Firato brengt als nieuwigheid dit maal kleinere T.V.-toestellen KLANKBORD REISBÜREAUHOUDER WERD IN HAARLEM GEPAKT GEDESERTEERDE BELG WILDE OVERVAL PLEGEN IN R'DAM VERDEELDE MENINGEN OVER GEVANGENTOREN iV DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE CO^URANT VAN 1 TOT 8 SEPTEMBER IN HET R.A.I.-GEBOUW Stereofonische weergave is thans van „schoonheidsfouten" ontdaan (Van een speciale verslaggever) Een plattere beeldbuis (en dus een kleinere kast), automatisering van de bediening, en «-en grotere lichtopbrengst van het beeldscherm, vormden wel het voornaamste nieuws in de radio- en t.v.-sector van de komende Firato to Amsterdam. Van 1 tot 8 september wordt deze jubileum-Firato (de tiende) gehouden in het _R.A-I.-ge' bouw te Amsterdam. De opening zal sober zijn. Soberder dan bij een jutjileum venvacht mag worden: in juni immers overleed plotseling do hr'er-H. J. Kazemier, de man die de negen vorige tentoon- stéllingen heeft 1 georganiseerd en samen met zijn tentoonstellingsstaf de Firato van eenklein tentoonstelllnkje in Bellevue maakte tot het jaar lijkse technisch klank- en beeldfestijn, dat de Firato in de R.A.L thans is geworden. .'ijn weduwe, mevrouw Kazemier-Neger, heeft zijn taak echter overgenomen, nadat zij jarenlang reeds zijn voornaamste mede werkster wasgeweest. Men verwa'cht op de komende Firato een zeer grot-: opkomst van het pu bliek dan vorig jaar, toen 164.000 be talende bezoekers naar de Ferdinand Bolstraat kwamen.. De geëxposeerde artikelen vertegenwoordigen op deze tiende Flratr- een waarde van onge veer dertig rvriljoen gulden. Het grootste -nieuws van deze Firato zit ongetwijfeld iu de perfectionering van de "televisie-ontvangers. Bij de radiotoestellen zal men het nieuws in de eerste plaats moeten zoeken in de vormgeving en voorts in de steeds voortschrijdende toepassing van de transistor. Het „snoerloze" ontvang toestel wint voortdurend terrein. De stereofonische weergave dé sensatie van de vorige Firato heeft technisch gesproken winst geboekt. „Schoonheidsfouten" zijn wegge werkt in het afgelopen jaar, de prij zen van de apparaten zijn verlaagd. Bandrecorders worden steeds popu- lairder. En ook hier" wint de transis- Twee jongens in Rotterdam verdronken Boot kantelde bij het schommelen Woensdagavond heeft zich op de Bergse Achterpias te Rotterdam een drama afgespeeld, dat geëindigd is met de dood van twee jongemannen. Drie jongelui uit 's-Gravendeel waren aan het roeien gegaan en zijn daar bij vermoedelijk te overmoedig ge worden. Door het schommelen van de boot kantelde deze met het gevolg, dat het drietal in het water viel. De oudste van hen, de 20-jarige mole naarsknecht Li. Middelhoek, de enige die zwemmen kon, stelde eerst po gingen in het werk om zijn neef, de 17-jarige H. Middelhoek en diens vriendje, de 15-jarige G, in 't Veld boven water te houden, tot er hulp kwam opdagen. Maar toen dit niet gelukte en het ongeval blijkbaar niet werd opgemerkt zwom hij in wan hoop naar de oever om hulp te halen. Andere jongens zijn toen jnet een boot te hulp gesneld en zijn ter plaatse van het ongeluk gaan duiken. Maar toen het tweetal uit 's-Graven deel eindelijk werd gevonden was het al te laat, de levensgeesten waren reeds geweken. CAO. voor metaalindustrie Vrij grote mate van eenstemmigheid bereikt Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in zijn woensdag gehouden vergadering uitvoerig be raden over een aan het college van rijksbemiddelaars uit te brengen ad vies inzake een nieuwe C.A.O. voor de metaalindustrie, welke per 1 au gustus 1959 zal Ingaan en die onder andere een loonsverhoging van vijf procent inhoudt. Ten aanzien van dit voorstel is in het stichtingsbestuur naar van de zij de van dit bestuur vernomen wordt een vrij grote mate van eenstem migheid bereikt, waarbij evenwel een minderheid over bepaalde aspec ten van het voorstel van een afwij kende zienswijze deed blijken. Aan dit bericht voegt het A.N.P. nog •toe, dat dit ontwerp-C.A.O. het eerste is, dat in het kader van de gediffe rentieerde loonpolitiek diende te wor den beoordeeld. Bij stierengevechten m Spanje zijn op een dag zes matadors gewond. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. Sedert het seizoen begin van deze maand aanving, zijn reeds dertien stierenvechters gewond geraakt. WEER ZTEK. Mevrouw Jessie Devi- ne uit Londen, die de eerste op de wereld is geweest die een hersenope ratie met behulp van radio-activiteit heeft ondergaan, heeft woensdag ver klaard dat zij weer naar het zieken huis gaat omdat de publiciteit rond de operatie haar opnieuw ziek heeft gemaakt. WAT ZE ZEGGEN. Dr. Edith Sum- merskill, Labourafgevaardigde in het Britse parlement over Yves Saint- Laurent: „Ik vind het belachelijk dat een jonge man van 21 jaar aan ver standige vrouwen de mode dicteert". Prof. B. H. M. Vlekke in een lezing over „De student in de politiek": „Als men werkelijk wil leren hoe po litiek bedreven dient te worden dan zal men tot de ontdekking komen dat dit niet betekent vechten tegen een vijand, doch dat dit voornamelijk in houdt zijn eigen emoties te leren be heersen en zijn eigen Irrationaliteit te overwinnen". tor en dus kleinere bouw en lager ge wicht, terrein. Niettemin is 'er een aantal bijzon dere inzendingen, dat niet alleen at tractief is voor de leek, maar ook een beeld geeft van de laatste mo gelijkheden van de elektronica. Zo wordt door de Nederlandse Stan dard Electric Maatschappij gede monstreerd met de Stantee-Zebra. Dat „Zebra" staat dan als afkor ting voor „zeer eenvoudig binair •rekenapparaat", een computer die 3000 getallen van negen cijfers in één seconde kan optellen. Het is bedoeld voor wetenschappelijk werk, doch ook te gebruiken voor de berekening van constructies of administratief werk, zoals loon- en voorraadadministratie. Voorts zul len deelschakelingen te zien zijn van de elektronische apparatuur van de Hawk, het luchtafweerpro- jectiel dat ook in N.A.V.O.-verband wordt ingevoerd in de Europese N.A.V.O.-landen. Niet nieuw maar Werknemers van een grote fabriek ii. de Duitse stad Frankfort hebben in de tuin bij de fabriek een groot ver ticaal schaakbord geplaatst, waarop zij in de middagpauze wedstrijden spelen, die voor iedereen eromheen gemaklcelijk te volgen zijn. De stuk ken zijn voorzien van pennetjes aan de onderzijde, die in gaatjes in de vakken kunnen worden geprikt. Bo ven het bord is een dakje gemaakt, zodat spelen ook bij slecht weer mo gelijk is. wel spectaculair zijn ongetwijfeld de verschillende toepassingen van zonnebatterijen, cellen die licht in een bruikbare hoeveelheid elektrici teit omzetten. De N.R.TJ. en de N.T.S. zijn verte genwoordigd met allerlei studio- en opname-apparatunr. In een stand van honderd vierkante meter. Men zal daar camera's, weergave-annaratuur, scha keitaf els en alles wat bij de stu dio-uitrusting behoort, in werking kunnen zien. Helaas is geldgebrek bij de televisie, er opnieuw de oorzaak van dat de N.T.S. ook dit jaar moet afzien van het inrichten van een echte studio, waarin het publiek zou kunnen zien hoe hét nu in Bnssuni precies toe- gaat. Plaatsgebrek in het R.AX-ge- j bouw speelt hierbij eveneens een rol, doch het is toch vooral de N.T.S. die i hiermee niet over de brug kon ko- men. Wel daarentegen zal de N.T.S. even als vorige jaren gedurende de mid daguren zangprogramma's uitzenden ten behoeve van de standhouders. Op deze filmprogramma's is vorige ja ren nogal wat kritiek geleverd. Men hoopt dat de kwaliteit daarvan dit jaar beter zal zijn en de variatie groter. De voortvluchtige exploitant van de Chaletdienst Austria, de 39-jarige J. van D. uit Uithoorn, is gistermiddag te Haarlem aangehouden. Hij ver bleef na zijn terugkeer uit Oostenrijk in Nederland gedurende twee dagen en twee nachten op een onderduik adres te Hillegom. Nadat hem daar de grond te heet onder de voeten was geworden vertrok hij naar Haarlem, waar hij gistermiddag ook op een onderduikadres werd gearresteerd door de groepscommandant der rijks politie te Uithoorn en de adjudant van de districtsrecherche te Amster dam, in samenwerking met de re cherche van Haarlem. Van D. werd overgebracht naar Uithoorn en op gesloten in het politiebureau aldaar. Zoals bekend heeft Van D. met zijn chaletdienst talloze Nederlandse va kantiegangers gedupeerd. Hij plaat ste in de afgelopen lente adverten ties in diverse bladen waarin hij ka mers, landhuisjes en chalets in Oos tenrijk te huur aanbood. Hij kreeg vele gegadigden, die hij allen vooruit de huursom liet betalen. Inderdaad had hij in Oostenrijk een aantal wo ningen voor dit doel gehuurd maar al spoedig bleek dat hij in tientallen gevallen een chalet gelijktijdig aan ettelijke families had verhuurd. Zo dat vele Nederlandse gezinnen in Oostenrijk een bittere teleurstelling wachtte. Aan oude en nieuwe huurders van chalets in Oostenrijk, die door be middeling van deze chaletdienst een zomerhuisje hebben gekregen, is in overweging gegeven zich in verbin ding te stellen met de rijkspolitie te Uithoorn. WINKELBEDIENDE NEERGESLAGEN Glazenwasser hield hem in bedwang tot politie kwam Met de bedoeling er naderhand met de kas vandoor te gaan heeft gistermiddag een 18-jari- ge Belg in een optieiëns- en foto zaak aan de Mauritsweg te Rot terdam de winkelbediende neer geslagen. Hij kon evenwel wor den gegrepen en aan de politie worden overgegeven. De winkel bediende moest gewond in het ziekenhuis Coolsingel worden opgenomen. In de loop van de middag kwam een jongeman de opticiens- en fotozaak van de fa. Jos. Hartog aan de Mau- viisweg binnen. Hij kocht een filmpje van "de bediende, de 41-jarige N. Stolk uit Schiedam, die alleen de zaak be- heért. De koper toonde zich geïnte resseerd in een belichtingsmeter. Hij wilde nog even oyer de aankoop na denken en zei tegen vijf uur terug te zullen komen. Dit gebeurde en toen de bediende zich bukte om de meter te pakken, beukte de klant hem op eens met een stuk ijzer, dertig cen timeter lang met een doorsnee van drie centimeter, opzij tegen het hoofd zodat hij tegen de grond sloeg. De 23-jarige Rotterdamse glazenwas ser J. C. de Hees, die juist passeerde, zag door de openstaande winkeldeur met één oogopslag wat er aan de liand wa9. Hij stoof naar binnen en greep de jongeman, de 18-jarige V. van den B. uit Antwerpen. Een twee de voorbijganger, die de glazenwas ser als een hazewind naar binnen had zien schieten, stormde hem achterna. „Haal de politie" riep de glazenwas ser. De ander bedacht zich geen ogen blik en rende de zaak weer uit. Een passerende auto werd aangehouden en met de meeste spoed reed de be stuurder naar het politieburean aan de Westersingel, het dichtstbij zijnde. Het geluk was met hem, want juist kwam een agent naar buiten gestapt om zijn dienst te beginnen. Een enkel woord was genoeg en toen was men alweer onderweg naar de winkel. Daar aangekomen bleek de glazen wasser de Belg nog stevig vast te hebben. De agent nam zijn taak over en spoedig zat de man achter slot en grendel. De opticiënsbedïende werd ter behandeling in het ziekenhuis op genomen. Het eerste onderzoek wees uit, dat de 18-jarige V. van den B. uit Ant werpen, militair was, die in geldver legenheid zat. Op deze manier had hij zijn financiën willen aanvullen. Het Wereldgebeuren Levendig beraad Nu Eisenhower heeft laten weten, dat hij boven op zijn lijstje van zijn tournee door Europa de Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer heeft gezet, is aan „de top" te Bonn een grote activiteit merkbaar. Al op 27 augustus zal de Amerikaanse president in Bonn arri veren en de politici die verantwoor delijkheden hebben op het punt van buitenlandse zaken redekavelen naar hartelust. De bondskanselier vertrok deze Weck volgens plan naar zijn Ita liaanse vakantie-oord. ongetwijfeld om er niet in de eerste plaats uit te rusten, maar zich vooral te bezinnen op de richting die hij aan de dialoog met de Amerikaanse president zou willen geven. Voor de waarnemers in Bonn brengt de algemene onbekend heid met Adenauers bedoelingen het voordeel met zich mee, dat de Bonnse politici hun gedachten „de vrije loop" laten. Zij hebben geconstateerd dat die „vrije loop" van de gedachten zich voornamelijk over de oostelijke grenzen beweegt. Bonn heeft zich tot dusver op het standpunt gesteld, dat het onjuist zou zijn, diplomatieke betrekkin gen aan te knopen met satellietian- den van de Russen. Van het nut van een ambassade in Moskou was Ade nauer al een tijd geleden overtuigd: die ambassade kon bijvoorbeeld nut tige diensten bewijzen bij de terug keer van krijgsgevangenen uit Sow- jet-kampen. Maar ten aanzien van de overige Oosteuropese communis tisch bestuurde landen hield men zich aan de algemene stelregel „Wie het communistische regime in Oost- Duitsland erkent, moet diplomatieke betrekkingen met ons ontberen". In zijn achterhoofd hadden Adenauer en de zijnen daarbij de vrees, dat het hek van de dam zou zijn als men zich aan dat axioma niet hield. Vooral neutrale landen zouden misschien ge neigd zijn, diplomatieke vertegen woordigers met Oost-Duitsland uit ie wisselen wanneer daar niet de „straf" op stond van een verbreking dei- vaak belangrijke contacten met de Bondsrepubliek. Dat de Vlissingse bomvrije toren betere dagen gekend heeft, mag blijken uit deze illustratie-combinatie. De inzet laat de situatie omstreeks 1750 zien; toen heette deze stadspoort nog de Westpourt. De foto toont de si tuatie heden ten dage: een somber en plomp bouwwerk, toeinig meer dan een met ijzeren banden bijeen gehou- WM den ruïne (Slot van pag. 1) heer F. G. Smit: hij is ronduit voor restauratie van de gevangentoren. En de mening van de heer Smit kan ongetwijfeld doorslaggeveud zijn, want hij is raadslid en voorzitter van de P.v.d.A.-fractie. Ook vrijdagmid dag zal hij de belangrijkste woord voerder van de P.v.d.A. in de raad zijn. „Ik ben eens in de geschiedenis ge doken en ontdekte, dat het bouwwerk al 450 jaar oud is: het moet gebouwd zijn tussen 1489 en 1540. Het is dan ook de oudste uitgang aan de noord kant van Vlissingen, een uitgang, die overigens al in 1600 niet aan de rand, maar binnen in de stad lag Hi storische waarde is er dus ongetwij feld", betoogt hij. „Op het ogenblik is het zeker geen fraai bouwsel", geeft hij toe. „maar na de restaura tie is dat anders" Verrassend element Er zijn voor de heer Smit meer voor delen: „Zo'n gevangentoren geeft een zeker cachet aan de zaak. Bovendien zorgt het voor afwisseling: een wan deling wordt er zeker niet eentonig door. En ook behoudt de boulevard daardoor een zeker element van ver rassing: wat zal de wandelaar aan de andere kant van de toren te zien krijgen?". Ook vreest hij, dat de boulevard een soort race-baan wordt als men tot sloop overgaat. „En fs deze restauratie inderdaad 300.000 gulden waard?", vragen we. De heer Smit betoogt, dat de gemeente slechts een tiende deel moet betalen en dat het geld, dat het rijk beschikbaar heeft, toch bestemd Is voor herstel van histo rische monumenten. „Waarom dan niet voor restauratie van een ge vangentoren in Vlissingen", vraagt de heer Smit, die er ook op wijst, dat dit enorme bedrag bijvoor beeld toch niet beschikbaar konit voor huizen- of stadhuisbouw. Brug op glooiing De heer N. Priester, secretaris van de Vlissingse V.V.V„ laat ook een pertinent „neen" horen op de vraag of hij restauratie van de „bomvrije" 300.000 gulden waard acht. „Maar", voegt hij er aan toe, „als ik raadslid In september hervatting overleg met Duitsland Het ligt in het voornemen de onder handelingen tussen West-Dui tsland en Nederland over de tussen beide landen nog hangende problemen in september voort te zetten. De Duits-Nederlandse vraagstukken waarvoor nog een oplossing moet worden gezocht zijn onder meer de Duitse schadevergoeding voor slacht offers van het nationaal-socialisme, de grenscorrecties en Rijn- en Eems- kwesties. was, zou ik ongetwijfeld ook dit voor stel stennen, want dit kost de ge meente immers slechts het tiende deel van het bedrag". Overigens acht de heer Priester het een dringende noodzaak, dat ook de verkeerssituatie ter plaatse aanmer kelijk verbeterd wordt. Bijvoorbeeld door het aanleggen van een verkeers- brug over de glooiing, zodat het ver keer zowel aan de stadszijde als aan de zeezijde de gevangentoren kan passeren. En daarmee trekt de heer Priester ongetwijfeld in de kaart van de heer C. van der ^Mark, commissaris van politie, voor wie de gevangentoren verkeerstechnisch een doorn in het oog is. „Alleen door de nadrukkelijke waarschuwingsborden worden onge lukken voorkomen, maar het is zo wel voor het rijdend verkeer als voor de voetgangers een hopeloze situa tie", zegt hij. „Overigens" zegt hij. „ben ik historisch en artistiek te wei nig geschoold om te kunnen beoorde len of deze restauratie inderdaad drie ton waard is". En de boulevardbewonersEén van hen, de heer J. E. Boonstra, zegt kort en krachtig dit: „Op het ogenblik is het bepaald geen sie raad en als restauratie 300.000 gulden moet kosten van de ge meenschap of dit nu van rijk of gemeente komt dan zeg ik slopen". Uit deze enquête blijkt duidelijk, dat het merendeel van de door ons ge vraagde Vlissingers restauratie van de „bomvrije" met 300.000 gulden te duur betaald vindt en dat bij deze „sta-in-de-weg" een betere verkeers situatie moet komen. Het laatste woord is morgenmiddag echter aan de raad. Van dat beginsel Kan men m Bonn moeilijk afstappen, maar meer en meer wint er de opvatting veld, dat er toch iels gedaan moet worden om tot een of andere vorm verstandhouding met Oost- Europa te komen. Men verwacht dat de minister van buitenlandse zaken Heïnrieh von Brentano binnenkort zal besluiten, de diplomatieke betrek kingen met Joego-Slavië, die waren afgebroken na de erkenning van Oost-Duitsland door Belgrado, toch weer op te vatten. En waarnemers menen ook dat Von Brentano diep in zijn hart wel veel ervoor voelt, om ook met Warschau en Praag ambas sadeurs uit te wisselen, al was het maar om de gelegenheid tc hebben, van tijd tot tijd misverstanden uit de weg te ruimen. Maar de vluchte lingenorganisaties staan vijandig te genover elk gèbaar dat de status- quo in het oosten zou kunnen be krachtigen en zij vinden veel steun in het parlement, vooral ook omdat tot die status-quo ook het bestaan van een communistisch geregeerd Oost- Duitsland moet worden gerekend. Men krijgt nu in Bonn de indruk, dat Von Brentano zich in deze laatste weken voor Eisenhowers bezoek niet vaak de weelde kan ver- oorloven om zich met zijn liefhebbe rij de kunsten bezig te houden, maar dat hij wél heviger dan ooit aan zijn kettingrookgewoonte trouw blijft nu het er voor hem op aan komt, te tonen dat West-Duitsland bij een eventueel topoverleg geen blok aan westerse benen wil zijn, maar zelfs zonder op principiële pun ten te wijken bepaalde initiatieven wil nemen. Von Brentano, die geen groot redenaar is maar Wel een groot onderhanaelaar-in-klein-comité, is kennelijk op zoek naar middelen om de Oosteuropeanen en vooral de Po len die naar ook bij het glorierijke bezoek van de Amerikaanse vice-pre sident Richard Nixon aan Warschau weer bleek nog steeds een groot wantrouwen ten opzichte van de oude vijanden uit de Tweede Wereldoorlog aan de dag leggen enigszins genist te stellen. Het heeft er de schijn van, dat hij de oplossing zoekt in een plechtige verklaring dat West-Duits land van geweld afziet. Zo'n formele geruststelling zou de weg kunnen openen naar een later te sluiten niet- aanvalsverdrag. De Poolse regering zal daarmee ongetwijfeld niet tevre den zijn. Zij wenste dat West-Duits land de Oder-Neissegrens erkent, maar West-Duitsland dat ook in dit opzicht met de verdrevenen rekening houdt, stelt de beslissing over een eventuele erkenning (door president De Gaulle van Frankrijk al aanbevo len) uit tot een regeling voor de ge hele Duitse kwestie wordt getroffen. Men moet, vindt het, deze troefkaart niet zonder voorbehoud uit handen geven. Terwijl Adenauer in Cadenab- bia mediteert, heeft Von Brentano in Bonn aan dit soort problemen de han den vol bij de voorbereiding van het kleine topgesprek. FM MINISTER VON BRENTANO misverstanden wegruimen-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5