Oesterbroedval in Oosterschelde dit jaar buitengewoon goed Zeeuwse Almanak ZEEHENGRC0NC0URS MET 480 DEELNEMERS IN TERNEUZEN Itvin ?e SCH0UWSE SER00SKERKE KREEG EER STRARD W1RKELS IR STROMERWIJK HERINNERINGEN AAN HET OUDE VLISSINGEN EN VEERE MIDDELBURG Agenda PROVINCIALE ZEEUW BE O OU RANT DANKZIJ WARME ZOMERSE WEER Frankrijk kan grote afnemer worden van consumptieoesters Het ongekend warme en zonnige weer, waarvan we met een en kele onderbreking alweer enige maanden genieten, is niet alleen door de badgasten aan de Zeeuwse stranden met vreugde begroet, maar ook de Yersekse oesterkwekers zijn in hun nop jes! Want warm en zomiig weer is nodig voor de ontwikkeling van de oesterlarven, die in de maand juli in groten getale in 't grijs-jfroene water van de Oos terschelde zweven. Welnu, dit jaar is een ongekend gro te hoeveelheid oesterbroed „gevallen". Gemiddeld treft men op de witgekalk te pannen rond 250 larven aan en op de mosselcollecteurs, die dit seizoen bij enorme hoeveelheden aan liet wa ter zijn toevertrouwd, is de aanslag zelfs nog groter. Geen wonder dus, dat de oesterkwekers tevreden zijn over de broedval. Ze zijn dit jaar geenszins teleurgesteld in hun opti mistische verwachtingen! De eerste klap is nog altijd een daal der waard. Ook in de mosselcultuur. Natuurlijk zullen op de lange weg van „larf naar consumptie-oester" ve le oestertjes sneuvelen, maar nu men zoveel broed heeft, kan men gerust tegen een stootje! OP VAKANTIE.- BiqBiN MEE.' 9 plastic jassen v.a. 6.®» - Er zijn eind juni en begin juli onge veer een miljoen pannen uitgezet, een aantal, dat belangrijk minder is dan in de voorafgaande jaren. Dit sei zoen heeft men echter niet minder dan 12.000 kubieke meter mossel schelpen aan het water toevertrouwd. Steeds meer broed valt de laatste ja ren namelijk in de natuur. De oester- kwekers hebben een vooruitziende blik gehad, want er hebben zich bij zonder veel oesterlarven op de schel pen vastgezet. Dat is met name het geval in het oostelijk deel van de Oosterschelde, en op de Yersekse Bank. Export naar Frankrijk Er komen overigens meer optimisti sche berichten uit de oestersector. De verwachtingen voor het komende sei zoen, dat op 3 september a.s. feeste lijk wordt geopend, 2ijn hoog gespan nen. De zaken staan er op dit ogen blik gunstig voor. Men beschikt over een behoorlijke hoeveelheid consump tie-oesters, zodat het met de handel wel vlot zal lopen. De vraag is thans wat Frankrijk zal doen. Zal dit land zijn grenzen open stellen? De papieren staan aan de dag van vandaag niet ongunstig. Wanneer de Franse regering inder daad besluit de import van oesters vrij te laten, dan kan het kwantum van 500.000 oesters, dat tot nu toe jaarlijks van Nederland uit naar Frankrijk werd geëxporteerd, gemak kelijk uitgroeien tot een hoeveelheid van enkele miljoenen! Het wordt zelfs niet onmogelijk geacht, dat Frankrijk in dat geval een kwantum van 10.000.000 stuks zal afnemen. Voorlopig wacht men echter nog rus tig af. Eerst op 4 september zullen de eerste oesters worden geëxporteerd en pas dan weet men hoe de zaken er precies voorstaan. De Yersekse oes terkwekers zien die datum overigens met vertrouwen tegemoet! INTERNATIONAAL GEZELSCHAP Mooi succes voor de organisatoren Vier honderd en tachtig sportvissers uit Frankrijk, België en diverse plaatsen van Nederland, hebben za terdag in de Westerschelde tussen Terneuzen en de Griete hun geluk beproefd tijdens het tweede interna tionale zeeliengelconcours, georgani seerd door de Terneuzense henge laarsvereniging „Ontspanning na In spanning", in samenwerking met de winkeliersvereniging „Klimop" en de plaatselijke V.V.V. Drie uur lang, namelijk van half elf tot half twee, heeft het grote henge- laarsleger per korps en individueel getracht een zo. groot mogelijke par tij zeevis te verschalken, want er was een schat aan prijzen te verdienen. Maar zoals zo vaak bij een concours gebeurt, de vis was niet erg happig. Na afloop bleek dat de bijna 500 hengelaars in totaal slechts 15 kilo gram zeevis hadden gevangen. In het clublokaal café „La Belle Vue" sprak de voorzitter van de organise rende vereniging, de heer C. J. v. d. Broek, een woord van dank tot alle VAN TOT „KANNIBALEN"... Het klinkt angstaanjagend: op 22, 23 24 augustus is er in Zoutelamle een kannibalenkamp. Een kamp voor moderne kannibalen, dat dit ter geruststelling georganiseerd wordt door de Provinciale Moderne Jeugd Baad Zeeland. De Zeeuwse „kannibalen", die aan dit kamp zul len deelnemen, onderscheiden zich van de echte onder meer door pret tiger eetgewoonten, hetgeen uit het programma blijkt. Daarin wordt voor de eerste dag (zaterdag 22 augus tus) als een van de voornaamste at tracties (zeelucht maakt hongerig) een broodmaaltijd aangekondigd. Het verdere programma getuigt ook al van gezonde gewoonten: zwem men, een sporttoernooi en een avond spel rond het kampvuur. Zijn „ver schrikkelijke" naam ontleent het kamp aan andere activiteiten, zoals een kannibalenspel met dansen rond het kampvuur, het hanteren van verschillende echte of zelfgemaakte muziekinstrumenten, waaronder tam tams en het maken van maskers, BEZOEKSTER... De organisatoren van de tentoonstel ling in Brouwershaven waren er erg verguld mee, toen zij die vrouw het raadhuis zagen betreden. Want aan haar klederdracht te zien, was zij helemaal uit Urlc gekomen om. in Brouwershaven schilderijen te ko men bekijken. De burgemeester besloot de vrouw persoonlijk rond te leiden. Tenslotte komen ze niet iedere dag uit Urlc naar Schouwen-Duivéland en bezoe kers, die van zover komen, moet je in ere houden. Dat kunnen tenslotte goede propagandisten worden in een omgeving, waar je noch met adver tenties, noch met affiches kunt wer ken. Dit alle overwegende trad de burgemeester op de Urker vrouw toe en vroeg vriendelijk, of hij haar misschien van dienst kon zijn met een kleine toelichting op de tentoon gestelde schilderijen. Schilderijen?" vroeg de vrouw. .Maar man, ik kom helemaal niet voor de schilderijen". Dapper slikte de burgemeester zijn teleurstelling weg en informeerde toen vriendelijk, waar ze dan wel voor kwam, „Voor de pijnbalk", antwoordde de struise Urkse zonder blikken of blo zen, Ze kwam de pijnbalk bekijken, die in het raadhuis uit vroeger eeuwen bewaard is gebleven. De lcunst kon haar verder gestolen worden. Toch maakt ze vermoedelijk goede propaganda voor Brouwershaven wanneer ze thuis vertelt: ,J5n een mooie pijnbalk dat ze daar hebben..." allemaal zaken, waarin echte kanni balen uitblinken. DRUKTE IN BURGHSLUIS Het afgelopen weekeind was er in de haven van Burghsluis een ongewone drukte, die veroorzaakt werd door de aankomst van twee vissersschepen uit Veere, de VE 10 en de VE 21, die, geen garnalen of vis aan wal zetten, maar toe risten kwam afhalen. Een honderdtal badgasten maakte met deze vissersschepen een vaar tochtje, dat zij in Westenschouwen onderbraken. Daar werden zij op het strand van boord gelaten, waarna de groep via de gTote weg naar Burgh wandelde. In Burghsluis gingen zij weer aan boord om in de richting van de Schelphoek te vertrekken. Later op de middag arriveerden in Burghsluis vier fraaie Belgische jachten. Maar die ziet men er de laatste tijd wel meer. PALING.... De heer F. uit Terhole bracht tot grote verbazing van zijn huisgenoten dezer dagen een paling thuis. Meu meende dat de heer F. van huis was gegaan om op zijn akker te werken en niet om te gaan vissen. Inderdaad bewerkte deze, even voor hij de pa ling ving, zijn bouwland. Plotseling echter zag hij in een sloot de paling zwemmen. Zonder zich te bedenken sprong hij toen in de sloot en zette hij een verwoede achtervolging in. De vis werd gegrepen en door de heer F. thuisgebracht. Meten bracht aan het licht dat het een exemplaar van.... 83 centimeter was. NAAR EEKLO.... De muzikantjes van het Vlisslngs Jeugd Accordeonorkest, die tijdens de visserijdagen in Breskens veel succes oogstten, zullen vanavond 'n concert geven op de Grote Markt in Vlissingen voor eigen publiek. Bo vendien staat him alweer een aardig uitstapje te wachten, want zij zijn uitgenodigd om op 23 augustus het Ballonvaartfeest in Eeklo op te luis teren. Zelfs is er een verzoek bij de leider, de heer W. Meulmeester, bin nengekomen om volgend jaar ook eens naar Rijssel in Noord-Frankrijk te komen. Het jongste buitenlandse optreden was in Wenduine, zondag, waar de jongelui voor de tweede maal kwamen. KONING EN MINISTERS De leden van de Schutterssocië- teit „Terliole" hebben onderling gestreden om het koningsschap. De heer A. Roels oit Graauw ging tenslotte met de titel strijken. Eerste en tweede minister werden respectievelijk de heren A. Menu en L. Schillemans. Beiden zijn in woners van Hontenisse. Deze fei ten werden gevierd niet een ge zellige koningsmaaltijd. korpsen en individuele deelnemers. Burgemeester mr. P. H. W. F. Teile gen reikte de prijzen uit, waarbij hij zich verbaasd toonde over het over weldigend aantal deelnemers aan het concours. Hij prees de plaatselijke hengelaarsvereniging voor haar ini tiatief en de prima organisatie, ter wijl hij verder dank bracht aan hen die hun medewerking aan dit evene ment hebben verleend. De uitslag was als volgt: Korpsprijzen: 1. Hoek I 1069 punten, 2. Platzak, Westdorpe 409, 3 Hoek II 406, 4 Hoek in 406, 5 Vlaardingen I 361, 6 Sint Maartensdijk 244, 7 Poli tie Terneuzen 212, 8 Vlaardingen II 207, 9 Kapelle 185. Individuele prijzen: L \V. de Feijter. Hoek 913 p.; 2. L. de Zutter, Sluiskil 529; 3. P. P„ion, Nieuwpoort 526; 4. B. Bouman, Vlaardingen 489; 5. J. Har- pe, Terneuzen 481; 6. U. de Rijclte, Westdorpe 409; 7. mevr. De Zutter, Terneuzen 379; 8. M. de Feijter, Driewegen 369; 9. H. de Zutter, Ter neuzen 334; 10. L. de Fouw, Terneu zen 323; 11. W. de Jong, Vlaardingen 310; 12. M. Lambert, Boulogne 297; 13. P. Geensen, Terneuzen 296; 14. P. Jansen, Hoek 264; 15. C. de Gruijter, Vlissingen 258; 16. R. Buijsse, Gent 257: 17. N. Snap, Terneuzen 252; 18. J. Harms, Hoek 244; 19. A. Goede- gebuure, St. Anna 243; 20, A. de Beer, Axel 237. Geen appels meer naar België De Belgische autoriteiten hebben be sloten dat met ingang van vandaag de invoer van appelen in dit land niet meer zal worden toegestaan. Hier door was het gisteren (maandag 17 augustus) voorlopig de laatste dag dat vanuit ons land appelen naar Bel gië uitgevoerd mochten worden. Hoe lang het invoerverbod zal duren is niet bekend. Het zal afhankelijk zijn van de prijsontwikkeling voor appe len op de Belgische markt. Vanuit ons land werden de laatste tijd heel wat appelen naar België verladen. Bij een totale appelexport in de week van 28 augustus van 641 ton werd 82 ton naar België geëxporteerd. Kapelaan uit Zierikzee in Vlissingen benoemd Na een 5-jarig verblijf te Zierikzee is kapelaan A. E. Auwens vertrokken naar Vlissingen, waar hij is benoemd tot le kapelaan bij de r.-k. parochie aldaar. Kapelaan Auwens heeft zich als aalmoezenier zeer bemind en ver dienstelijk weten te maken bij zijn werk in de arbeiderskampen op Schouwen-Duiveland. Voorts heeft hij zich bijzonder beijverd voor het jeugdwerk in Zierikzee. De krant was de brand weer van Zierikzee vóór... De brandweer van Zierikzee is maandagmiddag om half vier met groot materieel uitgerukt voor het blussen van een brand, die zo als bij aankomst van de zwaar- gehelmde spuitgasten bleek, reeds door een terzake weinig deskun dig, maar kordaat man met be hulp van een krant was uitgesla gen. Vooropgesteld zij: de brand weer treft geen enkele blaam. Het uitrukken was een gevolg van een complex misverstanden, dat zijn oorsprong vond in 'n sliertje rook, dat uit het uit Amsterdam afkom stige autootje het Havenplein op- kringelde. Het kringelen werd waargenomen door een terrasbe zoeker van een restaurant aan het Havenplein, die terstond een kel ner in zijn waarnemingen liet de len en deze sommeerde met enige haast de politie te telefoneren. Zo geschiedde: het apparaat met alle hulde voor het tempo overi gens kwam in werking Nog voor de komst van de brand weer hadden enkele passanten on der grote, vooral jeugdige belang stelling de toegang tot het auto- tje geforceerd. In het wagentje .vas een brandende sigaret achter gebleven, waardoor enige papieren in brand waren geraakt. Voor de brandweer van Zierikzee was het, voor zover het het uit rukken betrof, een realistische oefening. De inwoners van Zierik zee kunnen er uit leren, dat hun brandweer paraat is en zo het on verhoopt écht nodig mocht zijn, bijzonder snel ter plaatse. Een an dere lering, die men uit het ver haal kan treltken is de vermaarde stelling: de krant kunt U niet mis sen, géén dag... (Slot van pag. 1) verband gaarne aan de woorden van raadslid C. de Rijke, die, nu al weer zo'n drie maanden geleden, met de idee van het strandje naar voren kwam. Als men een zandzuiger naar de Schelphoek had moeten dirigeren, zouden de kosten voor Serooskerke niet te dragen zijn geweest. Maar, zo betoogde het raadslid De Rijke, er lag een zandzuiger, een zandzuiger van de fa. Van Hattum en Blanke voort, in verband met het werk aan de delingsdijk. De raad aarzelde geen moment. Nu lag er immers de kans! En van veel heen en weer gepraat houdt men blijkbaar in het kleine Serooskerke niet, want nu, na am per drie maanden, ligt het strand en- Accommodatie is er nog niet voldoen de, maar reeds hebben particulieren belangstelling getoond voor het ex ploiteren van kleedhokjes. Ook is er altijd nog een plan tot het bouwen van een café in de onmiddellijke om- %l§i Serooskerke Schouwen is sedert en kele dagen een bijna tweehonderd meter lang strand rijk{ dat dankzij een gemeentelijk initiatief in de Schelphoek werd opgespoten. Een reuze-zandbank, waar de kleuters van Serooskerke deze vakantie nog volop van profiteren (foto P.Z.C.) geving van het gedichte Schclphoek- g'at. Het ligt trouwens in de bedoeling van de gemeente een architect opdracht te geven een uitbreidingsplan voor dit recreatiegebied te ontwerpen. Een recreatiegebied met een zeer aangenaam in een „luwe hoek" gelegen strandje, waar wind, en in het water stroom ondergescliikte fac toren zijn. Waar slechts stroom stond, toen in 1953 de dijk te zwak bleek Maandag eerste 2 van 130 palen geheid Maandagmiddag even na vier uur zijn de eerste twee palen in de grond geheid voor de eerste zes winkels in de Stromenwijk te Middelburg. Deze winkelga lerij zal door de hoofdstedelijke aannemer J. Hendrikse naar een ontwerp door de dienst van ge meentewerken te Middelburg worden gebouwd tussen de Oos- terscheldestraat en de Wester- scheldestraat, met het front aan de Maasstraat. De winkelgalerij wordt in totaal 45 meter lang. Ze bestaat uit zes afzon derlijke, even grote winkels, waarbij aan de achterzijde bergruimten en garages zijn geprojecteerd. In totaal voorziet dit plan in winkelbouw met vier grote etalages en met vier kleine etalages. Boven de winkels worden zes woningen gebouwd, terwijl voorts voorzien is in de bouw van drie trap penhuizen. Voor de winkelgalerij komt aan de Maasstraat een groot tegeltrottoir van ongeveer 8 meter breedte. De diepte van de galerij wordt ongeveer 10 meter, de hoogte van de panden ongeveer 7 meter. Begin vorige week zijn de mannen van aannemer Hendrikse begonnen met de graafwerkzaamheden. Er is thans een bouwput gegraven, waar bij 300 kubieke meter grond ver werkt is. Zo konden gistermiddag de eerste twee van de 130 palen de grond in geheid worden. Binnen een goed half jaar dus on geveer het volgend voorjaar hoopt men deze winkelgalerij gereed te heb ben. Deze eerste winkelnieuwbouw zal door de bewoners van de Stromen- wijk, die thans in hun omgeving de voorbereidende werkzaamheden voor „Bloemlezing" in Prov. Bibliotheek De expositie van oude prentbriefkaarten over Vlissingen, die de heer Pleters, de bibliotheca ris van de provinciale bibliotheek te Middel burg, thans in de lees zaal van zijn instituut tieeft ingericht, mag het predikaat „volledig" ze- ïer dragen. Want te midden van do tiental-, '.en oude Vlissingse prenten is er ook een dje van de voorstelling, lie het beroemde circus Barnum and Bailey in ie Scheldestad gaf. En .vie een prent heeft van de „Greatest show on earth" telt in de krin gen van Vlissingse prentbriefkaartverza- meiaars volledig mee. De heer Piefcers kan dus gerust zijn. Maar de Middelburgse bibliothe caris heeft nog meer unieke platen op deze expositie, die niet alleen over Vlissingen handelt, maar ook over oud- Veere, bijeengebracht. Evenals de verzame ling over de Walcherso dorpen, die thans weer n de mappen van het documentatiecentrum ïeeuws Deltagebied is opgeborgen, vormen de 100 oude prenten over Vlissingen en Veere een bloemlezing, die weer zowel ouderen als jon geren veel interessants biedt. Cosy Corner zult ge op deze expositiekaarten tevergeefs zoeken. Op de plaats van dit huidi ge hoekrestaurant la gen in het begin van de ze eeuw nog riante duintjes. Het Strandho- tel was er evenminve le ondere VHssingers zullen zicli het oude of kleine badhuis nog wel herinneren, dat pas la ter zijn plaats moest inruimen voor dit gro te hotel. En de Vlissing se jeugd van tegen woordig zal zich stellig niet herinneren, waar nu precies „Grand Ho tel des Bains" stond. Hnn vaders en moeders zullen hen echter ver tellen, dat men het op de Boulevard kon vin den en dat het later „Britannia" gedoopt werd Ook kunt ge in de lees zaal prenten vinden van het standbeeld van Mi- chiel de Ruyter, nog zonder bescherming van kanonnen, die eerst la ter uit de Middellandse Zee werden opgevist, van de scheepsbewegin- gen in de buitenhaven en van de Duitse vloot voor de kust, van het alom bekende „eiland", van de Bier- en Bella- myltade nu Bellamy- park en van de Kaaskade, nn de Spui straat, de huldiging van de familie Schroevers, die schipbreukelingen van de bij Westkapelle vergane „Dorus" redde, de brand van de St.-Ja- cobstoren en de her bouw van deze Vlissing se toren met kerk en nog vele andere pren ten. Ge kunt er tevens zien, dat er in Veere feitelijk weinig veranderd is. Toch zijn de beelden van Veerso gevels, de kerk, het stadhuis, de haven met visserssche pen enz. interessant om te zien. Hetzelfde geldt voor het prentje van de grote walvis, die eer tijds bij „het werfje" was te bewonderen. Tot en met zaterdag 29 augustus is deze VJissings-Veerse expo sitie te bewonderen, el ke werkdag van 10- 12.30 en van 13.30-18 uur. Ongetwijfeld zal de heer Pieters na af loop ervan weer een groot aantal prenten rijker zijn; want ook de tentoonstelling over de Walcherse dorpen le verde hem rond 100 nieuwe prenten op. De collectie van het docu mentatiecentrum be loopt nu al tegen de 13.000 kaarten! allerlei grote werken, zoals scholen bouw, wikelbouw enz., zien beginnen, met vreugde begroet worden. Naast de thans in aanbouw zijnde winkels is nog ruimte voor de bouw van een galerij van zes winkelpanden. Bromfietser te Haamstede door motor gegrepen Dezer dagen kwamen een bromfiets, bestuurd door dé heer J. J. G. uit Duivendijke, en een motorrijwiel be stuurd door de heer B. S. uit Zierik zee, op de Kloosterweg te Haamste de, even voorbij het rusthuis „Duin oord" met elkaar ln botsing. De heer G. kwam met zijn brommer van een aldaar staand woonhuis het erf afgereden en wilde de grote weg oversteken om het fietspad te berei ken, toen van de richting Haamstede de heer S. naderde. Door nog niet op gehelderde oorzaak raakten beiden met elkaar in botsing, De heer G-. werd tegen de grond geslingerd en brak een sleutelbeen. Hij kon na in het Zweedse Roode Kruisziekenhuis te zijn behandeld naar huis gaan. De heer S. bleef ongedeerd. De voertui gen liepen enige schade op. De rijks politie stelt een onderzoek in. Chauffeur schrok, reed in berm en kantelde met auto Maandagavond omstreeks acht uur is op dc rijksweg bij Kruiningen een personenauto, bestuurd door A. A. M. de K. uit Breda, in de berm van de weg gereden, geslipt en gekanteld. Van de vier inzittenden liep alleen de bestuurder lichte verwondingen op aan het hoofd. De wagen werd be schadigd. De K. wilde tussen de Zanddijk en de Stationsweg een auto passeren die de rijksweg verliet. Bij het passeren kwam vanuit de richting Goes een auto achterop, die luid claxonnerend voorbijstoof. De K. is hiervan ge schrokken, waardoor hij remde en het stuur omgooide, met voornoemd gevolg. De rijkspolitie onderzoekt de zaak. Sigaret oorzaak van brand in duin bij Domburg Onvoorzichtige golfspeler wilde direct kosten betalen Een weggeworpen sigaretteëindje, dat nog brandde, was de oorzaak van een duinbrandje, bij de golflinks te Domburg. Door snel ingrijpen van de brandweer en hulpvaardige badgas ten en inwoners van Domburg kon echter voorkomen worden, dat een groot stuk begroeid duin verloren ging. Een strook van honderd meter lang en vijfentwintig meter breed werd in de as gelegd. De brandweer trachtte de vlammen met water te blussen, doch dit was niet in voldoende mate aanwezig. Een beproefd middel tegen duin brand, een brandgeul, die men in al ler ijl wist te graven, had echter het gewenste resultaat. Daar de brand ontstaan was op het geheel afgesloten golfterrein, ver moedde men dat de onvoorzichtige roker een badgast-golf speler moest zijn. Een van de leden van een groepje spelers, dat dicht bij de brand was geweest, bekende een brandend sigaretteëindje te hebben weggeworpen. Hij was onmiddellijk bereid de kosten van het blussen te vergoeden. De waarnemend burge meester, wethouder A. Passenier en wethouder J. F. Seijdel waren bij het bestrijdèn van de brand aanwezig. Examens De heer A. P. Poppe te Vlissingen slaagde voor het examen elektrotech nisch installateur, afgenomen door de Vereniging tot bevordering van Elektrotechnisch Vakonderwijs in Nederland. VANDAAG Middolburg-Electro: Terug uit het heel- 8l, 7 en 9.13 uur, a.l. Provinciale Bibliotheek: Tentoonstcl- stelUng prentbriefkaarten. Vlissingen en Veere: 9—12.30, 1330 18 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, 9—23 u. Vlisslngen-Grote Markt: Ballet Soesman, 9 uur (openluchtvoorslelllng, gratis toegankelijk). Alhambra: Zoejc het maar uit, 7 en 9 uur, a.l. Luxor: Terreur rond Parijs, 8 uur, 14 Jaar. Goes-Grand: Mam'zelle Striptease, II jaar, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2