Corrie Schimmel verbetert het ees record 400 m Europ Tekko Taks en de nieuwe uitvinding RECORDS VAN NEDERLANDSE DAMESATLETEN IN VERDUN MIDDELBURG SLOEG RCS IN OEFENWEDSTRIJD MET 7-0 l)E BIIEKENPIM MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN zullen jullie je geladen weten- li met energie. Deze zal jullie in staat stellen op je eigen com- NEDERLAND-FRANKRIJK SS-S1 Willy Bakker-Cijsouw viel te elfder ure uit De damesinterland Frankrijk-Neder land, die in het knusse, maar tech nisch niet zo goede stadion te Verdun werd gehouden, is in een zwaar be vochten, maar toch zeer verdiende 55 51 overwinning voor ouze dames geëindigd, na een zeer deprimerend begin door het te elfder ure uitvallen van Willy BakkerCysouw op de 80 meter horden en enkele incidenten bij liet kogelstoten en vérspringen, waarvan Corrie van Wyk en Wem- mj' Spierenburg—Scholtmeyer het slachtoffer werden. mando in de hoogste graad van bekwaamheid te spelen. s Jullie zullen een grote eenheid s vormen en Gloucester maken tot een over de gehele wereld H gerespecteerde tegenstander. liiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii Sparta bedwong Arsenal: 2-2 De meeste semi-profclubs, en met name do ere-divisieteams, hebben het weekend wederom benut, de nieuwe samenstellingen voor de competitie, die over veertien dagen weer begint, te laten inspelen. Het merendeel van deze vriendschappelijke wedstrijden werd op Duitse bodem gespeeld. Sparta heeft zaterdagavond ten aan- schouwe van 20.000 toeschouwers in Rotterdam een zeer eervolle draw bereikt tegen het Londense Arsenal, dat een vrij jeugdige ploeg in het veld bracht. Het spel van de Rotter dammers was van hetzelfde type als dat van de sterke Londenaars, die in techniek iets beter waren dan de Rotterdamse landskampioenen. De wedstrijd was uitermate boeiend en eindigde in 22. Een voortreffelijk spelond P.S.V. met Trevor Ford, Piet Kruiver en Piet van der Kuil heeft zaterdag avond met 72 gewonnen van Grieks selectie-team. Er waren 14.000 toeschouwers. Fortuna '54 heeft zaterdag met 31 verloren van de Unterligaclub S. V. Fürth. Zondag heeft de Geleense ere-divisieclub, die met Wilkes, Kohn, Appel en Van der Hart verscheen, in Duitsland gewonnen van S.V. Walt- hof. De wedstrijd werd met 30 door de Limburgers gewonnen. Het naar de eerste divisie gedegra deerde Tilburgse Noad bereikte za terdag een gelijk spel (11) tegen de Unterligaclub Rheydter Sportver- ein. Met de rust hadden de Duitsers met 10 de leiding. Zondag verloor Noad met 52 van Bayer Leverku- sen uit de Oberliga. Bij de rust had den de Tilburgers een 31 achter stand. De Bredase eredivisieclub N.A.C. be reikte zondag een verdienstelijk ge lijkspel tegen de sterke F.K. Pirma- sens. De uitslag was 33. De Utrechtse ere-divisieclub Elink- wijk heeft zaterdag in Zuilen met 17 verloren van Lokomotiva uit Zagt eb. Bij de rust hadden de Zuid- Slaven reeds met 40 de leiding. Zondag won de Venlose eredivisieclub V.V.V. in Worms met S2 van Wor- matia. De dag ervoor won V.V.V. met 42 van een selectieteam uit Koblenz. De Maastrichtse eredivisieclub M.V. V. won zaterdag met 32 van F.V. Reutlingen. De pas naar de Oberliga gepromo veerde Duitse vereniging Hamborn '07 heeft zaterdag op eigen terrein met 11 gelijkgespeeld tegen D.W.S./A. Bij de rust leidden de Amsterdam mers met 10. Rapid J.C heeft zaterdag te Keulen een 3—1 nederlaag geleden tegen Viktoria. Bij de rust was de stand 2—0 K.F.C. zegevierde in de wedstrijd te gen Meidericher S.V. met 31. De ruststand was 21. Het zwemmen van Corrie Schim mel was zaterdag in een woord fenomenaal. Bij elke recordverbe tering van haar hebben wij ons afgevraagd, waar dat frele blonde zwemstertje de krachten vandaan haalde om met haar enigszins slor dige slag zo'n geweldig tempo te kunnen ontwikkelen. Tineke Lagerberg kampioene 100 meter vlinderslag Tijdens de nationale zwemkampioenschappen, die te Appelsga worden ge houden, heeft Corrie Schimmel ('t Gooi) het Europees record 400 meter vrije slag dames verbeterd en gebracht op 4 min. 52,4 sec. Zij was sedert 26 juli van dit jaar (Waalwijk) hondster van het oude record met een tijd van 4.57,7. De nieuwe Europese recordtijd maakte zij tijdens de finale. De drie tijdwaarnemers drukten de volgende tijden af: 4.52,1, 4.52,4 en 4.52,5. Deze prestatie betekent tevens een verbetering van de Nederlandse re cords op de 25- en 50 meterbanen. Se dert 11 februari van dit jaar was Cor rie Schimmel met 4.55,8 in het bezit van het Nederlands record 25 meter- banen en het Nederlands record 50- meterbanen stond eveneens op haar naam, echter met een tijd van 4.57,7. Als tussentijd (200 meter) liet Corrie Schimmel 2 min 21,7 sec. noteren, hetgeen ook een nieuw Europees re cord (oud record 2 min. 22,1 sec. op haar naam sedert 27 juni van dit jaar te Saarbrücken gemaakt) zou hebben betekend, indien er drie tijdwaarne mers aanwezig waren geweest. Nu slechts één chronometer deze tijd re gistreerde kan de K.N.Z.B. een aan vraag om erkenning van deze presta tie als Europees record niet indienen. PillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIH Mysterieuze krachten in de (voetbal) sport H De Engelse non-leagueclub Gloucester heeft grote plannen en om die te kunnen verwezen- he lijken hebben de leiders de as- M sistentie ingeroepen van een... hypnotiseur, de 65-jai'ige Hen- ff ry Blythe. Gesteund door diens s mysterieuze krachten wil Glou- cester proberen door te drin- gen tot de hogere regionen in H net Engelse voetbal. Blythe maakt er aanspraak op, kinde- H ren door examens te hebben Q geholpen en zenuwachtige automobilisten met succes hun H rijexamen te hebben laten af- leggen. Alleen door zijn myste- rieuze krachten... De spelers H van Gloucester zijn zaterdag voor de eerste keer door de 1 heer Blythe „getraind". Hij liet ze op het veld zitten, bracht H ze in trance en op dramatische toon sprak hij ze vervolgens toe „Wanneer jullie ontwaakt, De uitslag van de finale 400 meter vrije slag dames luidt: 1 Corrie Schimmel ('t Gooi) 4.52,4 (nieuw Europees record)2 Judith de Nijs (K.N.Z.B.) 5.03,8; 3 Willy Lam- bour (Naarden) 5.09,2; 4 Mary Kok (De Robben) 5.13,8; 5 Marian Heemskerk (Naarden) 5.15,8. De verdere kampioenen zijn: Dames: 100 meter rugslag: Ria van Velsen (ZIAN) 1.12,4; 200 meter schoolslag: Ada den Haan (PSV) 2.56,3; 100 meter vrije slag: Cockie Gastelaars (SZC) 1.04,1; 100 meter vlinderslag: Tineke Lagerberg (Naar den) 1.12,3. Heren: 100 meter rugslag: Jaap de Jong (LZO) 1.07,2; 200 meter school slag: Wieger Mensonides (ZIAN) 2.43,6; 100 meter vrije slag: Theo Hoogveld (Neptunus Amersfoort) 59.3,400 meter vlinderslag: Leo Verburgt (PSV) 4.44,7: 200 meter vlinderslag: Bert Sitters (Het Y) 2.37,8. Meisjes: 100 meter vrije slag: Astrid Ording ('t Gooi) 1.06.1; 100 meter rugslag: Rini Dobber (HDZ) 1.12,7. slachtol De Leidse atlete Gerda Kraan heeft op de 800 meter het Nederlands re cord verbeterd. Zij liep de afstand in 2 min. 9,8 sec. en bleef daarmee ruim onder het oude record dat zij met 2 min. 11,4 sec. (Maastricht 21-6-'59) reeds op haar naam had. Wil van Montfoort heeft met een worp van 46.16 m het Nederlands re cord speerwerpen verbeterd. Het oude record stond met 45.94 m reeds op haar naam (Helmond 10-5-'59). Heren verloren Een Frans B-atletlekteam heeft in het Grimonpres stadion van Rijssel 'n Nederlandse ploeg met 117 tegen 94 punten verslagen. Zweeds baronesje speelt in Londen kat en muis Het ■jarige Zweedse baronesje Katlierina von Stedingk heeft de laatste drie weken in Londen kat en muis gespeeld met haar moeder en do politie. Katherlna von Stedingk. die binnen zeven maanden in het bezit zal ko men van twee en een half miljoen gulden uit haar vaders nalaten schap, heeft haar hart verloren aan de Engelse society-fotograaf van Pools-Zwitserse afstamming Char les Elder. Haar moeder, barones Thesy von Stedingk, is tegen deze verhouding omdat Elder niet van adel is. Katherlna von Stedingk moet zich nu tot haar 21ste verjaardag verbor gen weten te houden, wat moeilijk zal zijn als men bedenkt dat haar Engelse verblijfsvergunning op 20 augustus afloopt. Sinds 7 juli ontvangt Katherina geen enkele toelage meer, en moet zij in Londen op vrienden teren. Een in Kensington wonende Duitse relatie van Katherina von Stedingk, prins Casimir von Wittgenstein, heeft haar voorgesteld naar Duitsland te gaan, maar daar is zij niet veilig voor haar moeder, Deze is drie weken geleden met een oom van haar dochter in Londen aangekomen om Katherina te be wegen mee terug te keren naar Zweden. Katherina heeft alle steun van haar minnaar. Elder vertelde aan de Londense Daily Sketch dat hij maar één ding wil: trouwen met de gefortuneerde Zweedse ba rones. Op de honderd meter plaatste zich de Nederlander Smit eerste in 10,6 seconden, gevolgd door Caen (Fr.) met 10,8. Vos (Ned.) werd vierde in 11 seconden. Ook op de 200 meter won Smit in 21,6 seconden, gevolgd opnieuw door de Fransman Caen in 21,7. Vos was hier derde met 21,9 seconden. Op de 400 meter plaatste zich de Fransman Bardon eerste in 48,9, ge volgd op de tweede plaats door Aren- belt (Ned.) in 49 seconden Moerman (Ned), was vierde met 49,4. Essajas (Ned.) eindigde eerste op de 800 meter in een tijd van 1.50,9 ge volgd door zijn landgenoot Van Uden met 1.51,5. De derde en vierde plaats waren voor de Franse Guillermov (1.53,5) en Wable (1.55,2). np de 3.48,: de 1500 ge- Heida (Ned.) was eerste oj meter met een tijd van in 3.51,5. Steylen (Ned.) was vierde in 4.,7. KERKNIEUWS Intrede en bevestiging ds. Chr. van Ulden In de kerkdienst van zondagavond' deed ds. Chr. van Ulden uit Den Haag zijn intrede als gereformeerd predikant van Sint-Laurens na in de ochtenddienst door as. C. Boon in het ambt te zijn bevestigd. De bevestiger koos als tekst voor zijn prediking Nummeri 18 vers 7 b: „Als een dienst, die een geschenk is, geef ik U uw priesterambt". In zijn prediking die een sterk persoonlijk karakter droeg, wees ds. Boon erop dat het do mineeschap niet galleen een dienst maar ook een groot geschenk is. Ver der sprak hij zijn verheuging er over uit, aat het kerkgebouw na een ver bouwing van drie maanden weer voor het eerst gebruikt kon worden. Tij dens de verbouwing werden de och tenddiensten gehouden in het verga derlokaal en de midagdiensten in de Ned. herv. kerk. Ds. Van Ulden koos in de avonddienst als tekst voor zijn intreepreek Mat- theus 13 vers 33, de gelijkenis van het zuurdesem. Hierin legde ds. Van Ulden er de nadruk op, dat het Ko ninkrijk Gods in verborgenheid werkt, maar tevens geladen is met hemelse kracht. In het verdere van zijn preek bracht hij dit in verband met de taak van de predikant. Diens arbeid dient te geschieden in nuchterheid, geduld, het kunnen wachten op resultaten en toch met de inzet vari de volle per- soon, aldus ds. Van Ulden. Juist om dat het Koninklijk Gods geladen is met hemelse kracht kan deze arbeid worden aanvaard. Na de predikatie hebben nog ver schillende sprekers de nieuwe predi kant verwelkomd. Als eerste sprak de praeses van de Geref. kerkeraad te Sint-Laurens, de heer J. Koole. Namens de classis Middelburg van de Geref. Kerk werd het woord gevoerd door ds. J. van de Wal te Vrouwen polder. Namens het gemeentebestuur en de burgerlijke gemeente sprak burgemeester W. Baas van Sint-Lau rens een welkomstwoord tot de nieu we predikant. Gas dat soldaten uitschakelt, maar niet doodt De congrescommissie voor we tenschappelijke ontwikkelingen heeft in een zaterdag te Wash ington gepubliceerd rapport ge pleit voor een intensiever Ame rikaans onderzoek op het gebied der chemische strijdmiddelen. De commissie deelt mede dat zij een demonstratie heeft gezien met een op het zenuwgestel wer kend gas, dat de daardoor ge troffen mensen tijdelijk uitscha kelt, zonder dat zij daardoor let sel bekomen. Sommige chemische strijdmidde len openen het vooruitzicht dat het in de toekomst mogelijk zal zijn veldslagen te winnen zonder dat dit gepaard gaat met het ver loren gaan van mensenlevens of het vernielen van woningen en fabrieken. Indien op een gege ven ogenblik gewold moet wor den gebruikt is het beter der gelijke strijdmiddelen te gebrui ken dan wapens, die wel tot het verloren gaan van mensenlevens cn bezittingen leiden, aldus het rapport van de Amerikaanse con grescommissie voor wetenschap pelijke ontwikkelingen. „De beste waarborg der Verenigde Staten, dat zij in een eventuele oor log niet met chemische, biologische en radiologische strijdmiddelen zul len worden bestreden, ligt in het zelf beschikken over krachtige wapens om deze gebieden", aldus de commis sie, die verder vaststelt dat het ,4iu eenmaal zo is dat Amerika in een wedloop met de Sowjet-Unie gewik keld is op het gebied van weten schappelijk onderzoek en ontwikke ling". Middelburg en R.C.S. uit Souburg hebben gisteren de voetbalschoenen aangetrokken om een oefenwedstrijd op de Nadorst te spelen. Nadat de R.C.S.-defensie lange tijd had stand gehouden, moest zij in de tweede helft niet minder dan 7 Middelburg se treffers toestaan. Goossen, die op de foto hoog opspringt achter een Souburgse verdediger, nam er daar van 3 voor zijn rekening. (Foto P.Z.C.). Militairen bouwen bruggen naar putten in Haringvliet (Van onze Haagse redacteur) .Op verzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat zal het 462ste pontoniersbataljon nit Raanisdonks- veer een tweetal Baileybruggen slaan ten behoeve van de werkzaamheden die thans in het kader van de Delta werken in het Haringvliet worden uitgevoerd. Voor de duur van het werk zullen deze bruggen een vaste verbinding gaan vormen met de bouwputten in het Haringvliet en de oever van Goeree. Op 10 augustus beginnen de militairen met de brug genbouw en men verwacht op 22 augustus gereed te zijn. Het doel van deze bruggen is het personeel uit Goeree, dat aan de uit wateringssluizen en de schutsluis werkt, onafhankelijk van de weers omstandigheden een zekere toegang tot deze projecten te verschaffen, waardoor de continuïteit van het werk aan deze belangrijke onderne mingen zal zijn gegarandeerd. De eerste brug ter lengte van 450 meter zal de komende week tussen de twee bouwputten worden gelegd. De tweede brug, die eeij lengte zal krijgen van 200 meter, zal in de daaropvoglende week worden gecon strueerd. Met een nog op te spuiten dam vormt zij de verbinding met de vaste wal. De rijkswaterstaat heeft de peilers, waarop de bruggen zullen komen te rusten, reeds gebouwd. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Vlaardingen (va cature W. Sirag) D. Noordmans te OmmelanderwïjK (Gr.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Niezijl H. W. Nus- selder. kandidaat te Dinxperlo, die bedankte voor Wolfaartsdijk. Aange nomen naar Winsum (Fr.) C. A. Ver hoog. kandidaat te Voorschoten, die bedankte voor Kootwijkerbroek en voor Schermerhorn (N.-H.). ENIGSZINS GEFLATTEERD Tot 10 minuten na de rust heeft de RCS-achterhoede, in de oefenwed strijd tegen Middelburg, keurig stand weten te houden tegen de veelvul dige aanvallen der Middelburgers, die voor de rust echter geen kans heb ben gehad hun toen ook onmiskenbare meerderheid in doelpunten uit te drukken. Ook hun voorhoede laboreerde toen aan hetzelfde euvel als die van RCS, namelijk volmaakte schotloosheid. Toen echter de achterhoede van RCS tegen het einde enkel^ fatale blunders maakte, kwamen de hoofdstedelingen mede daardoor aan een verdiende maar geflatteerde overwinning. als linie faalde dit kwintet in deze samenstelling volkomen. Zoals gezegd werd voor de rust niet gescoord, al deden zich daar toe wel enkele kansen voor, waar bij die der Souburgers minstens zo doelrijp waren als die der Mid delburgers. Noch Versluis, die geen enkel lastig schot te verwerken kreeg, noch Oranje, die in deze periode enkele goede reddingén verrichtte, liet een doelpunt toe. Na de thee echter, toen Lievense na 10 minuten ongehinderd kon inschie ten, was het hek met een van de dam. De RCS-achterhoede ging plot seling volkomen door de knieën en in drie minuten tijd moest Oranje driemaal vissen. Eerst na een kei hard schot van Goossen, daarna door een misverstand met Wamelink en voor de derde maal toen Wisse vol komen vrij werd gelaten en daardoor ongehinderd kon inschieten (4—0). Lievense maakte daarna, niet zonder geluk, uit een door Lindenberg ge nomen vrije trap 50, waarna Goos sen met nog twee treffers, waarbij de RCS doelman niet vrijuit ging. de eindstand op 70 bracht. Souburgse defensie zakte even na rust in elkaar Hoewel het lome weer de spelers zonder enige twijfel parten speelde werd er bij vlagen vrij vlot en aar dig gespeeld, al bleek ook voor de rust al, dat de RCS'ers de juiste op stelling van hun voorhoede nog niet hebben gevonden. Het mankeert niet alleen aan een schutter, maar deze voorhoede bleek niet in staat „spel" te maken. Het was alles te doorzich tig om tegen een hechte achterhoede als die van Middelburg, waarin de oude rot Carol weer excelleerde en Janse zich steeds meer als een zeer nuttige en bruikbare verdediger toont, enig succes te kunnen boeken. Zoals gezegd, ook hier schuilt het probleem, ondanks de 7 doelpun ten, in de voorhoede. De Bruin op de rechtervleugel kon ons, on danks zijn ijver en snelheid, niet bekoren. Hij mist nu eenmaal de technische en tactische kwalitei ten, die men aan een tweede klas speler mag stellen. De nieuweling Lievense, een speler die is over gekomen van de zaterdagmiddag club De Meeuwen (Zoutelande), speelde op de midvoorplaats zeker niet onverdienstelijk en door zijn ijver, snelheid en doorzettings vermogen verdient hij zeker een herkansing. Bij RCS was de achterhoede en mid denlinie, althans voor de rust, het beste deel. Doelman Oranje heeft en kele uitstekende reddingen verricht, maar de fouten die hij na rust maak te, doen toch enige twijfel ontstaan over zijn betrouwbaarheid. Wanjon en Wemelink maakten een goede in druk en ook spil Henderikx, wiens plaatsen overigens zwak blijft, speel de een goede partij. In de voorhoede zat geen enkele schutter. Individueel werd soms vrij aardig gespeeld, maar 67. Voorzichtig omkijkend of zij soms niet gevolgd werden, bereikten de beide vrienden het voetbalveld, waar de spannende wed strijd „Windhonden voor uit" tegen „Maltheser boys" zou worden gespeeld. „Twee eerste rij!" zei Tekko tegen de man achter het loket en betaalde voor hen beiden Maar dat wilde Terry niet. „Nee hoor!" wilde onze Fox Tekko hiervan terughouden. „Dat is niet nodig. Ik be taal wel voor mezelf!" On ze vriend duwde Terry ech ter opzij en siste hem toe „Laat mij nu maar begaan Be trakteer jou op deze wedstrijd, omdat jij me helpt van die rirovitatabletten af te ko men. Oh, ik wou dat we die dingen maar vast kwijt waren!" „Laat dat maar aan mij over! Kom mee!" lachte vriend Fox en liep voorbij de ingang van het stadion, waar de toeschouwers reeds bij duizenden naar binnen stroomden, naar de kleedkamers van de voetballers. „Een kleine versnapering voor de spelers zal de wedstrijd ongetwijfeld luister bijzetten!" Intussen drentelde de berentemmei het circus terrein weer op, doch nu in den wel heel bij zondere opgewekte stemming. Va» en oect Zeilen en wedstrijdvaren met kleine zeilboten Dezer dagen beleefde het boek „Zei len en wedstrijdvaren met kleine zeilboten" reeds zijn zesde druk. On getwijfeld wordt daarmee bewezen, dat deze sport in het waterrijke Ne derland steeds meer terrein wint. Voorlopig echter nog niet in Zee land. De Loosdrechtse plassen, de Friese meren en de vele rivieren zijn immers rustiger vaarwater dan de Ooster- en Westerschelde en de an dere Zeeuwse wateren. Vandaan dan ook, dat men de „kleine zeilboten" in deze provincie maar weinig vindt. Niettemin: het kan nog komen. Want als binnen enkele jaren het drie- eilanden-plan is uitgevoerd kan het Zeeuwse meer tussen Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland een prach tig operatieterrein voor die kleine zeilboten worden. Wie dan ook voor nemens is zo'n kleine zeilboot over dit Zeeuwse meer te loodsen, zal veel kennis van zaken opdoen door zich dit boek aan te schaffen. De schrij ver, M. Ruytenschildt, toont zich on getwijfeld een deskundige op het ge bied van de watersport. Hij geeft een exacte beschrijving van de tech niek van het zeilen, de wedstrijd sport en de vele zeilboten, die in Ne derland over het water scheren. De nieuwe druk is bovendien grondig herzien en weer aangepast aan de laatste ontwikkeling. Zo zijn thans de Sternklasse, de Finnklasse en de Flying Junior opgenomen. Het boek verscheen bij de uitgevers maatschappij Kosmos in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7