PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conferentie van Eisenhower met Navo-regeringschefs? „Schelde" bouwt werf in Sloe buitendijks KROESJTSJEW ,MIU>" OP PERSCONFERENTIE Donkere wolken verdrijven OPLICHTER „VAN DE RASTEELE' BOUWT LUCHTKASTELEN 202e jaargang - no. 183 Dagblad, uitgave var de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VHsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Ziertkzee. red. tel. 2425 edm. tel. 2094. Drukke voorbereiding van topgesprek voor twee 99 Volgens de New-York Times zal president Eisenhower later deze maand mogelijk te Parijs een bespreking met de regeringshoofden van alle Navo-landen hebben. Het blad haalt hier voor, in een telegram uit Washington, diploma tieke bronnen aan en zegt dat er toenemende aandrang wordt geoefend om een dergelijke bijeenkomst te houden om een demonstratie van westelijke eenheid te geven voordat Kroesj- tsjew in de Verenigde Staten aankomt. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd meegedeeld, dat de Ne derlandse regering op de hoogte is van de sug gestie tot overleg op hoog niveau en in Navo- verband met president Eisenhower te Parijs. De Nederlandse regering zal, indien tot een derge lijke conferentie wordt besloten, daaraan gaar ne haar medewerking verlenen. In Parijs verluidt dat president De Gaulle aan Eisen hower twee data 27 augustus en 3 september heeft voorgesteld voor het bèzoek aan Parijs. Hij zal zich neerleggen bij het besluit van Eisenhower en hij zal eventueel zijn bezoek aan Algerije eind augustus uit stellen indien dat noodzakelijk mocht zijn. De betrekkelijke koelheid waarmee de eerste aankondi ging van de bezoeken van Kroesjtsjew en Eisenhower werd ontvangen, overheerst nog in Franse semi-officiële commentaren. De Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew heeft gisteren in het Kremlin een persconferentie gehouden die door meer dan 300 Russische en buiten landse journalisten werd bijgewoond. In Washington heeft men met vreug de geconstateerd dat de Russische leider een verzoenende houding aannam. Kroesjtsjew zei over zijn bezoek aan de Verenigde Staten dat midden sep tember zal beginnen: „Als er een verbetering is gekomen in de betrekkin gen tussen beide landen, dan zullen ook de betrekkingen met de andere lan den verbeteren en dan zullen de donkere wolken in andere delen van de we reld kunnen worden verdreven". Op de vraag of de status van Berlijn ongewijzigd zou blijven terwijl de besprekingen op hoog niveau voort duren. zei de Russische premier: „Wij hebben reeds verklaard dat zolang de onderhandelingen voortduren er geen wijzigingen kunnen en zullen worden aangebracht. Dit was en blijft onze Deltakust Het ontbreekt niet aan waarschu wingen van weldenkende en deskundige mannen tegen de wijze, waarop thans het centrum van Nederland wordt volgebouwd. Die waarschuwingen richten zich ook tegen de wijze waarop die rand stad zich uitbreidt en voortkruipt langs de Noordzeekust. Dezer dagen is daarop weer eens de aandacht gevestigd door de architect dr. J. J. P. Oud in de „Groene Amsterdammer". Zijn be zwaren golden voornamelijk de on ordelijke wijze van bebouwing die men wil toepassen in streken, welke nog aan de randstad ten offer moe ten vallen. Hij had daarbij in het bijzonder het oog op Kennemerland, waar men de kuststreek wil volbou wen met woon-eenheden, die niet or ganisch in het landschap passen. De streek zal daardoor haar bekoring verliezen zowel voor wonen als voor recreatie. Dr. Oud zag ook reeds gevaren op doemen voor de kuststreken van Zee land. Geen verstandig mens, zo zegt hij, zal ontkennen dat het Deltaplan voor bepaalde gebieden onmis baar is. Maar wat dit plan ons aan kust- schoon zal kosten en zal gaan kosten kan men nu al in Zeeland zien. Wa terstaat kan het niet helpen. Men doet zijn best. Maar ik was juist eni ge weken in Zoutelande en wat daar het resultaat is van al deze bemoei ingen ga men zelf maar eens zien. De vernieuwing door middel van een zeewering, die een boulevardje vorm de vond ik heel mooi. Maar het ach teruitbrengen van de dijk bij de kerk begint al bedenkelijk te worden. De nieuwe kleine huisjes missen het for se van de oude en krijgen al iets ar moedig goedkoops. En deze geest van vernieuwing zet zich zo robuust door, dat er bij de prachtige molen nu een „moderne" school versche nen is, zo weinig mooi gesitueerd in de omgeving, zo weinig fraai ook als specimen van het nieuwe bouwen, dat men zich afvraagt wie dergelijke gevallen toelaat. Het nieuwe bouwen, dat zich heus ook in deze streken kan handhaven ais het goed gebeurt maakt er een heel slechte beurt mee. De heer Oud betoogt dan dat bouwen waarachtig moet zijn in die zin, dat een gebouw ge zond en vrij tot vorm moet komen uit de geest van het terrein of het landschap. Hij meent tenslotte, dat het Delta plan ons in het zuiden van het land op veel verlies aan .kernachtig bou wen" zal komen te staan. Met weer die stroom van fietsers, bromfietsers, scooters en auto's er bij. Het zal aanstonds wel blijken, dat waar iedereen alles heeft, nie mand meer iets zal hebben. Recrea tie stelt ruimte voorop en die zal ei aanstonds nergens meer zijn. Aan onze gehele kust niet! Tot zover deze waarschuwende woorden van de heer Oud. Ge lukkig zijn het nog pas waar schuwende woorden. Het gaat voor Zeeland nog niet om een noodkreet, (Zie slot pag. 3 kol. I) meningKroesjtsjcws gel milde en verzoenende bewoordingen wordt algemeen gezien als een po ging, een gunstige atmosfeer te scheppen voor de komende besprekin gen met Eisenhower. Volgens Kroesjtsjew komen zijn be sprekingen met Eisenhower niet in de plaats van een topconferentie. De ontmoeting is niet bedoeld om kwes ties inzake andere landen te bespre ken. Kleinen winnen erbij Een Belgische journalist zei dat in sommige westelijke kringen de ko mende bijeenkomsten van de lei ders de vraag had opgeworpen of deze. niet nadelig voor de kleine landen zouden blijken te zijn. Kroesjtsjew antwoordde: „Dit lijkt mij onlogisch. Waarom zouden de kleinen Ujden wanneer de groten overeenstemming komen? Zij win- Zie slot pag. 3 kol. 2) Little Rocks scholen open voor negers en blanken De schoolraad te Little Rock heeft bekendgemaakt dat de vier middel bare scholen van de stad volgende week worden geopend en zowel voor blanken als negers toegankelijk zijn. De scholen zijn sinds 1 september 1958 gesloten geweest, omdat zij geen negerleerlingen wilden toelaten. In droogteperiode 100 ha natuur op Veluwe verbrand Bosbrandweercomité dankt militairen voor hulp Tijdens de droogteperioden in mei en juni hebben op de Veluwe in totaal 147 bos- en heidebranden gewoed. Daarbij is ongeveer 100 ha natuur schoon vernield. Dit schrijft het Veluws bosbrandweer comité in een brief aan de minister van defensie, waarin het zijn bijzon dere dank betuigt aan alle militairen, die bij de bestrijding van de branden op de Veluwe hebben geholpen. Het comité schrijft het aan deze hulp toe, dat de schade tot ongeveer 100 ha be perkt is gebleven. Pseudo-vogelpest op vijf bedrijven in Drente Op verschillende pluimveebedrijven in Zuidwolde (Drente) is pseudo-vo gelpest geconstateerd. Gnder toezicht van de veeartsenijkundige dienst zijn op een vijftal bedrijven ongeveer elf duizend kippen, jonge hennen en mestkuikens afgemaakt. Van ge meentewege zijn de hokken en ter reinen met chemische middelen ont smet. TEN KOSTE VAN AUTOMOBILISTEN Justitie beschouwt hem als onverbeterlijk De 31-jarige chauffeur J. H. R., een recidivist zonder vaste woon- of verblijfplaats, die door de justitie als een vrijwel onverbeterlijke op lichter wordt beschouwd en dan ook reeds in een psychopatenin- richting verpleegd is, doet de laat ste weken weer van zich spreken. Op het hoofdbureau van politie te Amsterdam zijn een aant3l gedu peerde automobilisten aangifte ko men doen, die niet lang in het on zekere behoefden te worden gela ten. „Is het soms deze man?" vraagt de recherche hun en toont de slacht offers een foto van R. Steedst.blijkt dat juist te zijn. Dan komt het ver haal steeds gelijkluidend, zoals het het vorig jaar ook al was. R. stelt zdch.als lifter ergens in Neder land langs een van de grote wegen op. Als iemand hem dan mee neemt, steekt hij in de wagen een verhaal af, waar geen speld tussen te krijgen is en waarin hij zich nooit vastpraat, omdat niemand hem op een tegenstrijdigheid kan betrappen en hij zelf door de jaren heen een grote routine heeft op gedaan. Hij zegt geregeld met zijn broer of een bij-rijder met een koel-auto voor vis of vlees in Nederland te rijden ten behoeve van een fami- lie-N-V., waarvan zijn vader direc- Op 10 augustus 1628 zonk in de ha ven van Stockholm het luxueuse schip „Vasa" met 300-400 mensen aan boord. Korte tijd geleden heeft men de ligplaats van het wrak gelo- caliseerd en is men met een beschei den berging begonnen. Zo werd de zer dagen het grote eikenhouten schegbeeld opgevist. Ondanks het verblijf van enkele eeuwen in het watei is het beeld wonderlijk goed geconserveerd gebleven zelfs het vergulsel was op sommige plekken nog duidelijk zichtbaar. Woensdag is in Den Haag het huwelijk voltrokken tussen f§ Louky Horna en Jaap Kijn (beiden van het Nederlands H ballet). Als getuigen fungeer- den Willy de La Bye en Jaap Vlier, eveneens bekende namen in de balletwereld. Illlillllllllllll!ll!ll]|llllllll|lllll|[||||!lllllllllllllllllllllllllllllll)lllllllllllll teur is. Als adres geeft hij op de Gentsesteenweg 124 te Oostende in België. Als familienaam bezigt hij Vandekasteele of Madeleine, als voornaam Loukie. Met die auto heeft hij, zo zegt hij, de vorige dag een ongeluk gehad. Zijn broer of bijrijder is in het ziekenhuis be land. Hij zelf was licht gewond (en draagt dan ook soms een ver band om de arm). Na een hele nacht werken heeft hij de auto toch nog achter moeten laten en aangezien hij te weinig geld over heeft gehouden moet hij nu maar zien hoe hij terugkomt naar België. Wel zou hij zijn vader kun nen opbellen om hem te komen halen, maar ongelukkigerwijs is vader ook juist in het buitenland. Familie Nu blijft liem nog één andere mogelijkheid over: hij heeft in Nederland nog familie (altijd dicht in de buurt van de be stemming van de betrokken automobilist), waar hij eerst naar toe wil om op verhaal te komen en zo mogelijk geld kan lenen voor de terugreis naar België. Door al deze ellende bijna tot tranen toe bewogen automobilisten nemen de Chauffeur soms mee naar eigen huis, geven hem een maaltijd en stoppen hem dan wat geld toe. Hij hoeft daar zelf soms niet eens meer om te vragen. Men is er van overtuigd, dat de aardige R. dit bedrag zonder enige twijfel onmid dellijk zal overmaken als hij een maal terug is in België. Hij be looft dat ook plechtig, maar als men na twee weken of een maand een briefje naar Oostende schrijft, komt dat onbestelbaar retour. Tot nu toe, aldus de Amsterdamse recherche, kon R., tegen wie ook in andere gemeenten voor precies hetzelfde feit aangifte is ged; nog niet worden aangehouden. AFSLUITDIJK NIET BELANGRIJK VOOR INDUSTRIE (Van een onzer redacteuren) IN HET MODEL van het Zuïd-SIoe, dat thans is gebouwd in het Waterloopkundig Laboratorium in de Noordoostpolder, wordt voor de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen onderzocht welke mogelijkheden het Sloe biedt voor de aanleg van scheepswerven enz. Dit onderzoek betreft: 1. de bouw van twee vaste dokken, één voor schepen tot 32.000 ton en één tot 45.000 ton; en 2. een grote aanlegsteiger, waaraan o.a. reparatieschepen kunnen meren. Deze werken komen geheel buitendijks te liggen. Dat betekent dat de plannen van „De Schelde" kunnen worden uitgevoerd on geacht de vraag af het Zuid-Sloe al dan niet direct wordt afge sloten. Bij het model-onderzoek wordt weliswaar nagegaan in hoeverre de afsluitingsdijk in het Zuid-Sloe een waterloopkundige invloed uitoefent op deze Schelde-werken, maar dat verandert niets aan het onloochenbare feit, dat De Schelde met haar project los van de Sloe-afsluiting zal kunnen beginnen. Dit alles bleek uit een inleiding, die ir. J. H. van der Burgt, hoofdinge nieur-directeur van de rijkswater staat in de directie Zeeland, gisteren te Emmeloord hield ter gelegenheid van een pers-excursie naar het wa terloopkundig laboratorium „De Voorst" in de Noordoostpolder. De in leiding van ir. Van der Burgt gaf een nieuw Inzicht in hetgeen rijkswater staat als de reële mogelijkheden van het veelbesproken Sloeplan ziet'. Als eerste fase van dit plan voor zover het althans industrie vestiging betreft kan dus wor den beschouwd het maken van buitendijkse werken (dokken, stei ger en industrieterrein) voor De Schelde". Soortgelijke voorzieningen kun nen echter ook worden gemaakt eveneens buitendijks, b.v. aan de kant van Borssele voor an dere industrieën, indien zij daar toe belangstelling tonen. Het is dus niet deze volgorde; eerst terreinen enz. opspuiten in de hoop, dat zich hier wel eens een bedrijf vestigt. Integendeel het is juist omgekeerd wachten tot een industrie belangstelling heeft en dan met dit bedrijf na gaan hoe de beste en goedkoopste voorzieningen kunnen worden ge maakt aan dit diepe vaarwater. Ziehier dus de reële mogelijk heden van het ogenblik: het ma ken van (buitendijkse) indus trieterreinen aan diepvaarwater in Zuidsloe. Maar wat dan te denken van de grootse plannen, die destijds op papier zijn gezet en die voorzagen in een grote buitenhaven ten zuiden van de Quarlespolder met binnenha vens en een kanaal voor de bin nenscheepvaart via de Quarles polder naar de Oosterschelde? Wij hebben deze waag voorge legd aan ir. tVan der Burgt. Dit was zijn antwoord: „Dat zijn vage mogelijkheden voor een verre toekomst, een utopie. Daaraan kan worden begonnen als er behoefte aan bestaat, als het particulier initiatief belang stelling heeft getoond voor de ontwikkeling van het Zuid-Sloe. Op dit ogenblik evenwel is er alléén De Schelde als serieuze kandidaat. Welnu, dit bedrijf kan geholpen worden. Komen er meer gegadigden, dan kunnen wij ook voor hen de mogelijkhe den aan dit diepe vaarwater na gaan". Beveiliging bovenaan Tijdens dit bezoek aan het Noord- oostpolder-laboratorium bleek ons, dat het Sloeplan voor de waterbouw kundigen niet in de eerste plaats een aangelegenheid is van industrialisatie. Voor hen is het vooral een zaak van beveiliging. En uit de uiteenzettin gen van ir. Van der Burgt en van ir. A. J. Hoekstra, bedrijfsingenieur van „De Voorst", kwam vast te staan, dat aldus gezien het Sloeplan in feite een verzamelnaam is voor allerlei activi- Zie slot pag3 kol3) Verjaardag prinses Irene intiem gevierd Prinses Irene vierde gisteren haar twintigste T erjaardag met een intiem feestje in de villa te Ravello bij Na pels waar zij met koningin Juliana, prins Bernbard en kroonprinses Bea trix op vakantie is. Een lid van het gezelschap zei dat slechts de enkele Nederlandse vrienden die ook in de villa verblijven het feestje bijwoon den. De villa Is de koninklijke familie door de hertog van Sangro ter beschik king gesteld. Wijlen koning Victor Emmanuel de Derde van Italië woon de er tijdens de oorlog. Wet op trouw Het parlement van Nationalis- H H tisch China heeft woensdag H een wet goedgekeurd, die vrou- m wen en verloofden van solda- f| ten aan het front verplicht H hun geliefden trouw te blijven. H De wet stelt voorts „toenade- f| H ringspogingen" tot deze vrou- H wen strafbaar. lm. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van avond 7 uur Den Helder, half bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt, Vlissingen, zwaar bewolkt, Eelde, regenbui. De Bilt, zwaar bewolkt, Twente, zwaar bewolkt. Eindhoven, regenbul, Zuid-Limburg, geheel bswollct, Helsinki, zwaar bewolkt, Stockholm, licht bewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, licht bewolkt. Amsterdam, zwaar bewolkt, Brussel, geheel bewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt. Parijs, half bewolkt. Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, half bewolkt Nice, onbewolkt, Berlijn, geheel bewolkt, Frankfort, regen, Miinchen, geheel bewolkt, Genève, half bewolkt, Locamo, zwaar bewolkt, Wenen, onbewolkt, Belgrado, zwaar bewolkt, Athene, onbewolkt, Rome, half bewolkt, Madrid, zwaar bewolkt, Mallorca, half bewolkt, Lissabon, geheel bewolkt. glster- 20 gr. 18 gr. 19 gr. 20 gr. 18 gr. 18 gr. 20 gr. 20 gr. 25 gr. 25 gr. 21 gr. 23 gr. 21 gr. 19 gr. 21 gr. 20 gr. 26 gr. 28 gr. 26 gr. 26 gr. 20 gr. 22 gr. 20 gr. 25 gr. 26 gr. 21 gr. 24 gr, 30 gr. 31 gr. 27 gr. 31 gr. 21 gr. Geldig tot hedenavond NOORDWESTELIJKE WIND Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of motregen, maar ook enkele opklaringen, overwegend matige noordwestelijke wind en ge matigde temperaturen. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Het strandweer houdt voorlopig nog een overwegend somber karakter, al mogen wij ook enkele opklaringen verwachten. Overwegend droog en een matige noordwesten wind. Temperatuur in de middag ruim 18 graden Celsius. Matig zicht. Zeewa ter 18 graden. Vooruitzichten: Nog wisselend strand weer met vrij veel bewolking. ZON EN MAAN 7 augustus Zon op 5.09 onder 20.21 Maan op 8.34 onder 21.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1