Kapelle won bij verrassing het voetbaltoernooi te Kloetinge Tekko Taks en de nieuwe uitvinding MIDDELBURG WAS KANSLOOS TEGEN STEENBRUGGE (0-4) VOPO B0RSSELE ONGESLAGEN KAMPIOEN VAN 3e KLAS B RESULTATEN VAN STRIJD OM DE WERELD-WEGTITELS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 Enthousiasme der Zeeuwen fnuikend voor betere techniek der Belgen Het technische overwicht dat de Belgische voetballers demonstreerden in het internationaal voetbaltoernooi dat Kloetinge zaterdag hield, heeft moe ten onderdoen voor het enthousiasme van de Zeeuwen, met name van Ka pelle. De verwachting dat het een Belgische aangelegenheid zou worden werd niet bewaarheid: Kapelle won verrassend de wisselbeker. De Kot? pelenaren versloegen in de finale Jong Lede met 10, nadat zij in de voorronde de Belgische club Beveren een 11 draw hadden afgedwongen door hot winnen van de strafschoppenreeks plaatsten zij zich in de eind strijd. Ter afwisseling werd een wedstrijd gespeeld tussen damesvoetbalelftal- len van Hellas uit Goes en Blauw Wit uit Kloetingen, welke ontmoe ting de Hellenen met 71 wonnen. De sterke Belgische bezoekers S.K. ..Beveren" en V.C. .Jong Lede", speel den typisch Belgisch voetbal: er was goed combinatiespel te zien, maar het was te veel in de breedte opgezet, uiterst kort en veelal doorzichtig. Daarentegen speelden de Zeeuwen enthousiaster, gooiden het spel meer open, waarbij vooral Kapelle over een hechte verdediging bleek te beschik ken- Vooral op het tegen papier ster ke Beveren, gaf Kapelle een goede partij voetbal te zien. Wel begon Beveren met een klein overwicht, maar de tegenpartij paste zioh snel aanna tien minuten ging de strijd gelijk op. Na een kwartier maakte Scheerlink van een misver stand voor het Kapelse doel gebruik, door zijn club de leiding te geven. Vier minuten later zorgde Nieuwen- huize voor de gelijkmaker, door uit een goed sluitende aanva 1-m-de-1 engte een strak, onhoudbaar schot te lan ceren, (11). Kloetinge, dat hierna uiitkwam tegen Jong Lede, had tot aan de rust een overwicht, waarbij enkele kansen door slecfht gerichte schoten teloor gingen. Even zag het er naar uit, dat ook de ze wedstrijd met strafschoppen be slist zou moeten woren, maar zeven minuten voor het einde gaf Willy Roelar.dt de Kloetingse doelman Hol- lestelle het nakijken. Incident Twee minuten later deed zich een ongelukkig incident voor, waarbij doelman A. Bayens van Jong Lede wegens kwetsuren het veld moest verlaten en werd vervangen door Bonarens. Het gebeurde vijf minu ten voor het einde van de wed strijd. De Belgische doelman wierp zich bij een aanval op zijn doel in Jongen overleden na aframmeling De 18-jarige J. W. V. is zaterdag middag om ongeveer 5 uur in de Jan de Baan straat te Den Haag overle den, nadat hem een pak sfaag was toegediend. De jongeman zo bleek uit de voorlopige verhoren die de Haagse politie heeft afgenomen had 's middags zijn 14-jarig vrien dinnetje geslagen. Dc broer van dit meisje, de 22-jarige A. J. D., ver voegde zich later in de Jan de Baan- straat om zijn zusje te wreken. De aframmeling kwam echter zo hard aan, dat de jongeman overleed nog voordat hij in het ziekenhuis kon worden opgenomen. A. J. D. legde tegenover de politie een volledige verklaring af van de toedracht. Ooggetuigen van de vechtpartij deel den mee op de onenigheid te zijn ge attendeerd doordat de twee jongens op hoge toon ruzieden over de uitge raakte verhouding van het slacht offer en het meisje. D. gaf de jonge man toen een trap in de onderbuik en nadat V. op straat lag nog een trap die de nekwervels moet heb ben gebroken. De arts kon slechts de dood constateren. Daartoe in staat gesteld door de ont stane verwarring op straat, maakte D. zich uit de voeten, doch hij werd spoedig door de politie achterhaald. Meer macht voor inter- Amerikaanse vredescommissie De conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Amerikaanse staten te Santiago heeft gisteren be sloten de macht van de inter-Amerl- kaanse vredescommissie te vergroten om bij te dragen aan een onts, ning in de Caribische sfeer. Aan alle leden is voorts verzocht zich strikt te houden aan de beginselen van non- interventie. Voor een exacte definië ring van dit begrip heeft men zich gewend tot de in ter-Amerikaanse ju ridische commissie te Rio de Janeiro die hiertoe een lichaam zal oprichten, dat zich ook bezig moet houden met het vaststellen en tegengaan van be ginselschendingen. Dc vredescommissie zhI volgens de aanbeveling van de conferentie on middellijk de spanningen bestuderen die in bepaalde Amerikaanse landen tot verstoring van de vrede kunnen leiden en hierover verslag uitbren gen. Haar nieuwe bevoegdheden gel den tot dc nieuwe conferentie van de organisatie van Amerikaanse staten in Equador. Vandaag eindigt de conferentie. De dood op de weg Zaterdagmiddag om vijf uur werd de 32-jarlge mevrouw C'. van der MolenSlot uit Broek op Langcn- dijk toen zij op haar bromfiets te Koedijk de Heldersewcg overstak Ïeschept door een uit de richting •en Helder komende perronenauto, bestuurd door de heer J. R. uit Leeu- warden. Het slachtoffer werd een eind meegesleurd. In het centraal ziekenhuis te Alk maar is zij in de loop van de avond tan haar verwondingen bezweken. de baan van de bal, maar werd daarbij door een schoen van een tegenstander tegen het hoofd ge raakt. Bayens liep daarbij een her senschudding o-p- In de verliezersronde moest Kloetin ge tegen Beveren al voor het tech nisch overwicht der Belgen zwichten; Beveren voerde tenslotte de stand op 5—0. Finale In de finale zagen de toeschouwers een geheel ander Jong Lede dan te gen Kloetinge. Het speelde veel agres siever, zij het te kort. In de eerste helft was er van weinig krachtsver schil sprake, maar toen met nog een kwartier te spelen Kapelle zich in de defensie terugtrok, demonstreerde Jong Lede een duidelijk overwicht. De aanvallen liepen echter allemaal dood op de sterke verdediging, terwijl er ook slecht geschoten werd. Na een kwartier spelen kreeg midvoor J- Braam een bal toegespeeld die hij vallende hard inkopte. Met nog twee minuten te spelen kreeg Jong Lede de kans voor de gelijkmaker toen een der Kapelse achterspelers hands maakte. De toegekende penalty werd echter naast geschoten. De eindstand werd: 1. Kapelle met wisselbeker; 2. Jong Lede (B.); 3. Be veren (B.) en 4. Kloetinge. Chelsea behaalde verdiende 3-2-overwinning op Ajax Voor 15.000 toeschouwers heeft zon dagmiddag Chelsea een kleine doch alleszins verdiende overwinning op Ajax behaald. De cijfers waren 32. Qua positiekiezen en individuele loop snelheid en vooral ook wat de snel heid van spelen van de bal betreft, waren de Londenaars superieur. De uitslagen van andere vriendschap pelijke wedstrijden luiden: NACPC Brugge 30; DOSWuppertaler SV 6—1; Elinkwijk—GVAV 6—3; Veen- damLeeuwarden 63; ADOSHS 22; SpartaAustria 41; Helmon- diaWllhelmina 7—2; KFC—Rapid JC 4—1; PSV—Sheffield United 2—3 Willem II—Anderlecht 1—7; AGOW —Rapid JC 2—2; Sittardia—FC Bre- genz 4—0; FC Köln—VW 31; Bayer LeverkussenBW 53; NO- ADStandard Luik 12; Longa— 1 Turnhout 11; FC LuikFortuna '54 2—0. Nederlandse hengelaars voor wereldkampioenschap Ouder uitstekende weersomstandig heden is zondagmiddag in de Lingc bij Gorinchem de nationale hengel- wedstrijd gehouden waarbij bepaald moest worden, welke vijf hengelaars ons land zullen vertegenwoordigen in het internationaal visconcours bij Neuchatel in Zwitserland. In dit visconcours zal het om het wereldkampioenschap hengelen gaan. De vijf Nederlanders, die daar op 27 september ons land zullen vertegen woordigen zijn de ivren A. den Ise- ger uit Utrecht met (1610 punten), L. Schatorje uit Tegelen (1390 p), S. Knapen uit Tegelen (1295 punten), W. Hermans uit Tegelen (1075 p) en H. Pepcis uit Berg-Urmond (840 punten). TE OVERLADEN OEFENPROGRAMMA Belgen beheersten het middenveld volkomen Het spel van Middelburg in de zater dag gespeelde wedstrijd tegen Steen- brugge was bepaald niet best, waar aan wellicht het wat overladen oe fenprogramma drie wedstrijden in zes dagen is, vooral bij de huidige temperatuur, van het goede wel Iets te veel niet geheel vreemd zal zijn. Vooral de voorhoede, waarin Goossen ditmaal door de jeugdige Carol was vervangen, kreeg geen schijn van kans tegen de Belgen. De bezoekers, die bijzonder snel van start gingen, bleken over betere tech nische- en tactische wapens te be schikken dan de thuisspelers, die daartoe de gehele wedstrijd het ini tiatief aan de tegenstander moesten laten. Steenbrugge beheerste het midden veld volkomen en mede daardoor was de hoofdstedelijke voorhoede geheel op zichzelf aangewezen. Deze opgave bleek voor deze linie te zwaar en zelfs Groenewegen deelde in dc ma laise en dat werd er niet beter op. toen hij het tegen het einde in al te individuele acties ging zoeken. De middenlinie met Vogel als uit blinker en de achterhoede hadden het bijzonder zwaar en behoudens enkele fatale dekkingsfouten. die 2 Belgische doelpunten tot gevolg had den, wérd in de defensie zeer behoor lijk gespeeld. Onmiddellijk na het beginsignaal presenteerden de Belgen him visite kaartje in de vorm van enkele snelle, open aanvallen, waarmee ze het heiligdom van Versluys angstig dicht naderden. Na een kwartier kon deze doelman nog juist, door tijdig uitlopen, de openingstreffer voorkomen, maar na een half uur spelen moest hij toch zwichten voor een van dichtbij gelost schot (0—1). De Middelburgse voorhoede faalde als linie volkomen en toen Wisse een der sporadische doel kansen kreeg, faalde hij door juist in de handen van de keeper te schieten. De Belgen kregen heel wat meer kansen, maar door stug verdedigen, asfffii Kapelle heeft zaterdag het internati onaal voetbaltoernooi, dat te Kloe tinge werd gespeeld, gexconnen. In de finale xoonnen de Zeeuwen met I0 van hun Belgische tegenstander Joxig Lede. Op de foto lanceren de Belgexi een aanval op het doel van Kapelle: echter zonder succes. foto P.Z.C.) waarbij vooral Carol Sr. en Janse veel goede dingen deden, bleef het tot aan de rust bij één treffer. Na de thee leek Middelburg uit een an der vaatje te zullen tappen, maar reeds vrij spoedig namen do Belgen het initiatief weer over. In de tiende minuut werd een ernstige dekkings- fout Midddelburg noodlottig, want plots verscheen de midvoor alleen voor Versluys, die tegen het strakke schot geen kans had (02). Slechts eenmaal Nog probeerde Middelburg de bakens te verzetten, maar slechts één maal kwam het Belgische doel werkelijk in gevaar. Schoten van Groenewe gen, Lievense en Wisse volgden el kaar op, maar tenslotte haalde één der Belgen de bal nog juist van de doellijn weg. Na 23 minuten moest Versluys voor de derde maal vissen toen de geheel vrijgelaten linkshui- ten orgeHinderd en hoog kon inschie ten (03). Nadat Carol jr. nog een schot had gewaagd dat tegen de kee per afstuitte, kwam vlak voor het einde het vierde en laatste doelpunt der Belgen, waarmee de eindstand, allerminst geflatteerd, op 04 werd gebracht. Voordien hadden Ook dc Middel burgse reserves het onderspit moe ten delven tegen die van Steen- brugge. Voor de rust namen de Belgen de leiding, maar Van de Velde zorgde toen voor de gelijk- makor. Daarna kwamen er na de rust nog twee Belgische doel punten bij, zonder dat de groen- witten verder succes konden berei ken (1—3). Marian Luderus roeide snel maar werd geen kampioene In de beste tijd, die op haar nummer werd gemaakt, plaatste de Neder landse skiffeuse Marian Luderus zich via de herkansing in de finale van de Europese kampioenschappen in Ma con. Zelfs in de finale werd de mach tige 3.50.4 van onze Nederlandse roeister niet overtroffen. Maar Ma rian Luderus bleef in die finale zelf ook 12 seconden boven de tijd van de vorige dag. Kampioene werd de Hon gaarse Jenone Papp, die het parcours afroeidc in 3.53.8 voor de Russische Moukhina, die in 3.57.3 finishte. En nadat als 3e Eva Sika uit Oostenrijk In 3.57.4 de eindstreep gepasseerd was. kwam eerst Marian Luderus in de min of meer teleurstellende tijd van 4.02.2. Engelse zwemploeg liep de Duitse onder de voet De Engelse zwemploeg, die in Waal wijk tegen Nederland met groot ver. schil verloor, heeft zaterdag met 141- 99 punten van Went-Duitsland ge wonnen. West-Duitsland kwam met ongeveer dezelfde ploeg uit als in Saarbrücken tegen Nederland, toen de Duitse zwemploeg een kleine zege wist te behalen. Reclamevliegtuigje in bollenveld neergestort Zaterdag omstreeks het middaguur is een sportvliegtuigje, een Havil- land Tiger-Moth, dat reclame maak te voor horloges, in een bollenveld onder de Silk bij Vogelenzang neer gestort en geheel vernield. De 31- jarige piloot J. C. P. uit Rotterdam bleef ongedeerd. Door onbekende oor zaak verloor het toestel hoogte en de vlieger trachtte een noodlanding op het veld vlak achter de duinenrij te maken. Australië in eindstrijd van Davis Cup-toernooi Australië heeft door een overwinning op India de challenge-round van het toernooi om de Davis Cup bereikt. Australië zal daarin uitkomen tegen bekerhouder Amerika. Noal Fraser versloeg Ramanathan Krlshnan in het derde enkelspel met 6-2, 6-3 en 6-4. Australië leidde zaterdag met 2-1 door een zege In het tweede en. kei- en in het dubbelspel. ZEEUWSE KORFBALCOMPETITIE Animo II doorboorde korf van Vedo III34 maal... Van het voor zaterdag vastgestelde korfbalprogramma moesten, doordat vele clubs nog incompleet waren dooi de zomervakanties, nog enkele wed strijden worden afgelast. Toch bracht dezo eerste zaterdag na de hervat ting van de competities de eerste kampioen. Vopo uit Borsselo werd namelijk na een 104 zege op Kats ongeslagen kampioen in de 8e klas B. In de eerste en tweede klas werden geen wedstrijden gespeeld. In 3a viel een abnormale uitslag te noteren. Animo II presteerde het namelijk om bij Vedo in 34 maal de korf te door boren. Ongeveer elke drie minuten dus een doelpuntAKC omzeilde keurig de lastige klip bij Zuidwes ters III (46). De koplopers in 3a BKC en AKC hebben nu beiden 15 punten, maar BKC heeft een wed strijd minder gespeeld. In 3b verover de Vopo dus ongeslagen de titel. Reeds na tien minuten was het pleit tegen Kats beslecht, omdat Vopo toen reeds een veilige 30 voorsprong had. Voor rust was het een goede wedstrijd met in een hoog tempo spelend Vopo. Bij rust was de stand 51. Na de hervat ting verslapte Vopo enigszins en kwam Kats meer los. Toch kwam de Vopo zege geen moment in ge vaar. Dit Vopo-team zal ongetwij feld een plaats In de tweede klas weten te veroveren. In 3c kwam Zeeïandia II door een 38 zege bij Tjoba III aan een gelijk aantal punten als de leiders Scampolo II en Luctor II, zij het echter met twee wedstrijden meer gespeeld. In de avondklas vielen enkele merk waardige uitslagen te noteren: Voor al de nederlaag, die KVL leed tegen Zuidwesters II was een verrassing (510). De positie van Swift V. dat zelf met 52 van Ondo won. is nu vrijwel onaantastbaar. De plaatse lijke ontmoeting tussen Zuidwesters II en Animo III eindigde in een gelijk spel 44. KVL toonde zich echter De uitslag van het wereldkampioen schap op de weg voor amateurs over 189,23 km. was. 1. Gustaf Schur Oost-Duitsl.), 4.39.02 (gem. 40.690 km.); 2. Bas Malipaard (Ned.) z.tl; 3. Goossens (Belg.) 4.39.08; 4. Troonbéeckx (Belg 5. Snijder (Ned.); 6. Cornelis (Belg.); 7. Claes (Belg.); 8- Jaisli Zwits.9. Enemark (Denemarken); 10. Schleuniger (Zwit serland); 11. Ekblom (Zweden); 12. Pifferi (Italië); 13. Postl (Oostenrijk); 14. Troche W.-Duitsland)15. Thull (Luxemburg); 16. Torok (Hongarije); 17. Baunsoe (Denemarken); 18. Hagen Oost-Duitsland19. Horvath (Honga rije): 20. Limbach (West-Duitsland); 22. Van Egmond (Ned.); 27. Zilver berg (Ned.); 42. Hugens (Ned.); 45. Entihoven (Ned.). De uitslag van het wereldkampioen schap op de weg voor profs luidt: 1. en wereldkampioen André Darrigade (Fr.), in 7.30.43 (gemidd. 38,250 km.); 2. Michel Gismondi (It.); 3. Noel Foré (Belg.): 4. Ab Geldermans (Ned.); 5. Ronchini (It.); 6. Simpson (Gr. Br.); 7. Fischerkeller (W.-Dld.); 8. Coen Niesten (Ned.); 9. Anquetil (Fr 10. Conterno (It.); 11- Schoubben (Belg.); 12. Junckermann (W.-Dld.); 13. Wieru- cki (Polen): 14. Hassenforder (Fr.) 15. Murray (Austr.); 16. Dejouhannet (Fr.); 17. Dc Haan (Ned.); 18. Desmet (Belg.); 19. Benedetti (It.); 20. Da- men (Ned.); 25. Baklini (It.); 26. Jo de Roo (Ned.); 28. Rik van Steenber gen (Belg.); 29. Joop Captein (Ned.); 36. Cazala (Fr.); 38. Rik van Looy (Belg.); 39. Van den Brekel (Ned); 40. Saint (Fr.). 73. Terwijl Tekko en Terry zich benauwd afvroegen wat er mét de lachtabletten van de windhonden gebeurd kon zijn, waren de beide aan voerders tot een vergelijk gekomen en trapte de mid denvoor van dc „Mathese Boys" hiklachond af. Onde. grote pret zagen zijn club genoten hoe de bal door di windhonden behendig opge vangen en teruggespeeh werd. Een scherpe voorzei naar de rechtsbuiten dit snel naar binnenzwenkte en doorgaf aan de middenvoor die ongedekt stond en als oen ervaren windhond op het doel afstormde. De koop». an de „Ma theser Boys" moest zo lachen om de ernst waarmede zijn tegenstanders speelden, dat hij haast dubbel sloeg en niet van zijn plaats kon komen Een korte spuit. Een schot! „JA! GOAL! Eén-nul voor „Windhonden voor uit". Dat was geen werk, vonden de supporters van „Maltheser Boys" en floten de keeper hoosaardig uit Die keu j: ruilden ge bruiken. De supporters van „Windhonden voor uit" lachten echter smalend. Voor voetballen moest je bij hen komen. wel sterker dan Vedo II (6—2), ter wijl Ondo n tegen Animo Hl de elfde nedorlaag van dit seizoen te slikken kreeg (16). De uitslagen waren: 3a: Vedo III Animo II 0—34; Zuidw. UIAKC 4—6; 3b: Vopo—Kats 10—4; 3c: Tjo ba IIIZeelandia II 38. Avondklas: KVLr—Vedo II 6—2; Zuidwesters IIAnimo ni 44; Swift V—Ondo II 5—2; KVL—Zuid westers II 510; Ondo HAnimo III 16; Adspiranten E: Noad BAni mo E (Noad niet opgekomen); Atlas B—Vedo B 0—3. zondug officieel de hervatting :lc diplomatieke betrekkingen Prinses Beatrix van vakantie terug Met de K.L.M.-Constellation „Soera- baja" uit Milaan is prinses Beatrix zaterdagavond omstreeks tien uur van haar vakantie in Italië, op Schiphol teruggekeerd. De prinses wera op het platform van de Am sterdamse luchthaven verwelkomd door prinses Margriet. Nederlandse arts in Italië verongelukt De 39-jarige arts, P. J. Kraayeveld uit Bussum, die in Italiaanse Cam- piglio een week vakantie doorbracht is dodelijk verongelukt. Hij stortte in een zestig meter diep ravijn bij een bergtocht in de omgeving van Trento. Vierjarig kind viel twaalf meter Het vierjarig jongetje Eduard Kik is vrijdag van het balcon van de hoog ste etage van een woning aan de Van Vlotenstraat in Den Haag in de achtertuin gevallen. Het was een val van twaalf meter. Het kind had geen zichtbaar letsel opgelopen, maar is toch tor observatie in een ziekenhuis opgenomen. V.A.R. herstelt betrekkingen met Jordanië Dc Verenigde Arabische Republiek heeft /.ondug ~"s-:1 1 van de met Jordt beurde in een communiqué van I ministerie van buitenlandse zaken, waarin do benoeming van Mohamed Sjakiry tot Jordaans ambassadeur in Cairo werd goedgekeurd en voorts werd meegedeeld, dat de Verenigde Arabische Republiek binnen twee da gen haar ambassadeur in Amman zal aanwijzen. Dc secretaris-generaal van de Arabi sche Liga. Mohammed Hassoena, die optrad als bemiddelaar tussen Cairo en Amman, is zondagmorgen ver trokken naar Libië om daar te gaan werken aan een herstel van de be trekkingen tussen Tunesië en de Ver- enigdo Arabische Republiek. Deze betrekkingen werden in oktober van het vorig jaar verbroken en sindsdien heeft Libië Tunesië's belangen in Cairo behartigd. Wat mee moet op een reis achter het IJzeren Gordijn Volgens mededelingen van de K,N. A.C. zijn automobilisten, die de lan den achter het IJzeren Gordijn bezoe ken, sinds enige tijd verplicht <lo vol gende zaken l»ij zich te- hebben: een brundblusapparaat, een reserve- lampje van elk voor de wagen voor. gescnreven type lamp, reserve-zeke ringen, een verbandkistje, een storm- lamp met rood licht of een rood re flecterende driehoek, en tenslotte een hoeveelheid gereedschap, voldoende om eventuele kleine schaden, die in vloed op de verkeersveiligheid of de bedrijfszekerheid kunnen hebben, te herstellen. Ook indien doze zaken niet verplicht waren, zou aan auto mobilisten die naar Rusland of één van dc satellieten gaan, tóch aange raden moeten worden, bedoelde voor zieningen te treffen, aldus do K.N.A. C. Het ontbreekt daarginds Immers in ernstige mate aan mogelijkheden tot snelle hul verlening aan automo bilisten, die pech krijgen of bij een ongeval betrokken raken. Dc Sowjet-Unle is toegetreden tol een aantal Internationale overeenkomsten be treffende het verlenen van douanefaclli- teiten aan toeristen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6