Straks PILOOT STORM onlvoerd in de stratosfeer ADRES MIDDENSTANDSBOND OVER VOORTGEZET ONDERWIJS EVEN NADENKEN PHILIPS oren, yen en.... scl\r\']ven „DESNOODS EEN PARTIJ VAN VRIJGEZELLEN Hel moeilijke oiler MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 F B O V l Af O I A L hi Z tl bi U W 8 bi O O U K 4 N T b AAN LEDEN DER TWEEDE KAMER onderwerpen. Volgens de mening van de bond zou het wetsontwerp dienen te voorzien in een centraal advies college dat bij algemene vraagstuk ken niet slechts op verzoek, doch ambtshalve zou moeten adviseren. In het adres merkt do bond voorts nog op, dat het wetsontwerp wellicht beter in verschillende ontwerpen van wet onder te brengen ware geweest. Voorts spreekt de bond als zijn me ning uit, dat de behandeling van het ontwerp vergemakkelijkt zou zijn als Ontbreken contact onderwijs- bedrijfsleven gelaakt De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond heeft dezer dagen aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden waarin deze bond zich uitspreekt over het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs. In dit adres spreekt de bond er zijn teleurstelling over uit, dat in het wetsontwerp „geen reke ning gehouden is met het leggen van de zo noodzakelijke contacten tussen het onderwijs en het bedrijfsleven". Het feit dat de handelsavondschool in het ontwerp niet is geclassificeerd ziet de bond als een gevolg van dit achterwege gebleven contact. In het adres wordt ook betreurd, dat bij het ondeiwijs op het Atheneum A (te vergelijken met de Hogere Bur gerschool A), het vak handelsweten schappen niet is opgenomen. De bond acht het een ernstig bezwaar dat de classificatie van de handelsschool is weggelaten en hij pleit voor een zelf standig Athaneum A, waarvan de in houd van de sector handelsweten schappen naar zijn mening een neuw- keurige omschrijving dient te krij gen. De bond spreekt er zijn verheu ging over uit, dat het midden- standsonderwijs blijkens het ontwerp van wet een eigen sta tus zal verkrijgen. Tegelijkertijd spreekt hij echter zijn onbehagen uit over „de onzekerheid waarin de praktische uitvoering van dit onderwijs zal komen te verkeren, wegens het ontbreken van speci fieke wettelijke hoofdlijnen". De bond zegt verder in het adres, het onvoldoende te vinden dat de organen van ouders, leraren en gemeentebe sturen of schoolbesturen slechts op verzoek van de kroon de minister mogen adviseren over aangewezen Benny Fields overleden De Amerikaanse zanger en danser Benny Fields, die bekend werd door schlagers als de „Lullaby of Broad way" en de „Melancholy Baby" is zondag op 65-jarige leeftijd te New York overleden. Hij leed aan een hartziekte. Horizontaal: 1 van ivoor; 5 paard je; 6 mand; 8 deel v.e. schoen; 10 ten aanzien van; 12 schaap; 13 smart; 15 hoofddeksel; 17 riviertje in Drente; 18 vóór anderen; 20 mu zieknoot; 21 ondanks; 22 kaartspel; 23 lengtemaat; 24 boom; 26 heden; 27 bedrog (volkst.); 29 gemalen ei- kekast; 30 varkentje; 31 brood; 33 soort hond; 34 Ned. Aardolie Mij., afk.; 36 sterke drank: 37 ronddraai ende schijf met scherpe tanden. Verticaal: 1 boom die ?9 horiz. le vert!; 2 luitenant; 3 getij; 4 voor deel; 5 deel v.e. varken; 7 houten kom; 8 stad in N. Holland; 9 op gro te afstand; 11 brengt bij elkaar; 12 bewaarplaats voor honing; 13 rivier in Duitsland; 14 bep. bomen; 16 re tour ;18 enz. 1 9insekt; 25 niet dik; 28 spijker; 30 wapentuig; 32 vliesjes Koren; 33 alzo; 35 til titel; 36 mu- elke vorm van het in het ontwerp lei regelen onderwijs een summier leer plan was aangegeven. Incident aan de Oostduits- Westberlijnse grens Een 25-jarige Oostduitser is zater dagavond met een vrachtauto in vol le vaart door de slagboom bij Staa- ken gereden aan de grens tussen Oost-Duitsland en West-Berlijn, aldus heeft de Westberlijnse politie zondag moegedeeld. De Oostduitse douane schoot met re volvers op de vrachtauto. De bestuurder van de wagen zei na aankomst in West-Berlijn dat hij vreesde in Oost-Duitsland om poli tieke redenen te zullen worden gear resteerd. Dr. Sucker op Evangelisch congres „Komend concilie blijft zuiver r.-k. aangelegenheid" Op het negende congres van de Duit se Evangelische Kerk in München heeft dr. Wolfgang Sucker er vrijdag de nadruk op gelegd dat het concilie dat paus Johannes bijeen zal roepen „een zuiver r.-k. aangelegenheid blijft." Hij wees de mogelijkheid van een ver bond tussen de katholieke kerk en de andere christengemeenschappen met gelijke rechten van de hand en zei dat „de paus geen nieuw tijdperk van wereldcnristendom wil en kan openen." „Voor Rome bestaat er slechts één mogelijkheid om de chris teneenheid te herstellen, dat is here niging met Rome. Dit is erg jammer want wat beide religies scheidt, kan niet worden teruggebracht tot enke le onbetekenende verschillen en het verzet van enkelingen. Het gaat om een verschillende opvatting van de gave van het evangelie." „Daartegenover staat echter dat de verschrikkingen van do oorlog en de vervolgingen na 1933 Icatholieke en protestanten die vroeger vreemden voor elkaar waren, tot ware broeders hebben gemaakt." Z.M. Boudeivljn, koning der Belgen is op het ogenblik met vakantie in Zuid-Fran krijk. De foto toont liem hier wandelend naast zijn zuster, prinses Josephine Charlotte, op een aanlegsteigertje te Cabasson aan de Franse Bivièra. Op de achtergrond prins Jan van Luxem burg. insectenverdelger Amerikaans krediet van 510 miljoen voor Euratom De commissie van de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie en de export-importbank iu Washington hebben overeenkomsten ondertekend waarbij de bank een krediet van on geveer 510 miljoen gulden verleent als aandeel in de financiering van de bouw van kernenergiecentrales welke in het kader van het gemeen schappelijk programma Euratom- Verenigde Staten in de landen van de gemeenschap zullen worden ge bouwd. Het krediet van de export-import bank mag worden aangewend om fi nanciële medewerking te verlenen bij de aankoop van reactoren van in de Verenigde Staten bestudeerde en ontwikkelde typen alsmede voor de fabricage van de eerste brandstofla dingen en voor technische diensten. Het verleende krediet mag niet meer dan 40 van de totale kosten van een centrale vormen. Het krediet is aflosbaar in twintig RADIO. EN T.V.-RUBRIEK N.C.R.V.-„Rondino" van matige kwaliteit Er waren zaterdagavond slechts twee lichtpuntjes in het N.CJR.V.- progratnma: Dora Paulsen in „Ron- dino" eu Elisabeth Andersen in „Van grote naar kleine K". Elisabeth Andersen presenteerde in een verrukkelijk decor enkele aardi ge liedjes, waarbij ze, zoals te ver wachten was, acteerde als een groot actrice, zodat «leze kleine kunst eigenlijk grote kunst was. „Rondlno" was een echt zomers uitje naar een vrij vervelend terras ergens in Warmond, waar enkele bekende en Admiraal Halsey overleden De Amerikaanse admiraal Willam Halsey, die in de Tweede Wereldoor log bevelhebber is geweest van de Amerikaanse derde vloot en een aan tal grote zeeslagen in de Stille Oce aan heeft gewonnen, is zondag in een vakantieverblijf op Fishers Island nabij New York dood in zijn bed ge vonden. Halsey had kennelijk een hartaanval gehad. Hij is 76 jaar ge worden. jaar. De berekende rente zal 4% per jaar bedragen. De bank heeft verklaard dat dit percentage bene den de normale rentevoet voor le ningen voor industriële ontwikkeling ligt, doch dat dit met instemming van de U. S. National Advisory Council on International Monetary and Financial Problems werd vast gesteld ten einde de toepassing van kernenergie voor vreedzame doelein den te bevorderen. minder bekende gasten optraden. De vondst van het commentaar door Joop Reinboud zonder dat men iets proefde van de roezemoezige sfeer, die in zo'n omgeving heerst, is, me nen wij niet geslaagd. Het werd een doodse uitzending, waar smaak noch reuk aanzat om een in dit verband wat gewaagde beeldspraak te gebrui ken. Het enige dat ons bekoorde, was het optreden van Dora Paulsen, die In een gesprekje mot Jaap Molenaar, enig leven in de Warmonase brouwe rij bracht. Hommeles bij de Vara De Vara heeft er zich zondagavond gedeeltelijk van afgemaakt. Een on voltooide Hommeles-uitzending werd om tien minuten over half tien plot seling afgebroken met do mededeling, dat net niet mogelijk was verder te gaan. Zo bleven wij midden in een oude aflevering van het pension ste ken, waardoor de hele herhaling be trekkelijk waardeloos werd. Tevoren werd het programma „En passant" fepresenteerd door Pier Tania en imert Kruidhof. Er zat spirit en va riatie in deze uitzending. Een veel heid van onderwerpen, die interes sant en amusant waren. Pier Tania voerde gesprekken op een ongedwon gen manier. Hij en Eimert Kruidhof slaagden erin er een gezellig pro gramma van te maken, dat ook mu zikaal enkele aantrekkelijkheden be zat. De jazz-informatie uit Zaandam en vooral het olievatenorkest uit Trinidad waren een belevenis. De sport leverde tenslotte een laatste zondagbijdrage, waarbij een grote plaats was ingeruimd aan de wereld kampioenschappen wielrennen. Cl II Het vrijgezellen-congres dat het afgelopen weekeinde te Grevenbicht werd gehouden, heeft aan de minister van financiën eu aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer een telegram gezonden. De vrijgezellen vragen daarin aandacht voor hun mening dat de belasting, die zij in Nederland moeten betalen, in vergelijking tot die voor niet-vrijgezellen veel te hoog is. Zij dringen aan op verlaging van die lasten. De heer Ger Greyn zei in zijn openingsrede onder meer: „Dit jaar zijn wij bereid om tot het uiterste te gaan en gebruik te maken van onze democratische rechten en desnoods een mogelijk noodzakelijke partij te stichten". mm 1251. Wie weet, mijmerde piloot Storm, had zich ook in deze Incastad een trage die afgespeeld gelijk aan die, welke de door Pizarro gevangen vorst Atahualipa ruim vier eeuwen geleden het leven kostte. Deze nobe le en schrandere Inca had in zijn gevangenschap spoe dig ontdekt, dat de vreem delingen onder het mom van vroomheid een ongelooflijke hebzucht koesterden naar goud. Hij besloot daarvan gebruik te maken, ten einde weer vrij te komen. Zon der blikken of blozen bood hij Pizarro in ruil voor zijn vrijheid de ruimte, waarin hij gevangen zat, te vullen met goud. zo hoog als hij kon reiken. De Spanjaard stemde ongelovig toe en het geschiedde wer kelijk zoals Atahualipa had beloofd. In enkele maanden tijds hadden de Inca's uit alle hoeken van hun grote rijk het goud bijeengebracht. De conquistador, die een opstand onder de be volking vreesde, liet zijn gevangene echter niet vrij. Integendeel. De Incavovst werd op lafhartige wijze vermoord. Midden in zijn over peinzingen werd Arend gestoord door de stém van Ucayba, die van buiten flauw tot hem doordrong. „Capitano, capitano. Kom!!!" UT DE ETHER DINSDAG IS AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 746 Kc/s. 7.00 AVRO 7.30 VPRO. 8.00—21.00 AVRO. AVRO: 7.00 NWS. 7 10 Gym. 7.20 Oram. VPRO: 750 Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym- 9 10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterse 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12 00 Zang en plano. 12.20 Gram. 1250 Land- en tulnbouwme- ded. 12.33 Dansork. en scL 13.00 N%vs. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Het testament, hoorspel. 14.40 Harprecital. 14.55 Viool en clave- cimbel. 15.15 Voor de Jeugd 18.15 Gram. 16.30 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 16.45 Bas-bariton en piano. 17.20 Gr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U-: Het ontstaan en de ontwikkeling van de sterren, door dr. C. de Jager. Tweede le zing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Fitmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Dans- muz. 20.40 Nieuws uit Marokko, hoorsp. 22.00 Act. 22.15 Festiva- v. Salzburg 1959. rep. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. van New York. 23.17—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 111 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9 40 Voor de jeugd. 10.00 Voor de kleuters 10.20 Lichtbaken, caus. 10.35 Gram. of regenprogr. voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.80 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmïded. 12.33 Gram. 12.50 Echo. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.85 Lichte muz. 14.00 Koorzang. 14.25 Gram. 14.35 Voor de plat telandsvrouwen. 14.45 Gram. 15.30 Gram. of regenprogr. voor de jeugd. 16-00 Voor de zieken. 18.30 Ziekenlol. n.oo Voor de jeugd. 17 40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz. rijksdelen overzee: Lakoe, een spel uit Surinamc's historie door drs. H. C. van Renselaar en dr. G. D van Wengen. 184)0 Gram. 18.20 K.V P., pol. caus. 18.30 Voor de Jeugd. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 1945 Gram. 20.30 Vaksntle-(wetensw)sardlgho- den 21.00 Hou. Festiva: 1959: Concertge bouw ork. 22.10 Pianorecital. 22.45 Avond gebed en lit-kal. 234)0 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. 20.20— 22.20 Speelfilm. VLAAMS-BELG. T.V PROGRAMMA. 19,30 Nws., act., weerber., en joum. 20.00 Filmoperette. 21.20 Rep. 3205 Nws. en journaal. FEUILLETON DOOK DAVID HOWARTH 34 „Wacht maar, jij ongelovige hond!" riep de korporaal kwasl-boos, „ik zal je wel eens wat laten zien. Heb je liet touw klaar? Bind het dan aan die boom alsjeblieft. Ik heb lie ver niet, dat je het laat glippen". Eensklaps zag Julian, dat de andere soldaat, Les, ook zijn buis en pull over" uittrok. „Hoor eens", zei hij daarom, „meer verkleedpartijen zijn niet nodig, vind ik". „Ik zal mijn hemd geven 0111 U af te drogen, majoor, want U moet geen droge kleren zo maar over het natte lichaam aantrekken. Ik heb het hemd alleen nog maar vanavond gedragen; voor naai- de kerk te gaan. ziet U". „Jullie zijn al te vriendelijk, jon gens. Ik heb vroeger wel eens kwaad gesproken van de militaire politie., maar zal mijn opin'e herouwvol moe ten horzien, geloof ik", zei Julian. „Och, wij moeten ervoor zorgen dat de infanterie geen moelijkheden krijgt, majoor", antwoordde de kor poraal, terwijl hij zich van zijn laat ste kleren ontdeed. Daarop nam hij het touw en bond dat om zijn li chaam. „Nu, Smithy", ging hij voort. „Jij laat het vieren zodra ik wegzwem. En trek er vooral niet aan". „Neen", zei Julian, „dat ls verkeerd, korporaal. Wanneer je zo het touw over de stroom krijgt, zul je het nooit kunnen optrekken. Gooi alles in het water, met het ene eind vast gemaakt op de wal en het andere om je lichaam: het middonstuk laat je rustig afdrijven. Op die manier wordt de last je niet te zwaar". Na enig nadenken stemde de korpo raal met Julian's raad in. „Ja ma joor". zei hij, „U heeft volkomen gelijk". „En nu nóg iets", hernam Julian. „Begin van het vlot af, dan heb je twintig voet minder te zwemmen. Bovendien stroomt de rivier aan de ze kant het snelst". ,Een goed Idee, majoor Vooruit Smithy, „neem het touw mee naar het vlot en maak het daar vast. Een beetje vlug; het is nogal koud". De korporaal en zijn mannen snel den naar het vlot, terwijl Julian zich droog wreef met het hemd van de soldaat en de kleren van de kor poraal aantrok. Hij zag hoe ze het touw aan een hoek van het vlot be vestigden en daarop het midden in de rivier lieten afdrijven. Toen nam de korporaal een sprong van de hoogste paal en dook. Julian zag nog, dat zijn hoofd weer boven wa ter kwam, maar weldra had de stroom hem buiten gezicht meege sleept. Julian kleedde zich zo vlug aan als met zijn verkleumde vingers moge; lijk was. Hij was amper klaar cri bezig gzijn eigen kleren in een hevig druipende bundel saam te pakken toen de pastoor het pad langs de ri vier afkwam. Julian bracht hem van alles op de hoogte en kreeg bij het zien van de brave man nog een idee, dat hem in de sequoialaan al door het hoofd had gespeeld. „Luister eens ais U wilt, eerwaarde", begon hij, „zou ik U, als wc er nog een ogenblik tijd voor kunnen vinden, mogen raadplegen over iets dat mij wat bezwaart? „Dat spreekt vanzelf", antwoordde de pastoor, „ik dacht daareven al, dat U zich over het een of ander zorgen maakte, iets dat buiten dit nachtelijk avontuur op zichzelf al zorgelijk genoeg omgaat. Ja. na tuurlijk wil ik U graag helpen Tk sta altijd te uwer beschikking". „Dank u zeer, eerwaarde. Ik zal wel zorgen, dat we de gelegenheid voer zo'n gesprek, krijgen. Maar eerst moeten we de korporaal veilig hier terugzien". Ze liepen samen naar het vlot, waar de soldaten een beetje angstig over de rivier stonden te turen. „Ik zie nog niets, majoor", zei één hunner, „maar we denken wel dat hij het heeft klaargespeeld", Julian wierp een blik op het touw, dat diagonaal in do stroom lag. ,.'t Ziet er wel naar uit", stelde hij de man gerust. „Houd het touw in de gaten; als hij het heeft vastge maakt. zullen we het stroomafwaarts zien drijven". „Ik geloofd, dat het een tijdje op dezelfde plaats is gebleven, majoor". „Dan neem ik aan, dat hij over de rivier is. Hij zou het met één hand onmogelijk gespannen kunnen hou den, zelfs wanneer hij het op de oever kreeg. Maar als hij van de plaats waar hij aan land kwam te- rugzwemt, zal liij een flink eind be nedenstrooms weer aan wal komen" „Hij zei. dat hij aan de overkant een eind naar boven zou lopen, ma joor". „Dat is beter. Hij moet niet zonder kleren helemaal aan de andere zijde van da rots hier terechtkomen". „Wacht eens even, majoor. Ja, daar is hij al! Ziet U hem? Kom mee, Les, hij drijft wat af. Vooruit, we zullen hem een hand toesteken". Julian staarde naar het donkere wa ter benedenstrooms, in de richting door de soldaat gewezen en zag toen een flits van een arm en twee hevig trappelende voeten. Alle drie renden het vlot af en holden langs de oever om de korporaal te helpen. „Deksels koud", zei hij proestend uit het water stapend. „Geef mij maar een zomerse badplaats. Is de oude baas al terug met de kleren?" „Neen", antwoordde Julian, „je moet maar een stel kleren van jou terugnemen". De pastoor was hem echter al voor geweest. Hij had zijn lange zwarte jas uitgetrokken en die de korporaal om de schouders gesla gen. „Dank U wel", zei deze hoogst verbaasd. „Dat komt juist van pas". Hij zag dat de geestelijke hem niet verstond, zodat hij Julian vroeg zijn dank te willen overbrengen. „O, en wel gelukgewenst mot uw strepen, majoor" voegde hij er lachend aan toe. Inderdaad maakte Julian in zijn korporaalsuniform en de korporaal omhuld door een pastoorsjas een min of meer komisch effect. Intus sen begaf Julian zich weldra met de drie' soldaten naar het oude fort ter wijl de pastoor aan de waterkant op Anton bleef wachten. „Goed geslaagd?" vroeg Julian toen de klimpartij begon, waarbij de kor poraal op blote voeten heel voor zichtig zijn weg koos. „Helemaal geen moeite gehad, ma joor Ik heb het touw aan een boom vastgemaakt Het enige risico zou zijn, dat er 'oevalllg iemand langs kwam. want de bomen daarginds staan aan de andere kant van het pad", „Dat risico moeten wc nemen", her nam Julian, „maar als onze vriend op tijd komt, duurt het niet veel langer meer dan een half uur". „Ziet U. majoor", ging do korporaal voort, „nu heb ik maandenlang naar die rivier zitten kijken en nooit een kans gekregen om ze over te steken. Ik had nimmer gedacht het nog eens midden in de nacht te doen en Op zo'n manier!" „Ja, ik begrijp wat U bedoelt", ant woordde Julian. „Toen ik de laatste keer bij jullie brug stond, voelde ik iets dergelijks. Maar ik zou er geen gewoonte van maken". „Ik evenmin, majoor. Eén keer is genoeg. Praat me niet van winter sport. Waar is dat vuur nu, ma joor?" „Niet ver meer, geloof ik", zei Ju lian, terwijl ze een slingerend pad opklommen. Dit leidde blijkbaar naai de westkant van de rots en door de toppen van de bomen heen kon hij de omtrekken van het fort onder scheiden. Het stond daar als een klein-model kasteeltje muur was vrij wel totaal in puin gev&lldO. De eens steil oprijzende muren waren dooi de tand des tijds geheel verkruimeld en in de loop £er eeuwen omlaag ge stort. Alleen een paar grimmige, hoekige steunberen, die vorst en wind hadden getrotseerd, waren hachelijk op de buitenste rand blij ven staan Bomen hadden er wortel geschoten en groeiden nu, in een verwarde, wat spookachtige massa, dwars door elkaar en de stenen heen. Braamstruiken, hoog opschietend gras en allerlei onkruid overwoeker den het gehele terrein. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7