Cdopvaert Groep blanken in Little Rock wil winkeliers boycotten Geniet dubbel AMERIKA WEET GEEN RAAD MET SMOKKEL-WAPENS TWEE FRAAIE RAMEN SIEREN HERVORMDE KERK TE HOEK Douwe Egberts FRANS DE KUIPER UIT SINT JANSTEEN 50 JAAR IN BIER DUITSER HELMUT KNIPPEL CAPITULEERDE IN 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 AUGUST Z 1959 „HANDELAARS GAAN SAMEN MET DE NEGERS" Om hun een protest af te dwingen tegen rassenintegratie op scholen In Little Roek is thans een economische strijd ontbrand nadat een groep blanken een boycot tegen de winkeliers had afgekon digd om hen een protest tegen de rassenintegratie op de scholen af te dwingen. Een woordvoerder verklaarde dat de handelaars met de negers samengaan. „Zij hebben op politiek gebied samen liet heft in handen", zo zei hij en hij voegde hier aan toe dat het tijd is dat de negers ook hun aandeel in de last dragen. Van de boycot was maandag echter nog weinig te merken. Intussen verzamelden zich 50 blanke scholieren met vlaggetjes voor de particuliere Raney-school voor blan ken die wegens geldgebrek moest sluiten. Het hoofd van de politie heeft al zijn beschikbaar personeel opgeroepen om woensdag- de dag dat de middelba re scholen op beperkte basis hun deu ren ook voor negers zullen openen ter plaatse te patrouilleren. Op twee scholen, die tot nu toe slechts door blanken werden be zocht, zullen zes neger-leerlingen worden toegelaten. De Nationale Vereniging ter Behartiging van de Belangen van Kleurlingen heeft gedreigd nieuwe gerechtelijke stappen te ondernemen omdat niet meer negers worden toegelaten. In totaal hebben zestig negerleer- lingen gevraagd om toelating tot middelbare scholen voor blanken. Machinist gooide collega overboord10 maanden Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft maandagmorgen een gevange nisstraf van tien maanden met af trek van voorarrest opgelegd aan de 32-jarige scheepsmachinist A. K. uit Delfzijl terzake van mishandeling, de dood tengevolge hebbende. K. had op 11 oktober van het vorige jaar aan boord van de kustvaarder „Cornelia B" ,die in de haven van Bordeaux lag een collega-machinist over de reling in het water gegooid. Het slachtoffer verdronk ondanks de reddingspogingen die K. op aan dringen van de scheepskok later nog ondernam. De rechtbank te Rotterdam had K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk. K. die zegt dat hij zijn collega per ongeluk overboord heeft laten vallen ging in hoger be roep, waarop de procureur-generaal bij het hof vorige week anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek vorderde. Enige tijd geleden is ook de kapitein van de „Cornelia B" ver oordeeld omdat hij de juiste toe dracht van het drama in het logboek had verzwegen. Hij had doen voor komen alsof het slachtoffer door ei gen onvoorzichtigheid overboord was gevallen. In Montgomery in Alabama heeft gouverneur John Patterson ver klaard: „Als op een school in Alaba ma integratie wordt toegepast, dan zal dat over mijn lijk zijn". Onderzoek naar ontslag van Romeins politieman Wilde zijn baas bekeuren De Italiaanse minister-president en minister van binnenlandse zaken, Segni, heeft een onderzoek gelast naar het ontslag van de Romeinse politieagent Melone. De agent had vorige week op een kruispunt nabij Rome een auto aan gehouden die zich niet aan de ver keersregels hield. De bestuui'der van de auto bleek de hoofdcommissaris van de politie van Rome, Marzano, te zijn. Marztno wilde geen proces-verbaal tegen zich laten opmaken en reed verder. De volgende dag kreeg Me lone ontslag. Dit ontslag heeft in de Italiaanse pers een storm van verontwaardiging ontketend. Friese Kamer van Koophandel „Bij onderwijs meer aandacht voor commerciële vakken" De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Friesland te Leeuwar den heeft, mede namens 33 andere Kamers van Koophandel, een brief gezonden aan de Tweede Kamer waarin enkele wensen worden ge noemd tot wijziging of aanvulling van het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs. Zij vragen in het bijzonder meer aan dacht voor commerciële vakken en intensievere bemoeiingen van handel en industrie met het onderwijs. De Kamers achten het wenselijk, dat de Kamers van Koophandel en Fa brieken en andere organen van han del en industrie, de gelegenheid krij gen advies uit te brengen bij alle al gemene maatregelen van bestuur in onderwijszaken waarbij de belangen van het bedrijfsleven betrokken zijn. Zij wensen voorts, dat het contact tussen onderwijs en bedrijfsleven dat het laatste decennium zeer ver sterkt is verder gestimuleerd wordt en waar mogelijk wettejijk wordt vastgelegd. Aarde onfmoet meteoren van ster „Perseus" Op 12 augustus zal onze planeet een punt in de ruimte bereikt hebben waar zij de meteoren van de ster „Perseus" zal ontmoeten. Een ware regen van kleine meteo rieten zal dan zichtbaar zijn in de atmosfeer van de aarde, aldus ver klaarde zondag prof. Bertll Lindblad, van het Chalmer Radio Astronomisch observatorium bij Göteborg. De meteoren, de „perseiden" ge naamd, kruisen de baan van de aarde elk jaar in augustus, waardoor een grote hoeveelheid „vallende sterren" wordt gezien. De douane in Miami, in de Ameri kaanse staat Florida, heeft in een periode van ruim twee jaar tal loze wapenzendingen onderschept en in beslag genomen, die bestemd waren voor rebellen of revolutio nairen in de Latijns-Amerikaanse landen. •Het gevolg is dat de Amerikaanse douane thans in Miami een zeer grote voorraad wapens heeft, die een groot antiek element bevat, maar waarin toch ook splinter nieuwe snelvuurwapens voorko men. De vraag is wat met deze in beslag genomen wapens moet worden gedaan. De kansel van de Ned. hervormde kerk te Hoek wordt sinds kort ge flankeerd door een tweetal fraaie gebrandschilderde ramen. Zondag konden de gemeenteleden voor het eerst deze kunstwerken van de gla zenier H. C. van der Valk uit Alphen aan de Rijn bewonderen. De restauratie van de kerkramen is mogelijk gemaakt door o.m. de offer vaardigheid van de plaatselijke her vormde gemeente. De beide gebrandschilderde ramen geven voorstelling uit de bijbel weer en hebben tevens betrekking op de geschiedenis van Hoek. Van boven naar beneden toont het raam links van de kansel de ondergang van Uremdijke, (het vroegere Hoek) de geschiedenis van Petrus, die door Je zus uit de golven wordt opgetrokken en het dopen van Johannes de Doper door Jezus in het water van de Jor- daan (zie foto). Het rechterraam heeft het avond maal als motief. De drie voorstellin gen in dit raam laten zien de her bouw van Hoek, na de ondergang van Uremdijke, de „wonderbaarlijke spijziging" en het aanzitten aan het avondmaal. Ds. W. J. van Meeuwen had zondag zijn preek op de symboliek van nieu we Kerkramen gebaseerd en gaf daarbij teven een nadere uitleg. Men heeft een aantal machinepisto len en machinegeweren kunnen onderbrengen bij de bewakings diensten van enkele federale ge vangenissen en de wakers van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zijn uit de voorraad van geweren en een ruime voor raad munitie voorzien. Van het Smithsonian Institute en enkele andere instellingen zijn aanvragen binnengekomen voor machetes (kapmessen). Het ministerie van defensie is inge volge de wet verantwoordelijk voor alle wapenopslagplaatsen. De douane heeft Washington ge vraagd een deskundige naar Mia mi te sturen, om te adviseren wat er met de tienduizenden slag-, steek- en vuurwapens, en met het viermotorig transportvliegtuig dat ook resteert, gebeuren moet. Men hoopt de meeste wapens in zee te kunnen weggooien. Waarschijn lijk zal de rest, de modernere wa pens. worden overgedragen aan het Amerikaanse leger, dat er dan mee mag experimenteren. Soldaat overleden aan gevolgen van duik Gistermorgen overleed in het St.- Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg de 19-jarige dienstplichtige soldaat A. F. M. van der Linden aan de gevol gen van een ongeval dat hem bij het zwemmen in de Dommel bij Eindho ven op zes augustus overkwam. Bij een ongelukkige duik brak de jonge man toen zijn nek. Hij werd voor een speciale behandeling naar Tilburg overgebracht. De soldaat behoorde tot het regiment L.U.W.A. „Korn- werderzand". (Advertentie} van elk vrij ogenblik in handige plastic tabakszak Nederlander in Noorse waterval omgekomen Bij een poging een waterval te foto graferen in Noord-Noorwegen is za terdag in de Skiboth-rivier verdron ken de 27-jarige Nederlandse stu dent Vermot, die al sinds enige ja ren woonachtig was in Gaellivare in Noord-Zweden. Zijn echtgenote een zweedse, is vrij ernstig gewond op genomen in een Ziekenhuis in Trom- so. Het echtpaar Vermot maakte een va- kantietocht. Toen de heer Vermot een foto wilde maken van de Rivij- ok-watervallen, heeft hij zich te dicht bij het water gewaagd. Zijn vrouw is hem in de schuimende ri vier nagesprongen. Beide echtelie den werden door het kokende water meegesleurd en kwamen in de 30 meter hoge waterval terecht. Als door een wonder heeft mevrouw Ver mot het ongeluk overleefd. Zij is er in geslaagd aan wal te komen, waar voorbijgangers haar later hebben gevonden. De heer Vermot is in de waterval om het leven gekomen. Koersdaling in Wallstreet door topvisites De mening, dat de komende weder zijdse bezoeken van Kroesjtsjew en Eisenhower ertoe zouden kunnen lei den, dat de Amerikaanse defensie orders verminderd worden, veroor zaakte gisteren op de New-Yorkse effectenbeurs bij het begin van de handel een verdere koersdaling. Er ontstonden vele koersverliezen van 2 dollar of meer. In enkele gevallen met name bij de elektronische fondsen liepen de koersverliezen tot zeven dollar. Jongen in arrest na poging moeder te mishandelen De Haagse politie heeft maandag in zijn woning aan de Moerweg de 18-jarige loswerkman J. M. Z., aan gehouden. Deze jongeman had z?ch even tevo ren schuldig gemaakt aan poging tot zware mishandeling van zijn moe der en aan vernieling van enkele ruiten en van huisraad in zijn wo ning. De jongen werd tevens gezocht ter zake van diefstal van autogereed schappen uit een garage, waar hij vroeger gewerkt had. IN LETLANDSE DORP LAZA Soldaat hield zich 12 jaar schuil bij zijn verloofde Het populaire Westduitse blad „Bild Zeitung" meldt, dat Hel mut Knippel de laatste Duitse militair uit de Tweede Wereld oorlog is geweest die capitu leerde. Dit gebeurde in de zo mer van 1957 in Letland. „Bild Zeitung" geeft het relaas van Knippel. die kortgeleden in West-Duitsland is aangekomen Knippel maakte deel uit van een eenheid van de zware ar tillerie, die in Letland door Russische troepen was omsin geld. Op het laatste ogenblik slaagde Knippel erin te ont snappen en het dorpje Laza te bereiken. Hij bracht de nacht door bij de weduwe Busch- waechter. Deze jonge vrouw, een Duitse van geboorte, ver borg hem op haar vliering, die een goede schuilplaats bleek te zijn, want talrijke huiszoekin gen bij de weduwe bleven zon der resultaat. Knippel leefde 12 jaar in de woning van de weduwe zonder dat hij ontdekt werd. Maar in de zomer van 1957 gebeurde het onvermijdelijke. De buren van de weduwe hadden het ge heim prijsgegeven. Op 3 juli trokken militairen 'van het Ro de Leger een cordon om het huis van de weduwe Busch- waechter en nodigden Knippel uit, zich over te geven. Deze trok zijn oude uniform aan en kwam te voorschijn. Knippel moest terechtstaan, maai- zijn rechters bleken lankmoedig te zijn. Hij werd veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf wegens ver boden bezit van een revolver. In juni 1958 kwam Knippel vrij. Hij trouwde toen met Martha Buschwaechter, die dank zij dit huwelijk hetzelfde jaar toestemming kreeg naar West-Duitsland terug te keren. De gelukkige echtelieden zijn onlangs in het opvangkamp Friedland in West-Duitsland aangekomen waar „meneer de bureaucraat" hun een onaange name verrassing bereidde: Hel mut Knippel krijgt geen repa triëringsuitkering omdat hij niet in een krijgsgevangenen kamp gezeten heeft maar bij zijn toenmalige verloofde...... *Cost Zeeuwsch-VIaanderen kent geen heer Merckaert EN ENKELE keer drinkt Jnj Frans de Kuiper 's morgeus wel eens een glas vruchtenli- monade. De rest van de dag even- wel bier. Zeventigduizend liter bier moet Frans in zijn 62-jarige leven nu al hebben gedronken, zo heeft men becijferd in St.-Jan- steen, de woonplaats van Frans, maar dat vindt hij overdreven. Men moet niet vergeten dat de oorlogsjaren daartussen zitten en ook in de jaren 19141918 was het schraaltjes, op dun af. Trouwens, als Frans de Kuiper naar Clinge moet drinkt hij maar vier glazen en in Koe- ;!1 wacht komt hij niet verder dan vijf of zes. Met een dergelijk daggemiddelde haalt men de 70.000 niet. Frans de Kuiper moet dikwijls naar Clinge en t Koewacht en daarom vindt hij het overdreven. S Nochtans zouden deze vluchtige regelen de indruk kunnen wek- :j: leen, dat onze hoofdpersoon op té vertrouwde voet leeft met het bier. Zo is het nu ook weer niet. Er is trouwens meer, dat anders t is, dan het wordt voorgesteld. jj. Zo staat Frans de Kuiper bij de burgerlijke stand van Sint-Jan- steen ingeschreven als de heer J. F. Merckaert, van Belgische na- tionaliteit. Maar in het oostelijk ïi; deel van Zeeuwsch-VIaanderen, in J het land van Hulst en dat van Axel, kent men geen meneer Merckaert. Daar is het Frans, •S: Frans de Kuiper nog wel. En Frans de Kuiper drinkt het bier min of meer ambtshalve. Hij is chauffeur-expediteur bij een te Sint-Jansteen gevestigd bedrijf, dat bier „distribueert", het bedrijf van de gebroeders D. en L. de Kerf. De reden van al dat gecijfer in Sïnt-Jansteen is, dut de heer Merckaert zondag j.l. vijftig jaar bij dit bedrijf in dienst was. Van die vijftig jaar is hij er meer dan 40 de man geweest, die de ca fés en de staminekes in het land van Hulst en Axel bezocht, die het bier en de limonades van zijn fir ma verkopen. Eerst dat was in 1917, toen hij in verband met de mobilisatie mocht invallen met kar en paard en later, na 1929, toen hij zijn rijbewijs haalde, met de auto. De jubilaris uit St.-Jansteen heeft nog nimmer een aanrij ding gehad. Eenmaal heeft hij met zijn bierauto op een bere gende lcasseienweg eens een paaltje geraakt. Dat is alles. Frans de Kuiper vindt dat een van de mooiste punten uit zijn loopbaan, die hij als twaalfja rig manusje-van-allcs begon. Dat was in de dagen, dat er in het bedrijf van de familie De Kerf nog een brouwerij was, de brou werij „Den Appel" „Appelbier" stond er op de etiketten, maar met appels had het niets te maken. Het zat in grote vaten, die zijn vader, caféhouder en kuiper, in dit bedrijf vervaardigde. Die eer ste tijd hielp Frans daaraan mee en zo wei d het Frans de Kuiper. Merckaert kent men niet in Zeeuwsch-VIaanderen en van „me neer" wil Frans niets horen. Het café van zijn vader in Sint-Jan- steen het bestaat nog steeds heette „Het Kuipken", en hij heet Frans de Kuiper. Zonder meer. Hij draagt zijn grote, Belgische pet een „fietspet" zei men vroe ger en in de zomer kan men de brede bretels zien, die hij over zijn gebiesd boezeroen draagt. Hoe warmer het wordt, hoe drukker hij het krijgt. „Maar het komt allemaal voor elkaar" vertelde Frans, „als je flink doorwerkt, krijg je 't nooit be nauwd". Al vijftig jaar (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8