PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT NIEUWE INCIDENTEN GP CUBA Scheveningse schipbreukelingen veilig aan wal in Vlissingen AANSLAG OP RAUL CASTRO WERD VERIJDELD AUTO REED UTRECHTSE SINGEL IN: TWEE MENSEN VERDRONKEN Vandaag... KONING BOUDEWIJN EN PRINSES MARIE-THERÈSE NAAR RIVIÈRA 202e jaargang - no. 187 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 6 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2 „Noch de revolutie, noch het land in gevaar" Na incidenten die zich zondag op Cuba hebben voorgedaan, is het eiland in staat van alarm gebracht, zo schreef gisteren de „New-York Times". Berichten over nieuwe incidenten hielden maandag aan. Een aanslag op Raul Castro, opperbevelhebber van do strijdkrachten, broer van premier Fidel Castro, mislukte. Raul Castro woonde in een kerk het huwelijk bij van een vriend. Plotseling trok een man die door zijn verdacht optreden reeds eerder was opgevallen een pistool en richtte het op Castro. Leden van het gevolg wisten de man te ontwapenen en wilden hem ter plaatse neerschieten. Het hoofd van de revolutionaire politie, Efigenio Ameijerïas, wist dit te voorkomen. Het blad van Castro's 26 juli-beweging, „Revolucion", heeft bevestigd dat gedurende het weekeinde een samenzwering-tegen de regering is opge rold, en dat ruim 1.000 personen zijn gearresteerd. York Times" schietpartijen hebben voorgedaan voor het huis van pre mier Fidel Castro en voor het ge- Bouw van de elektriciteitsmaatschap- Sij van Cuba, die in Amerikaanse anden is. Verder werd vernomen dat er zich zondagavond ook een ge vecht heeft voorgedaan tussen rege ringsstrijdkrachten en opstandelin gen in Cienfugos in het midden van Cuba. De laatste maanden zijn daar wel vaker schermutselingen geleverd met «aanhangers van oud-president Batista, die in de bergen benden heb ben gevormd. Samenzweerd ers Dominicaanse radio: premier is overleden De Dominicaanse radio onderbrak maandag baar gewone uitzending om te melden dat Fidel Castro was over leden en dat de Cubaanse stad San tiago in handen van revolutionairen was. „Leve Cuba, leve de vrije Cuba nen", zo voegde de zender toe aan dit bericht, dat door een woordvoerder van het paleis van de Cubaanse presi dent geheel ongegrond werd ver klaard. Samenhang met conferentie In officiële kringen te Havanna werd gisteren verklaard dat (Fidel Cas tro's) revolutie noch het land in ge vaar is. Men meent dat het tijdstip voor de huidige „samenzwering tegen het regime" nauw samenhangt met het begin van de conferentie van Amerikaanse ministers van buiten landse zaken op woensdag aanstaan de. Men wil doen blijken dat in het Caribisch gebied spanning heerst. Invasieleger? Het grootste deel van de Cubaanse strijdkrachten is langs de kust van Cuba gelegerd. De Cubaanse regering is er bang voor, dat ex-president Ba tista van Cuba, die zou trachten een invasieleger van ongeveer 20.000 man op de been te brengen, met zijn troe pen een landing ergens op de kust van Cnba zal uitvoeren. Er zouden zich volgens de „New- Stoffelijke overschotten van Duitse kanoërs gevonden Maandag zijn in het IJselmeer, voor de haven van Spakenburg, de stoffe lijke overschotten gevonden van de twee Duitse jongens, die sinds vorige week dinsdag, toen zij voor een kano tochtje het IJselmeer opgingen, ver mist werden. Het waren do 16-jarige Manfred Erich Nowak en zijn 17- jarige buurjongen Klaus Nikhoff uit Herne (West-Duitsland). pilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllM H Een kop koffie had Tineke e§ Rog, tien hele jaren oud, wél verdiend na de spannende uren op haar eerste zeereisDe schipper en zijn vrouw plus de moeder van de schipper zorg- den er trouwens wél voor, dat H Tineke kwam Van de samenzweerders werd in het orgaan van Castro's partij vermeld, dat zij contacten onderhielden met de dictator van de Dominicaanse Repu bliek en „oorlogsmisdadigers van Ba tista". Ook grootgrondbezitters wa ren in het komplot betrokken. Formosa: meer dan 1000 doden Hoewel het nog te vroeg is om een definitieve balans op te maken, schat ten de nationalistische autoriteiten dat er bij de overstromingen, die vrijdag en zaterdag Midden- en Zuid- Formosa hebben geteisterd, meer dan 1000 mensen om het leven zijn geko men. Er zijn meer dan 550 gewonden en het aantal mensen, dat dakloos is geworden of op andere wijze door de ramp is getroffen, wordt geschat op circa 130.000. Het spoor- en wegverkeer en de tele fonische verbindingen met de over stroomde gebieden zijn nog steeds niet hersteld. President Tsjiang Kai Sjek en pre mier Tsjeng Tsjeng hebben de bevol king via de radio opgeroepen zoveel mogelijk hulp te bieden. Ook de Ame rikaanse Zevende Vloot, die in de Straat van Formosa ligt, neemt aan het reddingwerk deel. De bevolking van de overstroomde gebieden wordt door hongersnood bedreigd. Dodelijk ongeluk met tractor Gistermorgen is te Zaltbommel de 36-jarige E. van Wijgerden onder zijn trekker gekomen en gedood. Hij reed bij de Waalstoep te Hurwe- nen, toen hij door nog niet opgehel derde oorzaak van de" weg afraakte en van de dijk stortte. Hij kwam on der zijn machine terecht en werd vrijwel direct gedood. CHAUFFEUSE WERD GERED Na botsing tegen betonnen stootrand over de kop Omstreeks vier uur gistermid dag is een personenauto vanaf de Rijnkade te Utrecht de Sin gelgracht ingereden. Hierbij kwamen twee personen om het leven. Een derde inzittende, die nit de wagen werd geslingerd, kon door opvarenden van een passerende rondvaartboot uit 't water worden gehaald. is het 40 jaar geleden, dat de beroemde Amerikaanse groot- industrieel, philantroop en pa- H cifist, Andrew Carnegie, die m 1.500.000.schonk voor de stichting van het Vredespaleis 1 te Den Haag, te Lenox over- leed. m llllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllinnilllllllllllllllUllllI Russen voor kunstmaan controle op kernexplosies Do Sowjet-Unie heeft het rapport van westelijke geleerden, waarin het gebruik van satellieten wordt aanbe volen om atoomontploffingen op gro te hoogte te registreren aanvaard. De leider van de Sowjetdelegatie op de Geneefse besprekingen over het staken van atoombomproeven, Se- myon Tsarapkin, legde op de maan dag gehouden (121ste) vergadering een hiertoe strekkende verklaring af. De slachtoffers die om hot leven kwamen zijn de 54-jarige mevr. J. E. FurnéeHonig en haar 76- jarige moeder mevrouw M. Honig Pies. De 21-jarige chauffeuse mej. C. Furnée kon worden gered. Zij waren allen uit Den Haag af komstig. De Utrechtse brandweer, die spoedig na het gebeurde met een takelwagen arriveerde, slaagde er aanvankelijk niet in de auto op het droge te trek ken. Toen men zag, dat de wagen, als gevolg van het losschieten van 'n uui uul kabel opnieuw in de diepte zou ver- aan haar trekken I dwijnen, werden de twee zich in de (Foto P.Z.C.). 11 auto bevindende personen met een bootje uit de auto gehaald. De red ding kwam evenwel te laat. Direct nadat de beide slachtoffers uit de auto waren zonk deze opnieuw. Eerst een uur later slaagde men er in de zwaar gehavende wagen op de wal te trekken. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de auto met flinke vaart de kade langs de singel op reed. In plaats van gas te minderen zou meer gas zijn gegeven, waardoor de wagen over de betonnen stoot rand heenschoot en over de kop het water inreed. De enige overle vende van het ongeluk liep een shock op. Ter gelegenheid van de zesde H verjaardag van het muziekjes- tival van Menton mocht prin- ses Gracia van Monaco tijdens M de gala-avond de kaarsen van p de feesttaart uitblazen, Geheel rechts prins Rainier; de M heer met wit jasje is Francis Palmero, burgemeester van s= Motton en afgevaardigde in de nationale assemblee. Straaljager neergestort: piloot bleef ongedeerd Nabij het Friese plaatsje Minnentsga is gistermiddag een straaljager van het type Hunter IV, afkomstig van de basis Leeuwarden neergestort. De piloot, de eerste luitenant S. Volkers uit Leeuwarden, had het toestel even tevoren boven Sint Jacobi Parochie per schietstoel verlaten en kwam on- gedeerd aan de grond, e straaljager kwam neer in een weiland van het landgoed Van Rienks ongeveer 2 kilometer van St. Jacobi Parochie en richtte geen noemens waardige schade aan. De Hunter maakte deel uit van een formatie van vier vliegtuigen die een landing uit voerden op de basis. Het toestel van luitenant Volkers maakte echter een zogenaamde harde landing, waarbij het landingsgestel ernstig werd be schadigd en een vleugeltip eveneens schade kreeg. Het toestel sprong op en de piloot besloot door te starten. Hij vloog di rect naar een hoogte van 10.000 voet, de minimum hoogte om van een schietstoel gebruik te kunnen maken. Ook zette hij koers naar zee. Hij moest echter voor hij boven water was zijn toestel verlaten. Adenauer vloog voor vakantie naar Italië Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland is maandag per militair vliegtuig naar Italië gegaan voor een vakantie. Het toestel heeft meer dan een half uur boven het Milanese vliegveld Malpensa gecirkeld alvo rens het kon landen. Een donderbui had de rolbaan onder water gezet. NIEUWE HUWELIJKSGERUCHTEN Speculaties over een geheime ontmoeting Naar in paleiskringen te Brussel wordt vernomen, is koning Boude- wijn zondagmiddag met een mili tair vliegtuig naar Hyeres nabij Toulon vertrokken. Hij maakte de reis alleen. In tegenstelling tot de gewoonte werd ditmaal zijn vertrek naar het buitenland niet officieel bekendgemaakt. Paleis- i^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Minder warm M (Van onze weerkundige M medewerker). M In Zeeland kwam zondag .tegen p het middaguur hier en daar al p een onweersbui tot ontwilcke- p ling. Deze onweersbuien strek- p ten zich in de loop van de p avond en de nacht verder naar het oosten van Nederland uit. Deze buien hingen samen met p een lagedrukgebied boven p Noord-Frankrijk, dat zich in p de richting van noord-west p Duitsland beweegt. Achter dit lagedrukgebied zal de wind ge- p leidelijk van zuid naar zuid- p west draaien en wordt minder p warme lucht aangevoerd. Gis- p teren was het een zomerse en p mooie augustusdag met in net H p oosten van het land nog tem- p H peraturen tot 30 graden C. Nu p li er wat koudere lucht onderweg p is, zal het weer in de komende dagen zowel voor vakantiegan- p gers als voor enkele oogst- p werkzaamheden nog gunstig p p blijven. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI NA AANTAL ANGSTIGE UREN Vreugdevol weerzien met in spanning wachtende familieleden De voltallige bemanning van de Scheveningse logger „Geertrui- da Jacoba" (de Scli. 37) is gisteravond rond zes uur behouden en wel, compleet met twee jeugdige „passagiers", in Vlissingen aan wal gestapt. Dat is wel het voornaamste nieuws na de vele uren van bange spanning, waarin vooral natuurlijk de familiele den verkeerden, toen maandagmorgen vroeg bekend werd, dat de vissersboot na een explosie op de Noordzee ten onder was gegaan. Op het Roeiershoofd in Vlissin gen had zich maandag in de na middag een klein groepje fami lieleden, van wie sommige wou wen in de sobere Scheveningse dracht, verzameld om de bin nenkomst gade te slaan van het Duitse vrachtschip „Raben- fels", dat de geredden aan boord had. Rond half zes ver scheen het op de rede; de loods boot „Rog" voer het tegemoet en rond een half uur later slo ten schipper Leendert Rog en stuurman Adriaan Zoutenbier hun vrouwen in de armen. De „Rog" had een Rog binnenge bracht.... „Mens, hou je gemak" dat wa ren de eerste, uit een vol gemoed gesproken woorden, waarmee stuurman Adriaan Zoutenbier z'n van emotie snikkende vrouw trachtte te kalmeren, toen hij met hun 14-jarig zoontje Adriaan aan wal stapte. Want Adriaan was één van de twee „passagiers". Samen met de tienjarige Tineke Rog, dochtertje van de schipper, maakten zij een vakantiereisje mee aan borod. Hun eerste zee reis... „De kinderen waren onze grootste zorg", vertelde schipper Rog dan ook, toen hij, reeds aan boord van de loodsboot, zijn relaas van de schip breuk deed ten overstaan van een kluwen dringende fotografen en ver slaggevers. Uit dat relaas kwam vast te staan, dat er aan boord van de „Geertruida Jacoba" in de nacht van zondag op maandag enkele benauwde ogenblikken beleefd zijn. Rond twee uur in de morgen meldde monteur Jan Zuurmond, dat de mo tor was afgeslagen. Een kort onder zoek volgde alles bleek normaal en even later sloeg de motor weer aan. Schipper Rog en Zuurmond gingen weer „naar boven", maar nauwelijks waren zij aan dek, toen er een dave rende explosie volgde. (Vermoedelijk is er een afsluitkraantje van de re- (Zie slot pas3 kol. 2) functionarissen verklaarden zelfs niets van de reis van de vorst af te weten. Het bericht, dat de 28-jarige vorst blijkbaar toch naar het zuiden is vertrokken heeft geleid tot nieuwe speculaties over een geheime ont moeting met de 25-jarige prinses Marie-Thcrèse Bourbon-Parma, wier naam al vaak in verband met eventuele huwelijksplannen van koning Boudewijn is genoemd. Voor deze speculaties is te meer aan leiding nu prins Xavier van Bourbon- Parma, vader van prinses Marie- Therèse gisteren heeft meegedeeld dat zijn dochter per auto naar de Ri- vièra is vertrokken. De Bourbon-Par- ma's wonen in Bourges, midden- Frankrijk. Koningin van vakantie teruggekeerd H. M. koningin Juliana en H. K. H. prinses Irene zijn gisteravond om streeks 20.45 uur per vliegtuig uit Napels in Nederland teruggekeerd. Het toestel heeft de vlucht Napels Soesterberg zonder tussenlanding ge maakt. Z. K. H. prins Bernhard wordt van daag op paleis Soestdijk verwacht. H. K. H. prinses Beatrix zal. zoals is gemeld, nog enige dagen in Flo rence verblijven. Het weer in Europa Volgens rapporten van gisteravond 7 Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, onweer Vlissingen, zwaar bewoikt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, onweer Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid-Limburg, onweer Helsinki, zwaar bewoikt Stockholm, onbewolkt Oslo, onbewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, onweer Amsterdam, regenbui Brussel, onweer Luxemburg, geheel bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, half bewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, licht bewolkt Frankfort, half bewolkt München, zwaar bewolkt ZUrich, regen Genève, onbewolkt Locarno, onweer Wenen, half bewolkt Innsbruck, half bewolkt Belgrado, onbewolkt Ajaccio, licht bewolkt Madrid, onbewolkt 25 gr. 28 gr. 27 gr. 28 gr. 29 gr. 30 gr. 29 gr. 28 gr. 20 gr. 23 gr. 26 gr. 25 gr. 21 gr. 22 gr. 28 gr. 27 gr. 27 gr. 22 gr. 24 gr. 27 gr. 27 gr. 29 gr. 23 gr. 28 gr. 28 gr. 25 gr. 24 gr. Geldig tot hedennvona MINDER WARM Minder warm weer met veranderlij ke bewolking; en enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind, meestentijds uit westelijke richtin gen, maar tijdens buien kans op zwa re windstoten. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag perioden van zonneschijn, maar ook nog kans op onweersbuien. Zwakke tot matige wind, later draaiend naar zuid tot zuidwest. Tem peraturen in de middag 24 tot 25 graden C. Vooruitzichten Niet warm, maar overigens nog goed strandweer. ZON EN MAAN 12 augustus JZon. op5.17 onder 20.12 Maan op 14.45. onder s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1