PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer DE AUSTRALISCHE WEG BIEDT MIDDELBURGER EEN BOTERHAM EVEN NADENKEN Waar zijn onze schepen? 2\oren, y&w cu.... KLM Het moeilijke offer 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN „Geef mij maar de ruimte (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) Tussen Darwin en Adelaide ligt een afstand van ruwweg vier duizend kilometer; dat is heen en terug zo'n achtduizend kilo meter. Hoeveel maal chauffeur HL Rosmalen die afstand reeds heeft gereden, kan hij zo dade lijk niet zeggen, doch hij kent elke verdwaalde boom in de starre vlakte tussen Alice Springs en Barrow Creek en tussen Larimah en Pine Creek, om maar enkele pleisterplaat sen op zijn weg te noemen. Het is allemaal heel wat anders, dan toen de heer Rosmalen zijn vrachtauto nog over de Zeeuw se wegen voerde De heer Rosmalen woonde aan de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg; „Waarom zouden wij óók niet gaan emigreren", vroeg hij op zekere dag aan z'n echtgenote. De twee kinderen waren nog te klein om in deze be langrijke waag een stem te hebben. „Eerlijk gezegd, ik had er eerst hele maal geen oren naar", erkent me vrouw Rosmalen, doch uiteindelijk blijken de oren er toch wel belang stelling voor te hebben gekregen; de familie' maakte de grote reis naar de andere zijde van de wereldbol. „Intussen heb ik die tocht wat af standen betreft, al heel wat keertjes in dit land gemaakt", merkt de heer Rosmalen op, die blijkbaar alleen maar in mijlen rekent. Wanneer je zo ongeveer dag en nacht met mijlen hebt te rekenen, is dat niet kwalijk te nemen! De ruimte Wat doe je als chauffeur-emi grant: zo dadelijk op de weg ko men gaat niet. Niet alleen omdat liet verkeer in dit land heel andere regelingen heeft, doch vóóral, op de weg heb je zo hier en daar een belangrijk woordje te spreken. Veronderstel dat je de weg kwijt bent geraakt en niet in staat naar het juiste pad te informeren! Dat kan dan veel last veroorzaken. Dat zag de heer Rosmalen ook alle maal wel in. Hij „dook" derhalve eerst een fabriek in. „Dat beviel me eerst een fabriek in. „Dat viel me niets mee", zo verklaarde hij. „Toch hield ik het er twee jaar uit. Ik zag geen kans er eerder uit te gaan, anders had ik het wel gedaan", voegt hij er aan toe. „Wat was ik blij toen ik weer op de weg zat!" Het waren eerst slechts korte ritjes; op een autobus in Adelaide. Doch de heer Rosmalen erlangde naar de ruimte; de „lange baan". Die in Australië lang genoeg kan zijn Hoewel de rit AdelaideDarwin wel tot één der langste, en in elk geval, tot de moeilijkste gerekend mag wor den. „Het dode hart Het is gebied dat het „dode hart van Australië" wordt genoemd; waar het echt doods zijn kan over honderden kilometers afstand. Waar, indien je geen ruime voorzorgsmaatregelen treft; de dood door dorst en hitte je deel kan zijn. „Eindeloos lijkt het soms", zegt de heer Rosmalen; „ein deloos en toch mooi", luidt zijn waar dering. Het zijn de tochten naar, wat men noemt „het achterland van Australië" die hem een goed be staan opleveren, want betaald wordt dat wel. Van rust komt niet veel in; zo hier en daar in een pleisterplaats wanneer je die op tijd bereikt. En anders zo in de cabine. Wie dat „dode hart" gezien heeft, weet dat wat de natuur betreft het er allerminst dood is; het befaamde „Alice Springs", dat temidden van die verlatenheid ligt, is omringd door bergketens, die fantastische kleur schakeringen te zien geven en ik heb er meer genoten dan aan de prach tigste stranden! Het is vaak maar hoe je het bekijkt! En ook de heer Rosmalen is enthou siast over hetgeen hij ziet op zijn tochten; of dat nu de kangoeroes, de wilde honden of de konijnen zijn. Wat mevrouw Rosmalen van dit al- zegt? „Het was de eerste tijd helemaal niet leuk toen hij er soms voor weken op uit trok; nu ben ik er aan gewend en mijn man geniet van zijn werk en dit land", zo verklaart ze. De vier kinderen geven haar voldoen de werk en in Adelaide heeft ze in de loop der jaren heel wat vrienden en kennissen opgedaan. „Het is wel een helo verandering van Middelburg naar Adelaide, maar op de duur raak je overal wel thuis. Maar wanneer ik alles tevoren had geweten, neen, dan had ik voet bij stuk gehouden en was niet naar dit verre land gegaan", zegt ze kritisch. „Geef mij maar dc ruimte", is het wederwoord van haar echtgenoot. Hij heeft zich daar niet over te be klagen Horizontaal 1. ,as van zeewier 4. bep. kabeljauw 7. soort muts 9. getijde IX. ben. zeil12. naar mijn mening, afk.13. verf 15. dans feest 16. op een bep. manier her stellen 17. jongensnaam18. uit roep 20. te 21. lofgedicht: 23. naar ons inzicht, afk. 24. gemeen te wei de 26. getraliede voederbak 27. hoogte in laagland. Verticaal 1. deel van een schip 2. maanstand, afk. 3. versteld 4. gro te Neder!rivier 5. daar 6. inval 8. toiletzalf 10. het vaarwater aan gevend teken 12. tekort 14. om roepvereniging 15. Britse luchtv. mij., afk. 17. snareninstrument19. komt 3 x voor „hoera" 21. wat warm 22. tak van een andere boom 24. naar mijn mening, afk. 25. in. LEZERS SCHRIJVEN Nieuw-€uinea (V) Naar aanleiding van de ingezonden stukken in uw blad over N.-Guinea, zou ik gaarne hierover mijn mening zeggen. Allereerst is de heer B. uit Cadzand van mening dat geen geest van verzet mag worden gekweekt. Wanneer iemand z'n mening wil uiten over een of ander gebeuren is het een zeer groot voorrecht, dat hij dit in volle vrijheid kan doen, hij kan desnoods zijn volledige naam erbij vermelden, wellicht wist B. dit niet. Onze voormalige ministers van o.a. financiën en landbouw hebben in hun ambtsperiode bittere kritiek, smaad en hoon moeten slikken, waar de honden geen brood van lustten, niettemin werd dit niet als een geest van verzet gekenmerkt, al wisten zij toen ook wel, om de woorden van B. te gebruiken, „uit welke hoek de wind waaide", evenals nu als het men over onze jongens heeft. Weliswaar zijn het zijn jongens helemaal niet, ik be twijfel sterk of hij zoons heeft om naar N.-Guinea te laten sturen. Er moet wel op worden gewezen, dat ik niet bij voorkeur N.-Guinea in de grijpgrage handen van Soekamo zou willen zien. Het is alleen te betreu ren, dat bij de uitzending de basis van vrijwilligheid is prijsgegeven. Opmerkelijk is in dit verband de verklaring van de minister van oor log in de Eerste Kamer, dat hij zo veel mogelijk vrijwilligers-eenheden zal samenstellen, indien dat financi eel mogelijk is. Hieruit volgt, dat het een kwestie is van de voordelig ste weg te bewandelen ten koste van de uit te zenden dienstplichtigen en hun gezinsleden. De oplossing zou in deze zeer eenvoudig geweest zijn, n.l. door middel van belastingverhoging of vrijwillige bijdragen van de voor standers van geweldpolitiek. De lieden die een en ander tot Gods Bommenwerpers te koop De dienst materieel van de vliegbasis Wright-Patterson in de V.S. heeft een advertentie geplaatst, waarin „tegen redelijke prijs" 96 bommen werpers B-26 en 110 transportvlieg tuigen C-46 te koop worden aangebo den. De verkoping wordt op 19 augus tus gehouden op de basds Davis Mon- than in Arizona- De vrachtvliegtuigen moeten 50 a 60.000 dollar opbrengen- Een kwart van de prijs moet ineens worden voldaan, de rest in maande lijkse termijnen over een periode van drie jaar. De bommenwerpers zullen voor 1500 a 5000 dollar contant wor den verkocht. Bij Kangasvuoi'i in Finland, aan de spoorlijn Jyvaeskylae—Sualahtl, wordt een tunnel van ongeveer drie kilometer lang aangelegd waartoe meer dan 143.000 kubieke meter opgeblazen rotsgesteente moet worden afgevoerd. zaak zouden willen maken, zouden dan de kans krijgen om hun witte meel, uit de lyrische ontboezeming van de heer Cornet, naar hun pa- poea's te brengen. Tenslotte, zal ik nooit de man vergeten die in 1940 na de capitulatie verbolgen opmerkte dat de soldaten zich hadden moeten doodvechten inplaats van zich over te geven. Zelf was het een man op leeftijd zonder kinderen. Tijdens een korte beschieting die op 20 km afstand gehoord werd, zat hij in een schuilkelder waar ze hem met geen mogelijkheid uit konden krij gen omdat hij zo bang was. De brief schrijvers die zeggen, dat daar onze jongens (niet de hunne) heen moeten gaan met blijdschap nog wel, waar ze soms moeten lijden en sterven, moeten dat als mannen dragen. Deze schrijvers zijn in mijn gedachten heel erg verwant aan die man. Kats. L. Welleman. A88EDIJK 8 t KABIMAT* to Singapore. ARENDSOIJK 7 te Brcmor DENKALIS 8 te Snndakan. CALAMARES paaa. 7 Plymc CAMITIA 8 OELFSHAVEN 7 te Londen LCIORRKERK Sydney ■rlnbano. LeTO 7 v. Som bay n. Col< 7 Cenui n. Ft. t 7 V. aambay n 7 v. Aden n. STAD ARNHEM pa». 1 STAD SCHIEOAIYI 7 v. STRAAT MAQCLHACN 8 I I. VEROLME 7 y ■angkok. MIJDRECHT 7 v. Montevideo n. Curacao. Amerlaybey. TOMORI 7 v. Td. Pric MYLADY 7 to Eau. Muil. NAES» TIQCn 7 te Su». VIVIPARA in Suezl NIAS 7 v. Oeorgelown n. WIELDRECHT 7 v. Puoi NtJKERK to Marseille. WILLEM RUYS 8 te Sol e Sarcelona- HOOG EN LAAG WATER 11 augustus Vlissingen Tcrneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 6.24 6.53 7.26 7.31 S.00 2.03 2.20 2.34 1.55 1.75 -f nap uur meter 18.43 1.81 19.12 1.99 19.38 19.47 20.16 nap uur meter 0.3! 2.09 1.38 1.57 1.04 1.35 0.52 1.30 2.14 2.28 3.63 1.89 nap uur meter 12.44 1.70 13.10. 1.86 13.42 2.00 13.18 1.24 13.46 1.48 RADIO- EN T.V..RÖBRIEK scArijven „Nieuwe Oogstwas rijk aan imitaties Het is logisch, dat niet iedereen, die vindt, dat hij zijn schreden maar eens moet zetten op liet gevaarlijke pad van de lichte muze, een eigen stijl kan ontwikkelen. Per slot van rekening is een zanger een zanger en lijken veel op elkaar. Maar dat behoeft niet te betekenen, dat een aankomend ar tiest maar klakkeloos moet nadoen, wat anderen voor hem veel beter ge daan hebben. Het wordt zo langza merhand een angstig verschijnsel, dat iedereen, die voor de televisie, voor de radio of alleen maar in een zaal zijn kunsten gaat vertonen, nauwlettend aan het imiteren slaat, hetgeen zich meestal zelfs uitstrekt tot het dragen van gelijke hemden en voor de da mes tot het zich precies gelijk te laten kappen. Al deze onschuldige beginners weten echt niet, waar ze aan beginnen, want voor hen ligt alleen maar een weg van diepe teleurstellingen. Het gros van wat we zaterdagavond als „Nieuwe Oogst" gepresenteerd kregen zal even snel weer kantoor juffrouw of schrijver bij de gemeente zijn, als ze nu artiest zijn geworden. Wat overigens niet wegneemt, dat het programma als geheel een beter ni veau had dan de vorige keer. Er was weer één werkelijke uitschieter bij, namelijk de jarige Rosetta Groen, 18 en heel lief, die helemaal zichzelf was. Die horen we wel meer. Wat de an deren betreft, waren er veel zangers en zangeresjes, van wie enkelen niet minder en beter waren dan de regel matige radiogasten. Het onderwij zeresje Bettie Luske, Bruna Martine en de erg Franse Katharina Houdijlc behoeven zich niet al te veel zorgen tc maken, mits ze hard werken en be grijpen, dat ze nog heel wat moeten leren. 1245. Piloot Storm stond enige ogenblikken in twij fel. Zou hij het afgods beeldje en die knots eigen lijk wel meenemen. Ten slotte kon hij op deze tocht geen ballast gebruiken Ucayba scheen zijn gedach ten te raden. „Wij moeten voortmaken, capitano", drong hij aan. „Anders be reiken wij de bergen niet voor zonsondergang. Gooit U die gevaarlijke dingen toch weg. Zij zullen U ze ker ongeluk brengen". Doch onze piloot hechtte weinig waarde aan die voorspel ling. „Och, laat ik ze maar meenemen. Wie weet komen ze nog eens van pas", meende hij. Tot Ucayba's grote opluch ting stonden ze even later weer in het ver trouwde blakerende zonlicht op het plein. Maar toch haalde de brave Caripa niet eerder ruim adem, dan nadat zij de ruïnes van de tempelstad achter zich hadden gelaten. Hun weg naar het vulkanisch gebergte werd echter weldra geblokkeerd door een uitgestrekt moe ra's, in het midden waarvan een geheimzinnig bouwwerk stond. „Wat zullen we nu weer hebben", mompelde Arend. De 13-jarige Shirley Swerus zal heel veel af moeten leren, wil ze een po pulaire teenager worden, wat ge loven we in de bedoeling ligt van de heren, die „wat in haar zien". Veel frisser was de na-aperij van de 15-jarige Wim Bitter. Zo bewoog deze veredelde amateur parade (waarom geen prijzen toege kend?) zich rustig rond de grauwe middelmatigheid met enkele ultschie- tertjes. Het optreden van de drie zin gende Franciskanen was zo'n gemoe delijk intermezzo. De camera-presen tatie was uitstekend, maar aan de Letty Kosterman-stijl kunnen wij nog maar steeds niet wennen. .Het is alle maal zo gemaakt ongedwongen en fantasieloos. Spakenburg De avond was geopend met een paar telerecordings uit het archief op nieuw voorbeeldig ingeleid door Wil lem O. Duys en met een sublieme documentaire van Leo Akkermans over het dorp Spakenburg. Hij be paalde zich niet tot het laten zien, hoe men nu werkt op zo'n palinglogger, maar sneed openhartig de problemen aan, waarmee deze gemeenschap en haar leden worstelen. Joop van Zijl wist de Spakenburgers vlot aan het praten te krijgen. Alle hulde trou wens aan het adres van schipper Roel Meester, diens maat Arie de Harder en al die anderen, die aan het pro gramma meewerkten en de kijkers een eerlijk inzicht gaven in wat zich in Spakenburg afspeelt. Het was een reportage, die naar meer smaakte. UT DE ETHER DINSDAG 11 AUGUSTUS. HILVERSUM I 402 m 716 kc/s. 7.00 AVRO. 7.30 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7-10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 0.00 Gym. 9.10 De groenteman. 915 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek v. h. geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.30 Voor de kleuters. 11-00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metro- pole ork. 13.55 Beursber 14,00 Amus. muz. 14.50 Kamermuz. 15.25 Voor de Jeugd. 15.30 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 16.45 Bariton en piano. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gram 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Het ontstaan en de ontwikkeling van de sterren, door dr. C. de Jager. Eerste le zing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Toneelbesc-h. 20.00 Nws. 20 05 Gram. 20.35 De staatssecretaris en zijn stok paardje. hoorspel. 21.40 Lichte muz. 22.00 Joum. 22.15 Viool en plano. 23.00 navs. 23.15 Beursber. van New York. 23.17— 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7-00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de kinde ren. 10.00 Voor dc kleuters. 10.20 Licht baken, caus. 10.33 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 1150 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Middagklok nood klok. 12.03 Gram. 12 30 Land- cn tuin bouwmeded. 12.33 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.43 Gram. 15.00 Metro- pole-ork. 15.30 Gram. of progr. voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken, 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: rijksdelen overzee: Jonge Surlnamers zlnger en spelen voor U door Rudy Bedacht 18.00 Kamerkoor en sol. 18 20 Regeringsuitz.: Vliegtuigen beschermen de landbouw. Het werk van het Europese Landbouwluchtvaart Cen trum, door dr. W. J. Maan, directeur van het Europese Landbouwluchtvaart Cen trum- 18.30 Voor de Jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sporbpraatje. 10.30 Gram. 20.30 Vakantlewetensw-aar- digheden- 21.00 Gram. 22.00 Koor, 60l., orkest en orgel. 22.35 Wereldkamploensch. wielrennen. 22.45 Avondgebed en Ut. kal. 23.00 NWS. 23.15—24.00 Gram. (Evtl. 23.45- 23.50 Rep. wereldkamp. wielrennen). TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journaal én wee rove rzicht. AVRO: 20.20—22.25 Speelfilm. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.30 Nws., act., weerbcr. cn joum. 20.00 Reportage. 20,25 Speelfilm. 22.10 Nws. en Journaal. feuilleton DOÜB DAVID HOWARTH 28 „Wel, wel de Graaf! Kom eens hier. Smithy, jii kent hem immers; is hij 't werkelijk? Een vreemd geval hier, majoor." „Dat geef ik toe", antwoordde Ju lian, „maar stel eerst mijn identi teit vast, dan zal ik U alles uitleg gen." „Ik geloof dat ik U al meer heb ge zien, majoor", zei de andere soldaat. „Was U geen scheidsrechter bij de voetbalwedstrijd tussen de B-com- pagnie en dc militaire politie „Stop even", kwam dc korporaal tus senbeide. „Klopt dat majoor?" „Ja. dat klopt." „Waar werd die wedstrijd gespeeld?" vroeg de Kor poraal. „Op 't sportterrein van het garni zoen. De militaire politie won met 3—2. 't Had gelijkspel moeten zijn. maar die stomme Edwards liet een bal door zonder er een hand naar uit „Juist, majoor. Ik dacht ook al. dat Ik U vroeger had ontmoet, maar herkende XX niet toen U die vaten duwde." „Was U de man, die me „ouwe jon gen" noemde?" „Neen. majoor, dat was Smith." ..Ja het is werkelijk de Graaf", zei nu de eerste soldaat, zich bij de kor poraal meldend. „En die twee ande ren zijn de oude man met zijn knap pe dochter uit het huis op de heu vel." „De majoor zegt, dat je hem „ouwe jongen" hebt genoemd, Smithy." „Neem me niet kwalijk, majoor, ik zag U voor een Oostenrijker aan." ,,'t Doet er niet toe", verzekerde Ju lian. „Jullie hebt zeker geen dienst op 't ogenblik, wel?" „Neen, majoor. We gingen naar de kerk toen we U zagen." „Dat dacht ik al. Nu, ik heb ook geen dienst. Hoe zijn jullie orders wanneer je iemand ziet doen wat wij doen?" „Ik weet niet wat U doet, majoor." „Ons gedragen op verdachte ma nier. Vaten stelen." „Och, 't hangt er vanaf, majoor. Meestal rapporteren bij de sergeant." „In orde. Ik zal jullie niet beletten, je orders uit te voeren. Maar als je de sergeant rapport uitbrengt, doe je beter, hem 't hele verhaal mee te delen. Dat komt in 't kort hierop neer. Deze mensen zijn mijn vrien den en ik was gekomen om het kerstfeest met hen te vieren. Het meisje is verloofd met een jonge boer aan de overkant en we hoor den vanavond, dat de Russen hem als spion willen arresteren. Hij is geen spion, maar dat komt er min der op aan. Ze zijn deze avond al bij zijn boerderij geweest, maar hij had zich uit de voeten gemaakt en is op dit. ogenblik bezig, zijn heb ben en houden naar de rivier te brengen, in de hoop, het erover te .krijgen. Wij waren op het idee ge komen, er een vlot voor te maken en daar moeten de vaten toe dienen, met en benevens deze bomen. Het ding is bijna klaar en hij moet binnen een uur of twee aan de andere kant klaarstaan." „Nu, dat is wel een beetje veel pech", merkte een der soldaten op, terwijl Anton cn Liesel, die niet be grepen wat er voorviel, angstig toe keken. De Graaf luisterde oplettend en knikte af cn toe instemmend. „Waarom is U niet naar ons toe gekomen om het ons ronduit te ver tellen, majoor?" vroeg de korporaal. „U stelt de zaak te scherp, korpo raal", verklaarde Julian. „Ik had daarvoor twee redenen, een officiële. Als jullie ooit de niet-officiële ver raadt, breek ik jullie de nek. De eerste is, dat als dc Russen ons le ger van medeplichtigheid aan de ontvluchtig verdenken, er reusachtig veel opschudding te Wenen zal ont staan. En de tweede, dat mijn kolo nel van mijn bezoeken hier niets af weet en hij, als hij er achter kwam er misschien een stokje voor zou steken. Want de kolonel heeft zo zijn eigen opvattingen over grensbeveiii- STi ng" „Lieve help", dacht Julian achteraf, „dat laatste had ik zelfs niet-offici- eel, beter niet kunnen zeggen." „En wat wilt U nu van ons, ma joor?" „Dat iullie je orders opvolgen." „Jawel, maar ik bedoel op dit ogen blik." „Vraag het me niet, korporaal. Ik wil jullie niet op het verkeerde pad brengen! Vroeger of later zul je toch hierover moeten rapporteren." „Dat zal wel, majoor." „Hebben jullie nachtpermissie?" „Ja, majoor, tot acht uur 't morgens. Staat U voor deze mensen in?" „O, ja, ik ken ze al heel lang". „Wat zeggen jullie ervan, jongens?" vroeg de korporaal met een blik op Liesel. „Als U 't mij vraagt, vind ik het schande". „Zei U niet, dat ze met die jonge vent verloofd is, majoor?" „Ja". „En is hij helemaal geen spion, ma joor?" „Evenmin een spion als U er een is". „Nu, dat is dan wel pech, moet ik zeggen. Ik wil er maar niet verder over denken". „Vooruit dan, Les. Wat zullen we doen? Dc vaten halen? Kalm aan hoor. Vooral geen lawaai. Kom, Smithy, neem je duim uit je mond en pak deze boom op. In de wagen schui ven, majoor?" „Dat was het plan", antwoordde Julian. „O.K. majoor. Pak aan, Smithy. Laat het maar aan ons over, majoor. Kan opa zijn wagen wat achterover zet ten terwijl wij de boom optillen? Kop op, juffrouw", wendde hij zich Lot Liesel; „geen zorgen meer, hoor. We redden het wel. Hoe zeg je dat in het Duits majoor? We rekenen op een uitnodiging voor de bruiloft". „Hij zegt dat ze op de bruiloft wil len komen", vertaalde Julian, waar op Liesel en Anton, die totnutoe een beetje angstig erbij hadden gestaan, van louter opluchting in een lach schoten en vrolijk begonnen te pra ten. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Jilian voelde zich of meer liet slacht offer .van de in het leger veelal ge huldigde opvatting, dat een officier voor handenarbeid niet deugt, ook al wil hij nog zo graag eraan meedoen. Zodra hij met de zware stammen een handje wilde helpen, namen de kor poraal en soldaat „Smithy" hem 't werk uit de vingers met de woor den: „Laat maar, majoor, ik doe het wel even". Tussen de bedrijven door stelde de korporaal Julian allerlei vragen. „Wat is de bedoeling majoor? Moet dit allemaal naar de rivier?" „Juist. Het vlot ligt onderaan de laan. Deze bomen en de vaten moe ten het alleen maar extra verster ken". „Mooi idee. zo'n vlot, majoor. Wat moet er allemaal mee worden over gebracht, denkt U?" „Alles van de boerderij, behalve en kele dingen, die de boer moet achter laten. Ik weet het zelf niet precies, maar hij komt o.a. met een tractor. En verder met beesten, wagens, ploe gen en ander gereedschap", „Gelooft U dat het goea zal gaan, majoor?" „Ik ben een boon als ik het weet, maar het is de enige kans. Als hij 't allemaal moet achterlaten, zou hij geruïneerd zijn, dus we kunnen het licht proberen. Dat vind ik ten minste". „Natuurlijk Knap meisje, niet waar?" „Ja. Hoor eens, korporaal, ik vind het prachtig dat jullie een handje helpt; dat kunnen we hest gebrui ken. Maar ik ben er toch wat onge rust over. Dit is een strikt particu liere onderneming, begrijpt U. Jullie zult cr rapport over moeten uitbren gen en 3:unt in moeilijkheden raken omdat ja het niet dadelijk hebt ge daan. Terwijl ik misschien bitter weinig kunnen doen om jullie eruit te halen". IWordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6