ui MMPim Grote meerderheid voor nieuwe C.A.O. in de metaalnijverheid PICKNICKPLAATS MET BANKEN VOOR BERMTOERISTEN HOGER TOESLAGPERCENTAGE VOOR VERZETSPENSIOENEN Vandaag... STORM OVER ZWITSERLAND 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 „Binnen perken houden" Langs de provinciale weg Schoonho venKrimpen is iets nieuws ver schenen in 't algemene wegenbeeld: de picknickplaats. Provinciale waterstaat van Zuid-Holland heeft deze plaats aangelegd om automo bilisten in de gelegenheid te stel len langs de kant van de weg een boterham te eten. Deze picknick plaats zal worden gevolgd door meer plaatsen langs andere we gen. Er worden terreinen voor uitgezocht, die de garantie geven, dat de geparkeerde wagen van de bermtoerist geen verkeersobstakel vormt. Men heeft op deze eerste picknickplaats zes banken doen plaatsen. Er is voorts wat beplan ting aangebracht om bescherming te bieden tegen regen en wind. De provinciale waterstaat heeft om deze plaatsen aan te dulden een suggestie voor een nieuw verkeers bord van de A.N.W.B. overgeno men. Bij het ontwerpen ging de A.N.W.B uit van de aanduiding voor een parkeerplaats. Aan de voet van de „P" is een gestyleerd rustend mannetje geplaatst. Het wordt verder aan de fantasie van de weggebruiker overgelaten om voor de „P" inplaats van „par keren" het begrip „picknicken" te lezen. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen is met de aanleg van deze picknickplaatsen niet getracht op het psychologisch of toeristisch aspect van de bermtoerist in te gaan, doch is men slechts uitge gaan van het feit dat deze vorm van recreatie zich voordoet en dat het voornamelijk uit verkeers technisch oogpunt belangrijk is bermtoerisme binnen bepaalde perken te houden. 1 Z)an en occt Jericho Bij Sijthoff in Lelden verschenen de laatste tijd enkele opvallende boeken over archeologie. Het laatste dat wij op dit terrein van deze uitgeverij ontvingen is een Nederlandse verta ling van Kathleen M. Kenyons ..Dig ging up Jericho". De Nederlandse be werking is van dr. H. J. Franken, docent in de Palestijnse en Syrische archeologie van de Leidse Universi teit. Deze vertaling kreeg tot titel '„Jericho, cultuurgeschiedenis van Palestina tot aan de komst van Jo- zua". Het is een boék, dat bijzonder interessant is, zij het dat de vele bij eengebrachte belangwekkende feiten nogal droog worden verhaald. Wie. jzich daar niet door laat afschrikken, zal dit boek in hoge mate appreeië- Iren. VIJF PROCENT MEER LOON EN KORTER WERKEN Vrijere loonvorming komt op gang (Van onze Haagse redacteur) De vrijere loonvorming, een van de programmapunten van liet kabinet De Quay, is op mars. De meerderheid van de Stichting van de Arbeid is namelijk akkoord gegaan met de voorstellen tot arbeidstijdverkorting en tot verhoging van de Ionen met vijf procent met terugwerkende kracht tot 1 augustus j.l. voor de arbeiders in de metaalindustrie. Aangenomen moet worden dat ook het College van Rijksbemid delaars, dat de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, waarin de verbeteringen zijn vastgesteld, moet goedkeuren, zijn fiat aan deze C.A.O. zal verlenen. te nemen Een van de spelregels die de regeling Er is temeer reden om i dat het college van rijksbemiddelaaxs zijn goedkeuring aan de nieuwe CA. O. zal hechten, nu in de Stichting van de Arbeid een aanzienlijke en een ge wichtige meerderheid zich voor de invoering van de verbeterde arbeids voorwaarden heeft uitgesproken. De voorstanders waren namelijk de drie grote werknemersvakcentralen, te weten het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Ar beiders Beweging en het Christelijk telijk Nationaal Vakverbond, voorts het machtige Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging, de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond en de Christelijke Middenstands bond. Tegen de voorstellen verzetten zich het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Neder land, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de Nederland se Christelijke Boeren- en Tuin dersbond. De tegenstand sproot voort uit de opvatting, dat een loonsverhoging van vijf procent gepaard aan een verkorting van de werktijd rijkelijk hoog is en dat zij niet geheel in overeenstemming is met de verhoging van de produktivi- teit in de metaalindustrie. Oliebrand in Perzische Golf geblust Een onderzeese oliebrand in de Per- ziche Golf, ter hoogte van de haven Koeweit, die 11 dagen gewoed heeft, is met dynamiet bedwongen, zo heeft een woordvoerder van de intematio-; nale boormaatschappij te Den Haag gisteren in Rome medegedeeld. De brand was ontstaan door het ont snappen van aardgas op 3 augustus. Naar verluidt zou ue schade in de miljoenen dollar lopen. Naar de woordvoerder verder mededeelde zal met het boren waarschijnlijk over ongeveer drie maanden weer begon nen worden. Titan ontplofte kort na lancering Een intercontinentale „Titan"-raket is maandag enkele seconden na de lancering op de basis Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida ont ploft. De raket viel op de startbaan terug. De 30 meter lange raket, de grootste uit het Amerikaanse raket- tenarsenaal, was gelanceerd om een proef te nemen met het scheidings mechanisme tussen de twee trappen. De gehele lanceerinriehting was in vlammen gehuld en een dikke zwarte rook hing boven het gebied. Ongeveer zestig technici die in een betonnen schuilplaats de lancering gadesloegen zijn ongedeerd gebleven. Dit was de vijfde proeflancering met een „Titan". Bij geen van de proeven haalde de raket de beoogde afstand van 8.000 kilometer. Zevenenveertig deelnemers aan Kanaalrace 40 zwemmers en 7 zwemsters uit 23 landen zullen dit jaar deelnemen aan de jaarlijkse Kanaalrace, die op 27 augustus a.s. vanaf de Franse kust zal starten. voor de toepassing van de vrijere loonvorming heeft vastgesteld is dat een verhoogde produktiviteit een loonsverhoging in de betrokken in dustrie moet mogelijk maken en dat zij niet tot verhoging van de prijs van het produkt mag leiden. Over de toeneming van de produktiviteit in de metaalnijverheid bleek verschil van inzicht te bestaan. Een tweede bezwaar van de tegen standers van een loonsverhoging van vijf procent was dat door deze „vrije" loonsverbetering wellicht in andere industrieën, die niet op een produkti- viteitsverhoging als in de metaalbe drijven kunnen bogen, eveneens een beweging zal ontstaan die een verho ging van de lonen met vijf procent ten doel heeft. Met andere woorden dat de invoering van de nieuwe CA. O. voor de metaalbedrijven het sein zal zijn voor een algemeen streven tot loonsverhoging. Regering huiverig Ook de regering staat enigszins hui verig tegenover een verhoging van de lonen met vijf procent in de metaal nijverheid wegens de gevolgen die hieruit voor andere bedrijfstakken kunnen voortvloeien. Zij kan er ech ter weinig van zeggen, omdat zij zelf de vrijere loonvorming uitdrukkelijk tot een van haar beleidspunten heeft gemaakt en van mening is, dat bij de loonvorming zoveel mogelijk aan het bedrijfsleven moet worden overgela ten. Bij de metaalnijverheid hebben we te maken met "het eerste voor beeld van een door bet bedrijfsleven zelf tot stand gebrachte loonsverho ging:- WETSONTWERP INGEDIEND Ook berekeningsmethode voor pensioen wordt anders De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend strekkende tot verhoging met een tijdelijke toeslag op de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen 1940 1945. Bij vergelijking van het levenspeil in de tweede helft van 1947 met het hui dige levenspeil, aldus de memorie van toelichting, blijkt dat én de kos ten voor levensonderhoud én de lonen en salarissen belangrijk zijn geste gen. Na het instellen van een inten sief onderzoek is duidelijk gebleken dat het geldende toeslagenpercentage van 36,5 geen genoegzame voorzie ning voor de verzetsslachtoffers meer inhoudt. Het wordt redelijk en nood zakelijk geacht het toeslagpercentage op de buitengewone pensioenen der verzetsslachtoffers te verhogen tot 64 (inclusief de huurverhoging-com pensatie doch exclusief de A.O.W.- premie-compensatie) De kosten daaraan verbonden, wor den geraamd op 3.500.000 per jaar. Naast de voorgestelde verhoging van het algemeen toeslagenpercentage wordt bij afzonderlijk wetsontwerp beoogd de berekeningsmethode der wet buitengewoon pensioen 1940 1945 enigszins te wijzigen. Voorgesteld wordt de geldende de- gressie te verzachten door te bepalen dat het buitengewoon weduwenpen- sioen zal worden gesteld op 65% van de eerste 5.000 en 55% van het ove rige deel van de pensioengrondslag. Het maximum-weduwenpensioen zal daarmee komen op 5.365 per jaar, exclusief de toeslag. Aangezien het wettelijk minimum van de pensioen grondslag 2.345 bedraagt, zullen van de voorgestelde verzachting der degressie alle weduwenpensioenen, ook de laagste profiteren. Ten aanzien van de geldende buiten gewone wezenpensioenen worden eveneens verzachtingen in de degres- siebepalingen voorgesteld. De kosten, welke aan de voorgestelde verbetering van de buitengewone pensioenen ten behoeve van de nage laten betrekkingen der verzetsslacht offers verbonden zullen zijn, worden geraamd op 1.500.000 per jaar. Er is aan de formulering van de col lectieve arbeidsovereenkomst veel overleg voorafgegaan. Het is thans met succes bekroond, zij het dat de Stichting van de Arbeid niet unaniem vóór de nieuwe arbeidsvoorwaarden was. In elk geval mag verwacht wor den, dat het college van rijksbemid delaars zijn goedkeuring eraan zal hechten. Het is de bedoeling van dit college om ter behandeling van de C.A.O. in de metaalnijverheid op maan dag 17 augustus a.s. bijeen te ko men. Gezien de omvangrijkheid en het belang van de materie moet er rekening mee gehouden wor den, dat de rijksbemiddelaars niet in één dag gereed komen. Nu de handarbeiders hun nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst krijgen is het duidelijk dat ook het admini stratieve personeel in de metaalnij verheid, de beambten, op een spoe dige goedkeuring van hun C.A.O. re kenen. Reeds eind februari diende de metaalindustrie voorstellen voor de nieuwe salarisschalen in. In april legde men ze, met andere arbeids voorwaarden, vast in een ontwerp-C. A.O. en in juli bereikten de organi saties van werkgevers en van werk nemers in de metaalnijverheid hier over overeenstemming. De belang rijkste verbetering voor het admini- nistratievë personeel is, dat het ook een loonsverhoging van 5 procent met ingang van 1 augustus 1959 zal ontvangen. De CA.O. voor de beambten zou al joedgekeurd kunnen zijn, als de re gering dat niet had tegengehouden. Officieel heet het, dat zij een nieuw loonstelsel overweegt, maar de. inge wijden nemen aan, dat zij bij de toe stemming van deze loonsverbetering repercussies bij het ambtenarenkorps vreest. De lonen en salarissen in de metaal industrie zijn in het verleden veelal richtinggevend geweest voor die in vele andere bedrijfstakken en ook voor het overheidspersoneel. Het zou dus begrijpelijk zijn, dat de ambtena ren een loonsverhoging van vijf pro cent verlangen met ingang van de zelfde datum als waarop zij voor de werkers in de metaalnijverheid van kracht wordt. In de Stichting van dé Arbeid is een belangrijke meerderheid geporteerd voor een spoedige goedkeuring van de nieuwe C.A.O., voor de beambten in de metaalindustrie. Rivière voor de derde maal wereldkampioen achtervolging De Fransman Rivièra heeft voor de derde maal in successie beslag gelegd op het wereldkampioenschap der ach tervolging van de profs. In de finale won hij van zijn landgenoot Albert Bouvet. jln de achtervolgingsritten was de werelduurrecordhouder heer en mees ter, die zonder concurrentie de titel behaalde. De finale was dan ook ge heel kleurloos en van strijd was nau welijks sprake. Bouvet kwam 3.2 se conde na Rivière over de streep. De wereldkampioen maakte een tijd van 6.24.6. Derde werd de Italiaan Fag- gin, de finalist van vorig jaar die nu in de halve finale door Rivière was i uitgeschakeld. 'Die halve finale tussen de Fransman 1 en de Italiaan begon met een inci dent. Faggin kreeg in de tweede ron de, toen hij op kop lag 'n lekke band en moest, zoals de reglementen dat bepalen, opnieuw beginnen op de Dlaats van de pech. :De jury liet Faggin weer starten met een voorsprong op de Fransman van 16 meter. Rivière was echter van mening, dat zijn achterstand op het moment dat de Italiaan handcpech kreeg Aanzienlijk kleiner was. De j chronometers wezen uit dat het ver schil 0.7 seconde was en dat werd gesteld op 7 meter, i De voorsprong van Faggin bleek niet I groot genoeg te zijn het geweld van Rivièra te weerstaan. Hij ging dooi de knieën en werd met zestig meter verschil geslagen. De andere halve finale ging tussen Brankart en Bou- vet, welk duel de Fransman royaal, en zónder dat de rit spanning had gebracht, won. De dood op de weg Boven: de ongelukkige Italiaanse renner Pizalli, gefotografeerd in de ambulance, die hem naar het zieken huis moest brengen na een val tijdens de laatste rit om de titel stayers profs. Hij brak een sleutelbeen en kreeg een hersenschudding. Onder: aan de start voor de ereronde v.l.n.r. de prof stayers Timoner (we reldkampioen), Koch (Se) en Bucher (2e). ....hoopt prinses Anne van En- geland haar 9e verjaardag te gedenken. S Korporaal gedood door schot uit eigen pistool In de nacht van donderdag op wij- dag, even na 12 uur, heeft een pa trouille, die de wacht controleerde, de 25-jarige korporaal-geschutmaker B. VV. Reijers met een pistoolschot in het hoofd aangetroffen in zijn wacht huisje aan de marinehaven te Den Helder. De korporaal deed dienst als onderofficier van wacht bij de dienst conservatie. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis ïs de man aan zijn verwondingen overleden. Hij was ge huwd en had een kind. De Koninklijke Marechaussee heeft thans de dood van de korporaal in on derzoek. De korporaal werd aange troffen door de afkomende wacht. Men dacht eerst dat hij sliep, doch constateerde spoedig de schotwond. Later bleek dat de kogel afkomstig was uit het pistool van de korporaal. Voornamelijk door het ontbreken van aanknopingspunten is het vermoeden gerezen dat onvoorzichtigheid met het wapen de oorzaak is van het ongeluk. Capsule van „Discoverer 5" niet teruggevonden Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft wijdagavond te Washing ton bekendgemaakt, dat de pogingen om de capsule van de aardsatelliet „Discoverer 5" te bergen, als mislukt moeten worden beschouwd. De bijna 150 kg wegende capsule was weliswaar volgens plan van de kunst maan gescheiden, maar de schepen en vliegtuigen, die in het gebied van Hawaii het apparaat hadden moeten bergen, hadden geen signalen ontvan gen, die hen in de goede richting had den moeten leiden. Instemming Stichting van de Arbeid met C.A.O. grafici (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen bestaat er een redelijke kans, dat na de werknemers in de metaalnijverheid ook de werk nemers in het grafisch bedrijf spoe dig hun nieuwe collectieve arbeids overeenkomst, waarin een verhoging der lonen en een verkorting van de werktijd is opgenomen, zullen krij gen. In de Stichting van de Arbeid gaat men met de nieuwe C.A.O. akkoord. Van haar is dus een gunstig advies te verwachten. Zou zij daarmee niet te lang laten wachten, dan kan ook het college van rijksbemiddelaars enige haast betrachten met de goed keuring van de CA.O. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIUilllllilllllllllllllllllllli M Een storm van uitzonderlijke hevigheid heeft verschillende s delen van Zivitserland geteis- II terd, enkele mensen gedood en =j enorme schade aangericht. Er H kwamen windsnelheden voor m tot 100 mijl per uur. In de haven van Ouchy aan het meer van Genève bij Lausanne werden gemeerde schepen los- geslagen, waarna zij op de rot- sen liepen en zonken. IN ZUID-HOLLAND: Op de rijksweg OldenzaalDene kamp in de buurtschap Beuningen is gisternacht een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat een jongeman van 24 i jaar net leven heeft gekost, Een onbeladen trailer met aanhan- 1 wagen van de firma W. Koopman I uit Emmeloord was op weg naar Goldenstedt bij Bremen (Did.) om stro te halen voor een fabriek te Arnhem. De wagen werd bestuurd door de 21-jarige W. N. Koopman, een zoon van de eigenaar, naast hem zat de 24-jarige bijrijder Albert Dijkstra uit Oudega (Fr.). Waar schijnlijk tengevolge van overver moeidheid raakte de chauffeur een ogenblik de controle over het stuur kwijt. De wagen kwam in de berm, reed door de droge bermsloot, schampte enkele bomen op het erf van de landbouwer Steunebrink en kwam met een geweldige klap tot stilstand. De cabine werd ingedrukt; chauffeur en bijrijder werden eruit geslingerd. De eerste kwam op de straat terecht en was slechts licht, gewond. Albert Dijkstra kwam op het erf van de boerderij terecht, waar hij is overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het r.-k. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. De ruim 40-jarige loonploeger G. van der Hoorn uit Elsspeet is vrijdag in Uddel dodelijk verongelukt. De heer Van der Hoorn paseerde met zijn auto op de Garderenseweg eukele wielrijders. Bij het weer naar rechts gaan. slipte de wagen op de natte asfaltweg, waardoor ze opnieuw aan de linker- zijde van de weg terecht kwam. Een juist passerende zware zandauto reed bovenop de slippende wagen, waardoor deze volkomen werd ver nield. De heer Van der Hoorn werd uit zijn auto geslingerd en moet on^ middellijk zijn gedood. Hij was ge huwd en laat een vrouw en vijf kin deren achter. Nederlanders bouwen twee veerboten voor Denemarken Nederlandse scheepsbouwers, te Schiedam en Groot Aihmers aan de Lek, zullen in opdracht van de Deen se rederij „Skandinavisk Lin'etrafik" twee veerboten bouwen, die 500 per sonen en 70 auto's aan boord kunnen nemen. Na de bouw zullen de casco's naar Keulen worden gesleept, waar de Hanse Stahl- and Schiffbau er de motoren in zal bouwen. De veerboten zullen dienst doen tus sen Tuborg en Karlskrona. waarmee de capaciteit van deze verbinding van 450 auto's per dag vergroot kan worden tot 1700. Ze zullen in april en juni volgend jaar worden opgele verd. Dertig smokkelende stewards door B.O.A.C. ontslagen De directie van de B.O.A.G'. heeft medegedeeld dat opnieuw acht ste wards van de maatschappij zijn ont slagen omdat zij betrokken zijn ge weest bij het smokkelen van diamant naar India. Het onderzoek is nog niet afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 10