PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT In Kerala bestond fel verzet tegen communistische overheid Serooskerke op Schouwen kreeg een strand RECHTEN VAN HET VOLK WAREN AANGETAST" KONINGIN REIKTE FLORENCE NIGHTINGALE-MDAILLE UIT NIEUWE ONLUSTEN IN NATAL: 240 VROUWEN GEARRESTEERD AUTO TE WATER IN OIRSCHOT TWEE MENSEN OMGEKOMEN verwacht:. 202e jaargang - no. 193 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunctrhoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per min. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. DEBAT IN INDISCHE LAGERHUIS OVER INGRIJPEN VAN REGERING 7T In het Indische Lagerhuis is maandag onder zeer grote belangstelling het debat begonnen over het besluit van de regering de communistische over heid van de staat Kerala af te zetten en dit gebied rechtstreeks onder het bestuur van de president te stellen. De minister van binnenlandse zaken Govind Ballabh Pant zei in zijn verdediging van het regeringsbesluit, dat de communistische overheid van Kerala de rechten van het volk aangetast had en de ambtenaren en de politie had laten optreden, zoals het hun, de commnnisten zinde. De Indische regering kwam slechts met grote tegenzin tussenbeide, aldus de minister, en zij had ook niet tot afzetting van de Keralaanse overheid over hoeven te gaan, als deze over heid akkoord was gegaan met het voorstel van premier Nehroe tot tus sentijdse verkiezingen. Het verzet van het volk tegen de communisti sche overheid was volgens de minister het krachtigste dat in India ontstond sinds de onafhankelijkheidsbeweging. De minister gaf het Huls een sa menvatting van het rapport dat de gouverneur van Kerala over de toe stand had opgesteld. Daarin staat, dat de communistische overheid de steun van het volk verloren had, dat partijleden zich bemoeiden met het bestuur en een voorkeursbe handeling kregen. Het verzet van het volk was niet te weerstaan, aldus het rapport. Meer dan 100.000 mensen namen deel aan de demonstraties tegen de communis tische overheid, die 20.000 van hen in de gevangenis liet werpen. C.A.O.-metaal bij rijksbemiddelaars (Van onze Haagse redactie) Het college van rijksbemiddelaars heeft maandag de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de metaal nijverheid, die o.a. een verkorting van de arbeidstijd en een verhoging van de lonen met 5 procent inhoudt, in behandeling genomen. Het collego moet de C.A.O. namelijk eerst goed keuren, voor zij, met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1959, in wer king lean treden. De besprekingen van maandag had den een informatief karakter. Aan goedkeuring is het college nog niet toe. Dat zal wel enige tijd duren. Het betreft hier namelijk een ingewikkel de en belangrijke materie. Aan wat thans in de metaalindustrie op het gebied van de vrijere loonvorming staat te geschieden, zullen zich, naar het zich laat aanzien, de andere sec toren van het bedrijfsleven spiegelen. De openbare lichamen kwamen tot verval door de activiteiten van de communisten, aldus het rapport. De communisten filtreerden ln culturele organisaties en zij gebruikten coöpe ratieve instellingen voor het verster ken van de partij. Op verscheidene plaatsen was er een financieel bank roet. De arbeidsonrust groeide zozeer, dat de ondernemers moeite hadden de bedrijven aan het werk te houden. In Calcutta heeft de politie maandag vijf communistische en twee met- communistische leden van het parle ment van de deelstaat West-Benga len gearresteerd met nog ongeveer honderd anderen. Zij werden in voor lopige hechtenis genomen in verband met de „vreedzame invasie" van re geringsgebouwen, die de linkse „groep voor directe actie" op 20 augustus wil organiseren. Volgens de politie bestaan er plannen om deze „vreedzame invasie" gepaard te laten gaan met overvallen op voed sel- en graanpakhuizen, met als doel deze voorraden te verkopen tegen lage prijzen. De arrestaties duren nog voort. De overheid van West-Bengalen heeft maandagmorgen aangekondigd geen massale wetsovertreding van de com munisten te zullen dulden. Vierling, allen meisjes, in West-Duitsland geboren De 36-jarige mevrouw Maria Ehlen uit Mechernich in West-Duitsland heeft zondag het leven geschonken aan een vierling, alle meisjes. De dokters deelden maandagmorgen mee, dat moeder en kinderen het uit stekend maken. Drama in Nederlandse familie te Bogota Vrijdag heeft in Bogota de 36-jarige administrateur van de K.L.M. voor Columbia, de heer A. de K. zijn 32- jarige echtgenote en zijn beide kin deren, de tienjarige Miriam en de zevenjarige Ronny met revolverscho ten gedood. Daarna heeft hij zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Het drama werd pas zondag ontdekt, toen een vriend van de familie De K., toen hij geen gehoor kreeg bij het huis, een ruit. van de slaapkamer insloeg en nadat hij naar binnen geklommen was, het stoffelijk overschot van de heer en mevrouw De K. en van beide kinderen vond. Omtrent het motief tast men volledig in het duister. De politie neemt aan, dat de heer De K. in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Vliegtuig verloren, piloot gered Door zijn vliegtuig, dat in moeilijk heden verkeerde, even buiten de kustlijn een .landing" op zee te la ten maken, heeft de 46-jarige vlieger B. de Geus uit Voorburg gisteren het leven van een aantal badgasten on der Kijkduin bij Den Helder gered. De heer De Geus was met zijn Har vard PH-NIB opgestegen van het vliegveld op Texel met achter zich een doelzak ten behoeve van oefenin gen voor de luchtdoelartillerie, die bij Kijkduin ligt. Juist boven de stellin gen kreeg het toestel een ongekend hevige vibratie, waardoor de huid platen van het toestel vlogen. Op dat moment vloog de heer De Geus in de richting van de zee. Hij koppelde on middellijk de doelzak af en draaide zijn toestel in zuidelijke richting om het op het strand te zetten. Toen hij voldoende hoogte had verloren om te landen was hij echter boven een strandgedeelte waar het vol badgas ten was. De heer De Geus liet daar om zijn toestel een meter of vijftig van het strand in zee neerkomen. Hij slaagde erin tijdig uit de cockpit te komen en het strand te bereiken. Het toestel, dat in gebruik was bij AERO-Ypenburg, is gezonken. Al leen bij eb komt de staart boven wa ter. Nieuwe staatssecretaris wordt donderdag beëdigd Koningin Juliana zal donderdagoch tend te elf uur ten paleize Soestdijk de nieuwbenoemde staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, ter beëdiging ontvan gen. Koningin Juliana heeft gisteren de hoogste Koodc Kruis- ouderscheiding, de Florence Nightingalemedaille, uitgereikt aan zuster Anna Engelberts, oud-directrice van het Haven ziekenhuis te Rotterdam. Dit gebeurde in een bijeenkomst in de Rolzaal in Den Haag, waar zeer vele autoriteiten bijeen waren gekomen. De voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, hield een toespraak waarin hij het leven van Florence Nightingale en dat van zuster Engelberts besprak. VVVV\\\\\*AAAA**VVV\*\VVV\AA*WVVW*/VVVVW*AA/V TELEFOONDRADEN DOORGESNEDEN Twee blanken gewond in Pietermaritzsburg In Oemtwaloemi in Zuid-Natal, zijn 114 Afrikaanse vrouwen gearresteerd wegens het veroorzaken van ongere- eldheden en in Ifafa 126 vrouwen, lij hadden zeven bussen tot stilstand gebracht om hun gevangengenomen daor te bevrijden. De vrouwen hadden twee wegversperrin gen opgericht en enkele van hun had den arbeiders in nabijgelegen suiker rietvelden hun messen ontrukt. De ongeregeldheden in Oemtwaloemi zouden zondagavond zijn begonnen, toen een groep Afrikanen telefoon verbindingen doorsneed en daarmee het contact tussen de plaatselijke landbouwers en de politie verbrak. Politiepatrouilles zijn ook uitge zonden naar andere roerige gebie den in Natal, onder andere naar St.- Faiths, waar Afrikaanse wouwen weigeren belasting te betalen. Een politiegroep is uit Fort Shepstone naar Ifafa aan de kust gezonden, waar 126 wouwen zijn gearres teerd. Volgens de berichten hebben wouwen telefoondraden doorge knipt. De Zuidafrikaanse regering heeft een functionaris naar Natal gezonden om een onderzoek in te stellen. In het dorp Sobantoe zijn maandag openluchtscholen georganiseerd, daar zaterdag drie scholen in brand ge stoken werden. In Harding zijn de onlusten vorige week begonnen toen dertig Afrikaan se wouwen veroordeeld werden tot 12 weken gevangenisstraf wegens het in brand steken van een hut. De po litie, die hen naar de gevangenis in Pietermaritzburg meenam, gaf geen gehoor aan een verzoek tot vrijlating van de wouwen omdat zij thuis klei ne kinderen hebben. In Pietermaritzburg zelf werden zon dagavond auto's van blanken met ste- len bekogeld. Overdag werden in een •oorstad van Pietermaritzburg twee Afrikanen gedood en twee blanken gewond bij botsingen tussen de politie en de bevolking. OP TERUGREIS VAN ZANDVOORT NAAR KERKRADE Schoot over dijkje van Wilhelminakanaal heen Twee inwoners van Kerkrade, de 28- jarige J. Weelen en de 23-jarige H. J. Sporken, zijn verdronken, toen de auto waarin zij waren gezeten te kwart over twaalf in de nacht van zondag op maandag bij Oirschot het Wilhelminakanaal inreed. Twee an dere inzittenden, de 25-jarige S. en de 24-jarige G., beiden eveneens uit Kerkrade, hebben zich nog uit de auto weten te redden, doch zij moes- In een voorstad van de Tsjechoslo- waakse plaats Niitra Slovak zijn voorwer pen uit het gebied van het stenen tijd perk gevonden. Bruidegom na gerecht tijdens feest spoorloos i Een wiendelijk verzoek van een fotograaf die op een brui- loft in een plaatsje bij Napels n een foto van de jonggehuwden en de gasten wilde maken, §f 1 heeft geleid tot een massale i vechtpartij, die vijftien gewon- den en twintig arrestanten op- leverde. i Het incident begon toen de volijverige fotograaf het tra- ditionele plaatje van het gezel- |f schap wilde maken. Hij ver- zocht de talrijke gasten zich zo dicht mogelijk om het bruidspaar te scharen opdat allen op de foto zouden komen, i Dit verzoek werd door de per il sonen die zich opzij hadden op- I gesteld, zo enthousiast inge- I willigd, dat de middengroep in I de verdrukking kwam. Deze reageerde ogenblikkelijk door 1 een krachtige tegendruk uit te oefenen. Na een uitwisseling van beledigingen ging men el- I kaar al spoedig met stoelen, flessen en eetgerei te lijf. Toen de politie tenslotte aan het gevecht een einde maakte, 1 bleek de bruidegom spoorloos I te zijn verdwenen, mogelijk met het oog op de schade, die 1 op 12.000 gulden wordt ge- schat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiniiniininniiiiir ten met een ernstige shock in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto is, rijdende uit de richting Tilburg op de rijksweg BredaEind hoven, op de heuvel te Oirschot door nog onbekende oorzaak over het één meter hoge dijkje langs het Wilhel minakanaal geschoten en in het wa ter terecht gekomen. Twee agenten van politie en een bur ger slaagden er niet in om de twee mensen, die nog in de wagen moes ten zitten, te redden. Een van de om gekomenen had zich nog halverwege een portierraam geworsteld en de an dere werd uren later uit het kanaal opgedregd. De vier jongemannen waren op de terugweg van de wielerwedstrijden te Zandvoort. Nieuwe associatie voor hulp achtergebleven gebieden Eisenhowers voornaamste adviesraad voor financiële wereldvraagstukken heeft meegedeeld dat het „uitvoer baar" is een nieuwe internationale instelling op te richten die leningen zal verstrekken om de onderontwik kelde landen te steunen. De Verenigde Staten zullen formeel de oprichting van een dergelijk schap aat de Internationale Ontwikkelingsassociatie zal heten, voorstellen als de wereldbank op 28 september voor haar jaarvergadering in Washington bijeenkomt. De associatie zou een beginkapitaal hebben van een miljard dollar (ca 3,8 miljard gulden) waarvan de V.S. bijna een derde deel zou bijdragen. Zij zou leningen op lange termijn verstrekken die voor een groot deel in de valuta van het land dat het geld krijgt, kan worden terugbetaald. De associatie zou optreden in nauwe samenwerking met de Wereldbank en leningen tegen lage rente ver schaffen die deze instantie niet kan verstrekken. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Francoise Arnoul heeft in Parijs een modeshow bijgewoond van het mode huis Dior. Zij was vergezeld van haar Daar de foto's van de grote Franse mode pas 1 september gepubliceerd mogen worden, moest het Franse persbureau de japon, waarvoor Fran- coise zoveel bewondering hadver borgen houden. Een beeld van de overstromingen in het Oostenrijkse Salzbach-district. Bewoners van een geïsoleerd huis wachten om naar veiliger oorden te worden overgebracht. Woedende olifant viel bedevaartgangers aan Een woedende olifant heeft zondag in een dorp nabij Co lombo op Ceylon met een char ge op een stoet bedevaartgan gers tien mensen levensgevaar lijk gewond en een honderd- vijftigtal anderen minder zwaar letsel toegebracht. Twin tig personen worden nog ver mist. Een menigte van 5.000 pel grims nam deel aan een reli gieuze optocht toen een der 87 heilige olifanten van de Boed dhatempel te Perahera eer woedeaanval kreeg en kwaad aardig trompetterend op d< ontstelde bedevaartgangers in liep en velen een moeras in drong. Men vreest dat ver scheidene kinderen in het moe- raa zijn verdronken. Geboorte van een recreatiegebied in de Schelphoek WAAR IN 1953 het Oosterschei- dewatcr wild het Schouwse land binnensprong, bij bet Sclielp- hoekgat, spelen nu kinderen in het zand. Nog maar sinds enke le dagen, want men kon in het rampjaar onmogelijk verwach ten, dat de voortvarende dijk- dichters bij hun toch al niet ge ringe taak ook nog eens een rustiek strandje voor de nieuwe dijk aanlegden De kinderen van het Schouwse Se rooskerke, in welke gemeente de Schelphoek ligt, behielpen zich om te zwemmen daarom met de be staande accommodatie: een vrij steil aflopende a sf altglooiing bij hoog water en, als de waterstand minder gunstig was, de hoekige, scherpkantige keien van de dijk- voetversterking Serooskerke Is een heel kleine ge meente: met tweehonderd mensen de de gemeente met het kleinste inwo nertal in Zeeland. Evenwel: een ge meente met eén reservefondsje... Het fondsje is aangeboord en het strand ligt er: honderdvijftig tot tweehon derd meter lang, vijftig tot zestig me ter breed! In drie dagen tijd spoot een zandzui ger 35.000 kubieke meter zand tegen de Schelphoekdijk, plaatzand uit de Oosterschelde. Kosten: ƒ28.000. Zo van het kleine Serooskerke op haar eigen strand, het nieuwe, in de luwte van de Schelphoekbocht gelegen re creatiegebied is bereids ontdekt door de vele toeristen, die Schouwen dit seizoen telt. 13 Want boe bescheiden van opzet ook, het zou vreemd zijn, als men op een stukje zand iu Zeeland geen Frans en Duits zou kunnen beluis teren Bungalowbouw Burgemeester J. Klompe van Seroos kerke is er derhalve van overtuigd, dat hier de basis is gelegd voor een nieuw recreatiegebied op Schouwen. Zodra ln de Schelphoek-omgeving het werk aan de deliugsdijk door Schou wen gereed zal zijn, kan het ge meentebestuur een bestemming ge ven aan de gronden, die achter de speelt sinds kort niet alleen de jeugd 'dijk met het nieuwe strand braak liggen. Daarbij zal worden gedacht aan een parkeergelegenheid, een kampeerterrein en een terrein voor bungalowbouw. Do eerste aanvragen voor het bouwen van bungalows zijn reeds binnen Belangrijk acht burgemeester Klom pe ook het ongeveer twintig hectare grote bos, dat Staatsbosbeheer heeft geprojecteerd tussen de vlakbij het nieuwe strand lopende provinciale weg en de Stolpweg. Gedeeltelijk komt dit bos, dat doorsneden zal worden door rijwiel- en wandelpaden, in de gemeente Serooskerke te liggen, gedeeltelijk in de gemeente Haam stede. Maar het sluit aan op het re creatiegebied, waarvan „de wieg" be stond uit 35.000 kubieke meter wit Oosterscheldezand. Burgemeester Klompe herinnert in dit (Zie slot pag. 2 kol. 5) Belgrado, geheel bewolkt Den Helder, licht bewolkt Ypenburg, lïcht bewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twente, licht bewolkt Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, half bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, licht bewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, licht bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, half bewolkt München, motregen Ziirich, geheel bewolkt Genève. onbewolkt Locarno, half bewolkt Wenen, regen Innsbruck, regen Rome, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, onbewolkt Mallorca. onbewolkt 21 gr. 20 gr. 21 gr. 21 gr. 21 gr. 21 gr. 23 gr. 22 gr. 21 gr. 28 gr. 27 gr. 24 gr. 23 gr. 21 gr. 24 gr. 21 gr. 22 gr. 19 gr. 24 gr. 26 gr. 24 gr. 29 gr. 2 gr. 19 gr. 15 gr. 19 gr. 22 gr. 27 gr. 17 gr. 15 gr. 29 gr. 27 gr. 36 gr. 32 gr. Geldig tot hedenavond WEINIG WIND Zonnig-, droog en iets warmer. Over wegend zwakke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zonnig en zomers strand weer. Zwakke wind draaiend naar oostelijke richting. In de middag on geveer 22 graden, zeewater 19 gra den. Vooruitzichten: enkele dageu met zonnig en iets warmer strand weer. ZON EN MAAK 19 augustus Zon op 5.28 onder 19.58 Maan op 20.09 onder 6.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1