PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorgevel „De Houttuin" te Veere in de oude trant hersteld Vrees voor nieuw ,Dien Bien Phoe' in het noorden van Laos AMERIKA: COMMUNISTEN WILLEN SPANNINGEN HANDHAVEN NIEUWE STAATSSECRETARIS ONDER LUNS: DR. VAN HOUTEN Vandaag... MILITAIREN KRIJGEN EEN MEDISCH IDENTITEITSBEWIJS De minister van defensie van Laos, generaal Sounthone Patham- mavong, heeft meegedeeld, dat Noord-Vietnam aan zijn grens met Laos'luchtdoelgeschut in stelling brengt. Laotiaanse minis ters verklaarden, dat de activiteit van de opstandelingen doet denken aan de slag om Dien Bien Phoe. (Een ring van luchtdoel geschut om dit Franse fort in Vietnam heeft indertijd bevoorra ding door de lucht onmogelijk gemaakt en was een van de hoofdoorzaken van de val in 1954) De afgelopen 48 uur zijn er geen gevechten geweest, maar de toestand is wel gespannen. Een regeringswoordvoerder zei dat de opstandelingen per rijwiel worden bevoorraad. Vrouwen en kinderen zouden worden gedwon gen dit werk te verrichten. Het ministerie van buitenlandse zaken te Washington heeft dinsdag een verklaring over de gevechten in Laos uitgegeven waarin wordt gezegd dat de communisten naar het schijnt vast besloten zijn, de spanningen in Zuidoost-Azië te handhaven. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken sprak beschul- Instructies van Sowjet-Unie? In de Amerikaanse verklaring wordt gesuggereerd dat de Sowjet-Unie Noord-Vietnam instrueert inzake in menging in de zaken van Laos. In dit verband merkte do woordvoerder op dat twee leden van het Centraal Co mité van de Noordvietnamese com munistische partij op 7 augustus be sprekingen voerden met vice-premier Mikojan. Zoals bekend bevond de pre sident van Noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, zich in Moskou op het tijdstip dat de strijd ontbrandde. Ho is nu in communistisch China. Volgens de Amerikaanse verklaring is het nog niet duidelijk of de behoef te, de spanningen te handhaven,, de enige drijfveer van de communisten vormt. De gevechten in Laos zouden ook deel kunnen uitmaken van een uitgebreide communistische opzet. - Brieven openen In zonnige dagen als de halve wereld met vakantie is pleegt het grote nieuws schaars te zijn. Dan maakt men zich gezellig druk over kleinere gebeurtenissen, die op momenten van grote activiteit nau welijks de aandacht zouden trekken. Zo is enkele dagen geleden uit Ne derland een officiële commissie van vooraanstaande en deskundige per sonen afgereisd naar Nieuw-Guinea, om na te gaan in hoeverre daar het briefgeheim geschonden werd. Gebleken was namelijk, dat bepaal de ambtenaren daar brieven openden, die niet voor hen bestemd waren. Minister Korthals heeft direct verze kerd, dat hij die schending een ern stige zaak vond en in dag- en week bladen werden over die schending gewichtige woorden geschreven. Uiteraard is schending van het briefgeheim altijd een pijnlijke en verkeerde zaak. Men moet erop kunnen vertrouwen, dat brieven via de postbestellers ongeopend wor den bezorgd bij de geadresseerden. En wanneer ze door autoriteiten om bepaalde redenen (censuur) in be slaggenomen of geopend worden, dan dient dat te gebeuren volgens bestaande voorschriften. Ieder kent die voorschriften nog wel uit de jongste oorlog. p Nieuw-Guinea dan werden brieven geopend en de eerste vraag die zich daarbij opdringt is wel deze: was die gewoonte wijd verbreid Dat laatste is gelukkig uitgesloten om de eenvoudige reden, dat onze Papoea-vrienden niet tot drukke briefschrijvers behoren. Tienduizen den Papoea's hebben nog nimmer een brief geschreven en ze zullen ook in de nabije toekomst geen klanten worden van Tante Pos. De briefschrijvers van Nieuw-Gui nea zijn weinigen en zij behoren tot de kleine bovenlaag van de niet-in- heemsen. Men is er niet ver naast, wanneer men aanneemt, dat de brief schrijvers voornamelijk Nederlan ders zijn en grotendeels tot de amb tenaren behoren. Dat eenmaal vastgesteld hebbend, kan ook geconcludeerd, dat de brie- venopenerij een kwestie van Neder landers onder elkaar geweest moet zijn. De een wilde blijkbaar de ander in de gaten houden en dat vermoedelijk niet om politieke redenen (want de politieke betrouwbaarheid van de Nederlanders op Nieuw-Guinea is buiten twijfel), maar om ambtelijke redenen. Het woord „redenen" is dan 'nheel net woord voor „conflicten", kleine meningsverschillen wil len in eenzame gebieden, waar wei nig mensen alsmaar tegen dezelfde gezichten aankijken en waar de tro pische hitte irriterend werkt, soms g-oteske vormen aannemen, an worden uit kleine meningsver schillen conflicten geboren, die voor buitenstaanders lachwekkend, maar (Zie slot pag. 3 kol. IX, digingen van Noord-Vietnam te gen, dat de Verenigde Staten bases in Laos oprichten, en herhaalde zijn mening dat de rebellen ge steund en geleid worden door Noord-Vietnam. Waarnemers gevraagd Volgens de „Times of India" heeft de regering van Laos aan India ver zocht, een groep waarnemers naar Laos te zenden. De ploeg zou los moeten staan van de internationale commissie voor toe zicht op het bestand en zou zich de hoogte moeten stellen van de wi ze waarop de Laotiaanse strijdkrac ten worden opgeleid en uitgerust, z dus het blad. Premier Nehroe van India deelde gi teren aan zijn parlement mede, o nieuw boodschappen te hebben gezo den aan de twee voorzitters van i conferentie van Genève over Ind China (de Britse en de Russische n nisters van buitenlandse zaken), verband met de toestand in Lat Ook de premiers van Laos en Can da had hij een brief gestuurd. Nehroe herhaalde vervolgens, dat I dia zich uit de internationale contr lecommissie voor Laos zal terugtre ken als de overeenkomsten van G nève, die in de instelling van de cor missie voorzagen niet meer word nageleefd. (De internationale bestandscommisï voor Laos, die bestond uit vertege woordigers van India, Canada en P len, heeft op 20 juli 1958 haar wer zaamheden voor onbepaalde tijd g staakt, op verzoek van de regerii van Laos). Koningin reikt Florence Nightmgale-medaille uit Koningin Juliana heeft het voorne men de Florence Nightingale-medail- le uit te reiken aan zuster A. E. W. Chr. Engelberts, oud-directrice van hetHavenziekenhuis te Rotterdam op maandag 17 augustus in de Rol zaal te Den Haag. BENOEMING SPOEDIG TE VERWACHTEN Was van 1951 tot 1957 ambassadeur in Mexico Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat binnenkort de be noeming te verwachten is van dr. H. R. van Houten, oud-am bassadeur in Mexico, thans di recteur-generaal politieke zaken op het ministerie van buiten landse zaken, tot staatssecreta ris van buitenlandse zaken. Van welingelichte zijde is voorts vernomen dat hoewel de taak beschrijving nog niet geheel vaststaat, dr. Van Houten niet in het bijzonder met de proble men van de Europese integratie zal worden belast. Dr. Van Houten Is een kleinzoon van mr. Sam van Houten, die minister van binnenlandse zaken is geweest in het ministerie-Röell van 1894-1897. De heer Van Houten die op 13 augustus 1907 te Den Haag werd ge boren is de liberale beginselen toe gedaan. Hij bezocht een gymnasium in Den Haag, kreeg voorts privé onderwijs, deed in 1926 staatsexamen A en stu deerde rechten aan de rijksuniversi teit te Leiden. Hij promoveerde op het proefschrift „Egyptes interna tionaal statuut". De heer Van Houten werd in 1932 tot gezantschapsattaché benoemd met als standplaats achtereenvol gens Kopenhagen, Stockholm en weer Kopenhagen. In 1935 werd hij tweede gezantschapssecretaris en in 1939 eerste gezantschapssecre taris. Van 1935 tot 1940 was Berlijn de standplaats van dr. Van Houten. Van 1940 tot 1945 was hij verbonden aan de diplomatieke vertegenwoordiging van Nederland in Washington, eerst als gezanschapssecretaris en sedert 1944 als gezanschapsraad. Van 1945 tot 1948 was hij gezantschapsraad te Brussel. De heer Van Houten werd in 1948 benoemd tot chef directie buitenland se dienst van het ministerie van bui tenlandse zaken met de rang van ge zant. H is het 25 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse archi ll tect dr. H. P. Berlage, schep- s per o.m. van de beurs en de naar hem genoemde brug te Amsterdam, het jachtslot St.- Hubertus op de Hoge Veluwe en het Gemeentemuseum te Den Haag, in laatstgenoemde H plaats overleed. Van 1951 tot 1957 heeft hij Neder land in Mexico vertegenwoordigd, tot 1954 als gezant en daarna als ambas sadeur. In 1958 is dr. Van Houten directeur- generaal politieke zaken geworden. Hij is officier in de Orde van Oranje- Nassau en Ridder in do Orde van de Nederlandse Leeuw. Met een grote parade langs de ff oever van de Nijl heeft de Ver- s enigde Arabische Republiek de- zer dagen de jaardag van de revolutie gevierd. Op de foto: tanks en pantser- wagens van de Egyptische- en I| Syrische strijdkrachten tijdens de parade. illlllllllll|]|]l!IIIIIillIlB™|^^illllllllllllllllll!lllllll[|[||||||||^ Bij het zwemmen omgekomen In een zijarm van de Vecht bij Beer- zo is maandagmiddag de 46-jarige heer P. Koning uit Santpoort ver dronken. Hij was aan het zwemmen met zijn zoontje en kreeg plotseling een hart verlamming. De heer Koning had voor veertien dagen een zomerhuisje te Beerze gehuurd. Hij was eerst zater dag j.l. aangekomen. Als een kloek met haar kuikens: zo dobbert het Britse marineschip ach ter de nietige kano's aan in het Ka naal. De jongè kanovaarders maken hier een overtocht naar het schiereiland Cherbourgwaar zij hun vakantie door zullen brengen. NA T.B.C.-BESMETTING TE EDE Voorkomen dat gegevens in het ongerede raken Voor iedere militair van de Koninklij ke Landmacht en van de Koninklijke Luchtmacht zal een identiteitsbewijs worden ingevoerd, dat hij steeds bij zich moet dragen en bij ieder me disch onderzoek moet tonen. Op dit identiteitsbewijs worden tevens ver meld de voornaamste medische ge gevens van de houder, zoals de bloed groep en de rhesusfactor, de vaccina- tietcestand, de röntgenologische con trole van de longen, de sanering van het gebit, het brilvoorschrift, over gevoeligheid voor medicamenten enz. Koning gevonden... Franse verslaggevers en foto- grafen hebben dinsdag na twee dagen vruchteloos gezocht te §j hebben het spel „Zoek de ko- f| ning" kunnen beëindigen. Men meent de Belgische koning Boudewijn, die volgens een of- ficiële bekendmaking uit Brus- sel een vakantie aan de Riviè- i§ ra zou doorbrengen, thans ge- 11 vonden te hebben. De vorst zou vertoeven in de villa La Tour Sarraz Ine (die f§ aan groothertogin Charlotte II van Luxemburg behoort en te M Bormes les Mimosas staat bij Le Lavandou, op 35 km af- stand van Toulon) en had vol- gens buren dinsdag aan onder- M watersport en filmen gedaan m op het privé-strand dat bij de villa behoort. Prinses Marie-Thérèse van s H Bourbon-Parma, die door de H Fransen als Boudewijns toe- H komstige echtgenote wordt be- j= schouwd en ook aan de Rivièra zou vertoeven, was echter nog onvindbaar. Haar vader liet p p echter bekendmaken dat alle p H speculaties omtrent een huwe- p lijk ongegrond zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil RESTAURATIE GEHELE PAND VERGT f35.000 Herenhuis aan Kade voorbestemd tot „Hendrik Willem van Loonmuseum" ACHTER DE RAMEN van het huis „De Houttuin" aan de Kade te Veere hangt een affiche, waarop vermeld staat dat het in de bedoeling ligt om in dit pand een museum te vestigen ter na gedachtenis van de Hollands- Amerikaanse schrijver Hendrik Willem van Loon en van diens litteraire nalatenschap. Van Loon woonde zoals bekend van 1927 tot 1932 in dit Veerse he renhuis. Voordat men echter dit voornemen kan verwezenlijken, zal „De Houttuin" grondig ge restaureerd moeten worden. Want hoewel het pand zeker niet één van de oudste huizen aan de Kade is, verkeert het in bijzonder slechte staat. Gedu rende de laatste decennia is het in toenemende mate bouwvallig geworden en zodoende is „De Houttuin" aangemerkt als één van de 40 panden in Veere, die in beginsel voor een rijkssubsi die van 40 pet. in aanmerking komen* Op zichzelf is „De Houttuin" een eenvoudig huis, dat echter wat het metselwerk van de voorgevel be treft tot één van de fraaiste van Veere gerekend mocht worden. En 't in dit opzicht ook thans weer is, want de onlangs aan dit pand be gonnen restauratie is tot en met de voorgevel gevorderd. De restauratie werkzaamheden zijn toevertrouwd aan het Veerse aannemersbedrijf S. Kodde en Zn. Het restaureren van oude gebouwen is een hobby van de Veerse wethouder en dit plezier is stellig overgeslagen op zijn timmer lieden en metselaars. Want nadat de bijzonder slechte voorgevel tot aan de grond toe was afgebroken, heb ben zij 't fijne metselwerk in dezelf de trant als weleer teruggebracht. Zorgvuldig en met overleg heb ben zij de duizenden kleine zoge naamde IJsselstenen in lichtgele, donkergele en paarse kleurscha keringen weer aangebracht; oude (Zie slot pag. 5 kol. 1) Bovendien zal bij de verzending van gegevens betreffende de controle van militairen, die met t.b.c.-patiënten in contact zijn geweest, een bewijs van ontvangst worden ingesloten, dat ge tekend en gedateerd dient te worden teruggezonden. Dit heeft de legervoorlichtingsdienst meegedeeld. De staatssecretris van defensie, M. R. H. Calmeijer heeft in de gebeurtenis sen welke tot de besmetting van 18 militairen in het garnizoen Ede roet t.b.c. hebben geleid aanleiding gevon den deze maatregelen te gelasten. Verwacht wordt, dat door deze twee maatregelen voor de toekomst voor komen wordt, dat belangrijke medi sche gegevens bij overplaatsing van militairen in het ongerede kunnen ra ken. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissingen, zwaar bewolkt Eelde, half bewolkt De Bilt, geheel bewolkt Twente, licht bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid-Limburg, licht bewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, half bewolkt Aberdeen, half bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, onweer Nice, onweer Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, licht bewolkt München, zwaar bewoikt Zürich, onweer Genève, half bewolkt Locarno, onweer Wenen, half bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Belgrado, licht bewolkc Athene, onbewolkt Rome, onbewolkt Ajaccio, licht bewolkt Madrid, onbewolkt Lissabon, onbewolkt 18 gr. 19 gr. 21 gr. 23 gr. 18 gr. 19 gr. 21 gr. 21 gr. 23 gr. 25 gr. 28 gr. 26 gr. 22 gr. 22 gr. 18 gr. 22 gr. 18 gr. 26 gr. 22 gr. 27 gr. 26 gr. 27 gr. 24 gr. 24 gr. 25 gr. 25 gr. 26 gr. 25 gr. 27 gr. 31 gr. 35 gr. 34 gr. 29 gr. 27 gr. 23 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond ONBESTENDIG. Half tot zwaar bewolkt en vrij koel weer met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, tijdelijk vrij krachtige overwegend zuidwestelijke VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag enkele opklaringen, maar ook nog kans op een paar buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid- zuidwest. Temperatuur in de middag ruim 18 graden C. Vooruitzichten: Na vandaag weer iets bestendiger, met opklaringen. ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 5.19 onder 20.10 Maan op 15.53 onder 0.05 202e jaargang - no. 188 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 aug. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van li—„Brieven of sdres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2358 4 lijnen (b.g.g. 8508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. NOORD-VIETNAM STELT LUCHTDOELARTILLERIE OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1