Axelse onderwijzeres was drie jaar „juf" van Papoea-jeugd MARILYN MONROE IN VROLIJK SAMENSPEL MET OLIVIER KRUININGEN KRIJGT VOLGEND JAAR EEN KAMPEERTERREIN Van en voor de boekenplank 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 NA EGYPTE EN TURKIJE KWAM NIEUW-GUINEA „Gelukkige natuurtoestandenbleken verschrikkelijke wantoestanden ZELFS HET RUSTIGE AXEL Is voor do 30-jarige onderwijzeres Phia van den Berg nog vaak een bruisende heksenketel „Al die auto's, motoren, scooters en fiet sers, neen ik ben er nog niet weer aan gewend", verzucht ze. En ver bazingwekkend is die verzuchting niet, want deze zendingsonderwij zeres heeft ruim drie en half jaar doorgebracht in kleine kampongs in Nieuw-Guinea, waar een gemo toriseerd voertuig óf een bijzonder zeldzaam verschijnsel is óf alleen maar bekend is van een plaatje Nu is ze al weer enkele weken in haar Nederlandse woonplaats, Axel, maar voorlopig zoekt ze vooral de rust van het ouderlijk huis. „Een week geleden moest ik beslist naar Den Haag en Rotterdam om vrienden te zien, die pas uit Ame rika waren gekomen", vertelt ze, „maar na die reis was ik drie da gen lang bijkans van de kaart door de verkeersdrukte. Overi gens zal ik me wel weer aanpas sen", weet ze. Geen „gewoon baantje"! gebieden langzaam maar zeker af geschaft worden, zijn bijna alle maal gebaseerd op hun bijgeloof en in de plaats van dat bijgeloof komt het Evangelie". Zelf heeft Phla van den Berg, die het „kam pongtaaltje" machtig is, regelma tig zo eens in de twee maan den gepreekt in een primitief kerkje. Vaste verblijfplaats van deze Axelse onderwijzeres op het eiland Jappen werd het plaatsje Seroei. Toen zij er in februari 1956 aan kwam, waren er ongeveer 30. Wie dat allemaal waren Onderwij zers en onderwijzeressen, be stuursambtenaren, een dokter en wat verpleegsters. Vertier moeten de inwoners van Seroei zelf zoeken, want een bios- coopje of een restaurant is er niet. „Wel een ongelooflijk mooie na tuur", zegt Phia van den Berg, „met als enig nadeel zeer lawaaie rige vogels, die je bij het eerste ochtendgloren proberen wakker te schreeuwen". Daar in Seroei heeft zij bij kennissen, maar ook in kaba-kaba-huisjes gewoond, die opgetrokken waren van kaba-ka- •ba, een stevige, hoge. plant met een dikke stengel. Phia van den Berg is een uitzon derlijke onderwijzeres; anders ge zegd: ze verschilt hemelsbreed van haar collegae, die in Nederland voor de klas staan. Dat ziet en hoort ge als ze in spijkerbroek gekleed en de rook van haar (vele) sigaretten diep inhalerend ver telt over haar carrière, die men zonder overdrijving stormachtig en afwisselend mag noemen. Toen ze eenmaal haar h.b.s. A-diploma had verworven, voelde ze weinig voor een „gewoon baantje". En dns volgde ze een spoedcursus van onderwijzeres (1 jaar) en werd vervolgens gouvernante-on derwijzeres bij een Nederlandse loodsenfamïlie in Egypte. Ze was toen 19 jaar „Het werd een ongelooflijk mooie tijd, ik leerde de Egyptenarcn kennen, ik sprak zelfs al wat Arabisch, maar na twee en half jaar kreeg ik toch de kriebel", vertelt ze, „ik wilde weer iets anders". Dat „iets an ders" werd Turkije, waar ze in Istanboel huisonderwijzeres bij een Nederlandse familie werd. Het resultaat was onder meer, dat ze enkele weken geleden, bij haar terugkomst uit Nieuw-Guinea, in vloeiend Turks kon discus siëren met een Turk! Na Istan boel bleef ze nog geruime tijd m Athene en Rome en vervolgens in Kruiningen en Hoek, Eind hoven en Bergen op Zoom en ook nog Zaandam. Na haar terug komst in Nederland was ze name lijk ook een tijdlang „gewoon on derwijzeres". Gaan storen? Al gauw besloot zij het echter weer „in den vreemde" te zoeken. Dat „vreemde" werd Jappen, een klein eilandje van Nieuw-Guinea, een dag varen van Biak. „Veel van m'n vrienden hebben me dat afge raden", weet ze nog. „Veel men sen zeiden: waarom wil je die pri mitieve mensen gaan storen in hun gelukkige natuurtoestand met jouw opvattingen over geloof en menselijke verhoudingen?", ver telt ze. „en in die opmerkingen vond ik soms wel een grond van waarheid". Niettemin is ze blij. dat ze na een opleiding van 4 maanden aan de zendingsschool jn Oegstgeest, als zendingsonderwij zeres naar Nieuw-Guinea is ge gaan. „Juf" Phia van den Berg tijdens een avondje voor de Papoeajengd. „Want", weet ze nu, „die „geluk kige natuurtoestanden", zoals de mensen voor m'n vertrek tegen me zeiden, zijn alleen maar vre selijke toestanden. En dan ver telt ze over de adat, de vreemde, vaak wrede en lugubere inheem se gewoonte. „Een kampong mag bijvoorbeeld niet groter worden in inwoneraantal, omdat er dan een voudig een voedseltekort komt. En daarom passen de kampongbe woners zelf een soort geboortebe perking toe. Wrede liquidatie „En bij het overlijden van een fa milielid moeten andere familiele den soms vingerkootjes afhakken en offeren. Over het koppensnel len, nog altijd niet volkomen be dwongen, spreek ik dan nog niet. Ook niet over de permanente on dervoeding, waaraan de meeste Papoea's door het veel te eenzij dige voedsel sago en wat vis lijden", dat zijn slechts enkele voorbeelden om aan te tonen, dat die „gelukkige natuurtoestand" een sprookje is. Kamponglaaltje En accepteren zij gemakkelijk het Evangelie? „Ongetwijfeld", zegt deze onderwijzeres, „want de wre de gebruiken, die in.de zendings- Vreemde talen Over de kinderen zegt ze dit: vre- selijk aardig, spontaan en onge- looflijk leergierig. Ze leren lezen, 'x schrijven, rekenen, tekenen enz., 'X. maar de kinderen, die op de ver- volgschool komen (vierde, vijfde en zesde klas van een Nederland- se school) kennen al twee „vreem- de talen": Maleis en Nederlands. ij: Toen ze uit Jappen naar Neder- land vertrok „na S'/2 jaar ben X je hard aan verlof toe" kreeg ze een dik plakboek mee, waarin ieder kind van haar school van de laagste tot de zesde klas als in een „poesiealbum" een bladzij ge- 'j: vnld had. Eén van haar leerlinge- lu tjes, Selina Alomi, schreef dit4= „Juf ik ben niet blij als U weg- gaat, maar juf U mag mij niet y vergeten. Toen U in Seroei woont, ben ik blij, maar U gaat weg ver van mijn land". „Juf" Phia van den Berg zal ech ter terugkomen, „want", zegt ze, „je ziet dit volk razendsnel groeien en ik wil er graag weer naar toe". Haar plan is nog wat examens te doen om dan als lera res aan een opleidingsschool voor goeroe's (inlandse onderwijzers) in Nieuw-Guinea te werk te wor den gesteld. Ondertussen wil ze door lezingen in Nederland, voor al in Zeeland, meer bekendheid aan Nieuw-Guinea geven. Geen hengelconcours aan Walcherse kust in 1959 In overleg met de wedstrijd- en con- courscommissie heeft het bestuur van de hengelsportvereniging Middelburg besloten dit jaar geen internationaal hengelconcours aan de Walcherse I kust te houden. Men val namelijk wachten op een officieel reglement op zeehengelwed- strijden, dat de Nederlandse bond momenteel voorbereidt. De gang van zaken bij de tegenwoordige concour- sen maakt het namelijk bijna onmo- gelijk om op verantwoorde wijze met de bestaande middelen een dergelijk evenement te organiseren. In de plaats van het jaarlijkse con cours heeft het bestuur besloten om een groots opgezette wedstrijd voor de eigen leden te houden, eveneens aan de kust van Walcheren. Het ver voer zal met speciale bussen worden geregeld. In verband met de princi piële niet-zondagvissers zou het nood zakelijk kunnen zijn om deze wed strijd te splitsen, namelijk één op za terdag en één op zondag. Als data voor dit hengelfestijn zijn vastgesteld zaterdag 26 en zondag 27 september aanstaande. De dèrde onderlinge wedstrijd van de Middelburgse hengelsportvereniging zal woensdag 19 augustus a.s. ge houden worden in de vest tussen de Noord- en de Seisbrug. De wedstrijd duurt van zeven tot negen uur. FILMS IN ZEELAND Dagboek van Anne Frank nog éénmaal geprolongeerd Het experiment, waarom eerst on gelovig, later zelfs geringschattend geglimlacht is, het samenbrengen van Sir Laurence Olivier en Marilyn Monroe in een film, genaamd „The prince and the showgirl", heeft tot resultaten geleid, waarom men nu zonder zich to generen hartelijk en werkelijk geamuseerd kan lachen. Sir Laurence Olivier kwam indertijd zelf op het idee en een aantal critici, menend dat de roem hem naar net hoofd gestegen was, nam hem deze „grap" erg kwalijk. Ten onrechte, want „The prince and the showgirl" dat bleek bij de première is een rolprent, die het geld en de moeite, die eraan besteed zijn zeker waard is. Het verhaal speelt tijdens de kro ningsfeesten in Londen, waar een meisje uit een revue (Marilyn Mon roe) en een echte groothertog uit de Balkan elkaar ontmoeten. De komi sche scènes, die van zeer fijn gevoel voor humor van de maker getuigen, zijn stuk voor stuk kostelijke mo menten. Juist een grootheid als Oli vier heeft de -haast onmogelijke afstand tussen liet revuemeisje er de vorst op aanvaardbare wijze we ten te overbruggen. Marilyn Monroe speelt de rol, die van haar verwacht werd, zij is door en door het opper vlakkige Amerikaanse sterretje, dat nu en dan echter zo eerlijk haar diep ste gevoelens toont, dat het de toe schouwer schokt. De „glamour" is er in deze film niet als iets onvermijde lijks, maar heeft wel degelijk func tie. Het is het element, dat tevens de nadruk legt op het verschil tus sen de Engelse acteur en de Ameri kaanse filmster, the prince and the showgirl. De film wordt vertoond in Alhambra (Vlissingen). Schouwburg (Middelburg) prolon geert wederom liet door Hollywood vervaardigde oorlogsdocument vol menselijk gevoel, „Het dagboek van Anne Frank". Deze voorstel lingen «-orden aangekondigd als „definitief laatste" en zijn dus de laatste kans (voorlopig) om deze uitstekende rolprent met Millie Perkins in de hoofdrol te zien. „De jacht op een schaduw" van Mi chael Anderson is een (betrekkelijk) oude thriller onder een nieuwe naam. De film speelde al eerder in een Zeeuwse bioscoop, maar heette toen nog „In de schaduw van de misdaad". Het is een sterke politiefilm, die een spannend verloop heeft en in een adembenemende climax eindigt. De rolbezetting garandeert goed spel. Anne Baxter en Richard Todd ver vullen de hoofdrollen. Te zien ie Electro (Middelburg). „Brigade des doods", Luxor (Vlissin gen) is het spannende relaas van een aantal Engelse kolonisten in Noord-Amerika, dat het doorlopend aan de stok heeft met de Indianen en... de Fransen. Het is een avontuurlijke geschiede nis, die zich afspeelt in de vroegste periode van de wild-west-historie en die daardoor nog weinig heeft van de befaamde cowboy-verhalen. „Geen genade voor bandieten", de uitzonderlijk goede western van John Sturges met Robert Taylor en Ri chard Widmark is door Grand (Goes) geprolongeerd. Het is een film in cinemascope en in felle kleuren. DONDERDAGCYCLUS „Betreurd verleden" behoort tot het minder lichte genre. Het genre, waar in bepaalde zedelijke aspecten van de maatschappij «'orden geschil derd. Roy Howland heeft in dit geval getracht het onderwerp onwettige kinderen te benaderen. Hij heeft dit niet op de gewone, het meest voor de hand liggende, manier gedaan, maar de gevoelens van de vader als uitgangspunt genomen. Een onover tuigende „happy ending" maakt het geheel echter minder aanvaardbaar. Te zien in Alhambra (Vlissingen). Dean Martin is de held in „Vier meisjes en een miljonair", Grand (Goes), een opgewekte historie om een hotelmagnaat en vier aardige jongedames, die door de rijke ho teleigenaar aan de man worden gebracht. Electro (Middelburg) vertoont Jean Renoirs meesterlijke film „De grote illusie" met Jean Gabin, Erich von Stroheim en Pierre Fresnay (in deze rubriek reeds herhaalde malen be sproken). Ongeveer een jaar geleden werd deze nieuwe school in Seroei gebouwd. Raad stelde verordening vast De gemeenteraad van Kruiningen beeft in zijn vergadering van dins- dagavond een bampeervcrordening vastgesteld. Burgemeester A. Schip- per deelde mede, dat het recreatie- oord „De Inkcl" volgend jaar officieel in gebruik zal worden genomen als kampeerterrein. Vooral in verband daarmee was het wenselijk, dat een dergelijke verordening tot stand kwam. Thans zal het dus niet meer I mogelijk zijn zonder vergunning van burgemeester en wethouders in de gemeente te kamperen. Uit een voorgestelde begrotingswijzi- ging bleek, dat B. en W. van plan zijn de Kerklaan te Hansweert te be- straten. Hiervoor werd een bedrag van ruim 15.000 uitgetrokken. De oorspronkelijke bedoeling om van de i weg een geasfalteerde weg te maken 1 heeft men laten varen met het oog op het grote rioleringsplan te Hans- Kapelaans in Zeeland benoemd De bisschop van Breda heeft in Zee land de volgende weleerwaarde heren tot kapelaan benoemd: te Vlissingen A. E. Auwens; te Aardenburg J. E. A. Lockefeer; te 's-Heerenhoek A. Th. Broekmans; te LJzendijke W. R. Vervaet; te Kwadendamme G. J. J. Lockefeer; te Zierikzee B. M. Fi scher; te Terneuzen A. G. M. Krij- nen; te St. Jansteen J. F. M. van der Heyden. IJzendijke nam afscheid van kapelaan v. d. Veeken In het jengdgebouw te IJzendijke is dinsdagavond op bijzonder hartelijke wijze afscheid genomen van kapelaan J. van der Veeken, die zoals bekend Is benoemd tot kapelaan van Tete- ringen en adjunct-adviseur van het Bisdom Breda voor do N.C.B. Vooral de jeugd van IJzendijke liet zich bij dit afscheid niet onbetuigd: wees de heer A. Everaard, die de rij van sprekers opende, op de grote plaats, die de kapelaan bij de jeugd innam, de jeugd zelf zong. nadat de drumband zich had gepresenteerd. ..Zo'n goeie hebben we nog niet ge had" Een geschenk onder couvert van de jeugdvereniging gaf deze waardering 'stoffelijk gestalte. De kapelaan werd tijdens deze afscheidsbijeenkomst te vens onderscheiden met de erepen ning van de jeugd. Pastoor G. de Grauw wees in een toespraak op de mooie promotie, die deze priester, nog maar vier jaar na zijn wijding maakt Nadat namens het kerkbestuur een boekenkast was aangeboden, spraken achtereenvolgens nog burgemeester Ficq, die namens de burgerlijke ge meente een fotoboek van West Zeeuwsch-Vlaanderen aanbood, de heer R. de Badts. namens de N.C.B., de heer A. Bogaert namens de K.A. B. en de KA.V., de heer J. Ch. Cor nells namens de St.-Vineentiusvereni ging en de r.-k. scholen, de heer A de Rijke namens de rJt. midden standsvereniging, de heer J. Marteijn namens de E H.B.O., de heer R. Tho mas namens de „Jonge Boerenstand' en de heer R. Faes namens de K.A J. Geroerd dankte kapelaan Van der Veeken voor de hartelijke woorden en dc geschenken. Studenten kwamen op bezoek in Oostburg In kader van verblijf in West-Z.-Vlaanderen Een groep studenten, verblijvende in het studentenhuis te Sint Anna ter Muiden, bracht dinsdagmorgen een bezoek aan het gemeentehuis van Oostburg. Het gezelschap, bestaande uit Amerikaanse en Nederlandse stu denten, is een van de drie groepen, die deze maand in West Zeeuwsch- Vlaanderen enige tijd doorbrengen. De Amerikanen onder hen bezoeken Nederland, onder auspiciën van de stichting „The experiment of inter national living in Holland". Eerst zijn zij enige tijd te gast in een Neder lands gezin en vervolgens trekken de studenten in groepsverband door een gedeelte van Nederland. Bij afwezigheid van burgemeester mr. K. Hoekzema, heette wethouder A. P. Modde het gezelschap harte lijk welkom in de gemeente. De heer P. S. Dekker uit Zuidzande, die zes jaar geleden lange tijd in Amerika verbleef, trad dinsdag als tolk op en vertelde zijn gasten over de geschie denis en ontwikkeling van Oostburg. Opvallend was. dat vooral de Neder landse gemeentelijke bestuursvormen de belangstelling van de studenten kregen, hetgeen duidelijk bleek uit verschillende vragen, die hierover werden gesteld. De waarnemend ge meente-secretaris, dc neer J. Hoek stra, gaf hierover een duidelijke uit eenzetting. Na een kop koffie bezichtigden de Amerikanen het gemeentehuis. In de Cadzandse Kamer, naast het gemeen tehuis. werd de erewijn aangeboden. De leidster van de groep, Marilyn Gravec, dankte voor dc gastvrije ont vangst. Examens Voor het brevet art. groep V van de stichting vakexamens textielhandel „Detex" te Rotterdam slaagde mevr. Bouwhuis te Vlissingen; voor het bre vet art. groep I de heren A. Knuyt en J. v. Nieuwland te Vlissingen. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Ommen J. N. de Ruiter te Leiden; te Zuidzande (toez.) J. Eijgendaal te Hoofdplaat. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Hoomsterzwaag G. v. d. Veer, kandidaat te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Midwolda Oldambt M. Rebel, kandidaat te Hilversum. Aan genomen naar Rozenburg H. P. Brandsma, kandidaat te Sneek, die bedankte voor Aalsmeer, Doesburg, 's Gravenmoer, Haamstede-Kerkwer- ve en voor Lutjegast. Aangenomen naar Bennekom P. van Zonneveld, kandidaat te Bussum, die bedankte voor Aarlanderveen, Nieuwkoop, Eemdijk, Elburg-Doorn- spijk, Klundert, Leerdam, Maassluis, Mijdrecht, Nieuwmoort, Ouderkerk aan do Amstel, Sint Jansklooster, Woerden en voor Zwaagwesteinde. (Advertentie) Als 17 met aambeien sukkelt neem dan Hemotabs de beproefde en eenvoudige behan deling van binnen uit. Een complete kuur in tabletvorm, die U in enkele dagen uitkomst brengt. Zalf en zet pillen zijn daarbij overbodig. De complete kuur 1.47) is verkrijg baar in iedere apotheek of drogis terij. weert. Dit plan zal waarschijnlijk volgend jaar in D.A.C.W.-verband in uitvoering komen. Met de bestrating van de Kerklaan zal evenwel niet kunnen worden begonnen, voordat de eigendom van deze straat door het r.-k. kerkbestuur aan de gemeente zal zijn overgedragen. In de begroting voor het dienstjaar 1955 werden de kosten geraamd voor het opmaken van een nieuwe wegen legger. De nieuwe legger is echter nu pas gereed gekomen, zodat deze kosten thans kunnen worden afgere kend. Deze bedragen met bijbehoren de overzichtskaarten 6.000..De oor spronkelijke raming van deze kosten, 2500, is hierdoor aanmerkelijk over schreden. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente Kruiningen een van de eerste gemeenten is, die een nieu we wegenlegger hebben. Een rekest van de firma Quaak, dat was ingediend, nadat de gemeente raad een verordening op de vakantie- winkelsluiting had vastgesteld, werd voor kennisgeving aangenomen, over eenkomstig het advies van de Ka mer van Koophandel te Middelburg. Aan mej. A de Korte werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als vakonderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare uloschool. Er worden thans besprekingen ge voerd om het vak nuttige handwer ken te doen geven aan de Iandbouw- huishoudschool. Autobotsing te Sint-Maartensdijk Toen de heer D. M. T. uit Sint-Maar tensdijk maandagavond vergezeld van zijn vrouw en vier logeetjes met zijn bestelauto naar de Zeedijk reed, ontstond een aanrijding met een per sonenwagen, bestuurd door mevrouw Van H. uit Soherpenisse. De heer T. liep hierbij een hoofdwonde en enke le gekneusde ribben op, terwijl zijn vrouw een beenwond bekwam. Me vrouw Van H., die zeer overstuur was, en de kinderen, liepen geen let sel op. De auto van de heer T. werd vrij zwaar beschadigd. De politie stelde een onderzoek in. Vandalen maakten centrum Terneuzen onveilig Een dezer dagen werden des nachts in Terneuzen enkele staaltjes van vandalisme gepleegd. In lichtelijk aangeschoten toestand hebben drie schepelingen van de binnenvaart dc straten van de binnenstad enkele uren onveilig gemaakt en op verschil lende plaatsen schade aangericht. Radio-antennes van auto's, verkeers borden, autospiegels, bloembakken e.d. werden vernield. In totaal wer den ló gevallen bij de politie gemeld, die de daders inmiddels achter slot en grendel heeft gezet. Raad Waarde wil éénrich tingsverkeer buiten de kom Eerder genomen besluit werd ingetrokken De gemeenteraad van Waarde heeft in de vergadering van dinsdagavond een eerder genomen besluit, «-aarbij eenrichtingsverkeer buiten de kom der gemeente was ingevoerd, ingetrokken op verzoek van Ged. Staten. Besloten «■erd het college van G.S. te verzoe ken in dit gebied, waarover de raad geen zeggingschap heeft, eenrich tingsverkeer in te voeren. De raad verleende een subsidie van 5 aan het Leger des Heils voor de afdeling reclassering. Een soortgelijk verzoek van het Wit-Gele Kruis werd afgewezen. De kasgeldlening ad 150.000 werd tegen 2>/s% verlengd. De raad benoemde de heer P. Cij- souw, 2e ambtenaar ter secretarie, tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De raad verhuur de voorts een perceel grond ,in de Ju- lianastraat aan de heer A. C. Sonke a 100 per jaar. De huurder zal hierop een houten gebouw plaatsen voor zijn autobedrijf. Wegens ziekte van de le ambtenaar ter secretarie en met het oog op diens waarschijn lijk langdurige afwezigheid, mach tigde de raad het college van B. en W. hiervoor een oplossing te zoeken. Hiervoor werd een krediet van 2000 verstrekt. Geldlening voor Consulentenhuis te Goes In september begint de bouw De gemeenteraad van Goes is tegen hedenavond woensdag in spoed eisende vergadering bijeengeroepen ter afhandeling van twee agendapun ten. Het eerste punt omvat een voor stel tot het aangaan van een onder handse geldlening van 1.375.000 met de N.V. Eank voor Nederlandse Gemeenten ten beho(eve van de fi nanciering van de bouw van het Con sulentenhuis. Omstreeks 1 september a.s. wordt een aanvang gemaakt met de bouw. Het tweede voorstel omvat de benoe ming tot onderwijzer aan de open bare uloschool te Goes van de heer J. J. Aarnoutse, thans hoofd van de openbare lagere school in Sas van Gent. r-\ VsJ Wereld een wonder Bertus Aafjes is een gelukkig reizi ger en hij weet daarvan kostelijk tc vertellen in tijdschrift en boek. De uitgever Meulenhoff heeft nu in vertellingen van Aafjes gepubliceerd. Zijn trouwe lezers zullen de verhalen ten dele reeds kennen uit de periodie ken, waarin Aafjes regelmatig schrijft. Het is goed, dat ze gebundeld zijn, want deze reis-vertelUngen kunnen veel vreugde verschaffen aan steeds nieuwe lezers en wat meer is: zij ge ven ook onderricht in de kunst van het reizen! Detectives Er verschijnen nogal wat „detecti ves" in de pocketseries, die thans zo erg in trek zijn. Joop van den Broek publiceerde een werkelijk spannen de geschiedenis in de „Zwarte Beer tjes" serie onder de titel „Opont houd in Rome", (Uitg. Bruna, Utrecht). Wanneer men een paar uren ont spanning zoekt dan kan dit „Opont houd in Rome" daarvoor hartelijk worden aanbevolen. Als een „echte" roman (en daardoor een ietsje te nadrukkelijk) dient zich Willy Corsari's nieuwste detective, aan, die tot titel heeft man* die er niet was." (Uitgave: Leopold, Den Haag). Het is een leesbaar boek je, maar men moet er niet teveel van verwachten. Willy Corsarl heeft wel betere boeken geschreven. Ove rigens is haar jongste produkt nog altijd wel geschikt voor trein en va kantie. Hetgeen vermoedelijk ook de bedoeling van de schrijfster is! Wijk in Florence Vasco Pratolini vervolgt met zijn boek „Een wijk in Florence" de se rie romans, die hij schreef over het leven in zijn geboortestad Florence. Niet het artistieke leven of het le ven van de beter gesitueerden, maar het eenvoudige leven van Italiaanse volksjeugd, die hunkerend naar 'n beetje vreugde, het niet verder brengt dan een zorgelijk bestaan. „De wijk" waarover Pratolini schrijft is een armoewijk, die aan de sloper ten offer moet vallen. De kleine en de grote misdaad tieren er, maar ook de oprechte liefde en de hulp- vaardighe'd. Pratolin' •:c!ietst bijzonder levendig en met g -ot menselijk gevoel de jongere en oudere mensen, die niet eens graag deze armoebuurt verla ten om in betere arbeiderswijken een frisser bestaan te gaan leiden. Het boek is zorgvuldig vertaald en het ls keurig uitgegeven door de We reldbibliotheek Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4