Goudsmid Arie van Houwelingen werd kampioen bij de stayers Tekko Taks en de nieuwe uitvinding LEZERS SCHRIJVEN RYNBENDE'S ROOD OPEN PLEIN AAN ZEE BIJ DE VLISSINGSE GEVANGENTOREN HET WERELDKAMPIOENSCHAP STAYERS VOOR AMATEURS WERD GEWONNEN OP LOCOMOTIEF oren, en..-. schrijven 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 14 AUGUSTUS .1959 DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN In slotfase van strijd stond motor van zijn gangmaker zonder benzine.... Arie van Houwelingen is wereldkampioen Golven van enthousiasme in een uitverkocht Olympisch stadion begeleidden hem na afloop van de amateur-stayers finale op zijn triomfale zegetocht naar het erepodium. Handdrukken van voorzitter dr. P. van Dijk, een klop op de schouders van John Eek, fotografen die hem haast omver trokken, radioreporters die beslag op hem legden, en zijn verloofde, die maar kussen moest Op „bevel" van de fotografen maar ook, ómdat zij trots was op Iiaar jon gen, die wereldkampioen werd na een enerverend slot, waarin de motor van gangmaker Wiersma plotseling zonder benzine stond en iedereen in onzekerheid verkeerde of de Fransman Deconinck zijn bijna drie ronden achterstand in die periode van volslagen consternatie zou hebben goed gemaakt. Want nog nooit te voren in do rit, waarin Van Houwelingen volkomen domineerde had do wereldtitel aan zulk een ragfijn draadje gehangen Arie werd „champion du monde"-we- reldkampioenAfgelegde afstand m 1 uur: 80,780 km! Tweede Deconinck Frankrijk op 1 ronde en 497 meter. Achter de 27-jarige goudsmid uit Sas- senheim Iedereen op de tribunes had gezien hoe Henk Buis zijn landgenoot had gesteund in de opmars naar de_ zege- Buis was uitstekend gestart. Hij had het beste startnummer en profiteerde daar volledig van. Achter hem was Van der Meulen al bezig naar voren te marcheren, maar hij zou later te rugvallen uit zevende positie en zette Van Houwelingen zich voorlopig schrap achter de Fransman Deco ninck, die hij terecht als zijn ergste concurrent beschouwde. Buis bleef vooraan, ook toen Deco ninck en Van Houwelingen de Oost duitser Meister uit zijn tweede po sitie drongen. Reeds toen waren er nog maar drie gegadigden overgeble ven voor de titel. Twee Nederlanders en een Fransman. Dat moest verloren spel zijn voor de tricolore. Als de sa menwerking tussen Buis en Van Houwelingen klopte, zou Deconinck er niet aan te pas kunnen, komen. En zo geschiedde. Buis raakte even los in de 22ste minuut en meteen daver de Van Houwelingen naar de leiding, Buis werd ook gepasseerd door De coninck en liet zich toen rustig te rugzakken, gaf Van Houwelingen de gelegenheid een ronde op hem uit te lopen en begon toen een strijd op le ven en dood met Deconinck, die ook doorgang vroeg en het niet kreeg. Over toeren Intussen repte Van Houwelingen zich verder weg en hield Buis stand tegen Deconinck, die in een laatste wanhopige poging tenslot te toch eindelijk onze tweede Ne derlander kon passeren. Maar hij was toen zo over zijn toeren ge raakt dat zijn vloeiende stijl ver dwenen was. Van Houwelingen greep een ron de, twee ronden en stond op het punt Deconinck de derde lap te bezorgen, toen de motor van gang maker Wiersma (64 jaar) begon te sputteren. MIDDELBURGSE STEDEBOUWKUNDIGE: Terrein achter boulevard aan landzijde verhogen—. DE VLISSINGSE GEVANGEXTO- REN houdt niet alleen in Wissingen de aandacht bezig. Ook in andere Zeeuwse plaatsen blijkt dit „bom vrije bouwwerk aan de boulevard" vaak onderwerp van gesprek en zelfs onderwerp van deskundige studie te zijn. Zo bereikte on9 uit Middelburg een suggestie van ir. J. P. L. Petri, stcdebouwkundige in de Zeeuwse hoofdstad. Zijn suggestie hondt kort weg dit in: maakt van de bomvrije toren een attractieve onderbreking in de boulevard en maak daarom bij deze bomvrije toren een „pleinvormig verbrede" boulevard, waardoor dan tegelijkertijd het verkeersprobleem aangepakt kan worden De heer Petri meent allereerst, dat de voorstanders-van-sloop mettertijd dezelfde hoon ten deel zou vallen, als de smaad, waarmee de negentiende- eeuwers overladen zijn, die zonder meer prachtige historische bouwwer ken hebben afgebroken. „Dit oud heidkundig schoon is immers „ein- malig" en dat moeten we behouden", betoogt deze stedebouwkundige. Vervolgens licht hij zijn sugges tie toe „Er is slechts één reëel bezwaar tegen de instandhouding van deze gevangeutoren", zegt hij, „dat is 't verkeersprobleem", want inderdaad is de „bomvrije toren nu een sta-ïn-de-weg". Overigens acht de heer Petri dit bezwaar ook nog betrekkelijk, „want", zegt hij, „een boulevard is een toeristische weg met meer het karakter van een fianeerweg dan van een verkeersroute". Daarom vindt hij het weinig bezwaarlijk, dat men op één punt langzamer moet rijden. Dit verkeersprobleem kan echter aan gepakt worden. En de heer Petri heeft er deze oplossing voor „Ver hoog het terrein achter de boulevard, aan de landzijde dus, tot boulevard- hoogte. Op die manier zal men een open en uniek plein aan de zee ver krijgen. In dit verband is het boven dien gunstig dat de COAK-kazerne binnen afzienbare tijd zal verdwij nen", aldus de heer Petri. En hij voegt er nog aan toe „Aan de bui tenzijde van de boulevard wordt zo veel, zand geworpen, waarom aan de binnenzijde niet". Bovendien wordt met dit plein een ander doel gediend. „Iedere onder breking van een boulevard moet na melijk zo attractief mogelijk ge maakt worden", pleit de heer Petri. Aan de noordzijde zou dit plein be- „Geen benzine meer", schreeuwde Wiersma ontzet. „Hoe kan ik zo teblunderd hebben??". Een ramp reigde volkomen te worden. Arie van Houwelingen reed zonder gangmaker door terwijl in het rennerskwartier de motor van re serve-gangmaker Beets in de baan geduwd werd, nog in de con sternatie omviel. Zou Van Houwelingen dan toch nog de titel ontgaan Een antwoord gaf de Sassenheimer in zijn laatste ener- I verende minuten duidelijk. In enkele ogenblikken zette hij zich achter Beets aan, en enkele ronden later kroop hij weer achter Wiersma, die zijn benzinevoorraad had aangevuld. Opgewekt daverde Van Houwelingen langs de juichende tribunes achter Deconinck aan. In de laatste ronde kwam hij toch nog voor Deconinck.! „De benzine blunder" had geen nai'e gevolgen Nooit zo nieuw als nu! 1/1 lictrflts f 7.0S t/2 üterflc* f 3.70 <exd. sutiejefd) je reinste bessenjenever Schenk eens spanjoolt z Schenk half om half Nieuw Rood en Rynbende's Jonge Jenever In de Z glazen. De Aparte drank voor - originele mensen'. Timoner wereldkampioen prof-stayers Een val voor het front van de eretri bune maakte een einde aan de illus- sio van de jeugdige Italiaanse prof stayer Pizzalli. Hij maakte op het cement met een snelheid van rond 80 kilometer per uur een smak en brak een sleutelbeen. De Spanjaard Timo ner, die op dat ogenblik fel achter Pizzalli had gejaagd, kon daarna rus tig naar de wereldtitel rijden. De titel die duizenden op de tribunes zo graag gegund hadden aan een van de drie Neder landers. Het heeft niet zo mo gen zijn. Koch reikte het verst en mocht met zijn derde plaats achter Timoner en de onttroonde wereld kampioen toch nog het erepodium be treden. In deze race over 100 km stelden Wagtmans en Wierstra teleur. Advertentie DE WINNENDE FIETS gemonteerd met Vredesteln banden. Locomotief rijwielen reeds vanaf f 135. grensd kunnen worden met een be bouwing met flats en ook aan de zuidzijde zou bijvoorbeeld een flat kunnen komen. De begrenzing aan de stadszijde kan gevormd worden door laagbouw: bijvoorbeeld dagwin keltjes, die het vooral in een toeris tenplaats uitstekend doen „Daarmee is dan een uniek plein aan de zee geschapen met als attractief deel een prachtig gerestaureerde gevangento ren", voorziet de heer Petri. Ook de gevangentoren kan velerlei bestemmingen krijgen. De heer Petri somt op: le een restaurant; 2e een eenvoudig scheepvaart- en loodsmu- seum met bijvoorbeeld als attractie wat sextanten en verrekijkers op dak; 8e een permanente expositie ruimte voor moderne Zeeuwse kunst. En tenslotte doet deze Middelburgse stedebouwkundige dan deze sugges tie: Is het mogelijk een stedebouw kundige prijsvraag uit te schrijven onder de Nederlandse architecten om deze gedachte nader uit te werken? Slopen of restaureren Toen ik vanmorgen over de boule vard wandelde, schrok ik van het gezicht van onze Grote Michiel. Dit gezicht vertoonde gramschap, verbe ten staarde hij over zijn Oud-Vlis- singen. In zijn hand had hij een nummer van de Provinciale Zeeuw se Courant van 13 augustus 1959. Naarmate ik zijn gezicht langer ob serveerde, zag ik in dit stoere gelaat de harde trek plaats maken voor één waaruit diepe teleurstelling sprak, totdat tot mijn stomme ver bazing dit gezicht begon te le ven en zowaar begon te spreken. Met verheffing van stem hoorde ik hem uitroepen: „Vlissingers, waar zijt gij gebleven. Wilt Gij naast al hetgeen in de oorlog tegen de En gelsen, daarna tegen andere tegen standers van mijn geliefkoosd Vlis- singen verloren ging, nu zelf de slo pershamer gaan hanteren en mijn trouwe makker en wachter, de z.g.n. Bomvrije Toren uit mijn gezichtsveld laten verdwijnen Deze toren waar ik als knaap bovenop stond en de koopvaarders gadesloeg die in- en uitvoeren. Deze toren die ik later vanuit zee zag als het baken waar op ik op Vlissingen mijn geboorte stad, aanvoer. Een bouwwerk, dat stand hield tegen de beschieting van de Engelse vloot. Een symbool van standvastigheid tegen aanvallen van een vijand van buitenaf. Zou mijn eigen volk mij nu in de rug willen aanvallen en U willen verguizen 7 Ware ik in staat van mijn voetstuk af te komen, dan zou ik tot voor het stadhuis varen en mijn kanonnen bij wijze van protest dreigend op de vergaderzaal der vroede vaderen rich, ten om hen er aan te herinneren, dat deze oude toren een deel uit maakt van Vlissingens groot verle den. Eens werd een zeeslag verloren doordat de Heren Staten geld be langrijker vonden dan eer. Moge het nu niet zo zijn, dat ook de vroede vaderen van mijn stad geld belang rijker zullen vinden dan het behoud van mijn geliefde oude toren. Van verkeersmoeilijkheden in de hui dige vorm heb ik natuurlijk geen verstand. In mijn tijd haalden we volgens zeemansgebruik het zijbak boord of stuurboord uit en deden het in moeilijke omstandigheden wat kalm aan en dan liep het waarachtig wel los. Als ik het moderne verkeer op de boulevards gadesla, dan denk ik dikwijls wat hebben de tegenwoor dige mensen een vreselijke haast. De een wil al harder dan de ander. Zou den deze mensen werkelijk genieten van het prachtig gezicht op de Schel de of is hun bedoeling in ijltempo de mooie boulevards af te racen? In het laatste geval kan de oude trou we toren een aanmaning betekenen het wat kalmer aan te doen. In het eerste geval levert zijn aanwezig heid geen beletsel op. Vlissingers, uw oude admiraal ver trouwt op uw gehechtheid aan dat gene wat U aan uw trots verleden herinnert. Deze trouw mag niet om wille van geld aan het wankelen ge bracht worden. VLISSINGER II. De dwepers en de Gevangentoren Met instemming las ik in uw editie van woensdag 12 augustus j.l. de me ning van een Vlissinger over de ge vangentoren die de Vlisslngse bou levard ontsiert. Ik hoop dat het ge argumenteerde betoog van uw inzen der het zwijgen oplegt aan die dwe pers, die zeggen: „Zonder de gevan gentoren is Vlissingen Vlissingen niet meer", en die daarmee van een armzalige liefde voor deze stad blijk geven. Mag ik misschien een sugges tie toevoegen aan de reeks van uw vorige inzenders. Het geld dat B. en W. willen uittrek ken voor de restauratie van de ge vangentoren, zou voor een flink ge deelte kunnen voorzien in de her bouw van de Vlissingse pier. Alle Vlissingers die Vlissingen nog van voor de oorlog kennen, zullen het met mij eens zijn dat een pier heel wat meer attractie biedt dan deze lelijke stadspoortruïne. Vlissingen. J. M. R.O. Wees zuinig op een „beetje" historie Met grote venvondering heb ik di verse uitspraken gelezen over de Ge vangentoren. Vooral verwondering ten opzichte van het „lelijke" van dit opstal (logisch, want juist daar om moet her gerestaureerd worden!) en over het begrip „sta in de weg". Veelal moet men eerst iets klaar zien om over mooi. lelijk of interessant te kunnen oordelen. Toch meen ik, dat het streven van B. en W. alle lof ver dient, want als men de oude prenten van de Gevangentoren bekijkt, is het toch wel een knus geval en kan het zeker iets worden! Heus, Vlissingen is zo vreselijk arm aan historische monumenten, of zo U het misschien voorzichtiger uitge drukt wilt zien, zo arm aan bouw werken die iets van het verleden wil len vertellen. Hoe dat komt? Wel, U hebt het in de P.Z.C. van 8 augustus j.l. nog kunen zien en lezen. Elke oorlog in Vlissingen was „raak"! Wees toch alsjeblieft zuinig op dat RADIO- EN T.V.-RUBRIEK yew Niet sprookjesachtig Het is niet sprookjesachtig van de gierigaard, als hij na een vechtpartij de laatste adem uitblaast. „Hij geeft de geest" zegt de man, die zich over hem buigt. De gierigaard springt amechtig overeind „ik geef niks, hij wordt mij ontnomen". Op deze spitse manier wist Toon Rammelt in zijn T.V.-spel „Meer geluk dan wijsheid" de draak te steken met het winstbe jag. Blaar hij verknoeide het effect van dit geslaagde stukje tekst vol slagen door de stervende nog even fluks te laten zeggen: „laat me be graven op het kerkhof van de broe ders van St. Jan, die zijn goedkoper". Dat was niet alleen goedkoop, maar overbodig ook. En wat overbodig is deugt niet. Dit voorbeeld typeert het hele T.V.-spel van gisteravond. Het had leuke effecten, grappige woord spelingen, goede liedjes, maar daar kwam zoveel banale humor overheen, dat althans wij niet meer konden ge loven in dat kleine brokske levens wijsheid, dat achter al die slappe onzin schuil moest gaan. Het was geen vlees en het was geen vis, geen ironie en geen kolder. Het hing er gens tussenin en bevredigde daardoor noch de aanhangers van de bonte treinhumor, noch hen, die voorkeur Count Basie voor N.C.R.V. De wereldberoemde Amerikaanse jazzpianist Count Basie is te horen in Vier N.C.R.V:-programma's waar in de opnamen worden, uitgezonden, die onlangs werden gemaakt in het Kurhaus te Seheveningen. Count Ba sie werd geboren op 21 augustus 1906 in Redbank en kreeg rijn eerste op leiding van zijn moeder. _Toen hij in 1935 het befaamde orkest van Bennie Moten onder zijn leiding kreeg had hij al van tal van bekende combo's deel uitgemaakt. Basie voerde de Motenband tot de top van de swing bands. Zijn ritmesectie vooral kreeg een legendarische faam. Dat onder deel van zijn orkesten is altijd een van de sterkste troeven van Basie gebleven. De non-stop programma's van de Kurhaus-uitvoering worden uitgezonden op vrijdag 14 augustus, vrijdag. 28 augustus, vrijdag 11 sep tember (telkens om tien uur 's avonds) en op maandag 28 septem ber om tien over zeven. hele kleine beetje historie, dat we nog in Vlissingen bezitten en waar van nu een stukje in ere hersteld kan worden. Misschien kan dat in liét gerestau reerde bouwwerk permanent geëxpo seerd worden met dingen, die ons nog wat meer over Vlissingens Verleden kunen vertellen, waardoor er hope lijk een heel klein beetje romantiek gaat herleven in de kille, zakelijke industriestad Vlissingen. Ja, en dan dat bedrag? Kijk eens rond wat er voor bedragen in onze naaste omge ving besteed worden aan restauratie dan is die kleine dertig duizend gul den voor een gemeente als Vlissingen toch echt niet onoverkomelijk! En dan tot slot de „sta in de weg". Maakt U eens een tochtje langs de Belgische kustplaatsen. Geniet daar van de heerlijke, rustige wandelgele genheid over de boulevards. Hoog stens een smalle rijbaan vrij voor „plaatselijk verkeer" en voor de rest., kostelijk brede boulevards! Zijn we er langzamerhand niet aan toe, dat onze boulevard met rijn schitterend uitricht over zee, gemaakt wordt tot een ideale promenade waar men niet gestoord wordt door gejakker van alle soorten „gemotoriseerd lawaai". Dan pas zal recht gedaan worden aan de exclusiviteit van het ongeëvenaar de uitzicht. M. C. van der Maden. 71. Zo kwam het dat de ar me berentemmer, die toch wel een beetje over dat plotselinge ontslag inzat, onverwachts aan de tele foon geroepen werd. Grote ogen zette hij echter blij verrast op, toen een heer, zich noemende Kees Kriel, hem door de hoorn mee deelde, dat hij een contract voor een maand kon krij gen tegen een vierdubbel honorarium, mits hij per direct met zijn beren wilde optreden als reclamestunt voor Bruins Honingfabrie- ken. Nu, dat was aan geen dovemansoren gezegd en de directeur keek dan ook wel heel erg verbaasd, dat zijn tem mer in zo'n opgewekt humeur zijn beesten van het circusterrein dreef. Waar moet zo'n man nu opeens het brood voor hem en rijn dieren mee verdienen 'r Maar dat was voor de temmer geen vraag meer. „Zo!" zei Terry en ging vergenoegd lachend naast Tekko op de tribune zitten. „Die lachpillen zijn "we kwijt hoor! Let maar eens op wat een hele leuke wedstrijd dit wordt! Ik ben minstens zo benieuwd naar de uitwerking als jij!" Overval in Rotterdam had nog een staartje De overval, die woensdag te Rotter dam is gepleegd op de beheerder van een fotozaak aldaar, de 41-jarige N. Stolk uit Schiedam, heeft nog een staartje gekregen, doch dank zij het kordate optreden vart de heer Stolk kon erger worden voorkomen. De verwonding werd In het zieken huis Coolsingel behandeld, waarna de heer Stolk met zijn hoofd in verband per taxi naar huis mocht terugkeren. Aan de Kamerlingh Oimèslaan te Schiedam geraakte opeens de be- stuurder van de taxi bewusteloos, waardoor de wagen, na een gepar keerde auto geschramd te hebben, het trottoir opreed. De heer Stolk, die naast zijn vrouw achterin zat, greep over de chauffeur heen het stuur en wist de auto In rechte lijn te houden. Toen gleed de voet van de bestuurder van het gaspedaal en stond de auto.stil. Ook kostbare holster uit museum m Cairo gestolen Er is nog een diefstal in het irmscum van G'aïro ontdekt. Thans Is „de hal ster van het, paard van Toét-Ankh- Amon" verdwenen". Dezë nieuwe diefstal is aau het licht gekomen.24 uur na het bekend wor den van de diefstal van een onschat baar-waardevol gouden scepter, die aan de beroemde Pharaö Toet-Ankh- Amon toebehoorde (deze regeerde over Egypte in de 14e eeuw voor Christus). De paarden-halster, die de nek van een paard versierde, dat de zegekar van de Pharao voorttrok, was ge maakt van een alliage van goud en zilver eri bevatte verder drie rijen kostbare edelstenen. De ontdekking van de verdwijning van die halster werd gedaan door de voornaamste Egyptoloog van Egyp te, Selim Hassan, de eerste dag al* nadat hij benoemd was om de in houd van Egypte's musea na te gaan. De tentoonstelling van een zondags schilder, beter bekend op andere terrei nen, sir Winston Churchill, is gesloten. De 62 schilderijen die ln de Royal Aca demy to. zien waren, trokken, in de yUf maanden dat do tentoonstelling duurde, 141,000 bezoeker*. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak KLIM uit de ETHER ZATERDAG 15 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 740 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 —24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws, 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 0 50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9-35—9.40 water» st.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05Morgenwijding- VARA. 10-20 Voor U en uw gezin. caus. 10.30 Lichte muz. 11.00 Gram. li.15 Buitenl. weekover zicht. 11.30 Instr.-conc 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- én tuinDouwmeded. 12.33 Hammondorgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Muz. caus. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Vrouwenkoor. 14.55 Gram. 15 05 Boekbespr. 15.25 Radiokamer- ork. en sol. 16.05 Vrrgenbeantw. 16.20 PoUtiekapel. 16.50 Vakantletlps. 17.30 Weekjoum. ifl.00 Nws. én comm 18.20 Gram. 18.45 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart VPRO: 19 30 Passepartout, caus. 19.40 Het bijbels paradijsverhaal door de eeuwen, caus 19.55 Deze week, caus. VARA: 2000 Nws 20.05 Metropole ork. 20.45 Voordr 2110 Soc. comm.. 21.30 Gram. 22.00 Spor.tnws 22.30 Zigeunermuz. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HLVERSUM II. 292 m 1007 kc/S. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 730 Gram- 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Klass. gram. 9-55 Hoogmis, 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded.. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram 14.00 Dienstmaagd en meesteres, :caus. 14 20. Gram 15.20 Voordr. 15.50 Gregoriaanse zang 18-20 Gr. 17.20 Voor de jeugd 1150 Rep wereld kamp. wielrennen 1959 18.00 Gram 18.35 Voor de Jeugd i9.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Lichtbaken, cans 19.35 Gram Gewij de muz. 20.00 Voordr 20.25 Gram 21.10 Boordje los. 21.45 De zilveren thermome ter, het hart van een beweging, klankb. 22.05 Gram. 22.45 Avondgebed en lit, .kal, 23.00 Nws. .23.15—24.00 Nouveauté's. TELEVISIF.PROGRAMM. NTS: Journaal en :\veeroverzlcht. NCRV: Filmprogr- 21.05 Kleinkunstprogr. 21.25 Lichte muz 22.00 Dagsluiting. NTS: 22.30—22.45 Rep. wereldkamp. wiel rennen. VLAAMS-BELG T V -PROGRAMMA. 11.00 Ponteflkale hoogmis. 19.00 Godsd uitz. 19.30 Nws. 19.45 Panorama. 20.15 Film progr. 21.00 Eurovisie, variété-progr van uit de studio's te Rome 22 00 Feulll 22.30 Eurovisie: San Remo: Europees bokskam pioenschap vedergew. Ital.-Frankr 23.30— 23.43 Eurovisie: NTS: rep., wérèldkam- 'ploensch, wlèlrenrien te Zandvoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8