PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Wellicht wordt ook voor burgers medische persoonskaart ingevoerd Donau, Enns en Inn blijven stijgen Zes schepen van Carras-order bij „De Schelde" geannuleerd BILT OP BASIS VAN VOLLEDIGE VRIJWILLIGHEID BAILEYBRUG TUSSEN BOUWPUT EN GOEREE GEREEDGEKOMEN NEDERLANDSE STAAT ZAL DELEN IN HET TE LIJDEN VERLIES 202e jaargang - no. 191 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. few.; fr p. p. 7.25 per few. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kielne advertenties (max. 8 regelt. 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 53-60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Ziertfezee. red. tel. 2425. adi tel. 2094. Commissie brengt rapport uit (Van onze Haagse redacteur) Het is te verwachten, dat binnenkort vermoedelijk reeds in september een advies zal worden uitgebracht over de wense lijkheid en mogelijkheden van invoering van een zogenaamde medische persoonskaart. Op verzoek van de Geneeskundige Ver eniging van het Ziekenhuiswezen is namelijk door een commis sie, waarin vertegenwoordigers van deze vereniging zitting heb ben, alsmede vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederland se Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst, het Ne derlandse Rode Krnis en de hoofdinspectie van de volksgezond heid, een rapport hierover opgesteld. ligheid voor bepaalde medicamen ten, eventuele gegevens over een hartkwaal etc., gegevens die het een andere medicus dan de huis arts bij een ongeval bijvoor beeld gemakkelijk maken de patiënt te behandelen. Bezwaren Toen het Nederlandse Rode Kruis de zogenaamde bloedgroepenltaart in voerde, is overwogen, deze uit te breiden met andere nuttige gegevens. Van medische zijde achtte men dit al- De voorzitter van deze commissie, de heer A. W. Jongsma, directeur-ge- neesheer van het academisch zieken huis te Leiden, kon nog niet vooruit lopen op de conclusie van het rapport, dat in concept gereed is. „Er zitten nog wel wat haken en ogen aan deze kwestie", aldus dr. Jongsma. Hij achtte het desgevraagd echter zeer wel mogelijk, dat op basis van alge hele vrijwilligheid aan een patiënt een formulier met bepaalde medische gegevens kan worden verstrekt, dat de patiënt steeds bij zich draagt. De kwestie van een medische per soonskaart is opnieuw in de aan dacht gekomen sinds de t.b.c.-ex- plosie te Ede en de invoering van een soortgelijke kaart voor mili tairen. Het blijkt dat een deel van het publiek het op prijs zou stel len een dergelijke kaart te bezit ten, waarop behalve bloedgroep ook bijvoorbeeld gegevens zouden zijn vermeld over anti-tetanus- injecties (een dergelijke injectie mag slechts onder heel bijzondere omstandigheden voor een tweede maal gegeven worden), overgevoe- gemeen wenselijk. Toen het echter op de uitwerking aankwam, stuitte men op vele praktische en ook medisch- ethische bezwaren. Uit het rapport van do commissie zal moeten blijken, welk standpunt de geneeskundigen thans innemen. Een ding is zeker: het verstrekken van een dergelijke kaart zou moeten ge schieden op basis van volledige vrij willigheid. Weer Amerikaanse kunstmaan gelanceerd Voor do derde maal in acht dagen tijds hebben de Amerikanen vrijdag een kunstmaan gelanceerd. De satel liet is een soort ballon van aluminium, die met stikstof wordt gevuld, zodra hij uit een stalen cilinder is afge schoten. Deze glanzende bol met een doorsnede van 3.60 meter moet met het blote oog zichtbaar zijn. De raket, die de nieuwe kunstmaan in haar baan moet brengen, werd afge schoten op de basis Cape Canaveral in Florida. Prinses Beatrix in Verona Prinses Beatrix is vrijdag van Ra venna naar Verona gereisd waar zij 's avonds in het oude Romeinse amfi theater een uitvoering zou bijwonen van Verdi's opera „La forza del des- tino". Liiten DE OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK In Nederland wordt opvallend veel gelift. Op tal van wegkruisingen staan vooral in de zomermaanden jongere en oudere mensen met een duim in de lucht. Ze vragen met dit gebaar gratis vervoer aan passeren de automobilisten. Dat liften kan voor sommige mensen een uitkomst betekenen. De man, die een laatste busverbinding mist en die dan een lift krijgt van een autobe stuurder is daarmee bijzonder ge holpen. Dankbare lifters zijn ook de jongelui, die van een beperkt studiegeld moeten leven buiten de ouderlijke woonplaats en die alleen als lifters kans zien regelmatig bet weekeinde bij vader en moeder door te brengen. Op zichzelf is dat liften zeker geen kwaad. Toch zijn er aan het liften euvels verbonden. Die euvels hebben een Biltse politie-inspecteur er zelfs toegebracht te pleiten voor een liftverbod op gronden van verkeers veiligheid en van openbare zedelijk heid. De lifters houden zich meestal op bij drukke wegkruisingen en brengen daar soms het verkeer in gevaar. Door onverwachte manoeuvres van automobilisten en door afleidingsbe wegingen van lifters hebben zich al vele ongevallen voorgedaan. Wat de zedelijkheid betreft consta teert de Biltse politie-inspecteur, dat van de honderd automobilisten er 80 stoppen voor vrouwelijke lifters, ter wijl mannelijke lifters dikwijls uren langs de weg staan zonder een lift te krijgen. Het komt voor, dat vrouwen zich als liftster voordoen, hoewel ze andere oogmerken hebben. Mannelijke lif ters hebben zich herhaaldelijk schul dig gemaakt aan berovingen. Deze overwegingen hebben er toe ge voerd, dat de Biltse politie-inspecteur een vurig voorstander van een lift verbod is geworden. Vermoedelijk zal hij nog wel lan ge tijd een vurig voorstander moeten blijven, want een lift verbod hangt in Nederland voorlo pig nog niet in de lucht. Toch verdienen zijn overwegingen ruime bekendheid, want zij houden een ernstige waarschuwing in. Het liften werkt inderdaad onge wenste toestanden in de hand en wanneer het liften onnodig bedre ven wordt is het eigenlijk niet anders dan een vorm van bedelarij en dus bijzonder afkeurenswaardig. De vraag of bet liften vaak onnodig bedreven wordt en eigenlijk als een soort vakanticsport wordt beoefend moet helaas bevestigend beantwoord worden. Het liften is bezig zich in Nederland tot een slechte gewoonte te ontwikkelen, waarbij Nederland tegenover landen zoals Duitsland, Zwitserland, Frankrijk enz. bepaald een slecht figuur slaat. Een verbod mag dan wellicht een al te straffe maatregel zijn omdat men de menselijke hulpvaardigheid niet in al te eng kem-slijf mag dwin gen het liften als „sport" moet wel tegengegaan worden. Het schept gevaren en het is moreel te veroor delen. IN HET HARINGVLIET Pontonniers deden hun plicht in recordtijd Onder het geestdriftig gefluit van de In het Haringvliet liggende sche pen en onder liet gejuich van de militairen van het 462ste ponton niers bataljon heeft gistermiddag een drijvende bok van de Neder landse Baliastmaatschappij, die de suggestieve naam draagt van „De Krachtpatser" het laatste, voor deze gelegenheid met de Ne derlandse vlag getooide, stuk ge plaatst van de 450 meter lange Baileybrug, die, Sn het kader van de Deltawerken, tezamen met nog een tweede brug van 200 meter lVngte voor de duur van het werk e;n vaste verbinding zal vormen n et de bouwputten in het Harlng- 1-iet en de oever van Gocree- M De Donau, de Enns en de Inn blijven stijgen. Zij hebben grote gebieden in de oostelijke provin cies van Oostenrijk blank ge zet. In het westen daalt het wa ter, een ravage achterlatend. Tot dusver zijn er negen men sen om het leven gekomen. De schade loopt in de honderden miljoenen guldens. In Amstetten en omgeving heeft de Donau grote gebieden onder water gezet. In één dorp zijn 35 boerderijen door het woest stro mende water omringd. Een groot deel van het Ennsdal in Stiermarken staat blank. Zes grote bruggen over de Enns tussen Mand- ling en Liezen zijn weggeslagen, en kele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. In Opper-Oostenrijk daalt het peil van alle rivieren, behalve van de Inn. De rivier de Salzach begon gisteren te zakken. De verbindingen met Salz burg zijn hersteld. De ernstigste schade is aangericht in de stad Salz burg, het district Oberndorf, enkele steden in Flachgau, do stad Halleiu en het gebied ten noorden daarvan. De rivier de Mur is buiten haar oe vers getreden en grote gebieden nabij de Joego-Slavische grens staan blank. Het is niet meer mogelijk bij Wei- tersfeld en Lichtendorf Joego-Slavië binnen te reizen. De Oostenrijkse mi nister van binnenlandse zaken, Af- ritsch, heeft vrijdagavond in een ra diotoespraak om geld en kleding voor de slachtoffers van de overstromin gen verzocht. De Oostenrijkse vakbe weging heeft er bij haar jeugdgroe pen op aangedrongen deel te nemen aan het hulpwerk. Ned. Roode Kruis u)il helpen Op het bericht over de overstro mingen die Oostenrijk getroffen hebben heeft 't Nederlandse Roo de Kruis zich direct in verbinding gesteld met zijn Oostenrijkse zus-»1 tervereniging om zowel personele als materiële hulp aan te bieden. Op dit aanbod is nog geen ant woord binnengekomen, maar op de intendance van het Nederlandse Roode Kruis aan het Leeghwater- plein te Den Haag houdt men zich fereed om dadelijk de benodigde ulpgoederen te kunnen verzen den. Het dorp Berghein, ten noorden van Salzburg biedt vanuit de lucht gezien met zijn overstroomde straten en huizen een troosteloze aanblik. Bandieten hebben bij een aanval op een boerderij bij Circasia in Columbia ze ven mensen gedood en twee gewond. Overflakkee. Beide bruggen die nen om een regelmatige aan- en afvoer van arbeidskrachten van en naar de bouwputten mogelijk te maken; tevens zullen zij de persleiding dragen, waardoor het zand voor de te bouwen afsluitdijk zal worden gespoten. ,Het 462ste pontonniers bataljon uit Raamsdonkveer heeft deze bailey brug in de recordtijd van vier da gen geslagen", zo deelde de ba taljonscommandant, luitenant-ko lonel M. van Dorp, de journalisten trots mede. „Het is een uitsteken de oefening geweest, zowel voor de staf als de soldaten, waarbij een genie-onderdeel uit de natio nale sector een nationaal belang heeft kunnen dienen", zo voegde hij hieraan toe. Het potonniers bataljon heeft deze brug gebouwd op verzoek van het ministerie van waterstaat, waar bij nauw werd samengewerkt met de combinatie van aannemers van de Deltawerken, die de vaste pij- Iers plaatsten en die voor de drij vende bok zorgden, die de 33 ton wegende segmenten van de brug moesten „invaren". Ir. Van Dam, uitvoerend ingenieur bij de Delta werken, verklaarde nog dat het tempo waarin het werk door de pontonniers werd uitgevoerd hem had getroffen. De bouw van de eerste baileybrug was een dag eerder gereed dan was voorzien, zo zeide hij. Vooral in verband met het snel wisselende getij, dat slechts weinig speelruimte liet bij het plaatsen van de brugonderde- len, kan men hier van een werke lijke prestatie spreken. Ook ir. Lievense van rijkswaterstaat zeide zeer voldaan te zijn over de samenwerking tassen het genieba taljon, rijkswaterstaat en de aan nemers. De verplaatsing van de arbeiders zal thans niet langer meer door middel van vaartuigen hoeven te gesclueden, doch zal over deze brug kunnen plaatsvin den. Ook wanneer zich ongevallen voordoen bij de aanleg van de af sluitdijk zullen eventuele gewon den sneller over deze brug naar het vasteland kunnen worden af gevoerd, zo merkte hij nog op. SLEPENDE ZAAK THANS OPGELOST De moeilijkheden, die gerezen waren tussen de Griekse reder Carras en de maatschappij „De Schelde" over een contract voor hot bouwen van tien schepen, zijn opgelost door een compromis, dat vrijdagmorgen gisteren werd bereikt. De opdracht zal geannuleerd worden voorzover het de zes nog niet afgeleverde schepen betreft. Voor de schade is een regeling getroffen, waar bij deze is verdeeld en o.a. de Nederlandse staat ingevolge garantieverphehting een deel van deze schade op zich neemt. De moeilijkheden Van Nederlandse regeringszijde is sedert juni j.l. in het conflict bemid deld, omdat de staat een contra-ga rantie had gesteld voor het export krediet, dat nodig was voor de fi nanciering van de Carras-opdracht. Het ministerie van financiën ver strekte vrijdagmiddag gisteren - te drie uur een perscommuniqué, waarin een gerucht werd tegenge sproken dat de reder Carras failliet zou zijn. Het communiqué zegt verder: Blijkens reeds eerder in de pers verschenen berichten, hebben zich ten aanzien van de afwikkeling van de door Carras geplaatste orders voor de bouw van vracht schepen en tankers bepaalde moei lijkheden voorgedaan, die voort vloeien uit de ongunstige situatie op de yrachtenmarkt. Deze moei lijkheden zijn evenwel na overleg tussen alle betrokken partijen tot 'n oplossing gebracht. De veronder stelling, dat er sprake zou zijn van een zware slag voor de be trokken werven, heeft derhalve geen enkele grond. Zoals hekend zou de maatschappij „De Schelde" 10 vrachtschepen, bou wen voor Carras. Deze opdracht liep over de Ned. Scheepsbouwexportcen- trale, die contracteerde met de Griek se reder. De Ned. Dok- en Scheeps bouwmaatschappij sloot ook een con tract met Carras welk contract na wijziging de opdracht bevatte voor de bouw van 5 tankers. De bouw van deze tankers voor de N.D.SJVI. wordt normaal voortgezet. Geannuleerd De opdracht bij „De Schelde" wordt echter geannuleerd voorzover het de zes nog af te leveren schepen betreft. Die annulering geschiedt in de eerste plaats wegens de minder gunstige ontwikkeling van de vrachtenmarkt. Aangezien het hier een langlopend contract betrof was er de bepaling (Zie slot pag. 2 kol2) VERGETELHEID. ,yJozef gaf aan den eerstgebo rene den naam Manasse, want (zeide hij)-. God heeft mij al mijn moeite doen vergeten, en ook het gehele huis mijns vaders". Genesis 41:51. Is dat niet erg onhartelijk van Jozef geweest om openlijk tc verklaren, dat hij helemaal los was geraakt van zijn vaderlijk huisf Is dat nu die vrome Jozef, wiens vader toch zo goed voor hem was geweest? Wij hébben hier te maken met een constructie, die in oude talen meer voorkomt. Men zegt soms „en", ter wijl men „van" bedoelt. Zodat twee woorden, door „en" verbonden, in ne vengeschikte betrekking geschreven staan en toch in ondergeschikte be trekking opgevat moeten worden. Eén voorbeeld: In 1 Koningen 18:1/5 staat: „De hemel werd zwart van wolken en ivind". De hemel kan toch niet van wind zwart worden Wel van wolken. Daarom moeten wij le zen: ,JDe hemel werd zwart van wol ken van Wind". Van stormwolken dus. Zó begrijpen wij de rechte be tekenis. Laten we dit nu op Jozefs woord toe passen. Dan lezen wij: God heeft mij al de moeite doen vergeten van liet- huis mijns vaders. Of, om bet ei- Hollands te schrijven: God heeft mij doen vergeten al dem oeite, mij door mijn broers aangedaan. Nu zien wij de ware betekenis van Jozefs woord. Dit is heilige verge telheid. Een dankbare uiting van een vergevensgezind gemoeddat zich tot God verheft. God heeft alles welge maakt. Wat Jozef zegt, klinkt als de bede in het Onze Vader: „Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren. Letten wij nog even op het volgende veis: Daar zegt Jozef: „God "heeft: mij vruchtbaar gemaakt in het land mijner ellende". Zo krijgen wij een schoon geheel Vers 51 ziet op de ne gatieve kant van de zegen Vers 52 op de positieve zijde. De tegenspoed ligt achter Jozef. De voorspoed be gint. Voor beide weet Jozef te dan ken. In beide merkt hij Gods hand op. Moge God ons hetzelfde leren door zijn Heilige Geest. Krabbendijke, J. van Leeuwen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur Den Helder, onbewolkt, 21 gr. Ypenburg, licht bewolkt. 22 gr. Vlissingen, licht bewolkt 21 gr. Eelde, regenbui, 24 gr. De Bilt, zwaar bewolkt. 23 gr. Twente, zwaar bewolkt 23 gr. Eindhoven, onweer, 24 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt, 24 gr. Helsinki, licht bewolkt, 24 gr. Stockholm, zwaar bewolkt, 27 gr. Oslo, onweer 24 gr. Kopenhagen, half bewolkt, 25 gr. Londen, licht bewolkt, 22 gr. Amsterdam, licht bewolkt, 22 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 24 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 22 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 25 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt, 19 gr. Grenoble, regen, 28 gr. Nice, zwaar bewolkt, 32 gr. Berlijn, half bewolkt, 23 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 24 gr. Münehen, lïeht bewolkt, 20 gr. Zürich, zwaar bewolkt, 23 gr. Genève, regen, 25 gr. Locarno, zwaar bewolkt, 27 gr. Wenen, licht bewolkt, 25 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavona ZONNIGE PERIODEN. Wisselen Je bewolking met slechts hier en daar een bui. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuid westelijke wind. Gematigde tempe raturen. VERV ACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag goed strandweer, met flinke opklai'ingen, matige wind uit het zuidwesten. Temperatuur in de mid dag 2223 graden C. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten; goed strand weer en geleidelijk iets warmer. ZON EN MAAN 16 augustus Zon op 5.24 onder 20.04 Maan op 18.32 onder 2.59 17 augustus Zon op 5.25 onder 20.02 Maan op. 19.09 onder 4.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1