DE LANDING DER ENGELSEN 150 JAAR GELEDEN k Zondagmiddag half twee, de 13e augustus 1809, be gon het bombardement der Engelsen op Vlissin- gen. Het was alsof de we reld verging. Niet alleen van de landkant, nee voor al van de kanonneerboten en fregatten werd de stad beschoten. Onder de pro jectielen waren een soort vuurpijlen, naar de uitvin der Congreve-Rockets ge noemd, die dadelijk brand veroorzaakten. Er waren Engelsen die zelf het ge bruik van deze projectie len als weinig fair be schouwden. Twee dagen lang hebben de Vlissingers in een hel geleefd, toen werd de wapenstilstand gesloten. Vele gebouwen gingen in vlammen op, waaronder het stadhuis. Honderden doden vielen er te betreuren. In onze geschiedenisboekei wordt de Engelse expeditie van 1809 in Zeeland meestal be sproken als een voorval van weinig betekenis. Voor Vlissin- gen was het een ramp, in veel geringere mate voor Veere, verder betekende de expeditie niets. Prof. Van Hamel heeft echter nog niet lang geleden duidelijk uiteengezet hoe be langrijk de bedoeling was. „In den strijd om de macht tussen Napoleon en Groot-Brittannië betekende de Schelde-expeditie de toespitsing tot den beslis sende Inzet: de blokkade van het vasteland, en de macht ter zee". Het was toen voor de Engel sen de grootste landingsex peditie die ze ooit onderno men hadden: 280 oorlogs schepen, meer dan 400 tran sportvaartuigen, 40.000 man landingstroepen en 6000 paai den. Opperbevelhebber was de graaf van Chatham, de zeemacht stond onder lei ding van sir Richard Stra- chan. Tegen het eind van ju li 1809 landde men op het Breezand bij Vrouwenpolder, fort Den Haak viel spoedig, op 31 juli capituleerde Mid delburg, op 1 augustus, na een kort bombardement. Veere, op 3 augustus viel Rammekens. Het beleg van Vlissingen, dat zwaar werd verdedigd, eindigde in een vernietigend bombardement. Lord Chatham bleef de tijd in Middelburg afwachten, in plaats van door te stoten naar Antwerpen, het doel der expe ditie. Schouwen en Zuid-Beve land waren al in het bezit der Engelsen. Van Franse en Ne derlandse zijde werden de ge passeerde weken gebruikt om Antwerpen en de zoom van Brabant te versterken. De kan sen van de Engelsen waren verkeken. Eind augustus reeds viel het besluit tot de terug tocht. Een fnuikende invloed op het verloop van de expeditie hebben de Zeeuwse koortsen gehad. In augustus en septem ber waren doorlopend 10.000 man en meer ziek. De buik koortslijders, die geen voldoen de verpleging hadden, werden naar huis getransporteerd. De stemming keerde zich tegen de leiding van de expeditie. Op 23 december 1809 waren ook de laatste Engelsen ingescheept. Napoleon heeft o.a. in de expe ditie om de Scheldemond aan leiding gevonden aan het ko ninkrijk van zijn broer Lode- wijk een eind te maken. Op 27 december 1809 werd Walcheren bij het keizerrijk ingelijfd. Zee land en al het land ten zuiden van Maas en Waal volgden op maart 1810, het verdere Neder landse grondgebied op 9 juli 1810. De Wolstraat te Vlissingen na Tiet bombar dement van IS en 1!( aug. 1S09 De Noordstraat te Vlissingen na het bombardement. In Frankrijk heeft na de landing de geslepen mi nister van politie, Fouché, zijn rol gespeeld. Aan gezien Napoleon In Oostenrijk was, had hij zijn handen vrij. Overal in het land werden burger wachten opgeroepen. In het gehele land moest de publieke opinie bewerkt worden. Napoleon die eerst zijn ijverige minister prees, begon latei het gevaar in te zien van te veel opwinding in zijn land. Fouché, zich koesterend in zijn macht, hield niet op te ageren. Het is bekend dat Fouché sinds jaren de vrede met Engeland was toegedaan. Toen de keizer terugkwam, na de vrede met Oos tenrijk, viel Fouché in ongenade. Hij werd met de titel van hertog van Otranto naar huis ge stuurd en na een halfjaar verdween hij uit Napo leons raadskring. Zijn spel was voorlopig uitge Stadhuis te Vlissingen in brand. Reeds in september 1809 verscheen een Engelse spotprent op de expeditie. Opperbevelhebber lord Chatham, hier groothertog van Middelburg ge noemd, staat wenend tegenover koning George IET, die hem hevig de mantel uitborstelt. Chatham verdedigt zich door te zeggen, dat hij van mening was dat de bevelhebber nooit in ge vaar mocht gaan, hij toch had gezorgd voor de en schildpadsoep. De zeeman met de pol lepel, achter hem, denkt vriendelijker ontvangen te worden, hij wist zeker zijn plicht gedaan te hebben ten opzichte van de soep en de grog. De publieke mening In Engeland was door de slechte afloop zeer geschokt. Brochures en pam fletten verschenen. Alle betrokken chefs van land- en zeemacht werden voor het Lagerhuis aan vinnige verhoren onderworpen. Het leger schoof de schuld op de marine, de marine op het legér. Het had zelfs een duel tussen twee leiden- staatslieden tot gevolg! Bombardement vm Vlissingen. Landing der. Engelsen. Aanval op Fort den Baalt (bij Vrouwenpolder)*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7