LEXINGTON LEXINGTON DE KERKEN ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER maatschappij Sociaal-psychologische aspecten van de buitenkerkelijkheid Misvattingen over bevestiging en inzegening van het huwelijk r l F r LF] r r X z a i I z I 9 10 ir 5" 1S 14 u ÏT I F L 1 3 JIhmhIHJB MHJJ MM Ml |MJ LLLJ lr5l m i HONDERDEN WILDE GANZEN BIJEEN BIJ 0UDEMIRDVM PRIJSVRAAG LAATSTE MAAND INZENDING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 en de nauw worden samengewerkt met de Stichting voor statistiek te Gravenhage. Deze instelling is op het ogenblik bezig met het op stellen van een proefvragenlijst. Het ligt in de bedoeling, de vra- Breed curatorium samen gestel df Prof. dr. T. T. ten Have, hoogle raar in do sociale pedagogie aan do gemeentelijke universiteit te Am sterdam, en dr. H. Faber, weten schappelijk hoofdambtenaar aan do rijksuniversiteit te Deiden, heb ben van de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) een subsidie ontvangen voor een onderzoek naar de oorzaken en hot beloop van de buitenkerkelijkheid. Dit onderzoek wordt zo breed opgezet, dat het representatief voor het Ne- - - -- derlandse volk zal zijn. Men hoopt- lagen en standen der maatschappij dat het een" inzicht zal geven in het en de steden zijn er evenzeer bij betrokken als het agrarische en het geïndustrialiseerde platteland. Het wordt een verticale doorsnede door-de Nederlandse bevolking. Dr. Faber verwacht, dat de verschil lende kerkelijke autoriteiten het onderzoek krachtig zullen steu nen. genlijst aan een representatieve groep van de Nederlandse bevol king aan te bieden. In de tweede plaats zullen de le vensgeschiedenissen van plusmi nus 150 mensen worden verzameld. Voor 't onderzoek naar verschillen de details zullen jonge krachten worden ingeschakeld. Het onderzoek, dat enige jaren zal duren, strekt zicli uit tot aUe grondig te bestuderen, nde de achtergrond van 1 geven thans zo ondoorzichtig geworden verloop van het kerkelijk leven. In een onderhoud met het A.N. P. vertelde dr. Faber, dat toen hij enige jaren geleden een on derzoek had gedaan naar het godsdienstige leven van psy chosomatische patiënten in de kliniek van het Wilhelmina- gasthuis bij de Amsterdamse arts dr. J. Groen, het hem was opgevallen, dat deze mensen bepaalde gevoelens koesterden ten opzichte van de kerk en haar ambtsdragers. Deze ge- - voelens varieerden van eerbied tot aversie en rancune. Dit bracht hem ertoe bij Z.W.O. een subsidie aan te vragen om de sociaal-psychologische as pecten der buitenkerkelijkheid eens. - j teneinc die bewuste gevoeleHs te leren kennen. Z.W.O. liet hem echter weten, dat het Humanistisch Verbond juist een subsidieaanvrage voor een zelfde soort onderzoek had inge zonden en dat men zich nu op het bureau dezer organisatie afvroeg of een dergelijke enquête niet was te combineren en zelfs uitgebreid kon worden tot het gereformeerde en. rooms-katholieke volksdeel. Dit gaf aanleiding tot een aantal be sprekingen, waarvan het resultaat is geworden, dat er onder leiding van een curatorium een landelijk onderzoek naar de oorzaken en het beloop van de buitenkerkelijkheid zal wórden ingesteld. In bedoeld curatorium hebben naast dr. Fa ber en prof. Ten Have zitting: prof. dr. J. P. Kruyt (Utrecht), die indertijd reeds een dissertatie aan de buitenkerkelijkheid heeft ge- J - - - ddijn namens het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti- Audiovisuele dienst ten behoeve van jeugdwerk Te Hilversum is de Stichting Audiovisuele dienst van de Oecu menische raad van kerken in het leven geroepen. Het doel van deze stichting is, audiovisuele midde len zoals geluidsband en klank- beeldstrook dienstbaar te maken aan het jeugdwerk, het vormings werk en het evangelisatiewerk van de in oecumenisch verband sa menwerkende kerken. Het initiatief tot oprichting is uitgegaan van het I.K.O.R. en de Oecumenische stichting filmcen trum. Ook het filmstrokenbureau van de Nederlandse Hervormde kerk en de Protestantse stichting ter bevordering van; het biblio theekwezen ën de lectuurvoorlich- ting in Nederland behoren tot de oprichters. Door een subsidie vain het Prins Bernhard fonds is de stichting in de gelegenheid gesteld., appara tuur aan te schaffen. Deze zal o.a. gebruikt worden voor de ver toning vande kleurendiareeks ,,De eilanden wachten" die han delt over het zendingswerk op de Mentawi-eilanden (een eilanden- fan Indische Oceaan). wijd, pater Goddijn Katholiek Sociaal Kerkelijk -tuut (K.A.S.K.I.) en prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar in de sociolo gie aan de V.U. te Amsterdam. Een belangrijke rol bij dit onder zoek zal worden vervuld door me juffrouw R. A. de Liefde, dra. in de sociale pedagogie te Utrecht, die over enige jaren een proef schrift zal laten verschijnen, waar in de desbetreffende stof is ver werkt. Mejuffrouw De Liefde is thans bezig met het bestuderen van de literatuur over de buiten kerkelijkheid. Bij het onderzoek zal allereerst Ds. Bouterse bestrijdt in het her vormde kerkblad voor Schiedam en Ketliel een aantal misvattingen Zo noemt hij de misvatting: Een „gedwongen" huwelijk laat je niet inzegenen. Het klopt niet, dat allerlei zonden onopgemerkt blijven en dat juist deze zonde aan de kaak zou wor den gesteld. Er dreigt hier een goed stuk huichelachtigheid: ver der moeten wij ons ervan bewust zijn, hoevelen ook in de ge meente misschien nog gnuiven bij het bekend worden van een dergelijke misstap. Dit betekent niet, dat de kerk nu maar onverschillig staat tegenover de manier waarop twee jónge mensen met elkaar zijn omgegaan. Het lijkt mij echter eis, dat een gesprek hierover een strikt ver trouwelijk karakter zal dragen en dat een „schuldbelijdenis" meer 't karakter van een persoonlijke biecht tegenover de zielzorger zal dragen, aldus ds. Bouterse. En hij vervolgt: Juist jonge mensen, die hun huwe lijk onder de belasting van het „gedwongen" moeten beginnen, zullen behoefte hebben aan het vragen om de zegen des Heren. Hiermee hangt samen de wonder lijke opvatting als zou een bruid, die moet trouwen niet in het wit mogen tróuwen. Alsof ook één bruid of bruidegom in het kleed der onschuld ter kerke zou mogen gaan. Wil men het witte bruids kleed zien als het kleed der on schuld, laten we dan de witte brui lofstoiletten maar helemaal af schaffen. De bruidskledij worde gekozen onafhankelijk van de vraag of het huwelijk'gedwongen is of niet. Je moet belijdend lidmaat wezen om in de kerk te mogen trouwen. Dit is een misvatting. De enige voorwaarde voor de kerkelijke be vestiging en inzegening van het huwelijk is of bruid en bruidegom ernstig begeren hun huwelijk voor Gods Aangezieht te beginnen. Dat het zich voorbereiden op de belij denis der geloofs hieruit voort kan komen en dat de predikant hierop aandringen zal, spreekt vanzelf. Maar voorwaarde is het niet. BETALEN Het is een schande, dat je voor de kerk moet betalen! Is dit wel zo'n schande? Hoogstens kan men zéggen: wat erg, dat de gemeente nog niet genoeg bijdraagt, zodat het niet mogelijk is om de kerk gratis ter beschikking te stellen. Ds. Bouterse gelooft dat inder daad de ideale toestand zou zijn wanneer men niet apart zou be talen voor het gebruik van het kerkgebouw. Waar de kerk wel varend is, lijkt hem dat mogelijk. Maar als het tekort van de kerk alleen nog maar zou worden ver groot, lijkt het ds. Bouterse geen schande, dat het bruidspaar bij draagt in de kosten van verwar ming (die dikwijls zeer hoog zijn) en andere kosten. Het is opvallend hoeveel geld door bruidsparen wordt uitgetrokken voor auto's, diners, feestjes enz. Dikwijls het tien- of twintigvoudige van wat de kerk kost. Maar wellicht ware de proef eens te wagen van een kosteloos ter beschiking stellen van het kerk gebouw .mits dan het trouwlustige paar duidelijk gemaakt wordt, dat van hen op deze feestdag ook een feestgave verwacht mag worden. Vliegtuig raakle in sleepkabel verward. De veertigjarige vlieger M. de Geus heeft donderdagmiddag boven Texel ruim drie kwartier geworsteld om zijn toestel te bevrijden van een bijna 1500 meter lange nylonsleepkabel, die ora een der vleugels was geraakt. De heer De Geus had met een sleep- zak vanaf Den Helder gevlogen als doelwit voor een aldaar oefenende af deling luchtdoelartillerie. Op de te rugweg naar de Texelse luchthaven raakte boven Den Burg de sleepka bel om een der vleugels. Drie kwar tier lang trachtte de vlieger zich door het maken van alle mogelijke stunts van het gevaarlijke object te ontdoen. Zijn pogingen hieven echter vruchteloos en toen tenslotte de ben- zine-voorraad dreigde op te raken, besloot hij een landing te wagen. Hij zette zijn toestel op het vliegveld aan de grond, maar de kabel bleef haken In een akker. Het vliegtuig kreeg een harde ruk, maar kwam zonder ongelukken tot stilstand. De heer De Geus bleef ongedeerd. Atoomcontracten voor ontwikkelingsprogramma Het gemengd comité EuratomVer enigde Staten voor onderzoek en ont wikkeling heeft vrijdag de toewijzing bekendgemaakt van contracten voor een totaal bedrag van ongeveer 315.000 dollars aan drie Europese en Amerikaanse onderzoekinstellini en industriële ondernemingen. Het betreft hier de eerste contracten die in het kader van het gemeen schappelijk onderzoek-ontwikkeüngs- programma Euratom—V.S. worden gesloten. ngen EVEN NADENKEN T~ vt Horizontaal: 2 bezitt. voornaam woord; 2 rif; 6 toestel om getypte berichten over te seinen; 7 voorzet sel;' 9 inhoudsmaat; 11 dóódmoe; 12 onderaardse spelonk; 15 hulde; 16 zijn schaapjes op het droge hebbend; 17 rund; 19 bevroren water; 20 hei lige; 21 griezelig fabeldier; 24 soort struisvogel; 25 meisjesnaam. Verticaal: 1 verwerping; 2 do; 3 een seintje geven; 4 muzieknoot; 5 exem plaar; 8 „weg" van; 9 baaierd; 10 luitenant; 13 hert; 14 plechtig ge waad; 16 goed erg knap; 18 twintigtal; 21 muzieknoot; 22 weer een muzieknoot; 23 boksersterm, afk. Raadselachtige geval van massale overzomering De vogelkundigen staan op het ogen blik voor een raadsel: midden in deze warme zomer verblijven honderden wilde ganzen (de schattingen lopen van 850 tot 600 dieren) nu al ander halve maand in de Marder Bocht, het gedeelte van het IJsselmeer zuidoos telijk van Oudemirdum. Het betreft hier de Grauwe Gans, die in het Fries Great© (of Aide) Skiere of Greate Wytgat wordt genoemd. Daar de dieren de laatste tijd ook de wei den bevolken, met het gevolg, dat de koeien het bevuilde gras niet wensen te consumeren, is door belangheb benden een afschotvergunning aan gevraagd. Naar wij vernemen zal deze wel verleend worden, echter al leen met de bedoeling de vogels te verjagen. Naar aanleiding van het verzoek oni een dergelijke vergunning heeft de zer dagen dr. M. F. Mörzer Bruijns, directeur van het RIVON, een be zoek gebracht aan de Bocht. Ook deze deskundige kon geen verklaring vinden voor de aanwezigheid van de vogels. De Grauwe Gans toch komt in Nederland alleen voor als door trekker en overwinteraar, waarbij hij in september al gezien kan wor den. Tot in mei passeert hij ons land op doortocht naar zijn broedgebie den. Deze worden gevonden in Scan dinavië, Zuid-Finland, Denemarken, Duitsland, Oost-Europa en een deel van de Balkan. In Friesland heeft Anser zijn belangrijkste overwlnte- ringsgebled rondom de Sondeier leij- en, tussen Sondel en Tacozijl, dus niet zover van de plaats, waar zich nu honderden overzomeraars hebben verzameld. In voor- en najaar zijn hier enige duizenden bij elkaar. De Grauwe gans is onze grootste soort gans en bezit in zijn Weateuro- pese vorm een dikke oranje snavel, terwijl hij verder te herkennen is aan de zilvergrijze indruk, die hij in de vlucht maakt. Zijn lengte be draagt 76 tot 89 cm. Zij nestelen in overjarig riet, moerassen en helde en zijn bijna een eeuw lang (zeldza- me) broedv.ogels in Friesland ged weest, waar zij tot 1909 in hét Lage Midden in klein aantal een nest maakten. Dit is de Grauwe gans Greate Skie re, Greate Wytgat), die op het ogen blik in honderden exemplaren in het zomerse Gaasterland herinneringen aan de winter oproept. (Advertentie) Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand juli De jury, bestaande uit de heren KEES STIP - letterkundige L. P. A. 80ETERBOEK - copywriter C. KROUWEL - reclamedeskundige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aange wezen. Deze kragen een tweedaagse vliegtocht naar Kopenhagen. Mej. R. Opdam, Laan van Poot 346, Den Haag W. D. Verduyn, Swanecampen 36, Delfgauw (post Delft) W. perlemans, Grovestinstraat 40, Den Haag J. J. v. Tuil, Hoofdstraat 104, Veenendaa! 1 W. A. Lambrie, Burg. Ptflstraat 46, Maastricht R. Delsing, SL Franciscusweg 17, Heerlen Mevr. E. H. v. Herwaarden, Ceintuurbaan 113 UI, Amsterdam W. v. Dongen, Verheydenseweg 67, Breda Tevens werden de vijftig winnaars van een slof $00 Lexington-eigaretten door de jury gekozen, die hun prijs krijgen toegezonden. Augustus is de laatste maand van inzending. Tot en met 31 augustus kunt u dus nog meedoen. Stuur alsnog een slagzin of een rijmpje van maxi maal 4 régels plus 9 Lexington sigaretten, waarvan de controle-lettertjes het woord LEXINGTON vor men. Uitsluitend op grond van de beoordeling, welke de jury aan uw slagzin of rijmpje toekent, kunt u winnen: een slof k 200 Lexington sigaretten of een TWEEDAAGSE VLIEGTOCHT NAAR LONDEN en/of de hoofdprijs een vliegreis mei onze nationale luchtvaartmaatschappij de KLM naar- en een 10-daags verblijf in NEW YORK met algehele verzorging voor twee personen. Vraag een afdruk van de publicatie der voorwaarden aan LEXINGTON, POSTBUS 305, DEN HAAG. Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad Steek er een Lexington b\j op." from America's Best Tobaccos Theologische hogeschooldag 23 september te Kampen De theologische hogeschooldag van de Geref. Kerken (Vrijgemaakt) zal dit jaar op 23 september a.s. te Kam pen in een zestal kerken en gebou wen worden gehouden. Voorzitter van de bijeenkomsten is ds. J. Keizer uit Brouwershaven, terwijl ds. A. I. Krijtenburg uit Zaamslag een spreek beurt vervult. Kroesjtsjews bezoek aan Amerika Door de Amerikaanse pers is het nieuws van de bezoeken die Eisenhower en Kroesjtsjew elk aar zullen brengen over het al gemeen gunstig ontvangen. De New York Times meent dat Eisenhower niet zozeer is ge zwicht voor de aandrang van Kroesjtsjew dan wel voor de verzoeken uit het westen om zijn persoonlijk gezag en presti ge aan te wenden tot verbreking van de impasse tussen oost en west. Hij heeft aarzelend toege geven, aldus hét blad, maar hij heeft steeds gezegd tot alles be reid te zijn in het belang van de vrede. Niettemin moest men de bezoeken In het juiste perspectief zien. Hoe sym pathiek het Amerikaanse volk ook mag staan tegenover het Russische en omgekeerd, Kroesjtsjew zal naar Amerika komen als een uitgesproken onvriendschappelijke dictator, die ge zworen heeft ons te „begraven" als het communisme de wereld verovert, aldus de New York Times. Maar als officiële bezoeker en gast van de president had hij recht op be scherming en dc gebruikelijke be leefdheid. Een herhaling van de inci denten die het bezoek van Mikojan bedierven, moet volgens het blud wor den voorkomen. BIJZONDER COMITÉ De New York Daily News is bitter gestemd óver de uitnodiging aan Kroesjtsjew. Onder de kop „drukt U moordenaars de hand. mijnheer de president" zegt het blad dat in het comité van ontvangst dan maar figuren uit de spionage- en onder wereld zitting moeten hebben. Al Capone en Bruno Hauptmann zou den 'ideale leden zijn geweest, maar zij worden jammer genoeg in de hel vastgehouden. PRAKTISCHE MAATREGELEN De Sowjetpers heeft met bijzonder veel instemming en aandacht melding gemaakt van de uitwisseling van be zoeken. Het nieuws werd gebracht in de kolommen die doorgaans voor be langrijke mededelingen van regering en partij worden gebruikt. De „Izwestia" schrijft: „De komende bezoeken van Kroesjtsjew en Eisen hower zijn van het allergrootste be lang voor de wereldvrede". „De Sowjet- Unie en de Verenigde Staten zijn de sterkste mogendhe den ter wereld. Wanneer andere landen oorlog voeren kan een vrede worden bewerkstelligd. Maar wan neer een oorlog uitbreekt tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten zal geen macht ter wereld deze oorlog kunnen beletten, en de ge volgen zouden desastreus zijn. t>e volkeren van de Sowjet-Unie en het volk van de Verenigde Staten wen sen oprecht dat praktische maat regelen worden genomen om de be trekkingen tussen beide staten te verbeteren. Hiertoe is het noodza kelijk vreedzame wedijver te ont wikkelen, de handelsbetrekkingen uit te breiden, de contacten tussen het Amerikaanse en het Sowjet- volk op elk niveau uit te breiden en een rechtvaardige oplQssing te vin den voor alle bestaande kwesties", aldus de „Izwestia". PEKING.... De onafhankelijke „France-Solr" meent dat de Sowjet-Unie meer In teresse heeft voor directe onderhan delingen met de Ver. Staten dan voor een conferentie van drie of vier. grote mogendheden. Het blad acht het waarschijnlijk dat Kroesjtsjew voor zijn vertrek naar Washington overleg zal plegen met Peking. De communistische „l'Humanité" zegt: „Het is voor het eerst dat een Russische regeringsleider naar Ame rika gaat. Onnodig te zeggen van hoeveel belang het is. Enkele jaren geleden was zoiets nog onmogelijk, EUROPA WAS AFWEZIG Het linksgeoriënteerde, maar los van partijen staande Franse blad „Combat" schrijft, dat het falen van de Geneefse conferentie de vrees van velen zal rechtvaardigen, die voor en tijdens de conferentie de aandacht gevestigd hebben op de fout van het westen het ontbre ken van een gemeenschappelijke politiek, een werkelijke solidariteit en eenzelfde tactiek. Maar, aldus het blad, het gebi*ek aan cohesie tussen Londen, Washington en Pa rijs doet een andere les van deze gemiste kans vergeten: Europa was afwezig en zijn derde macht is niet tot gelding gekomen tussen de twee blokken. Deze macht had be slissend kunnen zijn, aldus ..Com bat". „EEN WONDER" De Britse pers 1» opgetogen over het nieuws dat Kroesjtsjew naar Ameri ka gaat en Elsenhower naar Rusland. Sommige bladen spreken van een wonder en noemen het het beste nieuws sedert de oorlog. „Hier heeft de wereld al van 1946 af op gewacht", schrijft de „Daily Mail". Het blad is van mening, dat deze ont wikkeling door de Britse premier Macmillan Is ingeleid door zijn be zoek aan de Russische hoofdstad. De socialistische „Daily Herald" brengt het nieuws onder de kop „Hoe ra, ze gaan praten". „Wij juichen de terugkeer van een constructief leiderschap in Amerika toe. Het is hard nodig. President El senhower behoeft niet te vrezen dat hij Engeland verontrust door met Kroesjtsjew over vrede te spreken", aldus de „Daily Herald". De liberale „Manchester Guardian" is van oordeel, dat alleen het feit van directe contact al een soepeler hou ding van de Russen tot gevolg kan hebben. NIEUWE TECHNIEK Het leidende Wesfcduitse blad „Frank furter Algemeine" ziet in de uitwis seling van bezoeken tussen Amerika en Rusland (eerst Nixon, Kozlow en Mikojan, straks Eisenhower en Kroesjtsjew) een nieuwe techniek in de diplomatie, daarin bestaande, dat men „in dit tijdperk van de massa poogt de goodwill van het volk, dat niets wenst als vrede, in dienst te stellen van de diplomatie". Deze nieuwe methode is niet mét ge juich begroet, aldus het blad. Het. is moeilijk te applaudisseren, als men in de nieuwe methode de mislukking van de oude ziet, de oude methode van het normale diplomatieke verkeer en van de conferenties, die redelijker schijnen en beter passend bij een ge ordende gang van zaken. Het is echter beter nieuwe methodes te proberen, aldus het blad, dan in het geheel niets. En het blijft nog al tijd mogelijk terug te keren naar het oude, als het nieuwe niets uithaalt. UITZIEN NAAR VREDE De onafhankelijke „Die Welt" schrijft, dat in enkele dagen, bijna in een nacht, de wereldpolitiek een wending van historische betekenis heeft genomen. Waar Kroesjtsjew jarenlang koppig naar gestreefd heeft, is bereikt: de twee wereld machten zullen aan een tafel zitten om te spreken over de stabilisatie en een vermindering van de span ning in de wereld. Maar aldus het blad, ook de volken zelf zijn ge grepen door het feit, dat de situa tie naar een climax wordt gevoerd. Nixons ontmoeting mei het Russi sche volk en meer nog zijn over weldigende ontvangst ln Warschau schijnen op te wijzen, dat de krachten' ,p een lager plan in be weging worden gebracht, krachten die dè koude oorlog moe zijn en uit zien naar een vreedzame wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6