt, geleidelijk gronden en opstallen afstoten. De water staatswerken komen in beheer bij de waterschappen. Uit strategische over wegingen behoeft het militaire kunst werk niet in stand te worden gehou den. De huidige wijze van oorlogvoe ren is zodanig, dat de waterlinie als verdedigingslinie weinig waarde meer heeft. De grote kosten, die het onderhoud vraagt, zijn dan ook niet meer gerechtvaardigd. Het ministerie zal al naar gelang de mogelijkheden de terreinen afsto ten naar de domeinen, die ressorte ren onder het ministerie van Finan ciën. Dit departement moet dan maar uitmaken wat er mee moet gebeu ren. De gebouwen en naastliggende terreinen blijven gedeeltelijk in be heer bij Defensie. De militaire auto riteiten hebben reeds te kampen ge had met een groot gebrek aan op slagruimten. Veel van de gebouwen en fortificaties zijn nog als magazij nen in gebruik. Ook worden verschil- Het Wereldgebeuren lende forten van de waterlinie benut voor legering van eenheden. Fortificaties worden afgebroken Het is wel zeker, dat geleidelijk alle fortificaties zullen worden afgebro ken. Een uitzondering zullen echter die vestingwerken vormen, welke uit esthetische overwegingen beschouwd kunnen worden als monumenten. Zij komen in beheer bij Monumenten zorg, dat ressorteert onder het mini sterie van O. K. en W. Met name verschillende, vestingstadjes als Naar- den en Woerden vallen onder deze laatste groep. De Hollandse Waterlinie was vooral in de zestiende en zeventiende eeuw een geducht bolwerk. De inval van Lodewijk de veertiende in 1672 liep vast op deze linie. Maar ook in latei- jaren heeft de waterlinie nog dienst gedaan. Het is bekend, dat de Duit sers bij hun inval in 1940 tegen de verovering van deze linie, die de vesting Holland van de rest van het land afsloot, zeer hebben opgezien. De verdediging van de Grebbeberg, een der hoekpunten van de linie, maakte de Duitse legerleiding duide lijk dat de opmars naar de kust zeer zou worden vertraagd, wanneer het Nederlandse leger kans zou zien de waterlinie te verdedigen. Om een einde aan het verzet te ma ken werd toen Rotterdam gebombar deerd en dreigden de Duitsers ook andere bevolkingscentra te vernieti gen. Li 1945 gingen de Duitsers ech ter' over tot het benutten van de ves tingwerken, die tot de waterlinie be hoorden. Bij de opmars der gealli eerden inundeerden zij in Midden- Nederland uitgestrekte gebieden. StVategisch heeft de Hollandse Wa terlinie. die eens de trots van onze generale staf was, nu afgedaan. De intrede der atoomwapens en de ra ketten heeft de gehele wijze van oorlogvoeren veranderd. De water linie is waardeloos geworden, aldus „Trouw". Tijdens een dichte mist op de Oost zee is het Duitse motorschip Chris tel" in aanvaring gekomen met. een Russische destroyer. De Rus, die na de aanvaring zijn tocht vervolgde, sloeg zoals deze foto laat zien een groot gat in het Duitse motor schip. EEN NAAM. Een man, Henry Ford geheten, heeft dezer dagen in Chica go een Chrysler gestolen. HIJ ZOU EK EEN MOORD VOOR DOEN. William van Linn werd in Appleton (Wisconsin, V. S.) tot een voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij zijn vrouw had geslagen. Toen hij door de rechter in dc gelegenheid werd gesteld, nog iets in het midden te brengen, zei hij: „Mijn vrouw wil geen cake voor me bakken en bakkerijcakes zijn niet half zo lekker als zelfgemaakte" Rossen betalen niet voor „Sherlock Holmes" Het opperste gerechtshof van de Sowjetrepubliek Rusland heeft de door een Amerikaanse advocaat aan gebrachte zaak-Shevlock Holmes af gewezen. Advocaat Harold J. Eerman ver zocht namens de erven van Arthur Conan Doyle om royalties voor Sow- jet-vertalingen van de door Conan Doyle geschreven Holmes-verhalen. Twee miljoen roebel werd verlangd. Oorspronkelijk diende Eerman in 1958 de eis in bij de rechtbank van Moskou. Zijn eis werd toen als zijn de „ongefundeerd" afgewezen, maar aan Eerman werd toegestaan bij een hogere rechtbank in beroep te gaan. Eerman hield zijn pleidooi niet op basis van de Sowjet-copyrightwet, welke buitenlandse schrijvers niet beschermt, doch stelde dat de Sow- jet-uitgevers zich onrechtvaardig vev- rijkt hebben met hét werk van Co- uah Doyle, Met de hem bekende slagvaardigheid heeft Max Tailleurdie op zijn wereldtournee in Australische kranten als de Neder landse Danny Kaye werd aangekondigd, in Australië een ar tistieke stoot onder de gordel van Danny Kaye zélf gepareerd. De laatste treedt juist op met een show in Sydney en nodigde Max uit een voorstelling bij te wonen. Hedenavond ziet U op het toneel Danny Tailleur en in de zaal Max Kayé', grapte Danny Kaye aan het begin van de voorstelling, vjaarop hij naar de Amsterdamse moppentapper in de zaal wees en toeriep: „Max, zeg nou eens iets leuks''. Maar Max antwoordde gevat: „Neen, als ik hier begin, zou jij werkeloos zijn". De zaal brulde van de lach om dit ant- noord. c Al met'al hoeven de Australiërs met de twee komieken in hun i midden niet meer ernstig te kijken. De dood op de weg Zondagavond is de 48-jarige heer C. van der Westen toen hij in Raams- donk de weg van Gorinchem naar Geertruidenberg in de richting Hank wilde oversteken door een personen auto overreden. De man was onmid dellijk dood. Hij was ongehuwd. Zweedse prinsessen naar Stockholm teruggereisd De drie Zweedse prinsessen Marga- retlia, Brigitta en Desirée, die twee weken te gast waren bij de Griekse koninklijke familie op het eiland Kor- foe, zijn maandag naar Stockholm teruggereisd. Zij maken de tocht per eigen vlieg tuig van kroonprins Constantijn, die evenwel niet meereist. Het gerucht ging dat er een romance was ont staan tussen de kroonprins en prin ses Desirée. SCHANDAAL IN DUITSLAND: Ook Amerikanen van diefstal verdacht Amerikaanse en Duitse autoriteiten onderzoeken momenteel een schan daal, dat om misbruik van geld en materiaal van het Amerikaanse leger draait. De Amerikaanse autoriteiten wensen geen mededelingen over deze zaak te doen, maar de Duitse politie heeft be kendgemaakt dat ruim 100 Duitse employés van het Amerikaanse leger en een aantal Amerikanen ervan ver dacht worden de hand in deze affaire te hebben gehad. Duitse employés hebben in de tijd van het leger en met bouwmate riaal van het leger 28 huizen ge bouwd voor Duitsers die in dienst zijn van de service-afdeling Kai- serslautern van het leger. Een van de huizen werd gebouwd compleet met zwembad. Het van het leger gestolen materiaal was van Duitse firma's gekocht. De schattingen betreffende het door het leger geleden verlies lopen van 2 tot 10 miljoen dollar. Arbeiders die de huizen hebben gebouwd werden met ontslag bedreigd als zij niet zouden meedoen. Een Duitse krant beweert dat een der arbeiders verteld heeft dat hij al ruim een half jaar van de zaak op de hoogte was. Het legermateriaal werd naar het bouwterrein vervoerd in vrachtwagens van het leger. Gaudeamus houdt weer internationale muziekweek Op het programma van de Interna tionale Muziekweek 1959 voor heden daagse Muziek van de Stichting Gau deamus te Bilthoven, die zaterdag 5 september in Huize Gaudeamus te Bilthoven begint, staat onder meer een experimenteel studio-concert (op dinsdag 8 september) in de Werk plaats te Bilthoven, waar werken -/.uilen worden uitgevoerd van Robert Michael Lombardo (USA), Michael Mengelberg (Nederland), Joop Stam (Nederland), Peter Michael Braun (Duitsland) en Josef-Anton Rïedl (Duitsland). Voovts twee concerten in de KRO- studio te Hilversum van het Radio Kamer Orkest onder leiding van Roelof Krolen van het Kamermu- ziekensemble (op 9 en 10 september). Verder zal Heinz-Klaas Metzger maandag 7 september in huize Gau deamus te Bilthoven een lezing hou den over „Die Kritik und die moder ne Musik". Al deze manifestaties vallen in de avonduren. Voor de deelnemers staan in de morgen- en middaguren dis cussies op het programma en 'n ana lyse onder leiding van Kees van Baa- ven, een excursie naar Philips te Eindhoven met een concert van elektronische muziek en een excur sie door de provincie Utrecht. Violiste Martzy door Tsjechen geboycot Twee concerten in het jaarlijkse Edinburgh-festival met de ook in ons land bekende violiste Johanna Mart zy als soliste, zijn maandag afge last als gevolg van een conflict met het Tsjechisch Philharmonisch Or kest. De organisatoren van het festival verklaarden dat de weigering van de Tsjechen om met de violiste op te treden niet op muzikale of artistieke gronden berust. Johanna Martzy heeft de laatste twaalf jaren in Zwit serland gewoond, maar is van Hon gaarse afkomst. Het Praags orkest zou nog een derde concert geven, i maar ook dit gaat thans niet door. Zijn draai Mohammed Abd el Khalc-k Has- soena, wiens bemiddeling thans ertoe heeft geleid, dat de betrekkingen tussen Jordanië en de Verenigde Arabische Republiek zijn hersteld, was al lang voor de Tweede Wereldoorlog in Egyptische staatsdienst. Na rechten gestudeerd te hebben in Cairo en in Cambridge, was hij van 1921 tot 1926 als advo caat werkzaam, maar hij kreeg „zijn draai" pas toen hij vervolgens de diplomatie binnentrad. Hij heeft in de loop der jaren nog verder geke ken dan zijn neus lang is hij was dan ook werkzaam in Praag, Brussel en Rome. In de loop der na-oorlogse jaren werden hem onder meer de ministerportefeuilles van sociale za ken en van onderwijs toevertrouwd. Dat was allemaal in de tijd dat ko ning Faroek nog de lakens uitdeelde 'maar de weelderigste voor zichzelf behield). Dat Hassoena na de Egyp tische omwenteling geen politieke smak maakte, is niet alleen toe te schrijven aan zijn vakmanschap, maar ook aan de vermaardheid van zijn sociale instelling. Naguib en la ter Nasser wachtten zich ervoor. Hassoena te krenken. Men gunde hem zelfs half september 1952 de eer van een benoeming tot secretaris generaal van de Arabische Liga, die op 22 maart 1945 was opgericht met het doel samen te werken in zaken van gemeenschappelijk belang. Men kan niet zeggen dat Has soena een gemakkelijk baantje heeft. Het aanzien van de Ara bische Liga is in de zeven jaren van zijn secretarisschap nu en dan tot dicht bij het nulpunt gedaald. De li ga was nu en dan nauwelijks zicht baar wat men duidelijk zag waren dan diepe kloven tussen Arabische landen. Tussen Egypte (later de V. A.R.) en Irak heeft het meestal niet geboterd, vooral niet nadat Irak lid was geworden van het Bagdadpact. Op de aaneensluiting van Egypte en Syrië tot de Verenigde Arabische Re publiek antwoordden Jordanië en Irak met de vorming van hun „Ara bische Federatie". De staatsgreep van generaal Kassem in Irak, die ge paard ging met moord op koning Feisal, maakte vorig jaar juli op slag een eind aan de Jordaans- Iraakse federale samenwerking. Dat was een tijd waarin Hassoena's Ara bische Liga helemaal onzichtbaar werd. In Libanon woedde een burger oorlog en de Libanese regering had redenen om aan te nemen dat Egyp te zich daarbij niet afzijdig hield. Vrij algemeen werd aangenomen, dat Nasser, de president van de V.A.R.. met de communisten voor de Iraakse staatsgreep verantwoordelijk was en er volgden Amerikaanse landingen in Libanon en Britse in Jordanië. Ko ning Hoessein verbrak de diploma tieke betrekkingen met Egypte. Kroonprinses maakt reis naar Amerika President Eisenhower heeft prin ses Beatrix uitgenodigd om op 14 september zijn gast te zijn op het Witte Huis en met hem de lunch te gebruiken. De prinses komt op 11 september in Amerika aan voor het bijwonbn van de plechtigheden ter herdenking van Henry Hud- sons reis naar Noord-Amerika, die 350 jaar geleden werd gemaakt. Deze herdenking in New York duurt tot 20 september. Bij de luneh met president Eisenhower op het Witte Huis zal ook de Ame rikaanse minister van buitenland se zaken, Christian A. Herter, aanwezig zijn. Er staat prinses Beatrix in Ame rika een zeer uitgebreid program ma te wachten. De prinses, die de reis maakt met het nieuwe vlag- geschip van de Holland Amerika Lijn, het m.s. Rotterdam, stapt in New York over op de torpedoboot- jager „Gelderland", die haar aan land zal brengen. Op de wal zal ze begroet worden door ambassadeur Van Roijen en hoge Amerikaanse functionarissen, terwijl er een ere wacht aangetreden zal staan van leger, luchtmacht en marine. Op deze eerste dag zal de prinses ont vangen worden door burgemeester Wagner van New York eh bij hem thuis de lunch gebruiken. Voor de volgende dag, de 12e sep tember, staan een privébezoek aan het nieuwe K.L.M.-gebomv op de Fifth Avenue en een ontvangst door de Nederlandse gemeente in het park van Governors Island op liet programma. Op 13 september zal prinses Bea trix, na 's morgens een kerkdienst In West and Collegiate Church te hebben bijgewoond, in de namid dag op het door de heer Laurence Rockefeller ter beschikking gestel de jacht „Dauntless" een tocht rond Lower Manhattan maken. Deze tocht zal worden besloten met een kranslegging aan het Henry Hudson Memorial te River- dale. Op maandag de veertiende heeft dan de lunch met president Eisenhower op het Witte Huis plaats. De tentoonstelling „Arts of the interior of Netherlands New Guinea" wordt dinsdag bezocht en daarna de stad Brooklyn. Voorts zal prinses Beatrix tijdens liaar verbrlijf in Amerika een be zoek brengen aan het plaatsje Hudson, waar ze op vrijdag 18 september ontvangen wordt. De dag daarop zal ze de eerste steen leggen voor het Henry Hudson Planetarium te Albany. Verder zal ze 's middags de Henry Hudson- parade zien voorbijtrekken. Op maandag 21 september vertrekt de prinses 's avonds per K.L.M.- vliegtuig naar Nederland. Op deze allergrootste verbrokke ling in het Midden-Oosten volg de onverwacht een maximale eenheid, waarin de Arabische Liga naar het scheen als een foenix her rees op de speciale aan de crisis in het Midden-Oosten gewijde spoedzit ting van de Verenigde Naties in 1958 kwamen de Arabische landen na breedvoerig overleg in de wandelgan gen met een resolutie, die met op één na algemene stemmen werd aangenomen. Met deze resolutie werd de verantwoordelijkheid die de Verenigde Staten en Engeland op zich hadden genomen, overgedragen aan de Verenigde Naties. Zij vormde dc inleiding op de terugtrekking van de Anglo-Amerikaanse troepenzij dwong anderzijds de Arabische lan den opnieuw te erkennen, wat reeds lang m het handvest van de Arabi sche Liga was vastgelegd dat zij zich van inmenging in eikaars zaken dienen te onthouden en een politiek van goede nabuurschap moeten voe ren. En intussen is het patroon der te genstellingen alweer aanzien lijk veranderd. Nasser en Kas sem vlogen elkaar (met woorden) in de haren, waarbij eerstgenoemde aan laatstgenoemde verweet, dat hij de communisten in de arm nam om zich tegen de voorstanders van een fede rale band met de V.A.R. te verwe ren. Gebeurtenissen van de laatste maanden hebben Kassem weliswaar tot herziening van deze gevaarlijke houding gebracht, maar intussen zijn de (land)kaarten toch weer anders op tafel komen te liggen. Voor Jordanië valt vooralsnog niet te denken aan samenwerking met de vroegere federatiegenoot Irak, waai de moordenaars van 's konings neef regeren het heeft daarentegen eni ge sympathie voor de kritische hou ding die Nasser nu tegenover Irak inneemt. Van deze gelegenheid heeft Hassoena gebruik gemaakt om de diplomatieke betrekkingen tussen Jordanië en de V.A.R. te herstellen. Door ervaring wijs geworden zal hij wel beseffen dat dit resultaat door nieuwe incidenten gemakkelijk weer kan worden vernietTgd. Maar 'hij doet zijn plicht hij smeedt aan het zo moeilijk te verwezenlijken kunstwerk van de eenheid der liga. Tegelijk be vestigt hij zijn reputatie van „rusti ge onderhandelaar met buitengewone bemiddelingsgaven", waaraan hij zijn hoge functie te danken heeft. HASSOENA w.. rustige bemiddelaar -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3