Fransman André Darrigade werd wereldkampioen op de weg 1959 Schur sloeg in scherp duel Bas Maliepaard TSJECH KANTOREK WINNAAR VAN ENSCHEDESE MARATHON DE MUNCK - RUZIE MET DOS NAAR DWS-A VOOR ƒ65.000,- PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA PRACHTIGE VLUCHT VAN 200 KM Ab Geldermans één der actiefste uit deze magnifieke wielerkoers DE MARSEILLAISE schalde over het circuit van Zandvoort. Het blauw- wit-rood ging langzaam en statig aan de hoogste mast in top: André Darrigade stond op het erepodium en werd gehuldigd als wereldkampioen op de weg 1959. Het was een grootse triomf, voorbereid met een vlucht in de zeventigste kilonieter en 220 km later met een fantastische eind sprint bezegeld. Een eindsprint, die zeven andere vluchters kansloos maakte. Zeven Reeds bij het uitgaan van de tarzanbocht kon Coen Nies ten het geweld, dat toen ontketend werd niet meer beantwoorden, verloren Fischerkeller, de Westduitser en Ab Geldermans, één van de actiefste renners uit deze magnifieke, cours, elke illusie op de regenboogtrui en moesten Ronchini en Simpson de drie man laten gaan, die goud, zilver en brons zouden gaan verdelen: Darrigade, de Italiaan Gismondi en Foré, de Belg. Twintig meter voor de eindstreep hief de Fransman de linkerarm jui chend de hoogte in. De Italiaan had ook geen verweer gehad tegen zijn enorme demarageEn schuilgaan de in het peloton, dat enkele secon den later over de eindstreep fietste kon men de grote verliezers van dit wereldkampioenschap op de weg ont waren: De Belgen. Dit duel om de wereldtitel is het schoonste geworden van de laatste jaren. Wareghem en Reims kondeii niet in de schaduw staan en al zul le de Belgen de nederlaag van hun grote favorieten Rik van Looy en Rik van Steenbergen moeilijk ver kroppen, de prachtige strijd die vanaf de zevende ronde, toen An dré Darrigade, de Deen Retvig en de tweede prijswinaar Gismondi de lont in het kruit staken, ont brandde, zal het circuit van Zand voort de historie doen ingaan als de arena, waarin de Franse weg- sprinter één van zijn allerbeste prestaties leverde. Hoogste klasse En wij? Kunnen wij trots zijn op onze Nederlandse profs? Kunnen we de loftrompet steken over de acht renners, die het echec van de Tour de France moesten wegwissen. Ab Gel dermans vierde, Coen Niesten acht ste, en in het peloton De Haan 17de, Damen 20ste, De Roo 26ste, Captein 29ste en Van den Brekel 39ste. Wat Ab Geldermans en Coen Niesten ge presteerd hebben is van de hoogste klasse, geweest. Ab Geldermans was er het eerste bij. Nauwelijks waren de drie vluchters uit de zevende rónde van tien kilo meter ruim een minuut uitgelopen, nauwelijks had een tweede Deen. Jonssen, en de Brit Simpson aanstal ten gemaakt om de koplopers te ach terhalen of de Beverwijker begon een achtervolging, die deed herinneren aan de klassieke manier, waarop Gel dermans altijd achterstanden weg werkt, zelfs in de tijd dat hij nog amateur was. Ab Geldermans maakte de 1 mi nuut 38 sec. binnen 10 km goed en toen was er een kopgroep gevormd van zes man, die met ruim een minuut voorsprong voor het grote peloton, waarin favorieten als Rik van Looy met de handen op het stuur rustig zaten te pedaleren, doorkwamen ronden lang! Niemand Niemand geloofde, dat dit de grote ontsnapping zou zijn. De Belgen niet, de Fransen niet, de Italianen niet, de Spanjaarden nietZe lachten alleen maar: ze zouden straks niet meer hoeven af te rekenen met de Franse sprintcrack, noch met de oer sterke Geldermans. Maar de zes op kop draaiden onverdroten voort met een tempo, dat hoog genoeg was om voor te blijven en laag genoeg om niet alle reserves te verliezen. Mis schien hebben de favorieten zich niet gerealiseerd, dat het gemiddelde be neden de 40 km bleef schommelen en dat de favorieten helemaal niet in een hoefden te storten. De twee Denen konden het tempo niet meer bijbenen en toen waren er dus nog vier man over. Plotse ling na 190 km marcheerde Coen Niesten uit het peloton weg. Toen hij van zijn stuur opkeek, was de Beverwijker al bij de kop groep. Foré, de Duitser Fischerkel- Gustav Schur, de Oostduitse wielren ner, is zaterdag wereldkampioen bij de amateurs op de weg geworden na een keiharde eindsprint met de Ne derlandse amateur Bas Malipaard. In het midden Schur, rechts Malipaard en links de Belg Goossens, dxe als derde aankwam. Juichend stormt Jiier André Darriga de, het Franse sprintfenomeen, als wereldkampioen op de weg bij de profwielrenners over de finishlijn van het Zandvoortse circuit. Ier, de Canadees Murphy en Henry Anglade, die gezien hadden met welk gemak Niesten weggelopen was, zeiden wat later het. peloton eveneens vaarwel. Met Ronchini. En toen voerden tien renners de kop aan. Onveranderd bleef de voorsprong rond de minuut schommelen, En toen de vele Belgen onder de 170.000 toe schouwers al niet meer rekenden op het grote offensief van hun favorie ten, sprong Ab Geldermans uit het groepje weg. Want tegen Darrigade zou hij kansloos zijn. Maar als brie sende leeuwen waren de Fransman en Gismondi in zijn kielzog meege gaan. Tot 24 seconden Het zou op een dappere poging van de Fransman Saint na het laatste intermezzo zijn, voordat de acht koplopers zich klaarmaakten voor dc beslissende fase. Saint was 28 km voor het einde wegesprongen uit het peloton, iVaarin de Belgen nu felle fluitconcerten moesten in casseren van hun supporters. Hij kwam tot 24 seconden achter de acht voortsnellende leiders. Toen kromp de dappere Franse tijdrij- der ineen onder de wind die hem teisterde op de boulevard. Hij had aan de aansluiting geroken, 'maar kon hem niet bewerkstelligen. Toen de acht koploper:» voor het laatst op de Hunzerug verschenen was de achterstand van het peloton wel verminderd maar toch onover brugbaar gebleken. En de Franse journalisten renden reeds naar de te lefoon om het grote nieuws van een wereldtitel voor André Darrigade door te geven. Zo vast waren ze over tuigd van de sprintcapaciteiten van hun André. Ze kregen gelijk, die Fransen. In de bocht, heerlijk uit de wind, die Geldermans opving, lan ceerde Darrigade vanaf liet wiel van uitgerekend zijn gevaarlijkste tegen stander Gismondi zijn slotaanval. Een aanval die niemand kon weerstaan. Twintig meter voor de finish was al les reeds voorhij. André Darrigade, de ene arm omhoog, vloog juichend door de finish. De Nederlanders Behalve Geldermans, Niesten en De Haan hebben de Nederlanders geen Opvallende rol gespeeld. Captein, Da- men, De Roo en Van den Brekel ein digden in het peloton. Michel Stolker had een slechte dag en verdween twee ronden voor het einde uit de strijd. De Italianen en Fransen tenslotte hebben gelijk gekregen. Het Zand voortse circuit was lang niet zo zwaar als de Nederlanders wel wil den suggereren. En voor een werke lijk wereldkampioenschap zal men een volgende keer dan ook beslist naar andere mogelijkheden moeten uitzien. Tenzij men blijft staan op 't standpunt, dat ook de kanonnen van de vlakke- weg hun kans moeten heb ben. Als men het persé zo wil stellen is Darrigade een zeer waardig dra ger van de regenboogtrui. Fransman Lamperti Europees kampioen vedergewicht De Fransman Gracieux Lamperti Is zaterdagavond in San Kemo Euro pees bokskampioen vedergewicht ge worden door een overwinning op pun ten op de Italiaanse titelhouder Ser gio Caprari. I Het gevecht, dat ging over vijftien I ronden eindigde in tumult, toen de im- pressario van Caprari, Luigi Proietti in de ring stapte om de scheidsrech- ter een slag te verkopen. Anderen i sprongen hem na en verhinderden I het. De twee boksers waren goed tegen elkaar opgewassen. Beiden gingen j éénmaal neer, Lamperti in de derde on Caprari in de zesde ronde, maar kwamen snel weer overeind. De Ita- I liaan was aanvalslustiger, de Frans man vocht akkurater. Aan het eind waren beiden doodvermoeid. Hoogspringer Nummerdor kwam over 1.91 meter Tijdens nationale atletiekwcstrijden is de Apcldoornsc atleet Wim Xum- merdor van Olympic cr in geslaagd bij het hoogspringen 1.91 meter te I springen. Hij bleef met deze prestatie slechts 3.6 centimeter onder het uit 1936 da- terende record van Jan Brasser. De jaarlijkse internationale mara thon van Enschede, die zaterdag is gehouden over een afstand van 42.195 km, is gewonnen door de Tsjech Kan torek. Op de foto Piet Bleeker, die als vierde het Dieckman-stadion bin- nenkwam, werd Nederlands kampi oen met een tijd van 2.85.58. Kanaalzwemster moest opgeven in het zicht van de kust De 28-jarige Spaanse Montserrat Tresan-as, die zondag probeerde het Kanaal over te steken, heeft, na 14 uur en 46 minuten in het water te zijn geweest, op ongeveer 200 meter van Kaap Gris Nez tengevolge van zeeziekte op moeten geven. Terwijl zij de mensen die haar öp het strand toejuichten al kon horen, gaf ze haar trainer het teken dat zij uit het wa ter moest worden gehaald. Zes mijl uit de Franse kust was 'ze zeeziek geworden, tot zij op het laatst geen weerstand meer had. Lex Karamoy veroverde drie tennistitels Lex Karamoy is de nieuwe Neder landse tenniskampioen. In de finale, die op de Metsbanen te Scheveningen werd gespeeld versloeg hij Piet van Eysden met 6-1, 1-6, 6-2 en 6-3. In de finale van het damesenkel spel won mevrouw Vletter met 6-4, 6-1 van mevrouw Rollin Couquerque. De titel in het herendubbelspel ging naar de combinatie Karamoy-Goris, die met 6-1, 6-3, 6-4 zegevierde over Hans van de Weg en Willem Maris. Karamoy sleepte nog een derde titel in de wacht. Samen met Fredy Ma- rinkelle won hij namelijk ook de fi nale van het gemengd dubbel van mej. Commandeur en Maris met 6-4, 1-6 en 6-3. WEDSTRIJD BRACHT MAAR WEINIG SPANNING Piet Bleeker vierde en De Utrechtse ere-diyisieclub DOS blijkt reeds in juli de doelverdediger van Sportclub Enschede, Jan van der Wint. te hebben gecontracteerd. Hij zal de plaats innemen van onze na tionale doelverdediger. Frans de Munck, met wie DOS een ernstig conflict heeft. De Utrechtse club acht zich niet meer gebonden aan contrac tuele verplichtingen tegenover De Munck en heeft de zaak ter arbitra ge in handen gelegd van de K.N.V.B., die nu zal moeten beslissen, of DOS in deze zaak juist heeft gehandeld en of er dispensatie kan worden verleend ten aanzien van De Munck, opdat hij in de aanstaande competitie voor een andere club kan uitkomen. Die ande re club zal waarschijnlijk het Am sterdamse DWS zijn, dat De Munck, naar verluidt, voor 65.000 van DOS zou willen overnemen. Nederlands kampioen De Tsjechische dokter Pavel Kanto- rek is zondag onbedreigd winnaar ge worden van de internationale mara thon in Enschede, die voortreffelijk georganiseerd was, maar overigens weinig spanning kende. De enige, die nog voor een beetje opwinding zorg de was Piet Bleeker uit Krommenie, die na een aanvankelijke inzinking in de eerste helft zich prachtig her stelde en vooral na het keerpunt in zo'n hoog tempo doorging, dat hij van de zevende naar de vierde plaats oprukte. Hij eindige als eerste Ne derlander en legde daarmee tegelijk beslag op de nationale titel. De beslissing in deze marathon viel tussen 25 en 30 km. Een ogenblik verslapte de aandacht van de Engels man Keily en juist op dat moment verhoogde Kantorek het tempo en trok er tussenuit. Keily keek even later al tegen een achterstand aan, die voor hem niet meer te overbrug gen was. Kantorek ging door; gedragen door het applaus van het in dikke rijen staande publiek snelde hij als win naar naar de eindstreep. Niemand kon deze prachtig gebouwde, soe pel lopende atleet op die laatste twaalf km nog bedreigen. Ook niet Keily's landgenoot Ken Paw- son, die enkele honderden meters ach ter Kantorek een eenzame strijd uit vocht, Maar op mindef dan een mi nuut liet de Tsjech hem niet komen. Fris en monter ging de 29-jarige dok ter na 2 uur 26 minuten en 48 sec. over de eindstreep. De Nederlanders hebben het er in dit selecte gezel schap helemaal niet gek afgebracht. Joop Frederiks werd met vele bla ren de tweede Nederlanders achter Piet Bleeker en tiende in totaal. Daarmee mocht de Daventria-atleet best tevreden zijn evenals Jacques Smits, die na Jan Boelens van de GAC (elfde), als veertiende en vierde Nederlander over de streep ging en daarmee bewees, dat de gevolgen van zijn overtraindheid weer verdwenen zijn. De einduitslag van deze mara thon luidt: 1. Dr. Pavel Kantorek (Tsj.-Slowa- kije) 2 uur 26 min. 48 sec.; 2. Ken Pawson (G.-B.) 2.27.45 3. A. Gruber (Oostenrijk) 2.31.28; 4. en kampioen jvan Nederland: Piet Bleeker (Lycui- ous, Krommenie) 2.35.58; 5. Geoff Winchester (G.-B.) 2.36.58; 6. Ar thur Keily (G.-B.) 2.37.24; 7. Ken Honney (G.-B.) 2.41.19; 8. Richard H .Pape (G.-B.) 2.43.06: 9. AUan E. Byers (G.-B.) 2.43.31; 10. Joop Fre deriks (Daventria, Deventer) 2.44.36. Oostduitser prolongeerde zijn amateurwielertitel GUSTAV Adolf Schur heeft zijn we reldtitel geprolongeerd. In een adem benemend sprintduel met Bas -Malie paard uit Willemstad stampte de ge wiekste Oostduitser in de laatste nieters een half wiel eerder dan Bas over de eindstreep zodat hij evenals vorig jaar in Reims de sterkste ama teur op de weg werd. En we buigen diep liet hoofd voor de kunde van deze Oostduitser, die uithoudingsver mogen paart aan een vlijmscherpe sprint, 'n Sprint, die iedereen vrees de en terecht, zoals later bleek. Die sprint zaaide onrust in het Neder landse kamp, dat nog maar luttele minuten daarvoor in extase was ge dacht over de sprong van Bas Ma liepaard, een geslaagde sprong die de glanzende vorm van deze rappe Brabander onderstreept. Een sprong ?chter, die juist niet voldoende was voor de eindzege, omdat juist Schur de enige was, die overeind bleef in het geweld, dat Maliepaard in die laatste 10 km ontketende. Met een tweede plaats voor Bas Ma- iepaard, een vijfde voor „veteraan" Jik Snijder, en de vier overige Neder- anders in het peloton, dat als één ;ompact geheel zes seconden na Schur en Maliepaard over de finish schoot, is de „revanche van Reims" voor onze vertegenwoordiging vol komen geslaagd. Het steeds aanwe zig zijn in welke uitlooppoging dan ook van minstens één oranjetrui, ac centueert het sterke moreel van, en de goede vorm waarin, de zes uitver korenen van de sportcommissie van de K. N. W. U. verkeerden. Daarom is er. ondanks de grote teleurstelling over het verloren gaan van de eerste plaats, die Schur voor de neus van Malie paard wegkaapte, reden tot tevre denheid. Onze amateurs hebben het prachtig gedaan en met de fraaie resultaten in verschillende internationale ronden mag men met reden constateren, dat onze „liefhebbers" wederom de voor aanstaande plaats in de wereld hebben ingenomen. Het circuit is niet het slagveld ge worden, waarop de Nederlanders hoopten de buitenlanders te kunnen overweldigen. Ruim 60 van de 93 ge- starten reden de wedstrijd uit en slechts bij een fikse zuidwester en wellicht ook bij regen kan dit vlakke parcours de afscheiding maken en dus ook de strijd, waarop men met wat pittige heuvels altijd rekenen kan. Feitelijk was alleen de eind sprint tussen Maliepaard en Schur heroïsch te noemen: een duel tussen twee renners, die hun tijd hadden afgewacht, nutteloze uitlooppogingen overlatend aan diegenen, die hun krachten daarmee wensten te ver spillen. Op Maliepaard na, zijn de Neder landers steeds bij dergelijke vluchten present geweest. Het wa ren er heel wat en het sein er voor werd al in de tweede ronde gegeven. In de 6e ronde ging Hu- gens achter een stel vluchters aan, even later snelden een paar Belgen een tijdje voor het veld uit. Mik Snijder ging er vandoor, maar altijd keerde de rust weer. De grote sprong Weer ging Hugens er nu 2 ronden voor het einde vandoor, maar hij Junior Van Uden vestigde nieuw record op 1500 m Tijdens atletiekwedstrijden te Schaesberg (L.) heeft Van Uden (Schaesberg) zondagmiddag het Ne derlands juniorenrecord op de 1500 meter verbeterd. Hij maakte 'n tijd van 3 min. 59 sec. en bleef daarmee ruim onder het oude record dat met 4 min. 1.4 sec. sinds 31 mei van dit jaar op naam stond van Konings („Zaanland", Zaandam). Kleine atletiekzege van Polen op Engeland Zowel bij de «lames als bij de heren is de tweedaagse atletiekwedstrijd tus sen Groot-Brittannië en Folen, die in het White City stadion te Londen werd gehouden door de gasten ge wonnen. De Poolse herenploeg won na een voorsprong met 51-48 aan het einde van de eerste dag met 106-99 punten, de Poolse dames zetten een op de eer ste dag opgelopen achterstand (30- 25om in een overwinning met 54-52. wenste niet al het vuile werk op te knappen. Eerst toen de Belg Van- denberghen zich aansloot, ging het wat rapper. Op het moment, dat de vluchters 8 seconden voorsprong had den, sprong Bas Maliepaard weg. In eens lagen twee Nederlanders voor opAlle alarmschellen van te genstanders van naam rinkelden. De Italianen vochten om aansluiting en Schur schoot als uit een catapult ge lanceerd naar voren. Wat hadden Enthoven, Zilverberg, Snijder en Van Egmond beier kun nen doen, dan deze vluchters tegen te houden? Ze faalden in deze „op dracht" voor de eerste en enige maal in dit wereldkampioenschap. Enthoven en Van Egmond hadden er de kracht niet meer voor. Snijder hoopte op toch nog een achterhalen van de vluchters en Huub Zilverberg, de sterke „beer" uit Olymnïa's Toer joeg in tomeloze vaart naar voren, vergetend, dat hij in zijn kielzog de gevaarlijkste voor zijn nog frisse landgenoot Bas Maliepaard meesleep te naar de kop: Gustav Adolf Schur... Trape, de Italiaan, greep de leiders al bij het luiden van de bel. Zilver berg, Schur en kort daarna alle ove rige marcheerden nog voor de boule vard over de koplopers heen. Er was geen tijd meer voor een adempauze. In een vreschrikkelij- ke jump, met drie. vier machtige pedaalslagen raasde Bas Malie paard weg van de meute. Nu dek ten zijn landgenoten de vluchter wel. Slechts één coureur glipte door de mazen van het net. Toen Maliepaard opkeek om even de winst op te maken, keek hij Schur in de ogen. Precies op tijd Wat zal er in Maliepaard zijn om gegaan in die laatste minuten. De titel zo nabij, alleen Schur moest nog verslagen worden. Plannen zal de Brabander hebben gesmeed. Plannen voor de grote slag. Pas in de tarzan bocht, driehonderd meter voor de finish had hij gekor n. Ineens dook hij in één machtige pace langs Schur. Hij kwam twee, drie meter voor. Reeds juichten de Ne derlandse toeschouwers hun landge noot toe, die in tomloze vaart naar de lokkende finish snelde. Zij hadden zieh echter vergist. En tot zijn on gelooflijk grote verdriet Bas 3falïe- paard ook. Want Gustav Adolf Schur kan men niet losfietsen. De Oostduitser verloor nimmer de aan sluiting. die een sprinter nodig heeft voor zijn laatste expiosi Die kwam veertig meter voor het einde. Prachtig, precies op tijd lan ceerde Schur zijn grote aanval. Pre cies op tijd rukte hij zijn fiets langs die van Maliepaard, die ineenkromp onder de slag, die Schur hem op die laatste meters toebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5