Hevige stomen trokken over een groot deel van Europa KLANKBORD ACHTTIEN GEVALLEN VAN T.B.C. ONDER MILITAIREN IN EDE SCHIPBREUKELINGEN VEILIG AAN WAL IN VLISSINGEN DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Ook in ons land op sommige plaatsen noodweer In verschillende Europese landen heeft het maandag- hevig gestormd. In Zwitserland was de storm de oorzaak van de dood Aan zes mensen, van wie vijf verdronken. De windkracht was op sommige plaatsen S3 meter per seconde. De temperatuur daalde in enkele minuten ca. tien graden. Aan de zuidkust van Engeland regende het zeer zwaar. In Newquay, Corn wall, viel in een uur tijd zeventig milimeter. In het gebied van Milaan en Turijn vielen hagelstenen zo groot als sinaas appelen. De Milaan-Amsterdam-expres had een half uur vertraging door blikseminslag. In vele delen van Zuid- en Midden-Frankrijk richtte de storm zware scha de aan de oogsten en gebouwen aan. In vele delen van West-Duitsland kwamen onweersbuien voor. Op het meer van Constanz waren er een-meter-hoge golven. Volgens de water- politie werden 21 roeiers en zeilers gered. In Wangen in Allgau waaide een circustent om. In Karlsruhe brak een kerktoren af. Brokstukken kwamen terecht op een bus met toeristen uit Wenen. De chauffeur en zijn assistent werden ernstig gewond. Ook in ons land was het op sommige plaatsen noodweer. Brummen beleefde maandagavond een zeer zwaar onweer. De villa van de familie Van Deventer aan de Mei doornlaan werd door het hemelvuur getroffen en brandde vrijwel geheel uit. Vele huizen raakten door blik seminslag zonder licht. Bij een onweer dat tussen vijf en zeven uur gisteravond boven Rot terdam woedde, heeft wederom Hoogvliet het moeten ontgelden. De hevige regenbuien, waarmeê het onweer gepaard ging. hebben daar weer tal van kelders onder Russen tegen handelsverdrag met de Benelux De Sowjet-Unie heeft te kennen ge- Seven, dat zij niet bereid is een han- elsovereenkomst met Benelux te sluiten. De regering der Sowjet-Unie voert als motief aan, dat het verdrag inzake de economische unie van Bel gië, Nederland en Luxemburg nog niet is geratificeerd door de parle mentsleden der drie landen. De Sowjet-Unie is daarentegen wel bereid afzonderlijke handels- en scheepvaartverdragen te sluiten met Nederland en de Belgisch-Luemburg- se Economische Unie. waarvan de geldigheid niet door de Sowjet-Unie wordt betwist. Het overleg over het antwoord op dit standpunt is nog gaande. Het Nederlandse standpunt is, dat het protocol, zoals dit getekend is door de drie landen, volledig vol doende is voor het sluiten van handelsovereenkomsten met Bene lux. Luchtbrug in Laos voor strijd tegen rebellen Het Laotiaanse leger heeft maandag een luchtbrug in werking gesteld ter versterking van de trouwgebleven troepen in de noordelijke provincie Samneua die communistisch gezinde rebellen uit de pas veroverde stellin gen trachten te drijven. Dit zou reeds uit vier van de vijf bolwerken gelukt zijn. Noord-Viet- nam. dat de rebellen zou trainen en steunen, zou vier bataljons langs de grens met Laos hebben gelegerd. Men verwacht dat de communisten over twee maanden, als het regen seizoen is geëindigd, een nieuw of fensief zullen beginnen. Om het voed seltekort in Samneua te verminderen evacueren vrouwen en kinderen in de terugvliegende toestellen van de luchtbrug naar zuidelijker streken. CRICKET EN DIPLOMATIE. Vol gens het Amerikaanse blad „Chica go Tribune" zijn er aanwijzingen dat de diplomatieke betrekkingen tussen Engeland cn Egypte spoedig hervat zullen worden. De sportclub van Ge- zira te Cairo heeft het verbod om cricket te spelen namelijk onlangs opgeheven. Toen de Britse ambassa depersoneel bij de Suezcrisis hals over kop uit Egypte vertrok werd i juist een cricketwedstrijd tussen het I ambassadepersoneel en de sportclub van Gezira gespeeld en deze moest worden afgebroken. Voor cricketers is er haast niets ergers dan een niet-uitgespeelde wedstrijd. Nu het cricketverbod is ingetrokken mag men dan ook volgens de „Chicago Tribune" vei-wachten, dat spoedig een nieuwe groep Brits ambassade personeel naar Egypte zal gaan. Al was het alleen maar om de wed strijd uit te spelen. NIET DUUR. Een Haagse rijwiel hersteller kreeg dezer dagen een 1S- jarige jongedame in zijn zaak, die hem een fiets te koop aanbood. Hij vertrouwde de zaak niet helemaal en waarschuwde de politie. De jeug dige verkoopster had daar niet op gewacht, maar ging met het rijwiel naar een andere fietsenmaker bij wie zij wél suces had. Zij werd er ech ter door de politie betrapt en is ver volgens aan de kinderpolitie over gegeven. De fietsenmaker kreeg een boete voor heling. De door het meisje bedongen prijs was: een rijksdaalder. GEEN PARTIJLIJN NODIG. De vissersclub van Wilmington in Noord-Carolina heeft premier Kroesjtsjew uitgenodigd tijdens zijn bezoek aan Amerika met hen uit vis sen te gaan. In het telegram werden de Russische leider ontspanning en vrede met de wereld in het vooruit zicht gesteld. „Een partijlijn is niet nodig", aldus het telegram, „wij zor gen voor hengels en lijnen. water doen lopen. De brandweer is dan ook weer verscheidene ke ren te hulp geroepen. Tijdens het zware noodweer, dat gis teravond boven de Achterhoek heeft gewoed, zijn verscheidene korenbul ten door de bliksem getroffen. In het buurtschap Varsel (gemeente Hen gelo (Gld.) gingen er twee in vlam men op. In Hummelo en Keppel ging een grote landbouwschuur van de heer H. S. in vlammen op. Hierbij ging een partij gedorst en ongedorst graan verloren. De dood op de weg Op de Burgemeester de Kaadtsingel bij het station van Dordrecht is zon dagavond omstreeks half twaalf een verkeersongeval gebeurd, dat aan de 22-jarige vaandrig H. B. van Delft, gewoond hebbende in Amersfoort, voordien te Vlissïngen, het leven heeft gekost. De heer Van Delft, die een bezoek had gebracht aan zijn in Dordrecht wonende verloofde, kwam met zijn motorfiets in botsing met een stadsbus. Zijn voorwiel kwam in aanraking met een der achterwielen van de bus. Hij sloeg hierdoor over de kop en werd zodanig gewond, dat hij, terwijl hij naar het r.-k. zieken huis werd gebracht, overleed. De mo tor werd vrijwel geheel vernield. De bus liep alleen lakschade op. Maandag is midden in het dorp Dui ven bij Zevenaar een ernstig onge luk gebeurd. Een Duitse auto uit Lu- nen reed door onbekende oorzaak te- fen een boom. Op het moment van et ongeluk was er geen verkeer. De 18-jarige verloofde van de be stuurder, J. G. uit Lunen, werd op slag gedood. De drie andere inzitten den, wier namen nog onbekend zijn, werden zwaar gewond naar een zie kenhuis in Zevenaar vervoerd. Vrouw in Weert schoot driemaal op haar man De politie te Weert heeft, wegens poging tot doodslag op haar echt genoot, aangehouden de huisvrouw M. van der V. uit Weert. Eén der vorige nachten werd de Kloosterstraat waar zij woont, op geschrikt door een drietal schoten. De politie kreeg kennis van deze ge beurtenis, maar het duurde enige da gen voor men over voldoende aan wijzingen beschikte om tot arresta tie te kunnen overgaan. Het bleek dat de vrouw drie schoten op haai man gelost had. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geëindigd: er zijn geen getuigen geweest en de man zelf heeft geen aangifte gedaan. Expert .EXPLOSIE" VAN GEVREESDE ZIEKTE Jonge rekruut vormde hron van besmetting (Van onze Haagse redactie) Onder de militairen van de B-com- pagnie van het regiment verbindings troepen in de Simon Stevinkazerne in Ede is een t.b.c.-explosie, dat is een plotselinge aantasting van een aantal personen door deze gevreesde ziekte, ontdekt. Onmiddellijk zijn maatregelen getroffen voor de isole ring van de militairen, bij wie t.b.c. ontdekt is en voor zover nodig van mensen, die met hen in aanraking geweest zijn, ter voorkoming van verdere uitbreiding van het aantal gevallen. Behalve de bron van de besmet ting die gelukkig spoedig ontdekt werd het is een jong dienst plichtig soldaat zijn achttien personen, waaronder enkele twij felgevallen, in het ziekenhuis op genomen. Bij de militair, die zijn omgeving aangestoken heeft werd dezer dagen open t.b.c. ontdekt. Hijzelf was zich niet van het gevaar, dat hij voor an deren veroorzaakte, bewust. In maart j.l. bleef hij thuis, omdat zijn huisarts pleuritis bij hem geconsta teerd had. Bij het doorlichten en het toepassen van de zogenaamde proef van Mantoux, had hij bij het in dienst komen in Ossendrecht positief op de proef gereageerd. Elk jaar worden alle militairen geröntgend en aan de proef van Mantoux, waarbij een klein kraspe op de arm wordt aangebracht, dat dan geïnfecteerd wordt, onder worpen. De bewuste militair reageer de echter zo gering, dat dit niet tot zijn afkeuring behoefde te leiden. Toen de bron van de t.b.c.-uitbar-. sting in Ede van Ossendrecht naar Ede overgeplaatst werd, is verzuimd hem onder een strengere controle te houden dan in Ossendrecht op hem toegepast werd. Zijn kaart zon in liet ongerede geraakt zijnin elk geval is de ziekte bij hem verergerd. Men schrijft dat mede toe aan het feit, dat hij aan pleuritis geleden heeft en zijn weerstand wellicht is ver zwakt. Zou hij geen pleuritis gehad hebben, dan zou hij misschien nim mer gevaar voor besmetting opge leverd hebben, hoewel dat uiteraard niet met zekerheid gezegd kan wor den. Onmiddellijk nadat zijn geval van open t.b.c. ontdekt was, is de hele compagnie onderzocht en dadelijk daarna het gehele garnizoen dat uit 5000 militairen bestaat, alsmede het burgerpersoneel, de familieleden en de personen uit Ede, die herhaaldelijk met het garnizoen in aanraking kwa men. Er werden nog achttien aan getasten ontdekt. De aanstichter van de explosie is in een sanatorium op genomen. Ook de andere achttien mi litairen zijn ter verpleging opgeno men. Somigen van hen zullen vrij lang njoeten blijven liggen. De inspectie van de militaire genees kundige dienst blijft alles in het werk stellen om verdere uitbreiding te voorkomen en de met t.b.c. besmet ten de zorg te verlenen die zij nodig hebben. De hertogin van Kent brengt haar dochter, prinses Alexandra naar de wachtende Comet IV op het Londen- se vliegveld. Prinses Alexandra vertrok voor een grote reis door Australië, vjaar twin tig steden op het programma staan. Het is de eerste reis voor de prinses dat zij alleen gaat. Begin oktober wordt zij weer terugverwacht. Lager batig saldo voor Ned. Spoorwegen over 1958 De verminderde economische activi teit en de mede daardoor toegenomen concurrentie van de andere vervoer middelen hebben in het verslagjaar het reizigers- en goederenvervoer van de Nedcrlandsche Spoorwegen on gunstig beïnvloed, zo wordt in het jaarverslag over 1958 van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen medege deeld. De totale kosten konden op een lager niveau worden gebracht, niette genstaande de verhoging van de lo nen van het spoorwegpersoneel. Het jaar werd afgesloten met een batig saldo van 0,2 miljoen (v. j. 3,5 miljoen). Voorgesteld wordt deze winst, ver meerderd met de onverdeelde winst- saldi uit voorgaande jaren ad 4.9 miljoen, naar nieuwe rekening over te brengen. De totale opbrengsten daalden met 13.6 miljoen tot 493,1 miljoen (1957: 506,7 miljoen). De ontvang sten uit het veizïgersvervoer daalden met 0,8 miljoen, die uit het goede renvervoer met 12,2 miljoen. De kosten verminderden met 10.3 mil joen van 503,2 miljoen tot 492.9 miljoen. De exploitatiekosten waren 7,0 miljoen lager dan in 1957. Ter versnelling van de modernisering van de overwegbeveiliging werd een bedrag van 1,5 miljoen gereser veerd voor het aanbrengen van auto matisch werkende halve-overwegbo- men op overwegen, welke thans met door personeel bediende volledige af- luitingcn zijn uitgerust. (Slot van pag. 1) gulateur defect geraakt, waardoor de olietoevoer naar de motor stagneer de). Onmiddellijk stroomde het water het schip binnen. Vuurpijlen en vlammend stro Het was duidelijk, dat er maar één ding te doen stond: direct in de sloep. De manschappen werden gepord, de Na zoveel uren bange span- ving was het weerzien aan de Vlissingse wal even spontaan als ontroerend. (Foto P.Z.C.). 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ kinderen gewekt en onder de hoede van de volwassenen gesteld en even later werd de sloep gestreken. Tevoren echter schoten de man nen nog vuurpijlen af en staken zij alle strozakken in brand. On danks deze vlammende vuurgloed passeerde er op een afstand van rond drie mijl nog een schip, dat taal noch teken gaf. „Onbegrijpe lijk", was de mening van de Sche- veningse vissers. Andere schepen voeren echter snel ter assistentie nabij, gealarmeerd door de radioseinen, die schipper Rog nog had kunnen geven. Er waren vrij veel schepen in de omgeving de zee was kalm en daarom achtte de Noord-Zuidhollandse Reddingsmaat schappij het onnodig reddingsboten uit te sturen. Toch duurde het nog tot rond negen uur maandagmorgen, voor en aleer twee schepen op de plaats van het onheil een dertig mijl uit de kust bij Den Helder verschenen. Keus mogelijk Maar toen hadden de Scheveningers dan ook voor het kiezen; óf een Noor, die naar Tessel voer, óf de 6592 ton metende „^abenfels", op weg naar Antwerpen. Het werd de „Raben- fels", omdat men meende vanuit Vlis- singen sneller weer thuis te kunnen zijn. intussen was de uit 1916 stammende ..Geertruida Jacoba", met aan boord 464 kantjes haring ter waarde van rond 30.000,in de golven ver dwenen... Een trieste thuisreis kon beginnen. En zestien uur na het begin van de scheepsramp, volgde in VHssingen de thuiskomst voor schipper Rog en zijn mannen, onder wie een van de jong ste opvarenden, de 14-jarige knaap Van der Kruk, die aan de kade wat zielig snikkend moest ervaren, dat er niemand was om hém in de armen te sluiten. Want onder de ogen van dui zenden belangstellenden, toeristen en Vlissingers, was dat immers wél ge beurd met o.a. schipper Rog, stuur man Zoutenbier, monteur Zuurmond, van wie vrouwen, moeders en schoon moeders met een door de rederij (de „Verre Vissers Maatschappij" N.V. te Scheveningcn) ter beschikking ge stelde autobus naar Vlissingen waren gekomen, waar zij rond half vijf in de middag arriveerden. Opnieuw staat Charles Ewing Bohlen in het middelpunt van politieke discussies in de Ver enigde Staten. De naderende visites die president Eisenhower en de Rus sische premier Kroesjtsjew elkaar over en weer zullen brengen, geelt aan die gedachtenwisselingen een hijzonder actueel aspect. En menig een verwacht, dat het niet lang zal duren, of Bohlen wordt uit Manilla waar hij sinds 1957 als ambassadeur fungeert, teruggeroepen naar Wash ington. Daar zou werk voor hem zijn aan de politieke winkel. Deze wat op een zijspoor gerangeer de Ruslandkenner zou er naar de mening van vele Amerikanen nuttig werk kunnen doen als expert op het departement van buitenlandse za ken of zelfs als persoonlijk adviseur van president Eisenhower. Hij zou hijzonder welkome diensten kunnen bewijzen op Eisenhowers reis naai de 'Sowjet-Unie in de late herfst. Bohlen is namelijk niet alleen een in Russische kwesties doorgewinter de diplomaat, maar ook een kenner hij uitstek van de Russische taal. Zelfs als de Russen onderling praten, kan hij het verstaan. En als ambas sadeur in Moskou (1953-1957) heeft hij bewezen, dat hij een fijne neus heeft voor zelfs nog niet uitgespro ken wendingen in de Sowjet-politiek. Maar over Bohlen worden niet al leen maar vriendelijke dingen gezegd. Dat er zulke hevige discussies worden gevoerd, is toe te schrijven aan het feit dat alleen reeds het uitspreken van Bohlens naam tegenstellingen oproept. En dat is weer een gevolg van Bohlens ac tieve deelneming als adviseur van de democratische president Roosevelt aan diens conferentie met Churchill en Stalin in Jalta (februari 1945). Ook toen in 1953 Eohlens benoeming tot ambassadeur te Moskou in de lucht hing, stak er in Republikeinse kringen een hevige storm op. Het kwam erop neer, dat men aan deze functionaris van ..buitenlandse za ken" die in Jalta als tolk en als ad viseur was opgetreden, de politieke gevolgen van die conferentie ver weet. Bohlen betoogde daartegen over. dat het kwaad niet zozeer in de overeenkomsten van Jalta zat als wel in de Russische schendingen er- Tijdens zijn ambassadeurschap kwam wel als een paal boven Mississippi- en Wolgawater te staan dat Bohlen over dé omgang met de Russen heel andere ideeën had dan wijlen minister van buiten landse zaken John Foster Dulles. Hij zag weinig perspectief in het streven van Dulles, het communisme uit de eenmaal in Oost-Europa ver overde posities terug te dringen. Hij toonde zich bovendien voorstander van wat hij noemde een realistische politiek inplaats van Dulles' bestrij ding van het-communisme op more le gronden. Tot die realistische poli tiek zou volgens hem moeten beho ren een open gesprek met de Russen. Deze tactiek brengt zekere risico's met zich mee. maar Bohlen was be reid. die risico's te nemen. En het ziet ernaar uit. dat president Eisenho wers gedachtengang nu dezelfde kant op gaat, waarbij hij wordt ge steund door Christian Herter. de huidige minister van buitenlandse zaken. Bohlen. wiens overplaatsing naai de Philippijnen in 1957 wel in verband is gebracht met het verschil tussen Dulles en hem in be nadering van de Russische problema tiek, zou bij deze nieuwe koers wel in zijn element zijn. En politiek, die overigens niet door „halfzacht heid" gekenmerkt mag worden. Bohlen, die in 1929 als vijfentwintig jarige door het departement van bui tenlandse zaken naar Parijs werd gestuurd om er Russisch te leren, waarna hij volop in de gelegenheid was zich ook verder tot een Rusland- expert te ontwikkelen, heeft niet al leen een rol gespeeld bij „Jalta". maar ook als adviseur van de Ame rikaanse hoge commissaris, generaal Clay, hij het breken van de blokka de van Berlijn (1948-1949). Zijn methode om de Russen ,in hun eigen taal" van repliek te dienen, blijkt ook uit een openbaar gewor den gesprek dat hij eens met Kroesjtsjew had en waarin de Rus meedeelde dat „de kwestie van de liquidatie van de NAVO aan de orde gesteld was". „Neen", antwoordde Bohlen, „dat kan niet. U moet de NAVO erkennen als een feit. Zij be staat". Hij is van zins, met feiten rekening te houden en de wederpartij op feiten attent te maken. Tot die feiten zal hij dan toch overigens ook moet reke nen. dat men in 1945 aan Stalin een grote overmaat aan vertrouwen schonk Verlangend Van die tijd af ook hadden zij ver langend uitgezien over de Wester- schelde. met toch nog altijd véél in heur houding van de vissersvrouwen uit Heyerman's „Op Hoop van Ze gen". Eén arm gestrekt, wijzend één hand boven de ogen... „Mijn man heeft geen geluk met die loggers", vertelde mevrouw Rog. In 1950 voer hij ook op een „Geertruida Jacoba" en toen werd hij in november van dat jaar door een Engelsman overvaren. Ik zei nog, toen hij met deze ging varen: „Doe dat nou niet weer met een logger, die „Geertruida Jacoba" heet, maar hij wou er niks van horen. En toch denk je wel eens over die dingen na..." Even later dacht ze niet meer zag ze alleen maar haar man, schipper Rog, die samen met zijn in truien gehulde mannen aan land stapte de petten een tikje onverschillig ach ter op het hoofd, maar tersluiks toch hier en daar een traan wegpinkend bij dit vreugdevolle weerzien. Na een kort oponthoud in hotel Dekker, waar men wat op verhaal kon komen, ging Een .JScherenings tafereel". M aan het Vlissingse Roeiers- H hoofd Met spanning tuur- den familieleden der opvaren- H den van de Geertruida Jaco- ba" gistermiddag de Wester- schelde af en verheugd wezen s =1 zij elkaar op het Duitse schip, s toen dat met de geredden aan boord in zicht kwam, In het midden de echtgenote van II schipper Rog. (Foto P.Z.C.) Illllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllll^ het tegen zeven uur in de bus weer op huis aan. De thuishaven tege moet... Rest ons nog te melden, dat bij de aankomst van de Scheveningers aanwezig waren de burgemeester van Vlissingen, rar. B. Kolff, de directeur van het Nederlands Loodswezen, kapitein ter zee C. ter Poorten en de commissaris van politie, de heer C. van dei- Mark. CHARLES BOHLEN ...Russisch sinds 1929... Binnenkort zal in de Verenigde Ara bische Republiiek voor de handel in za den het metrieke stelsel worden inge voerd. HAGELSTENEN ZO GROOT ALS SINAASAPPELEN. Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5