PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT ONRUST BIJ MIJNEN IN ROERGEBIED Weer ongeregeldheden in Little Rock Verdeelde meningen over Bomvrije-toren in Vlissingen GEDREIGD MET STAKING EN MARS NAAR BONN Indonesië wijst Nederlandse TURKSE CYPRIOTEN ONGERUST OVER NIEUWE ORGANISATIE Vandaag 2 0?e jaargang - no. 189 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Direct lie: F. v. d. Velde en F. B. den Bcjer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteurw. Leertouwer. AdjuncWhoofdred:G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. j Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 aug. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (tnax. 8 regels) 23 cent pregel met een minimum van I.—. .Brieven of adrei bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Geen oplossing voor kolencrisis (Van onze correspondent te Bonn) Er heerst onrust in het Roergebied. Nu het er nog steeds niet op lijkt, dat er een oplossing is gevonden voor de kolencrisis, begint het te gisten onder de mijnwerkers. Er doen berichten de ronde, dat het Roergebied 100.000 mijnwerkers te veel heeft en dat minder rendabele schachten gesloten zullen worden. Reeds is een aantal mijnwerkers ontslagen en hebben verscheidenen een vei lig heenkomen gezocht in andere takken van de industrie. Dit alles heeft vooral de laatste dagen de onrust doen toenemen en sommigen vrezen, dat de kolenrel in de Belgische Borinage zich op Duitse bodem zal herhalen. Zelf had hij tevoren veel gematig der eisen geformuleerd. Zo vroeg hij de onrendabele mijnen alleen maar op lange termijn stil te leg- Gutermuth stelde gematigde eisen De maatregelen van de regering de invoering van de vijfdaagse werk week, afkoop van de Amerikaanse kolencontracten, een prijzenovereen- komst tussen de oliemaatschappijen en de mijnen en 'n heffing op de bui tenlandse kolen hebben niet het gewenste resultaat gehad. De voor raden onverkochte kolen blijven zich ophopen. Gezien deze ongunstige gang van za ken, heeft de mijnwerkersbond alarm geslagen. Er is gedreigd met protest acties, met een algemene staking van 24 uur en met een mars naar Bonn. Deze dreigementen heeft de potige voorzitter van de mijnwerkersbond, Heinrich Gutermuth, van een twee duizend vakbondsleiders, die in Essen bijeen waren, moeten aanhoren. Nieuwsgierigen De schildwacht voor het Bucking ham-palace is het slachtoffer ge worden van de publiciteit. Niet dat deze steeds wisselende mannen, die daar hun enigszins ouderwetse plicht vervullen, zelf naar publiciteit verlangden. Integendeel, zij zullen er wel afkerig van geweest zijn. Maar de Engelse „verenigingen voor vreemdelingen verkeer" en de pro pagandisten voor „bezoek aan Lon den" hebben jaar in jaar uit foto's van de wacht voor het Buckingham- palace op hun vouwbladen afgedrukt en ze hebben het bekijken van de wachtparade als een bijzondere at tractie aanbevolen. Nu is het zover, dat een speciale be waking voor de wacht ingesteld moest worden. Er staat een politie agent, die het lastige publiek verwij derd houdt van de stramme be- schutters der koninklijke waardig heid. Dit is een klein voorbeeld van de narigheid, die twintigste eeuwse mensen ondervinden, wanneer ze vol strekt tegen hun zin in de „molen" van de publiciteit worden geworpen. Het is een vrij onschuldig voor beeld. want de menigte, die de schildwachten voor Buekingham- palace lastig valt en staat te treite ren, probeert niet in het gezinsleven van de schildwachten door te drin gen en achtervolgt hen nog niet tot aan de huisdeur. Er zijn nog grenzen! Die zijn er helaas meestal niet meer wanneer het filmsterren- sportcory- pheeën of leden van regerende vor stenhuizen bereft. Bijzonder afkeurenswaardig is in dit verband wel de overmatige belangstelling, waaraan koning Boudewijn van België in zijn privé- leven blootstaat. Deze vorst, die thans met vakantie aan de Franse Rivlèra vertoeft wordt daar dag en nacht bespied door nieuwsgierigen. Hij logeert in de villa van de Luxem burgse groothertogin. Toen hij op de rotsen bij de villa werd gezien in ge zelschap van een jonge vrouw (zij was eenvoudig weg een dochter van de groothertogin) kwam de sensatie machine in beweging. Men sprak over het mysterie wie de volgende koningin van België zou zijn, totdat de ware identiteit van de jonge vrouw ontdekt werd en het mysterie wegzakte. Intussen blijven fotografen, nieuws- jagers en nieuwsgierigen op de loer liggen. Dat is 'n onwaardig en onbehoorlijk bedrijf, waartegen jammer ge noeg maar weinig afweermidde len bestaan. Als de aandacht van de „grote mas sa" zich eenmaal op iemand heeft ge fixeerd, dan laat die massa helaas aan de „voorwerpen" van haar ver ering (en nieuwsgierigheid), nauwe lijks meer een eigen persoonlijk le ven. Aandringen op matiging bij het to nen van belangstelling heeft meestal geen nut, omdat die belang stelling gevoed wordt door onbeheer ste emoties. Wel echter kunnen dege nen, die de publiciteitsmedia beheer sen iets ten goede doen... door zich beperking op te leggen. Dat moet dan evenzeer gelden voor de schildwachten van Buckingham- palace, geen foto's meer op de vouw bladen!), als vooi de vakantiegenoe gens van vorstelijke personen (geen bewaking door fotografen en journa listen). De filmsterren kunnen wellicht bul ten die beperking vallenomdat ze zelf zo naar publiciteit hunkeren... gen en garanties te geven voor nieuwe permanente arbeid van de werkloos geworden mijnwerkers. Voor deze werklozen verlangde Gutermuth de vestiging van nieu we industrieën in het kolengebied. Natuurlijk mogen de mijnwerkers niets te kort komen in hun lonen en moet het ondersteuningsfonds van de K.S.G. worden aangespro ken. Tenslotte vroeg de voorzitter nog verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd voor mijnwer kers tot 60 jaar en tot 50 jaar voor mijnwerkers, die werkloos zijn geworden. Gelukkig heeft Gutermuth zijn mijn werkers in toom kunnen houden, zo dat de regering in Bonn nog even de tijd heeft al deze problemen, waaraan politieke consequenties zijn verbon den, te bestuderen. Maar veel tijd is er niet. Want de toestand wordt steeds meer gespannen. Op retour Het ministerie van economische za ken heeft opnieuw overleg gepleegd met de mijndirecties en de oliemaat schappijen om een oplossing voor de problemen te vinden. Maar ivt er ook gepraat wordt, het is duidelijk, dat de steenkool op zijn retour is. De stookolie is in opmars en straks komt daar nog de atoom energie bij. De mijnen moeten in krimpen, schachten worden gesloten en mijnwerkers moeten worden ont- slagen. Deze ontwikkeling is onver- mijdelijk. Gutermuth ziet dat ook wel in en daarom juist komt hij voor zijn mannen op. Maar ook moet hij bij zijn mensen begrip wekken voor de ze ontwikkeling. En of hem dat zal gelukken tandarts J. Mulder uit Het Indonesische ministerie van jus titie heeft tegen de Nederlandse tand arts, dokter Jan Mulder, een bevel uitgevaardigd zo spoedig mogelijk 't land te verlaten. Er is in het officiële uitwijzingsbevel geen enkele reden opgegeven doch algemeen wordt ver ondersteld dat het is uitgevaardigd wegens medeplichtigheid in de zaak 1 van de Nederlander Schmidt. MENIGTE WERD UITEENGESPOTEN Politie beveiligde negerscholieren In Little Rock hebben zicli woensdag taferelen afgespeeld, die herinnerden aan 1957, toen president Eisenhower tenslotte parachutisten moest inzetten om enkele negerleerlingen „blanke' scholen te laten bezoeken. De politie liet nu tweemaal de „GEWAPEND CONFLICT VOORKOMEN In doorgaans welingelichte kringen in Athene is vernomen, dat de ver loving van de Griekse kroonprins Gonstantijn met prinses Desiree van Zweden binnenkort bekend zal ivor- den gemaakt. Zoals bekend, zijn prinses Desiree en haar zusters op het ogenblik de gas ten van de Griekse koninklijke fa milie op het èiland Korfoe. Griekse koning ontving generaal Grivas Te Nicosia verklaarde woensdag de waarnemende leider van de Turkse bevolkingsgroep, Denktash, dat de Turken „niet hun schouders kunnen ophalen over de gevaren die zich thans voordoen". Hij zei dit in com mentaar op de verspreiding van vlug schriften, waarin de oprichting van een nieuwe Grieks-Cyprische organi satie, genaamd KJE.M., werd bekend gemaakt die voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland ijvert. Denk tash gaf als zijn mening te kennen, dat het de taak van de Griekse be volkingsgroep is, een dergelijke be weging in de kiem te smoren „voor dat zij de kans krijgt een gewapend conflict te veroorzaken". Koning Paul van Griekenland heeft woensdagmiddag in zijn va kantieverblijf op het eiland Kor foe generaal Grivas, de voormali ge leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie, in audiëntie ontvangen. Het onderhoud, dat op verzoek van de generaal plaats vond, duurde twee uur. Intussen heeft het bureau, dat de ge neraal een maand geleden te Athene had geopend, bekendgemaakt dat het zal worden gesloten en dat de lopen de zaken door een vertegenwoordiger van de Cyprische ethnarchie zullen worden afgehandeld. Generaal Grivas heeft de laatste tijd in dit bureau Cyprische en Griekse afvaardigingen ontvangen. In politieke kringen te Athene had men hierin een voorberei ding van de generaal gezien om in de Griekse politiek een rol te gaan spelen. brandspuiten richten op een woelige menigte van tegenstan ders van rassenintegratie en greep naar de gummiknuppel om de heethoofden die door liet water niet bekoeld waren tot kalmte te brengen. Twee de monstranten liepen bloedende hoofdwonden op, twintig wer den gearresteerd. Middelpunt van de ongeregeldheden was ook nu weer de centrale middel bare school waar woensdag twee ne gerleerlingen hun intrede zouden doen. Een stoet van ongeveer duizend demonstranten trok daarheen op, na een massa-bijeenkomst voor het gou verneurshuis, waar onder meer gou verneur Faubus het woord voerde. Faubus weer in actie Hij verklaarde, dat de rassenintegra tie aan Little Rock opgedrongen werd, maai- hield rle mensen voor, dat slechts in uiterste instantie van geweld gebruik gemaakt mocht wor den. De aanwezigen trokken echter met vlaggen voorop en onder muziek van een radiowagen naar de centrale middelbare school, waar zij werden opgewacht door een sterke politie macht en spuiten van de brandweer. Na twee bespuitingen, een aantal ra ke klappen en arrestaties begon de menigte zich te verspreiden. Dit alles speelde zich af voordat de schooldeuren om 1 uur in de middag opengingen. De twee negerleerlingen tegen wie de actie gericht was, kon den toen ongemerkt naar binnenko men met hun blanke medescholieren, die zich eerst moesten Identificeren bij de politie. Op de tweede middelbare school van Little Rock waar woensdag rassenintegratie op beperkte schaal werd ingevoerd, die van de De strijd tussen blank en gekleurd gaat in Little Rock met onverminder de bitterheid voort. Aan de middelba re scholen zijn voor het nieuwe cur susjaar zes negerstudenten ingeschre ven en dat was voor een grote groep ontwikkelde blanke jongeren de aan leiding om voor een school een felle rel tegen de integratie te beginnen. deftige stadswijk Hall, verliep al les rustig. Drie negermeisjes voeg den zich hier zonder enig incident bij de andere leerlingen, toen de school om half tien in de morgen begon. Ook hier was een sterke politiemacht opgesteld, die echter snel naar de centrale middelbare school geroepen werd, toen de on geregeldheden daar begonnen. Drie ton voor herstel nogal veel geacht VVWWWWVAWVWWWW-V SINDS JAAR EN DAG wordt de Vlissingse boulevard „gesierd" door een ogenschijnlijk zeer stoere, maar bij nadere beschouwing zeer aftand se „wachter": de gevangentoren, on der de Vlissingers beter bekend als de „bomvrije toren" Een kleine enquête, die we gisteren hielden, be wees, dat de meeste Vlissingers en ook de toeristen een bijzonder laatdunkend oordeel hebben over dit brokje oud-Vlissingen in zijn huidige vorm: „Een foei lelijke sta-in-de- weg, zowel voor het verkeer, als voor het uitzicht", zegt men. In de Vlis singse raadsvergadering, die vrijdag middag wordt gehouden, wordt deze „sta-in-de-weg", onderwerp van ge sprek, want B. en W. vragen een krediet van bijna 300.000 gulden voor restauratie. Architect: Voelt niemand iets voor „Delta-stomp"? De heer G. N. van der Gugten te Vlissingen, architect, gaf ons deze mening over de gevangentoren: „Met de historische motieven, die pleiten voor het behoud van de toren ben ik onvoldoende bekend; ik heb daar dus zeker geen oordeel over. Op zichzelf beschouw ik de toren ook niet als een architectonisch object dat tot elke prijs behouden moet blijven. De boulevard als geheel heeft echter behoefte aan elementen van groter schaal dan de bestaande bebouwing over het algemeen ople vert. De zo uniek gelegen Vlissingse boule vard is niet „gewoon een straat" en verdient een bebouwing van groter allure dan we zo dagelijks „aan de straat" aantreffen. 11? kan mij voor stellen dat de toren in een plan van wijder strekking voor dit gedeelte van de boulevard een aantrekkelijk element zou kunnen vormen. Wat het verkeer betreft: de boulevard is niet primair een verkeersweg. We gaan naar do boulevard om to genieten van de ontmoeting van land en zee (en nog meer) en dat eventueel ge motoriseerd. Indien de toren een monument is waarvan de geschiedkundige en kunstzinnige waarde niet boven elke twijfel verheven is lijkt de keuze tussen afbraak en conser vering zonder meer nauwelijks mogelijk. Belangrijker lijkt me nog de vraag of het mogelijk is te komen tot een wat zinvoller aan leg en aankleding van dit boule vardgedeelte met of zonder toren. Van de factoren welke in deze toren kwestie een rol spelen bij de betrok ken instanties ben ik niet op de hoog te. Ik heb de toren tot dusver uitslui tend op de zondagmiddagwandeling ontmoet en alleen daarop mijn com mentaar gebaseerd. Tot slot nog dit: is er voor deze voormalige gevange toren geen aantrekkelijker bestem ming te vinden? Hij is wat somber voor souvenirkiosk en wat kort voor Euromastje. Voelt niemand iets voor een „Deltastomp".?, Het rijk wil niet minder dan 90 pro cent van de kosten voor zijn rekening nemen Indien de raad het voor stel van B. en W. aanvaardt, ziet het er naar uit, dat binnen afzienbare tijd het uiterlijke van deze „aange schoten wachter" aanzienlijk ver fraaid zal worden. Overigens ligt de vraag voor de hand: Is het verantwoord bijna drie ton be schikbaar te stellen voor dit lelijke bouwwerk, dat door restauratie on getwijfeld fraaier zal worden, maar dat toch altijd een hinderlijke sta-in- de-weg zal blijven?" We heb ben die vraag aan vele Vlissingers voorgelegd en in vele gevallen liet men een pertinent „neen" horen. Dat zei bijvoorbeeld de heer A. Kerkhof, voorzitter der personeelsvereniging van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde". Voor stadhuis „Als het nu nog voor een fraai historisch gebouw als de Sint-Jacobs- toren was, zou ik het begrijpelijk vinden, maar drie ton besteden aan zo'n obstakel moet een misverstand zijn zo betoogde deze voorzit ter en hij voegde er aan toe „Ik zou liever zien, dat deze reusachtige som gereserveerd kon worden voor het nieuwe stadhuis, dat dringender nodig is dan een herstelde bomvrije" Vrijwel dezelfde mening is de heer J. A. Smits, die een hotel-restau rant aan de boulevard exploiteert, toegedaan. „Nog nooit heb ik iemand van mijn gasten horen zeggen: die gevangentoren is ka rakteristiek voor het beeld van Vlissingen", vertelt hij, „integen deel, iedereen en vooral de automobilisten vinden het een afschuwelijke sta-in-de-weg". Con clusie van de heer Smits: het geld zou beter gebruikt kunnen worden voor verbetering van de boule vard. Geschrokken huisvrouw „Ik schrok van het ontstellend hoge bedrag, dat nodig is voor deze res tauratie"» zei mevrouw A. Eland |llllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Geen verplaatsing f De bomvrije toren is een sta- H f in-de-weg... Dat is bijna steeds één van de eerste opmerkingen als men een Vlissinger vraagt naar dit „sieraad" van de bou- ff levard. De vraag rijst dan ook: H is verplaatsing van de toren naar de landzijde van de bou- levard niet mogelijk? „Neen", zegt de heer N. Pries- m ter, behalve secretaris van de plaatselijke V.V.V. ook direc- teur van een aannemersbedrijf, ff „want afbraak en vervolgens ff opbouw wordt onbetaalbaar". „Neen", zegt ook de heer J. Moll, directeur van gemeente- ff H werken, „want het rijk verleent ff bij verplaatsing geen cent sub- sidie...". Restauratie van de „bomvrije" is dus alleen moge- lijk op dit verkeerstechnische ff moeilijke punt. llllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilinilllUllllllllllin Zeilstra, secretaresse van de afdeling Vlissingen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, toen we ook om een vrouwelijke mening vroe gen. „Hoewel ik zeer op historische bezittingen gesteld ben", zegt deze Vlissingse huisvrouw, wier huis zeer antiek en zeer smaakvol is gemeubi leerd, „kan ik toch de kunst-histori sche waarde van dit lelijke bouwwerk niet inzien". En ook zij liet het woord vallen, dat bijna iedereen weer in de mond nam: een lastige sta-in-de-weg. „Het is echt geen oud gebouw, dat je als Vlissinger met trots aan je gasten uit andere plaatsen laat zien" vindt ze, „en ik kan me ook moeilijk voorstellen, dat dit plompe gebouw ooit een bezienswaardigheid, zoals bijvoorbeeld het Beeldenhuis of de Sint-Jacobstoren zal worden". Een heel andere mening heeft de (Zie slot pag. 3 kol. 2) H hoopt de beroemde I fimregisseur Alfred J. Hitch- ff cock, de specialist in thrillers, ff wiens geraffineerde bekwaam- ff heid in de plaats trad van ar- tistieke beleving en die, na in ff H 1955 reeds in ons land te heb- ff ff ben vertoefd in januari j.l. voor ff de Nederlandse televisie op- trad, te Los Angeles zijn 60ste H verjaardag te gedenken. M hoopt de bekende Neder- ff H landse romanschrijfster Jo van ff Ammers-Küller, wier speciale ff belangstelling uitging naar de ff emancipatie van de vrouw te H Den Haag haar 75ste verjaar- ff -Jag te gedenken. IlllÉlllllllllllllllllllllllllllllllffl Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder zwaar bewolkt 18 gr. Ypenburg, licht bewolkt 20 gr. Vlissingen, licht bewolkt 21 gr. Eelde, licht bewolkt 22 gr. De Bilt, geheel bewolkt 20 gr. Twente, zwaar bewolkt 22 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 22 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt 22 gr. Helsinki, onbewolkt 23 gr. Stockholm, onbewolkt 25 gr. Oslo, regen 23 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 22 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 18 gr. Londen, regen 24 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 20 gr. Brussel, licht bewolkt 23 gr. Luxemburg, onbewolkt 21 gr. Parijs, zwaar bewolkt 25 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 24 gr. Grenoble, licht bewolkt 24 gr. Nice, onbewolkt 26 gr. Berlijn, half bewolkt 26 gr. Frankfort, licht bewolk' 26 gr. München, geheel bewolkt 16 gr. Zürich, zwaar bewolkt 21 gr. Genève, half bewolkt 23 gr. Locarno, onbewolkt 28 gr. Wenen, regenbui 23 gr. Innsbruck, regen 16 gr. Belgrado, zwaar bewolkt 30 gr. Athene, licht bewolkt 32 gr Rome, onbewolkt 29 gr. Ajaccio, half bewolkt 26 gr. Madrid, licht bewolkt 29 gr. Lissabon, Licht bewolkt 26 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavond WISSELVALLIG Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen en dezelfde tempera turen of iets hogere. Zwakke tot ma tige wind tassen zuid en oost. ERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Een kleine storing die vandaag ten zuiden van ons land naar het oosten trekt, kan tijdelijk nog wat regen brengen, gevolgd door wat beter strandweer en opklaringen. Matige wind tussen zuid en zuidoost. Tem peratuur in de middag: ruim 20 gra den C. Temperatuur zeewater: 19 graden C. Vooruitzichten: iets warmer en zon niger strandweer waarschijnlijk. ZON EN MAAN 14 augustus Zón op 5.20 onder 20.08 Maan op 16.54 onder 0.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1