Wild op de Veluwe richt weer grote schade aan op Ieders lip! P. BRASSER WON IN 1919 DE I EERSTE KONINKLIJKE BEKER s m IDEEËNBUSSEN LEVERDEN VORIG JAAR 30.000 VOORSTELLEN OP AMERIKAANSE BOERENDOCHTER VERKENT HET ZEEUWSE LAND VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Chief ERGER DAN VORIGE JAREN Boeren zouden wild totaal willen afschieten (Van een correspondent) Omgeploegd© aardappel- en voederbietenvelden vinden de boeren in het gebied rond Staverden en Leuvenum, als zij 's morgens op hun land ko men. Dit gebied wordt thans getroffen door een grote wildplaag die reeds voor duizenden guldens schade heeft aangericht. De boeren zijn ongerust. Reeds enkele jaren heeft men hier last van wild, maar dit jaar is het wel bijzonder erg. men weet heel goed wat er gaande is, zo vertelden de boeren. De uitkering is bij enkele boeren echter achter wege gebleven. Enkele van hen hebben thans een afschotvergunning, maar of dit wat zal helpen valt nog te bezien. Want om een hert te schieten, moet men vaker een geweer in handen hebben Boeren kopen nu zelf de eetaardap- pelen terwijl men anders vrachten kan verkopen. Elke morgen gaan de boeren naar het land met vrees in hun hart. Wat zou er nu weer vernield zijn? Er is volgens de boeren maar één af doende maatregel mogelijk, name lijk een totale afschot van al liet wild in dit gebied. Ook zij weten dat de Veluwe dan een belangrijk deel van haar schoonheid verliest, maar stellen daartegenover de vraag „Wat is belangrijker, de reeën of het voedsel voor mens en dier?" Ook de wildschadecommissie en het jachtfonds gaan zich met de zaak bemoeien. De boeren hebben hier echter weinig vertrouwen in, want men heeft al zoveel jaren getaxeerd, men is al zo vaak wezen kijken en Tegenvoorstel in kwestie ziekenhuis Bergen op Zoom Regenten Gasthuis niet akkoord met suggestie van nieuwe stichting Het college van regenten van het Al gemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom heeft de raad van de ge meente dinsdag zijn tegenvoorstel be treffende de ziekenhuis-kwestie ge zonden. Het antwoord van het college komt lvierop neer, dat men zich niet tegen de bouw van een rooms-katholiek zie kenhuis zal verzetten, wanneer dit bijvoorbeeld een capaciteit van 250 bedden zal krijgen. Het huidige Algemeen Burger Gast huis zou het college dan als zieken huis willen behouden met een aantal van 100 bedden. Dit om tegemoet te komen aan de belangen van de an dere bevolkingsgroepen. Uit het antwoord blijkt verder, dat het college niet afwijzend staat te genover het plan het overige gedeel te van het Gasthuis in te richten voor de verpleging van chronische zieken. Bij het tegenvoorstel heeft het col lege nog de bepaling gevoegd, dat de r.-k. stichting de bouw van een nieuw ziekenhuis binnen vijf jaar zou moeten verwezelijken. Het antwoord is opgesteld tijdens een spoedeisende vergadering van de regenten, op verzoek van twee van hen uitgeschreven. In de komende raadsvergadering van Bergen op Zoom, op 28 augustus a.s., zal het te genvoorstel waarschijnlijk worden behandeld. De raad had het college namelijk een tweeledig voorstel van het be stuur van de stichting St.-Ellsa- bethsziekenhuis doorgegeven, dat twee punten behelsde. In de eerste plaats zouden de re genten aan het Ministerie van So ciale Zaken dienen te berichten, dat zij van de principiële goed keuring van 29 mei 1948, om een nieuw ziekenhuis te bouwen, geen gebruik zouden maken. Verder zouden zij schriftelijk kunnen ver klaren, dat na de opening van een nieuw r.-k. ziekenhuis te Bergen op Zoom geen ziekenhuis meer door hen zou worden geëxploiteerd en het gebouw zou worden inge richt als verpleeghuis voor chro nische zieken of voor een ander doel dan algemeen ziekenhuis. De meerderheid van het college van regenten (63) kon zich met dit voorstel niet verenigen. Trekking premielening Amsterdam Donderdag is de. trekking gehouden van de 2H pet. premielening Amster dam 1959 I. Uitgeloot werden 120 obligaties, waarbij de premie van 100.000 viel op obligatienummer 10 van serie 15966, die van 50.000 op nummer 1 van serie 3019, die van 20.000 op nummer 9 van serie 14509, die van 10.000 op nummer 6 van serie 15966 en die van 5000,op nummer 7 van serie 14509. De volgende vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van 1000,elk nummer 3 van serie 14509, nummer 10 van serie 17828, nummer 10 van serie 3019, nummer 8 van serie 15966 en nummer 6 van serie 6004. Voorts za gen de bezitters van de volgende vijf obligaties zich een premie van 5, toevallen nummer van serie 17304, nummer 10 van sei x4784, nummer 2 van serie 3019, nummer 9 van rie 4657 en nummer 2 van serie 6004. Tenslotte werden 105 niet hierboven genoemde nummers uitgeloot met 1125,elk, Wil men de schade vergoeden dan zal een bedrag nodig zijn van driedui zend gulden per hectare. Herter wenst commissie voor Caraïbisch gebied De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft op de conferentie van 21 Amerikaanse sta ten te Santiago voorgesteld, dat de deelnemende landen zich trouw aan het beginsel van non-interventie ver klaren. Hij stelde ook een speciale commissie voor ter bestudering van de toestand in het Caraïbische gebied. Een woordvoerder van de Cubaanse oppositie heeft tegenover het blad „Miami News" te Miami verklaard, dat er in het midden van Cuba een grootscheeps offensief tegen de re gering van Fidel Castro is begonnen. „Wij zullen alles op alles zetten", zei hij. De woordvoerder zei dat de strijd macht van de opstandelingen is sa mengesteld uit gewezen militairen uit het leger van generaal Batista en deserteurs uit het leger van Cas tro, die uit de Dominicaanse Repu bliek waren gekomen. De tegen-revolutionairen hadden zich al meester gemaakt van Trinidad aan de Cubaanse zuidkust. Koning Boudewijn sloot vrede met persfotografen Koning Boudewijn, voor een korte vakantie aan de Franse Rivièra, heeft „vrede gesloten" met de persfotogra fen die zijn villa reeds enkele dagen belegerden. Toen bekend werd dat prinses Marie- Therèse van Bourbon-Parma op het nauwelijks 50 km van Bormes les Mimosa gelegen Saint Tropez ver bleef, veronderstelde men onmiddel lijk een „geheime ontmoeting" en tientallen verslaggevers en fotogra fen betrokken de wacht voor de villa. Donderdagochtend liet de koning aanbieden dat hij en zijn zuster prin ses Josephine Charlotte, prins Jean van Luxemburg, diens twee zusters prinses Adelaide en prinses Elizabeth en haar man de prins Von Heidel- burg bereid waren een half uur voor de fotografen te poseren als „het be leg werd opgebroken". De fotografen zegden toe hun slacht offers verder met rust te laten en schoten gedurende een half uur hun plaatjes. Prinses Marie-Therèse keerde giste ren reeds naar het kasteel Bourbon Parma te Lignieres, midden-Frank rijk, terug, naar verluidt omdat zij de belangstelling van de pers hinder lijk vond. Prins Jean verklaarde nog eens nadrukkelijk, dat geruchten over een op handen zijnde verloving van koning Boudewijn pure verzinsels waren. België vraagt officieel omNavo-overleg Vóór Kroesjtsjews reis naar Amerika België heeft donderdag aan Amerika officieel medegedeeld dat er zijns ins- ziens overleg tussen alle Navo-leden moet zijn voordat Kroesjtsjew naar Amerika gaat. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel heeft verklaard, dat België deze me ning woensdag ook kenbaar heeft ge maakt aan de partners van de Bene lux. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft donder dag desgevraagd medegedeeld dat Nederland overleg in het verband van de Navo over de komende be sprekingen tussen president Eisen hower en minister-president Kroesjtsjew nuttig en wenselijk acht, maar dat het niveau een zaak is waarin de Nederlandse re gering zich gaarne neerlegt bij de wensen van de meerderheid. In gewoonlijk welingelichte kringen te Washington is vernomen, dat pre sident Eisenhower zijn aanstaande gesprekken in Europa met de weste lijke bondgenoten zal besluiten met een onderhoud te Londen met de Spaanse minister van buitenlandse zaken Castiella. In genoemde kringen is opgemerkt, dat hoewel Spanje geen lid is van de Navo het wel Amerikaanse bases op zijn grondgebied heeft die deel uit maken van het westelijke verdedi gingsstelsel. Brandweerlieden, gesteund door mili tairen en politiemannen, zijn er na twee- eneenhalve dag in geslaagd, een bos brand ten zuiden van Draguignan, aan de Franse Rivièra, te blussen. In totaal werd ruim 2300 ha bos verwoest. RINGRIJ-TRADITIE JUBILEERT iS ÜB IN 300 BEDRIJVEN Beste idee werd met 7000 gulden beloond Ongeveer 300 bedrijven en diensten in ons land hebben een ideeënbus, die in 1958 totaal meer dan 30.000 verbeteringsvoorstellen oplever den. Hiervan konden ongeveer 9000 ideeën <30 pet.) in toepas sing worden gebracht. Deze bruik bare ideeën brachten voor de in zenders gezamenlijk een beloning op van 350.000 gulden, dat is een uitkering van bijna 39 gulden per aanvaard idee. „I like Holland Een prachtig land en de mensen zijn er vriendelijk en gast vrij". Willette Lupo, een 20-jarige Ameri kaanse boerendochter uit Georgië, die ons dit vertelde, kan het we ten, want zij „zwerft" al vier maanden door Nederland. Momenteel is zij in Rilland-Bath, waar zij bij het land bouwersgezin C. van Gorsel verblijft. Half april is de slanke, blonde Amerikaanse in het kader van de plat telandsjongeren-uit wisseling naar Neder land gekomen en de af gelopen maanden heeft zij benut om het land en volk te leren kennen. Een goede maand heeft ze doorgebracht bij fa milies in Hillegom, Barneveld en Eist. De laatste maand van haar bezoek aan Ne derland vertoeft het Amerikaanse meisje bij de Rillandse familie. In de afgelopen maan den heeft ze heel wat van ons land gezien; meer dan mening Ne derlander gedurende zijn gehele leven Hoewel ze het liefst en natuurlijk ook het ge makkelijkst in het En gels converseert, praat ze al een aardig mond je Nederlands. „Wat Wilette zoal ge daan heeft in Neder land, vroegen we „Werken als „mijn" families dat deden en rusten als zij daar aan toe waren". Een uitla ting waarmee mevrouw Van Gorsel volledig In stemde. „Ze is vrien delijk en hulpvaardig" De thans 20-jarige Wi lette volgende week maandag viert zij in Rilland haar 21ste ver jaardag studeert aan de Abraham Bald win College voor onder wijzeres. Nog één jaar •tudla en dan sit het er op, zegt ze. Wilette die uit het sub tropische Georgië komt, waar haar vader een landbouwbedrijf van ongeveer 300 acres heeft, houdt van warm weer. Gelukkig heeft ze hierover ook in Ne derland tot dusver niet te klagen. „Is het dan niet altijd zulk mooi weer hier", vroeg ze haar gastvrouw, die moest bekennen, dat het in Nederland ook wel eens een hele zo mer kan regenen „Dan toch maar liever Georgië" vond Wilette, die overigens helemaal nog geen heimwee heeft. Met verbazing kijkt Wilette over het polder gebied Tan Rilland naar de passerende schepen op de Westerschelde. Alleen de bovenbouw van de schepen steekt boven de dijken uit. „Neen", moest ze be kennen, „dat heb ik in Amerika nog nooit ge zien". Ze zal daarom wel eens gauw naar de Scheldedijk gaan kij ken om de schepen van dichtbij te zien passe ren. Zo gaan de dagen voor Wilette in Nederland voorbijiedere dag nieuwe indrukken, die ze gretig in zich op neemt. Want straks in Amerika moet ze alles kunnen navertellen Ze zou het nu al in het Nederlands kun nen jfFotp R2LO.). Deze gegevens zijn bekend geworden door een enquête die het ideeën buscentrum van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NJ.V. E.) onlangs als elk jaar heeft ingesteld. Het merkwaardi ge is dat de uitslag globaal ge nomen vrijwel gelijk is aan die van het vorige jaar. Per bedrijf of bedrijfscategorie zijn er wel verschillen. Zo blijkt dat de ge middelde beloning bij de grotere bedrijven (meer dan 10000 perso neelsleden) gestegen is van 39 (1957) naar 43 gulden (1958), bij de middengrote bedrijven (500 1000 man) gedaald van 30 naar 23 gulden en bij de kleinere be drijven vrijwel gelijk gebleven is (0—200 man: 15 gld., 201—500 man: 23 gld.). De hoogste belo ning die in 1958 voor een aan vaard idee werd uitgekeerd be droeg 7.000, Naast beloningen keert 80 pet. der bedrijven ook aanmoedigingspre mies uit, bijvoorbeeld sigaretten, boekenbonnen of bonbons, doch meestal geldbedragen van gemid deld 2,50 tot 5 gulden. Een aan moedigingspremie wordt gegeven als het idee, hoewel het niet voor uitvoering in aanmerking komt, op bepaalde gronden toch waarde ring geniet. Op administratief terrein komen dui delijk minder ideeën binnen dan uit de produktiesector: in 1958 to taal: 3000 inzendingen, waarvan 600 beloonde (20 pet.). De gemid delde beloning voor een bruikbaar administratief idee was 33 gld. Het aantal inzendingen per jaar in verhouding tot de voor de ideeën bus relevante personeelssterkte bleek bij 8 van de 10 bedrijven 20 pet. of minder, bij 5 van de 10 zelfs 10 pet. minder. Als hoogste inzendpercentage werd voor 1958 genoteerd: 122 (een bedrijf met 360 man personeel, dat 440 ideeën ontving). De vraag hoeveel besparing door de in praktijk gebrachte ideeën werd bereikt, werd door 60 pet. der ge- enquêteerden beantwoord, de op gaven varieerden van 50,tot 2.500.000,Over de hoeveel heid ontvangen ideeën bleek 30 pet. der geënguêteêrden wel, 48 pet. matig en 22 pet. tevreden te zijn, van de kwaliteit der ideeën 22 pet. wel. 63 pet. matig en 15 pet. niet tevreden. Mede naar aanleiding van deze en quête belegt het N.I.VJ3.-ideeën- buscentrum op 20 oktober te Den Haag een bijeenkomst over het thema „voorlichting over de ideeënbus". Voor deze vergadering zal do rijksideeënbusorganisatie. die dan juist haar eerste lustrum viert, als gastheer optreden. m Veertig jaar geleden in de Middelburg Abdij I -T-) RASSER, Brasser met de P. P JJ van 's een bekende klank in de Zeeuwse ring- rijderswereld. Niet zozeer, omdat i= de te Kleverskerke wonende heer Brasser sedert de oprichting van §1 de Zeeuwse Ringrijders Veren i- ging, nu al weer bijna tien jaar geleden, hiervan de voorzitter is. Voor die bekendheid moet men M teruggaan tot de vooroorlogse ja- ren, de jaren twintig en dertig, s toen de ringrijders nog onder de H oude bomen van het Middelburgse e§ Abdijplein streden. H Daar was het, op 28 augustus 1919, dat de jaarlijks terugke- rende wedstrijd van V.V.V. ge- H stalte kreeg: in dat jaar werd s voor het eerst voor dit folklo- ristische evenement een beker door het koninklijk huis be- schikbaar gesteld, de beker van p koningin Wilhelmina. H Deze maand veertig jaar geleden dus. Brasser was toen zeventien. H Maar het ging om de beker van de koningin, de eerste nog wel... De jonge Brasser, die te Vrouwen- polder op het bearijf van zijn va- der tussen de paarden was opge- groeid, won overtuigend. Zijn faam was gevestigd. Voor een jaar mocht hij de koninginnebeker mee naar huis nemen. Wie de be ll ker driemaal achtereen zou win- nen, kreeg de trofee voor goed in H zijn bezit. Een bepaling, die bij de jaarlijkse wedstrijden ook thans nog voor de koninklijke bekers van kracht is. M In 1920 werd weer in de Abdij gereden, weer was Brasser de beste. Toen hij het jaar daarop te H Vlissingen. op het oude vliegveld dc begeerde beker voorgoed veilig _j stelde koningin Wilhelmina was M er met de 12-jarige prinses Ju li liana om de beker uit te reiken stond de 19-jarige Brasser tussen H de Zeeuwse ringrijders op een- li zame hoogte. M -pv e schrijver Hendrik Willem ]_J van Loon stelde een beker beschikbaar, de tweede in de geschiedenis van de ringrij- derij in Zeeland. Tweemaal ach- tereen moest de beker gewon- nen worden. Bijna logisch was het, dat de beker naar de wo- ning van Brasser verhuisde. De burgerij van Middelburg lan- ceerde een beker de derde se ll dert het ontstaan van de jaarlijkse wedstrijden in 1927. Deze H moest tweemaal gewonnen wor- den. Brasser deed het toen al wat kalmer aan: door overwinningen H in 1929 en 1931 stelde hij ook deze M trofee veilig. Zo kwamen de drie De heer Brasser en echtgenote bij zijn voornaamste trofeeën, de eerste drie bekers, die voor de ringrijderijen te Middelburg be- schikbaar teerden gestéld. In zijn i hand houdt de heer Brasser ae door hem gewonnen beker van koningin Wilhelmina, de eerste beker, die veertig jaar geleden, in 1919 door het Oranjehuis werd geschonken. (Foto P.Z.C.). eerste bekers, die voor de tradi tionele ringrijderijen te Middel burg beschikbaar werden gesteld in zijn bezit. Hij had daarmee een prestatie geleverd, die bij de ring- i rijderijen van thans bijna niet i meer mogelijk is. Er zijn tegen woordig zoveel prominente rij- i ders, dat er jaarlijks wel tien, j misschien wel vijftien favorieten zijn. Toch was Brasser geen één- oog, die zich tussen de blinden i koning mocht noemen. Als er tien j beurten om een beker gemaakt i moesten worden, stak hij met ge- mak negen ringen. Ook op latere j leeftijd sleepte hij nog menige j trofee en prijs in de wacht. Maar de mooiste prijs bleef voor hem de beker van koningin Wilhelmina, de eerste, ooit door het Oranjehuis voor de ring rijderijen beschikbaar gesteld. Reeds vroeg toonde het Oranje huis belangstelling voor de ringrijderijen. Prins Willem V voegde in 1786 twee gouden me dailles toe aan de prijzen, die voor een ringrijderij te Domburg be schikbaar waren gesteld, koning Willem I schonk in 1823 een ta baksdoos voor een wedstrijd te Vrouwenpolder en koning Willem III stelde in 1862, toen hij de Westkappelse zeedijk bezocht, on der meer twee gouden horloges beschikbaar voor een kamp in het dijkdorp. Trouwens de ringrijderij heeft steeds een brede belangstel ling gehad. In 1767 waren er zelfs „veertien aanzienlijke heren", zo als de kroniekschrijver het notu- leerde, die te Middelburg, op St.- Jorisdag, 23 april, de strijd rond de ring aanbonden. Daar waren namen onder als Van Lijnden, Van Bijland, Hurgronje, Van de Pene, Van Citters, Van de Putte Scho- rer, Lantsheer en Thibaut van Aagtekerke, namen, die men in Zeeland nog tegenkomt of die al thans een bekende klank hebben. Hoe ernstig deze heren zich ook aan het spel van paard en lans wijdden, het had niet het niveau i van dat van Brasser, die ander- i halve eeuw later de basis zou j leggen voor het bezit van de hoogst genoteerde trofee uit de j geschiedenis van de ringrijderij. Alweer veertig jaar geleden... llll!lllllillillllllillllinillllllllllllltlllllllllllllll|)l|]|||illlllllllllllll|||||||||!||llllll!|||||||||||l!IIIIIII|||||||||||||illlll|||||!lllllllll|||||||llllllllllllllllllll!l!llllll|lill

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7