tot half september India: bioscoop en Nog hogere groenteprijzen te betalen „Beschaving" is voor Muthuvans m de palmwijn EERSTE HALFJAAR 1959 VOOR LEVENSVERZEKERING GUNSTIG KANINEFATEN EN WATERSKI'S IN DAM TOT DAM-RACE MONTGOMERY MOET HET NU ZELF ONTGELDEN Hansaplast WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWBB COURANT T Hansaplasc wondverband is verkrijgbaar op 4, 6 en 8 cm breedte. In de lengtes van 10 cm-500 cm. normaal, elastisch of plastic. Chessman op 23 oktober naar de gaskamer GEVOLG VAN DROOGTE: De oogst van bonen sterk tegengevallen (Van onze Haagse redactie) Er moet op gerekend worden, dat de prijzen van de verschillen de groente- en fruitsoorten de eerstkomende vier a vijf weken hoger dan normaal zullen blijven. Dat is de mening van de des kundigen op het gebied van de tuinbouw, de fruitteelt en het veilingwezen. Die hogere prijzen zijn het gevolg van een com plex van oorzaken, maar in hoofdzaak van de lange periode van grote droogte. Aangenomen kan worden, dat zij zich in de loop van september zullen herstellen, al zal men ook dan nog voor enige soorten groente en fruit meer moeten betalen dan in de jaren met een geregelde afwisseling van warm zonnig weer en regen. In deze tijdj van het jaar vormen honen sperciebonen en snij bonen op de ta,fel van ontelba- re gezinnen een geliefkoosd ge recht. In de zomermaanden is er altijd een sterke vraag naar. Maar juist de bonenoogst is als gevolg van de langdurige droogte zeer slecht. In sommige gebieden bedraagt de oogst niet meer dan 35 a 30 procent van de normale. Er zijn streken, waar men zelfs de 25 procent niet bereiktOok in Zeeland is de bonenoogst min der dan de helft van normaal. Aangezien de oogst van bonen in België nog slechter is dan in Neder land en de invoer van dit produkt uit het land van onze zuiderburen dus tot een minimum beperkt is, zijn de prijzen bij een grote vraag en een gering aanbod aanzienlijk opgelopen. Dat vindt zijn terugslag op andere groenten. Huismoeders die naar ge zin bijna geen bonen meer kunnen voorzetten wegens de hoge kosten ervan, richten haar vraag op andere soorten groente, doch ook daar zijn erbij, die in een geringer hoeveelheid dan gewoonlijk aan de markt komen, doordat zij van de droogte geleden hebben. Sla is er bijna niet te krij gen. De prijzen van de groenten zijn dus eveneens enigszins opgelopen. Zo wordt op de Zeeuwse veilingen bijvoorbeeld voor andijvie 60 a 70 ct. per kg betaald, tegen anders on. geveer een dubbeltje. Tekenend voor de situatie is wel, dat voor een produkt als rodekool een winterprodukt maandag in Zee land f 1,per kg werd betaald. Men verwacht, dat de groenten na midden september wel weer wat goedkoper zullen worden. De regen, die de laatste tijd gevallen Is, is daarvoor een gunstige factor. Uiter aard oefent de regen niet onmiddel lijk een gunstige invloed op het prijsverloop. De najaarsgroenten moeten eerst tot wasdom komen, doch dan zullen zij ongetwijfeld in voldoende mate tegen redelijke prij zen te koop zijn. Overigens staan in Zeeland do witlofwortelen er thans ook weinig gunstig voor als gevolg van de droogte, zodat er deze win ter weinig lof kan worden ver wacht. Oud-kolonel van de S.S. overleed tijdens verhoor Een voormalige kolonel van de S.S., Friedrich Fanzinger, is zaterdag te Miinclien tijdens een verhoor in ver band met de moord op de Franse ge neraal Roger Mesny in begin 1945, onwel geworden en overleden. Panzinger is aan vergiftiging be zweken. Aangenomen wordt, dat hij zaterdag bij zijn arrestatie kans heeft gezien vergif in te nemen. Generaal Mesny, die zich in Duitse krijgsgevangenschap bevond, werd op 19 januari 1945 doodgeschoten. De Duitsers hebben destijds laten weten, dat de generaal had getracht te vluchten, maar het onderzoek heeft aangetoond dat hij werd vërmoofd door enige Duitse militairen, die hem zogenaamd overbrachten van het ene kamp naar een ander. Panzinger werd er van verdacht de moord op de Franse generaal te hebben beraamd. Bloemencorso in Zundert op 6 september Op zondag 6 september zal in Zun dert; weer het bekende bloemencorso gehouden worden. Het begint 's middags om half drie. De dag volgend op het corso zal or een grote tentoonstelling worden ge houden waarop men de opgetuigde wagens nog eens op zijn gemak zal kunnen bekijken. Het behoeft niét'te verwonderen, 'dat de conservenindustrie op het ogenblik met enige moeilijkheden kampt. Zij zijn eensdeels het ge volg van de geringere aanvoer dan nofmaaL In het bijzonder van bonen en in de tweede plaats van de daaruit voortvloeiende hogere prijzen. Het laat zich derhalve aanzien, dat de prijs van sommige soorten geconserveerde groenten hoger zullen worden, althans van de bonen. Voldoende fruit Wat het fruit betreft kan gezegd worden dat de pruimenoogst redelijk is. Dé laatste weken zijn de prijzen wat gedaald. Nederland heeft een vrij normale oogst van appelen en peren. Wel is de opbrengst geringer dan verleden jaar, doch toen was er sprake van recordoogsten. De prijzen zullen dus vrijwel normaal zijn, waarbij set opvalt, dat de peren re latief iets duurder zijn dan de appe len, doordat de oogst van appelen gunstiger uitgevallen is dan die van peren. Aangezien de aanvoer langza merhand groter wórdt, zoals elk jaar omstreeks deze tijd, zullen de prij zen van appelen en peren enigermate dalen. In de ons omringende landen is de oogst van het harde fruit niet zo gunstig uitgevallen als in Neder land. In West-Duitsland bedroeg de aanvoer slechts een derde deel van vorig jaar. Daardoor stijgt de vi'aag uit dit land en de export van Neder landse appelen en peren er naar toe. Dit veroorzaakt een lichte prijsstij ging tot een peil, dat iets hoger ligt dan in 1958, doch dat zeker niet ab normaal is. Over het verloop van do prijzen van de landbouwprodukten in de naaste toekomst valt op dit ogenblik nog niet veel te zeggen. Zeer waarschijn lijk zullen zich geen opvallende fluc tuaties voordoen. De aardappeloogst is door de droogte geringer dan ver leden jaar, doch de verandering van het weer kan de opbrengst van de latere rassen gunstig beïnvloeden. Overigens is er een voldoende buffer voorraad van zandaardappelen om een tijdelijk geringer aanbod van consumptie-aardappelen te over bruggen en de prijzen binnen rede lijke grenzen te houden. De dood op de weg Dé 29-jarige grossier P. C. van der Horn uit de De Wittenkade in Am sterdam-West is dinsdag met zijn auto op de Burgemeester Röellstraat tegen de achterkant van een aldaar geparkeerde vrachtauto met aan hangwagen gereden. Zijn naast hem zittende 70-jarige vader, de heer W. J. van der Hom, wérd daarbij op slag gedood. De bestuurder zelf liep evenals zijn achterin zittende moeder, vrouw en 2% jaar oude dochtertje slechts lich te verwondingen op. De auto werd eheel vernield, >e familie Van der Horn was in de auto naar Brussel gereden. De gros sier was dan ook uiterst vermoeid, toen hij Amsterdam bereikte en al lereerst zijn ouders, die aan de Slo- termeerlaan in Nieuw-West wonen, thuis wilde brengen. Een lijkschouwersjury heeft in Londen verklaard dat Kelso Cochrane, de neger die in mei In het om zijn rassenrelletjes beruchte Londense distriet Nitting Hill werd vermoord, vermoedelijk niet het slachtoffer is van rassenhaat. Volgens de bewijzen en aanwijziglngen waarover men beschikt is hij het slachtoffer van een roofmoord. PRODUKTIERESULTATEN BETER Geen remmende werking van A.O.W. en weduwen- pensioen Voor de ontwikkeling van de levens verzekering is de eerste helft van 1959 een zeer bevredigende periode geweest, zo heeft de voorlichtings commissie uit het levensverzeke- ringbedrijf bekendgemaakt. Nadat reeds in de eerste drie maanden van dit jaar in vergelijking tot de over eenkomstige periode van 1958 aan merkelijk betere produktieresultaten waren behaald, vertoont blijkens de .door het Centraal Bureau voor de I Statistiek verzamelde cijfers ook het tweede kwartaal ccn veel gunstiger beeld dan vorig jaar. In het eerste half jaar van 1959 kwam voor een bedrag van 2054 miljoen aan nieuwe verzekeringen tot stand of 10.7 pet. meer dan in het eerste halfjaar van 1958. Dit was de eerste keer dat in de eerste helft van een jaar het pro- duktie-niveau de grens van twee miljard overschreed. Hieruit valt af të leiden, dat noch de reeds se dert 1 januari 1957 van kracht zijnde algemene ouderdomswet noch de op handen zijnde wettelij ke voorziening voor weduwen en wezen een remmende invloed op het groeiproces van de levensverze kering hebben uitgeoefend, zo te kent de commissie hierbij aan. Van de totale produktie hebben de kapitaal- en renteverzekering elk een nagenoeg gelijk gedeelte voor haar rekening genomen. De toevoer aan be- nieuwe kapitaalverzekeringen droeg 959,5 miljoen tegen miljoen in het eerste halfjaar van 1958, overeenkomende met 46,7 pet. van het totaal (v. j. 46,8 pet.). De renteverzekering participeert met 961,6 miljoen tegen vorig jaar 854 miljoen in de totale aanwas. Het procentuele aandeel bedroeg 46,8 pet. (v. j. 46 pet.). In de derde branche, de volksverzekering, beliep de pro duktie 132,9 miljoen of 6,5 pet. te gen 134,4 miljoen of 7,2 pet in het zelfde semester van 1958. Volgens de commissie kan worden verwacht, dat de stijgende lijn in de rest van het jaar zal aanhouden, vooral wanneer de conjuncturele om standigheden zich in gunstige zin blijven ontwikkelen. Record Hoek van Holland- Harwich: 6200 reizigers Zaterdag jl. werd op het traject Hóek van Holland-Harwich een re- cordvervoer bereikt met een aantal van rond 6200 aankomende en ver trekkende reizigers. Deze werden vervoerd: overdag dooi de stoomvaartmaatschappij Zeeland, en in de nachtdienst door de Britse spoorwegen met in totaal drie dag- boten en drie nachtboten. Mede dank zij de medewerking van de Nederlandsche Spoorwegen had de aan- en afvoer van de passagiers te Hoek van Holland een vlot ver loop. Een moeder met drié kinderen wer den gedood bij een tragisch ongeluk op een spoorwegovergang in Zvntser- land nabij het plaatsje Oberwinter- thur. De Volkswagenwaarin de slachtof fers zatenwerd gegrepen door een elektrische trein op volle snelheid. De auto werd letterlijk uit elkaar gere ten. De locomotief werd praktisch niet beschadigd. Schippersknecht tussen sleepboten verdronken In het Binnen IJ tegenover de brand weerkazerne aan de De Ruyterkade te Amsterdam is woensdag bij het af duwen van een sleepboot de 20-jarige schippersknecht G. A. van Nijenhoff in het water gevallen en verdronken. De jongen kwam tussen twee bijna tegen elkaar aan liggende *"_i terecht naar de gaskamer Caryl Chessman, die in 1948 wegens gewapende overvallen, ontvoeringen en aanrandingen ter dood werd ver oordeeld doch die steeds weer uitstel van executie had weten te verkrijgen, zal op 23 oktober terechtgesteld wor den. Deze datum is maandag vastgesteld, doch Chessman, die tijdens zijn verblijf in de „dodencel" verscheide ne „best-sellers" heeft geschreven, heeft reeds bekendgemaakt dat hij bij het opperste gerechtshof in be roep zal gaan. Voor de Dam-tot-Damrace, waar voor de inschrijvingsdatum tot 17 augustus open is, hebben zich merkwaardige groepen gemeld. Er zijn Kanïnefaten, vijftig Batavie ren, een man op een ijsschots, een Zaans bruidspaar in diligence, be rijders van andere oude boerenrij tuigen, estafettelopers, zwemmers, wandelaars in oude kostuums en een deelnemer die de reis op wa terski's wil ondernemen. Twee he likopters, auto's, en leden van eer scooterclub doen mee in de snel heidsrace. De wedstrijdorganisa tie heeft voor een half miljoei een W.A.-verzekering gesloten. De heren die namens Van Gend en Loos en de Nederlandse Spoor wegen deel uitmaken van drie equipes ea die niet zekerheid^ me nen te. mogen aannemen dat ze zuilen winnen hebben bekendge maakt buiten mededinging te zul len meedoen.' Voorts is uit Paramaribo een Zuidamërikaans vaartuig onder weg dat voor een groot Zaandam* houtbedrijf met een vestiging in Paramaribo zal uitkomen in de toerklasse. Toen bekend werd dat door bijzondere omstandigheden de drie wedstrijddagen van sep tember naar eind augustus moes ten worden verschoven kwam met n Paramaribo met het bouwei van de boot in tijdnood. Slecht een uur voordat een schip var Paramaribo naar Nederland ver trok kon het juist op tijd gereed gekomen vaartuig aan boord wor- den,, gehesen, EIS OM SCHOOL IS PRESTIGEKWESTIE.. Palandi vertelt over vreemde gewoonten „Wij zijn maar wilden, maar we willen graag beschaafde men sen worden. Laat de regering ons scholen en bioscopen ge ven". Palandi, de hoofdman van Koendalakodi, een dorpje hoog in het gebergte van de tot voor kort communistisch gere geerde staat Kerala in India, glimlacht, wanneer hij er aan toevoegt: „Ik ben helemaal vóór de beschaving. De bescha ving is goed. Zij geeft ons de bioscoop met zijn prettige gelui den". En Palandi vertelt verder hoe, tijdens een buitengewoon goede peperoogst, de bos Mu thuvans die van de hausse mee profiteerden, een taxi huurden om naar de biocoop in het dal te rijden. „Ik ben beter af. Ik ben een „ondernemingsmuthuvan", zegt Palandi. „Voor de arbei ders is er een bioscoop op enke le kilometers afstand van de on derneming". Koendalakodi is een dorp in het hart van ïdalamai in het hooggebergte van Kerala. De bewoners van de streek, de Muthuvans, heten zo, om dat zij hun kinderen op de rug dra gen. Muthuvans betekent namelijk letterlijk „rugvolk". Vele eeuwen ge leden kwamen de Muthuvans uit Ma- doera bij Madras. Hun gewoonten herinneren aan de volken, die zij op hun uittocht ontmoetten. De Muthu vans hebben goden als de hindoes en zij noemen hun dochters naar godin nen. Net als de bewoners van het laagland spreken zij Tamil, zij trek ken rond als bedoeïenen, kweken van alles en eten wat zij maar te pakken .kunnen krijgen.'Hun woongebied we melt van de olifanten, maar daar trekken zij zich niets van aan. DE Muthuvans trouwen en schei den zonder veel rompslomp, maar net als de Hindoes hebben zij ge arrangeerde huwelijken en wie buiten de stam trouwt wordt uit gebannen. Evenals hun buren, de Urali's, hebben zij een systeem, waarbij het een man mogelijk wordt gemaakt zijn zuster voor een andere vrouw te ruilen. Men geeft echter de voorkeur aan een nicht van vaders kant. Monogaam,... De Muthuvans zijn monogaam en vermoedelijk zijn zij de enigen in In dia, die zich ontkleden voor zij sla pen gaan. De vrouwen hebben volle dige eigendomsrechten, net als haar zusters van. Malabar. Ze zijn echter heel verlegen tegenover vreemdelin gen, aldus Taya Zinkin in Manches ter Guardian. „We raadplegen altijd onze vrouwen, maar wanneer er een beslissing moet worden genomen verwachten we, dat ze alleen maar luisteren", zei de hoofdman Palandi. De vrouwen van de Muthuvans verzorgen hun kinde ren tot die zes jaar zijn. Dan wor den zij ondergebracht in speciale aparte slaaphutten voor jongens en meisjes, waarin ouderen het toezicht over hen uitoefenen. Alleen slapen is in ïdalamai gevaarlijker dan naar de kleuterschool gaan, want 's nachts zwerven de wilde olifanten door het woud en de huizen zijn niet meer dan hutten van klei en bamboe. Prestigekwestie.... De Muthuvans zijn slechts weinig in aantal. In Koendalakodi staan 21 huizen, die door slechts 61 men sen worden bewoond. Zij gaan naar de bioscoop en drinken palm wijn en dat zijn dan de enige ge woonten, die zij van onze bescha ving hebben overgenomen. Geletterde Muthuvans zijn er niet. Zijsturen hun kinderen niet naai school, hoewel de regering enkele van deze nuttige inrichtingen voor hen heeft 'laten bouwen en er scho len in de omgeving zijn. Palandi's eis dat er een school moet komen is uit sluitend-een prestige kwestie, Teyer- gelijken met een blinde, die een te levisie-apparaat zou willen hebben. Drie groepen De Muthuvans worden verdeeld in drie groepen, namelijk de onderne- mings-Muthuvans, die op terrein van de „Kanan Devan Company" wonen en werken, de bos-Muthuvans op de Bisonheuvel, die om zich te beveili gen tegen de olifanten in bomen wo nen en de Muthuvans van de Carda- monheuvel, die in holen leven. De onderlinge band tussen deze groe pen is zeer sterk. De Muthuvans ont moeten elkaar op begrafenissen, le den van de drie groepen huwen elk aar, terwijl allen trouw verschuldigd zijn aan dezelfde „Mal Varkan", een soort koning. Dit laatste weerhoudt de Muthuvans er niet van mee te doen aan verkie zingen. Zij kiezen hun eigen verte genwoordigers bij de regering; ten minste wanneer zij bij het invullen van hun stembiljet geen fouten ma ken en het papier niet in de verkeer de bus deponeren. „Zijn fouten kostten veel levens" Generaal Mc Creery, die in de Tweede Wereldoorlog het Britse achtste leger in Italië en later het Britse Rijnleger heeft gecommandeerd, schrijft in het maandblad van een Brits regiment cavalerie dat veldmaarschalk Montgomery in de slag van El Alamein in oktober 1942 tactische fouten heeft gemaakt waardoor vele mensenlevens onnodig verloren zijn gegaan, aldus meldde het Britse blad „Daily Mail" dinsdag. Generaal Mc Creery die in 1942 chef van de generale staf in het Midden- Oosten was. is van oordeel dat Montgomery's operaties om de Italianen en Duitsers te scheiden te veel offers hebben geëist en wantrouwen tussen de infanterie en de tankeenheden hebben veroorzaakt. De tanks hebben voor de eerste stadia van de slag geen goede bevelen ontvangen. „Het is geen blaam voor Montgomery als men zegt dat het dragen van een zwarte baret iemand niet tot een pantserdeskundige maakt", aldus generaal Mc Creery. veldmaarschalk Montgomery liad geen ervaring in tauktactiek en liij wilde niet naar het oordeel van deskundigen luisteren^ Hij was, aldus generaal Mq Creery, ervan overtuigd dat hij als nieuweling alles moest weten. Studenten in Madras (India) hébben een grote demonstratie gehouden te gen de communistische leiders van de deelstaat Kerala. Op de spandoeken las men o.a. Wij willen nieuwe ver kiezingen" en „Communisten hebben de schatkist van Kerala leeggeplun derd". Looncommissie eens over metaal-C.A.O. Concept naar bestuur Stichting van de Arbeid (Van onze Haagse redacteur). De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft maandag en dinsdag opnieuw vergaderd over de vaststelling van het advies, dat het bestuur van de stichting aan het col lege van rijksbemiddelaars over de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst in de metaalindustrie zal uit brengen. Verleden week vrijdag was de looncommissie niet met deze ar beid gereedgekomen. Thans is overeenstemming bereikt. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft het concept-advies van de looncommissie ontvangen en ver gadert er vandaag over. Kan het zich ermee verenigingen, dan zal het het advies doorsturen naar het College van Rijksbemiddelaars, van welks goedkeuring de inwerkingtreding van de nieuwe C.A.O. voor de metaal industrie afhankelijk is. Waarschijnlijk komt het College van Rijksbemiddelaars niet bijeen voor maandag 17 augustus en dan nog is het de vraag, of het de zaak in één dag kan afdoen. Over de inhoud van het advies kon men van de kant van de Stichting van de Arbeid in dit stadium nog geen mededeling doen. De nieuwe C.A.O. voor de metaalnijverheid wordt met grote belangstelling tegemoet gezien, omdat zij de eerste is, die onder het nieuwe beicid van de vrijere loonvor ming moet worden goedgekeurd en omdat zij als voorbeeld zal gelden voor vele andere collectieve arbeids overeenkomsten (Advertentie) Neem wat WON DVERBAN D extra in voorraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3