PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK Vooral de provincie Salzburg werd zwaar getroffen In Goes lachen appels de bezoekers toe BILT AMERIKAANSE LUCHTMACHT LANCEERT NIEUWE SATELLIET TIJDELIJKE AANPASSINGS REGELING WEDUWENWET 202e jaargangno. 190 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F v. d. Velde en F. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE'STEMMEN Vrijdag 14 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 2S cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3516); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2175 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 242». ndm. tel. 2094. Bruggen vernield, wegen geblokkeerd H. K. II. prinses Irene heeft donderdag op Soestdijk een dele gatie van het garderegiment fuseliers Prinses Irene'' ont vangen. De delegatie bracht haar het traditionele verjaarsge schenk, ditmaal bestaande uit een platenspeler met bijbeho rend koffertje. Het geschenk werd de prinses door fuselier H. van der Heiden aangeboden, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. Drie Oostenrijkse provincies, Salzburg, Opper- en Neder-Oosten- rijk, worden geteisterd door zware overstromingen, die volgen op hevige regenval. Minstens vijf mensen zijn door verdrinking om het leven gekomen. Talrijke bruggen werden door het water vernield, waaronder de 250 meter lange nieuwe tweebaans brug over de rivier de Salzach even ten westen van Salzburg in de autosnelweg van Wenen via die stad naar Duitsland. Een aantal dorpen werd geïsoleerd; enkele wegen en spoorlijnen werden ge blokkeerd. zach bereikte donderdag het hoog ste niveau sinds de overstromin gen van 1920. Het water dat. uit het Wienerwald Wenen binnengolfde heeft geparkeer de auto's opgenomen en tegen elk aar gezet voordat de eigenaars er iets aan konden doen. Het water drong wijnkelders binnen. Vele buitenland se toeristen werden woensdagavond gevangen gezet in wijnhuizen in de buitenwijken van de Oosterijkse hoofdstad. Zij konden hun auto's niet bereiken doordat de straten onder water stonden en moesten wachten totdat het water was teruggelopen voordat zij naar hun hotels konden terugkeren. De stad Amstetten op 150 km ten westen van Wenen lag in de nacht van woensdag op donderdag ver scheidene uren onder water, zodat het hoofdplein er als een groot meer uitzag en de hoofdstraat als een woeste bergstroom. De Wallersee ten noorden van Salzburg is buiten zijn oevers getreden en neeft de dorpen Salzach hoogste niveau sinds '20 De provincie Salzburg werd het ernstigst getroffen. De plaatsen St. Johann in Pongau, St Gilgen en Ischl zijn van de buitenwe reld afgesneden, de noordelijke wijken van Salzburg en de dor pen Abenau en Hallein staan onder water. Eenbeden van het Oostenrijkse leger, brandweer lieden en vrijwilligers leggen dij ken aan en helpen bij het eva cueren van de bedreigde plaat sen. De grote weg tussen Wenen en het westen is geblokkeerd bij Linz. De spoorlijn van Wenen naar Salz burg en Innsbruck staat op twee plaatsen onder water. Het spoor wegverkeer werd daar korte tijd onderbroken maar werd later her vat via Rosenheim in Duitsland. Men vreesde gisteravond dat het nog steeds stijgende water van de Salzach, die toen een hoogte had van 6.78 meter, vannacht ge deelten van Salzburgs binnenstad onder water zou zetten. De Sal- Gepasseerd In België is men ontevreden over de houding van president Eisen hower. De president krijgt straks bezoek van de Russische minister president Kroesjtsjew en later in de herfst gaat hij naar Moskou. Tevo ren komt hij in Europa praten met enkele regeringsleiders, maar van dat praten zijn uitgesloten de Nederland se en de Belgische minister-presi dent. Niet omdat Eisenhower aan de he ren De Quay en Eyskens geen goed hart zou toedragen, maar hij vindt het blijkbaar niet nodig. Hij heeft het druk genoeg met de heren Macmillan, De Gaulle, Ade nauer en Segni, die hem de Engelse, Franse, Duitse en Italiaanse belan gen op het hart zullen binden. Hij praat overigens met deze heren ellc afzonderlijk en dat betekent wel iets. De heren denken namelijk nog al afwijkend over verscheidene grote problemen. Ze zijn het bepaald niet hartelijk met elkaar eens en het heeft dus weinig zin deze heren teza men aan het woord te laten. Eisenhower wil ook niet in de Navo- raad verschijnen om daar te luiste ren naar de debatten. Hij ach het voldoende wanneer hij met de voor zitter (toevallig de Nederlandse mi nister Luns) en de secretaris (de bekende Belgische oud-minister P. H. Spaak) praat. Dat heeft de Belgen teleurgesteld en nu vraagt de Belgische re gering de raadpleging van alle Navo-landen. Begrijpelijk is die Belgische hou ding wel. De kleine landen worden door Eisenhower gepasseerd bij het werkelijk overleg met Engeland, Duitsland, Frankrijk cn Italië, hoe wel ze toch in eenzelfde bondge nootschap zitten, dat zware verplich tingen oplegt. Formeel heeft België dus gelijk en het is niet uitgesloten, dat Eisenho wer op liormele wijze aan België voldoening schenkt door toch nog een (uiterst formele) zitting van de Navo-raad te laten houden, waarin hij bereidwillig zal luisteren naar al les wat gezegd wordt. België zal echter met zo'n formele afdoening niets gewonnen hebben en dus ook Nederland niet. Noch België, noch Nederland zullen van de heer Eisenhower voordat hij uit Rusland terugkeert enigerlei toe zegging krijgen. Het is zelfs niet aannemelijk, dat Eisenhower toezeggingen doet aan Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië, want Eisenhower wil de stem ming van „Moskou" peilen en hij zal pas daarna Iets kunnen vertellen over de wensen en verlangens, die bij de heer Kroesjtsjew leven. Daartegenover zal hij n Moskou zijn eigen (Amerikaanse) visie stellen en die zal wel verschillen van de vi sie der Westeuropese landen, alleen reeds om het feit, dat die Westeuro pese landen geen gemeenschappelijke (Zie slot pag. 3 kol. 1) Neumarkt en Strasswalchen onder water gezet. De Enns, een zijrivier van de Donau, werd een woeste stroom. Ook de Duitse grensplaats Burghausen aan de Salzach is zwaar getroffen. Laaggelegen plaatsen en kelders staan er onder water. Botsing tussen kustvaarder en Russisch oorlogsschip Op een drukbevaren scheepvaartrou te in de Oostzee bij het Deense eiland Falster is gisterochtend de West- duitse kustvaarder „Christel", een schip van 259 ton met Enis als thuis haven, in botsing gekomen met een Russisch oorlogsschip. Na de botsing heeft het Russische schip, een van de drie torpedobootjagers die de in de Oostzee op manoeuvre zijnde noorde lijke Navo-vloot schaduwen, zich in de richting van de Noordzee verwij derd, zonder enige hulp te hebben aangeboden. In het eerste S.O.S. vroeg de „Chris tel" om hulp, en uit Kiel voeren sleepboten, bergingsschepen en red dingsboten uit. Later slaagde de zes- koppige bemanning van de „Christel" er echter in, het lek voorlopig te dichten. Begeleid door een redding boot en een sleepboot voer de „Chris tel" op eigen kracht naar de haven Burgstaaken (West-Duitsland). De Franse industieel Marcel Loiseau heelt de Italiaanse politie meegedeeld dat er op zijn Jacht „catherlna", dat voor herstelwerkzaamheden in de haven van Napels ligt, juwelen en zilver zijn gesto len voor een waarde van meer dan 4Vz miljoen gulden. DISCOVERER V Capsule moet naar de aarde terugkeren De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdagavond op de ba sis Vandenberg, Califomië, een nieuwe aardsatelliet gelanceerd. Men hoopt de tweede trap van de 54 ton zware Thorraket, waarin een „capsule" met onge veer 135 kg instrumenten is ge monteerd, een baan om de aarde te laten beschrijven en veilig uit het heelal te laten terugke ren. De naam van deze tweede trap is „Discoverer V" (ontdek ker V) of „agenda". Aanvankelijk zou de satelliet reeds drie weken geleden wor den gelanceerd. „Om technische redenen" en wegens slechte weersomstandigheden moest de proef telkens worden uitgesteld. Ongeveer 21 minuten na het lanceren deelde de luchtmacht mede dat de satelliet (de tweede trap) zich op 160 km boven het aardoppervlak van de raket had losgemaakt. Reeds drie pogingen een satelliet uit de ruimte te laten terugkeren zijn mislukt. In twee gevallen kwam de satelliet zelfs niet in een baan. „Dis coverer HE" werd een meteoor, waar in vier muizende dood vonden (3 ju ni). „Discoverer IV" kwam niet in een baan om de aarde (25 juni). Op 13 april kwam „Discoverer H" in een baan om de aarde, en de capsule werd ook uitgestoten, maar deze moet in het poolgebied zijn terecht gekomen, werd althans nimmer ge vonden. Bij de Hawai-eilanden liggen talrijke schepen waarop men naar de satelliet zal uitzien. Vanmiddag zal de capsule worden uitgeworpen. De satelliet, die elke 90 minuten een baan om de aarde voltooid, bevat o. m. een infrarode apparatuur, die deel uitmaakt van het Instrument om haar in evenwicht te houden. Dieven lieten Frans bos spoorloos verdwijnen Onbekenden hebben kans ge- L- aien om te Blessey (Frankrijk) M sen bos van bijna 80 hectaren m te stelen. Toen de eigenaar de- if ter dagen met een houtkoper H bij zijn bos arriveerde, bleek dat de meeste bomen waren verdwenen. H De politie wist alleen maar dat ar een houtmaatschappij aan i:-t werk was geweest en dat sf plaatselijke werkkrachten die leze maatschappij had aange- nomen, klaagden dat zij nog H 3teeds niet betaald waren. De p Derooide eigenaar verkocht de weinige nog overgebleven bo- men, die direct werden gekapt, H doch toen men daags daarna terugkwam om het hout weg te halen, bleek ook dit verdwe- H aen te zijn. liiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii Lof voor handelwijze van schipper Rog Het voorlopig onderzoek naar wat zich tijdens het vergaan van de Sche- veningse logger 37 „Geertruida Jaco- ba" in de nacht van zondag op maan dag heeft afgespeeld, is gesloten. Over enige maanden zal de zaak worden behandeld door de Raad voor de Scheepvaart. Bij het voorlopig on derzoek heeft men een zeer gunstige indruk gekregen van de maatregelen, die schipper Rog na 't ongeluk heeft genomen. Schipper Rog heeft, naar het oordeel van de onderzoekinstan- tie, een goed zeemanschap betoond. VOOR OVERHEIDSPERSONEEL Definitieve niet op 1 oktober gereed Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter voorziening in de aanpassing van de overheidswedu- wen- en wezenpensioenen aan het pensioen of de uitkering krachtens de algemene weduwen- en wezenwet gedurende het tijdvak van 1 oktober 1959 tot het tijdstip, waarop 't wets ontwerp ter definitieve regeling van deze materie kracht van wet zal heb ben verkregen. Het is gebleken dat de wet waarbij een en ander defini tief wordt geregeld gezien de in gewikkeldheid van de materie niet vóór 1 oktober kan worden afgekon digd. Deze voorlopige regeling, welke onder de titel „tijdelijke regeling samenloop overheidsweduwen- en overheidswe- zenpensioen" in het Staatsblad zal verschijnen, sluit wat haar beginse len en technische uitwerking betreft, zo nauw mogelijk aan bij de wet van 20 december 1956 houdende een be perking van de uitbetaling van een overheidspensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene ouderdomswet. Deze beperking komt in het alge meen hierop neer, dat voor ieder dienstjaar, waarnaar het over heidsweduwen- en wezenpensioen is of wordt geacht te zijn bere kend, twee procent van het be drag van het pensioen of de uit kering krachtens de algemene we duwen- en wezenwet op bedoelde overheidspensloenen in mindering wordt gebracht tot een maximum van tachtig procent van bedoeld bedrag. Wanneer gesproken wordt van dienst tijd, waarnaar bedoelde pensioenen worden geacht te zijn berekend, dan wordt onder diensttijd verstaan een tijdvak van 70 jaren voor pensioenen, welke niet naar diensttijd zijn bere kend doch naar een aflopend percen tage van bepaalde gedeelten van de pensioensgrondslag van de overleden echtgenoot of vader z.g. degressieve stelsel van pensioenberekening, dat voor 1 januari 1957 heeft gegolden). Eerste lustrum-fruitcorso op 19 september a.s. De lichtmasten langs de hoofdverkeersweg door Goes hebben de laatste weken de allure aangenomen van fruitbomen.... Die in druk krijgt men althans wanneer men door de L. P. v. d. Spie gelstraat en de WUlielminastraat wandelt of rijdt. Hoog in de slanke, lichtmasten zijn 120 cm. lange en 90 cm. brede borden aangebracht met het embleem van het Zeeuws Fruitcorso: een lachende en blozende appel! Met name voor de vele duizenden toeristen uit binnen- en buitenland, die de Ganzestad passeren, vormen deze borden „blikvangers". Dat is ook de bedoeling van de organisatoren van het Zeeuwse Fruitcorso, die dit voor West- Europa unieke „schouwspel" op zaterdag 19 september a.s. voor de vijfde achtereenvolgende maal in de straten van Goes bren gen. Klein begonnen is het Fruitcorso uit gegroeid tot een grootse manifestatie van de Zeeuwse fruitwereld. De prachtige praalwagens die ieder jaar weer in het „strijdperk" worden ge bracht, getuigen vaak van een origi nele en artistieke opzet. De wijze waarop grote en kleine, in verschil lende tinten groen, geel en rood ge kleurde appels en peren worden ver werkt, maakt de toeschouwers stil van bewondering. Om dan nog maar niet te spreken van het effect, dat sommige deelnemers weten te berei ken door het gebruik van andere, kleinere fruitsoorten. Zulke praalwa gens zijn juweeltjes vaii vakman schap en een lust voor het oog. Het mag dan ook geen verwondering wekken, dat het aantal bezoekers aan dit jaarlijks terugkerend evene ment verdrievoudigd is. Het eerste fruitcorso, als sluitstuk van de frult- week in september 1955, trok rond 20.000 belangstellenden. Vorig jaar bedroeg hun aantal reeds 60.000! Wa ren de eerste bezoekers in hoofdzaak Zeeuwen, bij het tweede, derde en (Zie slot pag. 2 kol. 4) Het weer in Europa v/eerrapporten van gister- Volgens avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vlissingen, licht bewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twente, onbewolkt Eindhoven, half bewolkt Zuid Limburg, half bewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, regenbul Brussel, licht bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, regenbui Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, licht bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, onweer Frankfort, zwaar bewolkt München, zwaar bewolkt Zürich, onbewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Belgrado, zwaar bewolkt Athene, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, half bewolkt Maljorca, licht bewolkt Lissabon, licht bewolkt 25 gr. 24 gr. 23 gr. 23 gr. 25 gr. 26 gr. 24 gr. 25 gr. 23 gr. 26 gr. 24 gr. 23 gr. 17 gr. 22 gr. 25 gr. 23 gr. 24 gr. 25 gr. 16 gr. 27 gr. 28 gr. 27 gr. 29 gr. 18 gr. 24 gr. 24 gr. 28 gr. 25 gr. 16 gr. 27 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond VERANDERLIJK Warm weer met enkele zonnige pe rioden maar plaatselijk een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krach tige wind tussen zuidoost en zuid. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zomers strandweer; in de middag ongeveer 25 graden C. Zee water 19 graden. Vrij krachtige zuid oosten wind. In de middag kans op een onweersbui. Vooruitzichten: Periode van zomers strandweer, maar onweerskans blijft. ZON EN MAAN 15 augustus Zon op 5.22 <- onder 20.06 Maan op 17.47 onder 1.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1