Rina van der Hage en A. Oidtman wonnen in Domburgs tennispark Italiaan Maspes sprintkampioen bij de profs BRANICKI ONGESLAGEN OPEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND SPANNEND ATLETIEKDUEL BIJ OPENING NIEUW SPORTVELD MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JEUGD TOONDE GROTE VECHTLUST Laatste finales - door vermoeidheid - zonder enige strijd beslist DE VERMOEIDHEID heeft enkele prominente spelers van het Dom burgs tennistoernooi zodanig parten gespeeld, dat op de laatste wed strijddag slechts drie van de vijf finales gespeeld zijn. De laatste twee eindstrijden werden zonder enige strijd beslistDe Goese-Maastrichtse combinatie Nordlohne-Oidtman gaf in de herendubbelfinale de strijd op tegen het jeugdige Haagse dubbel Elfers-De Groot na de eerste set met 75 gewonnen en de tweede met 119 verloren te hebben, waarna Nord- lohne evenmin de kracht bezat om tezamen met de Axelse Bets van Fraaijenhove de strijd aan te binden met Rina van der Hage uit Domburg en Paul Hermsen uit VHssingen, zodat deze laatste combinatie de ge mengde finale won. Een enigszins teleurstellend slot vooral ook voor het in groten getale opgekomen publiek dat de organisatoren in het vervolg stellig zullen willen vermijden. Aan het eind van het toernooi ver zekerde V.V.V.-voorzitter W. Brand in overwegihg te zullen nemen ver andering in deze situatie te brengen. Maar zo gemakkelijk zal dat overi gens niet gaan: het toernooi heeft thans al vijf dagen in beslag geno men en het is de vraag of men de spelers en speelsters zes of zeven dagen kan binden. Maar ook deze laatsten kunnen in dit verband mede werking verlenen: het zou stellig aan te bevelen zijn om aan minder spelen deel te nemen, indien men van tevoren zo goed als overtuigd is van een plaats in halfe finale of eind strijd. Uitstekend tennis Ondanks dit ongewoon slot is er tijdens de laatste twee dagen ge noten van vaak uitstekend tennis. Het opgeven van Nordlohne en Bets van Fraaijenhove betekende voor Rina van der Hage, dat zij twee titels veroverde. Want de Zeeuwse kampioene, slaagde er te vens in om mevrouw Salomé uit Amsterdam in de damesenkelspel- finale te overtreffen. Na de eerste set gemakkelijk met 61 gewon nen te hebben, stelde zij het Dom- burgse kampioenschap veilig na een zware 97-overwinnïng in de tweede set. Mevrouw Salomé bereikte de eind strijd na een zege op mevrouw Pie- deriet uit Breda (62, 63) en Rina van der Hage door een zege op haar rivale, mevrouw Lako uit Vlissingen (62, 16, 60). In de beslissende set was de Vlissingse tennister er geheel uit. De herenfinale bracht Oidtman en oud-Zeeuw Kees van der Peijl, die thans in Amsterdam woont, tegen elkaar. Van der Peijl had weinig in te brengen tegen de Maastrichtenaar: 61, 62. Dan was de halve eind strijd. waarin Van der Peijl het te gen Nordlohne moest opnemen, heel wat interessanter. Het werd een ware heroïsche strijd, die Van der Peijl met 86 en 64 won. Oidtman had van Tjcenk Willink uit Zwolle ge wonnen met «61, 64. Jeugdige vechtlust In het lierendubbel verraste de Haag se combinatie Elfers-De Groot met uitstekend spel. Harde doorzetters toonden deze jonge knapen zich en dank zij hun vechtlust kregen ze in de halve finale Jurry en Van der Peijl op de knieën: 6—3, 57, 61. Nordlohne en Oidtman versloegen de Amersfoorts-Middelburgse combina tie Van Boechholtz en Willem Sand- berg met 36, 75. 63. Van Boechholtz en Sandberg lieten bij vlagen uitstekend spel zien, maar wisselden dit af met minder fraaie momenten. Terwijl hun tegenstanders vrij constant speelden. De finale was een gevecht om de services. Met daar tussenin vele malen prachtig, spel aan het net, - zeker ook van de jonge Hagenaars. Op 65 sloeg Oidtman door de service van Elfers heen en dat be tekende winst en daarna begon een zenuwslopende tweede set. Tot 119 duurde deze en toen waren de krachten van Nordlohne en Oidtman uitgeput. Want even tevoren hadden Nord lohne met Bets van Fraaijenhove en Oidtman met mej. Scheur leer als tegenstanders op de baan gestaan. De Zeeuwen toonden zich veel sterker en schoten keer op keer gaten in de „vijandelijke" defensie; 60, 63. Rina van der Hage en Paul Hermsen hadden in de andere halve eindstrijd De Groot en mej. Rehm als tegenstanders gehad. Zij leken naar een vernietigende neder laag gestuurd te worden: 60 in de eerste set. Maar toen kreeg de Zeeuwse combinatie er beter zicht in, terwijl De Groot en mej. Rehm zich minder concentreerden; zij verloren de volgende sets met 63. Tot een finale kwam het dus niet. Het damesdubbel bracht de Bredase dames Piederiet en De Ruyter tegen Rina van der Hage en mevrouw La ko. Het Brabantse dubbel bleek de controle op massa's lange returns het langst te kunnen handhaven en dat bracht haar de zege: 79, 64. 62. Domburgs burgemeester, mr. W. J. E. Crommelin, reikte tot slot met een toepasselijk woord de prijzen uit waarna de heer Brand medewerkers en deelnemers dankte voor de goede sportiviteit, die ook ditmaal weer aan de dag gelegd is. Tragische gebeurtenis bij concours hippique Bij het concours hippique dat zater dag te Koudum gehouden werd, heeft zich een tragische gebeurtenis voor gedaan. De heer D. van der Laan uit Scharnegoutum bij Sneek werd tij dens een van de tuigpaardennummers onwel en overleed enkele ogenblik ken later aan een hartverlamming. Hij was 69 jaar. Van der Laan was vele jaren een bekend rijder van Friese tuigpaarden en op de concour sen hippique in het noorden van het land winnaar van vele prijzen. Ook won hij verschillende kampioen schappen. In de laatste tijd was hij bijzonder succesvol met de Friese merrie Eke van de heer T. Maat te Rohel. J. Verburg won ronde van Huijbergen (nieuwelingen) Zaterdagmiddag werd voor de 9e maal de ronde van Huijbergen gere den, een wedstrijd over 50 km voor nieuwelingen en over 100 km voor amateurs en onaf hank elijken. De wedstrijd voor nieuwelingen werd gewonnen in een prachtige eindsprint (met een half wiel) door J. Verburg uit Kortgene in 1 uur 28 min. 54 sec. F. Boonman uit 's-Heerenhoek eindig de als zevende. Bij de amateurs en onafhanltelijken reden C. Raas uit 's-Heerenhoek en B. Wieles uit Terneuzen mee. De eer ste verdween al spoedig uit de strijd. Vijf ronden voor het einde gaf ook Wieles op. De wedstrijd werd gewon nen door Van Kreuningen uit Utrecht in 2 uur 42 min. 39 sec. Geheel onverwacht heeft het be stuur van de Koninklijke Nederland se Honkbal Bond toch nog de invi tatie van Italië, om deel te nemen aan een internationaal vierlanden- tournooi, dat op 29 cn 30 augustus te Triëst wordt gespeeld, aanvaard. Te Triëst zullen van de partij zijn Italië, Spanje, Nederland en Duits land. SCHAAKTOERNOOI TE DOETINCHEM Cortlever 2e op een half punt achterstand De Poolse „Landesmeister" I. Branic- lti, die sedert een half jaar in ons land verblijft, heeft, door een over winning in de laatste ronde op de Rot terdammer Sanders, de titel van open schaakkampioen van Nederland op zijn naam gebracht. Hij is hiermee de opvolger van Chr. P. van Weezei nit Amstelveen, die ditmaal niet van de partij was. Branicki is in het te Doetinchem gespeelde toernooi onge slagen gebleven en behaalde een score van 6 uit 7. De internationale meester Nico Cort lever heeft van het begin af de lei ding gehad, doch viel plotseling terug door een nederlaag tegen Branicki. Zijn achterstand, die toen een halve punt bedroeg, vermocht hij niet meer in te lopen. De Pool liet geen steekje meer vallen. »De uitslagen van de 7e en tevens laatste ronden luiden: SandersBranicki 0-1Cortlever Verholt 1-0; Van der TolLangeweg 1-0; Van DonkJansen 1-0; Brede- woutVink 1-0; ir. Schefferdr. Mulder Y2-V2. De eindstand luidt: 1 Branicki, 6 punten; 2 Cortlever 5%; 3 en 4 ir. Van Donk en Langeweg, beiden 4; 5, 6 en 7 Bredewout, San- ders en Van der Tol, ieder 3 Y28 .en 9 Jansen en. Verholt, beiden 3; 10 dr. Mulder, 2Val 11 ir. Scheffer, 2; 12 Vink, I1/?. In de aehtkampen verloor Sanders (Middelburg), groep la, van de Wa- geninger De Graaff; dit kostte hem na de voorafgaande inzinking een prijs. In 2a heeft de Middelburger Verspoor remise gespeeld tegen Brown, even eens uit Wageningen. Hij deelde met 3M: punt de vierde plaats. Louws, 2b. Oostkapelle, kwam met 4 uit 7 op de derde plaats, hetgeen hem in de prijsklasse bracht. Pieterse. Middelburg, 3a, verloor in de laatste ronde van de Hagenaar Wientjes. Zilverberg tweede in ronde van Duitsland Wereldkampioen Schur winnaar De Nederlandse Zilverberg heeft zijn tweede plaats in het algemeen klas sement van de Ronde van Duitsland, die door de Oostduitser Shur, de we reldkampioen der amateurs op de weg, is gewonnen, behouden. De Oost duitser won vier van de negen etap pes. Van het begin tot het eind van de wedstrijd had hij de leiding in het algemeen klassement. De laatste etappe werd een overwin ning voor de Westduitser Edler. De Nederlanders Jansen, Van Straaton en Sluys werden respectievelijk der de, zevende en negende. Zilverberg eindigde op de zestiende plaats ex aequo in een groep, waarvan ook Steenvoorden en Balvert deel uit maakten. Nederland werd vijfde in het algemeen ploegenklasscment. dat gewonnen werd door Oost-Duitsland en waarin België de tweede plaats bezet. Engelsman Billv Wright speelt nog een seizoen Billv Wright, de aanvoerder- van het Engelse elftal en record-international met 105 „caps" zal aan het begin van het volgende seizoen zich uit de ac tieve wedstrijdsport terugtrekken. Wereldrecord vlinderslag voor Amerikaanse N. Ramey De Amerikaanse zwemster Nancy Ramev heeft zaterdag te Lansing het wereldrecord op de 110 yards vlinder slag verbeterd en gebracht op 1 min. 9,8 sec. Dit is een verbetering met 1.4 sec. Het oude record stond sedert 118 juli j.l. op naam van de Ameri- kaanse Berky Collins met 1 min. 11.2 i sec. H De 1500 meter junioren A en B ms een van de spannendste nummers tijdens de atletiek- M wedstrijden, die zaterdag bij de H opening van het nieuwe sport- veld te Hoofdplaat gehouden werden. Cas Mulder van Dyna- |r mo (links) en Leo de Bruijn van R.K.H.A.V. gaven elkaar f§ geen duimbreed toe en snelden gelijk door de finish. H Foto PJZ.C.) §f liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiF Kuypers tiende in wereld- jeugdschaakkampioenschap Het wereldkampioenschap voor de jeugd is gewonnen door Bielicki. Het eindklassement luidt: 1 Bielicki 8Y2 pnt, 2, 3 en 4 ex aequo Stefanov, Rumens en Parma allen 6% pnt. 5 Clemens 51A pnt; 6 en 7 ex aequo Hamann en Kuettner beiden 5V> pnt, 8 en 9 ex aequo Tomson en Nar an ja beiden 5 pnt. 10 Kuypers 4% pnt. 11 Phillifö 4 pnt, 12 Erny 3 pnt. Hongaar liep 1500 meter binnen 3 min. 40 seconden Tijdens atletiekwedstrijden in de Fin se plaats Turku is de 30-jarige Hon gaar Istvan Roszavolgyi er als zesde atleet ter wereld in geslaagd de 1500 meter onder de 3 min. 40 sec. te lo pen. Roszavolgyi kwam tot 3 min. 39.3 sec. en verbeterde daarmee het Hongaarse record aanmerkelijk. Hij had een ruime voorsprong op num mer twee en drie de Brit Derek John son en Olavi Salonen (Finland). Amerika veroverde titels handboogschieten Het wereldkampioenschap handboog- schieten dat in Stockholm werd ge houden, is zowel bij de dames als bij de heren door een Amerikaanse schutter gewonnen. James Caspers won de titel bij deS heren met een to taal van 2247 punten en zijn landge note Ann Corby behaalde met 2023 punten het dameskampioenschap. IN HOOFDPLAAT Grenswachters won met 4-1 van Hoofdplaat Tijdens de atletiekwedstrijden, die zaterdagmiddag gehouden werden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentelijke sportveld van Hoofdplaat, konden de bezoekers ge nieten van enkele spannende num mers. Het spannendste nummer was ontegenzeggelijk de 1500 meter jon gens A en B. Want tot de laatste centimeter heb ben de Dynamo-atleet Cas Mulder en Leo de Bruyn van RKHAV uit Hulst een heroïsche strijd geleverd. Zij ga ven elkaar geen duimbreed toe, zelfs niet op de eindstreep en dat bete kende, dat voor beide lopers dezelfde tijd van 4.27.6 werd afgedrukt. Dit slopende duel had dus wel enige invloed op dc tijden. De 100 meter heren werd gewonnen door de Excelsior-atleet Lambrechts. die in de finale een goede 11.4 op de chronometers bracht. Zijn ploegge noot Teyssen liep de afstand in 11.6. De 100 meter jongens A en B werd een overwinning voor Piet Versluijs van Dynamo in 12.1. Op de 80 me ter liep de C-junior Loenhout van Dynamo een goede tijd: 10.5 sec., waarna in een spannende 60 meter finale bij de meisjes C het Zwin meisje R. Bril winnares werd in 8.8 voor M. Hennekeij (ook Zwin) in 9 rond. De 3000 meter heren werd een rhime overwinning voor Dynamo stayer Hans Bostelaar. De Olym- pia-atleet Joop Sehillemans nam onmiddellijk de kop, maar na en kele ronden moest hij die overge ven aan Bostelaar, die daarna JAN DERKSEN WERD DERDE Stayers hebben goede kansen Antonio Maspes, de Italiaanse prof- sprinter, mag de regenboogtrui, die reeds in 1955 en 1956 zijn schouders had gesierd, nu weer een jaar lang dragen. In de sprintfinale onttroonde hij namelijk zijn Franse rivaal er wereldkampioen 1958 Michel Rous seau. In de strijd om de derde en vierde plaats gaf Jan Derksen zijn Belgische pupil Jean Debakker, een lesje in tactiek en snelheid en ver overde dus een prachtige derde plaats. De Nederlandse amateur- sprinters luidden echter weinig in te brengen. Het tegenovergsetelde was het geval met de stayers, van wie de Nederlandse amateurs goede ogen gooien naar de wereldtitel, terwijl van de profs Martin Wierstra er Noppie Koch zich in de finale plaat sten. Dit was de belnngrijkste „oogst" van de eerste twee dagen van de wielren-wereldkanipïoensehappen in het Amsterdamse olympische sta dion. De achtste finales voor de sprint der profs hadden voor de favorieten nog weinig moeilijkheden opgeleverd. Maspes maakte tegen de Deen Jensen een fantastische 11.5 over de De Nederlandse sprinter Jan Derk- reldkampioenschappen een fraaie der- sen die bij de profs tijdens de toe- de plaats behaalde, wint op de foto de vijfde serie van de Zwitser Suter en de Japanner Yoshida. 200 meter. Debakker klopte bij ver rassing Sacchi, Jan Derksen liet zijn tegenstander stil staan, Rousseau won op „één been" en verder waren er tegenwoordig Von Vuren, Plattner en via de herkansing ook Sacchi en Pesentï. Sacchi kreeg daarbij het pu bliek tegen zich, omdat hij in zijn verloren rit tegen Jensen een lek ke band vlak voor de 200 meterlijn suggereerde, terwijl dat volgens Jen sen pas in de laatste 100 meter ge beurde. Er moest tot vreugde van de Italiaan opnieuw gestart wor den, maar de Deen nam dat niet en protesteerde. Tien minuten ble ven de toeschouwers in spanning. Toen kwam het fatale bericht: overrijden, hetgeen door het pu bliek met gejoel en gefluit begroet werd. Jensen had er echter genoeg van en startte niet. Niet eens nodig Zo kwam Sacchi tegen Derksen in het strijdperk. En ook tegen liet pu bliek, dat er eens echt voor ging zit ten en Derksen hartstochtelijk aan moedigde. Maar Jan had dat niet eens nodig: in 2 ritten vernietigde hij het toch al geknakte moreel van de Italiaan. In de halve finale tegen Maspes reed hij echter als een begin neling. Twee maal werd hij op de zelfde wijze geklopt, eenzelfde lot, dat Debakker tegen Rousseau onder ging. Derksen toonde zich echter in de strijd om de 3e en 4e plaats weer de meester van vroeger. Onder haast ondragelijke spanning kwam de finale. De le rit was voor de Fransman, de 2e voor Maspes, en in de beslissende rit raakte Rousseau de kluts kwijt. En zijn titel. De Nederlandse stayers zijn aan een gestage groei naar de top bezig. Zo groot Was de overmacht van de ama teur-stayers Van Houwelingen, Henk Buis en Van der Meulen, dat slechts een wonder de titel naar een ander land kan doen verhuizen. Een tweede mogelijkheid voor een regenboogtrui is aanwezig bij de profs: Koch en Wierstra reden goed en kwamen re gelrecht in de finale. Wierstra, de Amsterdamse advo- catenzoou, met zijn oude gangma ker Wiersma, waarmee hij onenig heid Iiad, maar die inviel nadat de gangmaker van Wierstra pech kreeg. Bijzonder sportief voerde Wiersma zijn makker naar de fi nale, waarna Wierstra in het openbaar zijn gangmaker dankte! niet meer bedreigd werd. Boste laars tijd was 9.20, waarna Sehil lemans en Piet Zwartepoorte (Dvnamo) finishten in 9.34 en 9.34.6. De wedstrijden waren georganiseerd door de atliekverenigïngen Excelsior, uit Putte en Het Zwin uit Retran- chement. Voor de aanvang van de atliekwed- strijden werd het nieuwe sportveld „ingewijd" met een voetbalwedstrijd tussen het elftal van Hoofdplaat en Grenswachters uit Putte. Burgemeester J. J. Stuy van Put te, de oud-gemeentesecretaris van Hoofdplaat verrichtte de aftrap, nadat hij in een korte toespraak de gemeente Hoofdplaat had ge lukgewenst met het nieuwe sport terrein. Ook de heer H. van Galen de algemeen technische leider van de atletiekvereniging „Excelsior" uit Putte sprak gelukwensen uit, waarbij hij de voetbalvereniging Hoofdplaat bloemen aanbood. Na mens de laatste vereniging sprak de voorzitter, de heer A. de Bruijeker. De wedstrijd tegen Grenswachters droeg een zeer sportief karakter. Bij de rust stonden de bezoekers met 2 0 voor. De eindstand was 4I voor de club uit Putte, die daarmee win naar werd van de door de Grontmij beschikbaar gestelde wisselbeker. De muziekvereniging ..Oefening Baart Kunst" uit Hoofdplaat luister de de wedstrijden op met muziek. Wethouder G. H. F. M. Termote reik te na afloop van de atletiekwedstrij den met een toepasselijk woord de prijzen uit in café „De Vriendschap". Een gezamenlijke maaltijd vormde het besluit van de sport-ontmoeting op twee fronten tussen Putte en Hoofdplaat. De belangrijkste atletiekuitslagen zijn: 100 meter jongens A en B: 1 Piet Versluijs (Dynamo) 12.1; 100 meter heren: 1 B. Lambrechts (Ex celsior) 11.4: 2 L. Teyssen (Excel sior) 11,.6, 3 Joris -Wuyts (St. Ni klaas) 11.7: 60 meter meisjes C: R. Bril (Zwin) 8.8, 2 M. Hennekeij (Zwin) 9.-, 3 I. de Klerk (Excelsior) 9.1, 4 J. v. d. Walle (Zwin) 9.3: 80 meter jongens C: 1 Loenhout (Dv namo) 10.5, 2 Suikerbuik (Excelsior) 11.-. 3 Toussanit (Excelsior) 31.2: 60 meter jongens D: 1 W. de Nijs (RKHAV) 8.-: 3000 meter heren: l Hans Bostelaar (Dynamo) 9.20, 2 Joop Sehillemans (Olympia) 9.34, 3 Piet Zwartepoorte (Dynamo) 9.34.6, 4 Joris Wuyts (St. Niklaas) 10.11, 5 Walter Biesbroeck (RKHAV) 10.21, estafette: 1 Excelsior 2.21, 2 Dynamo 2.27, 3 gemengde ploeg 2.37. Kansloos De titel bij de amateuvsprinters werd weer veroverd door de Italiaan Gas- parella, die evenals vorig jaar zijn landgenoot Gaiardoni tegenover zich vond. De Nederlandse amateurs werden kansloos uitgeschakeld. Al het werk van Arie van Vliet in zijn sprintschool heeft geen vruchten af geworpen. Zowel Mees Gerritsen als Aad de Graaf en.Rinus Paul toonden hun gebrek aan routine duidelijk. Verrassingen zijn tot nu toe uitgeble ven. De rol van de Engelse acliter- volgings-amateurs mag plotseling uit gespeeld blijken titelhouder Sheill kwam niet eens door de voorronde heen „vreemde" wïelermogendhe- den als Rusland en Japan zijn er echter niet aan te pas gekomen. Manchester United won in Miinchen van Bayern (2-1) Manchester United heeft zaterdag avond in Miinchen in een zeer harde wedstrijd, met 21 gewonnen van de Duitse vereniging Bayern. Twee spelers van de Engelse ploeg links back Joe Carolan en rechtsbinnen Albert Quixall werden in de 23e minuut van de tweede helft wegeus al te hardhandig optreden zelfs van het veld gezonden. Bij de rust had Manchester United met 10 de lei ding. Matt Busby, de manager van de Mancunians, verklaarde na afloop van de wedstrijd, dat hij van mening was, dat het uit het veld zenden van Caro lan een aanvechtbare beslissing van de arbiter was. Enkele uren vóór de wedstrijd had de ploeg een bezoek gebracht aan het personeel van het Rechts-der- Isar-hospitaal waar de spelers van Manchester United werden verpleegd, toen het vliegtuig, waarmee de Brit ten terugkeerden naar Engeland op 6 febr. 1958 bij München was neerge stort. Bij het vliegongeluk werden 23 personen gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5