Waterleidingmij. ,Z.-Beveland' kan nog grote watervoorraad aanboren in S Hefo BOSCH Zeeuwse Almanak de Amerikaan aoals men die in Amerika rookt OVERWEGBOMEN WAREN OPEN TOEN SNELTREIN PASSEERDE :mn DOMBVRGSE POLITIEVROUW KREEG BIJZONDER BEDANKJE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 EXCURSIE DOOR WERKGEBIED Tariefsverhoging binnen afzienbare tijd onvermijdelijk In het werkgebied van de waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" omvattende Noord- en Znid-Bevcland, voor bijna tweederde Walcheren en de zuid-oosthoek van Noord-Brabant - hoeft men niet bevreesd te zijn voor watertekortNaar de mening van do directeur van dit bedrijf, ir. M. J. Stoel Feuerstein te Goes, die woensdag de Zeeuwse pers uitnodigde voor een excursie, kan de capaciteit worden opgevoerd tot het tienvoudige van de huidige hoeveelheid van rond vier miljoen kubieke meter water per jaar Zonder dat de Iaudbouw enige schade zal worden berokkend, kan jaarlijks veertig miljoen kubieke meter water aan de Brabantse zandgron den tussen Halsteren en de Belgische grens u-orden onttrokken. Met het oog op verwezenlijking van een Sloe- en een Kreekrakplan hoeft men zich wat de watervoorziening betreft dus geen zorgen te maken. In de afgelopen wanne en droge maanden is trouwens gebleken, dat ..Ossendrecht" zonder noemenswaar dige inspanning aan de grotere vraag naar water kan voldoen. Dank zij de uitstekende outillage is meer water naar het gebied van Midden Zeeland gepompt dan ooit tevoren het geval is geweest. De maand juni wees een uurgemiddelde aan van 634 kubieke meter (in 1958 492 kubieke meter) en de maximale afgifte per etmaal in juni bedroeg niet minder dan 17-190 kubieke meter (1958 14.740 kubie ke meter). In de toekomst zal de capaciteit ge leidelijk aan worden opgevoerd. Het plan is om afzonderlijke automatisch werkende eenheden te bouwen, die een capaciteit hebben van één miljoen kubieke meter. De eerste eenheid zal reeds over een jaar in werking zijn. Ook de tarieven van de waterlei ding zijn tijdens de excursie be sproken. Sedert de maatschappij in 1910 werd opgericht is er één verhoging geweest, enkele jaren later gevolgd door een verlaging. In vergelijking met andere water leidingmaatschappijen ten platte- lande wordt het water in Midden Zeeland voor weinig geld „ver kocht". „De tarieven zijn zo laag, dat het haast voor de hand li^, dat binnen afzienbare tijd een ver hoging zal moeten plaatsvinden", zo deelde de directeur mede. Noord-Beveland en Huijbergen in Noord-Brabant betalen 50 meer dan de andere verbruikers. De maatschappij zal het op den duur zoeken in nivellering, zodat de ver hoging in het werkgebied uit gezonderd Noord-Beveland en Huijbergen ongeveer 15 tot 25 zal belopen. De onrendabele gebieden stellen de waterleiding voor ernstige problemen. Aanvankelijk is met veel succes ge werkt aan het tienjarenplan, maar de uitvoering daarvan is door de beste dingsbeperking vertraagd. Op Noord- i Beveland en in het oostelijk deel van Zuid-Beveland zijn alle percelen aan gesloten, maar in het westelijk deel van Zuid-Beveland zijn plaatselijk nog vrij veel niet aangesloten onren dabele percelen. Thans is het zo, dat de meest urgente gevallen worden geholpen, mede op advies van de bui- meesters. Outillage Wat de technische outillage van de waterleidingmaatschappij betreft kan men tevreden zijn. Meer dat dat zelfs, want de capaciteit van het diesel pompstation in Ossendrecht kan nog aanmerkelijk worden opgevoerd als dit nodig zou zijn. Bij een eventuele calamiteit beschikt men voorts over voldoende reserve materiaal opgeslagen op t terrein van de waterleiding in de gemeente Kloetinge om de eerste slag op te vangen. Naastde 13 bronschachten zijn 7 oude ~>utten bij de waterwinning betrok- •.én, die por uur 175 kubieke metér water pompen. Het water, uit deze putten wordt via een in lange onder grondse gangen geplaatste leiding naar het pompstation gevoerd. Voor de oorlog was dat voldoende, maar gaandeweg heeft men de capaciteit moeten opvoeren, o.a. door middel van de dertien bronschachten. Het hoeft geen nader betoog, dat de watervoorziening van Midden Zee land bij de maatschappij „Zuid-Beve land" in goede handen is Een tocht door de gebouwen over de terreinen en door het werkgebied van de maat schappij bevestigt deze mening ten volle. Zelfs gedurende do bijzonder droge zomer van dit. jaar, toen op vele andere plaatsen in het land meermalen watergebrek was, werd volop geleverd. Advertentie} KANTONRECHTER MIDDELBURG EEN GROVE nalatigheid en gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, zo kwalificeerde.de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, in een soms fel requisitoir het optreden van de overwegwachter L. R. uit Wemeldinge, dio zich woensdagochtend voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, moest verantwoorden voor het niet tijdig sluiten van de overwegbomen op 5 juni jl. Hierdoor daverde de sneltrein van negen uur 's ochtends uit Vlissingen omstreeks vier minuten voor half tien over de overweg bij de Vroonweg te Kapelle, waarvan slechts één afsluitboom half gesloten was, terwijl de ander nog helemaal openstond. Goes leent 1.3 miljoen voor Consulentenhuis Gemeenteraad was zeven minuten bijeen De spoedeisende vergadering van de Goese raad vergde woensdagavond slechts zeven minuten van de dames en heren raadsleden. De twee voor stellen van B. en W. werden na korte bespreking aanvaard. Het eerste voorstel betrof een geld lening van 1.375.000 bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten ten behoeve van de bouw van het Consulentenhuis. De heer J. S. Visser (p.v.d.a.) vroeg of het niet mogelijk was de lening in gedeelten af te slultep. Dit kon niet, zo bleek uit de beantwoording van burgemeester H. K. Michaëlis. „Er is inderdaad enig nadeel aan verbonden, maar aan de andere kant zijn we reuze blij met deze geldlening", aldus spreker. De heer C. W. Vervest informeerde of de plaatselijke industrie en ambacht voor de bouw van het Consulenten huis leveranties zou kunnen doen. Gedeeltelijk is dit het geval, verklaar de de heer Michaëlis. Voorts werd met algemene stemmen tot onderwijzer aan de openbare ulo school benoemd de heer J. J. Aar- noutse, thans hoofd van de openbare school te Sas van Gent. Bromfietser waarschuwde naderende automobilisten „U is door het oog van een naald ge kropen; U had tientallen doden op uw geweten kunnen hebben wanneer de auto en de hierachter rijdende bus, die juist aankwamen, waren doorge reden", zei de officier tot een timide verdachte. Dat dit niet gebeurd was, ls voor een groot deel te danken aan het resolute optreden van de fruit- VAN TOT VERKEER BIJ ST.-ANN ALAND In verband met de aanleg van een duiker is de Javadijk te Sint-Anna- land voor het verkeer gesloten. Er is één-richtingsverkeer ingesteld via een gedeelte van de nieuwe weg naar Poortvliet, de weg langs het nieuwe veilinggebouw en de grinddijk. Deze route is voor het verkeer uit Sint-An- naland. Het verkeer naér het dorp moet gebruik maken van een ander dijkje. BLIKSEM SLOEG IN.... Breskens is de laatste dagen een paar maal „bezocht" door onweersbuien. De eerste keer sloeg de bliksem in de bovenleiding langs de gevel van een woning aan de zgn. „Lente". Het lichtnet werd beschadigd, maar per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De tweede maal trof de bliksem BILJARTEN Enkele jongelui in een koffiehuis te Brouwershaven déden al geruime tijd pogingen om op liet groene laken een serie van tenminste drie te ma ken, toen een bejaard man binnen trad. Hij onderwierp het spel van de jongelieden aan een aandachtige be schouwing en schudde veelvuldig het hoofd over zoveel onkunde op biljart- gebied. Tien minuten hield hij het vol om alleen maar toe te zien. Toen stond hij op, trad op de biljarters toe en sprak goedmoedig: Jongenswees nou verstandig en hou er mee op. 't Kostje een pet met dubbeltjes en jul lie leren het toch nooit!" De jongens luisterden eerbiedig. Daarop vervolgde de man: „Ik zal jullie iets anders leren iets ge makkelijker en 't is veel leuker". Hij maakte zich meester van twee keu's stelde zich op aan een der lange zij den van het biljart en legde de lot stokken gedegradeerde keu's met de punten naar elkaar toe, in de breedte over het biljart. De uiteinden hield hij vast. ,Le9 er nou onderaan 's een bal op", vroeg hij. Dat gebeurde. Hij begon de stoken met de uiteinden naar elkaar toe te bewegen en daar rolde de bal opwaarts, tégen de door de stokken gevormde rails op! Er brak een spontaan applaus los. Toen gingen de jongens weer door met hun serie van drie.... de .televisie-antenne op het dak van een woning aan de Philip van Kleef- straat. Ook hier werd alleen enige materiële schade aangericht. ZOMERAVONDCONCERT Muziekvereniging „Crescendo" te Oostkapelle, die de goede gewoon te heeft ontwikkeld zomeravond- concerten te geven ter verstrooiing van de badgasten In de avonduren, is het publiek gaan opzoeken in zijn eigen domein, de duinen. In de beboste duinstrook bij de een denkooi werd een welgekozen pro gramma uitgevoerd. De belangstel ling van de zijde der vakantiegan gers was zeer bevredigend. Jong en oud genoot en iemand uit de kring der luisteraars ging spontaan „met de pet rond" om de musicerenden van de opbrengst een muziekstuk aan te bieden. De Oranjevereniging had voor een kleurige verlichting gezorgd, die aan dit zomeravondfestijn een sprook jesachtig effect gaf. een „felle" vonk BOUGIES voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 165222 <10 lijnen) Telex 12232 kweker P. K. uit Yerseke, die op zijn bromfiets kwam aangereden en het „gevaar" met grote snelheid zag na deren. Voor do overweg stopte hij zijn bromfiets, terwijl hij wild zwaaiend met beide armen dc chauffeurs be duidde te stoppen. Op het laatste ogenblik had de overwegwaehtèr ge tracht zijn fout te herstellen door snel een van de afsluitbomen te laten zakken. Toen de trein reeds voorbij nog openstond. Voor zijn Icordate optreden zwaai de de kantonrechter de Yersekse fruitkweker, die als getuige werd gehoord, lof toe. Verder verklaarde deze getuige, dat de overwegwach ter voor zijn huisje op een bank zat, toen de trein naderde. Mr. Moolenburgh kon zich moeilijk voorstellen, dat men vergeten kan de bomen te sluiten. „U kent de dienst regeling toch wel uit uw hoofd", vroeg hij verdachte, die dit echter ontkende. „Nee, dat wist hij niet". Wel had hij een lijst waarop alle tij den stonden aangegeven. Deze wilde hij juist raadplegen toen de trein aankwam, doch toen was het reeds te iaat. Ter verdediging voerde hij verder aan dat de bel, die een paar minuten voor de komst van de trein gaat rin kelen. die ochtend defect was. De man had station Goes gevraagd tele fonisch te waarschuwen wanneer een trein naderde. Dit was echter niet ge beurd. Bij het onderzoek had men daar ont kend zo'n verzoek gekregen te heb ben. De raadsman van verdachte trok echter in twijfel of men hier wel eer lijk voor uitkwam. Straf Verder stipte hij aan, dat verdachte in het jaar dat hij bij deze overweg werkzaam was, 21.000 maal de bo men goed had gesloten voordat hij zijn fout maakte. R. is hiervoor reeds gestraft. De functie van overweg wachter wordt nu door een ander vervuld. Conform dc cis werd hij veroordeeld tot 100 subs. 20 dagen. De administvatief-ambtenaar F. W. T. uit Middelburg was op 80 maart boos geworden toen een 19-jarige wielrijclster voor hem linksafsloeg zonder richting aan te geven. Hij keerde met zijn scooter om haar op deze fout te wijzen. Dit gebeurde niet helemaal netjes, want hij reed zo vlak langs het meisje dat hij haar voorwiel raakte. De officier kwali ficeerde het optreden van verdachte als een ernstige kwajongensstreek en eiste ƒ30 subs. 6 dagen. De kanton rechter verlaagde dit tot 25 subs. 5 dagen. De los-werkman F. D. C. uit Middel burg werd 25 april op de Nieuwe naast zijn rijwiel mid den op het fietspad dronken aange troffen. Een achter opkomende wiel rijder, die hem te laat opmerkte, reet hierdoor over hem heen, terwijl eed bromfietser hein nauwelijks kon ont wijken. De officier eiste 40 subs. 8 dagen. Verdachte voerde echter aan dut hij niet dronken was, want de Arbeidsongeval te Sluiskil Op het landbouwbedrijf van de heer A. J. S. in de Vogelschorpolder te Sluiskil, is gisteren omstreeks 1 uur, de 69-jarige vlasarbeider H. V. van een drie en halve meter hoge vlas stapel gevallen. Hij liep daarbij dus danige verwondingen op, dat men hem per ambulance naar het St.-Eli- sabeth-zlekenhuis overbracht. Hier bleek na onderzoek, dat door de val zijn beide enkels waren gescheurd. Jubilaris bij de Prov. Stoombootdiensten Vandaag, donderdag, is het 25 jaar- geleden, dat de heer S. Minderhoud in dienst kwam bij de Prov. Stoom- bootdiensten. Hij begon zijn loop baan in 1934 op de afdeling boot- dienst van de Griffie te Middelburg. In 1936 kwam hij als schrijver naar Vlissingen, waarna hij in augustus 1940 als goederen-klerk te Hansweert werd benoemd. Nadat hij vervolgens van 1942 tot 1947 te Breskens was geweest en van 1947 tot mei van dit jaar als agent te Wolphaartsdijlc, werd hij in deze functie overgeplaatst naar zijn huidge standplaats Bres kens. Huiselijke reiger in Schuddebeurs Enige tijd geleden vond de heer S. P. Moelijker uit Schud debeurs in het bos „Heester- lust" een jonge reiger, die bij na dood was. Dankzij een goe de verzorging verkeerde de vo gel spoedig weer in blakende welstand. Als tegenprestatie bleef Riekje zo noemde de familie Moelijker hem hen met zijn gezelschap vereren, 's Morgens voor dag en dauw trekt Riekje er op uit, om in de wateren bij Schuddebeurs haar dagelijkse kostje te verschal ken, maar tegen zessen des avonds is ze steevast bij haar pleegouders terug! Hoe blakend Riekjes welstand is, hebben de automobilisten, die enkele weken geleden bij de Nobelpoort in Zierikzee kwamen wel gemerkt. Riekje was daar namelijk op verken ning uitgegaan en de heren moesten wachten, tot het haar behaagde aan de kant te gaan.. ,Toch zal ze in september geen weerstand aan haar trek-in- stinct kunnen bieden", meent de heer Moelijker, „en naar 3uid-België of. Frankrijk gaan. 2e beseft helaas niet, dat ze daarmee tevens haar levens- sinde tegemoet kan vliegen, omdat do reigers daar niet worden beschermd en op de trek bij drommen worden neer- >ten. liiiiiiiiniiiiiiiiiriiiiiiiiiiinuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiimniiiniiiiiniiiin verbalisant had hem later alleen naar huis latou lopen. Mr. Moolenburgh besloot de zaait aan te houden om de verbalisant te horen. De Middelburgse handelaar A. H. werd conform de eis veroordeeld tot 5 subs. 1 dag, omdat hij een vracht auto met oud ijzer, die de omgeving ontsierde, niet behoorlijk met zeil had afgedekt. Dc Vlissingse schilder M. M. werd conform beboet met ƒ30 subs. 6 dagen, omdat hij on 6 juli in rijn woonplaats in kennelijke staat was aangehouden. De chauffeur J. M uit Waarde had op 1 mei te Krab- bendijke bij het afslaan geen ruimte vrijgelaten voor een tegemoetkomen de bromfietser. Conform werd hij be boet met 30 subs. 6 dagen. Het was in de tuin van Domburgse post- commandant van dc rijkspolitie vorig jaar 29 juni bijna tot een vechtpartij gekomen Toen daar een schich- tig omkijkende en bij na 18-jarige Vlissinger door de-tuinpoort bin nensloop om zijn in be- slag genomen brom fiets terug te halen, duurde het niet lang, of er klonk een barse 9onuuatie: „Wacht eens eventjes, wat heb je hier eigenlijk te ma ken?" Deze woorden waren niet afkomstig van wachtmeester le klas H. de Kok zelf, maar van zijn echtge note, die als een politie vrouw van het goede 9tempel naar buiten liep en probeerde z6de jongeman op zijn te rugtocht de pas af te snijden. Het gelukte haar op die bewuste zondag niet, maar een jaar later op 10 juni j.l. zorgde haar op lettendheid en doortas tendheid er wél voor, dat de dader toch kon worden gepakt. „Het heeft me namelijk ont zettend hoog gezeten", zo vertelt mevrouw A. de Kok-Verhulst nu. En deze lichte wrevel is het geweest, die haar dinsdag een tevreden heidsbetuiging van de Algemeen Inspecteur van het Korps Rijks politie heeft bezorgd. De Territoriaal Inspec teur, kolonel W. dc Gast, de districtscom mandant, majoor A. J. van Thiel, dc toege voegd officier 2e kjas, luitenant D. van Ooyen an de groepscomman dant, adjudant C. Westveer, waren per soonlijk naar Domburg gekomen om de kor date vrouw met een on derscheiding te danken voor haar optreden. Natuurlijk haalde men bij deze gelegenheid do hele geschiedenis nog' eens op. Op de bewust© zondag vorig jaar hield wacht meester De Kok in Domburg de Vlissinger aan, omdat zijn brom fiets een bel miste. Kennelijk raakte de jongeman door dit voorval wat overstuur. Want op een tot hem gerichte vraag, of hij eigenlijk wel zestien jaar oud was, gaf de bromfietser als zijn ge boortedatum op20 augustus 1942. Dit nu was voor de wetsdic- naar aanleiding cïe bromfiets in bewaring te nemen. „Bel je vader maar, dat hij het ding kan komen ophalen", zo kreeg de jongeman te horen. En wachtmeester De Kok zette de bromfiets achter zijn huis in de schuur! Nauwelijks was de po- litie-ambtenaar weer voor zijn verdere dienst van huis vertrokken of zijn vrouw zag iemand de tuin binnenkomen, die er gezien de uit drukking op zijn ge zicht kennelijk niets te maken had. Me vrouw De Kok steven de op dë indringer af en kreeg te horen: „Ik kom de bromfiets op halen; dat mocht van uw man". Zuivere kof fie is het niet, was de eerste gedachte van do Domburgse politie vrouw. Daarom pro beerde ze dan ook de jongeman tot staan te brengen. Alle nasporin gen in de omgeving en ook iri Vlissingen lie pen later op niets uit. Alleen kwam vast te staan, dat de opgege- Mevrouw A. de Kok Verhulst bekijkt met haar man de tevreden heidsbetuiging dié *lj voor haar kordaat op treden ontving. (Foto p.z.c. ven geboortedatum en -plaats niet klopten! Een jaar later onge veer, op 10 juni, zat mevrouw De Kok voor het raam van haar wo ning en zag op het Groentje voor de deur twee jongens met een bromfiets staan. Eén stond druk gebarend een verhaal op te dis sen en wees daarbij voortdurend naar het huis van de postcom- mandant. Onmiddellijk stond me vrouw De Kok de ge hele geschiedenis weer voor de geest. „Dat kan hem best zijn" was haar eerste ingeving. Toen de „heren" later met een lekke band op het pleintje terugkwa men, was zij zeker van haar zaak. Do eerste actie, die me vrouw De Kok onder nam, was het opbellen van de collega van haar man, wachtmeester A. Hotlines. Deze ging op pad en hield de jonge lui aan. Toen zij gecon fronteerd werden met de vrouw van de post- commandant, gaf de verdachte weer een an dere naam op en zei uit Amsterdam afkomstig te zijn en nu met va kantie op Walcheren te verblijven. Iets, wat de ondervragers vreemd voorkwam, want beide jongelui hadden totaal geen bagage bij zich. Tenslotte bekende de jongeman, de bromfiets te hebben weggehaald en in Vlissingen woon achtig to zijn. ELKE DAG IS PREP-DAG HET probate middel om pijnloos te scheren, doch ook tegen zonnebrand, blaren, huid' irritaties en brandwonden in potten of tubes 2.75 en 1.95 VANDAAG. Middelburg: Electro. De grote Illusie, 19, 21.15 uur, H jaar; Nieuwe Kerk: nuddagorgelcqncert door Carel Barth,., 14—13 uur: Molenwater: Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Delta plan, 9—23 üur; Prov. Bibliotheek: expositie prentbriefkaarten van Wal cheren, 10—12.30, 13.30—18' uur; Mi ni tuur Walcheren, openluchtbal m.m. v. het Claviolinekwartet, 2023 uur- Domburg Badpavllioeen: Die Belnc •von Dolores, 20.30 uur, a.l. Vlissingen Alhnmbra. Betreurd verle den, 7 en 9 uur. 14 fysr; Luxor: Briga de'des döods. fl uur. 14 jaar. Goes Grand: vier meisjes en een mil jonair, s uur, *.L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2