PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT EISENHOWER NAAR BONN Duizend soldaten op Cuba gearresteerd Binnen drie jaar: rijkskantorengebouw in Terneuzen OVERLEG MET LUNS EN SPAAK TIJDENS VERBLIJF TE PARIJS JOSEPHINE BAKER MET HAAR REGENB00GJEUGD IN R'DAM 202e jaargang - no. 186 Dagblad, uitgave var de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d, Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p kW.; fr. p. p. 7 35 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60. tel. 3355 4 lijnen (bg.g. 3508 of 3646); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Geen westelijke topconferentie „Op uitnodiging van kanselier Adenauer zal president Eisen hower een informeel bezoek aan West Duitsland brengen op 27 augustus. De president is verheugd de gelegenheid te hebben om de kanselier te ontmoeten en met hem vraagstukken van belang voor de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek te be spreken". Dit werd gisteren in het Witte Huis bekendgemaakt. Zaterdag was daar reeds meegedeeld, dat Eisenhower tijdens zijn bezoek aan Europa ook zal spreken met twee top-functionarissen van de Navo ge zamenlijk, namelijk de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, die voorzitter is van de Navo-raad, en Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van. de Navo. Als Kroesjtsjew bereid is, waarbor gen te geven met betrekking tot de positie van de westelijke mogendhe den in Berlijn, zal er naar de mening van president Eisenhower een top conferentie van de Grote Vier gehou den kunnen worden in de tijd tussen het bezoek van Kroesjtsjew aan de Verenigde Staten en dat van de pre sident aan de Sowjet-Unie. De pre sident zou dit inzicht hebben ont vouwd op een diner dat hij de vorige week een groep correspondenten zou hebben aangeboden. Eisenhowers bezoek aan Bonn is spe ciaal bedoeld om de solidariteit in het westelijke kamp te demonstreren en bondskanselier Adenauer ervan te overtuigen, dat het westen geen af stand zal doen van West-Berlijn, zo is in Washington meegedeeld. In Londen menen diplomatieke krin gen dat het bezoek de bondskanselier in staat zal stellen het standpunt van West-Duitsland inzake de kwestie- Berlijn en het Duitse vraagstuk krachtig te bepleiten bij Eisenhower voor de Amerikaanse president over leg gaat plegen met de andere wes telijke leiders. Eerste staatshoofd per straaljager president Eisenhower luidt nu als volgt: 27 augustus: aankomst in Bonn tegen de ochtend. Besprekingen met bonds kanselier Adenauer, 's Avonds ver trek naar Londen. 28 augustus1 september: verblijf in de Britse hoofdstad. Besprekingen met premier Macmillan en mogelijk een bezoek aan de koninklijke familie in Balmoral, Schotland. 2 september: aankomst in Parijs. Be sprekingen met generaal De Gaulle, de Italiaanse premier Segni, minister Luns en Paul-Henri Spaak. Tijdstip van terugkeer naar Washing ton staat nog niet vast. 15 september: begin bezoek van Kroesjtsjew aan de Verenigde Staten. President Eisenhower zal naar Europa vliegen in een Boeing 707 straalvliegtuig. Zoals bekend is vice-president Nixon onlangs met een toestel van dit type naar Rus land gevlogen. Het zal de eerste keer zijn, dat een staatshoofd in een straalvliegtuig reist. In diplomatieke kringen vat men de bekendmaking van de bijeenkomst tussen Eisenhower, Luns en. Spaak op als het uitsluiten van een confe rentie op grote schaal tussen Eisen- Men beschouwt 't in de Britse hoofd stad als een overwinning voor de Franse president De Gaulle, dat geen westelijke topconferentie zal worden gehouden vóór de besprekingen tus sen Eisenhower en Kroesjtsjew. Door verdrinking omgekomen Zaterdagmiddag is de zevenjarige, Krijn Kuyt uit Scheveningen overle den, nadat hij bewusteloos uit zee was gehaald ter hoogte van Seinpost aan het Scheveningse strand. Pogin gen om de jongen tot bewustzijn te brengen hadden geen resultaat. De 38-jarige kweker J. J. Zaal uit Kwakel, gemeente Uithoorn, is in de nacht van zaterdag op zondag ver dronken in een der sloten bij zijn bedrijf. De man had tegen half vier zijn woning verlaten om de kassen te sluiten in verband met het nade rende onweer. Toen hij gisterochtend nog niet was teruggekeerd, heeft men een uitgebreid onderzoek ingesteld, onder meer met behulp van speur honden. In een sloot vond men ten slotte het stoffelijk overschot van de kweker. De man was vader van zes kinderen. Prinses Beatrix naar Florence gereisd Prinses Beatrix is gisteren van Ra- vello naar Florence gereisd om daar haar vakantie voort te zetten. Zij maakte de reis van Ravello naar Na pels per auto, van Napels naar Flo rence per vliegtuig. De koningin* prins Bernhard en prinses Irene zul len waarschijnlijk maandag van Ra vello naar Nice vertrekken. ONTHAALD IN AHOYHALLEN Eerste buitenlandse reis van internationaal gezin (Van een speciale verslaggever) Met haar tien Regenboogkinde ren (de tweejarige Koffi van de Ivoorkust met zijn pikzwarte huidskleur, grote donkere ogen in zijn kleine gezichtje en zijn grappige krulhaartjes, het ze venjarige Koreaantje Akio, de vijfjarige Jari uit Finland, de zesenhalfjarige Luis uit Colom bia, de zesjarige Janot eigen lijk Teruya uit Japan, het zesjarige Parijzenaartje Jean- Claude, de vijfenhalf jarige Moi- se uit Israël, de driejarige Bra- him en de driejarige Marianne die beiden uit Algerije komen en respectievelijk van Arabi sche en Franse afkomst zijn en tenslotte Mara uit Venezuela, die veertien maanden oud is) heeft de wereldberoemde re vuester Josephine Baker zater dag de Shell Junior Club be zocht te Rotterdam. De vereniging had haar en haar Zaterdag is in Hilversum, het p huwelijk voltrokken tussen mèj. Netty v. d. Linden en de heer Jan Pol. H De bruiddie deel uitmaakt van if de felicitatiedienstdie jong M gehuwden bezoekt om cadeaus H namens het Nederlandse be- drijfsleven aan te bieden, werd s nu zelf het middelpunt van haar collega'sdie en bloc naar het stadhuis waren gekomen, m liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiï Wolkbreuk boven Deurne Zondagmiddag tussen vijf uur en half zes heeft een wolkbreuk in Deurne de straten blank gezet. Regen, wind en hagel waren van een ongekende he vigheid. Het water stroomde op zeker ogen blik zelfs de huizen binnen en stond zo hfcig in de straten dat de auto's tot assen in net water reden. De storm ontwortelde een boom van 50 cm dikte en de hagelstenen hadden de omvang van forse knikkers. Tengevolge van de regen gleden voorts leembergen, die bij de plaat selijke steenfabriek waren opgeslagen de rijweg op. De brandweer heeft hier uren werk gehad om de weg voor het verkeer berijdbaar te ma ken. De bui was zeer plaatselijk. In Helenaveen bijvoorbeeld, waar men wegens de nog voortdurende Peel- brand naar regen zit te snakken, bleef het geheel droog. pleegkinderen uitgenodigd om aan wezig te zijn op de haar in de Ahoy- hallen in Rotterdam gehouden „Landdag", die door ongeveer 16.000 kinderen bezocht werd. De Shell Ju nior Club had gemeend nu ook eens steun te moeten verlenen aan een ten bate van de jeugd ondernomen project buiten onze grenzen. Toen Josephine Baker vernam, dat het de bedoeling was deze steun ditmaal aan haar bijzonder gezin ten goede te doen komen, verklaarde zij zich on middellijk bereid de geschenken in Nederland in ontvangst te komen ne men. Zo vertoefde het gehele gezin zater dag in Rotterdam. Het was voor het eerst, dat de Regenboogkinderen Josephine Baker spreekt van haar groepje als van de „Tribu are en ciel" gezamenlijk op reis waren. Een lange reis. Van het gehucht Les Milandes in de Dordogne, ruim 500 kilometer ten zuiden van Parijs, eerst naar de Franse hoofdstad, daar (Zie slot pag. 6 kol. 5) Invasie verwacht op Pijnbomeneiland Meer dan duizend soldaten zijn volgens berichten die gisteren uit Cuba werden ontvangen in „Het vrijheidskamp" aan de rand van Havana gearresteerd om een opstand te voorkomen, die teil doel zou hebben gehad, premier Castro uit de macht te stoten. Onder hen, die gearresteerd wer den zijn, naar gezegd wordt, ve len, die tijdens de revolutionai re campagne voor hem vochten. Een opstand op het Pijnbomen eiland, waar meer dan 4000 ge vangenen zijn ondergebracht, zou gedeeltelijk zijn geslaagd. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van de verbin- Psychopaat gooide met dakpannen in Nijmegen De politie te Nijmegen heeft zater dagavond na een wilde achtervolging de onlangs uit het rijksgestïcht te Den Haag ontvluchte psychopaat K. te pakken kunnen krijgen. Deze geestelijk gestoorde man stond als gevaarlijk aangeschreven. Hij nam, toen na de ontdekking van zijn aanwezigheid in Nijmegen de achter volging werd ingezet, de benen in de oude stad aan de Waal. Hier ontpop te hij zich als een geveltoerist, klom op de daken, sprong van dakgoot op dakgoot en bekogelde de politie met dakpannen en stenen. Hij moest tenslotte toch voor de over macht bezwijken en zal maandag weer ter beschikking van de regering worden gesteld. De beroemde revuester Josephine Ba ker heeft zaterdag met haar tien re- genboogkinderen een bezoek gébracht aan Wonderland in de Rotterdamse Alioyhal. Hier inspecteert zij met een van haar kleintjes het interieur van een ech tewigwam. Negen Afrikaanse landen: maak Algerije onafhankelijk Negen onafhankelijke Afrikaanse lan den hebben op een zaterdag te Mon rovia besloten conferentie Frankrijk verzocht Algerije recht op onafhan kelijkheid te erkennen, de vijandelijk heden er te beëindigen en onderhan delingen met de vrije Algerijnse re gering te beginnen- In een andere resolutie sprak men zich uit tegen hel; houden van kern proeven in de Sahara, gezien de „daaraan verbonden gevaren voor de omringende landen". Aan Engeland verzocht men het ver bod op Njassalands Afrikaanse con gres-organisatie in te trekken en het recht van het volk o zelfbeschikking niet te negeren Tenslotte veroordeel den de negen deelnemers (V.A-R., Soedan, Ethiopië, Tunesië, Marokko, Libië, Liberia. Ghana en Guinea) de rassenscheiding in Zuid-Afrika, Rho- desië en Kenia. BINNEN DRIE JAAR zal in Ter neuzen aan het kanaal naar Gent een bouwwerk verrijzen, waar tien tallen waterstaatsingenieurs en -te kenaars, belastingambtenaren en ar beidsbemiddelaars nu al sinds jaar en dag met groeiend ongeduld op wachten: een rijkskantorengebouw... Dat groeiend ongeduld is niet ver bazingwekkend, want de plannen voor één gebouw voor de belastin gen, de rijkswaterstaat en het ge westelijk arbeidsbureau in Terneu zen zijn al vele, vele jaren in de pen. „Die plannen liepen echter over ver schillende departementen en dat ver klaart alles", verduidelijkte een Ter- neuzense ambtenaar laconiek. Maar eindelijk is nu alles definitief: op 9 september zal in Den Haag dit Ter- neuzense rijkskantorengebouw wor den aanbesteed. En de rijksgebou wendienst, die de plannen bestek- klaar heeft gemaakt, rekent er op, dat twee en nalf jaar na de aanbe steding het gebouw betrokken kan worden. Rijkswaterstaat en het gewestelijk arbeidsbureau, maar vooral de be lastingen in Terneuzen zijn nu al jarenlang in een veel te nauwe en beperkte behuizing gewrongen. De inspectie der directe belastin gen bijvoorbeeld heeft zich nood gedwongen moeten versnipperen over vier verschillende panden: twee in de Burgemeester Geill- straat, één in de Noordstraat en één in de Schoolstraat. Maar dat is nog niet alles: de inspectie van de registratie zit bijvoorbeeld weer in een ander gebouw en in het ontvangkantoor in de Nieuw- straat is het al evenzeer woeke ren met de ruimte. „We weten nauwelijks hoe we de belastingbetalers moeten ontvangen, we weten ook bijna niet meer waar we onze administratie en het groei ende archief moeten bergen", ver zuchtte een Terneuzense belasting ambtenaar. In een ton Bij rijkswaterstaat in Terneuzen wringt de schoen vooral op de teken kamer. „Vaak moeten we met 16 of 17 tekenaars tegelijk aan de slag", vertelde hoofdingenieur ir. C. A. de Vlieger, „maar als er 12 man staan te werken, staan ze als haringen in een ton"De oplossing Enkele tekenaars moeten hun heil zoeken in een directiekeet of ergens in een ma gazijn Trouwens, in de dubbele woning, die rijkswaterstaat thans bewoont in de Nieuwsttaat, is ook de administratie en het stafpersoneel te klein behuisd. Bij de zeesluis heeft rijkswaterstaat vroeger een eigen gebouw gehad, maar in de oorlog werd dit kantoor verwoest. En het gewestelijk arbeidsbureau Ook hier een woonruimte-tekort-mi sère! Lange tijd waren de arbeids bemiddelaars In Terneuzen zelfs bij zonder klein behuisd. Door een reorganisatie niet lang na de oorlog werd het gewestelijk ar beidsbureau Terneuzen namelijk ge-' degradeerd tot bijkantoor van net gewestelijk arbeidsbureau Middel burg. Gevolg: liet, Terneuzense ar beidsbureau kon liet met minder per soneel en dus met minder ruimte doen. Die ruimte een halve wo ning van Nieuwstraat 20 werd dan ook afgestaan. Later werd het arbeidsbureau echter weer gepromo veerd tot gewestelijk bureau. Ge volg: meer personeel en meer ruimte was nodig. Die ruimte kwam echter lange tijd niet beschikbaar en pas vorige maand verhuisde het arbeidsbureau dings-centra, waardoor deze van de rest van het eiland afgesne den werden. Men weet niet, waar Castro zich nu ophoudt. Hij was niet aanwezig op een onverwachte kabinetszitting, die zaterdagmiddag tegen 12 uur gehou den werd. Sommige ministers, die deze kabi netszitting bijwoonden, waren gewa pend met automatische pistolen. Er liepen in de hoofdstad van Cuba geruchten over invasie-pogingen van de aanhangers van de vroegere dic tator Batista. Een logisch doel van die invasie-pogingen zou het Pijnbo men-eiland zijn op 90 km van de Cubaanse kust omdat zich daar 4000 gevangenen onder wie 1500 po litieke gevangenen, grotendeels uit het leger van Batista, bevinden. Het weer in Europa Volgens de avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt, Ypenburg, hall bewolkt, Vlissingen, licht bewolkt, Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, half bewolkt. Twente, zwaar bewolkt. Eindhoven, onweer, Zd.-Limburg. half bewolkt, Hcisinki, zwaar bewo.ki, Stockholm, zwaar bewolkt, Oslo, licht bewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, regenbul, Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, half bewolkt Luxemburg, half bewolkt, Parijs, onbewolkt, Bordeaux, onweer,. Grenoble, licht bewolkt Nice zwaar bewolkt, Berlijn, half bewolkt, Frankfurt, zwaar bewolkt, München, zwaar bewolkt, Zürich, half bewolkt. Genève, onbewolkt, Locarno, licht bewolkt. Wenen, onweer, Innsbruck, half bewolkt, Belgrado, licht bewolkt. Athene, onbewolkt, Rome, onbewolkt, Ajaccio, onbewolkt. Mallorca, onbewolkt, Lissabon, licht bewolkt ■apportën van gister- 21 gr. 23 gr. 24 gr. 24 gr. 24 gr. 28 gr. 26 gr. 25 gr. 23 gr. 26 gr. 26 gr. 23 gr. 17 gr. 26 gr. 24 gr. 26 gr. 27 gr. 29 gr. 28 gr. 29 gr. 28 gr. 30 gr. 30 gr. 25 gr. 28 gr. 27 gr. 25 gr. 27 gr. 25 gr. 29 gr. 34 gr. 33 gr. 31 gr. 31 gr. 24 gr. Aanbesteding op 9 september *%A*VV\'VVVVVVV*VVV\'VVVW van Nieuwstraat 20 naar Nieuw straat 22 waar men weer een heel pand tot de beschikking heeft. Het is echter een oude dokterswoning, die in het geheel niet geschikt is voor kantoorruimte. Afmetingen Aan al dat woekeren-met-ruimte komt >nu echter voor al die rijks diensten in Terneuzen binnen drie jaar een eind. Het nieuwe rijkskan torengebouw zal aan de Rosegracht verrijzen, terwijl de aparte vleugel voor rijkswaterstaat aan de Axel- sestraat zal komen te liggen. Het gebouw krijgt dus een L-vorm. Dit gebouw, waarvan de ontwerpers van de rijksgebouwendienst zeggen, dat het „eenvoudig, maar modern en doeltreffend" zal zijn, mag er dus (Zie slot pag. 2 kol. 5) VERWACHT. Geldig tot hedenavond WARM. Warm weer met zonnige perioden, maar ook hier en daar enkele regen- of onweersbuien. Matige noordooste lijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag perioden van vrij warm en zomers strandweer met opklaringen. Zwakke veranderlijke wind. Tempe ratuur in de middag 24 tot 26 graden Celsius. Zeewater 16 graden. Voor uitzichten: tegeD de avond wordt de kans op onweer groter maar het blijft zomers. ZON EN MAAN 11 augustus Zon op 5.16 onder 20.1-t Maan op 13.32 onder 23.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1